Klein zijn betekent niet het einde Klankbad is heilzaam PZC Zelfvertrouwen lijdt onder agressiviteit Amerikanen maken replica historische kunstnier Kolff Gerrie Bosman staat ondanks haar groeistoornis positief in het leven Achodroplasie Vrijwilligers vaak onzeker bij roun Malaria kan voorkomen worden Stamcellen beperken infarct niet Hormoon is oorzaak hartprobleem Insuline voor vorming bloedvaten Nieuw licht op trombose maandag 13 maart 2006 door Arnold Zweers DEVENTER - Er zijn mim twee honderd aandoeningen die kun nen leiden tot een groeistoornis die van een mens een dwerg kan maken. De grootste groep in Ne derland - ongeveer de helft - wordt gevormd door mensen met botgroeistoornissen of achodroplasie. Gerrie Bosman is er een van. Genie Bosman (59) vindt dat ze helemaal nergens aan lijdt. Ja, dat tien jaar geleden een opera tie aan haar benen verkeerd af liep, en dat ze daardoor niet meer zo goed kan lopen, dat steekt haar. Maar haar korte ar men en benen - ach, daar heeft ze nooit zo mee gezeten. Haar dochter Jaqueline (24) heeft het ook, Die gaat er evenmin onder gebukt, zegt Gerrie, bestuurslid van de Gehandicapten Raad in Deventer en voorzitter en op richter van de Scoot Mobiel Club. „Jaqueline heeft een prima stu die kunst- en doeumentatiefoto- grafie afgerond, en werkt nu als freelance fotografe. Hartstikke trots ben ik op die meid." Hoe wel haar dochter hetzelfde heeft als zij, is achodroplasie in haar geval geen erfelijke kwaal, weet Gerrie. „Ik ben aan vaders kant vijf en aan moeders kant vier ge neraties teruggegaan en heb geen achodroplasie kunnen ont dekken. Je hebt twee kleine men sen met een kind van 1.80 me ter. Mijn ouders kregen twee grote kinderen en mij als klein tje. Dus je weet het niet." Soms gaat achodroplasie ge paard met een waterhoofd of een bochel. Niet bij Gerrie. Er zijn mensen met deze kwaal die zich laten oprekken. Gerrie moet er niet aan denken. „Ze moeten een jaar lang op bed lig gen. Met schroeven in hun be nen die steeds verder worden aangedraaid. Om maar iets lan gere benen te krijgen. Vreselijk. De verhoudingen raken dan he lemaal zoek. Want met de ar men kunnen ze dat niet." Geklaag kent Gerrie ook, men sen met een handicap die verbit Gerrie Bosman: „Ik voel me prettig in de grote mensenwereld." terd door het leven gaan. Die niet-gehandicapten overal de schuld van geven. „Vaak zijn dat mensen die op latere leeftijd gehandicapt zijn geraakt en dat niet kunnen accepteren." Ze is één keer op een bijeenkomst van de club van kleine mensen ge weest, in Utrecht. „Ik ga er nooit meer naar toe. Wat een ge klaag daar. De hele wereld moest maar aan hun situatie worden aangepast. Dan kan na tuurlijk niet. Kijk, ze willen bij de grote mensenwereld horen maar zetten zich er tegelijker tijd tegen af. Ik voel me prettig in de grote mensenwereld, heb ik daar gezegd." Wat niet weg neemt dat ze knokt voor aanpas singen van gebouwen zoals hore- ca-voorzieningen en openbare toiletten, zodat je daar met je rolstoel, rollator of scootmobiel probleemloos gebruik van kunt maken. „Daar heeft iedereen op zeker moment profijt van. Want we vergrijzen met z'n allen in hoog tempo. We raken slecht ter been en zijn dan allemaal blij met aangepaste voorzieningen. Maar je moet niet overdrijven, niet zeuren." Het is Gerrie als het ware met de paplepel ingego ten. „Mijn ouders deden niet zie lig over me. Betuttelden me niet. Behandelden me niet an ders dan de andere