Handel softdrugs zeer groot PZC Ervaring van de toeschouwer staat voorop 'GELICHT Uitwisselingsconcert Vlijt Volharding en harmonie België Zeeland en duikwereld centraal in thriller Werkstraf voor oplichten ex Schipper mag Wijven varen, maar niet rijden Postduiven weer hok in Illegalen uit India opgepakt Begin aanvoer Canadese mosselen Stationsbrug gestremd Nieuwe Bl0f-cd binnen op eerste plaats albumlijst Veel inzendingen voor poëzieprijs Noord-Beveland «DELBURG - Dc Middel- Se politierechter I. Wol- S heeft gisteren een 39-jart- 1 vrouw uit de Zeeuwse hootd- i,d voor oplichting van haar laan conform dc eis veroor- ij,eld tot CO uur werkstraf waar vin 24 uur voorwaardelijk. Bo- vendien moet ze 36 uur de klas m te leren met geld om te oe Middelburgse bestelde op „am van haar ex goederen bij Neckermann in Hulst. Het slachtoffer werd onaangenaam verrast door een bericht van het postorderbedrijf dat er nog een rekening van 975 euro open- stand De verdachte zei dat ze (mondeling) toestemming had van haar ex, maar dat kon ze aiet hard maken. De strafbare feiten zijn in 2001 gepleegd. De nauw had talloze keren ge vraagd om aanhouding van de strafzaak, omdat ze bang was voor de gevolgen. 03 was ze al een keer ver- uuiueeld toen ze op naam van haar dochter bij een ander post orderbedrijf goederen bestelde. MIDDELBURG - Een 43-jarige inwoner van Vlissingen moest zich gisteren in Middelburg ver antwoorden voor dronken va ren, Politierechter I. Woltring veroordeelde de schipper tot an derhalf jaar rijontzegging, waar van negen maanden voorwaarde lijk en 28 uur taakstraf. De ver dachte mag wel blijven varen. Dc politierechter hield er reke ning mee dat de man op zijn boot woonde. Uit de bloedproef bleek dat de Kissinger 15 juli vorig jaar in Veere een hoog alcoholgehalte van 2,35 milligram per milliliter bloed had toen hij dronken met zijn zeilschip door het sluizen- complex voer. Dat was ruim bo ven de alcohollimiet van 0,8 mil- n, Een getuige had het niet vertrouwd toen hij de schipper vreemde capriolen zag uithalen. De Vlissinger zat nog in zijn proeftijd van een eerdere veroor- l voor dronken rijden. kunst door Emile Calon De softclrugshandel is niet meer te vergelijken met de handel van een tiental jaren terug. Hij is volledig gepro fessionaliseerd, weet de nieuwe divisie chef van de Zeeuwse recherche T. Slin gerland maar al te goed. Organisaties die in de handel zitten, hebben tal van specialisten in dienst voor alle voorko mende werkzaamheden. Van het verhou wen vaii schuurtjes en zolderkamers en het aftappen van elektriciteit tot het oogsten van de toppen. Een inwoner van West-Zeeuws-Vlaan- deren wilde dolgraag naar de winter sport. Het benodigde geld voor twee we ken Zwitserland stond echter niet op zijn bankrekening. Op een avond werd hij in een café aangesproken door een onbekende die hem voorhield dat dat geld makkelijk te verdienen was. Hij moest alleen maar zijn schuurtje be- schikbaar stellen. Dat cleed de man en voor hij het goed en Recherche wel iri de gaten had, was zijn schuurtje omgebouwd tot een volwaardige kweke rij. Na drie oogsten wilde hij stoppen, want het geld voor de sneeuwpret was binnen. De organisatie voelde daar nog niets voor 'want het liep toch zo lekker'. Toen de West-Zeeuws-Vlaming voet bij stuk hield, kreeg hij binnen enkele da gen bezoek van de politie en werd 'zijn' kwekerij ontmanteld. Sinds dat bezoek van de politie is een wintersportvakan tie verder weg dan ooit. Want de bewus te man heeft een extra hypotheek moe ten nemen om de boetes te kunnen beta len. Slingerland kijkt niet op van het boven staande verhaal. Hij weet dat via de kliklijn heel wat tips binnenkomen over illegale hennepkwekerijen. Hij beseft dat zo ook geprobeerd wordt concurre rende organisaties te benadelen, alsme de mensen die te snel willen stoppen. De recherchechef maakt zich zorgen, zo zegt hij, over het vele geld dat in die sec tor wordt verdiend. Dat geld wordt vol gens hein voor een aanzienlijk deel geïn vesteerd in onroerend goed en de hore ca. Dat gebeurt niet alleen in de Rand stadmaar