PZC Wereld negeert bloedige oorlogen Over guerrilla, seksslaven en drugsoorlogen '1 r\ J 0113-315680 www.pzc.nl Pus 31,4460 AA Goes Sis Vlaanderen: 0114-372770; Nation03': 020-4562500. zaterdag 11 maart 2006 «.r—w* 'X Kernenergie droom of nachtmerrie Het wereldnieuws wordt vooral beheerst door de bloedige strijd in Irak. Ook het conflict tussen Israël en de Palestijnen komt vrijwel dagelijks in de media, evenals het geweld in Afghanistan. Er woeden nog veel meer, vaak even bloedige maar grotendeels vergeten conflicten in de wereld. De belangrijkste op een rijtje. Fare-guerrilla's komen bijeen in het oerwoud bij MirafLores in Colombia. foto Henry Romero/RTR Azië Tsjetsjenië Hoewel de strijd in Tsjetsjenië offi cieel voorbij is, woedt hier nog altijd een guerrilla, die slachtoffers eist. Rusland ontketende in 1994 een oorlog in Tsjetsjenië dat zich onafhan kelijk verklaarde toen de Sovjet-Unie ophield te bestaan. Uiteindelijk drui pen de Russen in 1997 af. Na een reeks nog altijd niet opgehelderde aan slagen op flatgebouwen stuurt presi dent Boris Jeltsin het Russische leger in 1999 opnieuw naar de deelrepu bliek. Zijn opvolger Vladimir Poetin bestempelt de vrijheidsstrijders als terroristen die tot op de plee nage jaagd moeten worden. De oorlogen hebben aan meer dan tweehonderddui zend mensen het leven gekost. Overge lopen rebellen maken de dienst uit met goedkeuring van het Kremlin. De overgebleven strijders, vooral radica le moslims, blijven een guerrilla voe ren.. Zij plegen geregeld aanslagen. Gijzelingsacties in een theater en een school lopen uit op een bloedbad. Nagorno-Kcirabach Armenië eigent zich in 1993 deze en clave in Azerbeidzjan toe na een oor log, waarbij meer dan tienduizend mensen omkomen. Bijna een miljoen Azeri leven sindsdien als vluchteling in eigen land, omdat Azerbeidzjan aanspraak blijft maken op de enclave en geen permanente huisvesting voor hen wil regelen. Nog dagelijks zijn er schermutselingen, met doden tot ge volg. Azerbeidzjan staat er dankzij de 'olieboom' economisch beter voor dan Armenië, verhoogt het militaire bud get jaarlijks en dreigt met een nieuw "gewapend conflict. Het christelijke Ar menië heeft in Rusland echter nog een belangrijke bondgenoot. Abchazië en Zuid-Ossetië Georgië wil dat deze opstandige, pro-Russische regio's luisteren naar het centrale gezag in Tbilisi. In 1991 en 1992 woeden kortstondige maar bloedige oorlogen in beide regio's. Duizenden mensen komen om. Rus land komt te'hulp. Een status quo is het gevolg. Sinds de pro-westerse pre sident Saakasjvili aan de macht is, bakkeleien Rusland en Georgië bijna dagelijks. In 2004 stuurt Georgië troe pen naar de grens van Zuid-Ossetië om, zegt Tbilisi, een einde te maken aan het smokkelen, de belangrijkste inkomstenbron van de regio. In fe bruari van dit jaar besluit het Georgi sche parlement dat de Russische troe pen die deel uitmaken van een vredes macht in Zuid-Ossetië moeten vertrek ken. Rusland weigert. Afrika Soedan Het meest in het oog springende con flict in Afrika speelt zich af in het wes telijke regio van Soedan. In Darfoer ontketenden rebellen begin 2003 een oorlog, die al aan bijna tweehonderd duizend mensen het leven heeft ge kost en voor twee miljoen ontheem den heeft gezorgd. Rebellenbewegin gen in Darfoer strijden voor grotere economische en politieke invloed in hun regio. Jarenlang is dit gebied gro tendeels genegeerd door de politici in de Soedanese hoofdstad Khartoem. Er is nauwelijks ontwikkeling. De re gering gebruikt Arabische milities, Janjaweed genaamd, om de meren deels Afrikaanse rebellen te bestrij den. Ondanks vredesbesprekingen en internationale druk