Oppepper voor watersport Goese Deltabrouwers hebben Goesting Politie bezorgd over investering winst koffieshops in horeca PZC 15 Aantal passages tunnel bepaalt tarief voor t-tag Kledingbeurs Provincie wil 2 miljoen meer voor jeugdzorg Instanties en organisaties bundelen krachten en initiatieven Mishandeling leidt tot boete bij nader inzien Evacuatie veerboot te traag Werkstraf voor inrijden op agent Nieuw onderzoek jeugdmonitor Belediging agenten bestraft Lentemarkt in Antonius zaterdag 11 maart 2006 TERNEUZEN - Wie vaak door dc tunnel rijdt, heeft meer recht op korting dan de sporadische passant. Dat is het uitgangspunt van een nieuw systeem dat de NV Westerscheldetunnel gaat ontwerpen voor het gebruik van de T-tag. De verandering is ingegeven door het feit dat veel meer ge bruikers een T-tag aanschaften dan het tunnelbedrijf had ge dacht. Het apparaatje bezorgt de eigenaar 23 procent korting en een vlotte passage door de tol poort. De verwachting was dat zo'n veertig procent van de ge bruikers er een zou kopen, in werkelijkheid is dat 62 procent. Gezien de korting betekent dat een serieuze inkomstenderving en dat kan het tunnelbedrijf niet gebruiken nu het aantal pas santen achterblijft bij de progno ses. „Bovendien kun je je afvra gen of het reëel is dat iemand die twee keer per jaar door de tunnel rijdt, evenveel korting krijgt als een dagelijkse gebrui ker", zegt directeur T. Buis. De NV studeert daarom op een nieuw systeem. Er moet een staf fel komen die uitgaat van het principe: hoe vaker je passeert, hoe meer korting. Het bedrijf is daar nog niet uit. Bovendien moet voor zo'n systeem nieuwe software worden ontwikkeld. „Die is niet standaard beschik baar." Over de ingangsdatum laat Buis zich dan ook nog niet uit. pagina 22 het povere plusje van de Westerscheldetunnel GOES - De werkgroep bijzonde re activiteiten van buurthuis de Pit in Goes houdt woensdagmid- 'ig 22 maart een kinderkle- ng- en speelgoedbeurs van 13.00 tot 14.30 uur. Spullen voor de beurs kunnen een dag van tevoren op dezelfde uren worden ingeleverd. De spullen moeten zijn voorzien van een sticker met een num mer, de maat en de prijs. Per in- i breng geldt een maximum van 35 stuks, De organisatie houdt een kwart van de prijs in. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De provincies vra gen het Rijk om 91 miljoen euro extra voor jeugdzorg. Daarvan zou bijna 2 miljoen euro aan Zeeland kunnen toekomen. Het verzoek is gericht aan de Twee de Kamer die donderdag over jeugdzorg overlegt. De Bureaus Jeugdzorg krijgen 2ds meer meldingen binnen van kinderen die worden mis handeld en verwaarloosd of die dreigen te ontsporen. Volgens '3 provincies schieten de be staande budgetten tekort, waar door kinderen steeds langer moe ten wachten op hulp. Ook staat door geldgebrek de kwaliteit I van hulp onder druk. Het verzoek aan de Kamer wordt door Zeeland onder steund, aldus gedeputeerde G. van Heukelom (SGP, Welzijn). Ook hier groeien cle wachtlijs ten en de wachttijden. Binnen- kort hoopt hij precieze cijfers aan Provinciale Staten te presen teren. Het kabinet heeft al 33 miljoen euro extra toegezegd voor jeugdzorg, maar volgens Van Heukelom is dat te weinig. 