Risico's in regio in kaart gebracht CC PZC PZC Kijk uit voor Madame Jeanette LU O CD LU O Oproep voor nieuw burgeradvies theater open DELSCHER Dagen MODE SHOW 13 Demontage bom vergt evacuatie Gemeente informeert burger over gevaren leefomgeving Duizend euro boete voor drankrijder School 't Klinket wint poëzieprijs Voetganger aangereden Kandidaat-wethouders afgezegd Belastingzaken op website Hulst Diefstal uit kleedkamer school Matthaus Passion in Hulst zaterdag 11 maart 2006 BRESKENS - De demontage een vliegtuigbom uit de Tvveedc Wereldoorlog aan de nude Kijksweg in Breskens vergt de evacuatie van ten min de zeventig bewoners. Het cx- plosief wordt op maandag 10 april geruimd. Nader onderzoek op het terrein moet binnen drie weken uitwij zen of nog meer omwonenden tij dens de ruiming van de zware bom hun huizen moeten verla ten De Engelse vijfhonderdpon- der werd 14 februari op drieën halve meter diepte gevonden op het terrein waar tot voor kort een mortierbunker stond. Aan nemingsbedrijf Bodae B.V. maakt de grond momenteel klaar voor bebouwing. Woon- goed Zeeuws-Vla anderen wil in het plangebied Roode Polder huizen bouwen. Uit veiligheidsoogpunt is de bom afgedekt met een laag zand en een met zand geladen contai ner. Het explosief werd niet met een gedemonteerd, omdat de 'kans aannemelijk is dat er op het terrein nog meer explosie ven worden gevonden. Mogelijk nieuwe vondsten worden tege lijk met de vijfhonderdponder gedemonteerd. „Tot nu toe is er nog niets nieuws gevonden, maar het onderzoek duurt tot het einde van deze maand. Daar om is het nog onduidelijk of toe gangswegen moeten worden af gesloten tijdens de demontage, en zo ja: welke. De Explosieven Op'uimings Dienst en hulpdien- stei wéten ook nog niet op wel ke vijze de bom wordt geruimd. Ooi dat hangt af van eventuele ancere vondsten", zegt woord voerster S. de Kievit van de ge- metnte Sluis. Tidelijk ontruimd Zeler is al wel dat woningen in een straal van honderdvijftig meter tijdelijk ontruimd moeten woden. De zeventig bewoners van, de even huisnummers (18 tot en met 68) aan de Oude Rijks weg, Molenwater 41, Nolletjes- dijk 2 en Oude Rijksweg 27 moe ten hun woningen verlaten. Ook hun huisdieren moeten hoogst waarschijnlijk tijdelijk elders worden ondergebracht. Burgemeester J. Sala bracht de inwoners van Breskens en Boerenhol gisteren met een brief op de hoogte van de laatste stand van zaken. Hij nodigt hen uit voor een informatiebij eenkomst. De locatie, datum en het tijdstip voor die bespreking zijn echter nog niet bekend. De Kievit: „We houden de bijeen komst in elk geval pas eind maart, zodat we voorkomen dat we informatie geven die door de vondst van een nieuwe bom op eens weer achterhaald kan zijn. Ook de opvanglocatie is nog niet bekend. Je kunt nu wel al iets regelen, maar voor hetzelf de geld moeten er opeens veel meer mensen worden geëvacu eerd." Het Rode Kruis verzorgt de op vang en het vermaak van de be woners tijdens de demontage. ZIERIKZEE - Zeeuwse gemeen ten gaan Zeeuwen informeren over de risico's die verbonden zijn aan him leef- en woonomge ving. Het gaat om een communi catieproject dat zowel provin ciaal als lokaal opgepakt wordt. Binnen enkele weken verschijnt een communicatieplan. De risico's van de ene gemeente zijn anders dan die van een an dere. Wie in of bij Borssele woont, maakt zich misschien zorgen om de aanwezigheid van de kerncentrale. Terneuzenaars willen wellicht weten wat de ri sico's van de chemische indus triezijn en op Schouwen-Duive- land is het mogelijk de angst voor een overstroming die speelt. Maar er zijn ook vragen die op meerdere locaties spelen. Om te voorkomen dat op identie ke vragen verschillende ant woorden komen, worden in een nog op te zetten campagne de meest voorkomende vragen met de bijbehorende antwoorden op een rij gezet. Eenheidsworst, maar dan wel op maat gesneden volgens voorlichter G. van Breu- (Advertentie) Den Dekker Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/rp vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouweim-duivelaimd Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111 -454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gel