Kabinet trekt bouwprojecten vlot Onderzoek naar ontsnapte tbs'ers 0 Instandhouden verzorgingsstaat doet pijn Jeugdzorg mag gevoelige dossiers gewoon vernietigen Ambassadeur van Suriname weigert terug te keren Populariteit oranje helmen groeit na verbod KNVB Staatssecretaris Van Geel wijzigt wet over schone lucht Raad van State keurt bewaring Pasic wel goed Super Wouter van PvdA-site Jongens misbruikt op sportclubs Schaapherders schrijven bonnen Verborgen suikers in producten Woord islam tijdje niet gebruiken PZC Irritatie bij kabinet over beloning topman Essent mmiuum zaterdag 11 maart 2006 SCHIJNDEL - Sinds de KNVB „n verbod heeft ingesteld op w dragen van oranje 'nazihel- bij oefenwedstrijden van bet Nederlands elftal, is de pro fetie van de plastic helmen voor supporters verdrievoudigd, nat stelde een woordvoerder van de producent van de hel men, Free Time Products, giste ren. De voetbalbond KNVB liet eerder weten geen oranje sup portershelmen te tolereren tij dens de komende oefeninter lands van het Nederlands elftal. De bond vind het hooffdeksel te veel gelijkenis vertonen met de Duitse 'Stahlhelm'. Volgens Free Time Products werkt de maatregel van de bond juist als reclame. Na de afkondiging hier van is het aantal bestellingen enorm toegenomen. Het bedrijf maakt vijf- tot zevenduizend oranje helmen per week. Ook supporters in andere landen heb ben hun oog op de helmen laten vallen. Door het grote aantal in ternationale aanvragen, heeft het bedrijf besloten ook helmen in andere landskieuren te gaan maken. „Wij. krijgen werkelijk uit alle uithoeken van de wereld verzoeken voor de levering van de helmen", aldus de woordvoer der. Zo rollen er binnenkort ook helmen in de nationale kleuren van onder meer Engeland, Frankrijk, Italië, Australië en zelfs Duitsland van de lopende band. „Wij krijgen enorm veel reacties op het product en daar zit tot nu toe werkelijk niet één negatieve tussen", aldus de woordvoerder. „Iedereen ziet de grap ervan in." ANP jnnrFmuke Tamsma den HAAG - De komende vijf jaar kan weer volop worden ge bouwd. Het kabinet heeft de Wet Luchtkwaliteit zodanig aan gepast, dat het gros van de weg en woningbouwprojecten niet meer meetelt bij de beoordeling voor vuile lucht. De Raad van State legde vorig jaar een groot aantal bouwpro jecten stil, omdat die te veel luchtvervuiling opleverden. Ne derland voldoet nu al niet aan de Europese eisen voor schone lucht. In 2010 schroeft Brussel de nor men verder op en Nederland ris keert hoge boetes als die niet worden gehaald. De wetswijzi ging moet ervoor zorgen dat niet voor elk klein bouwproject hoeft te worden bekeken of het schadelijk is voor het milieu. Dit'kan volgens staatssecretaris Van Geel van Milieu omdat klei ne projecten nauwelijks extra uitstoot van bijvoorbeeld fijn stof opleveren. Ongeveer 95 pro cent van alle projecten kan hier door gewoon uitgevoerd wor den. Plet gaat om wijken met minder dan tweeduizend wonin gen en bedrijfsterreinen kleiner dan 40 hectare. Hierdoor blijven 150 grote pro jecten over die het milieu wel aanzienlijke schade toebrengen. Het gaat bijvoorbeeld om de Tweede Maasvlakte en de A2 door Maastricht. Om die projec ten toch uit te voeren, komt het kabinet ter compensatie met maatregelen die de lucht scho ner moeten maken, zoals roetfil- ters in dieselauto's en schoner openbaar vervoer en scheep vaart. De maatregelen kosten 900 miljoen euro. Staatssecretaris Van Geel ver wacht dat de