PZC Slapen Speciaal voor de lezers van deze krant Angstaanjagend rijgedrag van taxi's 10 DAGEN ITALIË BLOEMENRIVIÈRA BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in Zuid-Duitsland •7 nachten in San Remo Dagelijks verzorgd ontbijtbuffet en 3-gangen diner Omschreven excursies met touring- car (excl. excursies/entreegelden) Luxe comfort class touringcar met chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet Toeristenbelasting 1 mei 5 juni 17 juli 28 augustus 11 september 12 DAGEN COSTA BRAVA y PYRENEEËN 555,- 1 mei 29 mei 26 juni 24 juli 4 september 18 september BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 overnachtingen in de omgeving van Zuid-Duitsland 1 overnachting omgeving van Opatlja 4 overnachtingen in Vodife 3 overnachtingen in in Makarska 1 overnachting in hotel Carlstad Kralovac Dagelijks verzorging op basis van half pension Alle omschreven excursies met touringcar (excl. entree) Luxe comfort class touringcar met chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet Toeristenbelasting 1 mei 29 m ei 26 juni 24 juli 4 september 18 september 12 DAGEN RONDREIS ROEMENIË *l*chts 595,- Voor brochure en boekingen (0318) 58 09 58 - vmw.bolderman.nl Industrielaan 8 - 3903 AB VEENENDAAL Hnnr IPS HULSING Met een tentje en een rugzak de hele wereld over. Gabbe Faber (62) en Aatje Hartlief (70) konden er geen genoeg van krijgen. In het voorjaar telden ze wil de orchideeën in het Middellandse Zeege bied, in het najaar maakten ze verre rei zen naar Tibet, Afrika of Zuid-Amerika. 'Maar op een goed moment houdt het op', zucht Aaije. 'Dan word je te oud.' Het echtpaar schafte van lieverlee maar een caravan aan. 'Maar we misten de lap pen.' Ook een vouwwagen kon de gewone tent niet doen vergeten. Op een beurs stuitte het tweetal vorig jaar op de dak tent. 'We kregen de tent niet meer uit ons hoofd en wilden hem uitproberen. Eens kijken of we er redelijk in en uit konden kruipen', zegt Gabbe. Hun eerste reis met de daktent was naar Scandinavië. In hun terreinwagen, met de tent op een imperiaal in een soort skibox, toerden ze zes weken rond. 'Het is een fan tastisch reismiddel', vindt Aafje. 'We gin gen pont op, pont af. Met een caravan heb je dan echt een probleem. Er is niet altijd meteen plek voor die extra meters en je moet er aanzienlijk meer voor betalen.' Uitzicht Aafje en Gabbe zoeken het liefst natuur- campings op of kamperen in het wild. Bernini Magical Tour Collegio Romano in Rome, van de Nederlan ders Ewout Kieclcens en Sandrina Bokhorst, biedt bijzondere ontdekkingstochten door de 'eeuwige stad' aan. Zoals de Bernini Magical Mysterie Tour, waarmee je in de voetsporen treedt van de hoofdpersoon uit Dan Browns ro man of de scootertoer door de Italiaanse hoofd stad. Daarnaast bieden ze - in samenwerking met de organisatie Persoonlijk Rome - vijf bij zondere all-in reizen aan: Driemaal 'Beleef Ro me' (9-14 april, van 2- 8 juli en van 2-8 novem ber); 'Rome voor gevorderden' (1-7 oktober) en 'Eternal X-mas' (16-21 december).De reizen kenmerken zich door een intensief program ma maar ook de vrijheid om een eigen plan te trekken. De groepen bestaan uit ongeveer 15 personen. www.coHeqioromano.nl Bungalow in hartje Lissabon Wie een stedentrip naar Lissabon wil maken, maar iets anders wil dan een hotel, kan ervoor kiezen te overnachten in een bungalow mid denin een stadspark. De bungalows van Lisboa Camping liggen in het bosrijke park Parque de Monsanto wat bijna een kwart van de stad be slaat. Voor veel inwoners van Lissabon is dit park een favoriete plek om even bij te komen. Een eigen caravan of tent meenemen behoort ook tot de mogelijkheden. Er zijn in totaal vijf