Iran trotseert kritiek op kernprogramma Scenario voor de opdeling van Irak PZC Italiaanse minister stapt op wegens afluisterschandaal Afrikaanse Unie langer in Darfoer DB Parijse politie raakt slaags met betogende studenten Diplomatie moet Teheran op de knieën dwingen Ceku is premier Brussel wil kustwacht tegen immigranten Geweld Sulawesi treft ook hindoes Artsen verwijderen 421 nierstenen Gedwongen huwelijk bestraffen Diamant van 2 miljoen gestolen Brit ruimt afval op en krijgt boete 15% Zomerkorting! lobe zaterdag 11 maart 2006 ..nnroe redactie buitenland WENEN - De internationale ge- meenschap geelt er de voorkeur aan de crisis met Iran over zijn omstreden nucleaire ambities di plomatiek op te lossen. Sancties leken gisteren verder weg dan ooit. wil dat er extra crisis- komt over de kwes tie-kan, voordat de Veiligheids raad van de Verenigde Naties ^ïch over de zaak buigt. In de raad moet vooralsnog geen actie worden ondernomen, stelde mi nister Lavrov van Buitenlandse Zaken. De situatie is volgens hem kri- liek.Maar dat betekent niet 'dat we nu allemaal naar de Veilig heidsraad moeten gaan en eisen, dreigen en dreigementen uitvoe ren'. aldus Lavrov. Aan het overleg moeten de vijf permantente leden van de Veilig heidsraad (Verenigde Staten, China, Rusland, Groot-Brittan- nië en Frankrijk) en Duitsland als grootste staat van de Europe se Unie deelnemen. De VS, we zen het voorstel van Moskou voor buitengewoon overleg af. Maar ook president Bush bena drukte gisteren dat hij aan diplo matie de voorkeur geeft om deze 'bron van ernstige zorg' voor de nationale veiligheid weg te ne- EU Ook de Europese Unie zet in op een diplomatieke uitweg. On danks de doorverwijzing van de kwestie-Iran naar de Veilig heidsraad, blijft een diplomatie ke oplossing in de kwestie vol gens Europees Commissaris Fer- rero-Waldner mogelijk. Vooraf gaand aan informeel overleg in het Oostenrijkse Salzburg riep zij de EU-ministers van Buiten landse Zaken op daarnaar te blijven streven. Ferrero-Waldner wilde niet rea- PRISTINA - Het parlement van de Servische provincie Kosovo heeft gisteren oud-rebellenlei der Agim Qeku gekozen tot pre mier. Servië heeft grote bezwa ren tegen het premierschap van Ceku, die commandant was in het Kosovo Bevrijdingsleger. ANP/RTR geren op uitspraken van EU-bui- tenlandgezant Solana, die de 'mogelijkheid van sancties' te gen Iran niet uit wil sluiten. Maar ook hij vindt dat er nog tijd voor diplomatie is. Ferre ro-Waldner wees op het voor stel van Moskou om Iran in Rus land uranium te laten verrijken voor vreedzame doeleinden. De Oostenrijkse minister van Bui tenlandse Zaken Plassnik wilde ook niet ingaan op de mogelijk heid van sancties: „We zitten nu in een nieuwe fase, waarbij we de diplomatieke weg moeten blijven bewandelen." Bevolking De EU wil het Iraanse volk niet tegen zich in het harnas jagen, want vooral de bevolking kan de dupe worden van sancties. De VN-Veiligheidsraad krijgt vanaf volgende week Iran op het bord, omdat het Internatio naal Atoomenergie Agentschap de zaak heeft doorverwezen Volgens de VN-atoomwaak- hond valt er geen overtuigend bewijs te leveren dat Teheran uranium alleen voor vreedzame doeleinden wil gebruiken. ANP door Kees Bos BRUSSEL - De Europese Unie overweegt een kust wacht te vormen voor de Mid dellandse Zee. De schepen moeten de groeiende groep mensensmokkelaars en illega le immigranten weerstaan, zo meldde Europees Commissa ris Fratlini (Justitie) gisteren. „Mijn idee is dat Europa geen enkele mensensmokkel moet