Raad van State de nieuwe aanpak van het kabinet niet zal blokkeren. Het wets voorstel wordt ter goedkeuring voorgelegd aan de Tweede Ka mer. GPD (Advertentie) Vraag ons om advies een vrijblijvende offerte PRINS PAUL KRUGERSTRMT 288, 4381 WR VUSSINGEN Poslbus 38,4380 AA Vlissingen T;0110-413351F.0118-419882, www.prins-glas.nl DEN HAAG - De staandehou- ding en daarop volgende vreem delingenbewaring van het Ko- sovaarse meisje Taïda Pasic in januari was niet onrechtmatig. Dat heeft de Raad van State gis teren bepaald, die daarmee een uitspraak van de rechtbank in Groningen van 1 februari onder uithaalt en minister Verdonk (Vreemdelingenzaken) in het ge lijk stelt. Taïda werd op 18 januari van school gehaald en overgebracht naar een uitzetcentrum. De rech ters in Groningen meenden dat de detentie van het meisje een te zware maatregel was en onvol doende onderbouwd. De recht bank kende haar ook een schade vergoeding toe van 1000 euro. Verdonk stelde beroep in tegen de uitspraak. De Raad van State erkent nu dat de minister wel de- gelijk gegronde redenen had om te vermoeden dat Taïda zich zou willen onttrekken aan uitzet ting. Verdonk hoeft geen schade vergoeding te betalen. ANP door Séntina van der Meer DEN HAAG - Verdere hervor ming van de verzorgingsstaat is nodig om met een vergrijzen de beroepsbevolking de voorzie ningen op peil te houden. Meer mensen moeten aan het werk in Nederland. Dat vraagt om meer (financiële) prikkels. Dat concludeert het Centraal Planbureau (CPB) in een giste ren gepubliceerde studie. Het bureau heeft drie opties op een rij gezet en in alle gevallen moe ten pijnlijke keuzes worden ge maakt, zoals het accepteren van toenemende inkomensonge lijkheid, inkomensonzekerheid of een zwakkere economie. Een terugtredende overheid kiest voor een verzorgingsstaat die zich meer richt op individuele verantwoordelijkheden, net als in Angelsaksische landen. De hervormingen betekenen een verschuiving van sociale verze keringen naar individuele spaarvormen, flexibilisering van de arbeidsmarkt, introduc tie van een vlaktaks en gerich te ondersteuning van de zwak- sten. Deze 'gerichte verzorgings staat' is 'relatief robuust voor schokken', zoals immigratie en technologische vernieuwing. Er is wel een risico dat een groep 'permanente achterblij vers' afhankelijk blijft van steun. Een strenge overheid kiest voor een stelsel dat lijkt op dat in Scandinavië. Mensen wor den aangemoedigd om aan de slag te komen en te blijven door plichten en sancties in de sociale zekerheid. De arbeids markt wordt geflexibiliseerd door soepeler ontslagrecht, ge subsidieerde kinderopvang, be lastingverlaging voor tweever dieners en minder fiscale voor delen voor niet-werkende part ners. Deze verzorgingsstaat levert 3 procent meer banen op. Vooral de arbeidsparticipatie van vrouwen stijgt. De samenle ving levert wel in op privacy, keuzevrijheid en baanzeker- heid. De overheid kan ook een stap terug doen door de sociale ze kerheid meer over te laten aan collectieven, zoals vakbonden en beroepsgroepen. De over heid waarborgt het bestaansmi nimum en zorgt voor mensen die niet beschermd worden door de collectieven. Uitkerin gen gaan omlaag en het belas tingstelsel wordt minder pro gressief. Vakbonden proberen dit te repareren voor hun le den. Deze 'decentrale verzor- ginsgstaat' past in een wereld waarin langdurige arbeidsi'ela- ties belangrijk worden gevon den. De ontslagbescherming wordt dan ook