PZC Cliënten tevreden over Arduin Boetes voor taxi's bij ziekenhuis PZC Onder water heb je geen wind Verbouwing theater vormt breekpunt in coalitiebesprekingen -11 Positief oordeel over huis en baan, kritiek op taxivervoer agenda Tentoonstelling honden in Goes Auto's gestolen op De Banjaard Duitser gepakt voor mishandeling Bromfietser breekt been Gewonde bij botsing tegen boom Gemeentehuis officieel geopend Rijbewijs drankrijder ingenomen maandag 13 maart 2006 MIDDELBURG - De cliënten ian Arduin zijn tevreden over hun huisvesting, huilwerken de i,rijkheden die ze krijgen om luwe dingen te leren. Overliet taxivervoer hebben ze wel klacll- fa Ze hebben ook behoeite aan „ter contact met andere men- sen. Dit blijkt uit een onderzoek door verstandelijk gehandicap ten onder verstandelijk gehandi capten naar de kwaliteit van Ar duin. Het is uitgevoerd op Wal cheren, in opdracht van de Lan delijke Federatie Belangenver- ingen Onderling Sterk, positieve oordeel van de cliënten over de huisvesting van Arduin is opvallend, zegt G. |ass van het kwaliteitsonder zoek 'Zeg het ons'. Arduin loopt als instelling voor gehandicap ten landelijk voorop omdat zij 'cliënten niet meer in grote tehui zen onderbrengt, maar in kleine woongroepen in woonwijken tussen andere mensen. „Wij loen onderzoeken in het hele land en wat wonen betreft springt het oordeel over Arduin erlandelijk gezien wel bovenge middeld goed uit", beaamt Nass. De volledige resultaten worden imorgen gepresenteerd in het 'Spiegeltheater van Arduin in Middelburg. Behalve het oor deel van de cliënten worden daar ook tips aangedragen hoe Arduin het taxivervoer en de mogelijkheid voor contacten met andere mensen kan verbete- p, Daarbij kan worden ge dacht aan extra training van chauffeurs in het omgaan met (Advertentie) Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 É-maïI: redwaleh@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 Email: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl Email: web@pzc.nl gehandicapten of het duide lijker uitleggen van de dienst regeling, verklaart Nass. Ook deze presentaties worden ver zorgd door cliënten van Arduin zelf. Het onderzoek 'Zeg het ons' richtte zich behalve op wonen op nog vijf thema's: werk en dag besteding; relaties en contacten; emotioneel welbevinden (hoe voelen mensen zich); persoonlij ke ontwikkeling (kunnen ze nieuwe dingen leren); zelfbe schikking (waarover kunnen ze zelf beslissingen nemen). Het on derzoek is uitgevoerd door ver standelijk gehandicapten, die daarvoor een speciale training hebben gehad. Zij stellen over elk onderwerp acht gesloten vra gen, waarop drie antwoorden mogelijk zijn: positief, negatief, weet niet. Eerlijker Juist omdat de cliënten van Ar duin zijn geïnterviewd door mensen die zelf ook een verstan delijke beperking hebben, zijn dé antwoorden eerlijker dan in andere wetenschappelijke onder zoeken, stelt Nass. „Onze in druk is dat wij minder sociaal wenselijke antwoorden krijgen. Want mensen denken wel dat verstandelijk gehandicapten niet goed kunnen leren, maar ze leren heel goed hoe ze mensen kunnen behagen." Aan het onderzoek is deelgeno men door dertig Walcherse cliën ten van Arduin. Het is dus een steekproef, maar door de opzet ervan zijn de uitkomsten repre sentatief voor een groep mensen die vijf keer zo groot is, stelt Nass. Bovendien is het een wete- schappelijk verantwoord onder zoek. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis Biggekerke, 14,00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- jburg, 9.15 -10.15 en 10.15 - 11.15 uur: Bewegen voor ouderen; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha- the yoga en om 10.4b uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen. GOES - In de Goese Zeelandhal len wordt zaterdag en zondag maart een internationale hon dententoonstelling gehouden. De honden zijn afkomstig uit heel West-Europa. De tentoon- tg is zaterdag en zondag ge opend van 10.00 tot 17.00 uur. De stadsgewestelijke brandweer bergt zaterdagochtend een van de drié autowrakken tijdens een grote duikoefening. door Maurits Sep VLISSINGEN - Geen luchtbellen, geen beweging. Niks verraadt dat