Landis looft Moerenhout Tijd krijgt geen vat op Maria Mutola PZC Zwemtop naar trainingskamp tijdens het NK Gouden medaille met Nederlands geurtje 19 Omloop het Volk Koos en Moos sleuren Amerikaan naar eindzege Parijs-Nice prooi De Goede Boom wint in Portugal Shorttracktitels voor Kerstholt en Mau-Asam ABN Amro I wint vierde etappe Raich legt beslag op wereldbeker Audina strandt in halve finale Van der Pluijm wint Ster Zwolle 01de Heuvel tweede op WK voor jeugd Longa derde in Top Teams Cup Twee zeges VDH Aronian verrast met zege Linares maandag 13 maart 2006 nEINZE - Suzanne de Goede ut[ft lie eerste vrouweneditie ,,n de Omloop Het Volk gewon- De wielrenster uit het AA Cy- elingteam versloeg in Deinze landgenote Mirjam Melchers en ge Duitse Tanja Hennes (beiden Buitenpoort) in de sprint van een omvangrijke groep. Het was toor De Goede haar eerste zege ,an tilt seizoen. Vorig jaar won aein totaal zeventien keer. Gis teren reed ze haar eerste wed strijd van 2006. „Een lekker be en vanhet jaar. Mijn echte doe len liggen in de zomer, bij het NK, EK en WK. Maar ik wil ei genlijk altijd winnen als ik aan de start kom en zeker bij de eer ste koers." ANP ALPIARCA - Wielrenner Lars Boom heeft de Portugese ritten koers Volto ao distrito Santa- rem gewonnen. De jonge Raborenner won zater dag de derde etappe, een indivi duele tijdrit over 18 kilometer, en werd gisteren tiende in de slotrit. Die etappe was een prooi voor de Spanjaard Jon Bru, die de massasprint won. De Rabobank, aanwezig met het continentalteam,won ook het ploegenldassement. De Austra liër William Walker werd vier de, Kai Reus eindigde op de zes deplaats. ANP HEERENVEEN - Niels Kerst- kolt heef t zijn olympische optre den in Turijn laten volgen door de nationale shorttracktitel. In Heerenveen hield hij favoriet Gees Juffermans en het jonge ta lent Roderick Oosten achter zich. Bij de vrouwen was Lies- beth Mau-Asam een klasse apart. De schaatsster uit Wou- brugge behaalde haar derde ti tel op rijZe bleef in het eind klassement Annita van Doorn en Anouk Zoutendijk voor. ANP door Ad Pertijs NICE - De begroeting zaterdag middag achter de finishlijn op de schitterende boulevard van Cannes zei alles. „Nu ben je er bijna", stelde Koos Moerenhout met een brede grijns zijn Phonak-kopman Floyd Landis gerust, toen die na afloop van de lastige voorlaatste etappe van Parijs-Nice werd meegevoerd naar het erepodium. De Amerikaanse leider van Pa- rijs-Nice stak op zijn beurt ter plekke zijn bewondering voor de Nederlander niet onder stoe len of banken. „Oh man, you're a champ." Zoals Armstrong twee jaar gele den de loftrompet stak over zijn verbazingwekkend sterk rijden de knecht Landis, zo blij lijkt de 30-jarige man uit Pennsylvania nu te zijn met zijn adjudant Moe renhout. De 32-jarige man uit Steenbergen hielp hem afgelo pen weekeinde Parijs-Nice te winnen. Want ook in de slotrit in en rond Nice week Moeren hout als enig overgebleven ploeggenoot geen moment van zijn zijde. „Alleen een aanval van Sanchez counteren op de laatste klim, maar dat was geen probleem", vertelde Moerenhout iedere op getogen Phonak-medewerker die het wilde horen. Ook Alexan der Moos was blij. De Zwitser had op de laatste col de rol moe ten lossen. „Maar hij heeft daar voor heel hard gewerkt", zei Koos. Hoog tempo liet duo Koos en Moos had hun kopman zaterdag in een hoog tempo over de Col de Tanneron geleid. Dat de Kazak Kachesh- kin onbedreigd de rit had kun nen winnen, deerde de, groen-ge- le trein niet. „Voor ons was het zaak een zo hoog tempo te rij den dat de concurrenten Floyd op die laatste col niet meer kon den aanvallen", duidde Moeren hout de andere winst die Phonak het