Fietsknooppunten in provincie Juristen uiten forse kritiek op overeenkomst Borssele Schip loopt vast voor Ylissingse boulevard Tunnelmaatschappij gaat proeven nemen met cell broadcasting GroenLinks wil krachtiger aanpak zieke deltawateren In Goes werkzame Duitse arts dicht bij doctorstitel Werkstraffen voor hennep telers Motie biomassa aanvaard Twee jaar cel voor dealen cocaïne 6500 borden voor eigen routes Combinatie met recreatievoorzieningen Verdeling stages niet optimaal donderdag 16 maart 2006 15 VLISSINGEN - Het vastgelopen containerschip MSC Grace is gisteren rond het middaguur door twee sleepboten losgetrokken. De 155 meter lange vrachtvaarder strandde 's ochtends door nog onduidelijke oorzaak voor de boulevard van Vlissin- gen, ter hoogte van de Sardijntoren. Het schip had gevaarlijke stoffen aan boord, maar volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat is er geen sprake geweest van een onveilige situatie. De Grace was onderweg van Antwerpen naar Sint Peters burg. Volgens Rijkswaterstaat waren er geen lekkages of andere grote defecten. Het schip zal dan ook zo spoedig mogelijk haar weg vervolgen, foto Lex de Meester MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. La- meijer heeft gisteren werkstraffen van 100 tot 240 uur op gelegd aan vijf Zeeuwen voor hun medeplichtigheid aan hennepteelt. De verdachten waren gestrikt door een grote criminele organisatie die in Zeeland hennepplantages op zette bij mensen die in financiële nood verkeerden. De kopstukken van de bende zijn berecht. De vijf die giste ren moesten voorkomen, hadden in de periode van mei tot en met november 2004 hun woon- of bedrijfsruimte be schikbaar gesteld voor de teelt van nederwiet. Volgens officier van justitie G. Oosterveld was hun rol ge ring, maar niettemin strafbaar. Ze eiste uiteenlopende taakstraffen tegen hen, afhankelijk van de omvang van de teelt. Twee Vlissingers en een Kapellenaar kregen een werkstraf van 100 uur. Ze hoeven geen geld terug te beta len aan de staat, omdat uit hun dossiers niet bleek of er winst was behaald met de hennepactiviteiten. Een man uit Arnemuiden kreeg 240 uur werkstraf en een voorwaar delijke celstraf van twee maanden. Hij moet de staat een bedrag van 535 euro terugbetalen. De man werd zwaar der gestraft dan de anderen omdat hij ook in 2005 op ei gen houtje hennep had geteeld. Van een Middelburger werd 850 euro teruggevorderd, daarnaast kreeg hij een werkstraf van 100 uur. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland moet participeren in onderzoek naar kansen op het gebied van biomassa. De gemeente moet daarvoor contact zoeken met de provincie en inventariseren welke kennis op het eiland aanwezig is. Een motie met deze strekking is gistermiddag aangeno men door de gemeenteraad. De motie is ingediend door Alert!. De fractie diende eerder al een initiatiefvoorstel in over biomassa, maar dat voorstel was voor vrijwel alle fracties een brug te ver. Het initiatiefvoorstel stond gisteren nog wel op de raadsagenda, maar werd ingetrokken en daar voor in de plaats kwam deze motie, die wél op steun kon rekenen. Alleen de PvdA wilde de motie niet steunen. Woordvoerder F. Fonteijne noemde de motie 'inhoudelijk niet van belang vanwege landelijke ontwikkelingen'. „Wij hoeven niet als 120e partij aan tafel te schuiven om mee te praten." Fonteyne bleek echter alleen te staan in zijn kritiek. De motie is aanvaard en ook het college heeft de inhoud 'positief beoordeeld'. MIDDELBURG - 33-jarige inwoner van Vlissingen is gis teren door de rechtbank in Middelburg veroordeèld tot twee jaar cel. Daarvan zijn hem zes maanden voorwaarde lijk opgelegd met als extra voorwaarde dat hij zich onder toezicht stelt van de reclassering. De man is schuldig bevonden aan het dealen van cocaïne. De Vlissinger