PZC Tegen vrijheid kan geen kick op Jij? HSV strandt in Uefa Cup In penitentaire inrichting Torentijd? 19 Schandaaltjes bij start Commonwealth Games Hiddink beslist volgende week Israël wil Uefa Cupfinale 2008 Weinig geloof Duitsers in titel Politie onderschept WK-ballen Drie punten aftrek voor Cambuur Celstraf in Tsjechisch schandaal Nederlanders in schijnwerpers tegen sluw Rapid Boekarest Doelpunt van Hasselbaink is goud waard donderdag 16 maart 2006 ^EdwardSwier [0,BOURNE - Laten de acht- .jgje Commonwealth Games .„rsnel beginnen, zal de orga- „isatie in Australië denken. Na de openingsceremonie, die giste ren in Melbourne werd verricht, peten de sporters de aandacht afleiden van enkele schandaal tjes. Een 35-jarige fysiotherapeut van de Indiase delegatie werd eergisteren aangehouden omdat hij in het atletendorp een zes tienjarige schoonmaakster zou hebben aangerand. Uit een jeugdgevangenis vlak naast het atletendorp ontsnap ten diezelfde dag vier jonge de linquenten en kwamen precaire vragen over de beveiliging van de Spelen ter sprake. Ook was er veel discussie over de vraag of de Ierse Sonia O'Sul- livan, die de helft van het jaar Down Under traint en woont, voor Australië zou mogen uitko men. Nog geen twee maanden te rug kreeg ze de Australische na tionaliteit. Atleten moeten normaal gespro ken drie jaar wachten voor ze op een groot kampioenschap voor hun nieuwe natie uit mo gen komen. Voor de Commen- wealth Games bestond een der gelijke regel tot zondag niet. Op een congres werd dat alsnog be sloten, maar O'Sullivan kreeg dispensatie. Tot overmaat van ramp voor de Australische organisatie meldde de Australische omroep ABC gis teren dat op het Australian Insti tute of Sport in Canberra ver dacht materiaal is gevonden. In jectiespuiten en medicijnflesjes met resten van een nog onbeken de vloeistof zijn naar een lab ge stuurd. Het instituut staat be kend als een wereldvermaard trainingscentrum voor topatle ten. GPD EINDHOVEN - Guus Hiddink biedt uiterlijk eind volgen de week duidelijkheid over zijn toekomst. De technisch di recteur van PSV heeft binnen die termijn gesprekken met voorzitter Rob Westerhof (momenteel op zakenreis in Hong Kong) en een afvaardiging van de Raad van Com missarissen (RvC). De vraag is of Hiddink gebruik zal maken van de clausule in zijn contract, die het hem mogelijk maakt aan het eind van dit seizoen te vertrekken bij PSV. Hiddink zou in dat geval 500.000 euro op tafel moeten leggen. De clausule is opgenomen^ nadat de RvC twee jaar geleden had besloten om de verbintenis met de coach jaarlijks te evalueren. De RvC kan dus ook besluiten om Hiddink tegen dezelfde voorwaarden weg te sturen. Hiddink blijft mogelijk aan als technisch directeur of technisch adviseur. In dat geval zou assistent Fred Rutten mogelijk doorschuiven als veldtrainer. Rutten staat ech ter ook in de belangstelling van FC Twente, dat in hem de opvolger ziet van interim-trainer Jan van Staa. Ook heeft Hiddink een aanbieding op zak om technisch directeur te worden van de Russische voetbalbond. GPD DEN HAAG - De voetbalbond van Israël heeft zich giste ren kandidaat gesteld voor de Uefa Cupfinale in 2008. De wedstrijd moet worden gespeeld in het nationale stadion in Tel Aviv dat een capaciteit heeft voor 44.000 toeschou wers. De Uefa Cupfinale is onderdeel van de festiviteiten rond het zestigjarig bestaan van de staat Israël. Andere kandidaatsteden zijn Manchester, Middlesbrough, Ham burg, Murcia en Istanbul. De deadline voor de kandidaat stelling verstrijkt morgen. GPD/RTR HAMBURG - Het vertrouwen in 'Die Mannschaft' is op een nieuw dieptepunt geraakt. Uit een peiling van het Duitse tijdschrift Stern gelooft nog slechts drie procent van de Duitsers dat hun voetbalteam komende zomer de wereldtitel pakt. Na de blamerende 4-1-nederlaag tegen Italië verwacht zelfs zeventien procent van de ondervraag den dat Duitsland al in de voorronde wordt uitgescha keld. Opvallend genoeg blijkt uit de enquete dat bonds