Sociale onrust in Schoonenburg PZC PZC Ghylène is welkom in Nederland Halvering geheugen van gemeenteraad open DELSCHER Dagen Twee dagen dans in schouwburg .13 5ouburgse wijk krijgt geen voetbalkooi Snuffelmarkt De Kattenschulp agenda Drie maanden cel voor inbreker Automobilist ramt slagboom Regels moeten festival leuk houden Hondenshow donderdag 16 maart 2006 0nfW.nriyv8n.den Hurk OOST-SOUBURG - Jaren van discussie hebben weinig opgcle- verd voor Schoonenburg: de jon- .ertn krijgen (och geen voetbal- toni en in de wijk heerst sociale onrust. Bewoners zijn bedreigd. De gemeente haalt het Probleem Interventie Team erbij. L jongens die drie jaar geleden om een voetbalkooi vroegen zijn inmiddels wat ouder. Zij hoeven «n meer zo nodig allemaal elke avond een balletje te trappen op het schoolplein van 't Mozaïek, toch laat het idee de Witte Wijk net zomaar los. Er is nog altijd overleg tussen Palladium, de ge meente, jongeren en bewoners die de kooi niet zien zitten. Alleen krijgen we het niet slui tend", zegt P. stok, die bij de ge meente over burgerparticipatie saai ..Het lukt ons niet om het beheer van de kooi rond te krij gen. Daar zouden bewoners met Palladium aan meewerken, Teleurgesteld |Die bewoners zijn het zat dat tel kens ballen in hun tuin terecht komen. Een kooi om het pleintje om de ballen op te vangen zagen ze evenmin zitten. Dan zouden alleen maar meer jongeren daar komen voetballen, dachten ze. De ongeveer twaalf mensen die legen het schoonpleintje aan wo- KATTENDIJKE - Openbare ba sisschool De Kattenschulp in Kattendijke voert actie voor een gezin in een Gambiaans dorp zo als Kattendijke. Dat gebeurt za terdag onder meer met een snuf felmarkt. I Al weken zijn leerlingen van de «school bezig met het project [voor Gambia. Ze hebben zelf en gemaakt die op de markt te koop zijn, naast veel andere dingen die op een rom melmarkt thuishoren. De markt is van 13.00 tot 16.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES "Fel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl nen zijn al gerustgesteld: de ge meente heeft ze via een brief la ten weten dat de kooi er niet komt. Ook de voetballers zijn in gelicht via hun woordvoerder Y. Afkir. Die was niet blij met het nieuws, zegt Stok. „Maar aan de andere kant zijn de jongens ook wat laconiek, zo van 'we zien het wel'. Dat is niet helemaal on terecht. Want misschien kan er een uitgebreide ballenvanger ko men: een omheining van drie me ter hoog, zoals de Bloemenlaan die kent. Die kun je niet afslui ten, maar de tuintjes zijn be schermd." Intussen heeft de voetbalkooi de wijk flink in haar greep. Er zijn spanningen ontstaan, zegt Stok. „Sociale onrust. Mensen voelen zich onveilig. Ze zijn bedreigd en hebben daarvan aangifte ge daan. De politie houdt zich er mee bezig, samen met het wel zij nscentrum en de school." Zelf heeft de gemeente het Pro bleem Interventie Team voor de dag gehaald. Die is ook al vanaf mei vorig jaar bezig in Sterken- burg. „Het gaat om overleg tus sen bewoners. In Sterkenburg doen daar tachtig mensen aan mee: veertig volwassenen en veertig jongeren. Die hebben daar het speelpleintje voor el kaar gekregen. In de buurt wor den nu ook gedragsregels opge steld, om te leren hoe je met el kaar moet omgaan. In Souburg hebben we nu ook al een groepje waar we regelmatig informeel mee praten. Zij weten al dat we ook in hun wijk de Sterkenburg- formule willen toepassen." STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw i de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG - Molen De Hoop, 18.30 19.15 uur: Gratis muzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; Palazzolihuis Oranjeplein 41, 14.00 - 15.30 uur: Ontmoetingsmiddag (ex-)kan- kerpatiènten en hun naasten; VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: 55+yoga; VROUWENPOLDER - Manege De Een dracht, 19.00-21.30 uur: Promotie ver koopavond en hengstenshow. (Advertentie) Den Dekker ^|\Muziek KAPELLE 011*3-330330 www.dendekkermuziek.com Ghylène Niyonkuru: „Ik kan nu mijn dromen gaan verwezenlijken." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ghylène Niyonkuru kan het nog niet geloven. „Maar ik mag echt in Nederland blijven voor onbe paalde tijd. Ik heb de brief ontvangen. Ik mag mijn rijbewijs halen, ik mag wer ken, naar school gaan. Ik mag de grens over en weer terugkomen. Het is te veel. Ik had gehoopt dat ik een verblijfsver gunning zou krijgen, maar bijna niet meer verwacht. Waar moet ik na zesen- half jaar beginnen? Oemoemenoe?" Ze lacht voluit. „Ik kan mijn rugzak af doen. Het was zeker het laatste halfjaar niet gemakkelijk. Mensen om me heen moesten me moed inspreken. Ik heb veel steun gehad. Het komt goed, zeiden ze dan. Maar ik vond toen dat ze makke lijk praten hadden. Ik was bang dat het niet zou lukken. Kreeg migraine, was chagrijnig en depressief." Maar dat is verleden tijd. Gisteren ging ze voor de laatste keer naar het asielzoe kerscentrum in Middelburg om een stempel te halen. „Dat moeten alle vluchtelingen elke week doen. Dat is voorbij. Ik kan nu mijn dromen gaan verwezenlijken." Ze wil zich inzetten voor anderen, voor al voor kinderen, die in oorlogsgebie den opgroeien of onder erbarmelijke omstandigheden moeten leven. „Er zijn vast organisaties waarvoor ik iets kan betekenen. Ik weet wat het is om in een oorlogsgebied te leven. Ik heb de kans gekregen om toch een nieuw leven op te bouwen hier in Vlissingen, samen met Theo, mijn vriend. Ik gun anderen ook een nieuwe start. Daar wil ik iets voor doen." Twijfelen Ghylène vluchtte zesenhalf jaar geleden uit Burundi naar Nederland. Ze vroeg direct een verblijfsvergunnig aan, maar de immigratiedienst vermoedde dat ze niet uit dat land afkomstig was. „Mijn advocaat heeft hemel en aarde, moeten bewegen om de immigratie dienst te overtuigen. Maar ze bleven twijfelen. Ze vonden dat het leek alsof foto Ruben Oreel ik uit Rwanda kwam als ik Frans of Burundi's sprak." Het recht heeft gezegevierd, zegt ze. In september werd Ghylène gekozen tot de miss van Film by the Sea in Vlissingen. Haar posters hingen overal in de stad. Ze heeft 'gelukkig vaak afleiding ge had. „Ik heb modeshows gelopen. Het is niet menselijk om met je handen op je rug een uitspraak af te wachten. Ik hoop dat de politiek verandert, want vluchtelingen die wachten op een uit spraak worden lui gemaakt. Je mag niets doen." Ze is 23 jaar en wil hard werken. „Met mijn handen en met mijn geest. Ik heb geen tijd meer te verliezen. Vroeger en nu nog wel wilde ik actrice worden. Maar kan dat nog wel als je 23 jaar bent? Ik heb geen werkervaring, maar ik ben wel welkom in Nederland." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Met het vertrek van vijftien Vlissingse raadsle den is in een klap het geheugen van de gemeenteraad gehal veerd. Vier van de 29 raadsle den vertegenwoordigen al een to taal van 76 jaar: J. Lust (32 jaar raadslid). C. Huizinga-Kivit (twintig jaar), J. Koppejan (zes tien jaar) en A. Soplantila (acht jaar). Hoe gaat Vlissingen nu verder zonder het spraakmakende en, in elk geval in jaren, ervaren viertal? Eenvoudig zal het het niet zijn voor de nieuwkomers. Want het raadswerk is in de loop der jaren niet alleen inge wikkelder, maar ook veel meer geworden. „Ik ben wat afwach tend", zegt Koppejan zuinigjes. Het ex-raadslid van de RPCU heeft er hoop op dat er voldoen de kwaliteit aanwezig is in de nieuwe raad. „Maar gerust ben ik bij lange na niet." Lust is niet optimistisch over de toekomst. „In mijn beginperio de waren er sterke figuren en had de raad in het algemeen een hoog niveau. Beslissingen over moeilijke kwesties konden ver klaard worden aan de burgers. De raad was vaker eensgezind en kon daardoor adequater op treden. Dat komt de besluitvaar digheid ten goede." De voormalige