tolereren. Een Europese kust wacht is dan het beste", zei de Italiaan Frattini tegen jour nalisten tijdens een bezoek aan Athene. „Een eerste stap kan zijn om nationale kust wachten samen te laten trai nen. Zij kunnen daarna sa men opereren." Jaarlijks pro beren duizenden illegale im migranten uit Afrika en Azië de Europese Unie binnen te komen, veelal in bootjes. Lan den rond de Middellandse Zee krijgen 's zomers honder den migranten per week. Mal ta heeft de Europese Unie al om hulp gevraagd. Het kleine land in de Middellandse Zee kon de toevloed van achttien honderd asielzoekers in 2005 niet verwerken. ANP/RTR. Studenten en politieagenten staan tegenover elkaar bij een massademonstratie in Parijs tegen de nieuwe arbeidswet. door Gijs van Wetten PARIJS - Bij de Sorbonne-uni- versiteit in Parijs is de Franse politie gisteren slaags geraakt met studenten die betoogden te gen een nieuwe arbeidswet, die het makkelijker moet maken jon geren te ontslaan. Tientallen studenten hebben ge bouwen van de universiteit be zet en barricades van tafels en stoelen opgeworpen. De politie trad hard op tegen de demon strerende studenten en schuwde daarbij het gebruik van de wa penstok niet. De linkse burgemeester Ber- trand Delanoe sprak zijn zorg uit over het politiegeweld en zei dat het studentenprotest tot dan toe juist vreedzaam was verlo pen. Donderdagavond zette de door Hans Geleijnse ROME - Zelden zal een bewinds persoon die wegens een afluister schandaal moet opstappen zo de hemel in zijn geprezen als de Ita liaanse minister van Gezond heidszorg, Franceso Storace. Premier Berlusconi: „Storace heeft een groot moreel en gene reus gebaar gemaakt." Storaces partijvoorzitter, tevens vice-pre mier, Fini: „Francesco heeft aan getoond dat er nog mannen zijn voor wie eergevoel belangrijker is dan ministeriële voorrechten en immuniteit." Het gaat hier echter om een mi nister die volgens een minutieus onderzoek de spin was in een web van afluisteraars, computer makers, infiltranten en piïvé- decteetives. Storace zou vorig jaar een legertje van zestien mensen - onder wie politiemen sen en leden van de geheime dienst - hebben ingezet om poli tieke tegenstanders te bespione ren en indien mogelijk met com promitterend materiaal in dis krediet te brengen. De conservatieve Storace was begin vorig jaar nog gouverneur van de regio Lazio en ging bij de regionale verkiezingen op voor een tweede termijn. De opinie peilingen oogden goed voor zijn politieke tegenstanders, de ex-communist Marazzaro en de fameuze extreem-rechtse klein dochter van dictator Mussolini. Storace zette volgens het onder zoek een illegaal offensief in om zijn rivalen zwart te kunnen ma ken. Tevergeefs, want hij ver loor bij de stembusgang dik van Marazzaro. Later werd hij als troost minister van Gezond heidszorg. Omdat in Italië een minister niet ontslagen kan worden door de premier, strooiden Berlusco ni en de zijnen met complimen ten. In werkelijkheid zuchtte het regeringsblok van opluch ting. Minder dan een maand voor de parlementsverkiezing hing 'Laziogate' als een molen steen om de nek. Misbruikt Volgens Berlusconi had Storace - die ontkent en zijn ministersze tel opgaf om zich beter te kun nen verdedigen - voorkomen dat 'Laziogate' door de oppositie misbruikt zou worden. Partijge noten hebben 'linkse' rechters en officieren van justitie al be schuldigd van 'politiek mis bruik' van hun functie. Berlusconi deed dat eerder in een corruptiezaak. Volgens het door hem gehate parket van Mil aan heeft hij de Britse