PZC Ajax moet echt gaan voetballen tegen Inter Geen zorgen voor Thomas Dekker Jubileumduel Kloetinge tegen Australië Glasgow rouwt na dood Johnstone 19 Amsterdammers het veld in met aanvallende bedoelingen Alles zit Ronaldo nu even tegen Topvier eerste divisie laat mnten liggen Nonnekes wint districtstitel Opwarmertje voor Gemenebest Spelen EU: Uefa moet harder optreden tegen racisme in de stadions Agassi aast op trofeeën Borg Van Persie dicht bij rentree Ullrich begint seizoen in Sarthe Yakubu tijdje uitgeschakeld Verkerk breekt met coach Carr dinsdag 14 maart 2006 loorDjckSintenie MILAAN - Trainer Danny Blind moet kiezen: bestrijdt hij lolemazionale vanavond met mandekkers in het hart Be defensie of geeft hij de voorkeur aan een 'opbouwer'? Blind, gisteravond in Milaan: (t moeten voetballen, daar (jldtkracht van de Nederland se clubs," speelde vorige week nog «tde gedachten om de gebles seerde John Heitinga en Zdenek Grvgera tegen Inter te vervan- iii door de 21-jarige Ghanees Brnmanuel Boakye. Met Thomas Vermaelen zou hij in staat moe- lel zijn om de kracht van de Italiaanse spitsen te neu- het afgelopen jaar meer erva ring opgedaan. Toch denkt Alfons Groenendijk, assistent-trainer van Jong Ajax, dat Boakye niet in de war zal ra ken als hij in Milaan plotseling tegenover mannetjesputters als Adriano en Martins staat. „Em manuel is een jongen die je met een boodschap het veld kunt in sturen. Hij kan meedogenloos zijn als het moet, maar met zijn snelheid en wendbaarheid is hij ook in staat om zonder overtre dingen de duels te winnen. Hij kan uitgroeien tot een sterke en moderne verdediger." Een man uitschakelen is niet de kracht van Maduro, maar zoals gezegd neigt Blind naar een opstelling met een 'voetballende' verdedi ger naast Vermaelen. Maduro moet ervoor zorgen dat Ajax zo ver mogelijk van het eigen doel kan afspelen. Daardoor zal de opstelling van Ajax vermoede lijk niet veel afwijken van die van afgelopen zaterdag tegen PSV. Mourdin Boukhari keert te rug in het elftal - hij was tegen PSV geschorst - en daarvoor moet Juanfran plaatsmaken. Ur- by Emanuelson zakt een linie, van linkshalf naar linksback. Ajax zal vanavond met aanval lende bedoelingen aan het duel beginnen. „We moeten immers scoren om een ronde verder te komen", zei Blind. „Maar of we meteen vol gas geven, weet ik niet. We hoeven niet ten koste van alles een snel doelpunt te maken." Vermoedelijke opstelling Ajax: Stekelenburg, Trabelsi, Maduro, Vermaelen, Emanuelson, Pienaar, Lindenbergh, Boukhari, Rosales, Huntelaar, Rosenberg. GPD door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Ronaldo is aanbeland op de bodem van de put. De Braziliaanse ster aanvaller van Real Madrid verklaarde dit zondag op de Braziliaanse televisie na zijn gemiste penalty een dag eer der tegen Valencia. Volgens hem zit alles tegen. Ronaldo (29) wijt de aanhoudend slech te vorm onder meer aan zijn verzwakte zenuwstelsel en een uitbraak van herpes in zijn mond. Zijn zwakke prestaties zijn in tussen verworden tot een staatsaangelegenheid in Bra zilië. President Luis Inacio Lula da Silva stuurde dezer dagen een brief waarin hij zich solidair verklaarde. De Braziliaanse leider zei dat het schrijven bedoeld was om zijn genegenheid te tonen. Lu- la: „Zie het als een brief van vader tot zoon. Vertrouw op jezelf." Ook Maradona stak de ex-PSV'er een hart onder de riem. Volgens de Argentijn is geen enkele speler