Medici slikken te veel commercie PZC De psychologie van de nacht Een nier geef je uit het hart Strippen werkt bij bevalling zonder extra complicaties Opheffing verbod op embryokweek bepleit 7 Boek bekritiseert Zeeuwse cardioloog om vraag om cholesterolverlager Crestor Visser vertelt in Goes over epilepsie Lezing over inbouw hoortoestel Middel zou ms beter afremmen Incontinentie is behandelbaar Te vroeg geborene is introverter Informatieavond prostaatkanker vrijdag 10 maart 2006 frprriaiiriia Sondervan GOES - Heeft de farmaceu tische industrie de Zeeuwse cardiologen in hun zak? Die suggestie wekt het boek 'Slik ken, Hoe ziek is de farmaceu tische industrie?' dat de Trouw- journalist Joop Bouma gisteren liet verschijnen. Bouma legt in zijn boek verband tussen de macht van de maker van choles terolverlagers Astra Zeneca en het gebruik van dat middel, Crestor, in Ziekenhuis Walche ren en de Oosterscheldezieken- huizen. Bouma's boek, een pil van vijf honderd pagina's, leest als een thriller over aai- en paaitechnie- ken en belangenverstrengeling waarbij de patiënt lijdend onder wérp dreigt te worden. Huisarts Hans van der Linde uit Burgh-Haamstede werkte mee aan het boek als adviseur. Van der Linde ageert al jaren tegen de doortrapte wijze waarop de farmaceutische industrie artsen beïnvloedt. Hij kreeg in 2004 ge daan dat drie fabrikanten ver oordeeld werden om oneigenlij ke marketingmethoden. Van dei- Linde bestrijdt met name de waarde van cholesterolverlagers en de-agressieve reclame voor die middelen. Crestor, de krach tigste cholesterolverlager op dit moment, werd vorig jaar opgeno men in de gezamenlijke genees middelenlijst van de ziekenhui zen in Goes en Vlissingen, ter wijl een goedkoper en bewezen veilig middel, Selektine, werd geschrapt. Bouma suggereert be langenverstrengeling doordat de cardioloog die Crestor aan vroeg bij de geneesmiddelencom missie van het ziekenhuis tege lijk onderzoeker is. An Hoo Liem promoveerde in 2003 op onderzoek dat op drie manieren is gefinancierd met geld van de farmaceutische industrie: di rect, via de Werkgroep Cardiolo gie Nederland en via een stich ting op het huisadres van Liem, de Stichting tot Bevordering Me disch Wetenschappelijk Onder zoek Paracard. Paracard beheert het geld dat de maatschap cardiologie over houdt aan onderzoek voor ge neesmiddel enf abrikanten. In zijn promotieonderzoek brak Liem een lans voor het snel ge ven van cholesterolverlagers aan mensen met een hartinfarct, om herhaling te voorkomen. Liem stelde in 2003 dat bewijs voor dat effect er nog niet is, maar acht intussen wel duide lijk dat het niet schaadt. Liem kan door afwezigheid pas vol gende week reageren. Zieken huisapotheker en voorzitter van de geneesmiddelencommissie van het Oosterscheldezieken- huis B. Schueler bevestigt dat Liem in 2003 om Crestor heeft gevraagd. „Hij had daarin de steun van de Walcherse en de Goese cardiologen." De aanvraag is volgens Schueler zoals gebruikelijk voor een jaar op de plank gelegd,. „In die proefperiode wordt er goed geke ken naar wat er met een medi cijn gebeurt. Soms is een fabri kant te enthousiast en willen art sen te vlug een nieuw medicijn gebruiken. Ik geloof dat twintig procent van de nieuwe middelen binnen een jaar van de markt gaat wegens schadelijke bijwer kingen. Bij Crestor hebben we zelfs twee jaar gewacht, omdat in het begin mensen te hoge do ses kregen." Draagvlak Voor de zomer van 2005 oordeel de de commissie van specialis ten, apothekers, verpleegkundi gen en huisartsen dat Crestor veilig en effectief genoeg leek. Het voornemen het op de lijst te zetten is per e-mail rondge stuurd aan alle Zeeuwse