PZC De terugkeer van de kernenergie Ie moet het oplossen met watje nog wel voelt 25 Borssele wordt altijd genoemd als mogelijke locatie centrale zaterdag 11 maart 2006 Kernenergie staat weer op de politieke agenda. De komende maanden beslist de Tweede Kamer niet alleen over het langer in bedrijf houden van de kerncentrale Borssele, maar wordt wellicht ook de deur opengezet voor de bouw van nieuwe kerncentrales. Voorzichtig peilt het kabinet hoe groot het draagvlak is. Het lijkt sciencefiction. Het tijd schrift Natuurioetenchap tech niek presenteert in zijn editie van de ze maand een Deltaplan Kernenergie. Daarin wordt gepleit voor de bouw van twaalf grote kerncentrales in Ne derland - waarvan vier bij Borssele - en enkele kleine kernreactoren bij energie-intensieve bedrijven. In 2045 moeten zij er staan. De komende twin tig jaar zou het kernafval nog tijdelijk bovengronds kunnen worden opgesla gen bij de Covra in Vlissingen-Oost, maar vanaf 2025 permanent onder gronds, te beginnen in een kleilaag on der het Belgische Mol en vanaf 2035 in een onderzeese zoutkoepel in de Noordzee. Dit ambitieuze plan kost veertig mil jard euro, verdeeld over ruim dertig jaar. Uiteindelijk verdienen de centra les zich terug, betogen de schrijvers van het artikel in Natuurwetenschap techniek. Kerncentrales kosten drie keer zoveel als gascentrales, maar de bedrijfskosten liggen veel lager. We tenschappers van de Finse Lappeen- ranta University of Technology heb ben berekend dat atoomstroom 24 eu ro per megawatt-uur kost, stroom uit steenkool 28 euro, uit gas 32 euro en uit windenergie 50 euro. Anders dan windmolenparken zijn kerncentrales vrijwel nooit buiten bedrijf en anders dan de gasprijs (die de komende decen nia waarschijnlijk alleen maar op loopt) is de uraniumprijs stabiel. Als indirecte kosten van kooldioxide-uit stoot ook nog eens in de fossiele ener gievoorziening worden doorgerekend, dan zou het prijsverschil nog groter worden, ten gunste van kernenergie. Met een dozijn kerncentrales zou Ne derland grotendeels in de eigen ener giebehoefte kunnen voorzien en niet meer afhankelijk zijn van politiek in stabiele regio's als Rusland en het Mid den-Oosten. De grondstof voor kern centrales kan worden gedolven in Au stralië en Canada, wat de kans op energie-embargo's minimaliseert. Onhaalbaar Het plan lijkt volstrekt onhaalbaar, maar de discussie rond het openhou den van de kerncentrale Borssele heeft aangetoond hoezeer standpun ten over dit onderwerp kunnen ver schuiven. Ruim een jaar geleden lag nog stevig in het regeerakkoord veran kerd dat de kerncentrale in Borssele in 2013 dicht moest. Deze week verga dert de Tweede Kamer - in een hoor zitting - voor het eerst over het kabi netsbesluit de atoomstroomfabriek twintig jaar langer door te laten draaien. De coalitiepartijen CDA, WD en D66 zijn voor, zodat het openbreken van het regeerakkoord geen probleem is. Meer nog dan over de sluitingsdatum van Borssele zou de discussie daarom de komende tijd wel eens kunnen gaan over de wenselijkheid en moge lijkheid om kerncentrales te bouwen. Niet alleen heeft staatssecretaris Pie- ter van Geel (CDA, Milieu) vrijwel te gelijk met het kabinetsvoorstel over Borssele een nieuwe Kernenergiewet naar de Kamer gestuurd, hij heeft de kat nog eens de bel aangebonden door nadrukkelijk te verklaren dat Neder land de klimaatdoelstellingen in 2020 waarschijnlijk niet haalt als geen kerncentrales worden bijgebouwd. Wanneet het daarover