Justitie mag handen dichtknijpen Intellect verlaat Nederland PZC PZCfr CDA staat na debacle voor duivels dilemma Venezuela loert op de Antillen Rechters breiden de aanklacht ongebruikelijkerwijs uit 11 maart 1956 zaterdag 11 maart 2006 Op driekwart van de uitspraak tegen de Hofstadgroep moet de aanklagers de moed in de schoe nen zijn gezonken. Stuk voor stuk zetten de rechters een streep door zware aanklachten die justitie als 'terroristisch' had gekwalificeerd. Gelukkig voor de aanklagers toverden de rechters op het eind nog een ko nijn uit de hoge hoed. door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten De advocaat van Ismail A. kan een glimlach niet on derdrukken als hij halverwege de uitspraak een schouderklop je krijgt van een collega. De rechters hebben net twee zware aanklachten tegen kernverdach- ten Ismail A. en Jason W. 'ge stript'. Hun granaataanval op vijf poli tieagenten in het Haagse Laak kwartier is meervoudige poging tot moord, oordelen de rechters, maar geen terroristische daad. En voor het bezit van vier hand granaten moeten de twee zeker bestraft worden, maar ook hier zien de rechters onvoldoende be wijs voor een pittige terrorisme- bonus. Dat scheelt jaren cel voor Is mail A. en Jason W., tegen wie justitie met twintig jaar de hoogste straffen heeft geëist. En alsof dat nog niet erg genoeg is voor justitie zien de rechters ook geen terroristisch oogmerk bij het verboden wapenbezit van 'broeder' Nouriddine el F.. De Marokkaan, opgepakt met een schietklaar machinepistool in Amsterdam, was volgens een getuige op weg naar de politici Ayaan Hirsi Ali en Geert Wil- ders te liquideren. De recht bank twijfelt er niet aan dat El F. het vuurwapen op enig mo ment wilde gebruiken voor een moord of aanslag, Maar dat is geen bewijs om nu van een terro ristische daad te spreken. Een echec voor justitie dreigt als ook de hoofdaanklacht te gen alle verdachten - lidmaat schap van een terroristische or ganisatie - lijkt te sneuvelen. Ja, er is sprake van een organi satie, meent de rechtbank. Maar de misdrijven die de kern leden hebben gepleegd bewij zen niet dat dë groep ook straf bare feiten ten doel had. Zo zien de rechters geen bewijs dat de moord op Theo van Gogh, ge pleegd door Mohammed B., groepswerk was. En ook de gra naataanval in het Laakkwartier is niet aan te merken als een de lict waar meer groepsleden ach ter zaten, aldus de rechters. De advocaten beginnen dan al zelfverzekerd om zich heen te kijken. Een veroordeling we gens terrorisme lijkt hun cliën ten bespaard te blijven. De druk meeschrijvende officieren van justitie zitten diep gebogen over hun schriftje. Van de aan klacht is nog maar weinig over. Zwaard Dan komt de verrassing: de rechters breiden de aanklacht zelf uit, een ongebruikelijke pro cedure. Volgens de rechtbank heeft de groep zich door radica le geschriften, (onthoofdings)vi- deo's en bandjes met extremis tische preken wél schuldig ge maakt aan opruiing, haatzaaien en bedreiging. Daarmee is er toch sprake van een criminele en terroristische organisatie. De rechtbank leest in de ge schriften van de Hofstadgroep een oproep tot een gewelddadi ge revolutie. „Er wordt ondub belzinnig gesproken over het do den van ongelovigen en politici, door gebruik van het zwaard en martelaren. Dat kan niet anders worden verstaan dan bedrei ging met moord met terroris tisch oogmerk, te weten het ver nietigen van politieke en consti tutionele structuren én het aan jagen van ernstige vrees bij de bevolking." Het is.nu voor ieder een duidelijk: cle Hofstadgroep is een terroristische organisatie. Niet alleen de kopstukken zijn schuldig, maar ook het meren deel van de meelopers. Ze heb ben de organisatie ondersteund door bijeenkomsten te organise ren waar haat wordt gezaaid of opgeruid. Ze hebben de ideo logie vol geweld, haat en be- door Ap van den Berg Voor het eerst sinds 1986 is het CDA van Jan Peter Bal kenende niet meer de grootste landelijke partij in de gemeente raden. Die eer is nu weggelegd voor de PvdA van Wouter Bos. De partijtop van het CDA zal drastische maatregelen moeten nemen om volgend jaar niet op nieuw een pijnlijke nederlaag te lijden. Met de Kamerverkiezingen in zicht is ongerustheid geslopen in de gelederen van de christen democraten. Die angst werd de ze week verder aangewakkerd door de uitkomst van een opinie peiling met de vraag: wat zou u hebben gestemd als er landelij ke verkiezingen waren geweest? De PvdA stijgt daarin van 42 naar 49 Kamerzetels, de WD le vert twee van de huidige 