spe- ciaisten, die daar een tijdlang via de mail hun commentaar op gaven. Kort voor de zomer van 2005 besloot de commissie dat er draagvlak was voor Crestor. Dat Crestors werking en veilig heid over de lange termijn nog niet volledig bewezen is, is niet ongebruikelijk, zegt Schueler. „Dat was ook zo met Selektine, wat inmiddels wel bewezen is, en met Zocor toen dat later ver scheen." Beide middelen zijn nu vervangen door respectivelijk De ziekenhuisapotheek heeft cholesterolverlager Creston in de schappen staan, maar daar ging rijp beraad aan vooraf, stelt het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. foto Willem Miéras Crestor en Lipitor. Het grote voordeel van Crestor is dat het, anders dan Selektine, niet rea geert met andere medicijnen. „We hebben veel verpleeghuis patiënten die vaak wel zeven me dicijnen slikken. Niet iedereen krijgt Crestor. Verder alleen mensen bij wie het cholesterolge halte met een ander middel niet laag genoeg komt." Goudmijn Van der Linde waarschuwde kortgeleden in Den Haag tijdens een bijeenkomst van de SP over commercie en medici nog eens voor de lucratieve handel in cho lesterolverlagende middelen. Een goudmijn, want ze worden voorgeschreven aan kerngezon de mensen die mogelijk risico lo pen vanwege hoge bloeddruk of een hoog gehalte aan cholesterol in het bloed. Daarvan zijn er on telbaar meer dan mensen met een bepaalde ziekte. Van der Linde heeft er dit probleem mee: om mee te delven in de goudmijn wil elke fabrikant een eigen cholesterolverlager. Die wordt elke zoveel jaar, net voor het verstrijken van het patent, vervangen door een 'Nieuw, Nu Nog Beter Middel'. Gepatenteer de medicijnen leveren immers meer op dan vrijgegeven midde len, waarmee je op prijs moet concurreren, zoals gebeurt met paracetamol. Van der Lindes probleem is dat steeds nieuwe middelen al voor geschreven worden terwijl er geen langlopende onderzoeken naar werking en veiligheid mee zijn afgerond. Dat kan fout uit pakken, refereert hij aan Lipo- bay, dat enkele jaren geleden van de markt werd gehaald. Maar pas nadat specialisten het veel gingen voorschrijven en zo steeds meer patiënten als proef konijn dienden. Bouma's boek staat vol voorbeel den van verhulde relaties en de gezondheidschade door foute medicijnen. Wat te denken van medisch specialisten die nascho lingen verzorgen voor huisart sen, maar die in het geheim ge contracteerd zijn als adviseur voor marketing bij een genees middelenfabrikant. Soms zelfs bij drie van zulke bedrijven, die daar ook onderling niks van we ten. De Inspectie voor de Ge zondheidszorg kreeg zo'n dok ter in 1999 grotendeels door toe val bij de staart. Vanuit Den Haag komt nu de roep om meer controle en open heid. De Nederlandse maat schappij voor geneeskunde heeft daar al regels voor vastge legd, vindt voorzitter van de Or de voor medisch specialisten, Pieter Vierhout. „Als die aan scherping behoeven, dan ge beurt dat. Maar beschouw dok ters als professionals die geleerd hebben om de verleidingen waar we in ons vak altijd aan blootstaan, te herkennen en uit de weg te gaan." „Slikken, Hoe ziek is de farmaceu tische industrie?", Joop Bouma, Uitgeverij L.J. Veen, Amsterdam en Antwerpen. GOES - Epilepsie kan grote gevolgen hebben op het ge drag en de ontwikkeling van een kind. De helft van het aantal diagnoses epilepsie die in Nederland gsteld wor den, betreffen mensen jonger dan twintig jaar. Kinderneuroloog F. Visscher van de Oosterscheldezieken- huizen vertelt woensdag 22 maart in het ziekenhuis in Goes meer over epilepsie bij kinderen. Hij is een van de gastsprekers van de Zeeuwse afdeling van de Epilepsie Vereniging