ook in plaatsen als Goes, Mid delburg, Terneuzen en Vlissingen. Slin gerland zou het toejuichen als de lokale overheden wat meer onderzoek doen naar verdachte investeringen. „Meer na gaan waar geld vandaan komt dat in die sector wordt geïnvesteerd." Ook vindt hij het tijd worden om op nieuw eens „te deij ken naar cle regels rond-het gedogen van softdrugs. Er is een hele industrie ontstaan rondom de kweek en verkoop van dat product. En er is zoveel mee te verdienen, dat de ge organiseerde misdaad probeert steeds meer greep te krijgen op de sector. Wijkzorg Ruim vier maanden geleden trad Slin gerland aan als chef van de Divisie Re cherche Zeeland. Dat gebeurde in het kader van een uitwisselingsproject met het korps Midden- en West-Brabant. Hij heeft nog geen moment spijt van die uitwisseling. Hij noemt het goed dat agenten over en weer bij elkaar in de keuken kijken. En hij is zeker niet ontevreden over wat hij in de Zeeuwse recherchekeuken aan treft. Wel moet hij enigszins wennen aan de werkwijze. Bij de Zeeuwse poli tie staat het gewone straatwerk, de wijk zorg, centraal. Dat betekent dat ook tal van medewerkers van de recherche re gelmatig 'de wijk ingaan'. Die is hij dan even kwijt. Tegelijkertijd geeft hij aan dat op die manier de medewerkers wel op hoogte blijven van wat er precies speelt. Het is hem opgevallen dat de drie re chercheteams van het Oosterscheldebek- 'ken, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen niet precies dezelfde werkwijze hante ren. Hij vindt dat niet wenselijk. Stan daardisatie is volgens hem nodig om tot een goede informatiehuishouding te ko men. Informatie die weer meegegeven kan worden aan de collega's om crimine len te pakken. Daarnaast moet hem van het hart dat ook bij de politie Zeeland velen toch wel erg gehecht zijn aan de eigen werkplek. Zo lukt het hem bij voorbeeld niet om Zeeuws-Vlaamse agenten te interesseren voor een baan bij de recherche. Wat meer bereidheid om eens elders te werken, zou volgens hem velen goed doen. Slingerland is ervan overtuigd dat de Zeeuwse politie betere rèsultaten kan le veren als de inwoners meer meewerken bij het voorkomen en opsporen van mis daden. Hij weet zeker dat de burgers van Zeeland meer zien dan ze melden. Zeker als het gaat om woninginbraken, 'een van de meeste smerige criminele da den'. Volgens hem laten burgers de poli tie nog te veel alleen het opsporings werk doen. Hij roept dan ook op verdachte zaken te melden. Met nadruk: „Veiligheid is een zorg voor iedereen. Willen we Zeeland veiliger maken? Meld het. Meld wat u ziet, wat u hoort." Omdat de winstmarges gigantisch zijn, probeert de georganiseerde misdaad steeds meer greep te krijgen op de handel in hen nep, zegt recherchechef T. Slingerland. foto Peter Nicolai zaterdag 11 maart 2006 17 GOES - Voor postduiven in Zeeland geldt van 24 maart tot en met 12 mei de jaarlijkse, voorjaarsophokplicht. Dat hebben provincie, gemeenten en belangenorganisaties af gesproken. De duiven mogen alleen hun hok uit in het weekend en tussen 17 uur 's middags en 10 uur 's morgens. Op duiven die in genoemde periode vrij rondvliegen, met name ver wilderde postduiven, zal intensief worden gejaagd. Wilde duiven zorgen jaarlijks voor forse schade aan land- en tuinbouwgewassen. Het verbod geldt niet voor jonge duiven: die moeten va ker het hok uit om hun oriëntatievermogen te ontwikke len. Overigens zitten alle post- en sierduiven tot volgende week woensdag nog dag en nacht in hun hok wegens cle dreiging van vogelgriep. TERNEUZEN - De politie en de marechaussee hebben gisterochtend in Terneuzen negen illegalen opgepakt. De Slowaakse bestuurder van de vrachtwagen waar de ne gen mannen uit India in zaten, is aangehouden op verden king van mensensmokkel. De illegalen vielen op nadat ze uit de vrachtwagen waren gesprongen. Vier van hen konden meteen worden aange houden omdat de politie snel ter plaatse was. Vijf van hen waren in een lijnbus van Connexxion gestapt. De meldka mer van de politie heeft de chauffeur van de bus verzocht te stoppen waarna de politie de mannen kon