Cliënten Arduin tevreden PZC PZC Ik wil geen kermisattractie zijn Een retourtje naar een vorig leven Klassiekerrally win je niet met scheuren Beachboom is op zoek naar nieuw dj-talent 11 Positief oordeel over huis en baan, kritiek op taxivervoer Lezing over Arendskerke t. Kledingbeurs Gewonde bij botsing tegen boom Actiedag voor derdewereldlanden Goedereede zet in op woningen Onrust over wijk in Oostkapelle agenda maandag 13 maart 2006 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag 9edurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelaimdeim/tholeim Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok 'VVillem van Dam Mieke van der Jagt Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet ^.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl SCHARENDIJKE - De organisa- Üe van strandfeest Beachboom isop zoek naar nieuw dj-talent. Om dat te ontdekken wordt za terdag 18 maart in café Surfinn iu Scharendijke een dj-wed strijd gehouden. De winnaar de openingsset van het Beachboom Dance event op 29 juli verzorgen. Beachboom wil nieuwe dj- lalent een kans geven zich te pre senteren aan een internationaal schap. Temidden van grote namen als dj-Jean, Lacroix en Natarcia krijgt de winnaar de kans zich waar te maken. De wedstrijden bestaan uit een aantal voorrondes. Deze worden verspreid over Schouwen-Duive land gehouden in onder meer de Surfinn in Scharendijke, Markt- zichtin Zierikzee en Cabanaz in :se. Een jury beoordeelt de mwidties van de dj's, maar het publiek spreekt een woordje mee via een stembiljet. De uit slag bepaalt wie er door mag „aar de finale die gehouden ivordt bij Perry's beachclub aan lietNoordzeestrand bij de Brou- wersdam. De eerste voorronde wordt zaterdag 18 maart gehou- in de Surfinn in Scharendij- ke. I 1 De dj's Jasper en Coen zullen vanaf 22.30 uur proberen het pu bliek ervan te overtuigen dat zij in staat zijn een 'swingende en igroovie' openingsset neer te zet ten tijdens de editie 2006 van liet Beachboom Dance event. Inschrijven voor de dj-wedstrijd i via www.surfinn.rd. ER ARENDSKERKE - Landschapsdeskundige A. Been- ihakker houdt vanavond in het Arendhuis in 's-Heer Arendsker ke een inleiding over de geschie denis van het dorp. 'Ook geeft hij een toelichting op het werk van de Heemkundige Kling. De bijeenkomst wordt be- door de stichting Overlegor- i 's-Heer Arendskerke en be- om 20.00 uur. HEINKENSZAND - In het ge bouw van de scouting aan 't Dijkje in Heinkenszand is deze weck vier dagen een kinderkle- door Maurits Sep MIDDELBURG - De cliënten van Arduin zijn tevreden over hun huisvesting, hun werk en de mogelijkheden die ze krijgen om nieuwe dingen te leren. Over het taxivervoer hebben ze wel klach ten. Ze hebben ook behoefte aan meer contact met andere men- Dit blijkt uit een onderzoek door verstandelijk gehandicap ten onder verstandelijk gehandi capten naar de kwaliteit van Ar duin. Het is uitgevoerd op Wal cheren, in opdracht van de Lan delijke Rederatie Belangenver enigingen Onderling Sterk. Het positieve oordeel van de cliënten over de huisvesting van Arduin, is opvallend, zegt G. Nass van het kwaliteitsonder zoek 'Zeg het ons'. Arduin loopt als instelling voor gehandicap ten landelijk voorop, omdat zij cliënten niet meer in grote tehui zen onderbrengt, maar in kleine woongroepen in woonwijken tussen andere mensen. „Wij doen onderzoeken in het hele land en wat wonen betreft springt het oordeel over Arduin er landelijk gezien wel bovenge middeld goed uit", beaamt Nass. De