Muziek hoort in je hart, niet in je portemonnee Vrolijk springen op de blues W13 Vals gekraai valt mee Intieme en eerlijke plaat Genieën op alle fronten Geval apart is modieus Ik omhels je, omdat iedereen een vader en moeder heeft zaterdag 11 maart 2006 gewoon staan met parapluu tjes." Floortje: „Dat er een paar duizend mensen staan voor jou, kun je bijna niet bevatten. Ik dacht echt 'nou er zal hier in de buurt w~ël een feestje zijn ofzo'." Dat er na Jamai en Bons nu een vrouwelijke Idol komt, vindt Raffaëla 'gewoon echt cool'. Ook Eric Bouwman (zesde in sei zoen twee en sinds anderhalf jaar te zien in de soap Onder weg Naar Morgen) juicht het he lemaal toe dat het een vrouw wordt. „Al had ik een man en een vrouw in de finale spannen der gevonden." Een winnaar voorspellen vindt Eric moeilijk. „Raffaëla is heel tegendraads, die heeft een ster ke wil en doet haar eigen ding. Floortje weet er op haar beurt weer veel gevoel in te leggen." Maud (Mulder), vorig jaar num mer twee, heeft wel een'duidelij ke voorkeur: „Ik ben helemaal voor Raffaëla. Zij heeft een coole uitstraling, een goede per formance en een fantastische stem, ze is echt een entertai ner." Eric houdt de ontwikkelin gen aan het Idols-front nauwlet tend bij: „Ik kijk thuis en ben zelfs ook een keer naar de stu dio geweest. Daar heb ik toen een uitzending meegemaakt, dit keer als onderdeel van het pu bliek. Ik vond het leuk het van een andere kant te bekijken en die extreme hectiek van buiten af te zien." De 'singer turned actor' ziet dui delijke verschillen tussen.de tweede en de derde serie van het programma: „Je hebt bijvoor beeld in deze reeks twee zwange re vrouwen gehad, één is er al uitgestemd (Charissa, red.) en één zit er nog in. Wat dat betreft gaan ze dit jaar zwaar over de schreef: destijds bij ons had al leen Boris een kind. En toen werd er al gezegd: 'Kan dat wel?'" Maud vindt de huidige lichting serieuzer. „Misschien komt het ook doordat ze de twee shows ervoor hebben gezien. Ze leken vooral in het begin min der vrij in interviews en waren zich er heel bewust van dat ze live op TV te zien waren. Maar nu komen ze langzamerhand los." Droom De aandacht voor óud-winnaars Jamai en Boris is behoorlijk ver slapt. Is de Idols-formule nog wel levensvatbaar? „Natuur lijk", vindt Maud. „Het blijft al tijd interessant om op televisie te zien hoe iemand zijn droom waar maakt. Bovendien: dat ie mand niet continu met zijn hoofd op tv is, betekent niet dat diegene niet keihard aan het werk is. Ik vind het irritant als mensen aan mij vragen waarom je niets meer van Boris hoort. Ik spreek hem namelijk vaak en weet dat hij druk bezig is met een nieuw album." Eric over de post-Idols periode: „Het is lastig. De muziekstijl die je hebt, bepaalt hoe succes vol je erna bent. De serie heeft een selectieve, jonge doelgroep en dan ga je al snel richting een bepaalde stijl die je misschien niet ligt. Het dilemma is dan ook: blijf je trouw aan je eigen ding, zoals bijvoorbeeld Hind gedaan heeft, of ga je mee met wat het publiek wil en kijk je of dat je iets oplevert?" Zelf heb ben de afvallers het idee flink de vruchten te hebben geplukt van hun tijd bij Idols. „Als ik Idols niet had gedaan, had ik me niet ingeschreven bij een cas tingbureau en dan had ik nu in mijn afstudeerjaar voor gymle raar gezeten", zegt Eric. „Het is .ongelooflijk hoe snel het erna is gegaan: ik kwam uit