aanhouden. De Indiase illegalen zijn ingesloten en worden overgedra gen aan de Vreemdelingendienst. Ook de Slowaakse vrachtwagenchauffeur zit vast. YERSEKE - De Canadese ambassadeur in Nederland, C. Swords, heeft gistermiddag het officiële startsein gege ven voor de aanvoer van Canadese mosselen naar de Ne derlandse markt. Ze deed dat ter gelegenheid van het begin van de handels contacten tussen het Canadese bedrijf Island Gold en de Yersekse vis-, schaal- en schelpdierenhandel Adri en Zoon. Ambassadeur Swords constateerde dat Island Gold gevestigd is op Prince Edward Island, een eiland dat vol gens haar erg veel overeenkomsten vertoont met Zeeland. Daar worden mosselen in hangcultures gekweekt. Adri en Zoon is overgegaan op de import vanuit Canada omdat het Nederlandse mosselseizoen op zijn eind loopt en de klanten (restaurants) vragen om seizoensverlenging. Ook andere bedrijven uit Yerseke importeren buitenlandse mosselen. MIDDELBURG - Scheepvaartverkeer op het Kanaal door Walcheren kan van dinsdagavond 14 maart tot woensdagochtend 15 maart niet langs de Stationsbrug in Middelburg. De brug gaat dan niet open voor schepen omdat er onder houdswerk uitgevoerd moet worden. Het verkeer op de weg kan wel gewoon over de brug rijden. De stremming voor de scheepvaart duurt van 22.00 uur 's avonds tot 6.00 uur 's ochtends. De brug gaat wel enkele keren voor controle open en dicht, maar schepen mogen er dan niet langs. door Anita Tournois TERNEUZEN - Eddy Kaijser, kunstschilder en fotograaf uit Rotterdam, maar van oorsprong Terueuzenaar, exposeert wer- kcuuit de periode 2002-2005 in dc Grote Kerk. De series Lines, Salvador en Expansion omvat ten schilderijen in acryl op doek vormen de hoofdmoot. Foto- drukken op canvas uit de serie Lilicrtad geven een indruk van zijn passie voor fotografie als vorm tot communicatie met het publiek. ;e in mijn schilder kunst is de relatie van de toe schouwer met het schilderij", zegt Kaijser. „Het gaat niet zo zeer om interpretatie, maar juist om de ervaring van de kijker ihet het kunstwerk. De beelden mijn werk zijn bevrijd van herinnering, associatie en nostal gie; het zijn beelden met een ei gen werkelijkheid, die voor zich spreken," „Als schilder maak je continu het proces van wording mee, samensmelting van de ma- en zijn werk en de kunste- r als toeschouwer van dit werk. De titels die de werken be geleiden zijn dan ook onderge schikt, Ze ontstaan pas na roltooiïng. Ik geef ze als resul- '""l van mijn eigen ervaring als er naar mijn eigen kunst werk." Meerstemmige zang uit Albanië iu kerk Veere VEERE - Muziekpodium Zee- wad (voorheen Nieuwe Muziek Wand) begint vandaag met wn serie niet-westerse muziek. Fotodrukken op canvas uit de serie Libertad van Eddy Kaijer Escape, The Void, Dream vs rea lity, Sunshine in a backyard, Echoes, Wish of The Cure, titels voor zijn abstracte expressio nistische doeken, zijn dan ook niet voor uitleg vatbaar. Men kan er aan voorbijgaan. Het gaat om de eigen persoonlijke er varing en invulling, zoals de kunstenaar bedoelt. Toch ervaart men in titels als The Blue Hole, Southern, Dark ness, Blue en Underneath wel enige verwantschap met het werk door de gebruikte kleur stelling, al zal dit niet de bedoe ling zijn. Kleur Kaijser houdt van kleur. Zijn pa let varieert in tint, waarbij pri maire tinten overheersen, aange vuld met witte en zwarte accen ten. Hij is niet karig met verf, schildert vele lagen over elkaar en zet regelmatig flink aan met het paletmes, zoals in Drop a li ne II, In veel gevallen domineren lijnen, zowel enkel- als meervou dig, de composities. Strakke, gebogen en kronkelende lijnen, opgaande en neerwaartse, hele en halve lijnen of lijnen die een kruis vormen als in The Balco ny. Vlakvormen worden ook toegepast in Outside en Safari. Een zeer uitbundig werk is Prey and Predator, waarin tallo ze kleuren in elkaar overlopen. Een drieluik - dezelfde werken ziet men ook nog samengevoegd op één doek- en nog enkele ande re werken uit de serie Libertad tonen fotoafdrukken op canvas. Hierop staan portretten van mensen, zoals bijvoorbeeld