27 Ka merzetels in en het CDA duikelt van 44 naar 31 Kamerzetels. Een (virtueel) verlies van maar liefst 13 Kamerzetels, waardoor er momenteel een gat gaapt tus sen PvdA en CDA van 18 zetels. Deze cijfers zijn natuurlijk een uitvloeisel van de brede onvre de over het huidige kabinetsbe leid, waarin pijnlijke maatrege len de boventoon voerden. En waarin de laagstbetaalden en uitkeringsgerechtigden zich ach tergesteld voelen. De economie trekt wat aan, maar dat heeft nauwelijks enige verandering te weeg gebracht in de impopulari teit van de huidige ploeg be windspersonen. In de nasleep van de uitslagen avond hield CDA-fractievoorzit- ter Maxime Verhagen zijn lei der Balkenende als een oude frontsoldaat uit de negatieve pu bliciteit. Zo erg was het nou ook weer niet en er is nog ge noeg tijd, betoogde hij, om de kansen te laten keren. Maar daar is een groeiende groep CDA'ers niet echt van over tuigd. Dat is begrijpelijk, want op de keper beschouwd staat het CDA er slechter voor dan de WD, die in een crisis terecht kwam na het aftreden van voor man Jozias van Aartsen. De libe ralen hebben meteen een nieu we, tijdelijke fractievoorzitter (Willibrord van Beek) aangewe- dreigingen actief uitgedragen. Vijf verdachten gaan vrijuit. Ze behoorden wel tot de organisa tie, maar waren nog passief. Al leen het bijwonen van een jiha- distische huiskamerbijeen komst bij Mohammed B. is vol gens de rechters niet genoeg voor een veroordeling. Net als het incidenteel rondrijden van groepsleden, hun onderdak bie den of het alleen in ontvangst nemen van extremistisch mate riaal. Justitie had juist straffen geëist op grond van dit soort hand- en spandiensten, of zelfs maar we gens het niet afstand nemen van de groep. De rechtbank vindt dat te ver gaan. Negen veroordelingen, vijf vrij spraken; met die uitslag mag het OM zijn handen dichtknij pen, menen de advocaten. Hen- ny Wansink, raadsman van de vrijgesproken Nadir A.: „De straffen zijn duidelijk niet zo hoog als geëist, maar het is wel de eerste veroordeling van een terroristische groep. Daar kan het OM mee thuiskomen. Met dank aan de rechtbank." GPD Sympatisanten van de Hofstadgroep arriveren bij de rechtbank in Amsterdam om het proces bij te wonen. foto Phil Nijhuis/GPD zen en de eerste kandidaat voor het lijsttrekkerschap (Mark Rut- te) loopt zich alvast warm. Daar komt bij dat de WD zich redelijk wist te handhaven. Het CDA heeft geen interne proble men, maar kampt daarentegen met een grote afkalving van het kiezersvolk. Dat verlies van dinsdag maakt de partij niet één-twee-drie goed. Een flore rende conjunctuur helpt wel een handje. En natuurlijk zal de verwachte feestbegroting in sep tember - met een forse lasten verlichting en andere mooie ca deautjes voor 2007 - kiezers te rug in het CDA-kamp krijgen. Voor een écht succesvolle come back van de christendemocra ten is veel meer nodig. Maar wat? Met een merkbare verlich ting van het strenge Vérdonk-re- gime op asielzaken kan het CDA weer een sociaal gezicht krijgen. Maar dat staan Ver donk zelf en de VVD niet toe. Het CDA zou het nieuwe verkie zingsprogram een links accent kunnen geven, maar erg geloof waardig zou dat voor de conser vatieve Balkenende niet zijn. Wonderen Een nieuwe partijleider kan wonderen vellichten. Maar ge steld dat het CDA haar premier in het najaar plotseling terzijde zou schuiven, dan implodeert het kabinet onmiddellijk. En dan nemen de kiezers het naar alle waarschijnlijkheid ineens op voor 'de arme Balkenende' en worden het CDA en de nieu we lijsttrekker hard afgerekend op hun hardvochtigheid. De par tij zou naast Balkenende een verondersteld stemmenkanon als de burgemeester van Maas tricht Gerd Leers op de kandi datenlijst kunnen toestaan. Daarmee haalt de partij zich echter een crisis-in-spe op de hals. Kortom, het zal nog niet meevallen voor de partijleiding om de sleutel naar succes te vin den. De manoeuvreerruimte is zeer gering. Eén ding is zeker: het CDA kan zich beter niet blindstaren op de gebeurtenis sen in 1986, toen het CDA on der Ruud Lubbers in de gemeen teraadsverkiezingen licht ver loor, maar vervolgens dikke winst boekte tijdens de daarop volgende verkiezingen. GPD Nederland moet in 2010 tot de beste kenniseconomieën ter we reld behoren. Maar dat streven komt in gevaar doordat steeds meer hoogopgeleiden hun heil in het buitenland zoeken. door Eric de Bie Tijdens een debat dat recent aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam werd gehouden, zei de overgrote meerderheid van het jonge