Saddam verlamde leger uit angst Splijtzwam Kosovo steekt kop op iitra Anti-Arabische retoriek in VS is geen incident Auto die 112 belt heeft EU-subsidie nodig Kunstenaar maakt gaskamer van synagoge Iraakse dictator vreesde vooral uitbraak van opstand onder sjiieten Nasa-sonde in baan rond Mars Schotland vecht met de winter Gijzeling in ziekenhuis voorbij Vogelgriep duikt op in Kameroen Nicht Bin Laden krijgt reality show Parlementslid Corsica vermoord Madrid herdenkt terreuraanslagen Ex-president Afghanistan raakt gewond bij aanslag HUSSEL - Hel apparaatje daarmee een verongelukte auto „lf het noodnummer 112 belt. cl jaarlijks duizenden levens in ?EU redden. Goed dat de EU u vanaf 2009 wil invoeren, maar hel apparaat moet dan „1 flink goedkoper worden. 0»k dienen veel alarmcentrales U nog te worden aangepast. concludeert een rapport maandag 13 maart 2006 van de Britse socialist Gary Tit- ley, die voor het Europees Parle ment een standpimt heeft opge steld over het 'e-call' in auto's. De verkeersspecialisten in het EU-parlement bespreken zijn rapport in april. Titley is 'bijzonder bezorgd dat de kosten veel te duur zouden kunnen blijken voor de bevol kingsgroepen die daar juist de grootste baat bij zouden heb ben, bijvoorbeeld de bewoners van het platteland'. Hij roept de EU op subsidie of andere steun te geven om kopers van nieuwe auto's te steunen. Vooral men sen met een laag inkomen zou den hulp moeten krijgen, vindt de socialistische politicus. CDA-Europarlementslid Wort- mann is wel voor e-call, maar niet voor een koopsubsidie. „Be tere strategie is om via deze tech niek tegelijk andere diensten aan te bieden. Dan wordt het vanzelf commercieel aantrekke lijk", reageerde ze gisteren. Brussel wil graag dat e-call van af 2009 in veel nieuwe auto's zit. Hulpverleners kunnen gecrash te wagens dan sneller vinden en slachtoffers eerder helpen. De spoediger hulp kan op den duur 2500 mensenlevens per jaar red den en de files flink verkorten. Onderzoekers rekenen op 26 mil jard euro lagere ongevals- en filekösten per jaar. Veel EU-landen moeten echter nog beginnen met de invoering, concludeert Titley. Pas vier EU-landen hebben het verdrag ondertekend (Italië, Grieken land, Slovenië en Litouwen). Nederland en vier andere lan den treffen al wel voorbereidin gen voor invoering. Zo is Neder land een van de weinige landen die alarmcentrales aanpast voor de elektronische noodoproepen. Nederland heeft zich ook aange meld voor een proefproject in 2007. ANP doorHenderiekus Wiltjer Egbert Stoel NEW YORK - De voormalige iraakse president Saddam Hoes sein was zo in beslag genomen doorzijn angst voor een binnen landse opstand dal hij de slag kracht van zijn leger hiervoor opofferde. Dat blijkt uit uitge breid onderzoek van het Ameri kaanse leger, meldde de krant The New York Times gisteren. „Tot een paar weken voor de in vasie dacht Saddam niet dat de Amerikanen met grondtroepen zouden aanvallen", aldus oud-premier Tariq Aziz. Dat zou te veel Amerikaanse levens gaan kosten was de opinie van de president. Saddam vertrouwde zijn bevel hebbers van de strijdkrachten niet. Dat wordt duidelijk uit ge heime Amerikaanse militaire rapporten, andere officiële docu menten en interviews. Verder nam Saddam zelf cruciale mili taire beslissingen, vertrouwde hij te veel op zijn beide zonen Uday en Qusay en nam hij veilig heidsmaatregelen die zijn troe pen hinderden. De effectiviteit van het leger werd verder belem merd door een grote mate van geheimzinnigheid en angst on der de officieren. De dictator maakte zich vooral druk over een mogelijke nieuwe opstand van de sjiieten. Bruggen opblazen Toen luitenant-generaal Raad 1 