nestor van de raad en raadslid van de WD vindt het geen goede ontwik keling dat er veel en kleine partijen zijn in Vlissingen. „Door al die partijen ben je af- De vertrekkende raadsleden (van links naar rechts): J. Koppejan, C. Huizinga-Kivit, A. Soplantila en J. Lust. foto Ruben Oreel hankelijk van de luimen van de mensen. Als een plan van alle kanten is bekeken en de ver wachting is gewekt dat iedereen het ziet zitten, dan wordt het toch op het laatst gedwars boomd. En dqn gaan we weer. Dat geneuzel is niet goed voor Vlissingen." Huizinga-Kivit (ex-WD raads lid) kijkt ook met lichte wee moed terug naar de periode voor de invoering van het dualis me in 2002. „Voor 2002 heb ik weieens tegen mederaadsleden gezegd dat we maar samen cam pagne moesten gaan voex-en in de stad. Dus niet tégen elkaar, maar mét elkaar. Gewoon alle kraampjes naast elkaar omdat we toch allemaal hetzelfde doel nastreefden: alles voor een beter Vlissingen." Onderlinge band Nu is er zelden sprake van een groepsgevoel, vindt ze. „Toen de CD in de Vlissingse raad kwam, sloten de gelederen van de raad zich. Dat schept een onderlinge band en daar groei je als team van." Ze haalt een citaat aan van me deraadslid Y. Bouziani van de PvdA. Hij nam ook deze week af scheid. „De raadsleden zijn net kikkers die uit de kruiwagen springen", zei hij. „Daar ben ik het mee eens. Sommigen zijn on voorspelbaar. Te vaak regeren achterdocht en wantrouwen en vraag ik me af waarom ze in de raad zitten. Ik denk dat persoon lijk gewin telt." Soplantila (ex-GroenLinks raadslid) vindt juist dat de ge meenteraad de laatste periode beter is geworden. „De raad heeft goed gediscussieerd en daardoor was er meer spanning. De besluiten zijn weloverwogen genomen. Dat is goed voor Vlis singen." Maar desondanks is hij niet ge rust op een goed vervolg. „Als de voortekenen niet bedriegen dan zal de coalitie het binnen de raad weer voor het zeggen krij gen. Ik vind dat een stap terug. Het is gezond als voorstellen van het college niet zomaar wor den overgenomen." Soplantila staat bekend om zijn kritische opstelling. Hij bestook te de mederaadsleden, het colle ge en ambtenaren met tal van e-mailtjes. Hij was onverzette lijk. „Maar daardoor werd het geluid van de minderheid wel ge hoord." Hij hoopt dat een ander deze taak van 'lastpost' over zal nemen. Koppejan vindt dat de gemeente raad de laatste jaren tegen draads is geweest. „Het populis me heeft te veel hoogtij gevierd, waardoor de politiek voor de burgers ongeloofwaardig is ge worden." Een andere lichting moet ver volg geven. „Het woord is nu aan hen", vindt Koppejan. „Ik vind het jammer - voor Vlissin gen - dat sommige raadsleden, die het werk helemaal in hun vingers hebben, onvoldoende stemmen hebben gekregen. Car- la Schönknecht bijvoorbeeld." MIDDELBURG - Een 32-jarige man uit Temeuzen moest gisteren voor de politierechter verschijnen op verdenking van inbraak en diefstal. Op 6 december 2004 werd uit een bedrijf aan de Haarmanweg in Terneuzen een laptop en geld gestolen. Op 1 februari verdween een partij aanste kers uit een café aan de markt in Terneuzen. De verdach te bekende ruiterlijk dat hij de delicten op zijn geweten had. „Ik zat zonder inkomen", verklaarde hij. „Maar vlak daarna kwam er een meisje in mijn leven. Nu ken ik mijn verantwoordelijkheid." Politierechter G. van Unnik nam die woorden niet voor zoete koek aan. De verdachte stond te boek als een veelpleger. Het feit dat de man inmiddels van die lijst verdwenen is, pleitte wel in zijn voordeel. De verdachte, die 40 dagen in voorlopige hechtenis had geze ten, hield een pleidooi voor zijn vrijheid. „Ik heb nu een gezin, ik hoop dat u daar rekening mee houdt." Advocaat F. de Vleesschauwer zette in op een werkstraf, maar voor officier van justitie M.Vermeer was dat onaanvaardbaar. Ze had negen maanden cel geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De