gaat, wordt In de komende maanden neemt de Tweede Kamer een besluit over het langer openhouden van de kerncentrale in Borssele. Borssele altijd genoemd als mogelijke locatie. In het Deltaplan Kernenergie is sprake van de Eemshaven, de Maas vlakte en Borssele. De belangrijkste argumenten zijn ruimte en de beschik baarheid van voldoende koelwater. Van Geel heeft precies dezelfde loca ties genoemd, met de toevoeging dat in Borssele ook draagvlak zou zijn voor een nieuwe kerncentrale, omdat de mensen daar al meer dan dertig jaar gewend zijn te wonen onder de rook van een atoomstroomfabriek. De staatssecretaris maakte zijn opmer kingen naar aanleiding van een vorige maand verschenen rapport van het Energie Centrum Nederland (ECN). Daarin is uitgerekend wat het Neder land kost om in 2020 de uitstoot van broeikasgassen, zoals kooldioxide, met 15 procent te verminderen. Dat is de minimale doelstelling. „Iedereen die zich met het klimaatdossier bezig houdt, weet dat wij waarschijnlijk 30 procent zullen moeten halen", zei Van Geel vorige maand in de Tweede Ka mer. Met kernenergie kost het terug dringen van de kooldioxide-uitstoot met 15 procent 1,4 miljard euro per jaar, zonder kernenergie kost het 600 miljoen euro per jaar meer. Van Geel verbond daaraan een interes sant rekensommetje. Als je vijftien jaar lang 600 miljoen euro opzij zet, dan kom je in 2020 aan een bedrag van 9 miljard euro. Dat zet de astrono mische bedragen uit het Deltaplan Kernenergie in een ander licht, te meer omdat daarin wordt uitgegaan van een periode van dei'tig jaar en een mogelijke oplossing van het afvalpro bleem. Wie het heeft over 2020 laat piet zo maar een proefballon op. Als kerne nergie voor die tijd een wezenlijke bij drage moet leveren aan een oplossing van het klimaatprobleem, dan kan niet lang worden gewacht met de bouw van kerncentrales. Directeur Da vid Luteijn van Delta heeft al verschei dene keren te kennen gegeven dat zijn bedrijf een nieuwe kerncentrale wil bouwen, het liefst bij Borssele. En de ze week bleek nog eens dat Van Geel bepaald geen roepende is in de woes tijn. vijftig jaar een nieuwe kerncentrale te bouwen. Bijvoorbeeld als het alleen centrales van de vierde generatie mo gen zijn. Dat zijn de allermodernste en allerduurste centrales die nu in de Verenigde Staten worden ontwikkeld. Ter vergelijking: Borssele is van de tweede generatie en de kei-ncentrale die nu in Finland wordt gebouwd is van de derde generatie. Daarentegen zou de Staat de bouw van kerncentrales ook kunnen stimule ren, zoals in het Deltaplan Kernener gie wordt bepleit. Daarin wordt voor- Voorzitter Barroso van de Europese Commissie pleitte afgelopen week voor een debat zonder taboes over nu cleaire centrales. Serieuze optie Deze zomer moet duidelijk worden of Van Geel het meent als hij kernener gie een 'serieuze optie' noemt. Wan neer de Kamer de nieuwe Kernenergie wet aanneemt, kunnen private inves teerders in Nederland een kerncentra le bouwen met een exploitatievergun ning die veertig jaar geldig is. In een aanvullende notitie wil Van Geel aan geven welke voorwaarden de regering verder stelt aan nieuwe kerncentrales. Die kunnen zo streng zijn dat het on mogelijk wordt de eerste veertig of gesteld de benodigde miljarden uit het Fonds Economische Structuurver sterking (FES) te halen,vzeg maar het potje met aardgasbaten. Het onmogelijk maken van kernener gie lijkt in strijd met het streven de kli maatdoelstellingen te halen, maar Van Geel wil ook niet zo ver gaan dat hij een nieuwe kerncentrale subsidi eert. Dat gaf hij vorige maand duide lijk aan. Maar je kunt de bouw van een kerncentrale ook stimuleren zon der mee te betalen. EnergieNed, de fe deratie van energiebedrijven in Neder land, heeft onlangs een voorschot ge nomen op de notitie van Van Geel. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft voorzitter Richard de Lange 'dat het maatschappelijk draagvlak voor nieuwe kernenergieproductie in Nederland weliswaar groeiende is, maar nog te gering om een investering in een kerncentrale aan te durven'. Hij doet een aantal suggesties. Waar om een vergunning van ten hoogste veertig jaar verlenen als de ontwerp- technische levensduur voor nieuwe, Europees gestandaardiseerde kerne nergiecentrales inmiddels zestig jaar is? En waarom moet een vergunning voor het opwerken van radioactief ma teriaal elke tien jaar opnieuw worden aangevraagd? 'Ten einde goede inves teringsbeslissingen te kunnen nemen is een verdere horizon dan tien jaar no dig', aldus De Lange. De Kernenergiewet eist van de exploi tant van een kerncentrale financiële zekerheid dat de kosten van het bui ten gebruik stellen en het ontmante len kunnen worden gedekt. Van Geel heeft aangegeven dat daar op twee ma nieren mee kan worden omgegaan. Moet het bedrag van meet af aan zijn gereserveerd, of kan het in de loop van veertig jaar bij elkaar worden ge spaard? In het eerste geval wordt 'dood kapitaal gecreëerd', stelde De Lange onlangs in Het Financieele Dag blad. Feitelijk wordt dan een blokka de opgeworpen om een nieuwe kern centrale te bouwen. Tegenstanders Uiteraard klinken ook tegengeluiden. De tegenstanders van kernenergie zien dat zij terrein verliezen. Ook zij beseffen dat de aanvullende voorwaar den die Van Geel stelt bij de nieuwe Kernenergiewet bepalend zullen zijn voor de haalbaarheid van nieuwe foto Mechteld Jansen kerncentrales. Wat hen betreft wordt de bouw daarvan onmogelijk ge maakt. De stichting Natuur en Milieu heeft meteen kanttekeningen geplaatst bij het ECN-rapport. De kosten van lan ge termijn opslag en de beheerskosten van nucleair afval zijn daarin niet meegenomen, evenals een deel van de verzekeringskosten van een ramp met een kerncentrale en de beveiligings- kosten. Ongetwijfeld met het oog op de notitie die Van Geel voorbereidt, is daaraan toegevoegd dat deze kosten in een liberale energiemarkt door de exploitant moeten worden gedragen en niet door de Staat. In werkelijkheid zouden de kosten van kernenergie dus nog flink kunnen tegenvallen. Fractieleider Femke Hal- sema van GroenLinks liet zich on langs bij een bezoek aan de Covra in Vlissingen-Oost in vergelijkbare be woordingen uit. Bovendien noemde zij de ondergrondse opslag van kernaf val ongewenst. De droom van de een, blijkt de nacht merrie van de ander. Van Geel speelt het spel slim. Hij heeft een voorzet gegeven, zonder zelf het achterste van zijn tong te laten zien. Als de voorstanders van kern energie zijn bal keihard inkoppen, dan zal de toon van zijn notitie deze zomer heel anders zijn dan wanneer de tegenstanders de bal het stadion uitknallen. Van Geel lokt een maat schappelijke discussie uit. Het resul taat daarvan zal bepalen of kernener gie in Nederland sciencefiction blijft. Ernst Jan Rozendaal Wie na een ernstig ongeluk moet revalideren, krijgt hulp om te weer zelfstandig te leren zit ten, zich aan te kleden of naar de wc te gaan. Over seks wordt nauwelijks gesproken. „Er