VVD-voorman stapt wellicht op PZC Steen maakt de historie weer zichtbaar PZC Het gebeurde op de buitenvest Jeugdige dansparen strijden in Terneuzen Langs getuigen van roerig grensgebied 11 ferneuzense lijsttrekker W. Broekhuysen beraadt zich op zijn positie Geen blaastest agenda Gewonde bij ongeval in Sluis Gewonde bij botsing tegen boom Duitser gepakt voor mishandeling Acht boetes bij alcoholcontrole PvdA ook in Borsele niet in college <ioo* Aanncmet I ie V Us&icvgysn j m maandag 13 maart 2006 UnEUZEN - Het rommelt in (l yvD in Terneuzen. Lijsttrek ker en beoogd fractievoorzitter IV Broekhuysen overweegt uit onvrede over de gang van za- 0 direct na de raadsverkiezin gen vorige week, uit de frac- lie te stappen. Hij zou als onaf- hankelijk raadslid zitting ne men in de nieuwe raad. Broekhuysen stuurde zijn toe komstige' fractiegenoten en een kantal bestuursleden van de af- ing Oost-Zeeuws-Vlaande- [fn van de VVD vrijdag al een Briefje, waarin hij aankondigde zich op zijn positie te beraden. ierdagavond, na de beëdi gd van de nieuwe gemeente rad, legt hij een verklaring af. Die komt er zo goed als zeker op neer dat hij zich afsplitst van de fractie en als onafhankelijk raadslid verdergaat. Broekhuy- 1 wilde dat gisteren niet beves- usen. Hij benadrukte bij herha ling dat hij zich nog beraadt. De stembusuitslag was een te leurstelling voor de lijsttrekker ran de WD, die straks aan z'n zesde raadsperiode begint. Broekhuysen had er vast op ge rekend dat zijn partij zich, na povere resultaat van 2002, enigszins zou herstellen. Hij hield wel rekening met het nega- üeve landelijke effect, maai veld desondanks hoop op zetel- winst (van drie naar vier), om dat hij in de verkiezingscampag ne nadrukkelijk de slogan 'Libe- maar lokaal' had gebezigd. Broekhuysen was, met andere lijsttrekkers in den lande, abso luut niet tevreden over het kabi netsbeleid en de rol van de WD-ministers daarin. Om die reden voorkwam hij ook dat in de campagne landelijke kopstuk ken zouden worden ingezet. Na de kater van de tegenvallen de verkiezingsuitslag volgde een tweede tegenvaller. Broekhuy sen werd donderdag, tijdens in tern beraad, te verstaan gegeven dat niet hij, maar oud-wethou- R. Noët van Sas van Gent HULST - Op de Stationsweg in Hulst is gisternacht om kwart voor vier een 45-jarige Bel gische automobilist aangehou den omdat hij weigerde een blaastest te doen. Nadat hem herhaalde malen was gevraagd te blazen, maar hij dat niet deed en hij vervolgens ook de agen ten begon te beledigen, is hij aangehouden. (Advertentie) Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Puts Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Pax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 j 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl als wethouder naar voren zou worden geschoven. Hij mocht wel nog de besprekingen over de collegevorming aangaan en er was ook geen bezwaar tegen voortzetting van zijn fractie voorzitterschap. Een geïrriteerde Broekhuysen gisteren: ..Het werd me nota be ne allemaal verteld door nieuw komer Erik Beumer, die de keu ze voor Noët beargumenteerde met de mededeling dat hij van een ambtenaar ten stadhuize had gehoord dat ik ongeschikt was. Als je daar je oren naar laat hangen en je daarachter ver schuilt, stel je als aanstormend politicus toch ook helemaal niets voor." Broekhuysen voelde zich 'gepie peld' en uiterst onfatsoenlijk be handeld en besloot zich te bera den over zijn positie. „Ik had ruim vooraf aangegeven dat ik de laatste raadsperiode die ik nog meemaak - over vier jaar stap ik uit de politiek - graag wethouder wilde zijn. Ik heb WD-bloed in m'n aderen en ik stap ook niet uit de partij. Maal ais je de laatste drie jaar bijna dag en nacht de mening van de WD in Terneuzen hebt uitge dragen - zonder al te veel hulp van fractiegenoten - verdien