tien vierpersoons-, vijfendertig vijfpersoons- en twintig zespersoons bungalows verspreid over het park. www.lisboacampinq.com en www.visitlisboa.com Travelclips.net De nog maar kort geleden geïntroduceerde website Travelclips.net biedt, als eerste Neder landse website, nu ook de objectieve bestem mingsinformatie van Toeristiek. Deze informa tie werd tot nu toe nog alleen door ANVR-reis- bureaus gebruikt om de klant op betrouwbare wijze te kunnen informeren. Op Travel- clips.net vindt de bezoeker meer dan 500 video clips van landen, steden, streken en hotels. In dien van deze bestemmingen ook Toeristiek in formatie beschikbaar is, wordt die aan de con sument aangeboden als 'extra info'. Toeristiek is een informatieleverancier gespecialiseerd in het vergaren en aanbieden van onafhankelij ke, objectieve informatie over bestemmingen en accommodaties. Vrijwel alle reisbureaus ma ken van deze informatie gebruik. Geen scheve tentstokken, Icomme haringen of nat grondzeil meer. Wie kampeert in een daktent, slaapt hoog en droog bovenop de auto. De polyester koffer op het dak verandert in een handomdraai in een tentje met opgemaakt bed voor twee tot vier personen. In de hoogslaper kijkt de kampeerder de hele camping zaterdag 11 maart 2006 Bert van Kampen en Mien te Nijenhuis uit Enk huizen houden op 1, 2 en 3 mei op het grensge bied van Tsjechië en Polen voor de tweede keer een driedaagse bergtocht van in totaal 100 km, bestemd voor geoefende wandelaars. In drie dagen moet er 100 km afgelegd worden over diverse ondergronden met behoorlijke hoogteverschillen. Vertrekpunt is Vernerovice in Tsjechië, het dorp waar het echtpaar een aantal appartementen en een minicamping heeft. En plek waar koningin Wilhelmina en haar dochter Juliana in de vorige eeuw tijdens een wintersportvakantie verbleven. Vandaar de naam van de wandel3daagse: Julianatocht. Voor de aanhang van de lopers is er een alter natief programma samengesteld. De drie da gen worden afgesloten met een slotfeest in de berghut waar de koninklijke familie indertijd verbleef. www.aktief.cz Zonsverduistering in Turkije Eens in de zoveel tijd kan men een totale zons verduistering zien. Op 29 maart dit jaar kan dit in onder meer Turkije. Het zogeheten totali- teitspad - de strook waarbinnen de complete zonsverduistering te zien is - loopt dwars door Turkije heen. De strook waarbinnen de zons verduistering te zien zal zijn, ligt ongeveer tus sen Patara en Gazipasa aan de Turkse zuidkust tot en met Terme en Trabzon aan de Turkse noordkust. De populaire badplaatsen Antalya en Alanya aan de Turkse Riviera en het veelbe zochte Cappadocië liggen in de verduisterings zone. Nederlandse touroperators die speciale reizen aanbieden zijn onder meer Baobab, Djo- ser, Kras, Koning Aap, Thomas Cook, Ceramic Travel, drieTour Reizen, Öger Tours en Mun- dus Reizen. De gemiddelde prijzen variëren van zo'n 500 tot 850 euro voor 8-daagse trips. www.eclipse2006.boun.edu.tr en www.qoturkev.com. ADVERTENTIE BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 overnachtingen in de omgeving van Nürnberg 2 overnachtingen in de omgeving van Boedapest 7 overnachtingen in middenklasse hotels Dagelijks verzorging op basis van halfpension Alle omschreven busexcursies (excl. entreegelden) Luxe comfort class touringcar met chauffeur/reisleider Vanaf Roemeense grens lokale gids Goed verzorgd afscheidsbuffet Toeristenbelasting BIJ DE PRIJS INBEGREPEN Wandelen langs kust en kunst in België Voor de tweede keer wordt komende zomer de 'Ku(N)st6daagse België' georganiseerd, een eve nement waarbij de 64 km lange Belgische kust te voet wordt afgelegd tegen het decor van een bonte verzameling