advocaat David Mills, belastingexpert voor Berlusconi's holding Finin- De Italiaanse premier Silvio Berlusconi ligt weer onder vuur. foto Alessia Pierdomenico/RTR vest, 600.000 dollar betaald als dank voor het zwijgen bij justi tiële onderzoeken naar belastin gfraude door de premier. Mills trok een eerdere bekentenis on langs in omdat hij bij verhoren 'geïntimideerd' zou zijn. Berlus coni tracht nu te voorkomen dat het Milanese parket dat hem nog voor de verkiezingen kan verhoren. De affaire zorgde ook voor poli tieke opwinding in Engeland, omdat Mills de echtgenoot is van minister Tessa Jowell (Cul tuur). Jo wells positie dreigde on houdbaar te worden, reden om zich zich snel van Mills te schei den. Het adagium dat een 'Itali an connection' een bom onder een (huwelijks)relatïe legt, werd zo weer eens bevestigd. GPD foto Benoit Tessier/RTR politie al traangas in tegen beto gende jongeren in Parijs, De nieuwe arbeidswet hoort bij een plan van de regering van premier De Villepin om de jeugdwerkloosheid aan te pak ken. De achterliggende gedach te is, dat werkgevers eerder be reid zullen zijn jongeren in dienst te nemen, als zij die ook gemakkelijker kunnen ontslaan. Onzekerheid Tegenstanders menen dat het plan veel starters op de arbeids markt te lang in onzekerheid zal houden. Volgens een van de stu denten .is het niet de bedoeling van de betogers om de histori sche studentenprotesten te her halen die Parijs in 1968 lamleg- den. „De context is anders. In 1968 vonden studenten tenmin ste een baan als zij van de uni versiteit afkwamen", aldus een studente. De werkloosheid in Frankrijk onder pas afgestudeerden is de afgelopen jaren de pan uitgere zen. Ook in andere Franse ste den gingen studenten gisteren de straat op. De helft van de universiteiten in het land had te maken met ac ties. Dinsdag demonstreerden in het hele land honderdduizenden mensen. Die acties hadden de steun van vakbonden en van de linkse op positie, die ook willen dat de re gering haar plan intrekt. ANP/AFP Als Irak door een burgeroor log uit elkaar valt, wat ge beurt er dan? Hoezeer verandert dan het politieke landschap. Een mogelijk scenario. joorHarald Doornbos BAGDAD - Irak - dagelijks enorm veel geweld maar nog geen openlijke burgeroorlog - staat op het punt te verdrinken. Bij het geweld spelen drie facto- i'en een rol. Ten eerste gaat het °m acties van de soennitische opstandelingen. Ten tweede om acties van het Amerikaanse le ger tegen de rebellen. En ten der- woedt er een broederstrijd tussen soennieten en sjiieten. In de drie jaar sinds de Ameri kaanse invasie van Irak zijn zo'n 35.000 burgers om het le ven gekomen. Of het geweld snel afneemt, valt te bezien. De Amerikaanse ambassadeur in Irak, Zalmay Khalilzad, waar schuwde onlangs voor een bur geroorlog in Irak en een groei van religieus extremisme dat kan leiden tot een gewapende strijd in grote delen van het Mid den-Oosten. „Met de invasie van Irak hebben wij de doos van Pandora geopend. En de vraag is welke kant het zal opgaan." Een burgeroorlog in Irak zou neerkomen op een escalatie van het huidige geweld. Acties van soennieten die leiden tot wraak uit sjiitische hoek, gevolgd door wederwraak. Gevechten langs frontlinies die een volksverhui zing binnen Irak teweeg zullen brengen. Uiteindelijk zullen de sjiieten, soennieten en Koerden elk in religieus-etnisch zuivere regio's leven. Wat de 150.000 Amerikaanse mi litairen in deze situatie kunn- nen doen, is de vraag. Tot nu toe slagen zij er niet eens in om analyse soennitisch