'De provincies hebben becijferd t in totaal 124 miljoen euro extra nodig is. Vandaar dat nu om 91 miljoen euro wordt ge- door René Schrier VLISSINGEN - De recreatie vaart in Zeeland krijgt een stevi ge oppepper. Het Deltagebied moet veel nadrukkelijker op de kaart komen te staan als hét wa tersportgebied bij uitstek in Ne derland. De voorzieningen voor pleziervaartuigen kunnen verbe terd worden en er moeten meer ligplaatsen komen. Verder is het de bedoeling de waterrecreatie veel duidelijker in beeld te bren gen als een van de economische pijlers van Zeeland. Vertegenwoordigers van ver schillende instanties en belan gengroeperingen die met cle wa tersport te maken hebben, zijn donderdag en gisteren in Vlissin- gen bij elkaar geweest om te filo soferen over de toekomst van cle waterrecreatie in het Deltage bied. Eén van de belangrijkste consta teringen was dat alle initiatie ven en activiteiten van instan ties als Rijkswaterstaat, de His- wa, de watersportorganisaties, het Bureau voor Toerisme Zee land en anderen gebundeld wor den. Dat geldt ook voor de informa tie waarover zij beschikken. Zo is het de bedoeling dat er één (in- ternet)loket komt waar alle rele vante informatie voor water sporters is te vinden. Vanuit de mensen die de afgelo pen twee dagen bijeen zijn ge weest, zijn groepen gevormd die elk hun taken oppakken. Zo wordt gekeken of er steden of dorpen in Zeeland te vinden zijn (naast de al bestaande) waarin watersporters met hun bootjes tot in het centrum zou den kunnen doordringen. Ook wordt bekeken hoe cle infra structuur voor de watersporters zelf, maar ook naar de ligplaat sen verbeterd kan worden. De ligplaatsen worden onder de loep genomen, vanuit de vraag of ze kwalitatief wel voldoen en of er genoeg zijn. Een van de op- - drachten is tien plaatsen te vin den waar charterschepen wel kom zijn. Expertisecentrum Een andere groep gaat aan de slag om een jachthaven van de toekomst te realiseren. Daar voor bestaan al ideeën in het Grevelingengebied. Ook wordt bekeken of aan die jachthaven van de toekomst een expertise centrum voor watersport en -re creatie kan worden gekoppeld. In dat kader zal contact met de Hogeschool Zeeland gezocht worden in een poging clie ook bij de initiatieven te betrekken. Zeeland moet zichzelf ook veel meer bewust worden van de po tentie die de Delta heeft als wa tersportgebied. Of zoals M. Tem pelman van het Burlap voor Toerisme Zeeland het uitdrukte: de Zeeuwen moeten niet langer met hun rug naar het water staan. De komende weken moeten de taken en opdrachten uitgevoerd worden. Soms zal het nodig zijn om daarvoor bij andere instan ties, instellingen of overheden aan te kloppen. Op die manier zal het initiatief zich als een olie vlek uitbreiden en zal draagvlak voor de ideeën ontstaan, zo is de verwachting van de deelnemers. Rijkswaterstaat heeft het initia tief genomen voor cle bijeen komst die donderdag en giste ren is gehouden. K. de Groot van Rijkswaterstaat gaf aan dat voorkomen moet worden dat al lerlei clubs ieder voor zich het wiel uitvinden. Het is de bedoe ling dat gebruik wordt gemaakt van eikaars kennis en expertise. De deelnemers moeten de ge meenschappelijkheid opzoeken, voegde hij er aan toe. Of zoals C. Schot van de Hiswa stel de: „We zitten niet 'in eikaars vaarwater, maar we zitten in hetzelfde vaarwater." Het streven is er op gericht alle plannen in 2010, uiterlijk 2012 gerealiseerd te hebben. Deltabrouwers Jan Passieux en René Remijn (links en midden) proosten samen met directeur Gerard Heerebout van het Historisch Museum De Bevelanden op het nieu we bier Goesting, dat volgende week officieel ten doop wordt gehouden. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt GOES - 'Goesting': de Vlamingen heb ben het uitgeroepen tot het mooiste Ne derlandse woord, maar. het is ook de naam van het nieuwe bier dat het ama- teurbrouwersgilde De Deltabrouwers volgende week zondag ten doop houdt. Directeur Gerard Heerebout van het Historisch Museum De Bevelanden mag het Deltabier Festival zondag 19 maart openen in het Ambachtencentrum in Goes. Hij doet dat met Goesting, wat zo veel betekent als zin, lust of smaak. Vorig jaar brouwden de Deltabrouwers een festivalbier ter gelegenheid van de viering van 600 jaar Goes. Korte Gos heette toen het biertje, naar de kreek waaraan Goes ontstond. Het bier dat nu in driehonderd flessen van driekwart li ter zit, en in een handvol vaten, inspi reerde de Belgische brouwer wiens ke tels de Deltabrouwers gebruiken, tot de veelbelovende naam. Deltabrouwer Jan Passieux: „Het zijn twee vliegen in één klap. Het woord Goes zit erin en het zegt wat over de smaak. De ondertitel is dan ook: een zinvol bier." Passieux ging zelf aan de slag om een passend etiket te vinden. Het moest iets ambachtelijks zijn en dan kom je al snel terecht in de gilden. „Nu heeft het Goe se museum een prachtcollectie schut tersstukken, waarop de leden van de schuttersgilden zijn afgebeeld. We heb ben er een genomen van 1665, geschil derd door Willem Eversdijk ter gelegen heid van de nieuwe statuten van cle schutterij Sint Sebastiaan." Tijdens het festival, dat om 13.30 uur wordt geopend, worden de flessen ver kocht en ook uit de tap komt pure Goes ting. Het is overigens niet het enige bier dat wordt getapt. Er is bier van acht professionele ambachtelijke brouwers en natuurlijk zijn er de bieren van de Deltabrouwers zelf. René Remijn, een van hen: „Daar komen professionele keurmeesters voor, die aan het einde een winnaar bekend zullen maken. Die wedstrijd is het hart van het festival. Dat is bedoeld om de kwaliteit van het bier nog hoger te maken." Als de flessen Goesting zijn verkocht en de vaten leeg zijn, dan is het bier, naar een recept van Middelburger Kees Bub- berman, nergens meer te krijgen. Behal ve als een kroeg of een restaurant het ex clusief wil verkopen. Dan gaan de Delta- broüwers gewoon nog een keer naar Bel- sele om in de ketels van Chris Boelens nog eens een paar honderd liter Goes ting te brouwen. o—s de tot dusver geldende verdeelsleutel krijgt Zeeland van cle toegezegde 33 miljoen on geveer 600.000 euro. Daar zou Mg 1,8 miljoen euro bij kunnen komen als het nieuwe verzoek wordt gehonoreerd. Tegelijker tijd benadrukt Van Heukelom dat geld uit Den Haag niet de enige oplossing is. Jn Zeeland pakken we het probleem aan de voorkant aan, met vroeg-erbij-teams en jeugdzorgers die direct in de ge zinnen aan de slag gaan. Dat be tekent snelle hulpverlening zon der lange en kostbare procedu res." Het geld daarvoor is tot dusver door de provincie opge bracht. Uiteindelijk hoort die re kening wel bij het Rijk, erkent "an Heukelom. „Daarover gaan we nog met het ministerie pra ten." Als de Kamer het pleidooi van ■de provincies overneemt, kan bet budget mogelijk in het ka der van de Voorjaarsnota be schikbaar worden gesteld. Van Heukelom wijst erop dat het n°g sneller kan als de politieke wil aanwezig is. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol- tring veroordeelde gisteren een 39-jarige man uit Vlissingen voor mishandeling en bedrei ging van een vrouw tot 500 euro boete. Officier van justitie G. Ooster- veld tilde zwaarder aan het ge weld. Zij eiste zestig uur werk straf. De VTissinger had op 4 juli vorig jaar in zijn woonplaats het slachtoffer hardhandig aange pakt door haar in de keel te knij pen, in haar gezicht te slaan en tegen haar benen en buik te schoppen. De man ontkende het geweld te hebben gepleegd. Hij zei dat hij met een forse duw de deur van de woning van de vrouw had wil len