afgelopen weekein de boekte. Landis weet sinds dit weekeinde dat hij ploegmaats heeft die in de stijl van de oude ploeg rond Armstrong de tegen standers preventief in toom kun nen houden. Met winnen van Parijs-Nice zet te Floyd Landis weer een belang rijke stap in de richting van de Tour de France. De Amerikaan won eind vorige maand al de Ronde van Californië. „Voor ie dereen is nu duidelijk dat Floyd in staat is te gaan voor het eind klassement", stelt Moerenhout. Reserve-kopman- Santiago Bo- tero mag zich voorbereiden op een vrije rol. Voor Phonak is het zaak Landis nu te laten geloven in zijn kan sen. Als 'superknecht' van Lan ce Armstrong leefde hij in de na bijheid van de gele trui. Om de Tour zelf te winnen is echter een heel verhaal. De in Californië le vende Amerikaan moet nog le ren omgaan met die rol. „Dit is geen misselijke koers", geeft Moerenhout het belang aan van de Zuid-Franse onder neming van zijn team. Landis leek vooral zaterdag opgelucht. Moerenhout: „Uiteraard. Wij, de ploeggenoten, moeten laten blijken dat we in hem geloven. Door voor hem te werken. Van daag hebben dat gedaan." En hoe. „Dat geeft hem dus nog meer vertrouwen. Vrijdag zat hij alleen. Dat mag niet gebeu ren. Vandaag waren we er weer." Vandaar het compliment aan Moerenhout. „Ik laat blijken dat ik in hem geloof, hij laat blij ken in mij te geloven. Zo werkt dat. Op de nog fraaiere boulevard van Nice had Koos Moerenhout gisteren meteen na de finish maar vier woorden nodig om zijn kopman te vertellen hoe zeer hij en de ploeg in hem gelo ven: 'See you in July'. In die maand zal Moerenhout er in de Tour ook weer staan. 'Koos is op nieuw coureur', zingt het door het peloton. Hij kan het alleen maar beamen. Nog nooit eerder ook reed hij in dienst van een ploeg met zo een duidelijke klas sementsrenner. „En dan blijkt dat zo'n ploeg en zo'n rol veel be ter bij me passen, dan het rijden voor een team, dat het moet heb ben van de massasprints." Urenlang buffelde hij bij Davita- mon op kop om Robbie McEwen zijn massasprint te brengen. Maar hij rijdt liever keihard een berg over. Dit weekeinde zag de hele wereld hoe hard hij dat kan. Zelfs Landis was onder de indruk. En die kon er in dienst van Armstrong in 2004 toch ook wat van. Floyd Landis zag zater dag even zichzelf terug op de Col de Tanneron. GPD Koos Moerenhout (midden) leidt zijn kopman Floyd Landis (rechts) over de Tanneron. RIO DE JANEIRO - Het Nederlandse zeiljacht ABN Am ro I heeft de vierde etappe van de Volvo Ocean Race om de wereld gewonnen. De langste etappe voerde van Wel lington op Nieuw-Zeeland' naar Rio de Janeiro in Brazi lië, een traject van ongeveer 6700 zeemijl (13.000 kilome ter). De boot met de Nieuw-Zeelandse schipper Mike San derson deed twintig dagen en bijna twee uur over de etap pe. Het jacht behoudt door de winst in Rio de leiding in het algemeen klassement. Het Amerikaanse schip Pirates of Caribbean finishte vier uur later als tweede, een halfuurtje voor ABN Amro 2 dat de tweede plaats in het klassement behield. ANP SHIGAKOGEN - Benjamin Raich heeft de algemene we reldbeker bij het alpineskiën veroverd. De tweevoudig olympisch kampioen verzamelde zaterdag in Shigakogen in Japan op de wereldbeker slalom met een vierde plaats voldoende punten om de titel te grijpen. Zijn landgenoot Michael Walchhofer staat tweede (831), de Noor Aksel Lund Svinbdal derde (810). Kalle Palander en Reinfried Herbst wonnen in Shigako gen gezamenlijk de slalom. De Fin en de Oostenrijker had den na twee races in Japan exact dezelfde tijd op de klok staan: 1.40,60 minuut. Bij de vrouwen greep Janica Kostelic uit Kroatië de we- .reldbeker op de slkalom. Haar grote rivale