in staat om zijn hele carriers op scherp te voetballen. Ronal do: „Hij zei me dat er altijd fa ses zijndat alles tegen zit. Daar zit ik nu midden in." Op de Braziliaanse tv toonde Ronaldo zich vol vertrouwen dat hij toch op tijd uit het dal kruipt om op het WK in Duits land goed te presteren. Ronal do: „De Braziliaanse selectie heeft alles in huis om de gene ratie van Pelé te doen verge ten. Sinds 1994 hebben we al le finales gehaald." GPD Maar de thuiswedstrijd tegen In ter heeft Blind iets geleerd, na melijk dat Ajax in de tweede helft nauwelijks meer aan een fatsoenlijke aanvalsopbouw toe- hvam. „Daardoor bleven we on derdruk staan." De Amsterdam- s verspeelden uiteindelijk 2-0-voorsprong. Julio Cruz maakte kort voor tijd de 2-2. illen ook dinsdag de ruim te krijgen om te voetballen", zei Blind. „Daar moeten we ge- ïniik van maken. Het is de kracht van Nederlandse clubs. Maar je moet er gedisciplineerd mee omgaan en de ruimtes voor |er juist zo klein mogelijk hou den. Want Inter heeft heel goede llers en heel goede voet ballers die de ruimte krijgen, zijn niet af te stoppen." Dertien minuten Het is overigens niet de enige af- die Blind moet maken, a is in de selectie welis- de enige overgebleven mandekker naast Vermaelen, staat tegenover dat hij er pas dertien minuten heeft opzit ten in Ajax 1. Maduro is net zo oud als Boakye maar hij heeft RIJSWIJK - De topvier van de eerste divisie heeft gisteravond punten verspeeld. Volendam, nummer twee, had de slechtste avond, de ploeg verloor bij Cam- bunr Leeuwarden (2-1). Koplo per Excelsior liep door een remi- sehij AGOVV (1-1) een punt uit. Emmcn, derde, speelde thuis ge lijk tegen De Graafschap (2-2), terwijl VW-Venlo in Limburg niet verder kwam dan 1-1 tegen Veendam. Zoblijft Excelsior de voornaam- jste kandidaat voor de titel. De voorsprong op Volendam liep op naar vijf punten. Emmen en Hel mond Sport (dat met 2-0 van MW won) hebben net als de Vo- lendammers 57 punten, maar die clubs hebben een duel meer gespeeld. in de strijd om de zesde periode deden FC Dordrecht en Eindho ven het gisteren goed. Dor- jdrecht, koploper in de periodes- N, kwam op tien punten uit her wedstrijden door met 0-3 te rinnen bij Fortuna Sittard. [Eindhoven won met 0-1 bij jStormvogels/Telstar en heeft in dne wedstrijden nog geen punt verloren. AGOW, dat net als Eindhoven nog geen punten had aten liggen, kwam door het ge- 'd]kspel tegen Excelsior op ze ven uit drie. ANP Tennisser Alexander uit Goes is zondag «trictskampioen geworden in ^oord-Holland in de categorie F. *li woont, tennist en stu deert daar en komt in de compe titie uit voor Alkmaar 1 MELBOURNE - Zwemmer Michael Klim warmt de spieren in zijn armen op met behulp van een elastiek voor een training in Melbourne. Hij is daar voor de Geme nebest Spelen. Het evenement, een soort Olympische Spelen voor alle onderdanen van de Britse koningin Elizabeth, begint morgen en duurt tot 26 maart. De 28-jarige Australische Klim hoopt daar eindelijk weer eens medailles te win nen. Hij maakte, na lang uit de roulatie te zijn geweest, zijn comeback op het WK van afgelopen jaar, maar kon nog geen potten breken. In zijn thuisland moet dat wel gaan gebeuren. foto Tim Wimborne/RTR van onze sportredactie TORRICELLA SICURA - De lastige zesde etappe van Tirre- no-Adriatico werd gisteren ge wonnen door de Italiaan Leo nardo Bertagnolli. In dezelfde eerste groep kwam Thomas Dekker als