PZC Oude begraafplaatsen opgeknapt Klassiekerrally win je niet met scheuren Beachboom geeft dj-talent een kans Lampionoptocht Apollonia startsein jubileumviering Gezamenlijk project van gemeente en Stichting Landschapsbeheer Zeeland Auto's gestolen in Kamperland Huis voor Europa niet in Zeeland Acht boetes bij alcoholcontrole Duitser gepakt voor mishandeling Wereldwinkel wijdt actiedag aan mode Aanhouding Biggekerkse niet in finale van Britse taal wedstrijd zeeuwse almanak Biddag Redactie: 0113-315649 SSt5actleepK.nl postbus 314460 AA Goes ES'Sden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562 5 00. maandag 13 maart 2006 editie Schouwen-Duiveland Racoon oogst bij uitreiking 3FM Awards (Tijdelijk) Ruimtegebrek? Mini - Opslag nu ook in Zeeland www.safestoregoes.nl 0113- 693 113 >nrPipt Kleemans BRIJDORPE/LOOPERSKAPEIXE De historische - al lang niet meer in gebruik zijnde - begraaf- itsen van buurtschappen Brijdorpe en Looperskapelle worden opgeknapt. Het gaat om een gezamenlijk initiatief van de gemeente Schouwen-Duive land en Stichting Landschapsbe heer Zeeland. nis je even niet oplet, ben je er al voorbij. De kleine begraaf plaatsen van Brijdorpe en Loo perskapelle zijn voor de onoplet tende passant nauwelijks als do denakkers te herkennen. Alleen de sober uitgevoerde toegangs hekken - zwart geschilderd smeedwerk, witte palen - geven aan dat het om bijzondere plaat- tsengaat. De overeenkomsten tussen bei de begraafplaatsen zijn groot: beide liggen centraal in het buurtschap en zijn gesitueerd opeen bescheiden terp. Ook zijn beide voorzien van een - vermoe delijk uit de achttiende eeuw da terende - ring van bomen. Bij de watersnoodramp van 1953 ging de originele beplanting goed- ?els verloren en werden nieu- e bomen aangeplant. In Brij dorpe zijn nog wel wat oude abe- ti bewaard gebleven. De be graafplaatsen zijn. al lang niet meer in gebruik. Woekerende vlieren en jonge bomen geven de begraafplaatsen een bosachtig aanzien. De vaak liggende graf zerken zijn - met name in Loo perskapelle - soms deels over woekerd. Landschapsbeheer en de gemeente willen middels de opknapbeurt proberen de be graafplaatsen hun vroegere ui terlijk terug te'geven. Daarbij .is, legt R. Geus van Landschaps beheer uit, gekozen voor een compromis. De historische dode nakkers worden opener, maar niet geheel open gemaakt. Het woekergroen wordt weggehaald en vervangen door speciale soor ten struiken en bomen. Door het planten van onder meer hulst, taxus en treuressen hopen ge meente en Landschapsbeheer het bijzondere karakter van de begraafplaatsen weer meer naar voren te kunnen halen. Dat is no dig want het zijn, stelt Geus, per slot van rekening belangrijke cultuurhistorische elementen in het landschap. Echt grof graafwerk is uit' den boze, want beide begraafplaat sen staan te boek als archeolo gisch interessant. Mogelijk zit ten er resten van zeer oude be bouwing - bijvoorbeeld een klei ne kapel - in de grond. Gemeente en Landschapsbeheer zijn voordat de plannen verder ontwikkeld werden te rade ge gaan bij de bewoners van Brij dorpe en Looperskapelle. Dat in combinatie met archiefonder zoek leverde interessante gege vens op. ,,We hebben er samen met hen rondgewandeld en een aantal van hen helpt ook mee aan de opknapbeurt." Voorlopig is bij de opknapbeurt de blik gericht op het groen. Mogelijk worden op termijn ook de verwaarloosde maar gro tendeels nog wel in goede staat verkerende grafzerken opge knapt. KAMPERLAND - Vanaf het bungalowpark De Banjaard in Kamperland zijn twee personenauto's gestolen. De da ders braken op het park in twee bungalows in, namen de sleutels weg en gingen er vervolgens met de auto's van door. Het betreft een Renault Megane Cabriolet en een Volvo. Volgens de politie hebben beide auto's een aanzien lijke waarde. De diefstal moet tussen zaterdag 18.00 en zondagmorgen 9.00 uur gepleegd zijn. MIDDELBURG - tiet Huis voor Europa dat aanvankelijk in Middelburg zou komen, wordt waarschijnlijk in Henge lo