coach Jürgen Klinsmann weinig kwalijk wordt genomen. Bijna de helft van de Duitsers zou hem zelfs een neder laag in het komende oefenduel met de Verenigde Staten vergeven. ANP/SID PRAAG - De Tsjechische politie heeft minder dan drie maanden voor aanvang van het WK voetbal 18.500 nage maakte WK-ballen onderschept. Bij een routinecontrole op de snelweg van Praag naar de overgang bij de Duitse grens troffen agenten de illegale partij aan in een vracht wagen. Volgens de vrachtpapieren van de chauffeur kwa men de ballen - voorzien van het WK-logo - uit Pakistan. De eigenaar had ze vermoedelijk willen verkopen in Duitsland, of in eigen land tijdens weekmarkten in de grensstreek. DPA/ANP LEEUWARDEN - De KNVB heeft Cambuur Leeuwarden drie punten in mindering gebracht. De voetbalbond deed dat omdat de Friese club er niet in slaagde voor 1 maart een definitief reddingsplan te presenteren. De club kampt met een schuld van 8 miljoen euro. Die zou kunnen wor den weggewerkt door de verkoop van het stadion (naar verluidt voor 9,5 miljoen euro). De verkoop is echter nog lang niet rond en tot de stadiondeal is afgerond moet er geld op tafel komen om de club te laten overleven. De puntenaftrek is alleen van toepassing op de eindrang schikking en niet op de periodestand. ANP Ex-scheidsrechter Anders Frisk is voorgoed uit de schijnwerpers gestapt (Advertentie) U bent welkom in Torentijd in Middelburg. Want ook deze inrichting doet mee aan de Nationale Open dag, georganiseerd door de Dienst Justitiële Inrichtingen. Op zaterdag 8 april zetten we de poort voor u open. ledereen vanaf 12 jaar kan zich tot 24 maart via www.depoortgaatopen.nl aanmelden. De website gaat daarna achter slot en grendel, maar met onderstaande coupon kunt u zich tot 1 april aanmelden. Er is maar een beperkt aantal plaatsen beschikbaar, dus wie het eerst komt... Ministerie van luslitie r Dienst Justitiële Inrichtingen Waar vrijheid ophoudt en weer kan beginnen Ja, ik wil op 8 april 2006 de P.l. Torentijd bezoeken om 010.30 uur 11.30 uur 012.30 uur Naam contactpersoon. geboortedatum. soort legitimatiebewijs en nummer soort legitimatiebewijs en nummer U kunt zich aanmelden door de coupon volledig in te vullen en op te sturen naar de P.l. Torentijd. antwoordnummer 235,4330 VB Middelburg, (postzegel niet nodig) Enige informatie vooraf: Noteert u voor uzelf het tijdstip waarop u zich heeft aangemeld; u ontvangt geen bevestiging. Om toegelaten te worden tot de P.l. Torentijd dient u zich te legitimeren met het door u hierboven opgegeven legitimatiebewijs. Daarnaast wordt u onderzocht op het bezit van metalen voorwerpen (sleutels, zakmessen e.d.) en/of mobiele telefoons Deze attributen zijn in een penitentiaire inrichting verboden. Wij adviseren u deze zaken thuis achter te laten. Het personeel van de P.l. zal deze zaken niet in bewaring nemen. Hij hield van zijn status als internatio naal scheidsrechter, van de aandacht en de mooie reizen die hij maakte. Maar de angst won het van de passie. Een jaar ge- I leden koos Anders Frisk (43) ervoor om voorgoed uit de schijmuerpers te stap pen. door Fardau Wagenaar GOTHENBURG - Veel mensen dachten dat hij wel bij zou draaien. Dat hij zijn le ven in het middelpunt van de voetbalwe reld niet zou kunnen missen. Maar een jaar na zijn afscheid heeft Anders Frisk nog niets van zich laten horen. 'Ik weet nu waar het in het leven om draait en dat is mijn gezin', zei hij vorig jaar in zijn laatste interview. Daarna hield hij zijn lippen op elkaar. Zweedse kranten en televisiestations heb ben het al maanden geleden opgegeven om met Frisk in contact te komen. „Hij neemt de telefoon nooit op, hij wil niet praten en geeft geen interviews. Frisk is een heel aardige man, maar hij is stand- vastig. Nee is bij hem ook echt nee", al dus een voetbaljournalist van Dagens Nyheter. Toch maar een poging wagen, Anders Tnsk pakt na achttien telefoontjes op. Nee, ik geef geen interviews", klinkt het vriendelijk vanuit het Zweedse Go