kinderen. Dacht je dat mijn moeder me aan het handje meenam als ik moest solliciteren? Ben je gek." Kattenkwaad Ze is als kind ook nooit gepest of uitgescholden vanwege haar korte beentjes. „Het is maar net hoe je je zelf opstelt. Ik deed overal aan mee. Heb bij een korf balclub gespeeld. Haalde katten kwaad uit. Een heerlijke jeugd heb ik gehad. Dankzij mijn posi tief ingestelde ouders." Gerrie Bosman volgde de mode vakschool en runde in haar jon- foto Ab Hakeboom/GPD ge jaren in de binnenstad van Deventer een winkel waar ze zelfgemaakte kinderkleding ver kocht. Later stond ze ermee op de markt. „Reken maar dat ik daar heb lopen sjouwen." Tien jaar geleden overkwam haar iets waar ze met minder plezier op terugkijkt. „Ik was veel te zwaarlijvig, moest met een astronau- ten-dieet afvallen. En toen er eenmaal vijftig kilo af was, had ik op mijn benen te veel vel over. Zelf zat ik daar niet zo mee. Maar de plastisch chirurg zei: We gaan er wat aan doen'. Had ik er maar nooit mee inge stemd." Ze hield aan de opera tie blijvend ongemak over. Haar lymfeklieren in de benen' wer den vernield. Sindsdien heeft ze moeite met lopen. Gerrie is een drukbezet mens. Vergaderingen van de scootmo- bielclub leidt ze op strenge doch rechtvaardige en vooral humo ristische wijze. „Meneer Jansen, even mondje dicht, nou is het de beurt aan mevrouw Pieterse." „Ach", zegt ze met een knipoog over haar regime: „Soms is het nodig even de puntjes op de i te zetten." Haar hoekwoning is net een zoete inval. Wie er komt, ontmoet een warm mens. Mid denin het interview komt de wijkverpleegster aanfietsen. Net terug van drie maanden Bo livia moet ze meteen even naar Gerrie. De twee vallen elkaar emotioneel om de nek. De ver pleegster heeft uit het verre land een stenen schildpad mee gebracht, voor Gerrie's verzame- ling. Niet zeuren maar doen, is haar motto. „Kijk, op straat word ik natuurlijk best vaak nage staard. Maar daar zit ik niet mee. Als ik zelf iets aparts zie, kijk ik ook altijd even om." Achodroplasie kent genetische oorzaken. In 1994 kwam een on derzoeksteam van de universi teit van California de gen-muta tie op het spoor die achodro plasie veroorzaakt. De mutatie treedt op in de vroege foetale ontwikkeling bij 1 op 20.000 ba- by's. Achodroplasie kan niet met groeihormonen worden verhol pen. Wel kunnen door een goede medische begeleiding complica ties worden voorkomen. Voor de medische wereld valt een volwassen man van maxi maal 1.51 en een vrouw van maximaal 1.45 meter onder de categorie kleine mensen. Schat tingen gaan uit van 2500 men sen in Nederland met een groeistoornis. Ruim tien procent van hen is lid van de Belangen vereniging van Kleine Mensen. GPD door Marieke van Schie Als ik de deur van de wachtkamer open doe zie ik hem zitten: diep ver scholen onder zijn pet, schouders opgetrokken. Harry is achter in de twintig, een bonk van een vent. Hij is berucht in de hulpverlening, zelfs de psychiater duidt hem niet meer aan huis te ont vangen. Het ziekenhuis maakt hem agressief. Hij hoort stemmen, maar weigert behandeling. Argwaan voert de boventoon. Zelfs zijn moeder is niet vei lig voor hem. Hij vertrouwt niemand, maar heeft soms een dokter nodig. Ik denk dat ik niet bang ben, Mij heeft hij nog nooit wat gedaan. Nu zit hij met zijn neus bijna op de krant aan de leestafel, de kraag opgetrokken, Ik heb een open spreekuur, de deur staat open vanaf kwart over zeven. Daar maakt hij ge bruik van, aan afspraken kan hij zich niet houden. Dan is hij aan de beurt. Ik roep hem, en hij loopt langs me heen zonder me een hand te geven. Hij kijkt me niet aan. 