lijkt een oplos sing vooralsnog niet in zicht. De Soe danese regering wil of kan de milities niet in het gareel krijgen en de rebel len zijn onderling sterk verdeeld. De speciale VN-gezant Jan Pronk heeft de Verenigde Naties afgeraden hier vredestroepen in te zetten, omdat het te gevaarlijk zou zijn. Congo Officieel is de oorlog in Congo in 2003 beëindigd, maar in het oosten van het land vallen dagelijks nog vele slachtof fers door geweld. Overblijfselen van rebellengroepen, ordinaire benden, volksmilities en. onbetaalde rege ringstroepen bestrijden elkaar nog al tijd over toegang tot bodemschatten als goud, diamanten en coltan. Sinds de oorlog in 1998 uitbrak zijn bijna vier miljoen mensen omgekomen door geweld en ziekten. Plet is uitgeroepen tot het dodelijkste conflict in Afrika. Ondanks het soms harde optreden van 25.000 VN-militairen lukt het niet de situatie in het oosten onder controle te krijgen. Toch is het de bedoeling dat er later dit jaar vrede is, want dan zijn verkiezingen gepland in Congo. Ivoorkust Ivoorkust gold jarenlang als een van de stabielste en welvarendste landen van Afrika. Onderhuids sluimerden ja renlang geschillen tussen bevolkings groepen en immigranten uit arme om liggende landen die op de economische mogelijkheden in Ivoorkust waren af gekomen. In 2002 mislukte een staats greep van ontevreden militairen en werd het land in tweeën gesplitst. Het noorden is in handen van rebellen; het zuiden staat onder controle van het le ger van president Laurent Gbagbo. VN-militairen en Franse troepen hou den beide partijen zo goed en zo kwaad als het kan gescheiden. Vredes besprekingen lopen door halsstarrig heid van beide zijden op niets uit. Somalië Als zo goed als hopeloos wordt het con flict in Somalië bestempeld. Sinds de val van president Siad Barre in 1991 heeft het land geen functionerende re gering gehad. Er is weliswaar vorig Nepalese politiemensen arresteren een demonstrant tegen het bewind van koning Gyanendra. foto Gopal Chitrakar/RTR jaar een regering en parlement samen gesteld, maar vanwege intern gekisse bis functioneren ze geen van beiden. De echte macht in het land is in han den van groepen met wapens, zoals krijgsheren, islamitische rechtbanken en zakenlieden. De situatie wordt ge compliceerd door het clansysteem van Somalië. Niet alleen strijden de grote clans met elkaar, ook subclans en sub-subclans staan elkaar naar het le ven. Oeganda Kort nadat president Yoweri Museve ni in 1986 aan de macht kwam in Oe ganda, meldde zich in het noorden van het land een terreurgroep: het Verzets leger van de Heer (LRA) van Joseph Kony. Het LRA wilde Museveni, af komstig uit het westen van Oeganda, verdrijven omdat hij een einde had ge maakt aan een serie regimes die wer den geleid door noorderlingen. Terwijl Museveni rust en ontwikkeling bracht in Oeganda, liet hij het noorden aan zijn lot over. Wel stuurde hij zijn leger op het LRA af, maar dat is al die jaren niet in staat gebleken de rebellengroep te verslaan. Ook pogingen tot vredes overleg lopen steeds op niets uit. In middels lijkt het LRA versplinterd, waardoor de aanvallen op de bevol king enigszins zijn afgenomen. Ander half miljoen noorderlingen zitten ech ter nog steeds in kampen voor ont heemden en duizenden kinderen moet 's nachts buitenshuis slapen uit angst te worden opgepakt en ingelijfd door het LRA. De groep bestaat grotendeels uit jongens en meisjes die zijn ont voerd en worden misbruikt als strijder en seksslaaf. Midden- en verre oosten Kashmir In het Indiase gedeelte van de provin cie Kashmir woedt als sinds 1989 een oorlog tussen door Pakistan gesteunde moslimextremisten en het Indiase