volledige resultaten worden morgen gepresenteerd in het Spiegeltheater van Arduin in Middelburg. Behalve het oor deel van de cliënten worden daar ook tips aangedragen hoe Arduin het taxivervoer en de mogelijkheid voor contacten met andere mensen kan verbete ren. Daarbij kan worden gedacht aan extra training van chauf feurs in het omgaan met gehan dicapten of het duidelijker uit leggen van de dienstregeling, verklaart Nass. Ook deze presen taties worden verzorgd door cliënten van Arduin zelf. Het onderzoek 'Zeg het ons' richtte zich behalve op wonen op nog vijf thema's: werk en dag besteding; relaties en contacten; emotioneel welbevinden (hoe voelen mensen zich); persoonlij ke ontwikkeling (kunnen ze nieuwe dingen leren); zelfbe schikking (waarover kunnen ze zelf beslissingen nemen). Het on derzoek is uitgevoerd door ver standelijk gehandicapten, die daarvoor een speciale training hebben gehad. Zij stellen over elk onderwerp acht gesloten vra gen, waarop drie antwoorden mogelijk zijn: positief, negatief, weet niet. Eerlijker Juist omdat de cliënten van Ar duin zijn geïnterviewd door mensen die zelf ook een verstan delijke beperking hebben, zijn de antwoorden eerlijker dan in andere wetenschappelijke onder zoeken, stelt Nass. „Onze in druk is dat wij minder sociaal wenselijke antwoorden krijgen. Want mensen denken wel dat verstandelijk gehandicapten niet goed kunnen leren, maar ze leren heel goed hoe ze mensen kunnen behagen." Aan het onderzoek is deelgeno men door dertig Walcherse cliën ten van Arduin. Het is dus een steekproef, maar door de opzet ervan zijn de uitkomsten repre sentatief voor een groep mensen die vijf keer zo groot is, stelt Nass. Bovendien is het een weten schappelijk verantwoord onder zoek. dag van dë beurs is van 9.30 tot 15.00 De openingstijden zijn don- en vrijdag van 9.00 tot uur en zaterdag van 10.00 tot 11,30 uur. (Advertentie) Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com Kunstfluiter Geert Chatrou in concert. door Willem van Dam ELLEWOUTSDIJK - Een echte wereld kampioen in Ellewoutsdijk! Dat over komt het dorp niet elke dag. Het is wel iswaar een wereldkampioen kunstflui ten, maar toch. Lippen tuiten, wangen bollen en blazen maar. Ja, ja, was het maar zo eenvou dig; zo deed de slagersknecht het vroe ger, de bouwvakker en de postbode. Maar Geert Chatrou is van een geheel ander kaliber. Of het nu Handel is, Vi valdi, een opgewekt popdeuntje of jazz - Chatrou fluit het, en hoe. Over de kunst van het kunstfluiten werd (en wordt) wel eens op gering schattende toon gesproken; kunstflui ters, dat waren een beetje rare kwibus sen die hun kunsten in variété en café vertoonden. In Amerika wordt daar iets genuanceer der over gedacht. Daar wordt het kunst fluiten als een serieuze bezigheid be schouwd, wordt het zelfs op professione le basis beoefend. Heel opmerkelijk dus, dat uitgerekend een Brabantse krullenbol uit Mierlo zich in de Verenig de Staten tot twee maal toe (in 2004 en 2005) naar het wereldkampioenschap floot. Zondagmiddag. Een heuse wereldkam pioen! Dat móet het dertiende^-eeuwse kerkje van Ellesdiek (Ellewoutsdijk), vanwege een teruglopende kerkgang 'omgesmolten' tot een cultureel cen- trumpje, wel doen vollopen. Fenomeen Engel Reinhoudt, stichtingsvoorzitter én gastheer, kijkt een beetje bedrukt. Het aantal bezoekers valt wat tegen. Hoeveel zullen het er zijn? Vijftig, zes tig? Met de Lamaketta' s was het laatst volle bak. En als het Westkappels Kwar tet komt 'moet je bijna de deur