thenburg. „Ik ben geen scheidsrechter moer en heb me teruggetrokken uit het publieke leven." Ook geen uurtje tijd, misschien? Voor de allerlaatste keer uw verhaal vertellen? „Sorry, ik wil echt uiet. Ook niet over een half jaar. Ik ben niet meer interessant en dat wil ik ook met meer zijn." Integriteit Goor het zwijgen van Frisk blijven vele wagen onbeantwoord. Want wat gebeur de er precies met hem na de achtste fina- e van de Champions Leaguewedstrijd lussen FC Barcelona en Chelsea, in fe bruari vorig jaar? De scheidsrechter werd door Chelsea-coach José Mourinho beschuldigd van partijdigheid. In de rust zouden Barcelonatrainer Frank Rijkaard ei Frisk met elkaar gesproken hebben, ervolgens zou de scheidsrechter in de weede helft Didier Drogba van Chelsea onterecht rood hebben gegeven. Frisk ontkende stellig dat hij vóór Barcelona zou hebben gefloten en beschuldigde ourinho ervan zijn integriteit aange- tast te hebben. Anders Frisk koos er een jaar geleden voor te stoppen als scheidsrechter en is nu verzekeringsagent en familieman. foto Antonio Simoes/EPA „Dit doet pijn", zei de arbiter destijds. Wat volgden waren zestien lange dagen vol bedreigingen aan het adres van Frisk. Via de mobiele telefoon, het vaste - geheime - telefoonnummer, de fax, de post en de e-mail kwamen de vreselijkste berichten zijn huiskamer binnen. De da ders: zeer waarschijnlijk Chelsea-fans. Het ergste en meest bedreigend vond de Zweed het bericht dat de bedreigers pre cies wisten waar Frisk, zijn vrouw en hun zes kinderen waren. De doodsbedrei gingen werden hem te veel, de angst te beklemmend en het gevoel van onveilig heid te groot. Frisk maakte de balans van zijn leven op en besefte dat de emmer van ellende lang zaam maar heel zeker was volgelopen. In september 2004 kreeg Frisk van AS Ro- ma-fans al eens een aansteker naar zijn hoofd gegooid. De beelden van zijn bloe dende voorhoofd gingen de wereld over. Frisk staakte het duel. En dan al die ver wensingen die hij naar zijn hoofd geslin gerd kreeg, van grootheden en rolmodel len als Van Nistelrooij, Totti en Ranieri... Moedeloos werd hij ervan. Dochter Zijn aankondiging om te stoppen volgde in maart 2005 en de bedreigingen stop ten diezelfde dag. „Ik heb een goed ge sprek gevoerd met Freda, mijn dochter van zestien. Zij staat net zo positief in het leven als ik. Ze zei dat ik niet moest stoppen. Ik heb haar uitgelegd hoe ik me voelde en dat ik niet verwachtte ooit nog zo van het scheidsrechtervak te kunnen houden als ik ooit had gedaan. Na een discussie van een uur waren we eruit. Dat was voor mij belangrijk", zei hij vo rig jaar in zijn enige en laatste interview in Sunday Times. Anders Frisk leeft tegenwoordig in alle rust in een plaatsje bij Gothenburg. Hij is verzekeringsagent en familieman. Hij neemt de tijd om zijn kinderen te volgen. Zijn zonen op het voetbalveld en dochter Freda te paard. En ja, hij mist het leven als scheidsrechter, hij mist de kick. Bij het horen van de Champions Lea gue-hymne voelt Frisk nog steeds kippen vel opkomen. Maar hij is standvastig. Die zestien dagen van bedreigingen heb ben alles veranderd. Een kick is een lek ker gevoel, maar veiligheid en vrijheid gaan boven alles. GPD International van Duitsland wordt genoemd in omkoopzaak MÜNCHEN - Een niet nader ge doemde Duitse voetbalinterna tional zou betrokken zijn bij een omkopingszaak. Dat nieuws bracht het ARD-programma Plusminus gisteren. Volgens een bij de redactie bekende bron zou een international samenwer ken met de gokmaffia. Justitie wilde nog niet inhoude lijk reageren. „We hebben nau welijks informatie, we gaan eerst nader onderzoek doen voordat we iets zinnigs kunnen zeggen", aldus een woordvoer der. De Duitse voetbalbond heeft zich bij justitie gemeld vooroverleg en uitwisseling van informatie. Medewerkers van Plusminus hebben gedurende enkele maan den onderzoek verricht in het il legale gokcircuit. Daaruit bleek dat er rechtstreekse banden zijn met profvoetballers uit de Bun- desliga. Een