gehandhaafd. Maar de effecten op de arbeids markt zijn het minst. ANP Een werknemer van 65 jaar is nog steeds aan de slag. Het CPB concludeert dat verdere hervorming van de verzorgingsstaat nodig is. foto Lex van Lieshout/ANP Ieder jaar is het wel een keer raak en moet minister Donner van Justitie naar de Tweede Ka mer komen, omdat een ths'er op proefverlof een misdrijf heeft ge pleegd. De Kam,er heeft genoeg van die incidenten en begint vol gende week een parlementair on derzoek naar het tbs-stelsel. door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - „Hier gaat het om: willen we een menselijk be leid voeren dat geen mensen af schrijft, of willen we een samen leving' die geen enkel risico wil nemen?" Het is 3 juni 2004. Mi nister Donner van Justitie verde digt het tbs-beleid, nadat de Ka mer urenlang haar afschuw heeft uitgesproken over de ont voering van een 13-jarig meisje uit Eibergen. De schuldige is een ontsnapte tbs'er die pas na een aantal ze nuwslopende dagen is gepakt. De man blijkt het meisje te heb ben misbruikt. In de zaak is veel misgegaan, geeft Donner toe. Toch houdt hij een betoog vóór het tbs-stelsel. Hij voelt er niets voor om tbs'ers geen proefverlof meer te geven, zoals de LPF wil. Het komt hem op een motie van wantrouwen te staan. Het tbs-stelsel bestaat al jaren, maar wordt vooral de laatste tien, twintig jaar steeds meer ge bruikt. Als blijkt dat daders van een misdrijf een geestelijke stoornis hebben, waardoor zij ontoerekeningsvatbaar waren dan kunnen zij gedwongen wor den een psychiatrische behande ling te ondergaan. Dat gebeurt nadat zij een straf hebben uitge zeten, ofwel komt de behande ling in plaats van celstraf. Dat heet terbeschikkingstelling. De rechter bepaalt, in overleg met de behandelaars, of en wanneer iemand kan terugkeren in de maatschappij. De toeloop naar de tbs is zo groot, dat er de laat ste jaren wachtlijsten zijn ont staan. Donner kondigde dan ook aan dat er vóór 2007 140 extra behandelplaatsen komen voor de gevaarlijkste tbs'ers. Ge middeld krijgen tbs'ers zes jaar therapie. Onder druk Het systeem staat onder druk. ITet is de afgelopen jaren dan ook een aantal keren verschrik kelijk mis gegaan. Behalve de ontvoering van het meisje uit Ei bergen, was er de zaak Wilhelm S. Hij ging er tijdens een proef verlof in juni 2005 vandoor, en wordt ervan verdacht toen een man vermoord te hebben. Na die zaak was de Kamer het zo 'Woeriixe sTAA-r OE BteweW"® door Remko Tanis DEN HAAG - Het besluit om de archieven van jeugdzorg op te schonen heeft tot grote onrust geleid onder voormalige cliën ten. De dossiers van kinderen die tussen 1945 en 2000 te ma ken hebben gehad met de jeugd zorg worden vernietigd. Boven dien zou waardevolle informa tie over geruchtmakende zaken zoals de vermoorde Savanna in de versnipperaar verdwijnen. De enige dossiers die bewaard blijven, zijn de papieren waar mee adoptiekinderen him her komst kunnen achterhalen. In formatie over hulp die de Kin derbescherming heeft gegeven, over het verblijf in tehuizen, voogdijpapieren en alles wat vol gens de Raad voor de Kinderbe scherming niet direct met adop tie te maken heeft, mag weg. Ook gevoelige dossiers als over onder-toezichtgestelde kinde ren die door hun ouders verzor gers worden vermoord, zoals het 'meisje van Nulde' en Savanna, kunnen worden vernietigd. Want in die zaken draait het niét om adoptie. De Raad voor Cultuur heeft ge adviseerd om dossiers over dat soort