komen veel scheidingen doordat de partner het laat afweten." Het was een mooie zonnige zomerdag in 1991. Hoog in de Franse Alpen deed Jan de Boer mee aan de Ne derlandse kampioenschappen deltavliegen. Boven hem profiteerden zijn tegenstanders al van de ther miek. Dat liep voor hem anders. De Boer vond geen thermiekbel die hem omhoog zou kunnen stuwen en raakte al snel in de problemen. Met een klap kwam hij op de grond terecht. „Ikbegreep al vrij snel dat er iets finaal fout zat." De Boer liep bij het ongeval een dwarslaesie op. „Ik be sefte dat ik die dag voor het laatst had gelopen en din gen had gedaan die ik nooit meer zou kunnen doen. Zoiets is een ommekeer in je leven. Je moet helemaal opnieuw beginnen." Tot die fatale dag had Jan de Boer, nu 58, zich eigenlijk nooit bezig gehouden met gehandicapten. Tot hij zelf zeven maanden door bracht m een revalidatiecentrum. Een frustrerende Penode. „Eerst denk je: spijker maar dicht die kist. uan stap na stap, dag na dag, ontdek je wat je nog wel kunt. Je moet aan je eigen lichaam wennen. Boms, een heel enkele keer, werd ook over seks ge sproken en hoe dat nu verder moet. Want je voelt raks meer in je onderlichaam. Je moet het oplossen raetwat je nog wél voelt." öaskia (niet haar echte naam) was 27 jaar en moeder van twee jonge kinderen, toen ze in 1993 werd aange raden door een dronken automobilist. Ook zij beland- e met een dwarslaesie in een rolstoel en verbleef bijna een jaar in een revalidatiecentrum. „Met seks had ik nooit problemen gehad. Dus ik dacht: ik ga daar gewoon mee verder, maai' dan anders." Dat was een misrekening. Haar toenmalige partner kon niet omgaan met haar handicap. „Die ging op de oude ma nier verder. Maar seks is meer dan de daad, het is ook intimiteit. Ik had behoefte aan lichamelijk contact, zonder de daad. Mijn man hield alleen maar m'n hand vast. Verschrikkelijk vond ik dat. Ik wilde wel anders, maar vertelde het niet." In de periode dat Sas- kia in een revalidatiecentrum verbleef, kwam seksua liteit op geen enkele manier aan de orde. „Wel ging ik om met andere patiënten die al wat verder waren op dit gebied. Zij hebben me geleerd me als gehandicap te vrouw volwaardig te voelen. Die ervaring is denk ik toch bepalend geweest voor mijn seksualiteit. Jaarlijks doen ruim 38.000 mensen een beroep op re- validatiezorg, waarvan 80 procent volwassenen. Voor veel patiënten zal vanwege hun handicap het leven definitief veranderen. Een van de vele dingen die vaak anders zullen zijn, is de seksualiteit. Uit onder zoek door de Rutgers Nisso Groep, het kenniscen trum over seksualiteit, blijkt dat zeventig procent van de ondervraagden in revalidatiecentra zegt veran deringen te constateren op seksueel gebied. De helft daarvan ervaart dat als een probleem. „De revalidatie moet een plek zijn die je helpt voort te bouwen op een nieuw leven met andere mogelijkhe den. We zijn bezig op allerlei gebieden, maar niet op dat van de seksualiteit," zegt Jim Bender, als revali- datieseksuoloog werkzaam hij Sophia Revalidatie in Den Haag. „Ik help mensen hun weg terug te vinden naar hun seksuele leven.Soms is het een kwestie van een nieu- Sex blijft voor gehandicapten een taboe. foto Federique Jouval we invulling vinden voor die seksualiteit. Soms zijn daarvoor andere technieken of hulpmiddelen nodig." Bender was in 1995 de eerste revalidatieseksuoloog in Nederland bij wat toen nog de Rutgers Stichting heette. Nog steeds is het beroep vrij zeldzaam. „Het