hoogopgeleide Turkse publiek uit Nederland weg te willen. Zij zagen de toe komst in het geboorteland van hun (groot)ouders zonniger in. Dat is vervelend gezien de vergrijzende beroepsbevolking. Door de komende pensioengolf vallen straks gaten op cruciale plaatsen op de werkvloer. Daar komt bij dat het kabinet zich heeft voorgenomen binnen vier jaar tot de beste kennisecono mieën ter wereld te horen. Zoh- der kennis gaat dat niet lukken. Werkgevers en universiteiten maken zich dan ook zorgen over het ontstaan van een 'brain- drain': een uittocht van herse nen. Op universiteiten zijn de eerste problemen al zichtbaar. Uit een onderzoek in opdracht van het Promovendi Netwerk Neder land (PNN) en het Landelijk Postdoc Platform (LPP) blijkt dat bijna de helft van de jonge onderzoekers naar een buiten landse universiteit wil als de car rièreperspectieven op Neder landse universiteiten niet beter worden. Het gebrek aan vaste aanstellingen vormt voor veel ta lentvolle onderzoekers een be lemmering om verder te gaan in de wetenschap. Projecten In Nederland wordt hoofdzake lijk met tijdelijke projecten ge werkt, vertelt LPP-voorzitter Karin Mattern. „Onderzoekers krijgen voor een bepaalde perio de een aanstelling en moeten daarna maar afwachten of er geld voor een volgend project is. In de Verenigde Staten krijg je bij voldoende kwaliteiten een aanstelling waarbij je kan door groeien naar een vaste positie als hoogleraar." In het bedrijfsleven is de pijn vooralsnog minder voelbaar, maar werkgeversorganisatie VNO-NCW waarschuwt wel dat Nederland niet te gesloten moet worden om een eventuele brain- drain te compenseren. Neder land moet volgens voorzitter Bernard Wientjes minder ver krampt reageren op de komst van Oost-Europeanen en in ternationale zakenmensen die naar ons land willen komen, moeten minder problemen on dervinden. Nederland heeft zijn vooraan staande economische positie juist te danken aan een traditie van openheid en tolerantie, zei Wientjes onlangs in het tv-pro- gramma Buitenhof. Volgens hem is het belangrijk aan die tra ditie vast te houden. „Er is spra ke van een internationale markt en daarin moeten we onze rol blijven meespelen," vult Joke van den Bandt, secretaris tech nologiebeleid bij VNO-NCW, aan. Nannette Ripmeester, directeur van Expertise in Labour Mobi lity, een adviesbureau op het gebied van internationaal wer ken en arbeidsmobiliteit, merkt dat grote bedrijven niet meer al leen hun productieafdelingen naar lagelonenlanden verkas sen. „Ook laboratoria en ont werpafdelingen worden tegen woordig verplaatst naar China, India en Pakistan." In het kiel zog van die bedrijven vertrekt ook Nederlands talent. „Daar naast gaan managers die kant op om nieuwe vestigingen te lei- door Alex Boqers Het leek volledig uit de lucht te vallen: minister Kamp van Defensie, die in de Tweede Kamer zei niet te ver wachten dat Venezuela 'onze' eilanden Curasao, Aruba en Bonaire met militair geweld zal inpikken. Maar helemaal ondenkbaar is een oorlog met het Zuid-Amerikaanse land niet. Venezuela loert op de zeer nabij gelegen beneden windse eilanden en president Hugo Chavez investeert veel geld in wapentuig. De vergelijking dringt zich op met de Falkland-oorlog tus sen Groot-Brittannië en Ar gentinië in 1982, waarbij de Britten hun Falkland-eilan- den voor de kust van Argenti nië verdedigden tegen de grijpgrage Argentijnse rege ring, die al vele jaren een aan spraak op de eilandengroep maakte. „De claim van Venezuela op de benedenwindse eilanden ligt er al eeuwen", zegt Gert Oostindië van het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land en Volkenkunde in Leiden. „Pas in de jaren zeventig van de vorige eeuw schortte de toenmalige Venezolaanse re gering de claim op. Zolang Nederland er de baas zou zijn, zou Venezuela er geen aanspraak meer op maken." Maar met het aantreden van de populistische president Hugo Chavez is een heel an dere wind gaan waaien. Chavez maakt openlijk ruzie met de Verenigde Staten, heeft innige banden met com munistisch Cuba en onder houdt goede (handelscontac ten met andere vijanden van de VS, zoals Libië, Syrië en Iran. Bovendien is een Nederlands Curagao in zijn ogen een ge vaar. Chavez zegt geheime do cumenten te hebben waaruit blijkt dat de VS vanaf dit ei land Venezuela wil binnenval len om hem af te zetten. „In het nationalistische land zou een invasie daarom wel eens goed kunnen vallen", zegt j Oostindië. „Al zal Chavez 1 niet zo dom zijn. Hij valt dan een EU- en Navoland aan." Als het toch op een