Ondernemerswinst in kwadraat 'jm Edison kroon op het werk voor Racoon Postman en Zuco 103 in Vlissingen PAUKESyC Onzuivere woord in schaduw van muziek Open podium klassieke muziek in Porgy en Bess Open repetitie Zeeuws Orkest Oorzaak stroomstoring onbekend Carlijn Gerritsen beste voorlezer Open dag Zeeuws-Vlaamse zorg Lintje voor Van den Donker (D66) schrijvers en muziek donderdag 16 maart 2006 17 door Rolf Bosboom AMSTERDAM - Het kan niet op voor Racoon. Na een Night - LiveXS Award, de Schaal van Rigter en twee 3 FM Awards voegde de Zeeuwse popgroep gisteravond als 'bes te groep nationaal' een heuse Edison aan de prijzenkast toe. De band kreeg de presti gieuze prijs vanwege haar al bum Another Day, waarmee zij vorig jaar op overtuigende wijze terugkeerde aan het mu- ziekfront. De bevindingen van de vakju ry werden gisteravond be kendgemaakt in De Melkweg in Amsterdam. Racoon was, met het nummer Love You More, ook kandidaat voor de publiekprijs voor de beste sin gle van 2005. Deze ging ech ter naar Guus Meeuwis met Geef Mij Je Angst. Racoon noemde het een grote eer een Edison te winnen. „Het is een prijs met een lan ge geschiedenis. Vele grote na men hebben hem in het verle den gewonnen", aldus zanger Bart van der Weide en bassist Stefan de Kroon. „We vonden het al heel bijzonder dat we waren genomineerd. En dan winnen we 'm ook nog!" Drummer Paul Bukkens sprak van 'een kroon op drieënhalf ploeteren'. Paradiso De band speelde na de prijs uitreiking twee nummers: Love You More en de nieuwe single Brother, die volgende week uitkomt. Op 10 april verschijnt bovendien een dvd van de band: Another Night. Live at Paradisomet het com plete concert dat de band eind vorig jaar in de Amster damse poptempel gaf en alle videoclips die zij tot nu toe heeft gemaakt. Vandaag vertrekt Racoon uaar de Verenigde Staten, naar Austin in de staat Texas. Daar neemt het viertal samen met rijf andere Nederlandse bands (zZz, Gem, San Andreas, The Gathering en Blues Brother Castro) deel aan de muziekconventie South By Southwest (SXSW), een belangrijk podium om zichzelf internationaal in de kijker te spelen. Er is ook een cluboptreden geboekt, in Red 7 in Austin. „We proberen op die manier daar een voetje aan de grond te krijgen", al dus Stefan de Kroon. De andere grote Zeeuwse pop groep, Blof, was genomineerd voor een Edison voor haar dvd Tussen Schemer en Avond, een registratie van een concert samen met het Metropole Orkest. De prijs ging echter naar The Gathe ring met A Sound Relief. Blof, gisteren niet aanwezig, mocht de afgelopen jaren ove rigens al zes Edisons mee naar huis nemen. De overige winnaars waren Jan Smit (beste zanger natio naal), Anouk (beste zangeres nationaal) en De Jeugd van Tegenwoordig (beste nieuwko mer nationaal). Eerder was al bekendgemaakt dat Normaal de Oeuvreprijs werd toege kend. Van Kooten en De Bie waren de beste in de catego rie klein- kunst/luisterlied, Armin van Buuren in de cate gorie dance. De winnaars van de interna tionale Edisons waren de singer-songwriters Jack Jo hnson en James Blunt, zange res Katie Melua, de band Col- dplay, Rammstein (alternatie ve muziek), Kanye West (r&b/ hiphop) en U2 (beste dvd). Alle nationale winnaars, be halve Van Kooten en De Bie, kwamen gisteravond hun Edison ophalen en traden kort op. Alleen Anouk wilde aanvankelijk niet zingen, maar werd door presentator Matthijs van Nieuwkerk over gehaald dat toch te doen. Dat leidde tot het hoogtepunt van de avond: een volkomen geïm proviseerd bluesduet met Nor maal. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Postman, Relax en Zuco 103 zijn de voornaam ste namen op het programma voor het Bevrijdingsfestival Zee land, op vrijdag 5 mei in Vlissin gen. Andere artiesten op het hoofdpodium zijn The Sheer, Os dorp Posse, Bluescaravan en Ba Cissoko. Het festival mist daarmee écht grote publiekstrekkers, zoals vo rig jaar Krezip en vooral rapper Ali B. Gezien de beperkte moge lijkheden die hij heeft, is organi sator Frank van Iersel echter te vreden over de kwaliteit van het programma. „Namen zoals Blof en De Dijk kunnen we niet beta len en bovendien kunnen we zul ke grote acts in Vlissingen ook niet kwijt." De afsluiter van dit jaar is Post man, het restant van de Rotter damse reggae- en hiphopgroep Postmen, in 2001 ook al slotact in Vlissingen. Het trio viel re cent uit elkaar doordat zanger en rapper The Anonymous Mis (Remon Stotijn) met zijn vrouw, zangeres Anouk, naar Amerika vertrok en de overige twee leden van de band zich met andere projecten gingen bezighouden. The Anonymous Mis gaat nu ver der als Postman. Binnenkort komt er een nieuw album uit, Green, met een uitgebreide rol voor Anouk. De eerste single heet Downhill. Het festivalprogramma op het hoofdpodium wordt aan het be gin van de middag geopend door Ba Cissoko uit Guinee. Hij TERNEUZEN - In Porgy Bess in Terneuzen wordt in het na jaar, zaterdag 28 oktober, een open podium gehouden voor klassieke amateurmusici vanaf achttien jaar. Inschrijven kan tot 30 juni, on der meer via www.openpodium- klassiek.nl. Op 15 september is er een pre sentatieavond in Porgy Bess, waar deelnemers drie stukken kunnen laten horen. Deze avond is geen auditie. Er wordt alleen een keuze gemaakt welke stuk ken op 28 oktober worden ge speeld. Osdorp Posse is één van de acts op het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. staat bekend als de Jimi Hen- drix van de kora, een traditio neel Afrikaans harpachtig in strument. Ba Cissoko wordt be geleid door een tweede koraspe- ler, een bassist en een percussio nist. Daarna is het de beurt aan cle Haarlemse band Relax, die vo rig jaar indruk maakte tijdens het Straatfestival in Vlissingen. De groep mengt hiphop met al lerlei andere stijlen en heeft vooral live een stevige reputatie opgebouwd. Onlangs werkte zij nog samen met Jamie Cullum. Het middagprogramma wordt afgesloten door het Engelse trio Bluescaravan. Aan het begin van de avond staat Osdorp Posse op het po dium. De groep is al sinds het eind van de jaren tachtig actief en staat dan ook te boek als pio nier en belangrijke exponent van de Nederlandstalige hip hop. Ook live heeft de band een naam hoog te houden. Dat geldt evenzeer voor Zuco 103, met haar combinatie van la- tin, jazz en drum 'n' bass. De kern van de groep wordt ge vormd door de Braziliaanse zan geres Lilian Vieira, de Duitse toetsenist Stefan Schmid en drummer Stefan Kruger. Zuco speelde in 2001, als rondreizen de act, ook al op het 'festival in Vlissingen. De groep die dit jaar per heli kopter over het land trekt en daarbij - onder meer - Zeeland aandoet, is de al eerder aange kondigde The Sheer. Dat optre den begint rond 22.15 uur, waar na Postman het festival afrondt. Op het tweede podium op het Bellamypark krijgen, zoals ge bruikelijk, Zeeuwse bands een kans. Dat zijn deze keer: BDM Entertainment (rap), Nigel Brown (r&b), Leslie Nielsen (in strumentale fusion), The Straits (britpop), Over The Edge (metal- covers) en Voidd (dance). Het Dijktheater is opnieuw het dancepodium, met als dj's Jesse Voorn, D'Julz, Marcello, Miss Monica en Steve Rachmad. Het onderdeel Reflexionz of Freed om keert ook terug. In de Spie geltent op de Zeilmarkt worden 's middags discussies afgewis seld met muziek, van onder meer de Vlissingse hiphopgroep Vierus. 