de serie en er lag een gastrol klaar bij On derweg naar Morgen, wat uitein delijk een vaste rol werd." Maud heeft na haar eerste cd Wacht op Mij een nieuw album in de planning. Bovendien treedt ze - één dag na de Idols-fi- nale - op tijdens het Nationaal Songfestival, in de hoop in mei te worden uitgezonden naar het Eurovisiesongfestival in Athe ne. „Ik heb van mijn hobby mijn beroep kunnen maken en ik kan er goed van leven. Ik heb een goede platendeal gekregen, geen wurgcontract zoals in het verle den weieens gezegd is." Nog een advies voor de nieuw ste idol aan het muziekfirma- ment? „Niets, geniet er gewoon van", vindt Maud, die graag bij de finale had willen zijn om ie dereen succes te wensen maar dat vanwege de voorbereidin gen voor het Nationaal Songfes tival niet redt. Wijze woorden van Eric: „Draag uit wat jij wilt. Probeer niet af te gaan op wat het pu bliek wil, want dat werkt altijd tegen je. Kies dus een stijl die bij je hoort, want de muziek moet in je hart zitten en niet in je portemonnee." Thalia Brandt Nu de media-aandacht rondom voormalige winaars Jamai en Boris vrij wel is verstomd, rijst de vraag of Idols nog wel le vensvatbaar is. Ex-deelne--^ mers kijken naar de derde reeks, die zaterdag zijn hoogtepunt beleeft. „Ze gaan dit jaar zwaar over de schreef wat zwangere kandi daten betreft." Eén ding staat al vast: het wordt een 'Idol-ette'. Na di verse afvalrondes gaat de strijd nog tussen Floortje Smit (22) en Raffaëla Paton (22). De twee fi- nalistes trekken de laatste da gen alles uit de kast om de felbe geerde titel van Idol 2006 bin nen te slepen. Als je op de massaal toege stroomde pers afgaat, lijkt het alsof diva Mariah Carey in Stu dio 22 van het Hilversumse Me diapark interviews geeft. Maar het zijn wannabe idolen Floor tje en Raffaëla die het woord voeren in de Hillywoodse stu dio. Sinds zondag maken ze een promotietour door het land, die begon in hun thuishavens Em- men en Almere. „Ik heb nog nooit zoveel mensen in Emmen gezien", lacht Rafaëlla. „Nadat de burgemees ter me aan het publiek voorstel de, heb ik vier liedjes gezongen en daarna allemaal handtekenin gen uitgedeeld. Het was echt su pergaaf. Ondanks dat het hagel de en regende ging het publiek helemaal uit zijn dak en bleef foto GPD De wannabe Idols Floortje Smit en Raffaëla Paton nemen het vanavond tegen elkaar op in de Idols finale. Het Was volgens bassist Si mon Rix (28) het grootste concert van de Kaiser Chiefs tot nu toe. De Britse sensatie stond vorige week in de Amsterdamse Heineken Music Hall. Opval lend, aangezien deze band uit Leeds onlangs de grote winnaar was tijdens de Brit Awards. Nog niet eerder stonden ze voor zo'n groot publiek. En toch wis ten de Kaiser Chiefs er in de Amsterdamse concerthal een in tiem feestje van te maken, zoals fans inmiddels gewend zijn. Een optreden van deze heren staat garant voor een hoop gesp ring en uitbundige interactie. Springen op de blues, het lijkt de formule waaraan de Kaiser Chiefs hun succes ontlenen. „Het is eigenlijk best ironisch", geeft gitarist Andrew 'Whitey' White (31) toe. „We maken voor al muziek die mensen vrolijk stemmen met de garantie van de voetjes in de lucht. Maar de teksten zijn vrij down. Op een neer springen en je keel schor gillen met depressieve teksten, blijkbaar gaat het prima sa men. Oudjes De formule ontstond zo'n twee- eneenhalf jaar geleden, toen de bandleden