PZC Op zoek naar de limerick r W17 ReisJBoeken Landenreeks van KIT Oekraïne India V g Reisadviseur bij uw thuis Aanbieding zaterdag 11 maart 2006 Hoewel niet iedere toerist ernaar zal vragen, zijn de boekjes uit de landenreeks van KIT voor onschatbare waarde als je van een be paald land (meest ontwikkelingslanden) meer wilt weten dan wat er te zien is. Omdat ze geschreven worden door wetenschappers of journalisten, die er soms ook woonden of er jarenlang kwamen, belichten ze de socia le, politieke, culturele en economische ach tergronden op een veel bredere manier dan een reisgids. Vaak ook min of meer gezien door de ogen van de plaatselijke bevolking. De reeks is een coproductie van ontwikke lingsorganisaties Novib en 11.11.11 (België) en KIT (Koninklijk Instituut voor de Tropen). Deze laatste startte in 1956 met de serie 'Lan- dendocumentaties'. Een periode waarin veel kolonies zelfstandig werden en er behoefte was aan informatie over deze nieuwe landen. In de jaren zeventig kwam Novib met zoge naamde 'landenmappen', met (kritische) in formatie over die landen waar Novib actief was. In 1988 werden al deze uitgaven gebundeld tot de nu bestaande landenreeks, die dit jaar haar 50ste verjaardag viert. Reden waarom de serie geheel is gerestyled. Boekjes over In dia en Oekraïne beleefden de première. In het boekje over de Oekraïne schetst politicoloog/journalist Karei Onwijn onder meer de ontwikkeling van het land vanaf de onafhankelijk heid in 1991. Een land, be kend van de Dnjepr, Rrim, Odessa en Dy namo Kiev (Andrej Sjevt- senko!), dat zich tracht te ontworstelen aan de vroege re wurggreep van Rusland met alle ups en down die dat teweeg bracht en brengt, zo als de Oranjere volutie in 2004. Onwijn schetst een helder beeld van die ontwikkeling. In India belicht de journaliste en India-ken- ner Brigitte Ars de metamorfose die het land ondergaat. Het beeld dat wij van het land heb ben, moet no dig worden bijgesteld, zegt zij. dan 'óók. India heeft dé deur naar dé we reld openge zet en die we reld op haar beurt heeft het andere In dia ontdekt. Ook deze ver- anderingen gaan niet zon der slag of stoot. Op le zenswaardi ge wijze laat Ars ons zien in wat voor een 'on gemakkelijke spagaat' het land daardoor ver keert. Bij KIT Publishers verschenen India, door Brigitte Ars (ISBN 90-6832-419-5) en Oekraïne, door Karei Onwijn (ISBN 90-6832-421-7); 14,50 euro per deel, 130 blz. www.landenreeks.nl GERARD CHEL Stadsgezicht van Limerick. Foto Limerick Riverside mnr I00ST OVERHOFF niet? IERSE ZEE Wel muziek maar weinig limerick in Limerick. Vooruit, naar Ierland. Daar, in de plaats Limerick, moet toch de bakermat zijn van de dichtvorm 'de limerick'. Of ognac, de drank, heeft een wel heel on waarschijnlijke naam. Daarom wekt het geen enkele verbazing dat cognac die naam ontleent aan de Franse plaats Cog nac. Net zo moet het vijfregelige gedicht de lime rickgeboren zijn in het Ierse Limerick. Kan niet an ders. Toch? Het vliegtuig in. Terwijl je door het luchtruim zweeft, pakje de pen. Om alvast in de stemming te komen, probeer je je eerste limerick. Eens kijken, hoe'moet dat? Een limerick is een gedicht dat rijmt volgens het schema a a b b a. Daarbij zijn de eerste, tweede en vijfde regel langer en de derde en vierde korter. De inhoud? Liefst niet te fijnzinnig. De oerlime- rick is zelfs grof en schunnig. Wel grappig graag, met aan het eind een verassing. In Nederland heb je de website www.delimerick.nl En onder die limerickologen zitten de relckelijken en de preciezen, zoals overal. De preciezen zullen hameren op het ritmisch keurslijf van de limerick. Zij zullen erop staan dat de langere regels uit amfi brachen bestaan en de kortere uit een amfibra- chys en een jambe. Duizelt het je daardoor, dan" sussen de rekkelijken dat de lust voor de limerick vooral lust moet blijven: qua vorm, qua inhoud en bij het maken. Prestige Eerste halte is de Ierse hoofdstad. We treffen er een echte Dubliner. Leeft de limerick in Ierland? is de vraag. Het antwoord is bevestigend. 