openen. Daardoor zou cle vrouw ongelukkig ten val zijn gekomen. „Ik sla geen vrouwen", voegde hij eraan toe. Uit het letsel van het slachtoffer bleek dat er meer aan de hand was geweest. De verdachte gaf wel toe drei gende taal te hebben gebezigd. De Vlissinger had zich laten lei den door roddelpraat over zijn vriendin. Wil Leijnse exposeert in restaurant Den Burtman in Kruispolderhaven in plaats van in Graauw. De expositie is te zien toten met 17 april. COR DE JONGE VLISSINGEN - Het lukte gisteren niet om tijdens een oe fening op een van de boten van het fietsvoetveer de 'passa giers' snel te evacueren. Het duurde 22 minuten voor de studenten van de Hogeschool Zeeland in de vletten zaten terwijl dat volgens de officiële normen binnen zeven mi nuten moet gebeuren. Volgens J. van den Broek van de BBA moet het personeel 'nog beter getraind worden' en zijn er ook technische aanpassingen nodig om in de toe komst een evacuatie veel vlotter te laten verlopen. Vooral het neerlaten van de vletten moet vlotter kunnen, aldus de medewerker van het vervoersbedrijf. Hij verwacht dat binnen anderhalve maand de officiële norm gehaald kan worden. DEN HAAG - Een 48-jarige vrouw uit het Belgische Dein- ze die tijdens een achtervolging in Cadzand op een politie man inreed, hoeft niet naar de gevangenis. De vrouw is gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof ver oordeeld tot een werkstraf van 240 uur en een jaar voor waardelijke celstraf. Eerder kreeg de vrouw door de Mid delburgse rechtbank een gevangenisstraf van vijftien maanden waarvan vijf voorwaardelijk opgelegd. De Bel gische politie achtervolgde de vrouw nadat zij in de nacht van 5 augustus in Knokke betrokken was geweest bij een aanrijding. In plaats van te stoppen reed de vrouw met ho ge snelheid verder totdat zij zich in Cadzand klem reed in een doodlopende steeg. Toen een agent haar wilde aanhou den gaf de vrouw vol gas in de achteruit. De agent moest een sprong maken om het vege lijf te redden. De vrouw lijdt aan depressies en heeft als alleenstaande moeder de zorg over een negenjarige gehandicapte zoon. Om die re den wilde de hofaanklaagster twee weken geleden geen gevangenisstraf eisen. Zij vorderde een werkstraf van 240 uur en jaar voorwaardelijke celstraf. MIDDELBURG - De Jeugdmonitor Zeeland begint maan dag een nieuw onderzoek onder leerlingen in groep 6 van de Zeeuwse basisscholen. Ruim tachtig procent van de 271 scholen doet mee. De kinderen krijgen vragen voorge legd over vrije tijd, gezondheid, pesten, politie, school, thuis, vrienden, geld, dingen die niet mogen, de buurt en achtergronden van het kind. Het onderzoek duurt tot eind maart. De Jeugdmonitor Zeeland is een samenwerking tussen de provincie, de dertien gemeenten en verschillende instellin gen, die werkzaam zijn op het gebied van de jeugd. De eer ste resultaten zijn voor de zomervakantie bekend. MIDDELBURG - Een 34-jarige inwoner van Goes is giste ren in Middelburg conform de eis veroordeeld tot tachtig uur werkstraf. Politierechter I. Woltring vond het beledi gen van agenten en het vernielen van een ruit bewezen. De man moet 129 euro schadevergoeding betalen. De Goesenaar schold begin juli vorig jaar in zijn woon plaats agenten uit, nadat hij was opgepakt. De verdachte leidde in die periode een zwerversbestaan, maar vertelde gisteren inmiddels onderdak en werk te hebben. Hij gaf toe op 22 november 2004 een ruit bij Gasthuis Ganzestad te hebben vernield en was bereid de schade te vergoeden. door Emile Calon illustratie Cor de Jonge MIDDELBURG - De Zeeuwse politie heeft duidelijke