gehuisvest. De initiatiefnemers hebben plannen om het daar onder te brengen in een nieuw complex met kanto ren en andere voorzieningen, zegt N. Wegter. Het leek er lange tijd op dat het in Middelburg kon ko men in het Maisbaaigebied. Architect Aldo van Eyck had een ontwerp gemaakt voor een museum, maar dat is er nooit gekomen. De ruimte was dus beschikbaar. De ge meenteraad van Middelburg was ook erg geïnteresseerd in het project, maar wilde er zelf geen geld bijleggen. Daarop is het Huis voor Europa uiteindelijk gesneuveld. Ook staatssecretaris A. Nicolaï van Buitenlandse Zaken kon Middelburg niet aan het extra geld helpen. Sindsdien hebben de initiatiefnemers hun hoop gevestigd op Hengelo. Het belangrijkste verschil met Middelburg is - dat in Hengelo al gebouwen staan waar activiteiten kun nen plaatsvinden ter voorbereiding op het Pluis voor Euro pa. „In Middelburg moest eerst worden geïnvesteerd en dat was het probleem", zegt Wegter. MIDDELBURG - Tijdens een alcoholcontrole in Middel burg en Vlissingen zijn zaterdagnacht acht automobilis- ten bekeurd, omdat ze te veel hadden gedronken. De con troles vonden plaats op de Kanaalweg en het Groene Woud in Middelburg en de Koningsweg in Vlissingen. In totaal hebben 676 automobilisten een blaastest afgelegd. Op de Beckerstraat in Vlissingen werd diezelfde nacht een 33-jarige Engelsman aangehouden, omdat hij te veel had gedronken. Omdat hij geen rijbewijs kon laten zien, heeft de politie zijn auto in beslag genomen. TERNEUZEN - Een 24-jarige Duitser is gisterochtend om zes uur op de Scheldeboulevard in Terneuzen aange houden. Hij wordt ervan verdacht een 22-jarige vrouw uit TerneUzen in de Burgemeester Geillsstraat te hebben mis handeld. De man is verhoord, maar ontkende zijn betrok kenheid in alle toonaarden. door Piet Kleemans Z1ERIKZEE - De Wereldwinkel Schouwen-Duiveland houdt za terdag 1 april een actiedag, ge wijd aan mode. Er wordt onder meer Westerse kledij gemaakt van stoffen uit de Derde Wereld getoond. lil de Wereldwinkel aan de Melk markt in Zierikzee zijn tijdens de actiedag stoffen en kleding te zien die op een rechtvaardige manier zijn geïmporteerd uit verschillende landen in Azië, Afrika en Zuid-Amerika en mee gebracht door Rappa Fair Fashi on uit Pijnacker. De stoffen zijn rechtstreeks ingekocht of via im porteurs die 'goedgekeurd' zijn door de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels. Dit houdt in dat gezorgd wordt dat de pro ducenten van de stoffen een eer lijke prijs voor dé door hen gele verde producten krijgen. Door die eerlijke prijs worden zij in staat gestelcl daadwerkelijk te kunnen werken aan een beter le ven, Indien nodig, wordt voor fi nanciering en ondersteuning ge zorgd. Omdat Rappa samen werkt met Sari is de kleding die aangeboden wordt tijdens de ac tiedag gemaakt van stoffen uit derdewereldlanden, en in Neder land verwerkt in Westerse kle ding, aangepast aan het huidige modebeeld. Handgeweven Dat heeft een collectie unieke en handgeweven en handbedruk- stoffen, kleding en accessoi res opgeleverd, Ook aan het mi lieu is gedacht. Een aantal van dé stoffen is plantaardig ge verfd. Een deel van het assortiment draagt het EKO-keurmerk. Be zoekers kunnen zaterdag 1 april yan 10.00 tot 17.00 uur terecht m de Wereldwinkel. Voor elke bezoeker is er gratis Max Have- 'aarkoffie en thee. fERNEUZEN - De politie heeft zaterdagnacht in het uitgaansge- 'red van Terneuzen drie perso nen aangehouden. De mannen gedroegen zich recal citrant en verzetten zich bij hun aanhouding waardoor de inzet ya?l ^Wee politiehonden noodza kelijk was. De drie zijn na verhoor weer in wijheid gesteld. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - De organisa tie van strandfeest Beachboom is op zoek naar nieuw dj-talent. Om dat te ontdekken wordt za terdag 18 maart in café Surf inn in Scharendijke een dj-wed strijd gehouden. De winnaar mag de openingsset van het Beachboom Dance event op 29 juli verzorgen. Beachboom wil nieuwe dj- talent een kans geven zich te pre senteren aan een internationaal gezelschap. Temidden van grote namen als dj-Jean, Lacroix en Natarcia krijgt de winnaar de kans zich waar te maken. De wedstrijden bestaan uit een aantal voorrondes. Deze worden verspreid over Schouwen-Duive land gehouden in onder meer de Surfinn in Scharendijke, Markt- zicht in Zierikzee en Cabanaz in Renesse. Een deskundige jury beoordeelt de prestaties van de dj's, maar het publiek spreekt een woordje mee via een stembiljet. De uit slag bepaalt wie er door mag naar de finale die gehouden wordt bij Perry's beachclub aan het Noordzeestrand bij de Brou- wersdam. De eerste voorronde wordt zater dag 18 maart gehouden in de Surfinn in Scharendijke. De dj's Jasper en Coen gaan vanaf 22.30 uur proberen het publiek ervan te overtuigen dat zij in staat zijn een 'swingende en groovie' openingsset neer te zet ten tijdens de editie 2006 van het Beachboom Dance event. Alle deelnemende dj's verdienen met hun optreden in ieder geval twee entreekaarten voor het strandfeest. Inschrijven voor de dj-wedstrijd kan via www.surfinn.nl en bin nenkort ook via www.beach- boom.com. UTRECHT - Astrid van Keulen uit Biggekerke is er niet in ge slaagd de finale te bereiken van de Public Speaking Award. De zestienjarige vwo-scholiere van Nehalennia in Middelburg strandde zaterdag in Utrecht in de halve finale. De Public Speaking Award is een wedstrijd voor middelbare scholieren. Zij moeten een toe spraak houden in het Engels. Een jury beoordeelt wie dat het beste doet. Daarbij wordt niet alleen gelet op het taalgebruik en de uitspraak maar ook op de presentatie en de structuur van de tekst. Astrid van Keulen hield een toe spraak van vijf minuten over de invloed van haar familie op haar identiteit als persoon, on der de titel: You'll be in my heart. Met deze toespraak had ze de halve finale bereikt. In de finale moest ze dezelfde speech houden. De jury lette zaterdag nog meer op details. De finale vindt plaats op 8 april in het James Bos well Instituut in Utrecht. Daaraan zal geen Zeeuwse scholier meer mee doen. Astrid van Keulen was de enige uit Zeeland die nog in de race was. De uiteindelijke win naar en de nummer twee win nen een reis naar Londen, waar zij Nederland vertegenwoordi gen in de internationale finale. Na de verrassende politieke ontwikkelingen in Goes is het wachten op de eerste coalitie van SGP en SP. Die partijen ■zijn vast creatief genoeg om mooie dingen te bedenken voor de mensen in de gemeen te. De biddag voor het gewas voortaan houden, op 1 mei is dan een mooi beginnetje. Deelnemers aan de Deltarally bestuderen de routekaart. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans RENESSE - Tuurlijk trap je zo'n klassie ker ook wel eens op z'n staart. Maar nooit voor lang. Met scheuren win je geen klassiekerrally. Zaterdag deed de Deltarally voor het eerst Zeeland aan. Schouwen-Duiveland werd overspoeld door Porsches, Aston Martins, Alfa Ro meo's, Lancia's en nog veel meer moois. Het was likkebaarden voor de autolief hebber. Het zware geronk van een Ford Mustang klinkt over het parkeerterrein aan de Schouwen-Duivelandse voet van de Brouwersdam. De deelnemers aan de sportklasse van de Deltarally moeten, legt één van de baancommissarissen uit, volgens een vast patroon enkele rondjes over het uit meerdere cirkels opgebouw de parkeerterrein rijden. Mustang-chauf feur Theo van Erkel blijkt een zware rechtervoet te hebben. In no time jaagt hij de Amerikaanse klassieke sportwa gen volgens het verplichte stramien over de parkeerplaats. Niet iedereen is zo ge routineerd wordt duidelijk na een tijdje als beste stuurman langs de kant staan. De bestuurder van een Austin Healy aar zelt, maar stuurt zijn fraai gerestau reerde Brit uiteindelijk toch de goede kant op. Net als de chauffeur van de Mi ni en de piloot van één van de vele Trium phs. „Het gaat niet om snelheid", legt de baancommissaris uit. „Het gaat om de juiste route en als je te hard gaat, kun je wel eens