in het wa ter van de Binnenhaven in Vlissingen drie auto's liggen met een onbekend aantal passagiers. Aan de duikers van de stadsgewestelijke brandweer de op dracht de mensen te redden en de wrak ken te bergen - in die volgorde. Geen paniek, het is maar een oefening, Maar wel een belangrijke. En één die in deze omvang alweer enige tijd niet meer had plaatsgevonden. Reden ge noeg dus om de mannen weer eens uitge breid te tes.ten. Ron Fipse van de stads gewestelijke brandweer bedacht de oefe ning en zorgde zaterdagochtend om ne gen uur dat de brandweerpiepers afgin gen. Juist op dat moment begint het te sneeuwen. Door de stevige wind jaagt de natte sneeuw bijna horizontaal over de Koningsweg. Vlak voor de nieuwe brug over het Dok is een ongeluk ge beurd. Rachel Jacobs is vandaag de offi cier van dienst. „Om negen uur kregen we de melding dat er auto's te water zijn geraakt. We wisten niet hoeveel en hoeveel mensen er in zaten. Ter plaatse J konden we aan de schade aan de kade zien dat het meerdere auto's moesten zijn. We weten nu dat het twee perso nenauto's en een busje zijn." Over de oorzaak tast de officier van dienst nog volledig in het duister. „Mis schien weet de politie daar meer over", luidt haar antwoord. Een antwoord dat normaal gesproken - als het allemaal echt zou zijn - ook tot een gang naar de politiewoordvoerder zou leiden. Van daag niet: de politie doet niet mee aan de oefening. Alleen de brandweer en de duikers zijn aanwezig. En een boot van de marechaussee, die het scheepvaart verkeer op afstand kan houden zodat de duikers niet in gevaar komen. Er zijn drie mensen uit de voertuigen ge haald, vervolgt Jacobs. Zij zijn naar het ziekenhuis gebracht. Wat ze hebben, weet ze niet. Maar aan de poppen te zien die voor slachtoffer dienden, zijn ze de volgende oefening gewoon weer bruikbaar. En de duiker die even de rol op zich nam van een vermiste duiker die toevallig ten tijde van het ongeval in de Binnenhaven actief was, zit spring levend bij zijn collega's uit te rusten. De duikers zelf zijn tevreden over hun optreden. Binnen een half uur hadden ze twee auto's gelokaliseerd en twee slachtoffers op de kant, en een kwartier later waren ook de derde auto en het derde slachtoffer gevonden. Mochten er echte mensen in het water hebben gele gen, dan nog hadden ze het overleefd, stellen de duikers. De watertempera tuur was vier graden. „Het was daar be neden beter dan hier boven"lachten ze vanaf de laadklep van hun duikwagen. „Daar heb je geen wind." Guur Want die blaast nog steeds guur over de Koningsweg- „Ach", grijnst Sjaak Ver meulen vrolijk, „goed weer of slecht weer, het is altijd brandweer." Terwijl de eerste auto uit de Binnenha ven wordt getakeld, blikt officier van dienst Jacobs tevreden terug op de oefe ning. „Het is nu kwart voor elf en we zijn begonnen met de berging van de wrakken. Het is allemaal vlot verlopen. foto Lex de Meester Eén voertuig hebben we niet volledig kunnen onderzoeken, maar redding van mogelijke slachtoffers heeft daar nu geen prioriteit meer. Als er nog iemand in zou zitten, zou die het toch niet meer hebben overleefd. Maar het kan ook net zo goed een doos van de lading zijn die in de wagen zit." Jacobs vond het een leuke oefening. Wat ze wel verrassend vond, was om te merken dat met name de bevelvoerder van de tankautospuit het erg druk had. Hij moest zowel met de officier van dienst - met haar dus - als met de duik- ploegleider overleggen. Terwijl de duik- ploegleider het contact onderhield met de mannen onder water en daar al zijn aandacht voor nodig heeft. En terwijl zij ook vanalles wil weten om de juiste beslissingen te kunnen nemen. „De com municatiestructuur kan dus wel discus sie opleveren", concludeert Jacobs. Wat er nou allemaal wel en niet goed is gegaan, wordt later nog in klein comité besproken, zegt de bedenker van de oe fening, Ron Flipse. Zijn belangrijkste conclusie van de dag is dat iedereen goed gewerkt heeft. En dus zijn de man nen mooi op tijd klaar om de oefening tussen de middag af te sluiten met de ge bruikelijke maaltijd friet.' door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Schandalig vin den ze