al Hamdani twee weken na de Amerikaanse invasie in Groot-Brittannië zou werken aan nieuw kernwapen LONDEN - Groot-Brittannië werkt samen met de Verenigde Staten in het geheim aan de ont wikkeling van een nieuwe kern wapen. Dat heeft de Britse krant The Sunday Times gemeld op gezag van 'een vooraanstaande Britse bron'. Officieel ontkent de regering een besluit te hebben genomen over de opvolger van de Trident. Sinds de herverkiezing van pre mier Blair in mei vorig jaar wordt volgens de zondagskrant aan het atoomwapen gewerkt door de Atomic Weapons Esta blishment in Aldermaston in maart 2003 om toestemming vroeg om bruggen bij Bagdad op te blazen om de Amerikaanse opmars te stuiten, kreeg hij nul op het rekest. De bruggen over de Eufraat moesten van Sad dam intact blijven zodat Iraakse troepen snel naar het zuiden konden komen om een opstand van de sjiieten neer te slaan net zoals in 1991. Maar de president maakte nog andere fouten. Zo ontmoedigde hij de legertop door hen drie maanden voor het begin van de strijd te vertellen dat het land geen massavernietigingswapens had. De militairen hadden een deel van hun defensieve plan nen op de inzet van deze wapens gebaseerd. Hij gaf verder incom petente lieden belangrijke posi ties, uitsluitend omdat hij hen vertrouwde. Ook mochten troe pen rond de hoofdstad alleen verplaatst worden met zijn toe stemming, waardoor zij zeer in flexibel werden. De Amerika nen komen onder meer aan de in formatie door de bestudering van honderden legerdocumen- ten en tientallen gesprekken met Iraakse functionarissen en legercommandanten. Militaire analisten deden zich voor als his torici, waarbij zij sommigen uit nodigden op overdadige diners en anderen ondervroegen in bij voorbeeld de Abu Ghraib-gevan- genis. ANP PULHEIM - De Spaanse kunstenaar Santiago Sierra heeft in het Duitse Pulheim bij Keulen een ongebruik te synagoge in een gaskamer veranderd. De actie is be doeld als protest tegen de ontwikkeling dat de herden king van de Holocaust steeds meer in het banale wordt getrokken, verklaarde de kunstenaar. In een eer ste reactie veroordeelde de Centrale Raad van de Jo den in Duitsland de kunstuiting als belediging voor de slachtoffers van de jodenvervolging door de nazi's. Sierra leidt uitlaatgassen van zes auto's in het voorma lige godshuis. Bezoekers krijgen een gasmasker op en mogen onder begeleiding van een brandweerman een paar minuten rondwandelen in de met koolmonoxide vergiftigde ruimte. De actie '245 kubieke meter' vindt elke zondag tot 30 april plaats, behalve op paaszon dag. De synagoge, die sinds de jaren twintig niet meer werd gebruikt, overleefde de nazivervolging als stal. De 39-jarige Spaanse kunstenaar, die in Mexico-Stad leeft, baarde eerder opzien met zijn kunst. Zo blon deerde hij haren van Afrikanen om hen op Europea nen te laten lijken, foto Federico Gambarini Basis/EPA Het doel is de ontwikkeling van een minder ingewikkelde bom gemaakt van bestaande compo nenten zodat de ban op nucleai re testen niet wordt overtreden. Het nieuwe wapen zal alleen worden getest in een laborato rium, „Wij moeten iets bouwen dat we nooit kunnen testen en wij moeten er absoluut zeker van zijn dat het werkt", aldus de bron. ANP WASHINGTON - Na een reis van zeven maanden is een onbe mande sonde van de Amerikaan- re ruimtevaartorganisatie Nasa in een omloopbaan rond de pla neet Mars gekomen. Dat maakte devluchtleiding van Nasa zater- bekend. De riskante ma noeuvre verliep vlekkeloos. H'j een mislukking zou de Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) 2jn doorgeschoten en verder door het heelal zijn gevlogen. De MRO legde na de lancering ln augustus vorig