Fraude wegenbelasting aangepakt Jonge garde aan zet in Tweede Kamer Asielkinderen slepen Verdonk voor de rechter Raffaëla troeft Floortje af in de finale van Idols Veiligheid trein in het gedrang fijn wil dat wanbetalers geen auto meer op hun naam kunnen zetten Ministerie maakt dijkgravenspel Ouderen komen om in brand Ikea Sliedrecht gaat dicht Gewonden door schietpartij hotel Positie links lijkt minder stevig door Remko Tanis UTRECHT - Ruim duizend kin deren van uitgeprocedeerde asielzoekers slepen minister Ver donk van Vreemdelingenzaken voor de rechter. Zij wonen meer dan vijf jaar in Nederland en zouden volgens het Internatio naal Verdrag voor de Rechten van het Kind daarom mogen blij ven. Dat zegt kinderrechtenorga nisatie Defence for Children In ternational (DCI), die het proces namens de kinderen aanspant. Het internationaal verdrag, dat Nederland ook heeft onderte kend, stelt dat er bij alle beslui ten moet worden gelet op het be lang van het kind. „Het wordt tijd dat Nederland zich daar aan houdt", zegt DCI-directeur Stan Meuwese. „Nu wordt dat belang geschaad, doordat kinderen kunnen wor den uitgezet die hier volledig zijn geworteld. Zij hebben een belangrijk deel van hun jeugd hier doorgebracht, spreken Ne derlands, hebben hier vrienden, gaan hier naar school en naar sportclubs. Dat moet zwaarder wegen in de asielprocedure van UTRECHT - Reizigersorganisa ties zijn bezorgd over de beper king van de bevoegdheden van de treinconducteur. De NS willen vanaf 1 januari 2007 een veiligheidsteam inzet ten van zo'n 650 mensen. Alleen zij leren om te gaan met geweld en krijgen de bevoegdheid om zwartrijders te beboeten. De conducteur moet optreden als gastheer. Reizigersvereniging Rover vindt dat alle conduc teurs in het belang van de veilig heid de nodige bevoegdheden moeten houden. ANP (Advertentie) de ouders dan de vraag of het land van herkomst veilig is om naar terug te keren." Eén van de kinderen over wie de rechtszaak zal gaan, is Elisa beth Mbemel (15). Zij vluchtte tien jaar geleden met haar zusje en ouders uit Angola naar Ne derland. Inmiddels woont het ge zin zes jaar in Deventer. Haar ouders krijgen geen vaste ver blijfsvergunning. „Ik zou ook te rugmoeten naar Angola, maar ik heb daar helemaal niets. Ik spreek de taal niet eens. In De venter heb ik mijn vriendin nen." Zij zit nu in de derde klas van het vmbo. „Vanaf groep 1 van de basisschool heb ik Neder lands onderwijs gehad. Ik heb geen idee waarom ik nog het land uit zou moeten." DCI heeft voor de rechtszaak de steun van twee advocaten. Zij gaan de meer dan duizend verha len van de kinderen aan de rechtbank in Den Haag voorleg gen. Daarnaast roept de organi satie de hulp in van psycholo gen en pedagogen. Zij moeten de rechter duidelijk maken dat de ontwikkeling van een kind ernstig wordt beschadigd, als ze na jaren ineens naar een ander land moeten waar ze niets heb ben en niemand kennen. De kin deren namens wie het proces wordt aangespannen, hebben zich verzameld in de vereniging 'Wij Willen Blijven'. De advoca ten verwachten de dagvaarding binnen twee maanden te kun nen indienen bij de rechtbank. De rechtszaak zou dan na de zo mer kunnen beginnen. GPD Advertentie DVD-Spaarweken l* Dit is een spaarzegel voor j spaarzegel de DVD-spaarweken van de PZC Iedere dag ver- C. schijnt er een van de drie J verschillende zegels in de krant. Met drie verschillende zegels heeft u een volle spaarkaart en kunt u een DVD bestellen. Spaarkaarten staan op woens dag en zaterdag in de krant t/m 8 april. MN HAAG - Automobilisten fe blijven weigeren hun wc- belasting te betalen, mogen L auto meer bezitten. Op j, manier wordt voorkomen Jat mensen steeds opnieuw de belasting ontduiken of rneerde- ,e auto's op hun naam hebben loader te betalen. staat in een wetsvoorstel "staatssecretaris Wijn van Fi- nanciën naar de Kamer heeft ge- stuurd. Er zijn ruim zestigdui zend automobilisten die catego risch weigeren hun wegenbelas