je een andere behandeling. Ik vind dat de grenzen van fatsoen zijn overschreden." Broekhuysen (58 nu) trad twintig jaar geleden aan als raadslid, nadat hij eer der onder meer bestuurslid was van de afdeling en de Ondercen trale. WD-voorzitter P. Neven ver toefde de afgelopen dagen in het buitenland. Bij terugkeer neemt hij contact op met Broekhuysen. Treedt de huidige fractievoorzit ter inderdaad terug, dan wordt hij opgevolgd door nieuwkomer Beumer. Noët, die een waterkansje maakt om wethouder te worden, wordt dan tweede man. Op de Kaai werd zaterdag een gedenksteen onthuld door demissionair wethouder Leen Kamphuis. door Raymond de Frel SLUIS - Aandacht, aandacht! Boeren, burgers en buitenlui! Juist, stadsomroe per Cees Blaeke maakt weer eens van zijn neus, want er staat deze zaterdag weer eens iets belangrijks voor zijn stad Sluis op de agenda. Demissionair wet houder Leen Kamphuis en inwoner André D'hoore staan op het punt om op de Kaai een stukje historie weer zicht baar te maken. Of beter: ze maken het weer leesbaar. D'hoore onthult even later pal voor zijn geboortehuis samen met Kamphuis een nieuwe gedenksteen. Hoewel, nieuw... eigenlijk ligt er op deze plek aan de Kaai al anderhalve eeuw een speciale steen. Het originele exemplaar was ech ter zo afgesleten, dat een nieuw gedenk teken een absolute must was. En dus is nu weer leesbaar dat burgemeester J.H. Hennequin, wethouders J. Stern en J.M. Hennequin en een aantal raadsleden in 1858 hebben stilgestaan bij het feit dat 'De Brugsche Vaart verlengd en Kaai hersteld' was. De originele steen werd geplaatst om de voltooiing van het kanaal tussen Sluis en Brugge te symboliseren. In de negen tiende eeuw werd een begin gemaakt met de aanleg van tal van nieuwe we gen, bruggen en waterwegen, in de hoop Sluis na een tijd van verval weel een economische impuls te geven. De aanleg van het kanaal tussen Sluis en Brugge was een persoonlijk initiatief van Napoleon. Tussen 1809 en 1818 werd het kanaal gegraven, waarna een poging werd gedaan om het zo in te rich ten dat ook grote schepen tussen de twee Belfortsteden konden varen. „Zijn poging is mislukt. Hij heeft de werk zaamheden overigens nog wel zelf be zocht, maar het was maar goed dat hij geen Nederlandse scheldwoorden ver stond. Een stel Sluise knapen schold hem toen namelijk de huid vol. In 1858 werd de aanleg van het kanaal officieel afgesloten, maar eigenlijk was het pro ject toen al lang een stille dood gestor ven", vertelde Kamphuis. Allemaal leuk en aardig, maar hoe an ders had het kunnen gaan... voor hetzelf de geld had Napoleon nooit over een ka naal tussen Sluis en Brugge hoeven na denken. Want de geschiedenis had wei eens heel anders in de boeken kunnen staan als Jantje van Sluis vierhonderd jaar geleden niet te diep in het glaasje had gekeken. De klokkenluider behoed- foto Peter Nicolai de zijn stad toen onbewust voor een Spaanse bezetting. De Spaanse troepen zouden bij het eerste klokgelui ten aan val trekken, maar zij kwamen bedrogen uit. Jantje had tijdens de jaarlijkse ker mis te diep in het glaasje gekeken en vergat daardoor de klok te luiden. „Het was dus zeker geen heldendaad, maar hij heeft er wel voor gezorgd dat wij dit bijzondere verhaal nog heel vaak kunnen vertellen. Nu, vierhonderd jaar later, willen wij zijn daad vieren met een heus Jantjesjaar", aldus Kamp huis. Over het definitieve programma doen Kamphuis en de Sluise stadsraad en middenstand nog wat schimmig. Zeker is dat vrijwel alle (reguliere) evenemen ten worden overgoten met een Jantje van Sluis-sausje. Sporttoernooien, kunstwedstrijden, een toneelstuk... Jan tje kan dit jaar in elk geval zijn lol op. Het definitieve programma wordt op 29 maart bekendgemaakt. door Jeanette Vergouwen CLINGE - Jeanne de Maat (1920) is een echte Hulsterse. Ze leerde haar echtgenoot Lode- wijk