Anja Parson uit Zweden won zaterdag in het Finse Levi weliswaar de slalom, maar de tweede plaats van Kostelicv was voldoen de voor de wereldbeker. De olympisch kampioene (combinatie) van Turijn heeft ook de beste papieren om de wereldbeker van de gezamen lijke skidisciplines te veroveren. ANP/DPA/Reuters CHENGDU - Mia Audina is uitgeschakeld in de halve fi nale van de China Masters in Chengdu. De Nederlandse badmintonster verloor in drie games van de Chinese we reldkampioene Xingfang Xie: 15-21 21-12 11-21. Het was een strijd vol ergernis. Audina werd in de eerste game bij een stand van 15-15 benadeeld door de arbiter. Dat bracht haar duidelijk uit het evenwicht. In de tweede game trok de boze Audina de stand gelijk. In de beslissen de derde nam ze aanvallend veel risico, waarvan Xie pro fiteerde met uitgekiende counters. ANP ZWOLLE - Marvin van der Pluijm heeft zaterdag de 46e editie van de Ster van Zwolle op zijn naam geschreven. De wielrenner uit Hank rekende in een sprint af met zijn Duitse medevluchter Markus Eichler. Van der Pluijms ploeggenoot Fulco van Gulik maakte het succes voor de formatie Ubbink-Syntec compleet door derde te worden. De Ster van Zwolle, traditioneel de opening van het Ne derlandse wegseizoen, werd een week eerder geschrapt vanwege sneeuwval. Ook deze uitgestelde editie werd on der barre weeromstandigheden verreden, de renners re den ruim vier uur lang door een ijzige kou en kregen on derweg ook nog met sneeuwbuien te kampen. Pas in finis- hplaats Zwolle wisten Van der Pluijm en Eichler te ont snappen uit een kopgroep van elf om vervolgens te sprin- foto Oliver Weiken/EPA ten voor de winst. ANP ERFURT - Schaatser Wou ter 01de Heuvel heeft bij het wereldkampioenschap voor junioren zilver vero verd. De 19-jarige rijder moest in Erfurt alleen de Noor Havard Bokko voor zich dulden. Ólde Heuvel, die volgend seizoen voor TVM uitkomt, legde op de drie en vijf kilo meter de basis voor zijn po diumplek. Op beide afstan den eindigde hij als twee de, achter Bokko. Ted-Jan Bloemen werd vijfde in het eindklassement, Tim Roe- lofsen vond zijn naam te rug op de tiende plaats. Bij de vrouwen ging de we reldtitel voor het eerst naar een Zuid-Koreaanse. Kim Yoo-Rim bleef Martina Sa- blikova uit Tsjechië net voor. Het brons ging naar Lee Joo-Jeon, eveneens uit Zuid-Korea. Beste Neder landse (vijfde) was Maren van Spronsen. ANP sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes "Fel: (01.13)315500 Fax: (0113)315669 E-^mail: redactie@pzc.ol internet www.pzc.nl B-mail: web@pzc.nl door Hans Koenekoop MOSKOU - De tijd krijgt nog geen vat op Maria de Lurdes Mu tola. De 33-jarige hardloopster uit Mozambique bewees dat gis teren overtuigend in Moskou bij de wereldkampioenschappen in- dooratletiek. Ze was oppermach tig in de finale van de 800 meter en veroverde al haar zevende in- doortitel op rij, een record. Vooraf gaven de kenners Mutola weinig kans. De gespierde atlete zou over haar top zijn, getuige de vierde plaatsen bij de Spelen van Athene in 2004 en WK out door vorig jaar in Helsinki. Bo vendien kreeg ze deze winter al twee keer klop in een indoor- wedstrijd. Ze snoerde haar criti ci de mond met een spetterend optreden. Mutola zette in de laatste ronde zo-hard aan, dat geen van de concurrenten kon volgen. Ze kwam in 1.58,90 over de finish. „Door blessures kon ik de afge lopen jaren niet het beste van mezelf laten zien", verklaarde ze na de race. „Hier in Moskou voelde ik al in de halve finale dat goud mogelijk was. Ik bruis door Robert-Jan Friele MOSKOU - Verspringer Ignisi- ous Gaisah heeft zaterdag bij de WK indooratletiek de gouden medaille gewonnen. De Gha- nees, die woont en traint