enke le gitaristen, naast tekst en ze gaan over vrijheid. De serie Salvador is gemaakt in Brazilië, waar Kaijser in een ate lier werkte, net als eerder in Ter- --u Mutate in de reeks is het Du- Ensemble te horen, een tien- ™PPig gezelschap uit Albanië. Met vertegenwoordigt de zang- jraditie uit het zuiden van het land, gekenmerkt door meer stemmigheid. De zang wijkt aarmee van de vocale mu- Zle'c u't het noorden, die door dans eenstemmig is. -"et optreden wordt gehouden "i de Grote Kerk in Veere en be- m om 20.00 uur. Het is het Jeede concert van Muziekpo- tum dit seizoen, dat woensdag werd geopend door de Britse rieestergitarist Fred Frith. door Rolf Bosboom GOES - Thrillerschrijfster Ma- relle Boersma (1957) heeft wei nig met detectives. „Ik hou er niet van als op de eerste bladzij de van het boek een moord wordt gepleegd en dat je er dan moet achterkomen wie het heeft gedaan. Ik probeer juist een ver haal te vinden dat heel anders is dan in politieseries." Wat Boersma betreft hoeft er niet per se een moord te worden gepleegd om een boek spannend te maken. Stil water, haar twee de thriller, die gisteren in haar woonplaats Wageningen werd gepresenteerd, is daar een voor beeld van. Dat er tegen het eind toch een slachtoffer valt, ge beurt min of meer per ongeluk. Stil water speelt zich af in Zee land - vooral in, op en rond de Oosterschelde - en bundelt drie passies van Boersma: het span nende boek, de duikwereld (en daarmee het onderwaterleven) en de wetenschap. Hoofdpersoon van het verhaal is de marien biologe Rona die te maken krijgt met opvallend veel dode bruinvissen in de Ooster schelde. Ook merkt zij bij zich zelf en een collega-duiker dat haar gezondheidstoestand snel verslechtert en dat vooral haar geheugen achteruitgaat. Daar door rijst het vermoeden dat er wat met het water van de Ooster schelde aan de hand is. Tegelijkertijd wordt een mana ger van een destructiebedrijf bij Goes afgeperst. De dader dreigt ernstig vervuilde lozingen bij het bedrijf te veroorzaken. De manager vreest daardoor de for se bonus op zijn riante salaris te verliezen. „Ik probeer ook wat maatschappelijke kwesties aan te snijden, zoals in dit geval die enorm hoge beloningen", zegt Boersma. „Op die manier tracht ik mensen tot nadenken aan te zetten." De schrijfster heeft bewust voor Zeeland gekozen, als ideale om geving voor een roman waarin duiken en water zo'n belangrij ke rol spelen. „Ik kom er regel matig, heb er zelf vaak gedoken. Voor dit boek ben ik er twee keer een heel weekend geweest, om sfeer te proeven, om te kij- ken waar dingen zich af kunnen spelen en om foto's te maken." Veel locaties in Stil water zijn dan ook voor Zeeuwse lezers zeer herkenbaar. De wetenschap keert terug in de analyse van watermonsters die worden genomen. De schrijfster werkt zelf als analiste bij Wage ningen Universiteit en Research centrum. „In mijn boeken pro beer ik het allemaal zo duidelijk mogelijk uit te leggen voor de leek. Dat geldt net zo goed voor het duiken. Daar worden ook al lerlei termen gebruikt, zoals trimvest. Dan moet je toch even aangeven wat dat is." Boersma debuteerde vorig jaar met Nephila's netwerk, dat over wegend goed werd ontvangen. Stü water is wat haar betreft weer een stap vooruit. „Ik trek me best wel wat aan van reac ties en recensies. Het vorige boek werd soms wat te wijdlo pig, te expliciet gevonden. Ik hoop dat Stil water meer vaart heeft. De mensen die het al heb ben gelezen, zeggen dat ook. Het zwemt niet meer in details." Boek: Marelle Boersma, 'Stil wa ter'. Uitqeverij Ellessv Crime, 270 blz., 17,95. neuzen en nu in Rotterdam. In deze stad, waar hij op Zwaans hals een eigen atelier en exposi tieruimte heeft, kwamen de se ries Lines en Expansion tot stand kwamen. Kaijser woont en werkt daar sinds 2000 als pro fessioneel kunstenaar. Zijn kunstenaarsschap kwam niet via een academie tot stand, want Kaijser studeerde bedrijfs kunde en filosofie aan de Eras mus Universiteit van Rotter dam. Reizen naar Afrika en Azië, inspireerden hem tot het maken van kunst. Tentoonstelling t/m 1 april in de Grote Kerk, Noordstraat in Ter- neuzen. Geopend: ma.