van de gemeente Schou- wen-Duiveland die samen met zijn collega D. Rouw van de ge meente Borssele druk bezig is met het opzetten van het com municatieplan. Daarbij wordt zoveel mogelijk uitgegaan van de vragen waar gemeenten in de dagelijkse prak tijk mee geconfronteerd wor den. Vragen en antwoorden wor den vervolgens zorgvuldig gedo seerd en via meerdere informa tiekanalen (krant, internet) naar buiten gebracht. Om de in formatie zo toegankelijk moge lijk te maken wordt gewerkt met wat Van Breugel omschrijft als de 'split-screen-methode'. In de praktijk houdt het in dat - vrij vertaald - links in een adver tentie een burger een vraag stelt en richts burgemeester, politie man of brandweercommandant het aatwoord geeft. Doel van de communicatiecam- pagre is in de eerste plaats men sen Iewust te maken van risi co's vaar zij wellicht niet dage lijks bij stilstaan, maar die het wel vaard zijn om even over na te deiken. Ook wil de overheid via het communicatieproject burgers aanzetten na te denken over hoe zij zelf hun eigen veilig heid kunnen vergroten. Van Breugel en Rouw verwachten binnen enkele weken een uitge werkt communicatieplan te kun nen presenteren. Het communi catieplan sluit aan op het werk programma externe veiligheid. In het kader daarvan worden vergunningen op allerlei gebie den tegen het licht gehouden voor wat betreft de veiligheids aspecten ervan. Ook wordt in kaart gebracht waar welke risi co's spelen. Ook dit moet maat werk worden. Op Schou- wen-Duiveland wordt bijvoor beeld samen met de eilandelijke recreatiebranche gekeken naar het gebruik van propaantanks en losse gasflessen. Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 31-jari- j ge drankrijder uit de Zeeuwse hoofdstad veroordeeld tot dui zend euro boete. Daarnaast verlengde hij de proeftijd Van zes maanden voor- j waardelijke rijontzegging met I een jaar. De Middelburger ver- i oorzaakte op 5 oktober vorig jaar in zijn woonplaats onder in- i vloed van alcohol met zijn auto een aanrijding toen hij een 1 bocht verkeerd nam. De man i meldde de aanrijding bij de poli tie, die een blaastest bij hem af nam. De uitslag was 395 micro gram, bijna twee keer zoveel al cohol als is toegestaan. Chef kok Brian Winkel toont cursisten hóe je gamba's klaarmaakt. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Op het werkblad in de grote moderne keuken vormen de schaaltjes met citroenen, limoenen, drie kleuren paprika, gesneden witte en ro de uien, tomaten, peterselie, koriander, en de felrode pepertjes een kleurrijk ge heel. Zij maken onderdeel uit van de Tex Mex kookdemonstratie die gister middag in Ziezo kookstudio in Zierik- zee gehouden werd. Koken is 'hot'. Terwijl enerzijds de su permarkten steeds meer ruimte op de schappen vrijmaken voor het gemaks- voedsel dat in tien minuten, al dan niet smaakvol, op tafel kan staan, groeit de belangstelling voor kookstudio's bijna evenredig. De een wil leren hoe je de ge haktballen zo kimt braden zoals oma ze vroeger op tafel zette, de ander kiest voor exotische gerechten met bijzonde re ingrediënten die samen het smaakpa- let tot ongekende hoogten kunnen bren gen. Of dat laatste de koks Brian Win kel en Frans Nefs van Ziezo Koofctudio voor ogen staat, is niet bekend man- zij laten tijdens de kookdemonstratie wel zien dat koken leuk is, soms conceitra- tie vraagt maar ook een beroep dort op de creativiteit en het lef om te experi menteren. f Brian Winkel roert in de koekenpm waar de Tex Mex (een wijze van kiken die afkomstig is van zowel de Texianse als de Mexicaanse keuken) ingrediënten heerlijke geuren verspreiden. Hij vijst naar piepkleine, prachtig rode peper tjes. „Dat zijn Madame Jeanette, zi zien er heel lief uit maar kijk uit, het is ren van de scherpste pepertjes", vertel hij terwijl hij een flauta (als ijshoorntp ge vouwen hartige pannenkoek) vult net kip fajita. „De Tex Mex keuken conbi- neert op geraffineerde wijze het hed pit tige met verzachtende elementen ztals avocado en zure room. In de juiste ver houdingen krijg je dan een heerlijk ge recht." Die juiste verhouding is van belang bij het koken. Niet alleen in de