'Het is mis', flitst het door mijn hoofd, en ik loop naar de stoel achter mijn bu reau. Hij zit tegenover me en begint te vertellen, mono toon, over de nachten waarin hij niet slaapt. De angsten en de boosheid op zijn omge ving. Vooral op de mensen die hem dierbaar zijn. Ze la ten hem naar zijn idee in de steek. Zijn stem wordt har der en harder, hij gaat staan en kijkt me nu aan. Lang zaam loopt hij achteruit, tot hij diagonaal tegenover me staat, met zijn rug tegen de boekenkast aangedrukt. Gewelddadig Hij schreeuwt: „U-hoort ook bij die lui die me in de steek laten. Ik kom hier nog, maar u kunt ook niets voor me doen. Het gaat niet meer! Ik heb de neiging alles kapot te slaan, ze maken mij ook ka pot! Dan. voelen ze maar wat ik voel van binnen! Ik merk dat mijn hart sneller gaat kloppen, ik weet hoe zijn behandelend aids door hem verwond is en zijn moe der met de ambulance is afge voerd, toen hij haar in een vlaag van verstandsverbijste ring aanviel. Ik zoek naar de alarmknop onder mijn bu reau, met mijn voet. En blijf erboven hangen. Het consult duurt nu al twintig minuten. Ik besef dat de patiënten kun nen horen wat er gezegd wordt, en ook mijn assistente aan de andere kant van de deur. Enerzijds hoop ik dat ze gealarmeerd zijn, maar toch hoop ik dat ze niet bin nen komen, want dan slaat de vlam in de pan. Ik probeer wat te zeggen: „Harry, waar kan ik je mee helpen? Wil je medicatie, moet ik iemand bellen?" Ik beweeg even, direct stijgt zijn agressie. „Kom niet dich ter bij, want ik doe u iets aan!sist hij. Ik blijf roer loos zitten, en denk: als er echt iets gebeurt druk ik de knop in. Toch geef ik hem het voordeel van de twijfel. Na 25 minuten besluit hij dat dit ook niets oplevert en loopt naar buiten. Direct gaat de deur achter me open en staan mijn assistente en een patiënt achter me. „Gaat het met je?", vraagt ze. Eigenlijk niet, ik tril en ben uiterst gespannen. „Is hij bui ten?",vraag ik. „Ja, hij is zelf weg gegaan." Mijn stagiaire komt binnen met een kopje warme thee. Gelukkig heb ik mijn Balintgroep, een intervi- siegroep van artsen. Ik praat met hen elke maand over wat we meemaken in de praktijk. Bij hen krijg ik gehoor en er kenning. Dat steunt en troost. Zo kan ik er voorlopig weer tegenaan. Marieke van Schie is huisarts door Frank Balkenende YERSEKE - Doinnnng. Een schokgolf trekt door de ingewan den als Lidia Koper tegen een klankschaal mept, die ze op je rug heeft geparkeerd. Lang zaam ebben de golven weg. Dan een paukenslag op een sjama- nentrommel, net voor de buik. OemmpfAcht meter darm moet even slikken. Een vreemde sen satie, zo'n tsunami van vibra ties, maar na afloop voel je je licht en ontspannen. Dat is precies het doel van Lidia Koper uit Yerseke. In haar prak tijk reinigt de 53-jarige 'muzi- kante' de mens met klankbaden, masseert ze lichaam en geest met geluiden, geeft ze klankcon certen en -meditaties, work shops en cursussen. Ook bedrij ven kunnen een beroep doen op de Yersekse. Eén klankbad is na melijk een remedie tegen werk druk en stress, zegt ze. Hokus pokus? „Nee, mensen kunnen precies zien wat je doet. Een gong aanwrijven of een bel letje laten rinkelen. Klank heeft al eeuwen invloed op de mens. Alles bestaat uit trillingen, zelfs de kleinste cel in het lichaam. De klanken zijn hoorbaar, de