bron van binnen dat illega le circuit was bereid onherken baar in het tv-programma ont hullingen te doen. Hij zou onder meer bij een gesprek zijn ge weest waarin een Bundesli- ga-speler zich liet omkopen. m/DPA/SID PRAAG - Technisch directeur Ivan Hornik van de Tsjechische voetbalclub Viktoria Zizkov is gisteren door de rechtbank in Praag veroordeeld tot een gevan genisstraf van zeven maanden en een geldboete van 30.000 eu ro. Hij is schuldig bevonden aan omkoping van scheidsrechters en officials. Hornik, de spil in het schandaal, mag de komende tien jaar niet in het Tsjechische voetbal werken. De rechtbank legde tien andere betrokkenen lichtere straffen op. GPD/RTR door Harry Hekkert DEN HAAG - Rafael van der Vaart, Khalid Boulahrouz en Ni- gel de Jong kunnen een Euro pees succes met HSV vergeten. In een vermakelijk Uefa Cup avondje bleef hun ploeg uitein delijk met lege handen. Rapid Boekarest - dat eerder Feye- noord uitschakelde - ging met 3-1 onderuit, maar verdedigde wel met succes de 2-0-voor- sprong. Zonder Nigel de Jong klaarde HSV de klus dus niet. De oud- Ajacied zat een duel schorsing uit, nadat hij in de uitwedstrijd in Boekarest met tweemaal geel, en dus rood, was bestraft. De twee overgebleven Nederlan ders deden echter wel van zich spreken. Van der Vaart in posi tieve zin, Boulahrouz een tikkel tje minder positief. De centrale verdediger mocht zich de cruciale tegentreffer aan rekenen. Boulahrouz weigerde in de tweede helft het kopduel met de .Roemeen Buga aan te gaan. In tweede instantie mikte Buga raak en werd het verzuim van de Oranje-verdediger HSV fataal. Na de tegentreffer slaag de de thuisploeg er niet in de be nodigde vier treffers te maken. Steekpassjes Van der Vaart stak wel weer in goede vorm. Pas een paar wed strijden na zijn enkeloperatie, draaide alles op het Hamburgse middenveld weer om hem. Zijn overzicht, listige steekpassjes en doelgerichtheid deden weer den ken aan zijn sterke periode aan het begin van het seizoen. Het mocht HSV gisteravond niet ba ten. Met het oog op het Nederlands elftal was het echter aangenaam te constateren dat Van dei- Vaart in Duitsland zich ook de vechtlust van de oosterburen heeft eigen gemaakt. Al sloeg de international wel eens door in die activiteit. De manier waarop hij een gele kaart incasseerde was minder groots. 'Op z'n Oli ver Kahns' schold hij een Roe meense tegenstander de huid vol, hetgeen hem op een verma ning kwam te staan. HSV was ook gewaarschuwd. Niet alleen vanwege de uitwed strijd toen het tegen de stugge Roemeense defensie niet verder kwam dan één schotje op doel. Maar ook de eerdere resultaten in dit Europese seizoen spraken voor de lepe Roemeense ploeg. Daarin werden nauwelijks te gendoelpunten geïncasseerd. De ploeg van trainer Thomas Doll kwam echter wel op stoom. Benjamin Lauth opende de sco re, op aangeven van Barbarez. Daarna sloeg de Bosniër zelf toe; Van der Vaart bediende hem met een sluw hakballetje. Bij de 3-1 waren de rollen omge draaid; Bai*barez (die een con tractverlenging in Hamburg heeft geweigerd) bereidde voor en Van der Vaart knalde met een stuit raak. De benodigde vierde treffer zat er echter niet in. GPD ROME - Het doelpunt dat Jerrel Hasselbaink gisteravond in Ro me scoorde bleek achteraf goud waard. Middlesbrough had in de achtste finales van de Uefa Cup thuis met 1-0 gewonnen en kon het zich daardoor veroorlo ven de return tegen AS Roma met 2-1 te verliezen. Hasselbaink zette Middles brough, met Boateng eveneens in de basis, na 32 minuten op voorsprong. Mancini scoorde daarna wel twee keer voor Ro ma, maar dat was niet voldoen de voor de Italianen. Sevilla schaarde zich eveneens bij de laatste acht. De 1-0-neder- laag die het eerder in Lille had geleden, werd dankzij een 2-0-thuiszege weggewerkt. Kan- Rafael van der Vaart (rechts) zet Emaoil Badoi van Rapid Boekarest onder druk. outé en Luis Fabiano scoorden. foto Maurizio Gambarini/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19