een muzikaal keer punt beleefden. De band be stond namelijk al veel langer on der de naam Parva, met een an der geluid. Parva had een pla tencontract, maar de betreffen de platenmaatschappij besloot de band te laten vallen. De bandleden schrapten vervol gens al hun oude nummers en veranderden hun naam in Kai ser Chiefs. „Niet omdat we slecht waren", benadrukt Whi tey. „We waren alleen een beet je verdwaald. De grootste oor zaak voor onze ommekeer was de muziekindustrie in Engeland op dat moment. Die is nogal ver anderlijk." Zes maanden probeerde de band een nieuwe platendeal te krijgen, maar de meeste platen bazen hadden nauwelijks oog voor de band. Simon: „Dus gooi den we het roer om.We hadden nu eenmaal iets te vaak ge hoord: jullie zijn te oud en wa ren ooii Parva!" De blanco start werkte positief. De teksten gingen niet langer over schoolfeesten, maar over blut ziin. ..Alles met een over dreven Brits toon, in de trant van ons befaamde kopje thee en het citeren van Shakespeare", vertelt Simon lachend. Gewoon, rock! Vergelijkingen zijn snel ge maakt. De nieuwe Blur, de naza ten van Madness, de volgers van Franz Ferdinand, de Kaiser Chiefs hebben het allemaal al een keer gehoord. „In het begin konden we ons daar wel druk over maken", reageert Whitey. „Nu doet het ons eerlijk gezegd niks meer. We hebben inmid dels dit punt bereikt en bewe zen dat we op onszelf staan." Post-punk indie, art-rock, pop-punk, cool Britpop. Critici kunnen hun vinger maar moei lijk leggen op de stijl van de band. Simon en Whitey moeten er hartelijk om lachen. „Ons al bum gaat dan misschien rich ting pop, live klinken we com pleet anders. Voor mij persoon lijk is 'rock' genoeg", aldus Whi tey. Simon: „Yep. We zijn geen heavy rockband maar wel een rockband in de traditionele be tekenis, zoals bijvoorbeeld The Who. En die gewonnen Brit Award voor Beste Rock Act zegt toch eigenlijk genoeg?" Kyra Goede Info: www kaiser chip fv m uk Ze kan het alfabet boeren (haar favoriete letter is de 'G'), ze eiste onlangs van een fan in een McDonald's-filiaal dat-ie haar voeten zou kussen en na tuurlijk circuleert er van haar een sekstape op internet. Ashlee Simpson, het jongere zusje van Newlywed-nitwit Jessica, doet er alles aan om zichzelf naar de spotlights te duwen. Met enig gevoel voor ironie zingt ze op haar tweede cd I Am Me'Hol lywood sucks you in, but it won't spit me out'. Vorig jaar ondertekenden ruim 200.000 mensen een petitie op internet waarin werd gepleit voor een live zangverbod voor Ashlee Simpson. Aanleiding was haar valse gekraai tijdens een football-wedstrijd in Miami. De 21-jarige zangeres zegt nu dat haar stem volwasse- ner is geworden. Dat maakt nieuwsgierig naar haar vocale prestaties op I Am Me. Die val len aanvankelijk niet tegen. Ze lijkt zich met gemak te worste len door het energieke Boy friend (de eerste single), het reg- gaewijsje Burnin' Up en het hip- Dat Neil Diamond geweldi- ger-songwriter geholpen door ge nummers kan schrijven, producer Rick Rubin, de man wisten we al. Girl, You'll Be A die eerder Johnny Cash een Woman, Red, Red Wine en Soli- waardig afscheid schonk met de tafy Man, ze kwamen ooit uit de American Recordings. Ook hier pen van de nu 65-jarige Ameri- draait alles om de stem, een kaan. Hoewel Diamond, sinds akoestische gitaar en een stel hij halverwege de jaren zeventig geïnspireerde, melancholieke met Beautiful