De Burcht barst uit haar voegen PZC PZC Het raadsel Waterdunen open DELSCHER Dagen GroenLinks en D66 trekken kandidaten terug -13 Ouders bezorgd over veiligheid Souburgse basisschool Uitvoering van Matthaus Passion in basiliek Hulst Benauwd moment voor Ouddorpse Grap misplaatst maar niet bestraft Diefstal uit auto Westkapelle Bestelauto opengebroken Tanken zonder te betalen Bisschop Muskens in jubileummis Diefstal in kleedkamer school Goes Demontage bom Breskens vergt evacuatie bewoners .jv» MODE m r SHOW zaterdag 11 maart 2006 joorEdithRarnakers VLISSINGEN - GroenLinks en DB6 hebben de drie kandidaten, die rij "P het °°S hadden om «eihouder van Vlissingen te „orden, afgezegd. De partijen liaddcn een gezamenlijke adver tentie geplaatst voor de werving van wethouders. Met de kandidaten is nu de ispraak gemaakt dat we hen „•eer benaderen als de collegebe sprekingen een .ander verloop togen", zegt P. Kruizinga van GroenLinks. Wethouders hoe ven sinds de invoering van het dualisme niet meer uit de raad te komen en ook niet meer uit de eigen gemeente afkomstig te zijn. De inbreng van GroenLinks in de vorming van de nieuwe coali tie is gering. De partij hield van de twee zetels, een over. D66 sneuvelde en keert niet terug in de gemeenteraad. Kruizinga: „We moeten afwachten. Dat is jammer, want de drie kandida ten zijn zeer deskundig. Twee komen uit Vlissingen, een van daarbuiten en ze zijn politiek on gebonden." De twee partijen zijn enige maanden geleden tot dit initia tief gekomen, omdat ze de kwali teit van de wethouders belangrij ker vinden dan de politieke kleur. Vlissingen moet de besten hebben, gezien de problemen op financieel gebied. Daaruit zou geconcludeerd kun nen worden dat GroenLinks de kwaliteiten van de beoogde wet houders te gering vindt. „Als de namen van de personen die nu circuleren ook omgezet worden in een voordracht, dan zullen we toch meer informatie willen hebben over de portefeuil leverdeling", vindt Kruizinga. Bij GroenLinks bestaat de vrees dat Vlissingen geen zwaarge wicht heeft voor met name de post financiën. „De financiële positie van Vlissingen baart zor gen." De PvdA heeft inmiddels als gro te overwinnaar van de verkiezin gen met een totaal van acht zetels het initiatief genomen voor de coalitieonderhandelin gen. Zij spreekt met de andere winnaar, de Partij Souburg Ritthem (vijf zetels) en de vier partijen die alle drie zetels heb ben: de SP, de Lokale Partij Vlis singen (LPV), de WD en het CDA. Op dit moment worden de de missionaire wethouders T. Ver- hage-van der Ent (PvdA) en E. Walrave-Troost (PvdA) ge noemd voor een nieuwe periode. Van de PSR is M. Walraven-van der Sloot beschikbaar; van het CDA C. Seijbel. In de Vlissingse gemeenteraad nemen verder vier eenmansfrac- .ties zitting: GroenLinks, de RP- CU, de ChristenUnie en Progres sief Ondernemend Vlissingen (POV). Hnnr Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Leerlingen m de Burcht-Rietheim krijgen les iii een hoekje van de aula die is afgezet met kasten. Op de gangen staan tafels omdat de christelijke basisschool in Oost-Souburg ze anders niet kwijt kan. De school barst uit haar voegen, schrijven diverse verontwaardig de ouders aan de Vlissingse gemeenteraadsleden. Ze zijn bezorgd om hun kinderen, voor wie vluchtroutes in de school niet meer vrij zijn. „Deklas van mijn dochter is on langs opgesplitst omdat deze zo groot werd dat de kwaliteit van de lessen in gevaar was ge komen", schrijft een Souburgse 'moeder. „Mijn dochter zit nu in een hoekje van' de aula die is afgezet met boekenkasten en kamerschermen. De ruimte is niet beschermd tegen geluiden van buitenaf en omdat de tafeltjes en alle speelattributen in de unit staan, moeten ze tel kens naar buiten om te ruilen met de andere helft van de groep, zodat ze allemaal alle on derdelen van het lesprogi-amma volgen." Vluchtroutes Dat de Burcht-Rietheim kampt met ruimtegebrek, klopt, zegt di rectrice N. van de Velde. „Maar het is niet zo erg dat leerlingen op de gang les krijgen. Wij zor gen wel dat er vluchtroutes zijn. HULST - In de basiliek van Hulst wordt zondag 2 april van af twee uur de Matthaus Pass ion van Bach uitgevoerd onder leiding van Jo Ivens. Te horen zijn de Koninklijke Gentse Oratorium Vereniging, het Jongenskoor van de Sacra mentskerk uit Breda en het Dordts Kamer Orkest, alsmede de solisten Ellen Schuring (so praan), Eleonora Volkert (alt), Alex Vermeulen (tenor), Julian Hartman (bas/bariton), Ludwig van Gijsegem (tenor/evangelist) en Serge Novique (bas-bariton/ 'Christus). Voor de basso conti nuo partij tekent organist Jan Vuye. Kaarten zijn verkrijgbaar hij de VW in Hulst. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 É-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl Email: web@pzc.nl Om de veiligheid hoeven we ons geen zorgen te maken." Als ouders zich zorgen maken, moeten ze zich wenden tot de ge meente, adviseert ze. „Ik kan er niks aan doen. We zijn in onder handeling met cle gemeente. Het is wachten op een extra lokaal. In het onderwijs moet je nu een maal veel geduld hebben. Vorig jaar zijn we al gesteund met een extra unit. Dan denk ik dat het nu ook wel zal lukken." Van de overkoepelende organisa tie Perspectief is P. Koetje voor zitter. Ook hij wacht op het ant woord van de gemeente. „Daar zijn ze druk bezig. En op school doen ze ér ook alles aan om zo goed mogelijk les te geven. Om de veiligheid hoeven ouders zich echt geen zorgen te maken. Dat ze dat wel doen, begrijp ik wel. Voor je eigen gevoel duurt altijd alles veel te lang." En de schoolsituatie is volgens Koetje 'heus niet onhoudbaar'. „Ik zou eerder zeggen: het is op middellange termijn niet langer passend. Meer niet." Onderwijswethouder E. Walra- ve zegt dat ze er mee bezig is. „Maar de gemeente kan niet zo maar overal een lokaal bij zet ten. Natuurlijk zou dat het mooi ste zijn, maar daar is geen geld voor. Toch kiezen we niet voor een leerlingenstop. Daarom kij ken we eerst of ergens anders plek vrij is. Je kunt niet op de ene school lege lokalen hebben en op de andere volle klassen." De gemeente heeft al lege lo kalen voor ogen. „De Tweemas ter heeft in elk geval een lokaal vrij en het Mozaïek eventueel ook. Wanneer de leerlingen daar terechtkunnen, dat wordt momenteel ambtelijk bespro ken." Marineman Erwin Meppelink geeft uitleg over de werking van de minionderzeeër. door Maurits Sep WATERDUNEN - Waterdunen. Ooit een eilandje voor de Zeeuws-Vlaamse kust. Er woonden er mensen, er werd handel gedreven, er stond een kerk. De mijnen jager Middelburg ging gisteren met scholieren van scholengemeen schap Scheldemond op zoek naar spo ren van het verdronken eiland. Het eiland speelt een centrale rol in het jeugdboek Het verraad van Waterdu nen, van Rob Ruggenberg. Daarin be land Robbe als soldatenslaafje van de Spanjaarden op het eilandje. Hij houdt zich daar schuil met een meisjesbende die ze de soldaten in hun kamp heeft be roofd. Robbe en de meisjes worden naar Walcheren gebracht en helpen daar bij de bevrijding van Vlissingen van de Spaanse bezetting. Maar wat is er nog te vinden van Water dunen? De schrijver en de scholieren schepen tegen het middaguur in als de Middelburg in de sluis van Vlissingen ligt. Het is grijs maar droog. Nog wel. Het kan hobbelig worden op de Wester- schelde, waarschuwt de bemanning, want het waait met kracht 5 uit het zuidwesten en de stroming komt uit pre cies de tegenovergestelde richting. Dat worden dus best flinke golven. De pille tjes tegen zeeziekte liggen midden op tafel. Goed eten helpt ook tegen zeeziekte. De koks van de marine hebben hun best ge daan en terwijl de Middelburg met scho lieren aan het roer koers zet naar de overkant van de Westerschelde, worden benedendeks broodjes knakworst en hamburger en sandwiches met gebak ken ei en ham verorberd. Ruben van de Ketterij (12) en Kenny Marijs (13) uit Vlissingen kijken over het water naar de Zeeuws-Vlaamse kust. De Middelburg dobbert stil op de Schelde, vlakbij de plek waar Waterdu nen moet liggen. Ze hebben allebei het boek gelezen en zijn er enthousiast over. „Spannend. Er gebeurden vooral in het begin wel veel erge dingen", vindt Kenny. Ruben vindt het wel jammer dat één van de meisjes in het boek bovennatuur lijke krachten heeft. „Ze kan met paar den