VS willen Abu Ghraib sluiten PZC Skioorden van buitenwereld afgesneden door sneeuwval Rice noemt Iran centrale bankier van terrorisme Doden door bomaanslag in oosten van Turkije Politie Londen wist al snel van onschuld gedode Braziliaan Doorgeslagen tennis vader krijgt acht jaar celstraf Gevangenen berucht instituut verhuizen naar andere detentie centra Turkse bus stort in rivier ETA slaat in Spanje toe Schapen op bse onderzocht Nasa-sonde stevent af op planeet Mars Verhuizen beter dan pendelen Indonesië vervolgt schatzoekers VS mogen aanvallen van Roemenië Japanse minister tart China Metro Londen gratis voor kinderen België haalt angel uit zaak gevluchte terroriste Erdal vrijdag 10 maart 2006 ^niiwiervanBeemen 110NT-DE-MARSAN - Hoe ver loin ie gaan in de aanmoediging L sportende kinderen? Dat Jt Franse tennisvadet Chirstop- k Fauviau (46) de grenzen over- schrecd, behoeft geen betoog. Hii stopte een verdovend middel in de drinkfles van de tegenstan- ,|,rs van zijn kinderen. De 25-ja- jge Alexandre Lagardère be sweek eraan. De rechter in Mont-de-Marsan in het zuidwesten van Frankrijk veroordeelde de kolonel buiten dienst gisteren tot acht jaar cel. Liefst 27 tegenstanders van dochter Valentine en zoon Maxi me zijn tussen 2000 en 2003 slachtoffer geworden van Fau- viau. Hij vulde hun waterflessen stiekem met Temesta, een soort antidepressivum, waarvan je moe en minder alert wordt. Lagardère kwam om bij een au to-ongeluk na een wedstrijd te gen Maxime. In zijn bloed wer den vier a zes doses van het mid del gevonden. Fauviau bekende schuld. „Zo'n afloop heb ik nooit gewild", zei hij. Wat wilde hij dan wel? Na tweeënhalf jaar psychologische behandeling weet hij het zelf ook nog steeds niet precies. „Ik had een conflict met de tennis- bond, omdat ik vond dat ze mijn dochter niet goed begeleidden." Zij gingen volgens hem niet goed om met het grote talent van zijn dochter, die inderdaad een veelbelovende speelster was. Fauviau: „Iedere wedstrijd werd een enorme beproeving. Ik had permanent het gevoel dat ik beoordeeld werd op de resulta ten van mijn kinderen. Ik ver loor ieder realiteitsbesef. Zelf nam ik ook Temesta. Het werd een onbewuste gewoonte voor me de drinkflessen van de tegen standers daarmee te vullen." Zijn echtgenote, zoon en doch ter zeggen geen van allen op de hoogte te zijn geweest van de praktijken van Fauviau. Zij ne men afstand van hem. „Als ik dit had geweten, dan had ik ofwel mijn koffers ge pakt, of hij had meteen naar de psychiater gemoeten", zei Ca therine Fauviau. 'Papa is ziek geworden' en 'hij is doorgesla gen', zeiden Valentine en Maxi me. GPD door Patrick Selbach pptiijs van Wetten BAGDAD - Het Amerikaanse le ger wil de beruchte Abu Ghraib-gevangenis nabij de Iraakse hoofdstad Bagdad slui ten. Waarschijnlijk worden alle 4500 gevangenen in het complex binnen drie maanden overge bracht naar andere detentiecen tra in het land. Dat heeft een le- gervvoordvoerder gisteren be kendgemaakt. De Abu Ghraib-gevangenis was onder het regime van Saddam Hoessein een gevreesd instituut waar diens tegenstanders wer den gemarteld. Na de val van het dictatoriale regime in april 2003 namen de Amerikanen het complex in gebruik. Zij hielden er terreurverdachten en 'gewo-. ANKARA - Een bus met ruim veertig inzittenden is in het noordoosten van Turkije in de ri vier de Kelkit beland. Zeker zes tien mensen zijn omgekomen. Elf mensen hebben het ongeluk overleefd, al hebben zij wel ver wondingen opgelopen. Nog twin tig mensen worden vermist. De autoriteiten vrezen dat de ver misten het ongeval niet hebben overleefd. De bus was onderweg van Istanboel naar de oostelijke stad Van, een rit van ruim 1600 kilometer. ANP/DPA/AFP/RTR MADRID - Op twee wegen in het noorden van Spanje zijn gis teren kleine bommen ontploft. De eerste bom ontplofte op de A8 tussen Bilbao en Santander. Kort daarna volgde een explosie bij de NI 11 tussen Pamplona en logrono. Niemand raakte ge wond. Kort voor de explosies waar schuwde een man in een tele foontje aan de politie dat vier bommen bij Spaanse wegen wa ren geplaatst. De man zei dat hij namens de Baskische afschei dingsbeweging ETA sprak. Naast de NI 11 en de A8 zouden explosieven zijn geplaatst op de Al tussen Burgos en de Baski sche hoofdstad Vitoria en op de A68 tussen Pamplona en Zarago- za. De acties van de ETA vielen