ting te betalen. In 2005 ging het om een bedrag van 18 miljoen euro. Behalve mensen die niet voor hun auto betalen, gaat het ook om katvangers, mensen die soms tientallen auto's op hun naam hebben staan. Tot nu toe is het voor de Belas tingdienst bijna onmogelijk die mensen aan te pakken en het geld te innen. De wanbetalers hebben vaak een uitkering en daar kan de fiscus niet veel ha len. In ieder geval minder dan er elk kwartaal aan belasting schuld bijkomt, schrijft Wijn in een toelichting op het voorstel. Hij wil nu dat de fiscus over een groter deel van het loon of de uitkering beslag kan leggen. Dat moet ook gelden voor men sen die hun inkomstenbelasting niet betalen. Wrak De auto in beslag nemen biedt weinig soelaas, want het gaat meestal om oude voertuigen die niets meer opbrengen. Boven dien rijdt de wanbetaler de dag na de inbeslagname weer vrolijk rond in een ander wrak waar voor geen wegenbelasting wordt betaald. Wijn wil nu dat wanbetalers nooit meer een auto op hun naam kunnen zetten. Dan kan ook de belasting niet meer wor den ontdoken, is zijn redene ring. Pas als de achterstallige wegenbelasting is betaald, mag de wanbetaler weer een kente ken op zijn naam zetten. De staatssecretaris wil ook men sen die hun inkomstenbelasting niet betalen harder aanpakken. Vorig jaar kon een bedrag van 42 miljoen euro aan belastingen niet worden geïnd, omdat er bij de belastingplichtigen niets te halen viel. GPD Idols-winnares Raffaëla Paton wordt gefeliciteerd door haar vriend Paul van der Vlugt. door Mark Wijdeven HILVERSUM - Raffaëla Paton heeft Idols 2006 gewonnen. De 22-jarige Em- mense gastvrouw versloeg in de finale haar evenoude rivale Floortje uit Alme- re. Raffaëla kreeg 58 procent van de stemmen. Na het bekend worden van de uitslag barstten beide dames in tranen uit. Naast een aantal covers brachten de zangeressen in de finale het lied Right here, right now, ten gehore. Raffaëla brengt het nummer volgende week op single uit. De single is onderdeel van het platencontract dat de winnares van Idols heeft gewonnen. „Ik heb echt alles gegeven dat ik in me had. Voel me nu ge weldig. Het ging ontzettend goed en het was voor mij de beste avond tot nu toe. Vooral de single ging erg goed", zei Raffaëla na afloop. Over haar directe toekomst heeft zij nog geen idee. „Ik heb nog geen idee over de plaat die ik ga maken. Tot nu toe was het een gewel dige ervaring waarin ik helemaal klaar ben gestoomd voor het wereldje." Raffaëla maakte tijdens de serie uitzen dingen bekend dat zij zwanger is. Het le verde haar af en toe forse kritiek van de jury op. „Dat heeft wel invloed gehad. Ik moest me voor mijn gevoel meer be wijzen. Uiteindelijk was het een goede motivatie om nog beter te presteren", al dus de winnares. Goed gevoel De drie juryleden van Idols konden zich goed vinden in de uitslag. Jurylid Eric van Thijn: „We hadden alledrie een goed gevoel en wisten vrij snel dat zij bij de laatste drie terecht zou komen. Voordat deze derde editie begon had ik nog twijfels of er nog talent zou zijn. foto Corné Sparidaens/GPD Maar na verloop van tijd werd duidelijk dat het kwalitatief gezien weer span nend zou worden." Het zat de verliezend finaliste Floortje niet echt mee tijdens de finale. Zij kreeg uitgerekend zaterdagavond last van haar stem. Volgens jurylid Van Tijn heeft dat duidelijk een rol gespeeld bij het verloop van de finale. Op het mo ment dat de uitslag van de talenten jacht werd bekendgemaakt, keken bijna 3,5 miljoen mensen naar de uitzen ding ervan op RTL4. Het eerste deel van de finale trok bijna drie miljoen kij kers. ANP maandag 13 maart 2006 ROTTERDAM - Het ministerie van Verkeer en Water staat heeft een bordspel laten maken over watermanage ment. In 'Een Dijk Van Een Spel' staan maximaal zes dijk graven voor de opdracht om de Nederlandse dijkringen te beveiligen. Dat zei spelmaker Bas Kesting zaterdag. In het dijkspel staan de 53 Nederlandse dijkringen cen traal. De