moet zijn behaalde winst aan de staat terug betalen. Twee weken geleden, tijdens de behandeling van de zaak ging officier van justitie J.Valente uit van 34.000 euro. Dat bedrag viel gisteren tijdens de uitspraak een stuk la ger uit en bleef bij 18.685 euro. In de veroordeling werd ook meegenomen dat de man voorbereidingshandelingen had getroffen voor de invoer van cocaïne vanaf de Antil len. Bij een van die voorbereidingen werd hij geholpen door een 46-jarige man uit Vlissingen. Deze verdachte werd gisteren veroordeeld tot 10 maanden celstraf. jgnjiniisAntonisse MIDDELBURG - Fietsers kun- ,(li vanaf half mei gebruik ma len van een provinciebreed fiets- biaoppuntensysteem. Daarmee Minnen makkelijk korte en lan- j, fietstochten uitgestippeld «orden. In heel Zeeland worden onge veer 6500 genummerde borden geplaatst. Die komen op kruisin gen van wegen en fietspaden. Een bord staat voor een knoop- ptull In Zeeuws-Vlaanderen Ëjn de borden al neergezet, de rest van de provincie moet 1 mei rond zijn. Basis van het knooppuntensys- leem vormen kaarten, waarop de borden staan aangegeven. Zeeland is opgedeeld in vijf taarten. Aan de hand van een taart kan een route worden sa mengesteld. Vervolgens is het een kwestie van op de fiets stap pen en de borden afrijden. Be doeling is dat er bij een aantal knooppunten ook overzichtspa nelen komen te staan (nog niet deze zomer). Komende week wordt met enig vlagvertoon het 'eerste' bord ge plaatst (bij de Vier Bannen te Ouwerkerk). Bedoeling is het he le netwerk op 15 mei officieel in gebruik te nemen. Voor de opzet en het onderhoud van het systeem hebben het Bu reau Toerisme Zeeland en de WV'seen aparte stichting opge- ncht: het Routebureau. Dit seldt als centraal meldpunt voorwagen en klachten van ge bruikers, wegbeheerders en be drijfsleven (dat met activiteiten inhaakt op het knooppuntensys teem). Voor het in stand houden van het netwerk wil het Routebu reau een beroep gaan doen op vrijwilligers. Zij moeten, mede met het oog op vandalisme, in de gaten houden of de borden in orde zijn. Het onderhoud regelt het Routebureau met de wegbe heerders. Het plan is om het Routebureau niet alleen te belasten met het iïetsknooppuntensysteem. Uit eindelijk moeten alle andere toerstisch-recreatieve routes er bij ondergebracht worden, bij voorbeeld ook voor wandelen, skeeleren en paardrijden. Dat is voor de consument-gebruiker wel zo handig: één loket voor al le informatie. Het knooppuntennetwerk stopt overigens niet bij de provincie grenzen. Het loopt door in Vlaanderen, Noord-Brabant, Limburg en de Zuid-Hollandse eilanden. Het systeem is in Bra bant en Limburg al operationeel en daar wordt het als een groot succes ervaren. Het blijft niet alleen bij een fiets- knooppuntensysteem. Onderne mers in het buitengebied die re creatieve voorzieningen aanbie den, kunnen erop inhaken. Te denken valt aan horeca, kam peer- en logiesmogelijkheden, verhuur van fietsen of andere fa ciliteiten. Toppunten In het gebied rondom het Veerse Meer is dat voortvarend opge pakt. Daar komen zogenaamde 'toppunten'. Vijf ondernemers werken hiervoor samen. Op de toppunten kunnen toeristen ge bruik maken van verschillende voorzieningen, waaronder ook wisselen van vervoermiddel (bij voorbeeld van de fiets in de kano). Als de toppunten aan slaan, zullen ze niet alleen rond het Veerse Meer, maar in de hele provincie ingevoerd worden. Ge deputeerde M. Ie Roy (PvdA, re creatie) ziet de fietsknooppun ten en de toppunten als een be langrijke impuls voor het recrea tie-aanbod in Zeeland. Ze vindt het een goede zaak dat het aan bod niet meer versnipperd, maar gebundeld wordt gepresen teerd. door Emile Calon MIDDELBURG - De NV Wes- terscheldetunnel wil in juli gaan experimenteren met cell broadcasting. Via deze tech niek wil het bedrijf de