geruchtmakende zaken juist voor altijd te bewaren. Dan zou ook het falen van de jeugdzorg en de dramatische ge volgen daarvan zichtbaar blij ven, wanneer daar bijvoorbeeld historisch onderzoek naar wordt gedaan. Het advies is ech ter niet opgenomen op de lijst die bepaalt welke documenten mogen worden vernietigd, en welke voor altijd moeten wor den bewaard. Die lijst is per 1 maart vastgesteld door de staats secretaris Van der Laan. GPD DEN HAAG - De PvdA heeft een filmpje waarin Wouter Bos als Super Mario ten strijde trekt tegen armoede en werkloosheid, van haar website gehaald. Dat gebeurde na dat computerspelfabrikant Nintendo, die het copyright heeft op Super Mario, met gerechtelijke stappen had ge dreigd. Nintendo had er vooral bezwaar tegen om aan een politieke partij te worden gekoppeld, zegt Bianca van Dort van het bedrijf op geenstijl.nl. „We hadden eigenlijk niet het gevoel dat we fout zaten", aldus de woordvoerder van Bos gisteren. „Het filmpje over Super Wouter was bedoeld als een parodie." ANP AMSTERDAM - De Amsterdamse zedenpolitie heeft een 39-jarige medewerker van een sportvereniging aangehou den, die wordt verdacht van seksueel misbruik van een groot aantal jongens van tussen tien en vijftien jaar. Er zijn 25 gevallen aan het licht gekomen in Amsterdam, Noord-Holland en het oosten van het land. Tot nu toe heb ben elf slachtoffers aangifte gedaan. GPD CULEMBORG - Twee natuurbeheerders in Culemborg mogen ongeregeldheden in de natuur zelf opsporen en be boeten. De twee, die ook de schaapskudde, de Gallo- way-runderen en de kinderboerderij van het stadje bestie ren, zijn deze week geïnstalleerd als buitengewoon opspo ringsambtenaar. De bevoegdheid van de beheerders geldt voor de uiter waarden. Mensen die met onduidelijke bedoelingen na zonsondergang in de gebieden lopen, vuur stoken of die hun hond meenemen in gebieden waar dat niet is toege- staan, kunnen zonder tussenkomst van de politie op de bon worden geslingerd. ANP DEN HAAG - Consumenten krijgen meer suikers binnen dan zij denken. Tussen een kwart en de helft van alle sui kers sluipt ongemerkt naar binnen, zo blijkt uit een arti kel in de Gezondheidsgids van de Consumentenbond die gisteren is verschenen. Ongeveer de helft van alle suikers die consumenten bin nenkrijgen, zit van nature in het voedsel. De rest wordt door de consument of fabrikant toegevoegd. ANP UTRECHT - Het zou goed zijn als we in Nederland het woord islam een tijdje - 'laten we beginnen met drie maanden' - niet zouden gebruiken. Dat pleidooi houdt de arabist Maurits Berger deze week in het opinieblad Vol- Zin. „In reactie op de islam maken we de eigen maatschappij veel religieuzer dan ze is", aldus Berger, onderzoeker aan het Instituut Clingendael en kenner van het islamitisch recht. „We hebben een integratieprobleem. Dat moeten we niet religieus maken. Wij islamiseren Nederland zelf." Na de aanslagen van 11 september 2001 ging de discussie ineens over moslims. Daarvoor spraken we in Nederland nog van Turken en Marokkanen. „Zo hebben we in een klap een miljoen moslims gecreëerd", alclus Berger. ANP zat, dat zij Donner dwong tijde lijk alle proefverloven van de kliniek waar S. vandaan kwam in te trekken. Elk spoeddebat in de Kamer leidt tot reacties van deskundi gen. Van psychiaters en advoca ten, die erop wijzen dat mensen die met goed gevolg behandeld zijn toch ook moeten kunnen te rugkeren in de samenleving. En dat dat alleen werkt als