Noise piekte, al- songs. tijd wel van zich heeft laten ho- Peter van der Heide ren, levert hij met 12 Songs zijn meest intieme en eerlijke plaat Neil Diamond: 12 Songs - af uit zijn carrière. Daarbij Columbia/Sony/BMG, 57.25 werd de wat glad ogende sin- min. Loose Fur bestaat uit Jim O'Rourke (o.a. Sonic Youth), Glenn Kotche (Wilco/On Fillmore) en Jeff Tweedy (Wilco). De supergroep debuteerde in 2003 met een boeiend, maar iets te projectma tig album. Op Bom again in the USA volgt Loose Fur het pad van Wilco door het experiment in dienst te stellen van het lied je. Niet dat het een simpele plaat is - het zijn mannen met voorlief des voor experimentele jazz en progressieve rock - maar zelfs ingewikkelde rockexercities, sfeervolle instrumentals en tra ge ballades klinken geïnspi reerd en energiek. Ook de lichte re popliedjes ademen de geest van drie muzikale genieën door constant te verrassen in ritme, arrangement en compositie. Loose Fur is afwisselender en Ursula Rucker zweeft ergens Scott-Heron, de oervaders van tussen 'spoken word' en de hiphop. Ma' at Mama is opge- rap. Waarmee duidelijk mag dragen aan 'zij die zoeken en zijn dat deze dame uit Philadel- vechten voor waarheid' en han- phia, ooit geïntroduceerd door delt over erotica, bewustzijn en The Roots, met haar poëzie op sociaal onrecht. Rucker klinkt lome hiphop- en funkritmes er- als geval apart niet alleen fel en gens in een buitencategorie ope- overtuigend, maar ook modieus reert. en meeslepend. Vond Rucker eerder aansluiting bij de Europese electronica van Joep van Ruiten 4 Hero en Jazzanova, haar der de album ligt meer in het ver- Ursula Rucker: Ma' at Mama - lengde van Last Poets en Gil K7!/Pias, 55.47 min. Na Ik ook van jou en Philei- ne zegt sorry is Ik omhels je met duizend armen het derde boek van Ronald Giphart dat is verfilmd. In de film is te zien hoe schrijver Giph met zijn vriendin en een vriendengroep naar bet eiland La Palma afreist in de hoop daar de dood van zijn moeder te verwerken. De sterrencast bestaat onder an dere uit Carice van Houten, Tijn Docter, Johnny de Mol en Tygo Gemandt. Regisseur Willem van de Sande Bakhuyzen kon zijn laatste première niet meer meemaken. Tygo Gernandt was speciaal in het wit gekleed als eerbetoon aan de onlangs overle den regisseur. 'Giph' zelf oor deelde dat de film met zijn eigen leven niks meer te maken had, mqar Hat Hp film on 71ch^nlf to- hopperige L.O.V.E., maar daar na begint haar knijpende, pie pende stem toch te irriteren, zo als in de ballad Catch me. Simp son brult van de daken dat ze be vriend is met Gwen Stefani, maar daarom hoeft ze zich nog niet voor te doen als een slechte imitatie van de No Doubt-zange- res. Ze zingt toch niet voor niets in de titelsong, dat ze voor nie mand zal veranderen? Peter Kuijt Ashlee Simpson: I Am Me - Gef- fen, 42.48 min. daardoor minder gefocused, maar weet de schoonheid van Wilco-meesterwerk Yankee Ho tel Foxtrot wel heel dicht te be naderen. Maaike Borst Loose Fur: Born again in the USA - Drag City/Munich, 37.55 min., release 13 maart Johnny de Mol weldig was geworden. „En als boekverfilming is-ie oké." De grote belofte van de film, is hoofdrolspeler Tijn Docter. Waarom iedereen de film moet gaan zien? Tijn: „Omdat ieder een een moeder en een vader heeft." GPD Ik omhels je is te zien in Vlissin- n"n on Hnttorrlrtm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41