vaste klanten via hun gsm informe ren over stremmingen in de tunnel, zo liet I. de Moor giste ren weten bij de start van de Zeeuwse proef rondom deze nieuwe waarschuwingstech niek. De overheid heeft sinds kort de beschikking over een nieuw systeem waarmee ze burgers per regio op hun mo biele telefoon kan waarschu wen voor calamiteiten. Het ministerie van Binnenlandse Zaken wil deze techniek ge bruiken bij rampen. Cell broadcasting maakt het i mogelijk een bericht te verstu ren naai- elke mobiele tele foon binnen een bepaald ge bied. Tekstberichten kunnen dus, in tegenstelling tot sms, met miljoenen tegelijk ver stuurd worden. Bij het star ten van de Zeeuwse proef in Middelburg door burgemees ter J. Lonink bleek dat een be- icht binnen vier minuten kon worden ontvangen. Lonink refereerde gisteren aan twee ongevallen eerder die dag, de stranding van een schip bij Vlissingen en het kantelen van een tankwagen °P de A58 ter hoogte van Heinkenszand, die laten zien dat op elk moment van de dag in het Zeeuwse wel iets kan gebeuren. Via cell broadcas ting kan, indien nodig, ge waarschuwd worden voor dat soort zaken. Voorlopig gaat het echter nog om een proef waaraan 6500 inwoners van Zeeland en de gemeente Woensdrecht mee doen. In totaal waren 98.000 mensen aangeschreven ,met de vraag mee te doen. Directeur crisisbeheersing H. Geveke van het ministerie van Binnenlandse Zaken toon de zich tevreden met dat aan tal. De proef moet aangeven of cell broadcasting gebruikt kan worden als middel om te waarschuwen, zo zei hij. Hij benadrukte dat het niet het enige middel is. „Maar in de ze tijd van moderne communi catie is het wel een handig middel." Vooral, zo benadruk te hij, omdat zowat iedereen een gsm op zak heeft. De proef moet ook aantonen of mensen bereid zijn de aanwij zingen die via de gsm worden gegeven, op te volgen. Reclame Cell broadcasting is feitelijk al jarenlang mogelijk. Het is een onderdeel van de gsm- standaard. De techniek was alleen nog niet geactiveerd. Commerciële bedrijven kij ken met belangstelling naar de proef in Zeeland en straks ook elders. Via die techniek is het voor hen mogelijk zeer ge richte reclame te versturen. De Moor stelde dat de tunnel maatschappij niet denkt aan het versturen van reclame. Volgens hem gaat de NV cell broadcasting gebruiken om te waarschuwen, niet om te lok ken. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De overeenkomst over sluiting van de kerncentra le Borssele in 2033 rammelt. Dat blijkt uit een advies dat de parlementaire advocaten Polak en Van den Biggelaar gisteren hebben toegelicht tijdens een hoorzitting in de Tweede Ka mer. Volgens Polak gaat het om 'wezenlijke' onderdelen en niet om 'de puntjes op de i'. Staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) is met de aandeel houders Delta en Essent en exploitant EPZ overeengeko men dat de kerncentrale in Bors sele tot en met 2033 mag open blijven. In ruil daarvoor inves teren de energiebedrijven 250 miljoen euro in duurzame ener gie. De Kamer moet het con cept-convenant waarin de af spraken zijn vastgelegd nog goedkeuren. Daarvoor is advies ingewonnen bij advocaten van het bureau De Brauw Blackstone West broek. Zij zetten gisteren flink wat kanttekeningen bij de over eenkomst. Die noemden zij 'one venwichtig', omdat de energiebe drijven en EPZ de verplichtin gen van de Staat beter kunnen afdwingen dan andersom. Als de kerncentrale toch vóór 2033 dicht moet, moet de Staat een schadevergoeding betalen. Volgens de advocaten is 'minder helder' wat er gebeurt als de energiebedrijven hun verplich tingen niet nakomen om te inves teren in innovatieve projecten voor duurzame energie. Polak noemde het 'opvallend' dat in het convenant niet staat dat het Rijk goedkeuring moet geven als Delta of Essent hun De werknemersstichting