trillingen voelbaar. Net als veel klassieke muziek werkt mijn klankbehandeling rustgevend en ontspannend. Je voedt lichaam en geest als het ware met kleine energiepakketjes. Het geclaimde resultaat is dat je fysieke en psychische spannin gen afnemen, je energie beter stroomt, je bloedcirculatie, con centratie en prestatievermogen verbeteren." Lidia haast zich te zeggen dat ze geen dokter of therapeute is. Een masseuse in de klassieke zin des woords evenmin. Ze speelt muziek, maar niet vol gens de heersende opvattingen. Intuïtief, afgestemd 'op jouw be hoeften'. Ze is er zo'n tien jaar terug mee begonnen, nadat ze eerst via rei ki in aanraking was gekomen met het doorgeven van 'universe le energie'. Maar simpelweg han den op iemands lichaam leggen en de energie laten stromen, vond ze 'een beetje saai'. Een klankconcert is dan stukken le vendiger. „Sja, waar val ik onder? Elk hok je is te klein. Mensen willen je al tijd een etiketje opplakken." Dat merkt ze wel eens op het dorp, waar ze toevallig terecht- Klankbadenmassage door Lidia Koper. kwam omdat er 'een leuk pand je aan de Vierstraat te koop stond'. „Een tijdje terug vroeg ik aan de drogist om stuiterbal len waarmee ik mijn gongen kan aanwrijven. Dan zie je die man denken: 'Oh ja, om de gees ten aan te roepen'. Mensen vin den het allemaal maar vreemd." Nu is Lidia Koper - pientere, blauwe ogen, zwarte bril en kle ding, blote voeten - een gewoon, vriendelijk mens, achter de deur aan de Vierstraat schuilt wel een voor de gemiddelde Yerseke- naar andere wereld. Wie er bin nentreedt, snuift een 'kalmeren de lavendelgeur' op in de met kaarsen verlichte ruimte. Op de grond ligt een matras, waar ze ventien klankschalen van divers formaat omheen staan. De grote jongens, ergo lage klanken, bij de voeten, 'zodat je contact blijft houden met de aarde'. De kleine schalen bij het hoofd, „Hogere klanken hebben effect op hogere delen van het lichaam. Dat is wetenschappe lijk bewezen." Een kopje kruidenthee staat klaar. Gestrest op de mat plof fen, is niet aan te bevelen. Lidia toont onderwijl haar instrumen tarium. Metalen schalen en een knoert van een gong, die, aange wreven met een stuiterballetje, kan wedijveren met de lokroep van een bronstige eland. Zachter klinkt een oceandrum. „Dat is een dichte platte trom waarin kleine metalen balletjes zitten. Als je die trom heel lang zaam wiegt, lijkt het net alsof je aan het strand ligt en je de zee hoort ruisen." Verder een regen maker: een holle buis met erw ten erin, waarmee je een plens- buitje kunt imiteren. Uiteraard ook veel trommels, belletjes en andere tingel-tangel-dingetjes. Conservatorium heb je als klank muzikant niet nodig. Iedereen kan het leren, zegt Lidia, behal ve solitair ook in de klankgroep Goanna Dreaming speelt. „Er is geen officiële opleiding voor. Ik heb in Den Haag bij een particu lier een cursus gevolgd. Je moet je laten leiden door wat je voelt en diegene die op de matras ligt moet het toelaten en de klanken en vibraties niet gaan beredene ren Ze vindthet 'heerlijk om te doen'. „Als ik deze gong aan wrijf, geeft dat een soort kneecl- massage in je lichaam. De wer king is diep. Je ziet mensen in korte tijd ontspannen. Bij som migen werkt het effect dagen door. Een klankbad geeft een stukje welbehagen, het ver licht." Of je erin gelooft of niet, na een half uurtje te zijn gekneed, ge masseerd en verrast door een bonte verzameling geluiden van gongen, trommels, helikopterbel