zij in kleine stapjes aan de vrijheid wennen. Zorgvuldig opgebouwd van uitstapjes op het terrein van de kliniek, tot begeleid de straat op naar uiteindelijk onbegeleid maar onder toezicht 'buiten' wo nen. Na de zaak van Wilhelm S. be sloot de Kamer dat het geen zin heeft Donner voor iedere ont snapte tbs'er op het matje te roe pen. Zij besloot tot een parle mentair onderzoek om na te gaan of er iets fundamenteel mis is met het systeem en wat er eventueel veranderd moet wor den. GPD (Advertentie) DVD-Spaarweken r «g Dit is een spaarzegel voor 2 spaafzegel j de DVD-spaarweken van I A de PZC. Iedere dag ver- jj I g schijnt er een van de drie fc J verschillende zegels in de krant. Met drie verschillende zegels heeft u een volle spaarkaart en kunt u een DVD bestellen. Spaarkaarten staan op woens dag en zaterdag in de krant Vm 8 april, het alfabet van Zeeland door Patrick Selbach en Bouke Bergsma DEN HAAG - De Surinaamse re gering heeft haar ambassadeur in Den Haag, E. Amanli, terugge roepen naar Paramaribo, maai de gezant voelt daar niets voor. De aanleiding voor de stap van Suriname is een voorval met de Surinaamse minister A. Amafo maandag op Schiphol. Zij werd gedwongen door een controlepoort te lopen bij de ga- te naar haar vliegtuig naar Qa tar. „De ambassadeur heeft zich ziek gemeld", aldus de Suri naamse minister L. Kraag gister- enin Paramaribo. De bewinds vrouw van Buitenlandse Zaken accepteert de weigering van Amanh niet. Zij vindt dat hij 'desnoods onder medische bege leiding' naar Paramaribo moet komen. Dat geldt ook voor de functionaris van de ambassade in Den Haag, die minister Ama fo maandag begeleidde toen zij op doorreis was naar Doha. Kraag neemt geen genoegen met de nota die de ambassadeur haar naar aanleiding van het in cident toestuurde. Volgens Surinaamse zijde viel de controle onder de 100-pro- centcontrole, waarbij op Schip hol passagiers uit Suriname ge checkt worden op cocaïne. Ama- fo werd in januari al eens 'slachtoffer' van zo'n controle. Schiphol bood daarvoor la-tér ex cuses aan. ANP lingen heeft gehaald. Minister Brinkhorst van Economische Za ken vindt het 'een provocatie' dat de aandeelhouders en com missarissen van Essent hun top man uitgerekend nu een hoog sa laris toekennen, De D66-minis- ter wil de energiebedrijven split- sen, waarbij de netwerkbedrij ven in overheidshanden blijven. „Als we splitsen, is het pro bleem van de beloningen opge lost" zei Brinkhorst. Het salaris van Boersma over 2004 leidde tot zo veel commo tie dat hij een deel van zijn bo nus afstond aan goede doelen. „De topman zou er verstandig aan doen dit jaar hetzelfde ge baar te maken", zei WD-minis- ter Zalm. GPD door Erwin Buter DEN HAAG - Premier Balken ende heeft geen goed woord over voor het hoge inkomen van topman Boersma van energiebe drijf Essent. „Dit roept bij heel veel mensen verwondering en ir ritatie op. Ook bij mij", zei hij gisteren. Boersma kreeg vorig jaar 873.000 euro, inclusief een bo nus van 217.000 euro. Balkenen de wil dat de aandeelhouders van Essent, gemeenten en pro vincies, het beloningsbeleid nog eens kritisch bekijken. Die heb ben al gezegd dat de bonus 'vol ledig gerechtvaardigd' is, omdat de topman veel van zijn doelstel- Advertentie DOORDACHT, PRAKTIJKGERICHT EN FLEXIBEL ONDERWIJS STUDIEVOORLICHTING 010 24144 00 WWW.HOGESCHOOL-ROTTERDAM.Nl VOORLICHTINGSRONDEN 19.15 EN 20.15 UUR HOGESCHOOL ROTTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3