Borssele 2004+ demonstreert in Den Haag voor het langer openhouden van de kerncentrale. Het 'politieke gesol met de sluitingsdatum van Borssele raakt duizenden mensen in de re gio', merkte voorzitter J. Wieman op tijdens de hoorzitting in de Tweede Kamer, foto Phil Nijhuis/GPD aandelen in EPZ willen verko pen. Het is niet duidelijk of de nieuwe eigenaar dan ook gehou den is aan de afspraken in de overeenkomst. Ook is onduide lijk wat er gebeurt als EPZ fail liet zou gaan. In de overeenkomst staat dat de kerncentrale in Borssele moet behoren tot de 25 procent veilig ste in Europa en Noord-Ameri- ka. Voor de Kamerleden was on duidelijk hoe dit wordt bere kend. De parlementsadvocaten stelden dat in het convenant niet goed is vastgelegd dat Del ta, Essent en EPZ geen aan spraak kunnen maken op een schadevergoeding als de kern centrale moet worden gesloten omdat ze niet tot het veiligste kwart centrales in de Westerse wereld behoort. Polak gaf aan dat een aantal wezenlijke zaken 'gewoon niet goed is geregeld'. Directeur Luteijn van Delta noemde het convenant 'niet meer en niet minder dan een kei harde overeenkomst'. Zou de kerncentrale niet voldoen aan de extra veiligheidseisen - die verdergaan dan wat de Kerne nergiewet voorschrijft - dan moet die een paar jaar eerder dicht. Hij vond het ook vanzelf sprekend dat een eventuele nieu we aandeelhouder zich aan de overeenkomst moet houden. De afspraak is zo helder dat hij geen reden ziet tot heronderhan delen met Van Geel. Waarschijnlijk beslist de Kamer vandaag om het debat over de kerncentrale Borssele, dat woensdag moet plaatsvinden, uit te stellen. Naar aanleiding van de hoorzitting wordt vrij wel zeker eerst een nieuwe schriftelijke vragenronde inge last. Verder slaagt het kabinet er niet in op tijd te reageren op een verzoek tot inzage in ver trouwelijke rapporten over een mogelijke schadeclaim als de kerncentrale in 2013 dichtgaat, zoals nu nog in het regeerak koord staat. jtooLRinus Antonisse MIDDELBURG - De Statenfracties !?n GroenLinks in Zeeland en 00rd-Brabant willen een krachtiger Wöpak van de waterproblemen in de 'e% Ze stellen voor een interprovin- Clalc Statencommissie op te richten. al kan het beste door vorming van gemeenschappelijke regeling Be- uur Deltawateren, door Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland. Als zo'n wettelijk verankerde regeling er is, kan de gezondmaking van de delta wateren veel beter worden aangepakt dan nu. De twee Statenfracties wijzen erop dat in de alweer enkele jaren oude toe komstvisie voor de deltawateren duide lijk wordt aangegeven dat er grote pro blemen zijn. De nadelige gevolgen van het deltaplan worden zichtbaar: het (grotendeels) verdwijnen van het getij en een abrupte scheiding - door dijken en dammen - tussen water en land, zout en zoet. GroenLinks noemt het een zeer veront rustend toekomstbeeld. Blauwalgpro- blemen in de randmeren Krammer-Vol kerak en Zoommeer, het afkalven van platen, slikken en schorren in de Oos- terschelde (zandhonger) en afname van natuurwaarden in de Grevelingen. Op lossingen zijn mogelijk, maar de bereid heid om flink de handen uit de mou wen te steken ontbreekt, stellen de Sta tenfracties. Weliswaar is een Deltaraad opgericht, maar die heeft weinig mogelijkheden. Recent bleek een aanzienlijk verschil van inzicht tussen de drie provincies over de noodzakelijke ingrepen en de snelheid van werken. Bijkomende za ken als zoetwatervoorziening voor de landbouw, lijken een hoofdrol te gaan spelen en voor vertraging te zorgen, al dus GroenLinks. Als beste oplossing in plaats van al maar blijven praten, onderzoeken uit voeren en rapporten schrijven, ziet GroenLinks één gezamenlijk bestuur voor de delta wateren, mét bevoegdhe den en mogelijkheden ook echt wat te doen. Een bestuur in de