kunst. Gewandeld wordt op het strand, in de duinen, over wandelpromena des, zeedijken en voetpaden. Twee keer wordt gebruik gemaakt van een veerbootje. Onder weg treffen wandelaars kunstwerken als een kudde olifanten op het strand, een reuzenspin, een wandelende schelp met een eigen verhaal, een monumentaal rotsblok meedrijvend met het getij van de zee en een man gezeten op een reuzenschildpad op weg naar Utopia, het beloofde land. Dit alles in het kader van het kunstproject Beaufort. De wandeling begint in de Panne, daarna volgen overnachtingen in Oostende en Blankenberge. De trip eindigt in Knokke. De bagage wordt van hotel naar hotel gebracht. De Ku(N)st6daagse is van 28 mei t/m 2 juni. Prijs 395,- p.p. op basis van logies en ont bijt in een tweepersoonskamer in driesterren hotels. www.kust6daaqse.nl Julianatocht in Tsjechië ontzettend' van het kampeermiddel op twee meter hoogte. Op de trekkers- en bergcampings in Scandinavië keken ze uit over alle tentjes. 'Het is iets heel geks', zegt Aafje. 'Je kruipt omhoog en je kunt door de raampjes naar buiten kijken.' De hoogslaper geeft haar ook een veilig ge- Foto 's GPD voel. 'We hoeven niet bang te zijn voor slangen en ander ongedierte.' De daktent heeft veel praktische voordelen, vindt Aaf je. 'Als we de tent 'afbreken', dan blijft het beddengoed er gewoon in liggen. En als Gabbe de tent nat naar binnen haalt, dan stroomt het water via een gootje weer weg.' In de tent heeft Aafje zelfgemaakte hang matjes bevestigd waar ze de kleren in op bergt. Omkleden gaat op de hurken en plassen doen ze gewoon in een emmertje. Bij de daktent kochten Aafje en Gabbe een losse bijzettent, die ze naast de auto moeten opzetten met tentstokken. De wa gen kan er zo bij wegrijden. 'Het is heel handig voor echte sta-vakanties óp één camping of bij slecht weer, maar wij heb ben die tent nauwelijks gebruikt', zegt Aafje. 'Je moet alles steeds maar weer in- en uitpakken. Dat is niet zo handig als je snel weer verder wilt.' Van een oude tentdoek naaide Aafje zelf een luifel, die ze met rails en oude tent stokken makkelijk en snel aan de achter kant van de auto schuift. In de kofferbak richten ze vlug en efficiënt een heel keu kenblokje in. Tafeltje en stoelen erbij, en klaar. Als ze het nu op de heupen krijgen, dan zijn ze naar eigen zeggen binnen vijf minuten weer weg. www.topsleeper.nl Over het algemeen ben ik niet zo angstig aan gelegd, maar op reis in de gevaarlijke vreem de ben ik voor een ding wel bang: een onge luk. Een botsing met de auto, of een onhan dige valpartij in een verlaten jungle. Gebroken'benen, ga ten in hoofd, infecties, interne bloedingen. Het idee dat je ergens hulpeloos in een binnenland ligt waar de Hol landse zorgparaplu onbereikbaar is slaat mij soms koud om het hart. Dat gebeurt vooral wanneer we gebruik maken van een lokale chauffeur. In verre landen heeft men namelijk vreemde, soms wat angstaanjagende rijgewoonten. Zo wordt er bijvoorbeeld nooit ingehaald waar dat gemakkelijk kan. De chauffeur (van Colombia tot Indo nesië) wacht altijd op een onoverzichtelijke bocht of heu vel. Met een minimaal verschil in snelheid wordt dan een lange vrachtwagen voorbijgetuft. Wie toevallig meekijkt, ontkomt er niet aan in zijn stoel bewegingen te maken die de auto als het ware sneller zouden moeten doen rij den. Een beweging die scharniert om het heupgewricht en bestaat uit het krampachtig naar voren en weer naar achteren brengen van het bovenlichaam. Het beste is tij dens autoritten zoveel mogelijk te slapen. Of in elk geval de ogen dicbf te houden. Het toppunt was wat mij betreft een autorit van de hoofdstad van Bangladesh, Dacca, naar een klein