taboe op seksualiteit is nog behoorlijk stevig," zegt hij. „Medisch specialisten en verzorgend personeel praten er niet over. Zorgverleners vinden het onder werp moeilijk om aan te kaarten en wachten af. Pa tiënten vinden het verdomd moeilijk, schamen zich en houden hun mond. Gehandicapten vallen lichame lijk behoorlijk uit de toon, zegt Bender. „Eigenlijk willen we niet over ze nadenken. Seks moet altijd spontaan, gemakkelijk en gelikt zijn. Maar iemand met bijvoorbeeld een dwarslaesie heeft daarvoor tijd nodig. Veel spontaniteit is dan niet mogelijk." Twee jaar na haar ongeluk liep het huwelijk van Sas- kia en haar man stuk, vooral omdat zij geen volwaar dige partner meer kon zijn. Ze trouwde voor de twee de keer, maar ook dat liep mis. „Binnen een jaar ging m'n man al vreemd. Dat was heel pijnlijk." Saskia nam revanche. Ze plaatste een advertentie waarin ze vroeg naar een man die geen problemen had met haar handicap. „Ik zocht naar iemand die me accepteerde zoals ik ben. Dat was het uitgangspunt." Tot haar stomme verbazing ontving ze tachtig reacties. „Er za ten ook heel leuke en serieuze mannen tussen. Ik vond het gaaf te weten dat niet iedereen zo is als mijn ex-mannen. Met een van hen heb ik nog steeds con tact. Hij is een goede vriend geworden." Vooral veel praten en uitleggen wat nog wel en niet kan, blijkt volgens Saskia belangrijk. „Ik heb ontdekt dat je hele lichaam erogeen is en niet alleen op een bepaalde plaats. Het vrijen is dan minder gericht op een orgas me. Daardoor wordt het juist seksueler dan vroeger. Je voelt je sensueler." Zowel mensen met een relatie als alleenstaande ge handicapten hebben zo hun problemen, weet Bender. „Bij alleenstaanden is het moeilijk een relatie te krij gen en dat is des te moeilijker naarmate de handicap ernstiger of zichtbaarder is. Daar zie je veel eenzaam heid en seksuele frustraties. Zeker bij jonge mensen." In bestaande relaties zijn er wel verschillen. Mensen die elkaar al veertig jaar kennen, kunnen het over het algemeen gemakkelijker van elkaar opvangen. „Als je 25 bent en je hebt nog een toekomstvisie, kom je ernstig in de knel. Een handicap zet veel druk op je relatie." „Een goed seksleven is zeker mogelijk. Het heeft te maken met zelfacceptatie, eigenwaarde, creativiteit en het zoeken naar genieten van seks. Het zit dus in je hart en niet tussen de benen." Oergevoel Jan de Boer ziet in revalidatiecentra veel ellende bij mensen die in de knel komen met hun seksualiteit. „Er komen veel scheidingen voor doordat de partner het laat afweten. Dan ben je als gehandicapte hele maal aan de goden overgeleverd. Ik heb het meege maakt dat een patiënt ten einde raad een kogel door zijn kop joeg." Zelf prijst hij zich gelukkig met een vrouw die hem fantastisch opving. „Bij seks beleef je veel tussen je oren en niet tussen je benen, zoals vroe ger. Het is voelen met je handen en lichaam en dat re gistreert zich in je hoofd. Je mist natuurlijk wel wat, maar aan de andere kant ben je ook weer meer ge richt op seks. Het is zo'n oergevoel, een soort overle vingsdrang." Wat De Boer vooral mist is het soort intimiteit dat on mogelijk is geworden. „Samen dansen met mijn vrouw of gewoon samen gearmd lopen. Ons leven is verdiept. Je concentreert je op andere dingen. Op de vogels die fluiten, de zon die opkomt. De meisjes zijn ook mooier dan vroeger. Voor mij is het elke dag die gouden plak halen." Thea van Beek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25