vorm van een interprovinciale Statencommissie is heel wat beter dan de ongeveer twintig bestuurlijke organen overeind houden, die nu betrokken zijn bij de toekomst van de delta, meent GroenLinks. door Jan van Ommen DEN HAAG - Het ministerie van Onderwijs moet opnieuw be kijken of een uit Duitsland afkomstige anesthesist in het Goese Oosterscheldeziekenhuis recht heeft op een Nederlandse doctorstitel, zo heeft de Raad van State gisteren bepaald. De Informatie Beheer Groep (IBG) van het ministerie van On derwijs weigerde eerder anesthe sist M. Uslu, die in Kloetinge woont, een Nederlandse doctors titel te verlenen omdat hij naar Nederlandse maatstaven 'te snel' is gepromoveerd. Weliswaar mocht Uslu, die aan de Keulse universiteit is gepro moveerd op biomechanica, zijn Duitse doctorstitel gebruiken. Maar dat leidt in de praktijk tot problemen en nadelen in het Ne derlandse geneeskundewereld- je. Zo wil Uslu ook studenten kun nen opleiden. Dat kan alleen als hij een Nederlandse doctorstitel krijgt. En die krijgt hij alleen als de IBG zijn Duitse promotie gelijkwaardig beschouwt aan een Nederlandse promotie. De IBG had Uslu's verzoek om een Nederlandse doctorstitel even wel afgewezen omdat hij 'te snel' was gepromoveerd. Uslu was onmiddellijk na aan vang van zijn studie geneeskun de in Keulen begonnen met pro motieonderzoek bij een zeer ge renommeerde Keulse professor. Niet alleen rondde hij de genees- kundestudie in vijf jaar af, maar ook zijn promotieonderzoek. Us lu's promotieonderzoek werd bo vendien door de 'Deutscher For- schungsverein' ondersteund. De Raad van State stelt vast dat de IBG niet alleen uit mag gaan van de duur van een studie en promotie. Gelijkwaardig De beoordelingsdienst van het ministerie van Onderwijs zal ook naar de kwaliteit van de bui tenlandse opleiding en het promotieonderzoek moeten kij ken om vast te kunnen stellen of die 'gelijkwaardig' is aan de Ne derlandse eisen. De Raad van State stelt dat de IBG bij de Nederlandse organisatie voor hoger onderwijs Nuffic moet aankloppen voor advies over de kwaliteit van de promotie. De uitspraak is een fikse opsteker voor Uslu en tal van andere bui tenlandse doctoren. Er zijn immers meer buitenland se doctoren in de geneeskunde die geen titel kunnen krijgen en onder curatele staan, ook al doen ze in niets onder voor hun Nederlandse collega's. Door een gebrek aan goede anesthesisten komen de laatste jaren veel bui tenlandse anesthesisten naar Ne derland. TERNEUZEN - De verdeling van stagiaires van de twee Zeeuwse ROC's over het Zeeuw- de bedrijfsleven is niet zoals die moet zijn. Ze gaan vooral naar grote bedrijven. Die zouden wel wat minder sta giaires willen hebben, terwijl ze bij kleine bedrijven welkom zijn. Dat bleek gisteren op een deelnemersvergadering van de stichting Technisch Onderwijs en Bedrijfsleven (STOeB) in Ter- neuzen. StOeB is een samenwer kingsverband tussen werkge vers, het ROC Westerschelde en het ROC Zeeland met als doel de instroom in de technische be roepsopleidingen (niveau van BOL 3 en BOL 4, beroepsoplei dende leerweg) in de provincie te verhogen en te verbeteren. T. Huijsmans van het ROC Wes terschelde zei dat het ook voor leerlingen op BOL 2 niveau in de toekomst mogelijk wordt om stage te gaan lopen bij metaal- en elektrobedrijven. Dat kan door een samenwerking de Stichting metaal- en elektro op leidingen. Van alle kanten werd duidelijk gemaakt dat het bedrijfsleven zit te springen om jonge men sen. Er gingen in de vergadering stemmen op om al voor de groe pen 7 en 8 van het basisonder wijs beurzen te houden om hen te interesseren voor vooral tech nische beroepen. Ook werd ge sproken over het beschikbaar stellen van laptops om zo leerlin gen voor bepaalde opleidingen warm te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15