militaire confrontatie aankomt, hoeft de bevolking op de ABC-eilan- I den zich geen zorgen te ma ken, maakte minister Kamp gisteren duidelijk. Chavez mag dan wel miljarden willen investeren in Russische en I Chinese straaljagers en bom- I men, cle marine van het land beschikt volgens Kamp over j slechts één schip, en dat is nog tweedehands ook. i Marineschepen De slagkracht van het Venezo laanse leger is volgens de web site defensieforum.nl echter toch wel wat groter dan dat ene vaartuig. Het land blijkt meerdere marineschepen te hebben en naast de bestelde Mig-straaljagers beschikt het over 22 F16's. Volgens een aantal kenners maakt Venezu ela daarom wel degelijk kans op een militair succes. Neder land heeft eenvoudigweg niet genoeg manschappen op de bases op Aruba en Curacao om een grote aanval te pare ren. En ook het permanent in 'De West' aanwezige marine fregat krijgt het met een grootscheepse aanval van straaljagers moeilijk. Gelukkig is er al een scenario om de ABC-eilanden bij een bezetting te bevrijden. Dat moet dan gebeuren vanaf het 1000 kilometer verderop gele gen bovenwindse eiland St. Maarten. Het scenario is opge steld ten behoeve van een it-cursus voor defensiemede werkers. Kort gezegd zal Ne derland beginnen met het vol ledig platbombarderen van de Venezolaanse marine en luchtmacht. Vervolgens sto men de zes operatieve Neder landse fregatten op naar de ABC-eilanden. Als de Venezo- lanen dan nog niet zijn ge vlucht, volgt een invasie en een luchtlanding door para chutisten. GPD KIPPEN - Gemiddeld gaat jaarlijks eenderde van de kip- penstapel (6 miljoen dieren) verloren door ziektes. Dat is gisteren gemeld op de jaarver gadering van de Zeeuwse vere niging van Pluimveehouders, waar extra aandacht werd ge schonken aan de belangrijkste kippenziekte: coccidiose. JACHT - Tegen vier Belgen en een schipper uit Yerseke is in hoger beroep opnieuw 200 gul den boete geëist. Het gezel schap was in de zomer met een vissersschip de Westerschelde opgegaan om op zeehonden en bergeenden te jagen. Zeehon den werden" niet geraakt, maar bergeenden wel, terwijl de jachtperiode was gesloten. Het vijftal bleek ook geen jachtak te te bezitten. De verdachten zijn in Terneuzen al veroor deeld tot boetes van 200 gul den, maar ze gingen in Middel burg in beroep. Ze zouden niet geweten hebben dat de Schel de geen jachtgebied is. DONAU - Het water in de Do- nau in Boedapest (Hongarije) blijft onrustbarend stijg Ruim 30.000 arbeiders en b ren zijn opgeroepen om te hel pen bij het bestrijden van over stromingen. De Roosevelt Academy in Middelburg. Uit een onderzoek in opdracht van het Promovendi Netwerk Ne derland (PNN) en het Landelijk Postdoc Platform (LPP) blijkt dat bijna de helft van de jonge onderzoe kers naar een buitenlandse universiteit wil als de carrièreperspectieven op Nederlandse universiteiten niet beter worden. foto Lex de Meester den", aldus Ripmeester. Volgens Ripmeester moeten eerst binnen Europa de nodige kwesties wor den opgelost. Van het streven om van de EU één arbeidsmarkt te maken waarbij hoogopgelei de werknemers gemakkelijk hun carrière in een ander Euro pees land kunnen voortzetten, is nog weinig terecht gekomen. „Diploma's worden bijvoor beeld niet in alle landen er kend." Ripmeester wil maar zeg gen: een braindrain wordt pas echt ernstig als het denkvermo gen uit Europa weglekt. „Als je barrières wegneemt houd je de kennis in elk geval binnen Euro pa." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D, Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-m Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail; web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uilsluitend schriftelijk, 1 maand voor hei einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/rrV vrijdag: 1,25 zaterdag. 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47,70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag; van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)531224(3' Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5^12340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren n voorbehouden' Ultgeverïj'Provinciale Zeeuwse Courant BV Is een onderdeel van het Wegener-concern De doo aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooro (abonnememen)adminislratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en p ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit scliri' :e. Postbus 314460 AA Goes. slijk melden bij: PZC,le' Behoort tot 'A' WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4