le ger. Tot dusver zijn hier 65.000 doden gevallen. Extremisten willen onafhan kelijkheid of aansluiting bij Pakistan; Indiase autoriteiten weigeren hierover te onderhandelen. Nepal Op het dak van de wereld vechten maoïstische rebellen al tien jaar tegen het leger. Maoïsten willen afschaffing van het koningshuis en een communis tische republiek vestigen. De strijd heeft al aan zeker achtduizend mensen het leven gekost. Gevechten vinden met name plaats in de bergen, niet zo zeer in de steden. Pakistan In de provincie Ballochistan vechten Ballochi-nationalisten tegen het Paki staanse leger. De nationalisten menen dat zij worden gediscrimineerd en dat de centrale autoriteiten alle gasinkom- sten uit Ballochistan in eigen zak steekt. Rond de vijfhonderd doden tot nu toe. Een groot regeringsoffensief probeert het verzet te breken. Filipijnen Op het eiland Mindanao, in het zuiden van de Filipijnen, strijdt een afschei dingsbeweging al dertig jaar tegen het- centrale gezag. Het conflict heeft al aan.meer dan 120.000 mensen het le- Zuid-Amerika Colombia De twee overgebleven, linkse guerrilla bewegingen in Colombia, Fare en ELN, vechten al vier decennia tegen de regering in Bogota voor een sociaal rechtvaardigere maatschappij. De Re volutionaire Strij dia-achten van Co lombia (Fare) ontstond in 1964 als de gewapende vleugel van de Communis tische Partij, waar zij later mee bra ken. De strijd is gericht tegen het grootgrondbezit en de uitbuiting van de arme plattelandsbevolking. Zij con troleert circa 35 procent van het natio nale grondgebied, gelegen in de Ama zone-regenwoud en de lagere delen van het Andesgebergte. Het kleinere Nationale Bevrijdingsle ger (ELN) is sterk beïnvloed door Fi del Castro en wijlen Mao Zedong. De verzetsgroep werd in 1965 opricht door stedelijke intellectuelen, die ook het platteland als uitvalsbasis hebben om het wettig gezag in de hoofdstad omver te werpen. Het ELN heerst voor al in het onherbergzame noordoosten van Colombia. Het ELN financiert de strijd vooral met losgeld, verkregen uit de honderden ontvoeringen die jaarlijks worden uitgevoerd. Ook de Fare verdient daar dik geld aan. Hun kroongijzelaar is de voormalige presi dentskandidate Ingrid Betancourt, die al vier jaar in het oerwoud wordt vast gehouden. Daarnaast verdient de Fare ook miljoenen met de drugshandel. Midden-Araerika Haïti Instabiliteit en gewéld plagen dit land al sinds de jaren tachtig. In 2004 zorg de een bloedige opstand, samen met druk vanuit de VS en Frankrijk, er voor dat president Aristide het land ontvluchtte. Een interimregering nam de macht over en een VN-macht werd geïnstalleerd om orde en rust te her stellen. Maar confrontaties tussen ge wapende bendes en politie zijn nog al tijd aan de orde van de dag en hebben al duizenden levens geëist. De VN om schrijven de humanitaire situatie in het land als 'catastrofaal'. Bijdragen van de GPD-correspondenten Harald Doornbos, Ilona Eveleens, Frans van den Houdt, Frans Lindenkamp en Remco Reiding Kinderen tijdens een Mai Mai militaire training in de Democratische Republiek Congo. foto Finbarr O'Reilly/RTR "VERGETEN" CONFLICTEN IN DE WERELD g Conflictgebieden Tsjetsjenië NOORD- -jy AMERIKA f vU Haïti Colombia - 1 ZUID- J AMERIKA Nagorno- «V EUROPA 'v h Soedan Ivoorkust L«jSU.v, Filipijnen AUSTRALIË ^/Oeganda ven gekost. Ondanks een wapenstil stand en vredesoverleg wordt hier nog steeds sporadisch gevochten. Op een ander eiland, Jolo, is het de extremis tische moslimbeweging Abu Sayyaf die strijd levert met regeringstroepen en voortdurend mensen, met name bui tenlanders, ontvoert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21