vijftiende over de streep. In de leiderstrui, die hij nu nog één dag moet verdedi gen. Mario Cipollini kwam hoogst persoonlijk achter het podium Thomas Dekker feliciteren. De oud-renner, een afgod in Italië, had een kekke jas aan en een trendy zonnebril op. Het was zwaarbewolkt en koud in Torri- cella Sicura. Dekker zag de hu mor er wel van in. „II Re Leo ne", imiteerde hij diens zware stem. Opluchting Bij de start van de zesde rit had hij nog wat bezorgd naar de he mel gestaard, maar de opluch ting over de goede afloop van de gevreesde rit deed de Noord-Hollander goed. „Ik heb nog niet gewonnen, maar het ziet er wel goed uit." Toch handig, als je in Italië woont en vrijwel dagelijks traint met Alessandro Petacchi. De sprinter van Milram heeft nog geen rit gewonnen en zal daarom vandaag met zijn ploeg graag het peloton bij elkaar hou den. Ze spraken elkaar gisteren al even voor de koers. „Ik denk dat zij ons gaan helpen", wist Dekker die in de plaatselijke om lopen met vijf klimmetjes naar Torricella Sicura geen moment uit de kop van de eerste groep was geweest. ITet was een provi sorische aankomst, de oorspron- STRAATSBURG - Het Euro pees parlement in Straatsburg eist hardere maatregelen van de Europese voetbalunie (Uefa) te gen racisme. Clubs waarvan spelers en/of fans zich schuldig maken aan ra cisme dienen nationaal en inter nationaal uit de competitie te worden genomen. Daarnaast moet de scheidsrechter meer macht krijgen om racisme direct op het veld te bestrijden. Meer dan 400 leden van het Eu ropees parlement hebben een verklaring ondertekend waarin de Uefa wordt opgeroepen racis me in het voetbal strenger aan te pakken. Parlementsvoorzitter Borrell bespreekt vandaag in Straatsburg de huidige proble matiek met enkele leden van de actiegroep 'Voetbal tegen Racis me in Europa'. Eto'o Racisme in het .voetbal staat door een recent incident rond Bareelona-aanvaller Eto'o weer hoog op de internationale agen da. De Kameroener wilde ruim twee weken geleden tijdens de uitwedstrijd tegen Real Zarago- za (0-2) van het veld stappen na dat hij voortdurend op racis tische wijze was uitgejouwd. Trainer Rijkaard en enkele ploeggenoten konden hem nog net op andere gedachten bren gen. Naderhand spraken waar nemers van een gemiste kans om het racisme in het Spaanse voetbal daadwerkelijk aan te pakken. ANP/DPA kelijke finishplaats San Giaco- mo lag te hoog: het zou er gaan sneeuwen. Ketting Pas in de slotkilometer dreigde er'nog even iets mis te gaan. „Bij een renner van Naturino liep de ketting eraf. Hij week op eens uit naar links, ik moest het gras in. Omdat deze etappe als een aankomst bergop gold, was de regel dat je in de laatste drie kilometer geen tijd meer kon verliezen niet van kracht. Voor hetzelfde geld zie je op die ma nier deze ronde nog de mist in gaan." Dekker roemde zijn teamgeno ten, van wie Veneberg na een val met een sleutelbeenbreuk moest worden afgevoerd. „In de finale had ik een drievoudig we reldkampioen (Freire), Boogerd en Flecha voor me werken. Dat is nogal wat. De ploeg rijdt ge weldig. Ik hoop zaterdag in Mi- laan-Sanremo wat terug te kun nen doen voor Oscar." ANP joor Jan Daqevos GOES - Het nationale voetbalelftal van Australië komt in de aanloop naar tot wereldkampioenschap naar toeland. De ploeg van bondscoach Guus Hiddink speelt op vrijdag 2 juni 'U en tegen Kloetinge. De Bevelandse dub viert dit jaar het 75-jarig be gaan. De wedstrijd