Nederland. Dr. F. Visscher, kinderneuroloog in het Oosterschelde Ziekenhuis te Goes, en mevrouw H. Verstijnen verzorgen de presentaties. Mevrouw H. Ver stij nen, ambulant begeleider van het steunpunt Onder wijs en Epilepsie Zeeland, vertelt over de invloed van epi lepsie op leren en onderwijsbegeleiding. De bijeenkomst duurt van 20.00 tot 22.00 uur. MIDDELBURG - Cochleaire implantatie betekent een in het hoofd gebouwd hoortoestel. Secretaris Ruurd van Har- develd van de landelijke commissie C.I. geeft een lezing over ingreep en functioneren van deze implantatie op maandag 13 maart vanaf 19.00 in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Het implantaat wordt toegepast bij ernstige beschadigin gen van het binnenoor, waardoor iemand hogere tonen niet meer hoort. Het implantaat wordt in de schedel aan gebracht. Het zet geluid om in elektrische signalen die aan de gehoorzenuw worden doorgegeven met elektroden in het slakkenhuisdeel van het binnenoor. DEN HAAG - Het nieuwe geneesmiddel natalizumab te gen multiple sclerose - een ongeneeslijke aantasting van het zenuwstelsel - is beter dan bestaande middelen in staat het voortschrijden van de ziekte af te remmen en op flakkeringen ervan te voorkomen. Dit schrijven diverse onderzoekers in het medisch tijd schrift The New England Journal of Medicine op grond van onderzoek onder in totaal 5530 patiënten. GPD NIJMEGEN - In Nederland hebben ongeveer een half mil joen zelfstandig wonende zestigplussers last van inconti nentie. Vooral vrouwen denken (ten onrechte) dat hieraan toch niets te doen valt en redden zich met incontinentie- materiaal en door hun bezigheden aan te passen. Medicij nen en training van de blaas kunnen echter in veel geval len de klachten flink verminderen, concludeert D. Theu- nissen van het UMC St Radboud in Nijmegen in het proef schrift waarop zij op 7 maart promoveerde. GPD LONDEN - Veel te vroeg geboren worden (na 33 weken zwangerschap of minder) heeft invloed op de latere per soonlijkheid, stelt M. Allin van het King's College in Lon den in het vakblad Pediatrics op grond van een onder zoek onder 175 jongeren. Veel te vroeg geborenen zijn op jong volwassen leeftijd minder 'extravert', wat volgens Al lin inhoudt dat zij minder vertrouwen hebben in anderen. GPD door Petra Dircks DEN BOSCH - Iedereen droomt, maar niet iedereen is er nieuwsgierig naar. Wie zich daar wel voor interes seert kan een workshop vol gen bij droomwerker Ivon Voss. Elke nacht wordt er ge droomd. Alleen lang niet ie dereen kan zich zijn of haar droom herinneren. Of weet al leen fragmenten ervan. Of weet alleen dat het eng was. Dromen duiden altijd ergens op, maar wat moet je daar mee? Kun je er iets mee? „Ze ker", stelt Ivon Voss. Zij is droomwerker en gespeciali seerd in dromen. Sinds een aantal jaren heeft ze in Am sterdam De Droompraktijk en is ze met anderen bezig een opleiding tot droomwer ker op te zetten. Dromen betekenen bijna al tijd iets. Ze willen ons iets ver tellen. Maar wat? Volgens Voss is daar, door er gericht mee om te gaan, heel snel ach ter te komen. Je moet alleen leren ervoor open te staan. Jn je droom ontvouwt zich een heel andere wereld die even werkelijk is als in het echte leven. Je beleeft die droom dan op dat moment ook als de werkelijkheid. Naarmate je steeds meer naar je dromen gaat luisteren, openbaren ze zich steeds be ter aan je." Volgens droomwerker Voss willen wij veel te veel en te vaak met ons dagelijks ver stand onze dromen verklaren. En dat is niet het goede uit gangspunt. „Je moet je droom benaderen voor wat die is, in haar waarde laten. Dat kan door als je wakker wordt meteen op te schrijven, te vertellen of te