letjes en metalen schalen, is er MIDDELBURG - Wat moet je doen of laten bij mer®- die rouwen? Vrijwilligers die in hun werk mensen tegen" komen die kampen met verlies blijken daar vaak erg onze ker over. Dat merkt het Zeeuws Steunpunt voor Verlies en Rouw. Het steunpunt verhief de vraag tot centraal thema van een symposium, woensdag 29 maart van 10.00 tot 1.53(1 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, Sprekers zijn leden van het steunpunt, Iris Vinkeen An nette van Spijk en docent van de Hogeschool Zeeland Luuc Smit, afkomstig uit de jeugdzorg. Aanmelding www.zeeuwssteunpuntvoorverliesenrouw.nl 0114-315538. LONDEN - In gebieden waar malaria een sterk seizoens- gebonden ziekte is, kan een eenmalige behandeling van kinderen met medicijnen (artesunaat en sulfadoxine-pyn. methamine) de kans op besmetting met de malariapara. siet tijdens het seizoen met bijna 90 procent verminderen Dit meldt B. Cissé van de School of Hygiene Tropical Medicine in Londen in het medisch tijdschrift The Lancet op grond van een onderzoek onder 1100 kinderen in Sene' gal. GPD MÜNCHEN - Anders dan eerder, kleinschalig, onderzoek deed vermoeden, blijkt het met bepaalde medicijnen sti muleren van de aanmaak van eigen stamcellen bij patiën ten. met een hartinfarct, de schade aan het hart niet te kunnen beperken. Dit meldt D. Zohlnhofer van het Deutsches Herzzentinni in München in het medisch tijdschrift JAMA op grond van onderzoek bij 114 patiënten. GPD PITTSBURGH - Bij mensen met een lage activiteit vai het 'gemoedshormoon' serotonine zijn de wanden van bloedvaten gemiddeld dikker en stijver. Dit vergroot het risico op hart- en vaatziekten. Dit vertelde M. Muldoon van de University of Pittsburgh tijdens een congres van de American Psychosomatic So ciety in Denver op grond van een onderzoek onder 241 personen. Deze bevinding verklaart mogelijk de gevon den relaties tussen depressies en de kans op hart- en vaat ziekten. GPD BOSTON - Het hormoon insuline is niet alleen betrokken bij de glucosehuishouding van het lichaam, het is ook on misbaar voor de vorming van nieuwe bloedvaten. Een ver minderde gevoeligheid voor insuline, zogeheten insuli- ne-resistentie, een voorstadium van diabetes, gaat ge paard met een verminderd vermogen tot het vormen van nieuwe bloedvaten, en daarmee met een verminderd ver mogen defecte of geblokkeerde aderen te vervangen door nieuwe aderen. Dat schrijft Z. He van de Harvard Medical School in Boston in het vakblad Arteriosclerosis, Thrombosis, ar Vascular Biology op grond van proeven bij ratten. GPD foto Willem Mieras meer rust in hoofd en lijf. In het gastenboek verwoordt ene Elly dat als volgt: „Een mooie inner lijke reis." Meer informatie over de activitei ten van Lidia Koper is te vinden op de internetpagina www.klan- kexpressie.nl LONDEN - Heel lang stilzitten alleen kan niet verklaren waar om vliegtuigpassagiers kans op trombose lopen. Mogelijk spelen ook factoren mee als een lage ca- binedruk en een laag zuurstofni veau. Dat hebben Leidse onder zoekers ontdekt. Het medisch tijdschrift The Lancet heeft er vrijdag over gepubliceerd. Trombose ontstaat onder meer als door een gebrek aan li chaamsbeweging het bloed zo traag stroomt dat een bloedprop- je ontstaat. Dat kan dodelijk zijn als het propje bij het hart, longen of hersens komt. Een team van het Leids Univer sitair Medisch Centrum heeft voor het onderzoek 71 gezonde vrijwilligers voor, tijdens en na een