aanwij zingen dat geld dat verdiend wordt met de handel in soft drugs, geïnvesteerd wordt in on roerend goed in Zeeland. Om die reden vindt chef T. Slinger land van de Divisie Recherche dat de gemeenten beter moeten nagaan waar het geld vandaan komt dat in onroerend goed en horeca wordt gestoken. De handel in softdrugs is ook in Zeeland een echte miljoenenhan- del, aldus Slingerland. Er wor den volgens hem gigantische winsten gemaakt. „En dat geld komt uiteindelijk ergens te recht." Via de zogenoemde wet Bibob is het voor gemeenten goed moge lijk na te gaan of er verdachte transacties hebben plaatsgevon den, aldus de recherchechef. Hij heeft echter de indruk dat maar weinig gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheden die die wet biedt. Hij wijst vervolgens naar Roosendaal en Bergen op Zoom waar het bureau Berenschot on derzoek doet naar het herinves teren van drugs winsten. Uit dat onderzoek blijkt dat drugswin sten volop worden geïnvesteerd in onroerend goed en horeca. Meer macht Slingerland raadt gemeenten aan om bij gevoelige investerin gen in onder meer horeca, gok- hallen, seksgerelateerde onder nemingen, grow- en koffieshops te toetsen waar het geld van daan komt. Als dat toetsen niet plaatsvindt, ontstaat het risico dat de drugsindustrie steeds meer macht verwerft in de gewo ne economie, aldus Slingerland. Hij ziet dat er een hele industrie ontstaan is rondom de teelt en de verkoop van softdrugs. „Het is uit de schoenen gegroeid." Hij verwijst naar een recente reeks invallen en arrestaties in de Kanaalzone en Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Rondom een growshop in Nieuw-Namen was een fiks aantal illegale kwe kerijen ontstaan. En in een van die kwekerijen lagen ook vuur wapens. Volgens Slingerland schurkt de softdrugsindustrie steeds meer tegen het criminele circuit aan en zijn er ook steeds meer overlappingen. „Er valt im mers zoveel te verdienen met de handel in softdrugs." Hij vindt het vreemd dat er in Vlissingen concrete plannen zijn om aan het Bellamypark een koffieshop te vestigen. Hij vraagt zich hardop af of het wel verstandig is om zo'n mooie cen trale plek 'te laten bederven' met zo'n zaak. In Zuid-Limburg wordt één op de tien vergunningaanvragen uit de horecasector geweigerd, omdat de aanvrager niet duide lijk kan maken hoe zijn zaak ge financierd wordt. Dat is een van de gisteren bekendgemaakte uit komsten van de operatie 'Scho ne Handen' om criminelen te frustreren en het witwassen van misdaadgeld tegen te gaan. Eind 2004 besloot een aantal ge meenten aldaar om samen met justitie en politie de snel groeiende vermenging van on der- en bovenwereld in die regio een halt toe te roepen. Het pro ject richt zich op de bestuurlijke aanpak van de georganiseerde criminaliteit. Het is volgens de politie een van de weinige plek ken in de wereld waar deze aan pak van de criminaliteit nu da gelijkse praktijk is. pagina 17 handel softdrugs zeer groot KLOOSTERZANDE - In woon zorgcentrum Antonius in Kloos- terzande wordt zaterdag 1 april een lentemarkt gehouden. In kraampjes bieden de Wel fare-handwerkgroep en de knut- sel-herengroep de resultaten van him arbeid te koop aan. Er is ook een boekenmarkt, waar voor de laatste weken in Anto nius de boeken verzameld zijn. Voor deze verkoop kunnen ook nog boeken worden ingeleverd. De lentemarkt biedt verder een rommelmarkt en een presenta tie van de buurtbus. De op brengst is bestemd voor ontspan ningsactiviteiten van de bewo ners. De lentemarkt duurt van 10.00 tot 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15