dichtbin den'. „Maar zo'n kunstfluiter - zoiets kennen de mensen niet en dat trekt een stuk minder publiek." Dat is jammer, knikt Reinhoudt. „Want het is toch een fenomeen." Een fenomeen is het zeker, die Geert Chatrou. Hij trad op in diver se televisieprogramma's, deelde het po dium met het Limburgs Symphonie Or kest, het Metropole Orkest, het Rosen berg Trio, Jan Vayne, het Leonardo Strijkkwartet en Freek de Jonge. Vorig jaar bracht hij een cd (waarop ook Fay Lovski is te horen) uit, die meer dan wel willend werd ontvangen. Elsevier recen seerde zelfs: De plezierigste cd van de eeuw. Geert Chatrou, een entertainer of een musicus? „Twee jaar geleden durfde ik mezelf geen musicus te noemen. Maar ik krijg zoveel erkenning, dat ik nu durf te zeggen dat ik een musicus ben." Chatrou heeft zijn verhaal al vele malen verteld: hoe hij als jongetje altijd liep te fluiten; hoe zijn schoonzus hem na een uit de hand gelopen grap had aange meld voor het wereldkampioenschap in Louisburg, waar hij vervolgens de mon- foto Willem Mieras diale fluittitel behaalde. Sindsdien is het hard gegaan. Chatrou, sociaal-psy chiatrisch verpleegkundige van profes sie, is inmiddels semi-prof geworden ('Ik verdien mijn geld fluitend'), staat in grote en klein zalen, en treedt op in België, Duitsland, Luxemburg. Circusachtig „In Nederland is geen goed woord voor wat ik doe. In Amerika noemen ze het grtwhistling, kunstfluiten dus. Maar daar zit iets circusachtigs in en ik wil geen kermisattractie zijn. Als een kroeg baas aan me vraagt: 'Kom je zaterdaga- vond even fluiten?' - al is het nog zo'n leuke schnabbel, ik doe het niet." In het kerkje van Ellewoutsdijk opent Chatrou met een barokje van Vivaldi. Het publiek luistert ademloos toe, som migen met de ogen gesloten. Onlangs stond als kop boven een recen sie van één van zijn optredens: 'Chatrou kreeg een staande ovatie, nadat-ie was uitgefloten'. En zo was het. Ook gisteren in Elle woutsdijk. door Willem van Dam GOES - Nooit geweten: „Tussen dit leven en een vorig leven zit minimaal 150 jaar. De meeste mensen hebben gemiddeld 200 levens achter de rug." Wie zou er niet eens een blik wil len werpen in een van zijn vele vorige levens? De reïnearna- tie-consulente kan die wens in vervulling laten gaan. Zegt ze. Maar wel even afrekenen graag: zo'n 'consult' kost dertien euro. Niets voor niets tenslotte. Ook niet op de paranorma-beurs, die het afgelopen weekeinde in de Goese Zeelandhallen werd ge houden. De kijkërs en de strij kers, de helers en de strelers - ze waren er weer allemaal. Een te kening van de ziel laten maken? De zieneres Vlasblom-Scheur water fikst het. Kosten: 17,50 eu ro. Da's bijna gratis, als je be denkt dat er van zo'n zieleteke- ning 'een genezende werking' uitgaat. Een bezoekje aan de huisarts kost meer, Liefdespro blemen of andersoortige onge makken? Voor 12,50 euro brengt de pendel uitkomst. Echt storm liep het zaterdag niet in de Zeelandhallen. Buiten op het nog niet halfvolle par keerterrein trotseren twee man nen van de gereformeerde ge meente de vriesbries en delen folders uit. Wat zich daar bin nen afspeelt, zo zeggen zij op waarschuwende toon, is het werk van de duivel. Vanachter haar kraampje kijkt kaartlegster en helderziende Coby de man met het schrijf- blokje argwanend aan. „Van de belasting zeker?" Mis: een ver slaggever. Waarmee het bewijs weer eens onomstotelijk is gele verd: zelfs de blik van een hel derziende raakt wel eens ver troebeld. foto Willem Mieras TERNEUZEN - Een 