spelers kruipen in de huid van de dijkgraven. Door het zetten van zogeheten perkoenpaaltjes en het bou wen van dijken beperken zij het overstromingsrisico. Storm en hoogwater liggen echter altijd op de loer en zelfs springvloed bedreigd de dijken. Het ministerie be sloot het spel vanwege de afronding van de eerste fase van het project Veiligheid Nederland in Kaart. ANP BILTHOVEN - Door een uitslaande brand in een vrij staande woning aan de Julianalaan in Bilthoven zijn gis terochtend twee mensen omgekomen. Het gaat om een oud, hulpbehoevend echtpaar. De slachtoffers waren niet in staat zichzelf in veiligheid te brengen. De brandweer was te laat om het echtpaar te redden. De oorzaak van de brand is nog onbekend. ANP SLIEDRECHT - Woonwarenhuis Ikea sluit zijn vestiging in Sliedrecht. De winkel gaat per 1 juli dicht. Volgens de directie is de vestiging in Sliedrecht te klein om 'het volle dige Ikea-concept goed tot zijn recht te laten komen'. Er zijn geen plannen om het pand uit te breiden of te vervan gen. Daarvoor is de locatie niet aantrekkelijk genoeg. Sliedrecht had de primeur met de eerste Nederlandse ves tiging van de Zweedse meubelketen. De winkel opende in november 1978 de deuren en bestaat ruim 27 jaar. De bedoeling is dat Ikea de 190 medewerkers zo veel mo gelijk bij andere vestigingen herplaatst. ANP ZOETERMEER - Door een schietpartij in een hotel aan het Plein van de Verenigde Naties in Zoetermeer zijn gis teren een man en een meisje gewond geraakt. De vermoe delijke dader is gearresteerd. Dat heeft een woordvoer ster van de politie gezegd. De gewonden zijn naar een zie kenhuis overgebracht. De woordvoerster kon nog niets zeggen over de toestand van de gewonden. ANP PIILVERSUM - De positie van PvdA en SP en daarmee die van een linkse meerderheid lijkt minder stevig dan zij zich aanvankelijk liet aanzien, zo blijkt uit een peiling gis teren van www.peil.nl in opdracht van de NOS. Maurice de Hond heeft de resultaten bekendgemaakt. De kandi daatstelling van Mark Rutte als lijsttrekker voor de WD versterkt de positie van de liberalen. De uitslag van de recentste peiling wijkt fors af van de uit slag van de Politieke Barometer van vrijdag. Volgens de Barometer zou de PvdA stijgen naar zestig zetels, in de uitslag van gisteren krijgen de sociaaldemocraten 52 ze tels. De sterke positie van de PvdA en de forse linkse meerderheid (79 zetels) is daarmee mogelijk minder ste vig dan het leek. ANP Opstelten waarschuwt hoerenlopers ROTTERDAM - Burgemeester si Opstelten van Rotterdam stuurt hoerenlopers in zijn stad sinds kort brieven waarin zij worden gewaarschuwd dat het oppik ken van prostituees van straat strafbaar is. i In Rotterdam is straatprostitu- sinds september 2005 verboden. Opstel ten maakt in zijn brief 1 overtreders duidelijk dat de overlast die zij veroorzaken on acceptabel is. Als de ontvangers van de brief opnieuw de fout in gaan, dan krijgen zij een boete ofeengebiedsontzegging, ANP l Op pabo wordt Ie veel getut DEN HAAG - Het huidige pa- j bo-onderwijs legt te veel na druk op het 'tutten' met kinde- renen te weinig op kennisover- dracht. Dat is een van de rede- nen waarom weinig mannen een ai baan in het basisonderwijs am biëren. Dal zegt Mineke van Es sen, ondcrwijshistorica en hoog leraar gcnderstudies aan de Rijksuniversiteit Groningen. ti Deze week verschijnt haar boek b| Kwekeling tussen akte en ide- aal, waarin zij onder meer de ge schiedenis van twee eeuwen op- ■eiding tot onderwijzer(es) be schrijft. Door middel van het 'nieuwe leren' en het 'competen tiegerichte leren', dat nu in de i mode is, bepaalt een pabo-stu dentgrotendeels zelf wat hi] wil Ieren. De nadruk ligt op het les- geven in de praktijk en daarna Kolgt de theorie. Een student die Tbijvoorbeeld les gaat geven in deen kleuterklas pakt eerst een boek om zich in kleuters te ver liepen. zo is de gedachte, man Essen vindt dat kortzichtig. .Om te beseffen wat je niet weet, is kennis