rechter vonniste een celstraf van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk. „Ik zou nooit straffen uitdelen als ik alle verhalen over nieuwe vriendin nen en kinderen moest geloven, maar ik hoop oprecht dat dit voor u de laatste keer was", reageerde de rechter. SLUISKIL - Een 49-jarige Terneuzense automobilist is gistermiddag rond twee uur tegen de slagboom bij de brag bij Sluiskil gereden. De man reed eerst door het rode licht en vervolgens tegen de slagboom. De auto en de slag boom raakten beschadigd. OVEZANDE - Het festival 2nd Influenz in jeugdsoos De Klomp in Ovezande trekt zoveel bezoekers uit de wijde omtrek dat het aan zijn eigen succes ten onder dreigt te gaan. De organisatie heeft daarom de touwtjes aangetrok ken en in duidelijke regels vastgelegd wat wel en wat niet mag. Op 2nd Influenz treden beginnende bands en ook dansgroepen op. Het is een soort talentenjacht. Om daar zoveel mogelijk jongeren naartoe te krijgen, rijden er gra tis bussen onder meer vanuit Goes. En dat werkt goed. Zo'n 250 jongeren komen er op af. Dat is veel voor Ove zande, zeker als ze in groepjes door het dorp gaan strui nen, onder meer naar de friettent. „Er is nog niet echt iets is gebeurd", zegt R. de Dreu die met een begeleidings groep van de Borselse jongerenraad het festival organi seert, „en dat willen we zo houden." Vandaar dat er voor de'laatste voorronde van 2nd Influenz, morgenavond, re gels op schrift zijn gesteld. Zoals: Er mogen geen alcoholi sche dranken worden meegenomen in de bus. Wie toch drank bij zich heeft, komt niet in de bus of moet het af staan. „Na afloop krijgen ze het dan terug", aldus De Dreu. Een andere regel: „Alleen wie zestien jaar of ouder is, mag in de soos bier of iets anders alcoholisch drinken. Wie zestien jaar of ouder is, krijgt ter herkenning een groen bandje. Wie geen bandje heeft en toch drinkt, is zijn drankje kwijt." En de laatste regel luidt: „Het evene ment is op het terrein van De Klomp, het is de bedoeling dat we daar ook blijven en niet door Ovezande gaan rond lopen." Op het festival spelen: Ocean's Edge, Fornax, Dja- ZaRhoo en Conspiracy. Twee hip hop-dansgroepen ko men: Junior Dans Art en Female LiciousZ. Het begint om 20.00 uur. door Wendy de Jong MIDDELBURG - Dance center Dazzle geeft zaterdag en zondag verschillende dansvoorstellin gen. Vanaf 15.00 uur dansen hon derdveertig kinderen in de leef tijd van vier tot dertien jaar het sprookje Koning Piepelebolus en de twaalf prinsesjes. Het ver haal is samen met de kinderen bedacht en geschreven. Na de pauze dansen kinderen vanaf zeven jaar hun jazzdans: Op het grote plein. De schouw burg zal voor deze voorstelling worden omgetoverd in een ruim te die de uitsraling heeft van een echt groot plein waarop al lerlei groepen en culturen el kaar ontmoeten. 's Avonds vanaf 20.00 bieden honderdveertig dansers een avondvullend programma met dansen in verschillende discipli nes, zoals moderne dans, jazz dans, tapdans en flamenco. Kaarten zijn verkrijgbaar aan het loket en bij de balletschool van Dance center Dazzle aan de Amnestylaan in Middelburg. GOES - In de Goese Zeelandhal len wordt zaterdag en zondag maart een internationale hon dententoonstelling gehouden. Bijna achttienhonderd honden, verdeeld over meer dan tweehon derd rassen, doen daaraan mee. De honden zijn afkomstig uit heel West-Europa. De tentoonstelling is zaterdag en zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. (Advertentie) maart roert zijn st; rilletje zoet, eft nog wel eens witte hoed. Maar... bij DELSCHER schijnt altijd de zon. U bent van harte welkom tijdens de Van zaterdag 11 maart t/m zaterdag 18 maart. Voor iedere kopende klant ligt er een heerlijke verrassing klaar! Kortom: wij maken er een modefeestje van. Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 01 13 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13