36-jarige man uit de gemeente Ter- neuzen is zaterdagochtend met nekletsel naar het zieken huis gebracht. De man zat in de auto bij een 37-jarige Axelaar, die in de Terneuzense Hazelarenstraat de contro le over het stuur verloor. Hij botste vervolgens tegen een boom. Door het ongeluk raakte het wegdek besmeurd met olie. ZIERIKZEE - De Wereldwinkel Schouwen-Duivelancl houdt zaterdag 1 april een actiedag, gewijd aan mode. Er wordt onder meer Westerse kledij gemaakt van stoffen uit de Derde Wereld getoond. In de Wereldwinkel aan de Melkmarkt in Zierikzee zijn tijdens de actiedag stoffen en kleding te zien die op een rechtvaardige manier zijn geïmporteerd uit verschillende landen in Azië, Afrika en Zuid-Amerika en meegebracht door Rappa Fair Fashion uit Pijnacker. De stoffen zijn rechtstreeks ingekocht of via importeurs die 'goedge keurd' zijn door de Landelijke Vereniging van Wereldwin kels. Dit houdt in dat gezorgd wordt dat de producenten van de stoffen een eerlijke prijs voor de door hen gelever de producten krijgen. Door die eerlijke prijs worden zij in staat gesteld daadwerkelijk te kunnen werken aan een be ter leven. Bezoekers kunnen zaterdag 1 april van 10.00 tot 17.00 uur terecht in de Wereldwinkel. Voor elke bezoeker is er gratis Max Havelaarkof'fie en thee. GOEDEREEDE - Betaalbare (eengezins)woningen. Dat is waar in de gemeente Goedereede grote behoefte aan is. In het gemeentelijk woningbouwprogramma, ingebed in de Contourenvisie stedelijke functies, wordt fors ingezet op woningbouw voor de zogeheten 'starters' op de woning markt. De druk op de woningmarkt in en om Goedereede is, zegt burgemeester G. van de Velde-de Wilde, de laatste jaren fors toegenomen. Er is relatief weinig gebouwd. Vanuit de Randstad komt een zware druk op Goeree-Overflak- kee en de huizenprijzen zijn hoog. Zo'n 30 procent hoger dan op buureiland Schouwen-Duiveland waar men even eens kampt met een tekort aan betaalbare woningen voor starters. OOSTKAPELLE - In Oostkapelle is onrust ontstaan over het ontwerp voor een nieuwe woonwijk tussen de Duin weg en de Noordweg. Omwonenden vinden dat er te veel huizen komen. Ten oosten van de Duinweg komen 66 wo ningen, ten westen ervan zeven woningen en een woon zorgcomplex met 33 appartementen. Dat er een nieuwe woonwijk zal komen, is al jaren bekend. Tot nu toe werd echter uitgegaan van ongeveer vijftig huizen. Buurtbewoners hebben inmiddels een tekening gekregen van de nieuwe wijk. Het ontwerp, dat uitgaat van 66 huur- en koopwoningen, heeft in de buurt tot onrust en vragen geleid. „Wij zijn niet tegen nieuwbouw. Het zou goed zijn als er huizen bijkomen", zegt H. Tennissen van het buurtoverleg Duinweg/Noordweg. „Maar er moet wel goed gelet worden op de omvang, het uitzicht van de be staande huizen en de veiligheid tijdens het bouwen." door Piet Kleemans RENESSE - Tuurlijk trap je zo'n klassieker ook wel eens op z'n staart. Maar nooit voor lang. Met scheuren win je geen klas siekerrally. Zaterdag deed de Deltarally voor het eerst Zee land aan. Schouwen-Duiveland werd overspoeld door Porsches, Aston Martins, Alfa Romeo's, Lancia's en nog veel meer moois. Het was likkebaarden voor de autoliefhebber. Het zware geronk van een Ford Mustang klinkt over het parkeer terrein aan de Schouwen-Duive- landse voet van de Brouwers- dam. De deelnemers aan de sportklasse van de Deltarally moeten, legt één van de baan commissarissen uit, volgens een vast patroon enkele rondjes over het uit meerdere cirkels op gebouwde