Colsen (1915) uit Terhole kennen op de buitenvest van Hulst. Daar leerde hij haar ijs- dansen. Zondag vierden zij sa men met familie het 65-jarig hu welijksjubileum. Het feest werd gevierd in het Hof van Vlaanderen, waar bur gemeester Mulder het echtpaar kwam feliciteren. De 65 familie leden maakten er een vrolijk feest van, helemaal in de stijl van Colsen. De traditie van de rol werd voortgezet op moderne wijze. „Vader maakte voor elk feest een behangrol en daar schreef en tekende hij dan alle wetens waardigheden van de feestelin gen op. Wij verzorgen een po- werpointpresentatie met alle hoogtepunten uit hun huwelijks leven", vertelt zoon Eric. Het echtpaar kreeg vier kinde ren, tien kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Het paar geniet nog een redelijke gezond heid. „Op onze leeftijd gaat het alle maal niet meer zo vlot, maar we klagen niet en kunnen terugkij ken op een mooi en goed leven." Jeanne Colsen verblijft twee da gen in de week in de Blaauwe Hoeve en daar versiert ze regel matig de tafels met zelfgemaak te bloemstukjes. Zij ging in Ronse op kostschool Jeanne Colsen-dc Maat en Lodewijk Colson zijn 65 jaar getrouwd. „We zijn tevreden mensen. Al wat nog komt is meegenomen." foto Camile Schelstraete en leerde daar perfect Frans spreken. Dat kwam haar van pas toen ze op het kantoor van Dagblad de Stem werkte voor ze in 1941 trouwde met Lode wijk Colsen. Hij was een zoon van timmer man Colsen uit Terhole en werk te als bouwkundige thuis in de zaak, maar kwam al heel snel te recht bij de wederopbouw, waar hij afdelingshoofd werd van Oost-Zeeuws-Vlaanderen. „Daar kreeg ik het ene baantje na het andere. Ik ben aangeno men in Goes en moest rapporten schrijven over de schade aan de gebouwen in mijn eigen regio. In de oorlog had je bonnetjes no dig om te mogen bouwen en er was veel kapot." Hij gaat verder: „We zijn in 1941 getrouwd en gaan wonen op de Steensedijk in Hulst. Een moeilijke tijd, maar bij Jeanne thuis hadden ze een grossierde- rij en voor zakenmensen was het mogelijk om bonnetjes te rui len. Ik kon overal wat bij elkaar scharrelen en samen met Jo Bak ker draaide ik op een zelf ge maakt machientje olie van lijn zaad. Spannende tijd, die oor log. Ik herinner me nog goed de schade van de vele vliegtuigbom- Lodewijk Colsen werkte daarna bij volkshuisvesting Middelburg en de centrale dienst Bouw- en Woningtoezicht Terneuzen. „Maar altijd voor het district Clinge, Graauw en Langendam en later Hulst. We zijn in 1951 in ons huis tegenover de kerk in Clinge komen wonen." Dansen De grootste hobby van het echt paar was dansen. „Ik heb mijn vrouw leren kennen op het ijs, waar ik haar leerde dansen en la ter zijn we lid geworden van de Flamingo's en we hebben heel wat stijldansen samen afge werkt. Het liefst de Engelse wals." Ook reisde het echtpaar regelma tig door Europa en naar Indone sië en de Canarische eilanden. Tuinieren was een liefhebberij en klussen bij de kinderen heeft Colsen nog tot twee jaar geleden gedaan. Hij schildert graag landschap pen en portretten en zorgt dat de gewichten van de vijf klok ken in huis worden opgetrok ken. Hij was tot 1987 voorzitter van de openbare bibliotheek Hulst en zorgde er voor dat er een speeltuin kwam achter Mal- pertuus. Ook zijn vrouw deed veel vrijwilligerswerk. „We zijn tevreden mensen, al tijd samen geweest en de kinde ren in de buurt. Het lopen gaat wat moeilijker, maar voor onze leeftijd kunnen we nog aardig mee. Al wat nog komt is meege nomen." STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur; Kaarten, vrij biljarten; 14,00 uur: Bewe gen 55+; De Halle, 14.00 uur: Prijskaarten, biljar ten; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten en biljar ten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljar ten, koersbal; 19.30 uur: Line dance; 20.00 uur: Badminton; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten, kaartjes maken, computeren;10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljarten, compute ren; 13.30 uur: Yoga, jeu de boules; 15.00 uur: Muziek Oud Hulst; De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Bloem schikken; 14.00 uur: Sjoelen, kaarten; 19.00 uur: Filmhuis; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: SWO creatief; 13.30 uur: Bingo; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW - NAMEN - De Kauter, 13.30 uur: KBO koersbal en handwerken; OOSTBURG - Hervormd kerkcentrum, 20.00 uur: Workshop Guirlande over in- tuitieve handmassage met aromathera pie; SAS VAN GENT - St. Albert, 14.00 uur. Kaarten; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bingo; De Regenboog, 14.00 uur; ANBO koers bal; SINT - JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 9.00 uur: Biljartles; 13.15 uur: Engels; 14.45 uur: Kookles; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.00 uur: Jeugdtoneel; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur: Koersbal en bowls; 't Sehelpenhoekje, 19.00 uur: Country dance voor beginners; 19.45 uur: Coun try dance voor gevorderden; Café Ter Nose, 19.30 en 20.15 uur: Free- Country Dancers; Palazzolihuis Ter Schorre, 14.00 uur: Ontmoetingsbijeenkomst nabestaan den. SLUIS - Een 68-jarige automobilist uit de gemeente Sluis heeft vrijdagmiddag om half vier bij een aanrijding op de Zuidzandseweg in Sluis verwondingen opgelopen aan zijn gezicht. Een 69-jarige bestuurder uit West-Zeeuws-Vlaanderen was bezig met een inhaalmanoeuvre, toen de 68-jarige man hem uit tegengestelde richting naderde. De auto van de 68-jarige raakte total loss. Ook de wagen van de 69-ja- rige man is beschadigd. TERNEUZEN - Een 36-jarige man uit de gemeente Ter neuzen is zaterdagochtend met nekletsel naar het zieken huis gebracht. De man zat in de auto bij een 37-jarige Axelaar, die in de Terneuzense Hazelarenstraat de contro le over het stuur verloor. Hij botste vervolgens tegen een boom. Door het ongeluk raakte het wegdek besmeurd met olie. TERNEUZEN - Een 24-jarige Duitser is gisterochtend om zes uur op de Scheldeboulevard in Terneuzen aange houden. Hij wordt ervan verdacht een 22-jarige vrouw uit Terneuzen in de Burgemeester Geillsstraat te hebben mis handeld. De man is verhoord, maar ontkende zijn betrok kenheid in alle toonaarden. MIDDELBURG - Tijdens een alcoholcontrole in Middel burg en Vlissingen zijn zaterdagnacht acht autobolisten bekeurd omdat ze te veel hadden gedronken om nog te mo gen rijden. De controles vonden plaats op de Kanaalweg en het Groene Woud in Middelburg en de Koningsweg in Vlissingen. In totaal hebben 676 automobilisten een blaas test afgelegd. Op de Beckerstraat in Vlissingen werd die zelfde nacht een 33-jarige Engelsman aangehouden om dat hij te veel had gedronken. Omdat hij geen rijbewijs kon laten zien, heeft cle politie zijn auto in beslag geno men. GOES Ook in de gemeenten Borsele en Noord-Beveland is de Partij van de Arbeid er niet in geslaagd haar verkie zingswinst te verzilveren. Zowel in Borsele als in Noorcl-Beveland blijft de PvdA buiten het college van bur gemeester en wethouders. Vorige week al werd duidelijk dat de PvdA in Goes - ondanks forse winst - de oppositie- banken moet opzoeken. In Reimerswaal en Kapelle zijn de onderhandelingen over de vorming van een nieuw da gelijks gemeentebestuur nog gaande. Ook op Tholen zijn de partijen er nog niet uit; daar gaat een bemiddelaar aan de slag. In Borsele blijft de combinatie van CDA. SGP/ChristenUnie en WD aan de macht. Geheel verras send is dat niet. Die partijen hadden voor de verkiezingen al aangegeven dat zij bij voorkeur de bestaande coalitie wilden voortzetten. Als grootste partij in Borsele mocht de PvdA de onderhandelingen voor een nieuw dagelijks gemeentebestuur