-vr., 9.00- 16.30 uur, zo. 11-16 uur. MIDDELBURG - Umoja, het nieuwe album van de Zeeuwse popgroep Bief, komt volgende week zoals verwacht binnen op nummer een van de Mega Al bum Top 100. Het album, een combinatie van cd en dvd, doet verslag van de muzikale wereldreis die Blof twee jaar lang heeft gemaakt. Umoja kwam vorige week vrij dag uit en werd meteen be kroond met platina, omdat er al meer dan 70.000 exemplaren van waren verkocht. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Fanfare Vlijt Volharding uit Oost-Souburg geeft vanavond in de Stads schouwburg in Middelburg een bijzonder uitwisselingsconcert met harmonie Broederkring uit het Belgische Houthalen. Het op treden begint om 20.00 uur. Het concert is een ontmoeting op verschillende niveaus: tussen twee orkesten, tussen twee lan den, maar ook tussen twee diri genten die tevens componisten zijn. Een van hen is Albert John Vervorst, dirigent van Vlijt Volharding. Zijn Vlaamse colle ga is de bekende Bert Apper- mont. „Onlangs was er een wedstrijd waar we met Vlijt Volharding een stuk van Appermont hebben gespeeld", zegt Vervorst. „Toen ontstond het idee om hem een keer bij ons uit te nodigen om te komen luisteren." Dat idee is uitgemond in een complete uitwisseling. Vervorst dirigeert voor de gelegenheid Broederkring, die zijn composi tie Par hasard, les Anges glis- sant a la lune uitvoert. Vlijt Volharding speelt het stuk Gulli ver's Travels van Appermont, onder leiding van de Vlaamse di rigent zelf. Daarna is er een gezamenlijk op treden, zodat er een combinatie van fanfare en harmonie ont staat met rond de honderd muzi kanten op het podium. Zij spe len eerst Festmusik der Stadt Wien van Richard Strauss en vervolgens het poppy I'm so ex cited van The Pointer Sisters. Appermont leidt het eerste deel, Vervorst het tweede. „We hebben ooit wel eerder een soort uitwisseling gedaan, maar op deze manier is het toch wel heel bijzonder", zegt Vervorst. „Bovendien is Bert Appermont een grote naam in de blaasmu- ziekwereld, terwijl ik als compo nist net ben begonnen. Daarom is het voor mij erg interessant om met hem samen te werken." Vervorst, die oorspronkelijk af komstig is uit Oost-Souburg en nu in Tilburg woont, schreef zijn stuk in 2003 voor zijn eind examen als slagwerker aan het conservatorium in Tilburg. Daar studeert hij nu compositie. Verder leidt hij, behalve Vlijt Volharding, drie orkesten, waar onder Ons Genoegen in Vlissin gen. Zijn stuk van vanavond telt vier delen en is oorspronkelijk be doeld voor fanfare. „Ik heb het opnieuw gearrangeerd voor een harmonieorkest. Bij de uitvoering zijn er twee groepen solisten die ter hoogte van het publiek staan. De com positie van Appermont, Gulli ver's Travels, bestaat eveneens uit vier delen, gebaseerd op de vier reizen in het gelijknamige boek van Jonathan Swift. De samenwerking smaakt naar meer. In elk geval gaat Vlijt Volharding in oktober naar Houthalen om daar hetzelfde programma uit te voeren op de thuisbasis van Broederkring. Nieuwe uitwisselingen, ook met andere gezelschappen, sluit Ver vorst allerminst uit. KATS - De eerste Jacob van Maerlanl Poëzieprijs heeft een opmerkelijk hoog aantal inzen dingen opgeleverd. De jury mag zich buigen over in totaal 182 ge dichten afkomstig van 89 men sen. De nieuwe prijs, die bestaat uit een bedrag van 500 euro, is be stemd voor gedichten die een re latie hebben met Noord-Beve land. De beste inzendingen wor den verzameld in een bundel die wordt geïllustreerd door kunste naars en die in augustus tijdens Kunstspoor wordt gepresen teerd. De jury bestaat uit Frits van Oostrom (hoogleraar Nederland se letterkunde en schrijver van Maerlants wereld), de dichters Ed Leeflang en Co Woudsma, PZC-hoofdredacteur Andreas Oosthoek en burgemeester Cees van Liere van Noord-Beveland, Zij komen donderdag 16 maart voor het eerst bijeen. Dan wordt waarschijnlijk ook bepaald wan neer de winnaar bekend wordt gemaakt en wanneer de prijs wordt uitgereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17