's Avonds zijn er diverse live-optredens, met als afsluiter de Zeeuwse reggaeband Misty Basement. In het Arsenaaltheater treedt 's avonds de band Sensual op, vijf jonge muzikanten die Brazili aanse urban jazz spelen. De mid- dagact is nog niet zeker, maar de voorkeur gaat uit naar de Zeeuwse band Nuff Said. VLISSINGEN - Het Zeeuws Orkest houdt zaterdag een open bare repetitie in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Belangstellenden zijn welkom tussen 14.00 en 17.00 uur. Zij kunnen komen en gaan wanneer zij willen, op voorwaarde dat stilte in acht worden genomen. Het orkest oefent deze middag Vioolconcert nr. 3 en de Praag se symfonie van Mozart, als voorbereiding op de concertreeks die volgende week wordt gegeven. Joan Berkhemer, dirigent en solist in het vioolconcert, geeft tijdens de repetitie uitleg. Het orkest speelt donderdag 23 maart in de Sint Jacobskerk in Vlissingen (20.15 uur), vrijdag 24 maart in de Grote Kerk in Goes (20.00 uur) en zaterdag 25 maart in de H. Willibrordusba- siliek in Hulst (20.00 uur). Behalve de genoemde werken staat Mozarts Sinfonia Concertante voor vier blazers en orkest op het programma. MIDDELBURG - Het is nog niet bekend wat de oorzaak is van de stroomstoringen in Arnemuiden, Lewedorp, Nieuw- en Sint Joosland, Serooskerke en Oostkapelle dinsdagavond. Ongeveer tweeduizend huishoudens en be drijven zaten van 22.00 uur tot 00.30 uur zonder elektrici- tiet. Het ging om afzonderlijke storingen: één in Middel burg en één in Serooskerke. Energiebedrijf Delta doet onderzoek naar de oorzaak, dui delijk is in ieder geval dat de storing niet is ontstaan door een beschadigde leiding. MIDDELBURG - Carlijn Gerritsen (12) uit Middelburg heeft gisteren de tweede halve finale gewonnen van de provinciale voorleeswedstrijcl voor de regio Walcheren. Samen met Meggie Dreessen, de winnaar van de ander halve finale vorige week, mag ze op 8 april naar de Zeeuw se finale. Carlijn, leerling van de Accaciahof in Middelburg, las voor uit het boek 'Fred kaapt een jumbojet'. De jury vond haar 'een echte voorlezer'. Muriël Marijs won de tweede prijs, Peter Dekker werd derde. TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse zorginstellingen ope nen zaterdag tussen 10.00 en 15.00 uur de deuren voor het publiek. Belangstellenden kunnen dan kennis maken met de gezondheidszorg. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen houdt open dag in vesti ging Antonius in Oostburg. In De Honte in Terneuzen worden minisymposia gehou den over verschillende actuele onderwerpen op het ge bied van de gezondheidszorg. Ook is er een informatie markt met medewerking van andere zorginstellingen. De sprekers zijn medische specialisten en medewerkers van Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen. De aanvangstijden van de symposia zijn 10.00, 11.30 en 13.00 uur. De zorginstellingen De Stelle in Oostburg, Ter Schorre in Terneuzen, De Blide in Terneuzen, 't Verlaet in Westdorpè (open 13.00-15.00 uur), De Blaauwe Hoeve in Hulst, Emmaus in IJzendijke en Coensdike in Aarden burg houden eveneens open dag. Belangstellenden kun nen daar terecht tussen 10.00-15.00 uur. SINT-MAARTENSDIJK - D66'er J. van den Donker uil Tholen is gisteravond bij zijn afscheid als raadslid be noemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Van den Donker heeft elf jaar in de gemeenteraad van Tholen gezeten voor 'D66 en was eerder, van 1974 tot en met 1976, raadslid voor de PvdA in de gemeente Heine- noord. Hij is in Tholen ook actief als voorzitter van water sportvereniging De Kogge. Van den Donker stelde zich niet opnieuw beschikbaar als raadslid, waarop D66 in Tholen ook niet meedeed aan de