nodig. In dit ge val een studieboek over ontwik kelingspsychologie. Waarom dat niet gewoon toetsen door middel van een tentamen?" De huidige generatie pabo-studen ten weet volgens haar wel hoe ze met kinderen moet omgaan, maar niet wat het verschil is tus- Ésen een mus en een merel. GPD (Advertentie) door Ap van den Berg DEN HAAG - De jonge garde is aan zet in de Kamer. Steeds meer 'babyboomers' van kort na de oorlog ruimen het veld. „Ik Toch zjou IK HEM /\jiE.r <3 HET OoMkÊiQ. TEC5EM \A>ll>i£AJ KOMEN „Uil ben onderhand de enige fractie voorzitter met een stropdas", reageert de 49-jarige CDA-poli- ticus Maxime Verhagen. „Op zwart witfoto's van vroeger lijken politici vaak ouder dan nu. Maar soms waren zij dat ook. PvdA-leider Willem Drees was 70 toen hij in 1956 de ver kiezingen in ging. En WD-lijst- trekker Pieter Oud in 1959 zelfs 73. Het lijkt me uitgesloten dat zulke tijden ooit herleven", meent Paul Lucardi van het Do cumentatiecentrum Nederland se Politieke Partijen in Gronin gen. Twee achtereenvolgende verkiezingsveldslagen hebben de verjonging in de Tweede Ka mer een flinke slinger gegeven. In 2002 pakte PvdA-aanvoerder Ad Melkert zijn biezen, alsmede Hans Dijkstal (WD) en Paul Rosenmöller (GroenLinks). Vori ge week was VVD-leider Jozias van Aartsen slachtoffer van een tegenvallende stembusuitslag. En vorige maand moest Boris Dittrich bij D66 het veld ruimen na een beschamend optreden van zijn fractie rond de missie naar Uruzgan. De PvdA wordt geleid door Wou ter Bos (42), GroenLinks is in handen van Femke Halsema (39). André Rouvoet (44) is de baas van de ChristenUnie. Hij Wouter Bos (42) foto GPD Mark Rutte (39) foto GPD André Rouvoet (44) foto GPD Femke Halsema (39) foto GPD volgde vier jaar geleden Kars Ve ling op. Geert Wilders, die met zijn groep tijdens de Kamerver kiezingen van 2007 een factor van betekenis kan gaan spelen, is 42 jaar. Bij de WD is staatsse cretaris van Onderwijs Mark Rutte nog de enige kandidaat voor het lijsttrekkerschap van zijn partij. Rutte is 39 jaar, één jaar jonger dan Lousewies van der Laan (D66), die in februari de voorzittershamer van de so ciaal-liberalen in de Kamer overnam van Boris Dittrich. „Vroeger verjongden de partijen zich natuurlijk ook, maar door het onvoorspelbare kiezersge drag gaat het nu veel sneller", zegt Lucardi. „Voor de oorlog was het heel bijzonder als een partij twee zetels verloor. In de ze tijd delen de kiezers rake klappen uit aan partijen." De missie van de 'nieuwe' gene ratie parlementariërs is nog niet voltooid. De Socialistische Par tij is stevig in handen van Jan Marijnissen (53). Er wordt in Den Haag al lang gespeculeerd over diens vertrek uit de poli tiek. Marijnissen waant zich in een mooie film, waarom zou hij halverwege de vertoning naar buiten wandelen? Bij de CDA-fractie hebben de 'jonkies' door een leiderschaps crisis rond Jaap de Hoop Schef- fer al in 2001 hun kans gegre pen. Verhagen (49) bestuurt de fractie met vaste hand. Alleen een volgende verkiezingsneder laag in 2007 zou ervoor kunnen zorgen dat de partijtop met Jan Peter Balkenende (ook 49), wederom grondig wordt gereno veerd. In dat geval ligt een terug keer van Europees lijsttrekker Camiel Eurlings (32) wel voor de hand. Gerard van As (61) behoort tot de 'oudjes' onder de fractievoor zitters in de Tweede Kamer. Hij staat aan het hoofd van de LPF-fractie. Mannenbroeder Bas van der Vlies spant met 63 jaar de kroon. Zijn leiderschap van de SGP is onomstreden. Ei genlijk, zegt Lucardi, moet de verjonging in de Tweede Kamer drastischer worden doorge voerd: „Het zou mooi zijn als de toekomstige lijsttrekkers nóg jonger waren. Dat kan van be lang zijn om de jeugdige kiezers naar de stembus te krijgen. Dat lukte Hans Wiegel in het verle den aardig. Hij was nog maar net 36, toen hij in 1977 vice-pre mier werd in het kabinet-Van Agt. Maar ja, uitzonderingen zijn van alle tijden." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3