praten en zo. Dat past niet zo bij de rest. Het maakt het een beetje ongeloof waardiger. En dat Vlissingen is bevrijd door de watergeuzen, klopt ook niet he lemaal. Maar dat geeft niks. Het was toch een leuk boek." Adelborst Hayco Brander (uit Fries land, maar geboren in Vlissingen) wijst op een kaart aan waar ze Waterdunen zoeken: op 0,42 zeemijl (zo'n 800 meter) uit de kust, ter hoogte van Nieuwe Sluis. Dat ze daar moeten zijn, weten ze dankzij de Walcherse historicus Ad Beenhakker. Hij heeft alles opgezocht wat er te vinden is over het eiland. Dat was niet veel. „Het bestond te vroeg in de middeleeuwen, dus er zijn weinig schriftelijke bronnen van bewaard ge bleven. Er is wel een stuk van de pas toor van Waterdunen uit 1321 waarin het eiland wordt genoemd. En Jacob van Deventer was een betrouwbare kaartenmaker." Op het achterdek van de Middelburg wordt een minionderzeeër klaarge maakt. Die gaat over de waterbodem op zoek naar restanten van Waterdunen. Beenhakker weet niet wat hij ervan moet vernachten. „Een bodemlaag met resten misschien. AJs er geen zand over heen is gekomen, is er mogelijk wat te zien. Maar ik denk dat het zelfs dan niet veel meer zal zijn dan wat puin. Als je daar gaat vissen, haal je wellicht nog wat aardewerk op. Maar je moet niet vergeten dat het hier diep ligt. Het is an ders dan Valkenisse, dat nog op de oor spronkelijke plek ligt en soms droog valt." Waardeloos Vanuit het mijnenjachtcentrum in het hart van de Middelburg (gebouwd bij door de Koninklijke Schelde Groep trouwens) wordt het sein gegeven dat de minionderzeeër het water in kan. Met de sonar zijn drie plekken gevon den waar iets ligt. Maar het zit tegen. „Het beeld is waardeloos", constateert mijnenjachtofficier Ralph Klinker te leurgesteld. „Zien jullie die witte stip- foto Ruben Oreel jes op de schermen? Zand. Dat dwarrelt door het water omdat het vaarwater smal is en de stroming sterk. Dat be perkt het zich enorm. En dichterbij kun nen we niet komen. Hoe graag ik dat ook zou willen, want wij zijn net zo nieuwsgierig als jullie." Wat schaduwen van iets dat op de bo dem van de Westerschelde ligt. Meer la ten de sonar en de camera van de mini onderzeeër niet zien. „Erg sneu voor die gasten", vindt Klinker. „En voor die his toricus. We hebben het geprobeerd en we hebben gezien dat er iets ligt, maar wat? Geen idee." En dus blijft het een raadsel of het ver dronken eiland Waterdunen is gevon den. Een teleurstelling? Tuurlijk!geeft Chloe Jasperse (12) uit Oost-Souburg ronduit toe. „We wilden zo graag iets vinden. We zijn toch hartstikke nieuws gierig of het er kan zijn." De kans dat de zoektocht iets tastbaars zou opleve ren, was natuurlijk ook wel erg Idein, beseft ze. „Het is al zo lang geleden dat dat eiland er lag. Wat zou je er nog van kunnen vinden? Ze hadden daarom vooraf ook gezegd dat we er niet te veel van moesten verwachten. Maar ja, als je dan hoort dat ze iets zien van drie bij drie meter, dan ga je toch hopen." En wie weet, lacht Chloe, vinden ze de volgende keer wel iets. Als zij dan maar weer mee mag. Het verraad van Waterdunen, Rob Rug genberg. Uitgeverij Queride. Zie ook: ivwiv.waterdunen.nl Advertentie door Marcel Modde ELLEMEET - Langs de N57 bij Ellemeet is gisteren een auto op z'n kop in de sloot beland. Een 29-jarige automobiliste uit Ouddorp verloor door onbeken de oorzaak de macht over het stuur en raakte van de weg. Door snel reageren van voorbij gangers kon de vrouw uit haar benarde positie worden bevrijd. Ze wisten de autoruit in te slaan MIDDELBURG - Ze had de gsm afgepakt, maar dat was gewoon een geintje. Dat probeerde een 21-jarige Terneu- zense de politierechter gisteren in Middelburg nogmaals uit te leggen. Het incident vond op 23 juni vorig jaar, in Cadzand plaats. De bezoekei's van een discotheek hadden zich buiten verzameld. De vrouw pakte het mobieltje van één van hen af en ging met de gsm aan de haal. Een Ter- neuzenaar greep in toen een jongen achter haar aanrende. Hij gaf hem een kopstoot. De jongen van wie het mobiel tje afgepakt was, kreeg zijn gsm pas terug toen de uitsmij ter zich ermee bemoeide. Desalniettemin ging de