'Maar mis schien nog wel het minst in Limerick.' Onze Dubliner maakt ze zelf, met vrienden. Onder hen is de limerick een onderwerp van prestige, vooral ter ere van wie dichterlijk kan schieten van uit de heup, het rijm lean laten opborrelen vanuit het niets.De vaten bier die je 's ochtends buiten de pubs ziet staan, helpen daarbij de Ierse dichtade- Ierland op de rand van regen is mooi. Foto 's Joost Overhoff ren te openen.Maar er is. wel een precaire verhouding tussen alcoholische intake en dichterlijke output. Op een gegeven mo ment kan je in de war raken, iets wat je als bui tenlander ook kan gebeuren als je op de weg links moet rijden. Oplossing: de trein. 'Welkom in de sportstad aan de rivier' staat er op het perron. De taxichauffeur kan het alleen maar bevestigen. Limerick is sport, sport en... sport. Vooral rugby. En verder is er nog de pub, waar je de afgelopen en aanstaande sport kan bespreken. Behalve in de White House Bar, daar doen ze aan poezie. Aha. Het regent pijpestelen. Is dat de reden dat 'The White House' zo leeg is? Waarschijnlijk niet. Iemand bevestigt dat als je in Limerick wil wach ten tot het droog is, je er heel oud kan worden. Nee, het is nog te vroeg. Alleen twee jonge studen tes zitten er al aan het bier, vlak naast wat 's we relds kleinste toneel moet zijn. 'The White House Poets Theatre' staat er bij een tafeltje in de hoek. Daar dragen iedere woensdagavond dichters hun werk voor. Limericks, perhaps? 'Nee', zegt de barman, 'som mige gedichten duren wel een half uur'. En ie mand die een half uur over een limerick kan doen is of een groot acteur, of dronken. Verdediging Een van de twee studentes gaat meteen in de verde diging, tegen 'wat ze zeggen'. En wat zeggen ze? Dat Limerick 'stab city' is, een (neer)steekstad. Li merick heeft de naam van 'de ruigste Ierse stad, na Dublin'. 'Voor Dublin', corrigeert haar vriendin uit het noordelijker gelegen Galway. De twee stu deren forensic science, waarbij je bijvoorbeeld vast kan stellen of het nu O'Brady of O'Brian was die met dat mes gestoken heeft. Van de limerick hebben ze voor het laatst gehoord op school. Waar die naam vandaan zou kunnen ko men? Geen idee. Lopen door Limerick is verder diep deprimerend. De stad ligt aan de rivier de Shannon, die tevens zijn naam geeft aan de luchthaven hier, een vaste tussenstop voor de Amerikaanse troepen op weg ATLANTISCHE OCEAAN www.corkkerrv.ie naar Irak. En wie je ook vraagt: 'De limerick?" 'No idea', zelfs niet bij het Bureau voor Toerisme, waar de alleraardigste mevrouw de aandacht probeert af te leiden: 'We hebben het Hunt Museum, het kasteel, de...' Maar de limerick?! Ze ontwijkt, op nieuw. Pas door doordrukken komt het vermoede lijke waarom omhoog: de limerick wordt alge meen geassocieerd met niet-verfijnd, terwijl Lime rick, de stad, nu juist zo wanhopig afwil van het rauwe imago. Ook 's avonds, tijdens een wei-verfijnde happe ning, blijft de oogst negatief. Het onderwerp 'de li merick' lijkt in Limerick zelfs bijna een oneerbaar voorstel. Welgeteld een iemand bekent dat hij ze zelf maakt. Maar hij woont dan wel in Limerick, hij komt er niet vandaan. Terugweg Volgens een theorie is de limerick letterlijk gaan deweg ontstaan, bedacht door soldaten op de te rugweg van Frankrijk naar Limerick, de verengel ste naam voor het lceltische Luimneach. (De Hol landse Van Dale meent daarentegen te weten dat het refrein van een liedje, Will you come up to Li merick, de oorsprong zou zijn). Aangenomen wordt dat de uiteindelijke vorm is vastgelegd in de achttiende eeuw en wel door een groep dichters in het plaatsje Croom, iets ten zui den van de stad in het Graafschap Limerick. Ze noemden zich de Maigue Poets, naar het rivier tje dat door het plaatsje stroomt. We stoppen er met een kennis uit Corlc, Culturele Hoofdstad van Europa 2005. Ook hij doet aan werkwoordelijk li- mericken, vooral in de auto na een avond stappen. Als een vorm van 'zwaar jennen', het poëtisch af branden van je gabbers op vriendschappelijke ba sis. In Cork blijkt dus geen limericktaboe te be staan zoals in limerick zelf, waar ze je aankijken alsof je in Paris, Texas, naar de Eiffeltoren vraagt. www.visitlimerick.comwww.visitdublin.com Wie geen zin heeft in het zoeken naar rei zen op internet of niet wil wachten bij een reisbureau kan ook terecht bij mobiele reis adviseurs. Die komen desgewenst ook aan huis. Reizen stelde zich op als (lastige) klant. foor REDACTIF RFI7FN I Monique de Vos van Departures heeft zich gespeciali seerd in reizen op maat. Niet het aanbod, maar de persoonlijke wensen van de klant staat bij haar cen traal. 