in Rot terdam, sprong 8,30 meter. Het was na het zilver van Karin Ruckstuhl, vrijdag op de meer kamp, het enige succes met een Nederlands tintje in Rusland. Gaisah reist woensdag meteen door naar Australië. Daar doet hij mee aan de Commonwealth Games, die in zijn land belang rijker zijn dan Olympische Spe len of de WK. „Ik wil met twee gouden medailles terugkeren naar Ghana", aldus Gaisah na het pakken van zijn eerste mon diale titel. De verspringer hoopt na de Com monwealth Games op een mooie re ontvangst- in Accra dan een half jaar geleden, toen hij zilver won op de WK in Helsinki. Bij terugkomst in Ghana blonk de atletiekbond van het land uit door afwezigheid. Het zorgde er voor dat Gaisah zich in de Gha- nese kranten beklaagde over een gebrek aan respect. Hij dreigde zelfs van nationaliteit te veranderen. Op weg naar Moskou zei de at leet echter dat daarvan geen sprake zal zijn. „Soms moet je alleen de druk even opvoeren", aldus Gaisah, die bij de Rotter damse atletiekvereniging PAC blijft trainen met Monique Ber- revoets en Erie van der Steen bergen. De. 'echte' Nederlanders die dit weekeinde nog in actie kwamen in Moskou kenden weinig suc ces. Laurens Looije werd uitge schakeld in de kwalificatie van het polsstokhoogspringen. Gre gory Sedoc en Marcel van der Westen (60 meter horden) en Ar- noud Okken (800 meter) sneuvel den in de halve finales. Looije sprong nog wel over 5.45. meter, maar miste drie keer op 5.55 meter. Een sprong van 5.65, de hoogte die hij sprong op de NK indoor, was genoeg geweest voor een iinaleplek. „Kleine foutjes nekten me", aldus Looije. „Ik had wel een lekker gevoel, maar ze slopen er zo maar in. Daarom ben ik zo ont zettend teleurgesteld." Ook Sedoc en Van der Westen presteerden niet naar behoren. Hun tijden van 7,73 en 7,80 se conden lagen ver boven de per soonlijke records waarop was ge mikt. Okken liep in zijn halve fi nale nog wel een redelijke tijd, maar liet zich in de eerste ronde opzij zetten. Daardoor kon hij niet meer in goede positie ko men. „Ik had veel meer lef moe ten tonen", zei Okken. Vier lo pers in zijn halve finale hadden nog nooit een finale gehaald. „Dat had ik moeten uitspelen met mijn ervaring." GPD nu weer van energie en motiva tie", aldus Mutola, die méteen doorreist naar Melbourne voor de Gemenebest Spelen. De zevenkamp kreeg een onver wachte winnaar in de Duitser Andre Niklaus. De 24-j'arige meerkamper versloeg wereld kampioen Bryan Clay (zilver) en olympisch kampioen Roman Se- brle (brons). Niklaus zette de wedstrijd op de tweede dag hele maal op zijn kop door een gewel dige sprong van 5,30 bij het pols stokhoogspringen en een sensa tionele 2.47,80 op de afsluitende 1000'meter. Daardoor passeerde hij de Amerikaan en de Tsjech in het klassement. Het verschil met Clay was slechts vijf pun ten. Gastland De medaillespiegel gaf na de elf de WK indoor geen verrassende aanblik. Rusland en de Verenig de Staten domineerden. Het gastland ging met achttien plak ken aan de haal, waarvan acht goud. De VS' vergaarden twaalf medailles, waarvan zes goud. Wilfred Bungei zorgde gisteren nog voor een mooi slotakkoord door met het minimale verschil van een honderdste van een se- conde de 800 meter te winnen. De zege betekende de eerste gro te titel voor de 25-jarige theever bouwer uit Kenia. Bungei ver sloeg in een enerverende race op de meet de Zuid-Afrikaanse we reldkampioen Mulaudzi; 1.47,15 om 1.47,16. Kenenisa Bekele voegde een vijf tiende wereldtitel aan zijn palmares toe. Het pas 23-jarige Ethiopische loopwonder won de 3000 meter met bijna speels ge mak in een tijd van 7.39,32. Nie mand had antwoord op de ver snelling van de wereldrecord houder op 