openen. PvdA-onderhandelaar D. Welle- man kreeg zaterdag van CDA en SGP/ChristenUnie te ho ren dat zij het liefst met de WD verder willen. les streden om de eer. Het Terneuzense paar Ciccio Pe- coraro en Jasmijn van Jole won de Hoofdklassepoule in de cate gorie Ballroom. Nick Kruijt en Eveline Begijn uit Terneuzen pakte bij de nieu welingen in de categorie Ball room de tweede stek, terwijl Niek van den Berge en Farah Stegeman van DanceMasters Verberkmoes in dezelfde klasse bij zowel Ballroom als Latin American derde werden. Uitslag Dance Masters Terneuzen: Ballroom Nieuwelingenklasse: 1e plaats: Ro bin Bommelje en Karen van de Stal van Dance Masters van Eijke- ren te Middelburg Selectieklasse: Ie plaats: Jelle den Boer en Kimberley Lameijn van Dance Masters Kramer te Zierikzee Hoofdklasse: 1e plaats: Ciccio Pe- coraro en Jasmijn van Jole van Dance Masters Verberkmoes te Terneuzen Latin-American Nieuwelingenklasse: 1e plaats: Chesney Beekers en Sanny Fraan- je van Dance Masters Tiggelman te Breda Selectieklasse: 1e plaats: Richard de Jong en Wendy Veraart van Dance Masters Gladdines te Steenbergen Hoofdklasse: 1e plaats:Rene Schuurbiers en Ramo- na Jochems van Dance Masters Gladdines te Steenbergen. door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Ruim honderd jeugdige dansparen bonden gis teren met elkaar bij Dance Mas ters Verberkmoes in Terneuzen de strijd aan tijdens de Dance Masters Kampioenschappen voor Zuidwest Nederland. De danszaal van het partycen trum aan de Axelsestraat was af geladen vol. De jeugdige dan sers in de leeftijd van veertien tot begin twintig toonden op di verse dansen en disciplines zo als ballroom en Latin-American hun kunde en kunsten aan de ju ry. Niemand minder dan Wim Gevaert was samen met zijn vrouw en danspartner Inge naar Terneuzen afgereisd om de jeug dige dansers en danseressen te beoordelen. Gevaert won on langs de Belgische editie van Dancing with the S~tars. Samen met dit ervaren danspaar keek ook Gerard Nieuwenhuijzen, de voorzitter van de Nederlandse Danssport Organisatie (NDO), als jurylid met een deskundig oog naar de jonge dansparen die gedurende de dag in drie ver schillende klassen op de dans vloer kwamen en in allerlei pou- door Frank van Cooten EEDE - Belangstellenden kun nen op dinsdag 21 maart in het gebied rond Eede kennis maken met stille getuigen van een roe rig grensverleden. Dat gebeurt in het kader van de Nacht van de Geschiedenis. De Nacht van de Geschiedenis bundelt sinds 2003 in Vlaande ren een keer per jaar op één avond diverse activiteiten rond historische onderwerpen. Een van die activiteiten is een fakkel wandeling met voordrachten tussen de plaatsen Eede in Ne derland en Strobrugge in Bel gië. De activiteit begint om 17.30 uur in de Hof van Eede aan het Dorpsplein in Eede. Grensdeskundige Piet Stuij ver telt het boeiende verhaal van de geschiedenis van cle grens. Zo wordt verteld dat de grens al meer clan vierhonderd jaar oud is en clat vele legers cle grens zijn gepasseerd zoals Spanjaar den, Fransen, Duitsers, Canade zen en Russen. In 1831 tijdens de Belgische Omwenteling vond bij Strobrugge zelfs een hevige veldslag plaats. De wandeling onder leiding van een aantal gidsen gaat langs en over de grens tussen beicle dor pen. De gidsen wijzen op aller lei historische overblijfselen, die op het eerste gezicht nauwe lijks herkenbaar zijn, stille ge tuigen van een roerig grensverle den. De deelnemers wandelen daarna terug naar Eede. Het ein de is voorzien rond 21.30 uur. Belangstellenden voor de wande ling kunnen zich voor zaterdag 18 maart inschrijven bij Arco Willeboordse. Hij is contactper soon van de Nacht van de Ge schiedenis. De deelnamekosten bedragen elf euro. - >- .V «VU tKS W V w V f.,M jj ijWV'V.-ï V r VV-. roerH$k VcMêfivL«; J Fvüs Ti SJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41