jaar 500 mil joen kilometer af. He komende zes maanden wordt de sonde in zijn juiste baan om Mars gebracht. Dan pas begint net ruimtevaartuig aan zijn we tenschappelijke missie. De MRO moet vanuit een baan om Mars onder meer uitzoeken of er lang •g water op de Rode Pla- noet is geweest om leven moge- Jjjkte maken. De 2,2 ton wegen- do sonde is het geavanceerdste ruimtevaartuig dat "ooit naar oon andere planeet is gestuurd. zendt volgens de Nasa 'en keer zo veel informatie te- dan alle voorgaande missies öl) elkaar. ANP/AFP/RTR door Hetty van Rooij SALZBURG - De Britse minis ter Straw gooide zaterdag de knuppel in het hoenderhok. „De onafhankelijkheid van Kosovo is bijna onvermijdelijk", zei hij tijdens een bijeenkomst met zijn collega's van Buitenlandse Za ken in Salzburg. Kosovo, de Servische provincie waar de Navo in 1999 een lucht oorlog uitvocht, staat na zeven jaar centraal op de Europese agenda, uitgerekend op de dag dat de voormalige Servische pre sident Milosevic in zijn cel over lijdt. En opnieuw blijkt het een splijtzwam. Dat Kosovo ooit on afhankelijk wordt van Servië is binnen de internationale ge meenschap niet echt omstreden. Maar als een minister dat hard op zegt, verandert de situatie. Omdat alle Balkan-hoofdrolspe lers het afgelopen weekeinde te gast waren bij de Europese mi nisters in Salzburg, lieten de reacties niet lang op zich wach ten. De Kosovaarse President Fatmir Sejdiu bedankte Straw hartelijk en de Servische minis ter Draskovic keek zuur. Bemiddelen „Als je de Albanezen in Kosovo nu onafhankelijkheid belooft, dan denken zij dat zij niks meer hoeven te doen en dat de EU het werk wel voor hen opknapt", reageerde een Nederlandse di plomaat. Sinds 1999 staat de Servische provincie Kosovo on der bestuur van de Verenigde Naties. Speciaal gezant Ahtisaa- ri bemiddelt tussen Serviërs en Kosovaren over een toekomstige zelfstandige status voor de pro vincie, met steun van de EU. Want de Balkan-politiek van de unie is geworteld in de overtui ging dat stabiliteit in Europa al leen mogelijk is wanneer er rust heerst in de landen die ooit Joe goslavië vormden. En die rust kan er alleen komen wanneer er stabiliteit is in Kosovo. Het hele Europese beleid voor de westelij ke Balkan is te vangen onder het woord 'perspectief'. Macedo nië en Kroatië zijn al kandi daat-lid. Bosnië en Servië-Mon- tenegro krijgen 'perspectief' op een lidmaatschap van de EU, al is dat met name voor Servië nog wel heel ver weg. Realistisch Hardop beleden Europese steun voor een onafhankelijk Kosovo kan het wankele evenwicht al leen maar in gevaar brengen. „Wij ministers moeten stil in een hoekje zitten en Ahtisaari zijn werk laten doen", zei de Luxemburgse minister Assel- born in Saltzburg. De gasten uit de landen van het voormalige Joegoslavië kregen hier te horen dat het uitzicht op een toekomst in Europa ongewijzigd is, maar dat ze wel zélf aan het werk moeten. Opeens klinkt naast het woord 'perspectief' ook het woord 'rea listisch'. Het is 'realistisch' dat rekening wordt gehouden met de publieke opinie in de EU. Rust op de Balkan mag dan op GOREBRIDGE - Een vrouw, kind en hond trotse ren een sneeuwstorm bij Gorebridge in het zuiden van Schotland. Grote delen van Schotland wer den in het afgelopen weekeinde lamgelegd door extreem winterweer met veel sneeuwval, een ij zige wind en lage temperaturen. Het uitgaanspu bliek in Glasgow moest de nacht van zaterdag op zondag noodgedwongen in discotheken doorbren gen. Een deel kon terecht in hotels en in busde pots die het stadsbestuur speciaal had openge steld. Veel publiek kon niet meer naar huis, nadat er ruim twintig centimeter sneeuw was gevallen. Zo'n