het, dat taxichauffeurs bij het ziekenhuis in Vlissingen bekeurd worden als ze zieke pa tiënten helpen in- en uitstappen op een plek waar het eigenlijk niet mag. „Maar soms is het ge woon zo druk met taxi's dat je wel op de stoep móet staan." Taxichauffeur C. de Baerdemae- ker uit Aardenburg zag het don derdag weer eens gebeuren bij twee van zijn collega's. „Dins dag en donderdag zijn de druk ste dagen daar", vertelt hij. „Al le acht taxistandplaatsen waren bezet. Twee collega's zetten hun auto's daarom half op de stoep bij het Zeeuws Radio Therapeu tisch Instituut zodat de passa giers niet al te ver hoeven te lo pen. Die mensen zijn namelijk hartstikke ziek. Maar gelijk zet ten politiemensen hun auto er achter en begonnen te schrijven. De agenten zeiden dat de men sen dan maar een paar straten verderop gelost moesten worden en dat de chauffeurs ze dan maar in een rolstoel moeten zet ten." Bij Taxi Blaakman in Vlissingen herkennen ze dit meteen. „Ja, dat hebben wij pas ook meege maakt", zegt een woordvoer ster. „Een van onze chauffeuses ging even bij het ziekenhuis naar binnen om in de hal ie mand op te halen, en toen ze te rug kwam werd de bon al uitge schreven. Er viel niet meer over te praten." Volgens woordvoerder J. van Mourick is het heel goed moge lijk dat het pleintje bij het zie kenhuis in een reguliere contro le is meegenomen. „Er zijn taxi standplaatsen en de rest moet vrij blijven. We krijgen daar re gelmatig klachten over vanuit het ziekenhuis." Ambulances Algemeen manager T. Dekkers van het Zeeuws Radio Therapeu tisch Instituut, waar mensen ko men om bestraald te worden, weet niets van taxichauffeurs die bekeurd worden. „Ik hoor dit voor het eerst, maar ik wil er best melding van maken. Aan de zijkant van ons gebouw, aan de Iiogeweg, zijn nog drie par keerplaatsen. Die zijn eigenlijk voor ambulances, maar die staan daar bijna nooit. We zul len taxichauffeurs erop wijzen dat ze ook daar wel mogen staan." Het Zeeuws Radio Therapeutisch Instituut bij het ziekenhuis in Vlissingen. foto Lex de Meester KAMPERLAND - Op het bungalowpark De Banjaard in Kamperland zijn twee personenauto's gestolen. De da ders iDraken op het park in twee bungalows in, namen de sleutels weg en gingen er vervolgens met de auto's van door. Het betreft een Renault Megane Cabriolet en een Volvo. Volgens de politie hebben beide auto's een aanzien lijke waarde. De diefstal moet tussen zaterdag 18.00 uur en gistermorgen 9.00 uur gepleegd zijn. TERNEUZEN - Een 24-jarige Duitser is gisterochtend om zes uur op de Scheldeboulevard in Terneuzen aange houden. I-lij wordt ervan verdacht een 22-jarige vrouw uit Terneuzen in de Burgemeester Geillsstraat te hebben mis handeld. De man is verhoord, maar ontkende zijn betrok kenheid in alle toonaarden. KAPELLE - Een 69-jarige inwoner van de gemeente Bor- sele is gisteravond rond acht uur op de Rijksweg in Kapel- Ie met zijn brommer gevallen en heeft daarbij zijn been ge broken. De man was in een bocht rechtdoor gereden en was gevallen. Hij is met de ambulance naar het zieken huis in Goes gebracht. TERNEUZEN - Een 36-jarige man uit de gemeente Ter neuzen is zaterdagochtend met nekletsel naar het zieken huis gebracht. De man zat in de auto bij een 37-jarige Axelaar, die in de Terneuzense Hazelarenstraat de contro le over het stuur verloor. Hij botste vervolgens tegen een boom. Door het ongeluk raakte het wegdek besmeurd met olie. KRUININGEN - De bevolking van Reimerswaal heeft za terdag massaal gebruikgemaakt van de gelegenheid om een kijkje te nemen in het vernieuwde gemeentehuis in Kruiningen. De open dag trok naar schatting zevenhon derdvijftig bezoekers. Basisscholieren vervulden een cen trale rol bij de officiële opening van het verbouwde en uit gebreide gemeentehuis. Leerlingen van alle basisscholen in de zeven kernen hadden op verzoek van de gemeente een wapen van hun eigen dorp vervaardigd. Daar kwam veel fantasie aan te pas. De mooiste exemplaren werden zaterdagochtend in de hal van het gemeentehuis onthuld. Alle deuren stonden er uitnodigend open; de burgemees terskamer, de raadzaal, het archief - overal mocht wor den rondgelopen. In het kader