politie rechter ervan uit dat de vrouw de gsm niet had willen hou den, zoclat er geen sprake was van diefstal. Het slachtof fer zag de grap van het voorval niet in. De politierechter wilde er wel in meegaan dat een en an der als geintje bedoeld was geweest, maar noemde de grap wel misplaatst en besloot tot schuldigverklaring zon der strafoplegging. Wel kreeg de Terneuzense nog 145 eu ro boete omdat ze een valse naam had opgegeven. De 22-jarige Terneuzenaar, die die avond een kopstoot uit deelde, kreeg zestig uur werkstraf. WESTKAPELLE - Een personenauto in de Bernhardst- raat in Westkapelle is in de nacht van donderdag op vrij dag opengebroken. Er is gereedschap ter waarde van en kele honderden euro's gestolen. De auto raakte door de in braak beschadigd, het schadebedrag is niet bekend. GRIJPSKERKE - In de Bergwei in Grijpskerke is donder dagnacht een bestelauto opengebroken. Hieruit werd ge reedschap ter waarde van meer dan duizend euro gesto len. Het voertuig liep door de inbraak een schade van en kele honderden euro's op. MIDDELBURG - Een onbekende automobilist heeft gis termiddag bij een pompstation aan de Rotterdamsekaai in Middelburg getankt zonder te betalen. De onbekende tankte roncl half twee voor een bedrag van 56,73 euro, stapte vervolgens in zijn auto en reed weg zonder af te re kenen.' GOES - Het Goese Rooms-Katholieke herenkoor St. Ceci lia bestaat honderd jaar. Het koor opent het jubileumjaar morgen met een hoogmis in de Grote of Maria Magdalena- kerk in Goes. Bisschop Muskens zal cle mis leiden. Na af loop houdt het herenkoor een receptie in de koorschool naast dé kerk. De mis begint om half elf 's morgens. GOES - In het kleedlokaal van een schoolgebouw in Goes zijn gisterochtend tussen tien en elf uur een gsm, een mp3-speler en enkele tientallen euro's van een leerling ge stolen. De spullen zaten in een rugtas en zijn in een onbe waakt ogenblik weggenomen. BRESKENS - De demontage van een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog aan de Oude Rijksweg in Breskens vergt de evacuatie van ten min ste zeventig bewoners. Het ex plosief wordt op maandag 10 april geruimd. Nader onderzoek op het terrein moet binnen drie weken uitwij zen of nog meer omwonenden tij dens de ruiming van de zware bom hun huizen moeten verla ten. De Engelse vijfhonderdpon der werd 14 februari op drieën halve meter diepte gevonden op het terrein waar tot voor kort een mortierbunker stond. Aan nemingsbedrijf Bodac B.V. maakt de grond momenteel klaar voor bebouwing. Woon- goed Zeeuws-Vlaanderen wil in het plangebied Roode Polder huizen bouwen. Uit veiligheidsoogpunt is de bom afgedekt met een laag zand en een met, zand geladen contai ner. Het explosief werd niet met een gedemonteerd, omdat de kans aannemelijk is dat er op het terrein nog meer explosie ven worden gevonden. Mogelijk nieuwe vondsten worden tege lijk met de vijfhonderdponder gedemonteerd. Tot nu toe is er nog niets nieuws gevonden, maar het onderzoek duurt tot het einde van deze maand. Woningen in een straal van 150 meter moeten tijdelijk worden ontruimd. Het Rode Kruis ver zorgt de opvang van cle bewo ners tijdens de demontage. (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com (Advertentie) en de Ouddorpse zo uit het wa ter te halen. Omdat het slachtoffer aan de verkeerde zijde van de sloot naar de kant was gekropen, moest het hulpverleningsvoer tuig van de brandweer uit Brui- nisse er aan te pas komen met een uitklapbaar bruggetje. De automobiliste is met een am bulance overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. Daar is de vrouw opgenomen ter observatie. maart roert zijn staai aprilletje zoet, geeft nog wel eens v,een witte hoed. Maar... bij DELSCHER schijnt altijd de zon. U bent van harte welkom tijdens de Van zaterdag 11 maart t/m zaterdag 18 maart. Voor iedere kopende klant ligt er een heerlijke verrassing klaar! Kortom: wij maken er een modefeestje van. Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 01 13 227607 DONDERDAG 16 MAART in onze zaak 10.00- 13.30- 16.00 UUR IS gratis, RESERVEREN IS GEWENST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13