drieduizend mensen waren de dupe. Door de overlast moesten de internationale luchthavens van Glasgow en Edinburgh tijdelijk dicht. foto Tony Marsh/RTR sfeermakers voor etalages en winkels kapelle 0113 344 151 www.intra-kapelle.nl ESCHWEILER - Een 32-jarige man van Syrische komaf heeft gisteren in een ziekenhuis in het Duitse Eschweiler bij Aken, net over de grens met Zuid-Limburg, ruim ze ven uur zijn Duitse ex-vriendin en haar pasgeboren baby gegijzeld. De man maakte op het einde van de middag een einde aan zijn actie. De motieven van de man zijn volgens de politie nog vol strekt onduidelijk. De politie sprak niet over een gijze ling, omdat de dader geen eisen had gesteld. De man had een relatie met de 34-jarige moeder. De relatie zou zijn verbroken en de Syriër moet met uitzetting rekening hou den. ANP YAOUNDE - In Kameroen is het ook voor mensen gevaar lijke vogelgriepvirus H5N1 ontdekt. Het is het vierde Afri kaanse land na Niger, Nigeria en Egypte waar de ziekte is opgedoken. Een eend op een boerderij in cle noordelijke stad Maroua bleek met het virus te zijn besmet. Dit hebben tests in een laboratorium in Parijs uitgewezen. Kameroen grenst in het noorden aan Nigeria. ANP/AFP LOS ANGELES - Een nicht van Osama bin Laden, zange res en actrice Wafah Dufour, krijgt in de Verenigde Sta ten een reality show. De tegenstelling tussen de Ameri kaanse en islamitische cultuur zoals Dufour die beleeft, vormt de rode draad in de televisieserie. Wafah Dufour is cle dochter van Yeslam bin Laden, een halfbroer van de Al Qaeda-leider. Zij groeide tussen haar derde en tiende jaar op bij de familie Bin Laden in Saoe- di-Arabië. ANP/DPA PARIJS - Het lokale parlementslid Robert Feliciaggi (63) is in de nacht van vrijdag op zaterdag vermoord op de par keerplaats van de luchthaven van Ajaccio, de hoofdstad van het Franse eiland Corsica. Over het motief is nog niets bekend. Het was de eerste moord op een Corsicaan- se volksvertegenwoordiger in vijftien jaar. Feliciaggi zat in het Corsicaanse parlement voor de recht se partij Union Territoriale en was ook burgemeester van het dorpje Pila-Canal. Verder leidde hij een groot aantal casino's en speelhallen, vooral in West-Afrika. De politie weet nog niet of de moord met zijn politieke of zijn econo mische activiteiten te maken heeft. GPD MADRID - Spanje stond zaterdag stil bij de bloedige aan slagen, precies twee jaar geleden, op het openbaar ver voer in Madrid. Op 11 maart 2004 ontploften in vier foren sentreinen gelijktijdig vier bommen. Daardoor kwamen 191 mensen om en raakten er negentienhonderd gewond. Premier Zapatero nam na het middaguur deel aan een kranslegging in een herinneringspark in de stad. De plech tigheid werd gevolgd door vijf minuten stilte. Ook een de legatie uit het naburige Marokko, waar veel van de ver dachten vandaan komen, woont de herinneringsbijeen komsten bij. ANP de lange termijn essentieel zijn voor een veilig Europa, de Euro pese burger zit nu even niet te wachten op nieuwe uitbreidings- avonturen. Dat betekent dus een proces van heel veel kleine stapjes, waarbij de unie ervoor moet zorgen dat het 'perspectief' op de Balkan niet in 'uitzichtloosheid' veran dert. De eerste hindernis duikt vol gende maand al op. Als Servië niet meewerkt om de voortvluch tige generaal Mladic voor het tri bunaal in Den Haag te brengen, dan gaan de voor april geplande gesprekken over nauwere ban den tussen Servië en de EU niet door. De Oonderhandelingen over Kosovo vormen een belem mering. Bovendien is Servië, in de woorden van Bot, 'nog zeer, zeer ver verwijderd van de stan daard die wij eisen'. Niet voor niets greep EU-buiten- landcoördinator Solana