combinatie pittig-zacht, maar ook bij de bonbons die Nefs gaat bereiden. „De basis ligt in het tempreren van de chocolade. Als je dat goed kunt, ben je al een heel eind. Koken is nu eenmaal pure scheikunde en om uit de bonbonvorm te komen, moet de chocolade de juiste kristalstruc tuur Inrijgen." Voor de liefhebber wil Frans Nefs graag de scheikundige struc tuur van chocolade toelichten en heeft hij het over alfa, bèta en omega kristal len en hoe je door enten en tempreren de chocolade van structuur kan laten veranderen. „Maar", zo onderbreekt hij zichzelf, „veel cursisten willen gewoon leren hoe je het beste de bonbon glan- foto Dirk-Jan Gjeltema zend en met een lekkere beet uit de vorm krijgt. Want daar gaat het toch om." Deze middag maakt Nefs de drie couvertures (melk, puur en wit) met af wisselend een naturelle roomvulling, mokka en pistache. Corrie van der Voorde is initiatiefneem ster van de kookstudio. „Koken staat heel erg in de belangstelling maar op Schouwen-Duiveland was nog geen kookstudio." Het cursusaanbod vari eert van lessen voor beginners die nog geen ei kunnen koken, tot bijvoorbeeld schaal- en schelpdieren, bonbons ma ken of een New York teabuffet samen stellen. „De Engelse high tea met onder meer scones, sandwiches en thee is rede lijk bekend maar het buffet uit New York is nog veel uitgebreider", legt Van der Voorde uit. „Dan ben je wel even be zig om dat allemaal te bereiden. Maar je mag het daarna ook allemaal op eten." Vandaag worden de kookdemon straties voortgezet waarbij van 11.00 - 14.00 uur televisiekok Ad Janssen zijn kookkunsten zal laten zien. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Oud-wethou der P. Brakman (PvdA) wil een, nieuw burgeradvies over het theater. Daarin moet de Middel burgers worden gevraagd wat voor soort theater ze eigenlijk willen. Brakman heeft een brief met die wens aan de gemeenteraad ge stuurd. Hij is teleurgesteld in zijn eigen PvdA, die meteen na de uitslag bekendmaakte de oude schouwburg te willen ver bouwen. „Ik heb mijn stem van de week gebruikt om op de Pv dA te stemmen omdat ze voor een A-theater waren. Dat Stond in het verkiezingsprogramma. Ik verlang van een serieuze par tij dat ze een zorgvuldige afwe ging maken. Ik vind dat de zorg vuldigheid te grabbel wordt ge gooid." Brakman, wethouder van 1994 tot 2000, vindt dat er een nieuw burgeradvies moet komen. Er is geen inhoudelijk debat gevoerd over het culturele aanbod dat Middelburg haar inwoners wil bieden. „Laat staan dat de inwoners zich daarover hebben kunnen uitspreken." De discussie is het afgelopen jaar alleen gegaan over geld en locaties, constateert hij. Hij ver wijt de PvdA machtspolitiek te bedrijven door vooraf te stellen dat er alleen wprdt samenge werkt met partijen die de huidi ge schouwburg willen verbou wen. De gemeenteraad had afgespro ken dat de uitkomst van het bur geradvies zou worden overgeno men als de optie met de meeste stemmen ien procent meer zou halen dande nummer twee. Ver bouwen \an de oude schouw burg haaHe 29 procent van de stemmen. De tweede optie, de Zuidsinge, haalde een krappe vijf proceit minder. J. te Veld huis, voonitter van de commis sie die hetburgeradvies heeft ge organiseer!, zegt dat wat hem betreft depolitiek zelf mag be palen water met de uitslag ge beurt. „Ik vens de politieke par tijen veel.wijsheid en sterkte toe." Uitslag PvdA-frac'ievoorzitter S. Szara- finski herlaalt in een reactie op de uitlatingen van Brakman dat de gemeerteraad volgens haar niet om deuitslag heen kan. „Ik heb menee- Kodde van het CDA van tevorai ook horen zeggen dat hij vond dat de optie met de meeste stemmen het moest wor den. Je moet op een gegeven mo ment een keer een knoop door hakken." Niet terecht Ze vindt het niet terecht dat sommigen concluderen dat een meerderheid van de Middelbur gers graag een A-theater wil. „Die. vraag is niet gesteld. Je kunt ook zeggen: een groot deel van de mensen wil helemaal niks, want die zijn niet komen stemmen. Je kunt wel van alles op de uitslag loslaten." De fractie van de ChristenUnie heeft inmiddels laten weten niet mee te willen doen aan een nieuw college. „Niet onder de voorwaarde-dat