begint om 19.00 Het duel met Australië is tot stand ge komen dankzij Kees Blomaard. De oud-voorzitter van de toenmalige KN- VB-afdeling Zeeland onderhoudt met tal van clubs, managers en trainers in het profwereldje goede contacten. In het verleden slaagde hij er dertien keer in om het Belgisch elftal naar Zee land te halen. Ook Oranje werd twee maal gestrikt. „Het is belangrijk voor het Zeeuwse voetbal om grote ploegen hier naartoe te lokken", zegt Blom- aard. „En nu Kloetinge 75 jaar be staat, vond ik het ook leuk om iets voor die club te doen." Blomaard was met een kleine onderbreking van 1949 tot 1974 secretaris van Kloetinge. Dagje Zeeland Het Australisch elftal krijgt vrijdag 2 juni een dagje Zeeland voorgescho teld. De selectie gaat vissen op de Oos- tersehelde, daarna wordt de ploeg een diner aangeboden en vervolgens staat er een oefenwedstrijd tegen hoofdklas ser Kloetinge op het programma. ,,Het is het beproefde recept", zegt Blom aard. „Je moet de ploegen vertroete len" Australië slaat in de voorbereiding op het WK in Duitsland zijn tenten op in Mierlo. De ploeg strijkt daar 27 mei neer. Van daaruit wordt de reis naar Zeeland gemaakt. Na de wedstrijd te gen Kloetinge vetrekt het gezelschap naar Rotterdam. Twee dagen later, zondag 4 juni, is in De Kuip het Neder lands elftal de sparringpartner van Au stralië. De ploeg van Guus Hiddink zit op het WK in Duitsland in een groep met Japan, Brazilië en Kroatië. Australië komt maandag 12 juni voor het eerst in actie, en wel tegen Japan. INDIAN WELLS - Andre Agassi probeert een groep sa men te stellen die de vijf Wimbledon-trofeeën en twee ten nisrackets van Björn Borg koopt. Na aankoop op een vei ling in Londen op 21 juni zouden de parafernalia naar een museum moeten verhuizen. Agassi zei tijdens het ten nistoernooi in Indian Wells ervan overtuigd te zijn dat hij voldoende geïnteresseerden bijeen krijgt. De 35-jarige. Amerikaan, zelf winnaar op Wimbledon in 1992, zei dat de trofeeën niet zomaar zouden moeten verhuizen naar ie mand met veel geld. Borgs tennisnalatenschap brengt naar verwachting tussen de 290.000 en 437.000 euro op. De vijftigjarige Zweed verkoopt zijn trofeeën omdat hij veel geld verloor aan mislukte zaken en echtscheidingen. Zijn voormalige concurrent Jimmy Connors zei zaterdag dat de All-England Club Borgs spullen moet kopen. De at tributen horen thuis in het Wimbledon-museum, vindt de Amerikaan. ANP/RTR LONDEN - Robin van Persie maakt vandaag in een vriendschappelijke wedstrijd zijn rentree voor Arsenal. De aanvaller was bijna zes weken .uit de roulatie met een gebroken teen. Ook verdediger Sol Campbell is weer fit. Hij had een enkelblessure. Het wordt voor beide spelers het eerste optreden sinds 1 februari, toen Arsenal met 3-2 verloor van West Ham United. ANP/RTR BERLIJN - Jan Ullrich begint zijn wielerseizoen op 4 april net als vorig jaar met het Circuit de la Sarthe. De Duitser van T-Mobile fietst geen voorjaarsklassiekers, zo meldde de ploegleiding gisteren. De 32-jarige Ullrich wil dit jaar Lance Armstrong opvolgen als winnaar van de Ronde van Frankrijk. Ullrich bereidt zich momenteel in een trainingskamp in Noord-Italië voor op het nieuwe sei zoen. DPA/ANP ARNHEM - Abubakari Yakubu komt voorlopig niet in ac tie. De middenvelder van Vitesse viel zondag in het duel met RBC Roosendaal uit met een dijbeenblessure. Nader onderzoek wees uit dat er spx-ake is van een scheurtje