parkeerterrein rij den. Mustang-chauffeur Theo van Erkel blijkt een zware rech tervoet te hebben. In no time jaagt hij de Amerikaanse klassie ke sportwagen volgens het ver plichte stramien over de par keerplaats. Niet iedereen is zo geroutineerd wordt duidelijk na een tijdje als beste stuurman langs de kant staan. De bestuurder van een Austin Healy aarzelt, maar stuurt zijn fraai gerestaureerde Brit uitein delijk toch de goede kant op. Net als de chauffeur van de Mi ni en de piloot van één van de ve le Triumphs. „Het gaat niet om snelheid", legt de baancommis saris uit. „Het gaat om de juiste route en als je te hard gaat, kun je wel eens verkeerd rijden of controleposten missen. En dat kost punten." De lunch wordt gebruikt bij Schouwer Hoeck, aan de rand van Renesse. Het grote parkeer terrein is een eldorado voor lief hebbers van klassieke sportwa gens. British beauties, gesculp- tuurd door de ontwerpers van Aston Martin, en eeuwige sport wagen-rivaal Jaguar staan er wielkast aan wielkast met exoti sche schoonheden uit de keuken van Alfa Romeo en Lancia. Wolf in schaapskleren is de Ford Lotus Cortina. De Cortina was de praktische gezapige ge zinswagen uit de zestiger jaren, maar wat hier staat is een door sportwagenfabrikant Lotus zwaar gekietelde versie. Slechts herkenbaar aan het subtiele Lo tus-embleem op de flank. De Amerikanen zijn slecht verte genwoordigd. Een paar Ford Mustangs en een Chevrolet Cor vette, maar daar houdt het mee op. Geen nood, want wat er wel staat, is het aanzien meer dan waard. Met als een van de blik vangers de gigantische - uiter aard in British racing green uit gevoerde - Bentley Speed Six uit 1950. Een wagen die ooit be kendheid verwierf als het ver voermiddel van John Steed die in de tv-serie De Wrekers samen met Emma Peel de strijd aan bond met geboefte. Lucas Pol man en Maarten Verweij parke ren hun Alfa Romeo Giulia. Ver weij: „Rijden met zo'n auto is op zich al leuk, maar als je het in groepsverband doet is het nog veel leuker. De kick van zo'n ral ly is de juiste route vinden. Dat is de uitdaging." Wat verderop vult Edmond Planteydt de tank van zijn Lancia Fulvia Coupé bij. „Waarom een klassieker? Tja, zo'n ding heeft iets." Emotie Planteydt reed zijn eerste rally in 1957. „Ik ben er een aantal ja ren uitgeweest, maar vier jaar geleden ben ik weer begonnen. Ik vind het gewoon een enorme uitdaging om zo'n rally te rij den." Voorzitter van de organise rende Stichting Rallyworks Hans van Dalen sluit zich daar bij aan. „Het is moeilijk uit te leggen waarom het zo leuk is. Het is een stuk emotie." I STREEKACTIVITEITEN HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Senïorensoos; HEINKENSZAND - Achter de Hervorm de kerk, 19.30 uur; Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 09.30 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Internationaal dan sen; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 uur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be wegen voor carapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: schaakclub De Zwarte Dame; Zwembad Den Inkel, 19.00 uur: Aqua- jogging; 19.30 uur: Aquarobics; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer bewegen voor ouderen; WEMELDINGE - De Wemel, 9.15 - 10.00 uur en 10.00-10.45 uur: Meer be wegen voor ouderen; 13.00uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur. Koers- bal; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; HetTrefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29