tekenen wat je hebt gedroomd. Hierdoor ™jg je meer houvast. Dan merk je ook, zo tipt Ivon Voss, dat je je meer herinnert nan je in eerste instantie ge dacht zou hebben. Merk eens op met wat voor een gevoel je wakker wordt, zie de hele droom nog eens voor je en stel jezelf gerust vragen, neem er even de tijd voor. In welke om geving was ik dan? Waren er andere mensen? Dat soort din gen. Door dat regelmatig te doen, wordt het gemakkelij ker dromen te herinneren. „Door te dromen verwerk je dingen van de dag. Elemen ten van die dag of week, ke ren in je slaap terug. Soms heel duidelijk, soms komen ze vermomd via symbolen bin nen. Het is te simpel om te stellen dat een bepaald sym bool voor iedereen altijd het zelfde betekent. Door je in je eigen dromen te verdiepen, ontdek je jouw eigen droomt- aal." Hulpmiddelen „Dromen zijn heel goede hulp middelen om erachter te ko men hoe je in het leven staat. En als je er eerlijk voor open staat, kan het zijn dat dro men je ineens heel anders naar jezelf laten kijken. Dat kan confronterend zijn, maar het kan ook rust geven, je in tuïtie en creativiteit stimule ren." Zelfs van je nachtmerries, en ge dromen, hoef je volgens Ivon Voss niet bang te zijn. „Vaak blijkt dat, als je zo'n enge droom analyseert, het ei genlijk niet zo akelig is. Veel mensen kennen de droom waarin ze angstig voor iets of iemand wegrennen. Je kunt met oefening je droom enigszins sturen. Ik ad viseer mensen bijvoorbeeld tijdens zo'n nachtmerrie te proberen eens niet weg te ren nen. Maar te stoppen en zelfs om te draaien. Om te zien waarvoor of voor wie je zo op de vlucht bent. Vaak is het zo, blijkt uit verhalen van men sen, dat de meest 'gewone' nachtmerries die we allemaal wel eens hebben, niet zo angstaanjagend zijn als in eer ste instantie wordt gedacht." Op die manier kun je ook van je nachtmerries afkomen. Ivon Voss heeft er in haar praktijk ervaring mee. „Ga er altijd van uit dat dromen goe de intenties hebben. Ze me nen het goed met je. Dromen zijn eigenlijk heel goede vrien den." GPD Info: www.dedroompraktijk.nl RUURLO - Rob Meijer uit Ruur- lo zag dat zijn vriend Michel steeds zieker werd. Hij bood hem een van zijn nieren aan. Een beslissing met grote gevol gen waar hij echter nog geen mo ment spijt van heeft gehad. Het kostte Meijer (46) geen enke le moeite om te besluiten een ge zonde nier af te staan aan een 43-jarige vriend. Hij hoefde geen rijtjes te maken met voor- en nadelen. „Ik heb bij mijn schoonzus gezien wat het bete kent als je moet dialyseren. Hoe je gebonden bent, omdat je steeds naar het ziekenhuis moet. Vier uur aan een apparaat voor iets dat een gezond lichaam vanzelf in 48 uur doet. Ik heb me laten testen om haar een nier te kunnen geven. Dit pakte negatief uit. Mijn bloed groep paste niet. Uiteindelijk kreeg ze wel een donornier. Ik heb dan ook het verschil gezien tussen de ellende van de dialyse en hoe het leven er met een do nornier uit kan zien." Toen zijn vriend Michel steeds zieker werd, nam hij hetzelfde besluit en bood zijn niér aan. Meijer: „Wij zagen wat voor im pact zijn ziekte op zijn gezin had. Hij was na tien minuten lo pen al moe, kon niets meer. Laat staan een balletje trappen met zijn zoon. Als hij geen nieu we nier kreeg, zou hij aan de dia- lyèe moeten en de rest van zijn leven met handen en voeten ge bonden zijn. De enige oplossing was hem een nier te geven." Dit keer bleek Meijer's nier 'te passen' en stapje voor stapje werd hij in negen maanden bin nenste buiten gekeerd. Hij VLISSINGEN - Prostaatkanker en wat daar tegen te doen is komt aan bod bij een voorlich tingsavond op dinsdag 28 maart in Ziekenhuis Walcheren. Uroloog