de oude schouwburg wordt ver bouwd", zegt lijsttrekker K. Ha- KOUDERKERKE - Christelijke basisschool 't Klinket uit Koudekerlce heeft de ereprijs van een poëziewedstrijd voor scholen gewonnen. De inzending voor de wedstrijd 'Mijn wereld onder woorden' is goed voor een cheque van vijfhonderd euro. Die cheque moet worden besteed aan middelen die het lezen bevorderen. De wedstrijd werd ge organiseerd door Stichting Kinderen en Poëzie. Nick Veenstra uit groep clrie won met zijn gedicht een in dividuele prijs. Van de 23.000 inzendingen, hebben 120 ge dichten een prijs gewonnen. MIDDELBURG - Op de kaai in Middelburg is donderdag avond een twintigjarige Middelburger lichtgewond ge raakt. De man werd op het zebrapad bij de Segeerstraat aangereden door een auto die werd bestuurd door een 58-jarige Middelburger. De voetganger liep wat lichte schrammen en een pijnlijke elleboog op. VLISSINGEN - GroenLinks en D66 hebben cle drie kandi daten, die zij op het oog hadden om wethouder van Vlis- singen te worden, afgezegd. De partijen hadden een geza menlijke advertentie geplaatst voor de werving van wet houders. „Met de kandidaten is nu de afspraak gemaakt dat we hen weer benaderen als de collegebesprekingen eén ander verloop krijgen", zegt P. Kruizinga van Groen Links. Wethouders hoeven sinds de invoering van het dualisme niét meer uit de raad te komen en ook niet meer uit de ei gen gemeente afkomstig te zijn. De inbreng van Groen Links in cle vorming van de nieuwe coalitie is gering. De partij hield van de twee zetels, er een over. D66 sneuvelde en keert niet terug in de gemeenteraad. Kruizinga: „We moeten afwachten. Dat is jammer, want de drie kandida ten zijn zeer deskundig. Twee komen uit Vlissingen, een van daarbuiten en ze zijn politiek ongebonden." HULST - De gemeente Hulst heeft de dienstverlening aan inwoners via de eigen website verbeterd. Vorig jaar al stelde de gemeente de taxatieverslagen van het onroerend goed digitaal beschikbaar. Vanaf heden kunnen inwoners ook de waardebeschikking en de aanslag gemeentelijke belastingen via internet raadplegen en desgewenst afdruk ken. Ze zijn op de gemeentelijke website (gemeentehulst.nl) te raadplegen via 'producten en dienstenonder de categorie 'belastingen'. Om de informatie te kunnen raadplegen is wel een aantal gegevens nodig dat vermeld staat op de be lastingaanslag. Opk de Belastinggids 2006 is op de websi te te raadplegen. GOES - Uit het kleedlokaal van een schoolgebouw in Goes zijn gisterochtend tussen tien en elf uur een gsm, een mp3-speler en enkele tientallen euro's van een leer ling gestolen. De spullen zaten in een rugtas en zijn in een onbewaakt ogenblik weggenomen. HULST - In de basiliek van Hulst wordt zondag 2 april van af twee uur de Matthaus Pas sion van Bach uitgevoerd onder leiding van Jo Ivens. Te horen zijn de Koninklijke Gentse Oratorium Vereniging, het Jongenskoor van de Sacra mentskerk uit Breda en het Dordts Kamer Orkest, alsmede de solisten Ellen Schuring (so praan), Eleonora Volkert (alt), Alex Vermeulen (tenor), Julian Hartman (bas/bariton), Ludwig van Gijsegem (tenor/evangelist) en Serge Novique (bas-bariton/ Christus). Kaarten zijn verkrijg baar bij de VW in Hulst en in Terneuzen, Fotografie Theo Buijsse in Hulst, Muziekhuis So- nora in Terneuzen en bij H. Soonieus (Tabakstraat 9 in Hulst, 0114-313005). (Advertentie) melink. Hij denkt niet dat de ■ChristenUnie nog terugkomt op het ingenomen standpunt. „Of ik verwacht dat de PvdA dat wel doet? Misschien wel, dat zou inmiddels de zevende keer zijn." maart roert zijn staai aprillctjc zoet, ;eeft nog wel eens ;n witte hoed. Maar... bij DELSCHER schijnt altijd de zon. U bent van harte welkom tijdens de Van zaterdag 11 maart t/m zaterdag 18 maart. Voor iedere kopende klant ligt er een heerlijke verrassing klaar! Kortom: wij maken er een modefeestje van. Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 01 13 227607 Advertentie MART VISSER CLAUDIA STRATER JOSEPHINE CO. TAIFUN GERRY WEBER BASLER ÖONDERDAG 16 MAART in onze zaak 10.00-13.30-16.00 UUR EGANG IS GRATIS, RESERVEREN IS GEWENST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 65