acht uur durende vlucht me disch gecontroleerd. ANP van onze redactie buitenland Studenten van de Techni sche Universiteit in Chica go bouwen aan een replica van de historische eerste kunstmatige nier die profes sor Willem Kolff tijdens de Tweede Wereldoorlog in Ne derland ontwikkelde. Aanlei ding is de zestigste verjaar dag van de introductie door Kolff van nierdialyse als me dische behandeling in de Ver enigde Staten in 1946. Dat heeft de Willem Kolff Stich ting in Kampen laten weten. Vijftien eerstejaars studenten van de studierichting Biome dische Techniek van het Illi nois Institute of Technology (IIT) bouwen een natuurge trouwe kopie van de eerste machine van Kolff, op basis van de originele bouwtekenin gen uit de oorlogsjaren. Het is pas de tweede replica van de kunstnier. De eerste werd in 2000 gebouwd door leerlingen en docenten van een middelbare school in Kampen. Het enige origineel uit 1944 staat in het Boer- haave Museum in Leiden. Miljoenen nierpatiënten in de hele wereld hebben hun leven te danken aan dialyse, het spoelen van het bloed door een machine, ter vervanging van slechte, defecte of niet werkende nieren. Het eerste succesvolle dialyse apparaat, ook wel de kunst nier genoemd, ontwikkelde Kolff in de periode 1941-1943 onder Duitse bezetting in Kampen. Het bestond uit een emaillen zoutwaterbak van een pan- nenfabriek, met daarin een langwerpig draairad, ge maakt van aluminium uit een destijds neergeschoten Duitse bommenwerper. Worstjes Om het rad was cellofaan- darm gespannen, toentertijd gebruikt voor worstjes bij de slager, waardoor Kolff het bloed van de patiënt liet stro men. Via de halfdoorlatende wand van het worstenvel werd het bloed van de patiënt in de waterbak gespoeld als in een wasmachine, aangedre ven door een naaimachinemo tor. Zestien behandelingen op rij in oorlogstijd faalden, maar op 11 september 1945 wist So fia Schafstadt uit Kampen als eerste nierpatiënt ter wereld te overleven dankzij de kunst nier. Nierfalen werd hiermee een behandelbare ziekte en miljoenen mensen over de he le wereld volgden. In 1946 in troduceerde Kolff de spoel- techniek in de Verenigde Sta ten. Vier jaar later (1950) emi greerde Kolff naar Amerika, waar hij nog altijd woont, in middels 95 jaar oud. Hij is we gens zijn breekbare gezond heid niet betrokken bij het project. Kolffs assistent uit de ooiiogsjaren, de nu 86-jari- ge Nederlandse professor Ja cobus van fJoordwijk, advi seerde de studenten ter plek ke, samen met medewerkers van de Willem Kolff Stich ting. Groot belang Volgens initiatiefnemer pro fessor Fagette van het IIT in Chicago is de kunstnier van Kolff van groot historisch be lang. „De techniek van Kolff is tot diep in de jaren zeven tig de enige oplossing voor nierpatiënten gebleven. Daar na kwamen nieuwe toepassin gen vanuit de ruimtevaart, maar ook die machines spoe len het bloed in essentie nog steeds zoals Kolff het deed." In oktober wordt in Chicago het wereldcongres gehouden van de Biomedical Enginee ring Society. De kunstnier van Kolff staat hierbij cen traal als de belangrijkste mijl paal in de pioniersdagen van de biomedische techniek, in middels een miljardenindus trie. De replica wordt tijdens het congres getoond, waarna de ze wordt opgenomen in de vaste collectie van het presti gieuze Museum of Science and Industry in Chicago. Dit museum trekt jaarlijks meer dan 1,5 miljoen bezoekers. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 6