'Het aanbod op internet is groot, maar je verdwaalt er ook makkelijk. Bij een reisbureau word je nog al eens geholpen door een jong meisje. Die kan ge woon nog niet overal geweest zijn en kan dus ook niet het beste advies geven.' De Vos zegt die ervaring wel in huis te hebben. 'Het gaat om de persoonlijke aandacht. Als ik bij iemand aan huis kom, dan zie ik, bijvoorbeeld aan de inrich- t'ng, sneller met wat voor klanten ik te maken heb.' De Vos opereert in het vier- en vijf-sterrensegment. Haar klanten hebben dus wat te besteden. 'Uit onder zoeken blijkt dat het verwachtingspatroon van men sen over hun vakantie steeds groter wordt. Het is vaak een ontsnapping aan het dagelijkse leven en dan moet het dus goed zijn.' De wensen van toeristen worden ook gevarieerder. 'Het wordt ook meer maatwerk. Laatst waren er nog een stel vrienden die met elkaar met alles erop en er aan wilden ijshockeyen in Praag. Dat regel ik dan.' Advies Nou wil een gezin graag met twee kinderen (8 en 10 jaar) naar de zon, maar ze verbranden snel. 'Dan zou ik in het voor- of najaar gaan, maar met kin deren in die leeftijd niet naar de Cariben. Je hebt in die periode ook niet zo'n lange vakanties, dus ook in verband met jetlags, zou ik die kant niet opgaan. Dan kun je beter naar landen rond de Middellandse zee gaan.' Ze spreken nauwelijks vreemde talen, dus moet het wel een beetje vertrouwde omgenng zijn waar iedereen aan vakan tie toekomt. 'In de noord-Afrikaanse landen zijn niet overal Ne derlands sprekende mensen in de hotels. In Turkije schort het nog wel eens aan engels. De meeste kans maak je bij Zuid-Europese bestemmingen. Soms heb ben ze daar voor kinderen wel een animatieprogram ma.' Een van de kinderen heeft wél een streng glutenvrij dieet en liever ook geen inentingen. 'Dan moeten we een hotel zoeken, waar ze met uit Wilt u uw wensen ook eens laten toetsen door Monique de Vos? Dat kan! Kijk op de website van deze krant, klik op Reizen en volg de in structies. Het gaat niet alleen om spectaculaire ideeën zoals met een stel vrienden Wie is de mol spelen in Patagonië, maar het mag ook gaan om zaken als hoe kom ik met een rolstoel boven op de Himalaya. De vijf leukste inzendin gen worden op haalbaarheid getoetst door De Vos. Strand, zon en zee is voor veel mensen een droomvakantie. Nederland meegebracht meel brood willen bakken. Dat is te regelen. Verder zou ik een arrangement met buffet aanraden, kun je zelf beslissen wat je eet.' Ze houden ook niet van een drukke omgeving met veel cafés. 'Dan kom je uit in een Club Med-achtige omgeving, waar alles voor je geregeld wordt. Gezien de kans op Foto GPD/Harmen de Jong zon en wat er geregeld moet worden, zou dat kun nen op het Griekse eiland Kos.' ANVR De Vos is gelinieerd aan een ANVR-reisbureau. 'Ik kan uit het aanbod van alle touroperators een selec tie maken.' Net als een gewoon reisbureau ontvangt ze provisie." Volgens de ANVR zijn er in Nederland zo'n honderd mobiele adviseurs actief. 'Het is een ni che-markt, maar het heeft voordelen. Klanten zijn ge wend aan een 24-uurs economie. Dus 's avonds de mogelijkheid hebben om thuis een reis te boeken is een aanvulling in de dienstverlening', zegt voorlicht ster Mirjam Dresmé. 'In het begin dachten we vooral dat tweeverdieners zich van het internet zouden be dienen, maar die hebben vaak geen zin om uren te zoeken op het net. Juist die groep schakelt vaak een adviseur die aan huis komt in.' 'De mobiele reisadvi seurs hebben vroeger vaak bij een reisbureau ge werkt. Dit is een volgende stap en dat is goed. Zo gaat er geen kennis van het vak verloren.' Ook reisorgani saties als Star Travel, Travel company, de Nederland se Vakantie Consulenten en Travelcounsellors bie den de thuisservice. www.departures.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45