dorp je op de grens met India. Daar zouden we de grootou ders kunnen vinden van een geadopteerde, inmiddels jonge vrouw uit Bangladesh, die op zoek was naar haar moeder. Het had al tijden niet geregend, dus de wegen wa ren goed begaanbaar. Onze chauffeur had die ochtend dan ook een snelle, probleemloze autorit in het vooruit zicht gesteld. Snel ging hij zeker. Met absolute doodsver achting jakkerde onze man over de supersmalle wegge tjes op het platteland. We gingen geen 80, geen 90, maar minstens 100. Wanneer we binnen de bebouwde kom kwamen en er kinderen langs de weg speelden werd de snelheid opgeschroefd naar 120. Dit is voor de meekijkende passagiers erg zenuwslo- Om in de dakslaper te komen heb je een laddertje nodig, maar vervolgens lig je heerlijk. Voor een daktent is een vlak plekje nodig. 'Het liefst met uitzicht', vindt Aafje. Dan draaien ze met een zwengeltje de vierkan ten tent omhoog. Uit de tent haalt Gabbe het laddertje, waarover ze naar boven klauteren, naar hun tweepersoonsma tras. 'Alles is heel stevig. Je voelt niets be wegen', verzekert Gabbe. Voor Aafje en Gabbe is de daktent een uitkomst. 'Vanwe ge Aafje's slechte rug was een koepeltent je op een berghelling echt geen optie meer. We kunnen nog steeds avontuurlij ke trektochten malcen, maar we liggen in een comfortabel bed.' Het tweetal 'geniet pend. Elk moment verwacht je een harde klap gevolgd door een zwart waas voor de ogen. Onze rit zou ook nog eens een uur of 10 gaan duren. Natuurlijk probeerde ik de chauffeur tot inkeer te latèn komen. Op zich was het een redelijke man. Hij sprak een beetje Engels en was van beroep eigenlijk film regisseur. Grappig was dat hij een mateloze bewonde ring koesterde voor onze eigen cineast Bert Haanstra. 'Spiegels van Holland' vond hij briljant. Maar met zijn rijstijl moest ik me vooral niet bemoeien. Zo ging het nu eenmaal in Bangladesh. Na vier uur rijden kregen we gelukkig even rust. De rivier de Ganges moest worden overgestoken. Met zo'n kapseisveerboot weliswaar, maar alles beter dan in die auto. De vredige overtocht duurde een uur of twee. In de loop van de middag werd het rijtempo opge schroefd omdat de zonsondergang ons op de hielen zat. We moesten voor het donker op onze bestemming zijn anders zouden we ernstig in de problemen komen. Het is warm, de wind giert door de open ramen, het angst- DERK BOLT 2 overnachtingen in de omgeving van Dijon 6 overnachtingen in het 4 sterren hotel Plaijapark in Platja D'aro 3 overnachtingen in het 4 sterren hotel Piolets te Soldeu Alle dagen een goed verzorgd ontbijtbuffet en diner Excursies met de bus (excl. entreegelden) Luxe comfort class touringcar met chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet Toeristenbelasting zweet drupt onder de oksels. Uiteindelijk kon het niet uit blijven. De eerste greppel was even schrikken, maar bij de tweede en de derde die we inreden kwam er al een ge wenningsproces op gang. Tot mijn verbazing en opluchting bleef het daarbij. Hond, kip en kind niemand werd een haar gekrenkt. En afgezien van een blauwe plek als gevolg van een gestoten hoofd, kom ook ik er zonder kleerscheuren af. Zuchtend .en steunend beklaag ik me over de gevaren waaraan we vandaag weer bloot gesteld waren. Overigens niet we tend dat het avontuur nog maar net op gang was. Maar daarover later. Eenmaal terug in het veilige vaderland stapje dan bij iemand achterop een scooter en rij je vrolijk Amster dam in. Tot de scooter slipt in het spoor van de tram rails. De zoom van je spijkerbroek blijft haken aan een stepje. Hulpeloos ga je op je gezicht en verliest twee tan den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49