van de open dag waren tal van activiteiten georganiseerd; kinderen konden zich uit leven op een springkussen, dé brandweer verzorgde de monstraties. SINT JANSTEEN - Op de Geslechtendijk in Sint Jan steen is zaterdagavond een 51-jarige automobilist uit cle gemeente Pluist aangehouden voor rijden onder invloed. Hij kreeg een dagvaarding en zijn rijbewijs is ingenomen. door Maurits Sep MIDDELBURG - De mogelijk heden voor de PvdA om als win naar van de verkiezingen in Mid delburg een nieuwe coalitie te vormen, worden steeds beperk ter. Na de ChristenUnie heeft in middels ook GroenLinks beslo ten niet in een college met de Pv dA te willen zitten onder de voorwaarde dat zij dan moeten instemmen met verbouwing van de oude schouwburg. De WD vindt eveneens dat een besluit over het theater - of dat verbouwing is of nieuwbouw - niet thuishoort in de coalitiebe sprekingen, maar in de gemeen teraad, zegt WD-lijsttrekker F. Streng. Dat de PvdA alleen wil besturen met partijen die instemmen met verbouwing van de schouwburg is voor de VVD echter geen re den die onderhandelingen op voorhand te blokkeren. Wat de liberalen doen als de PvdA vast houdt aan de eis van verbou wing van de schouwburg, laat hij in het midden. Volgens Streng geeft de opvat ting van oud-PvdA-wethouder P. Brakman wel goed weer hoe de WD over de ontstane situa tie denkt. Brakman pleit voor een nieuw burgeradvies over de vraag wat voor een theater de Middelburgers willen: wel of geen A-theater. De WD is voor stander van een A-theater. Bereid De WD is wel bereid deel te ne men aan een coalitie met de Pv dA, zegt Streng, die zichzelf als kandidaat-wethouder presen teert. De liberalen hebben net als SGP, ChristenUnie en SP drie zetels. Het CDA heeft er vijf, de PvdA is de grootste met zeven zetels. De PvdA wil verder besturen met het CDA en twee andere partijen. Het CDA hikt net als de VVD echter aan tegen de voorwaarde van verbouwing van het theater, maar heeft wei nig keus. De SGP, die tot de ver kiezingen de derde collegepartij was met PvdA en CDA en wel voor verbouwing is, wil op nieuw meedoen. Wethouder PI. van Klinken is wederom be schikbaar. Gedrieën hebben PvdA, CDA en SGP een nipte meerderheid van 1 zetel (15 tegen 14). Om het draagvlak te verbreden zoekt de PvdA een vierde partij. De Poli tieke Partij Middelburg (PPM) wil graag, is ook voor verbou wing van het theater en komt voort uit de PvdA. PI. Akdag en P. Kraan verlieten de PvdA in maart 2000. Bij de verkiezingen hebben zij echter een zetel verlo ren en hebben er nog twee over. De SP, die drie zetels heeft be haald, wil 'meedoen als het moet', formuleerde lijsttrekker M. Visser het deze week voor zichtig. Middelburg Transpa rant is met één zetel te klein. Arrogant Na de ChristenUnie weigert ook GroenLinks toe te treden tot een coalitie met de PvdA als die partij vasthoudt aan de voor waarde dat anderen moeten in stemmen met verbouwing van het theater. „Bijzonder arrogant om de be sprekingen hiermee vooraf dicht te spijkeren", vindt lijst trekker J. van Nieuwenhuizen. Daar komt bij dat zij Groen links met twee zetels te klein vindt om in het college te gaan zitten. In de vorige periode maakte die partij echter ook deel uit van het college en ook toen had zij twee zetels. GroenLinks gaat in de opposi tie, stelt Van Nieuwenhuizen on dubbelzinnig. Zij wil dat alleen heroverwegen indien Middel burg een coalitie krijgt zonder de PvdA, maar zij gaat daar niet van uit. „De PvdA is de grootste en hoort in het college thuis. Een coup plegen zoals in Goes doen wij niet." De PvdA moet het dus zien te vinden met CDA en SGP, waar mee sinds de bouwputcrisis goed is samengewerkt, en is voor de vierde partij vooralsnog aangewezen op WD of SP. Ten zij de PPM als één van de verlie zers van de verkiezingen de red der van de coalitie wordt. PvdA-informateur A. Harwijne voert vandaag en morgen ge sprekken met alle partijen om de overeenkomsten en de ver schillen te inventariseren. Zij neemt alle tot nu toe gedane uit spraken voor kennisgeving aan. „Ik ga neutraal alle mogelijkhe den en onmogelijkheden in kaart brengen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11