verkiezingen. Gemeentelijke erepenningen waren er gisteravond voor de scheidende ChristenUnie-fractievoorzitter P. van Bel- zen en zijn eveneens vertrekkende PvdA-collega M. van der Linde. Van Belzen heeft 24 jaar de Thoolse gemeen schap gediend als raadslid, Van der Linde 27 jaar; van 1971 tot 1978 en van 1986 tot heden. De 71e Boekenweek, met als motto 'Boem Paukeslag', staat in het teken van schrijvers en muziek. De PZC spreekt in deze periode dagelijks afwisselend met auteurs die ingaan op hun relatie met muziek en musici die vertellen over hun band met lite ratuur. Vandaag, in de tiveede afleve ring: de Middelburgse pianist en organist Leen de Broekert. door Rolf Bosboom Leen de Broekert leest veel, maar bijna uitsluitend in het Engels en het Duits. „De Ne derlandse literatuur boeit me niet zo, met al die Zwagerman nen en Gipharten." Ook dege nen die veel over muziek schrij ven kunnen hem niet bekoren. „Margriet de Moor? Dat zijn da mesbladenromannetjes. Anna Enquist? Dat is niet mijn idee van literatuur. De laatste Neder landse roman die ik heb gelezen is volgens mij Terug tot Ina Damman van Simon Vestdijk, waarin veel muziek voorkomt." Literatuur kan wat De Broekert hooguit in de schaduw staan van muziek. „Muziek is qua ex pressie veel krachtiger dan het woord." Hij citeert auteur Jorge Luis Borges, die over Brahms schreef: 'Ik ben slaaf van het on zuivere woord, jou is de rivier die vlucht en blijft'. „Klassieke componisten worden ook nog steeds gespeeld. Wie leest er nog een boek uit de zeventiende of negentiende eeuw?" Romans die over muziek gaan 'zonder dat het geleuter wordt', komt De Broekert maar zelden tegen. „Boeken met muziek als thema vind ik vaak onbevredi gend. Alleen de heel grote schrij vers slagen erin muziek en litera tuur op één lijn te krijgen. Het moet hout snijden en toch litera tuur blijven. Eigenlijk ken ik maar drie boeken die naar mijn gevoel voor honderd procent kloppen: Doktor Faustus van Thomas Mann, The Time Of Our Singing van Richard Powers en Suitable Boy van Vikram Seth, waarin vooral de bedwelmende invloed van muziek wordt be schreven." „Muziek is een heel andere ui tingsvorm dan literatuur. Litera tuur kan wel vleugels krijgen door muziek, wordt er vaak ook door overvleugeld. De beste lie deren van Schubert zijn soms ge baseerd op de slechtste tek sten." De Broekert ervaart de onmacht van de taal als hij zelf over mu ziek spreekt of schrijft. „Ik heb het voordeel dat ik het zelf kan spelen. Je kunt wel duizend bladzijden volschrijven om bij voorbeeld uit te leggen wat pro- bato is in de muziek, maar door te spelen maak je het in drie mi nuten duidelijk." Muziek raakt de mens het diepst, zegt hij. „Er komen veel meer emoties bij kijken dan bij literatuur of andere kunstvor men. Ik heb nog nooit gehuild bij een boek, een schilderij of een gebouw, hooguit omdat het zo slecht is." HnmRenk Postma Het klinkt als een Maoïstisch lesje dat dagelijks moet worden opge dreund door ontspoorde zakenlui die zijn gedetineerd in een heropvoedings kamp- „Wij, Zeeuwse ondernemers, zijn ons ervan bewust dat wij ons be staansrecht verkrijgen van onze omge ving." Maar zo erg is het niet. Het zijn „een strafregels voor stoute zakenlui, maar de eerste woorden uit een mani fest dat is opgesteld door pioniers uit het Zeeuwse midden- en kleinbedrijf „Wij streven er naar, zo verkondigen zij, „het beste uit onze onderneming voor de samenleving te halen." Het manifest is geschreven door vijf leidsmannen van even zovele, sterk van elkaar verschillende ondernemin gen: schoonmaakbedrijf Simons uit Middelburg en streekproductenprodu cent De Appelaere uit Waterlandkerk je: straal- en conserveringsbedrijf Geu ze uit Sint-Maartensdijk en de sociale werkplaats Lété op Walcheren; en ten slotte De Balans, een project in Elle- meet dat moet leiden tot een 'levens- loopbestendige' voorziening voor wo nen, werken, zorg, recreatie en leren. Met hun manifest introduceren de vijf ondernemers een nieuw fenomeen: maatschappelijk verantwoord onder nemen. Om zich daar de grondbeginse len van eigen te maken, volgde het vijf tal afgelopen jaar een programma van deCSR Academy, een in Rotterdam ge vestigd bureau dat bedrijven, overhe den en scholen helpt munt te slaan uit een menswaardige, milieuvriendelij ke, sociale en veilige bedrijfsvoering. Tijdens vijf bijeenkomsten, die plaats vonden in minitheater De Uitkijk in Nieuw- en Sint Joosland, reikte de CSR Academy de vijf deelnemers 'in strumenten' aan waarmee ze 'actief' werk kunnen maken van maatschappe lijk verantwoord ondernemen, kort- Henk Tazelaar van streekproducten-producent De Appelaere is een van de vijf Zeeuwse ondernemers die zich als eersten lieten strikken voor de blikopener-bijeen komsten voor maatschappelijk verantwoord ondernemen. Dat leverde klare wijn op: „We hebben beslist niet zitten zweven." foto Peter Nicolai weg MVO genoemd. Het manifest, dat aan het slot van de cursus werd opge steld, roept collega-ondernemers-in" Zeeland op het goede voorbeeld te vol gen. Die oproep kreeg al gehoor. On der het motto MVO-Blikopener komt nu maandelijks een nieuwe groep Zeeuwse ondernemers bijeen om zich de tools eigen te maken. Het is de be doeling dat de nieuwe, mens- en mi lieu vi'iendelijke kijk op ondernemen zich als een olievlek over de provincie verspreidt. Het manifest spreekt klare taal: „Be drijven moeten meer doen dan geld ge nereren alleen". En: „Wij zijn van me ning dat bedrijven zelf verantwoorde lijk zijn voor hun activiteiten, en dat bedrijven moeten openstaan om daar op aangesproken te worden." Er wordt samenwerking beloofd met 'an dere ondernemers, ketenpartners, ken nisinstellingen, maatschappelijke or ganisaties en overheden'. Is dat voor een beetje ondernemer niet de gewoonste zaak van de wereld? Of simpel een kwestie van goed burger mansfatsoen? Kennelijk niet. Want de landelijke en provinciale overheden spekken de CSR Academy met ruime subsidies. Daardoor kan de eigen bij drage van deelnemende ondernemers beperkt blijven tot 200 euro. Terwijl die ondernemers er zelf toch ook beter van worden. Want een maatschappe lijk verantwoord ondernemend be drijf, trekt uiteindelijk profijt: meer opdrachten of orders, beter functione rend personeel, en minder verspilling van grondstoffen. Dat zijn enkele van de beloofde voordelen. Het Zeeuws Manifest besluit dan ook met een wer vende formule: „Ondernemen Sa menleving Winst in het kwadraat." Geheimen Blijkens de brochures van de CSR Aca demie wordt wel het een en ander van de cursisten gevraagd. Ze leren een checklist te maken die deels is geba seerd op de MVO Benchmarklndex' Ze maken kennis met de geheimen die schuilgaan achter termen als stakehol- derdialoog, community involvement en reputatiemanagement. En leren een omgevingsanalyse en een ambitie statement te maken. De stichting Taalverdediging zal daar niet blij mee zijn. Maar de onderne mers bezweren dat ze er terdege mee geholpen zijn. „Het zijn beslist geen holle frasen", zegt deelnemer John Elenbaas, „Ze prikkelen je tot naden ken. Op het moment dat de betekenis ervan wordt uitgelegd, gaat het leven. Ze maken je alert. Gebruik je gangba re woorden, dan blijf je vastzitten aan wat je al hebt." 7lst* boekenweek 15-25 maart 2006 Leen de Broekert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17