gisteren de dood van Milosevic aan om Servië met zijn neus op de feiten te drukken. „Ik hoop dat dit Ser vië helpt om zijn verleden ach ter zich te laten en naar zijn toe komst in de unie te kijken." GPD Advertentie nu al op ons paasbest! van onze redactie buitenland KABOEL - De voormalige Af ghaanse president en huidig voorzitter van de Afghaanse se naat. Sibghatullah Mojadidi, heeft gisteren in Kaboel een zelf moordaanslag overleefd. Hij raakte lichtgewond. De twee da ders en ook twee voorbijgangers kwamen om. De aanslag is opgeëist door de extremistisch islamitische Tali- ban-beweging. Mojadidi leidt een commissie die Taliban-aan- hangers wil aanmoedigen de be weging te verlaten. De Taliban, die tot de Amerikaanse invasie in oktober 2001 de macht had den in Afghanistan, noemden Mojadidi in een verklaring een marionet van de Amerikanen. Mojadidi dacht dat de geheime dienst van Pakistan achter de aanslag zat, wegens zijn werk voor de Taliban-commissie. „In de afgelopen maanden heb ik van zes verschillende bronnen vernomen dat de ISI (Pakistaan se geheime dienst) mij wil ver moorden", aldus Mojadidi. Pakistan heeft de beschuldigin gen ontkend. De Afghaanse pre sident Hamid Karzai stelde dat de aanslag 'zonder twijfel' is ge pleegd door buitenlanders, zon der te zeggen wie dat dan pre cies zijn. De autoriteiten waren volgens de president al langer op de hoogte van plannen om aanslagen te plegen. ANP/AFP door Ans Bouwmans WASHINGTON - Alweer is een mythe aan diggelen gevallen. Na de morele superioriteit van de Verenigde Staten ten grave te hebben gedragen, na Abu Ghraib en Guantanamo, en de desillusie over de derdewereld beelden na orkaan Katrina, kun nen wij nu het idee dat de Ame rikaanse maatschappij een voor beeld is van tolerantie bij het grof vuil zetten. Een bedrijf uit Dubai neemt een Brits havenbedrijf met overslag faciliteiten in de VS over, en an ti-Arabische retoriek overspoelt het land. Gedreven door het maatschappelijke onderbuikge- voel laten Amerikaanse politici pek en veren aanrukken, om de ze 'bedreiging van de nationale veiligheid' te verjagen. Hoe vaak deskundigen ook ver klaren dat de nationaliteit van het management er niet toe doet, dat de beveiliging in han den is van de overheid en het ge brek aan fysieke controles het werkelijke probleem is, verkeert Amerika toch van de ene op de andere dag in de greep van de angst voor het 'moslimgevaar'. De tegenstand leidde vorige week tot terugtrekking van Du bai Ports World, dat besloot de Amerikaanse activiteiten over te dragen aan een onderneming in de VS. Voor een deel is de hype veroor zaakt door naderende verkiezin gen, de wens van Republikeinen en Democraten om niet zwak over te komen en onvrede over Bush die voor de overeenkomst met Dubai Ports was. Bush be- treurt de afwijzing omdat het een verkeerd signaal geeft aan de Arabische wereld. Maar dit is geen incident. Het is raciale profilering op bedrijfsniveau, al dus het Amerikaans-Arabische anti-discriminatie comité. De strijd tegen 'islamofobie' hoort een topprioriteit te zijn, aldus de Raad voor Amerikaans-Isla- mitische Relaties. Bush oogst wat zijn regering de afgelopen jaren zaaide. Nie mand was eind vorig jaar ge schokt toen uitlekte dat de FBI de lucht rondom moskeeën con troleert op radioactieve stra ling. Talloze moslims en Arabi sche Amerikanen zijn opgepakt op verdenking van ondersteu ning van terrorisme. Het minis terie van Justitie maakt in de statistieken geen onderscheid naar ras of geloof, maar heeft vastgesteld dat sinds september 2001 ruim vierhonderd mensen zijn aangeklaagd in terrorisme- zaken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5