J. Vriesde en radiothe rapeut-oncoloog C. Griep gaan in op de ziekteverschijnselen en de behandeling. De contact groep stelt zich voor. De bijen komst duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Opgave kan via het patientenser- vicebureau van het Walcherse ziekenhuis: 0118 - 425850. Rob Meijer heeft een nier aan zijn vriend afgestaan. Zijn vrouw Mous en hun kinderen werden ook bij deze operatie betrokken. foto Jan Ruland van den Brink/GPD moest afvallen, zijn conditie op peil brengen en houden, ver bleef in totaal tien hele dagen in het Leids Universitair Medisch Centrum voor tal van onderzoe ken. „En elke keer weer dat bloed dat je'moest afstaan. Het was een spannende tijd omdat er uit kon komen dat ik iets on der de leden had. Bovendien zou in dat geval ook de transplanta tie niet door gaan." Het verve lendste vond Meijer het gesprek met de maatschappelijk werker. „Die zaagt je tot op het bot door. Waarom wil je een nier af staan? Zit er persoonlijk gewin achter? Wat als je zelf ziek wordt? En ga zo maar door. Ter wijl een nier afstaan eigenlijk geen beslissing vanuit je ver stand is maar vanuit je hart." Zijn vrouw Mous en ook de kin deren werden erbij betrokken. Mous: „Ze willen weten of je sta biel bent. Stel dat Rob op de ope ratietafel zou overlijden. 01' dat de nier van hem toch door Mi chel zou worden afgestoten? Dan kon die echt niet meer bij Rob teruggeplaatst worden. Ze willen weten of je die mogelijke gevolgen in kunt schatten en in staat bent dat als gezin op te vangen." Meijer zegt: „Op het laatst was het zo vervelend dat ik die maatschappelijk werker maar probeerde te overtuigen dat hij hetzelfde zou doen. En als hij niet in zo'n situatie te recht zou komen, altijd na zijn dood nog een nier kon doneren. We hadden daar een slogan voor: Don't take your organs to heaven, heaven knows we need them here." (Neem je organen niet mee naar de hemel, de he mel weet dat we ze hier nodig hebben). Natuurlijk kwam de vraag aan de orde hoe Meijer zou reageren als hij zelf getroffen zou worden door een nierziekte. Hij zegt: „Tja. een nierziekte treft altijd je beide nieren. Dus ik zou bij één nier vijftig procent minder kans hebben op nierkanker, zo hield ik hem voor. Toen keek hij me twee keer aan en snapte het." Gezond hoofd De operatie werd op 17 novem ber 2005 uitgevoerd. „Ik werd 's ochtends onder handen geno men en Michel kreeg 's middags mijn nier. Toen hij de volgende dag met bed en al bij mij op de kamer kwam, zag ik dat hij zich goed voelde. Die jodiumbruine kleur die hij had, was weg. Zijn wangen hadden weer een blos. Hij zei ook dat hij zich in tijden niet zo goed had gevoeld en wist niet goed hoe hij me kon bedan ken. Want geven is één, maar een nier ontvangen is veel moei lijker. Ik heb hem maar nadruk kelijk gezegd dat hij dit jaar geen cadeautje meer krijgt voor zijn verjaardag." Meijer knapte snel op na de ope ratie en begon half januari al weer te werken. „Ik ben onder nemer en de reacties die ik kreeg van relaties en klanten wa ren onvoorstelbaar. Bloemstuk ken, cadeautjes het hield niet op. Ook van de familie van Mi chel, mensen die ik helemaal niet ken, stuurden me briefjes en kaarten om me te bedanken. Je zou bijna het gevoel krijgen dat je een held bent. Echt, het was niet te geloven." Meijers ene nier zal over enkele maanden 25 procent in volume toegenomen zijn en alle taken overnemen die eerder verdeeld waren over de twee nieren. „Dan is er geen verschil meer. Wel zal ik elk jaar een keertje onderzocht worden in het zie kenhuis. Maar dat doen ze voor al voor de statistieken. Om bij te houden hoe het donoren ver gaat." Met zijn vriend Michel