verkeerd rijden of controlepos ten missen. En dat kost punten." De lunch wordt gebruikt bij Schouwer Hoeck, aan de rand van Renesse. Het gro te parkeerterrein is een eldorado voor liefhebbers van klassieke sportwagens. British beauties, gesculptuurd door de ontwerpers van Aston Martin, en eeuwi ge 'sportwagen-rivaal Jaguar staan er wielkast aan wielkast met exotische schoonheden uit de keuken van Alfa Ro meo-en Lancia. Wolf in schaapskleren is de Ford Lotus Cortina. De Cortina was de praktische ge zapige gezinswagen uit de zestiger jaren, maar wat hier staat is een door sportwa genfabrikant Lotus zwaar gekietelde ver sie. Slechts herkenbaar aan het subtiele Lotus-embleem op de flank. De Amerikanen zijn slecht vertegenwoor digd. Een paar Ford Mustangs en een Chevrolet Corvette, maar daar houdt het mee op. Geen nood, want wat er wel staat, is het aanzien meer dan waard. Met als een van de blikvangers de gigantische - uiteraard in British racing green uitgevoerde - Bentley Speed Six uit 1950. Een wagen die ooit bekendheid verwierf als het ver voermiddel van de stoïcijnse John Steed die in de tv-serie De Wrekers samen met Emma Peel de-strijd aanbond met aller lei geboefte. Lucas Polman en Maarten Verweij parkeren hun Alfa Romeo Giu- lia. Verweij: „Rijden met zo'n auto is op zich al leuk, maar als je het in groepsver band doet is het nog veel leuker. De kick van zo'n rally is de juiste route vinden. Dat is de uitdaging." Wat verderop vult Edmond Plahteydt de tank van zijn Lancia Fulvia Coupé bij. „Waarom een klassieker? Tja, zo'n ding heeft gewoon iets." Emotie Planteydt reed zijn eerste rally in 1957. „Ik ben er een aantal jaren uitgeweest, maar vier jaar geleden ben ik weer begon nen. Ik vind het gewoon een enorme uit daging om zo'n rally te rijden." Voorzitter van de organiserende Stich ting Rallyworks Hans van Dalen sluit zich daarbij aan. „Het is moeilijk uit te leggen waarom het zo leuk is. Het is een stuk emotie." door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Ze be staan een kwart eeuw en daar zijn ze beretrots op. Zo trots dat ze er de kou voor trotseerden, de majorettes van Apollonia uit Brouwershaven. Met een lam pionoptocht gaven ze zaterdaga vond het startsein voor de jubi leumviering. Het is koud op de Markt in Brou wershaven. Er staat een gure wind en even welt de vraag op of het toch allemaal wel door gaat. Het antwoord komt van zelf in de vorm van zich op de Markt verzamelende muzikan ten. Begeleiding De Brouwse drumband Apollo zorgt samen met de Oosterland- se fanfare voor de muzikale be- geleiding. Zolang de ventielen van de blaasinstrumenten niet bevriezen kan er muziek ge maakt worden worden. Voorzitter/secretaris Ineke Ta- nis van majorettevereniging Apollonia is druk bezig met het uitdelen van lampions. „Ik heb er 165 bij me en ik hoop dat ze opgaan, maar ik denk het niet", aldus- Tanis. Ze heeft veel werk gestoken in de voorbereiding. „Ik ben uren beziggeweest om waxinelichtjes in die lampions te plakken." Ondertussen groeit het aantal deelnemers aan de lampionoptocht en uiteindelijk gaat, inclusief muziek en majo rettes, toch nog een aardige stoet op pad voor .een rondgang door de smalstad. Met hoeveel leden Apollonia destijds van start ging, weet Tanis niet. „Ik weet alleen dat er op een gege ven moment meer dan dertig le den waren en dat het zakte naar minder dan tien. We hebben nu weer zestien leden, dus ik mag niet mopperen." Apollonia viert het 25-jarig bestaan met meerde re evenementen. Woensdag 14 juni geven zij een optreden in het Brouwse woon zorgcentrum Poortershof. Vrij dagavond 30 juni wordt een jubi leumreceptie gehouden in het tonnenmagazijn. Zaterdag 26 augustus wordt de jubileumvie ring afgesloten met een geheel verzorgd -uitstapje met de be stuursleden. Waarheen de reis voert, moet een verrassing blij ven. In Brouwershaven werd zaterdagavond een lampionoptocht gehouden door de majorettes van Apollo nia. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31