10.000 en 5000 meter, die zijn meeste wereldtitels ove rigens bij het veldlopen in de wacht sleepte. Jelena Isinbajeva schonk Rus land zaterdag een wereldtitel, maar zonder de bijna gebruike lijke glans van een wereldre cord. De diva van het polsstok hoogspringen veroverde het goud met een sprong van 4,80 meter. Drie pogingen om het thuispu bliek te verwennen met een we reldrecord indoor van 4,93, mis lukten. ANP door Cilya van der Kooij ANTWERPEN - Technisch di recteur Jacco Verhaeren van de zwembond KNZB heeft tijdens de Nederlandse kampioenschap pen zwemmen een trainings kamp gepland voor de zwemtop. Het is de bedoeling dat de Ne derlandse zwemmers zich in juni in Mallorca gaan voorberei den op de EK eind juli in Boeda pest. Pieter van den Hoogen band zal de nationale titelstrijd hierdoor aan zich voorbij laten gaan. De Nederlandse kampioenschap pen zijn dit jaar voor het eerst sinds lange tijd verhuisd van april naar juni. „We krijgen door dit trainingskamp mis schien wel een uitgekleed NK, maar de kwalificatie voor de EK sluit eind april. Er is bij de NK voor de toppers niks te ver dienen", legde Verhaeren giste ren bij wedstrijden in Antwer pen uit. „De trainingskampen zijn nu nog niet verplicht, dus ie dereen is vrij om aan het NK mee te doen. Maar als iemand vlak voor het EK liever nog een wedstrijd wil zwemmen, kan hij dat naar mijn idee beter bij de Mare Nostrum doen." Naast Mallorca, dat nog wel de finitief geregeld moet worden, zijn. er voor de Nederlandse MOSKOU - De volleybalsters van Longa zijn gisteren in Mos kou bij de Final Four van de Top Teams Cup derde gewor den. De ploeg uit Lichtenvoorde won met 3-0 van de Poolse club Cent rostal Palac Bydgoszc. De sets tanden waren 25-23 25-16 25-21. Het Italiaanse Novara won later op de middag de finale. Daarin wonnen de Italiaanse vrouwen ook met 3-0, van de Russische club Dinamo Moskou. De Mos- kovieten hadden zaterdag met dezelfde cijfers van Longa ge wonnen. Novara zegevierde in de finale met 25-17 25-21 28-26. ANP ploeg trainingskampen gepland in Eindhoven (mei) en Cyprus (juli). Verhaeren: „Nu we zo'n geweldig zwembad in Eindho ven hebben, wil ik structureel een tot twee keer per jaar een trainingskamp in Nederland plannen. De toppers zitten er echt niet op te wachten steeds naar het buitenland te gaan." ANP ANTWERPEN - Pieter van den Hoogenband heeft twee zeges ge boekt bij de Flanders Swim ming Cup in Antwerpen. Gisteren won de zwemmer de 100 meter vrije slag. De olym pisch kampioen tikte op het ko ningsnummer aan in een tijd van 49,82 en bleef hiermee de Sloveen Peter Mankoc voor (50,33). Van den Hoogenband zegevier de zaterdag al op de 200 meter viij. Het waren voor hem zijn eerste wedstrijden sinds zijn ren tree vorig jaar december bij de US Open in Auburn. Daar kwam Van den -Hoogenband weer voor het eerst in actie na zijn herniaoperatie. Marleen Veldhuis zette in Ant werpen een sterke tijd neer op de. 100 meter vrije slag. Met 54,42 kwam de zwemster uit Twente tot haar tweede tijd ooit. Ze bleef hiermee de concurren tie bij de wedstrijd in België ver voor. ANP LINARES - Levon Aronian is de winnaar van het schaaktoer nooi in Linares. De Armeniër versloeg zaterdag in de veertiende en laatste ron de medekoploper Peter Leko en werd met 8,5 punt de onver wachte winnaar van het topeve- nement in Spanje. Wereldkampioen Veselin Topa- lov stond halverwege een na laatste, maar werkte zich via een geweldige eindsprint op naar de de gedeelde tweede plaats. ANP Maria de Lurdes Mutola verrast iedereen met de zege op de 800 me ter tijdens het WK Indoor in Moskou. foto Alexander Demianchuk/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19