in het linkerbovenbeen. Voor het herstel staat minimaal drie weken. ANP ALPHEN AAN DEN RIJN - Tennisser Martin Verkerk heeft gebroken met zijn coach Nick Carr. Dat heeft de Alphenaar de Nieuw-Zeelandse coach niet persoonlijk la ten weten, maar Carr beschouwt de samenwerking als beëindigd. „Ik heb al sinds 5 december niets meer van hem gehoord, dat lijkt me niet normaal in de relatie tus sen een coach en zijn pupil." Carr en Verkerk werkten ruim vier jaar samen, in die tijd vierde Verkerk zijn grootste succes in Parijs, waar hij in mei 2003 doordrong tot de finale van Roland Garros. Carr heeft geprobeerd Verkerk te bereiken, maar is daar tot op heden niet in geslaagd. „Ik weet dat hij een ander tele foonnummer heeft genomen, ik heb hem de laatste maan- den niet meer te pakken kunnen krijgen." ANP door Hans Leber DEN HAAG/GLASGOW - In Glasgow is een bloemenzee ver rezen bij Celtic Park. Fans van de Schotse voetbalclub verwer ken het overlijden van een van de grootste spelers uit de clubge schiedenis: Jimmy Johnstone. 'De Vlo' werd 61 jaar. De speler die in 1970 de Europa Cupfinale met Celtic verloor van Feyenoord (2-1) maakte in .1967 deel uit van de 'Lisbon Lions', het Celtic dat deze cup wél binnenhaalde, als eerste Britse ploeg, tegen Inter Milaan: 2-1. Johnstones snelheid, on grijpbare dribbel en kleine pos tuur bezorgden hem de bijnaam die sinds 1970 ook in Nederland zo bekend is: de vlo. In een elf tal met namen als. Tommy Gem- mell en Billy McNeill behoorde Celtic in die dagen tot de absolu te Europese top. Johnstone overleed aan de gevol gen van een zenuwziekte die het afsterven van zijn spieren ver oorzaakte. De diagnose van de ziekte werd in 2001 gesteld, de laatste fase van zijn, leven bracht Johnstone liggend op bed door. Ook vanaf die plek vocht hij voor het toestaan van stamcel-onderzoek, een politiek gevoelig onderwerp. Johnstone wilde echter de generaties na hem behoeden voor de ziekte waar hij zelf niet meer van kon genezen. Na zijn overlijden reageerden zijn oude teammaten gisteren ge schokt. Tommy Gemmell: „Het is tragisch, we verliezen een gro te vriend. Met enorme moed heeft hij zijn ziekte bevochten." Bertie Auld: „Al die tijd dat hij daar lag, in zijn bed, klaagde hij nooit. Ik zag hem vrijdag nog en zoals altijd wanneer je hem had ontmoet, vertrok je als een ster ker mens." Wim Jansen, oud-Feyenoorder en ex-manager bij Celtic, herin nert zich Johnstone zeer goed. „Hij was een geweldige voetbal ler, een legende in Schotland. Het was dé dribbelkoning. Ik heb zelf tegen hem gespeeld in de Europa Cupfinale. Hij had een kleine week voor de finale nog geëxcelleerd in een inter land met Schotland. Happel had Theo van Duivenbode en mij op basis van die wedstrijd precies verteld hoe we hem konden be spelen en dat verliep exact vol gens plan." Johnstone maakte meer dan hon derd doelpunten voor Celtic en speelde 23 keer voor de Schotse nationale ploeg. Als hij niet vaak had afgezegd omdat fans van andere Schotse clubs hem uitfloten was dit aantal veel ho ger geweest. Na zijn tijd bij Celtic kwam Johnstone uit voor het Ameri kaanse San Jose Earthquakes, Sheffield United, Dundee, Shel- bourne en Elgin City. De fans van Celtic kozen Jimmy Johnsto ne in 2002 tot favoriete speler al ler tijden. GPD Jimmy Johnstone, die bij Celtic uitgroeide tot volksheld, is overle den aan een zenuwziekte. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41