geweld in de zoge noemde Soennie-driehoek rond Bagdad de kop in te drukken. De sjiieten werken in de rest van Irak alleen met de Amerika nen samen, omdat zij geloven dat er daardoor sneller een de mocratisch Irak ontstaat, een Irak waarin zij de macht heb ben. De sjiieten vormen immers de meerderheid in het land. Zodra de politieke vooruitgang door een burgeroorlog vast loopt, hébben de sjiieten niets meer aan de coöperatie met Amerika. Eén van de voornaam ste sjiitische leiders, Abdul Aziz al Hakim, pleitte al openlijk voor een 'autonoom sjiitisCh zuid-Irak'. De sjiitische militie leider Muqtada al Sadr bestem pelde de Amerikanen al als 'de echte vijand.' Als het geweld zo omvangrijk wordt dat Irak feitelijk ophoudt te bestaan, dan is dat vooral pro blematisch voor de soennieten. In hun woongebied, vooral in het westen van Irak, zit geen olie in de grond. Waar zou de re gionale bevolking dan van moe ten leven? Bovendien zal de ach terstand tot het olierijke noor den (Koerdisch gebied) en zui den (soennieten) alleen maar toe nemen. Met een opsplitsing van Irak in 'Koerdistan', 'Sjiitistan' en 'Soennitistan' wordt de ellende alleen maar groter. Turkije zal een onafhankelijk Koerdistan op Iraaks grondgebied niet ac cepteren. De Turkse Koerden mogen onder geen beding in de verleiding komen zich daarbij aan te sluiten. De sjiitische re gio zou wel eens aansluiting bij Iran kunnen gaan zoeken. Zo zou een 'Groot Iran' kunnen ont staan hetgeen onaanvaardbaar zou zijn voor de VS, Israël en de soennitische Arabische landen. Een soennitische 'staat' zou Al POSO - In het door religieus geweld verscheurde Indonesi sche Poso is voor het eerst een bomaanslag gepleegd op een hindoetempel. Door de ontploffing, gisterochtend, raakte volgens Indonesische media een 40-jarige bewaker lichtgewond. Door gevechten tussen moslims en christenen in het ge bied in het midden van Sulawesi kwamen in 2001 en 2002 meer dan duizend mensen om. Het geweld laaide een paar maanden geleden opnieuw op. ANP BANGKOK - Thaise artsen hebben bij een 60-jarige vrouw 421 nierstenen verwijderd. Ze vermoeden dat dat weieens een record zou kunnen zijn. De patiënte klaagde al jaren over buikpijn, aldus de krant Thai Rath. De vrouw had al heel wat dokters gezien voor haar klach ten, maar die dachten allemaal aan een maagzweer. Pas bij meer onderzoek werden de nierstenen ontdekt. Het is niet bekend hoe zwaar ze wogen. ANP/DP A BRUSSEL - België is het eerste EU-land dat gedwongen huwelijken strafbaar wil stellen. Iemand dwingen tot een huwelijk zou dan tot twee jaar cel kunnen leiden, zo blijkt uit een wetsvoorstel van de Belgische minister On- kelinx van Justitie. Bij het uithuwelijken moet sprake zijn van geweld of dwang. Justitie kan de dader vervolgen als het huwelijk, het geweld of de dwang in België plaatsvond. De minister erkent dat dwang soms moeilijk vast te stellen is, meldde krant De Morgen gisteren. Bij sommige culturen zijn gearrangeerde huwelijken niet vreemd. ANP ANTWERPEN - Uit een diamantslijperij in een woonhuis in Wijnegem bij Antwerpen is een ruwe diamant ter waar de van 2 miljoen euro gestolen. Een gewapende overvaller had de enige medewerker van de slijperij in een kluis opgesloten. Toen de medewerker zichzelf had bevrijd was de diamant verdwenen, aldus jus titie te Antwerpen gisteren. Het steentje behoort toe aan een Zuid-Afrikaans bedrijf en zou niet verzekerd zijn. ANP/Belga LONDEN - Toen de 24-jarige Brit Andy Tierney onlangs een stapeltje geadresseerd reclamedrukwerk op zijn deur