samen met de oproep van de ver boden Baskische partij Batas una om te staken uit protest te gen het overlijden van twee radi cale Basken in de gevangenis, longeren blokkeerden gisteroch tend spoorlijnen en autowegen in Baskenland. :Een woordvoerder van de rege ring van de autonome regio Bas kenland zei dat aan de oproep om te staken nauwelijks gehoor isgegeven. ANP ne' criminelen vast. In het voor jaar van 2004 kwam aan het licht dat Amerikaanse bewakers en onder-vragers zich in de Abu Ghraib-gevangenis schuldig hadden gemaakt aan marteling en seksuele intimidatie van gede tineerden. Foto's van gevangenen in uiterst pijnlijke en vernederende poses gingen de hele wereld over. Een aantal militairen heeft zich sindsdien voor de krijgsraad moeten verantwoorden en is ge straft voor wangedrag. Nog altijd is niet duidelijk of de martelmethoden van hogerhand waren goedgekeurd. De zaak leidde zowel in westerse landen als in de Arabische wereld tot grote commotie en weerstand te gen het Amerikaanse optreden in Irak. De Amerikanen houden 14.589 mensen gevangen in vier deten tiecentra in Irak. Meer dan de helft zit in Camp Bucca in het zuiden van Irak. Gedetineerden in Abu Ghraib die worden verdacht van betrok kenheid bij de opstand tegen de buitenlandse troepenmacht, zul len voor een belangrijk deel naar Camp Cropper gaan. Dat is een speciaal gebouwd complex op het militaire hoofdkwartier van de VS op de luchthaven van Bagdad. Op die plaats wordt ook de Iraakse ex-president Sad dam vastgehouden! ANP/RTR VAN - Turkse politiemannen grendelen de plek van een aanslag af. Zeker drie men sen zijn gisteren omgekomen door de aanslag in de stad Van in het oosten van Tur kije. Vijftien mensen raakten gewond, van wie zeker vier ernstig. De bom ontplofte ongeveer vijfhonderd meter van het kantoor van de gouverneur van Van. Het is ondui delijk wie de aanslag heeft gepleegd. De Turkse politie houdt er rekening mee dat de verboden Koerdische afscheidingsbeweging PKK achter de actie zat. foto RTR Mars Reconnaissance Orbiter Na zijn lancering in augustus 2005 is de Amerikaanse ruimtesonde Reconnaissance Orbiter bij Wlars door Robert Bloemen LONDEN - Hooggeplaatsten binnen de Londense politie vreesden al binnen enkele uren dat een onschuldige persoon was doodgeschoten in de jacht op terroristen vorig jaar juli. De topfunctionarissen verklaarden dit tegen de commissie die de gang van zaken rond de dood van de Braziliaan Jean Charles de Menezes onderzoekt. De verklaringen van de poili- tieofficieren werpen vraagte- BRUSSEL - De Europese Commissie laat nader onderzoek doen naar drie schapen. In de hersenen van de schapen zijn afwijkingen opgemerkt. Onderzoekers sluiten niet uit dat het de gekkekoeien- ziekte (bse) is. De schapen zijn de afgelopen jaren gevonden in Frankrijk en Cy prus. De aanvullende testen duren ruim een jaar. Tot dusver is nooit bse vastgesteld in schapen. Maar wel is de ziekte in 2005 voor bet eerst geconstateerd in een geit. Gekkekoeienz-iekte kwam de af gelopen tien jaar vooral voor bij runderen. Het leidt ertoe dat er let terlijk gaten ontstonden in de hersenen van de dieren. De Europese Commissie stelt dat er geen gevaar is voor de volksgezondheid, flankzij strikte regels. Bij mensen zou bse kunnen leiden tot de ziek te Creutzfeldt-Jakob, ofwel fatale hersenverweking. ANP kens op over de uitlatingen van de chef van het Londense politie korps Ian Blair, aldus de Britse krant The Guardian gisteren. Hoofdcommissaris Blair bena drukte herhaaldelijk dat hij pas 24 uur na de dodelijke schietpar tij van 22 juli wist dat het geen terroristische zelfmoordenaar betrof. De Menezes werd dood geschoten in een metrotrein in het station .Stoekwell, een dag na een reeks mislukte aanslagen en twee weken na de dodelijke terreuraanval op het Londense openbaar vervoer. Het onderzoek naar de rol van Blair gebeurt op aandringen van de nabestaanden van de Bra ziliaan. Zij vinden dat de com missaris zich misleidend over het slachtoffer uitliet. Blair zei destijds dat de jongeman zich verdacht gedroeg. Hij zou voor agenten in burger op de vlucht zijn geslagen. Britse media kon den aantonen dat deze bewerin gen onjuist waren. De familie van De Menezes dringt al maan den aan op een vertrek van de hoofdcommissaris. Het onder zoek wordt uitgevoerd door een onafhankelijke commissie