gaat het goed. Hij voetbalt weer met zijn zoon en maakt lange wandelin gen. Meijer zegt dat hij het zo weer over zou doen. „Had ik drie nieren dan gaf ik er nog een tje weg. En als mij wat over komt? Dan hoop ik dat er ie mand rondloopt die voor mij het zelfde doet." AMSTERDAM - De methode van het strippen om een beval ling op te wekken, zorgt niet voor extra complicaties. Wel be vordert het de kans op een spon tane bevalling en verlaagt het de kans op een heel late beval ling, op of na de 42e week. Te genstanders van de methode we zen altijd op de bijwerkingen, ook was nog niet duidelijk aan getoond of het werkte. Strippen betekent dat een ver loskundige met de handen de vliezen van de baarmoeder- mond loswoelt. Hierdoor komen stoffen vrij die de bevalling op wekken. De methode is al eeu wenoud, maar is altijd omstre den gebleven. Epidemiologen van het Leids Universitair Me disch Centrum (LUMC) en ver loskundigen van het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam deden onderzoek naar de methode. Ze publiceerden erover in een ar tikel dat verscheen in de inter netversie van het British Jour nal of Obstetrics en Gynaeco logy. Van de 750 hoogzwangere vrouwen die meewerkten werd de helft gestript na 41 weken zwangerschap.„Er zijn wel com plicaties, maar die komen even veel voor bij vrouwen die ge stript worden als bij vrouwen bij wie dat niet gebeurt", zegt de Amsterdamse verloskundige E. de Miranda, die het onder zoek leidde. De bijwerkingen be treffen een te vroege start van de weeën, infecties of bloedver lies. Het onderzoek van De Mi randa en haar collega's laat zien dat de kans op een zwanger schap van 42 weken of langer met 43 procent afneemt door het strippen. Ook neemt de kans op het aantal spontane baringen toe met 25 procent. Het strippen is vaker onder zocht, maar dit is volgens De Mi randa de eerste keer dat alleen zwangere vrouwen meededen die niet vanwege verhoogde risi co's in een ziekenhuis bij een specialist waren beland. Het on derzoek werd volledig uitge voerd in verloskundige praktij ken. Ook keken eerdere onder zoeken soms naar vrouwen die tussen week 38 en week 41 ge stript werden, maar eigenlijk is dat te vroeg omdat er dan nog genoeg tijd is om de bevalling af te wachten. ANP door John Hermse DEN HAAG - Het verbod op het kweken van embryo's voor we tenschapelij ik onderzoek moet worden opgeheven. Het staat verbetering van ivf-technieken en ander belangrijk medisch on derzoek in de weg. Dat stelt een commissie die de Embryowet heeft geëvalueerd. Directeur H. Smid van onder zoeksinstituut ZonMw, die op dracht gaf voor de evaluatie, overhandigde het rapport giste ren aan staatssecretaris Ross van Volksgezondheid. Smid wilde nog niet inhoudelijk reageren op het advies het ver bod op het kweken van em bryo's op te heffen. In de wet staat dat hierover voor 1 septem ber 2007 een koninklijk besluit moet worden genomen, maar in het regeerakkoord staat dat het huidige kabinet het verbod wil handhaven. Onderzoeksleider E. Olsthoorn-Heim zegt dat de meest acute reden om embyro's to.t stand te gaan brengen een veilige verbetering van ivf-tech nieken is. Mogen voor dit onderzoek geen speciaal gekweekte embryo's ge bruikt worden, dan moet Neder land afzien van belangrijke voor delen die betere ivf-methoden bieden, zoals een verminderde afhankelijkheid van hormoonbe handelingen. Ook biedt het kwe ken van embryo's meer inzicht in het ontstaan van organen en in het mechanisme van celde- ling. Dit is belangrijk bij bestrijding van kwalen als taaislijmziekte en de spierziekte ALS. ANP door Willemien Weerman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7