mat aantrof, besloot hij het op weg naar zijn werk in een openbare afvalbak te gooien. Dat had hij beter niet kun nen doen. De reinigingsdienst achterhaalde zijn adres, waarna het gemeentebestuur hem gisteren een boete van 50 pond (73 euro) oplegde. Volgens de gemeente Hinckley, in het midden van Enge land, is het verboden huishoudelijk afval in een openbare prullenbak te gooien. Tierney reageerde verbijsterd. „Wat nu gebeurd is, is'lach- wekkend. Ik had nooit gedacht dat ik een boete kon krij gen omdat ik afval in een afvalbak heb gegooid. Daarvoor bestaan die dingen toch?", zei hij. ANP/AFP door Patrick Selbach ADDIS ABEBA - De Afrikaanse Unie heeft gisteren besloten haar missie in de Soedanese cri sisregio Darfoer te verlengen tot 30 september. Het huidige man daat liep tot e'ind deze maand. De verlenging geeft de unie, die graag de operatie wil overdra gen, meer tijd om Soedan ervan te overtuigen troepen van de erV<Hlging Verenigde Naties toe te laten. stand te bereiken in Darfoer. He le gebieden zijn door het geweld al ontoegankelijk voor hulpver leners. Sinds begin 2003 vech ten Arabische Janjaweed-mili- tie tegen de lokale zwarte bevol king in Darfoer. Volgens waar nemers opereren de milities met gedoogsteun van de moslimauto riteiten. De Soedanese provincie is al drie jaar het toneel van hevige strijd waardoor al tot driehon derdduizend doden zijn geval len en ruim twee miljoen men sen hun huizen zijn ontvlucht. De regering van Soedan wil geen VN-troepen, omdat dat de strijdende rebellen juist in de kaart zou spelen. Blauwhelmen zijn ook pas welkom als er een bestand is gesloten in het ge bied, zo stelt Khartoem. Kosten Verlenging van de AU-missie kost de toch al armlastige Afri kaanse Unie overigens 218 mil joen dollar. Om de troepen er tot april te houden heeft de unie op zich al 4,6 miljoen dollar extra nodig. De zevenduizend slecht uitgerus te AU-troepen proberen een be- De Verenigde Staten en ook de Europese Unie zijn voorstander van vervanging van de AU-troe pen door manschappen van de Verenigde Naties. President Bush heeft eerder gezegd daarin ook een leidende rol te zien voor de Navo. De speciale VN-gezant voor Darfoer, Jan Pronk, noem de dat evenwel 'een recept voor een ramp'. De Nederlandse ex-minister wees kortgeleden op de steeds grotere 'anti-VN-stemming' in Khartoem. „Er zijn bedreigin gen, waarschuwingen. Zij spra ken van kolonisatie, invasie, im perialisme, een samenzwering tegen de Arabisch-islamitische wereld", lichtte de VN-gezant onlangs toe. Tijdens demonstraties deze week in de Soedanese hoofdstad dreigden betogers op spandoe ken en borden Pronk te vermoor den. ANP Advertentie Qaeda en diens aanhang een machtsbasis geven met alle ge volgen van dien voor buurlan den als Jordanië en Syrië. De soennieten in Jordanië hekelen al langer de pro-Amerikaanse koers van de koning. In Syrië verwijten veel soennieten presi dent Assad kerk en staat te veel te scheiden. 'Soennitistan' kan ertoe leiden dat Jordanië en Syrië feitelijk Al Qaeda-land wordt. Het feit dat Al Qaeda in Irak geleid wordt door de Jordanees Abu Musab al Zarqawi, zegt veel. En hij heeft eerder gezworen de Jor daanse koning van zijn troon te zullen stoten. Vooralsnog lijkt er geen eind in zicht bij het geweld in de regio. GPD Boek voor 17 april een verblijf in Disneyland* Resort Paris bij aankomst tussen 20 april en 20 juli 2006! Oók te boeken bij Globe Reisburo www.disneytoppers.nl 0900-8482 (0,20 pm) resort REIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5