van de Britse politie. ANP door Akijn Visser WASHINGTON - Na een reis van zeven maanden bereikt een onbemande sonde van de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie Nasa vandaag de planeet Mars. De Mars Reconnaissance Orbi ter (MRO) moet vanuit een baan om Mars onder meer uitzoeken of er lang genoeg water op de 'Rode Planeet' is geweest om le ven mogelijk te maken. Het contact met het controlecen trum in de Verenigde Staten is vandaag een half uur lang ver broken als de sonde de achter kant van de planeet passeert. Daarna wordt duidelijk of de MRO in de juiste baan om Mars is gekomen of dat het ruimte schip verder door het heelal vliegt. Gelijkenis De MRO heeft na de lancering in augustus vorig jaar een af stand van ongeveer 500 miljoen kilometer afgelegd. Mars is een gewild onderzoeksobject van de Nasa en de Europese ruimte vaartorganisatie ESA vanwege de gelijkenis met de planeet aar de. In de afgelopen decennia zijn tientallen onbemande ruimte vaartuigen naar Mars gestuurd. De meeste daarvan waren be doeld om vanuit een baan rond de planeet onderzoek te verrich- Naam Global Odyssey Spirit and Exprèss Recon. missie Surveyor Opportunity Orbiter Lancering 1996 2001 2003 2003 2005 Afstand aan het tot Mars 258km 375km oppervlak 400km 255km 2007 aan het oppervlak anp-bron:krt/afp ten. Enkele ruimtevaartuigen zijn op Mars geland. De Verenigde Staten hebben plannen voor een bemande ruim- tevlucht naar de planeet Mars rond 2020. ANP/DPA vgnonze redactie buitenland WENEN - Een aantal skioorden bet westen van Oostenrijk is de buitenwereld afgesneden floor enorme hoeveelheden nieu we sneeuw. Onder de ingesloten Plaatsen zijn Lech, Zürs en S tu ben. Door de weersomstandigheden flam ook het lawinegevaar in de Oostenrijkse Alpen drastisch tQe, meldde het Oostenrijkse Persbureau APA gisteren. In Ti- zijn veel wegen afgesloten in de dalen rond de plaats Lan- deck. In de ingesneeuwde plaats Lech viert prins Willem-Alexan der samen met zijn gezin vakan tie. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) had gisteren volgens een woordvoerster geen melding ge kregen of dit problemen voor het gezin opleverde. Ook in de len van Zwitserland leidden la wines en sneeuwval tot aanzien- lijke verkeersproblemen. De weg en de treinverbinding tus sen Brienz en Interlaken waren geblokkeerd. In Oberried lieten de autoriteiten talrijke wonin gen ontruimen wegens lawinege vaar. Autotreinen door de Lötschberg, Furka en Oberalp reden, niet meer. De aanhoudende sneeuwval zorgt in het zuiden van Duits land voor verhoogde waterstan den, waardoor overstromingen dreigen. Volgens de autoriteiten bereikt de Rijn bij Kaïisruhe een alarmerend hoge water stand. Volgens de ANWB lijkt ZÜRICH - Verhuizen in de richting van de werkplek is be ter dan elke dag pendelen. Forenzen zijn meestal slechter gehumeurd dan mensen die bij hun werk wonen. De pen delaars zijn vaak ook ontevredener met hun leven. Dat stellen onderzoekers uit Zwitserland. Zij bekeken de gegevens van ruim 27.000 personen, meldde de Duitse krant Die Welt gisteren. Op lange termijn zijn een verhui zing of een verandering van baan gezonder dan de lange dagelijkse ritten, vinden de wetenschappers. ANP JAKARTA - De Indonesische politie heeft een Duitser en een Fransman gearresteerd, omdat zij historische schat ten ter'waarde van miljoenen dollars gestolen zouden heb ben. Dat maakte een Indonesische politiewoordvoerder gisteren bekend. De woordvoerder zei over voldoende getuigen en bewijs te beschikken. Als de verdachten schuldig worden bevon den, hangt hen een gevangenisstraf van vijf tot tien jaar boven het hoofd. De schatten zijn afkomstig uit gezonken schepen voor de Javaanse kust. De duizenden keramieken en beelden zijn eeuwenoud en zeer waardevol. ANP/AFP BOEKAREST - De Verenigde Staten mogen vanuit Roe menië een militaire aanval openen zonder de Roemeense autoriteiten vooraf op de hoogte te stellen of hun toestem- nmig te vragen. Dat blijkt uit een akkoord dat de VS en Roemenië in december hebben gesloten over het gebruik van vier militaire bases in Roemenië door de Amerikanen. De tekst is in Boekarest besproken binnen de parlementai re commissies voor Defensie en Buitenlandse Zaken. De basis Mihai Kogalniceanu bij Constanta wordt het hoofdkwartier van de nieuwe Amerikaanse taskforce voor Oost Europa. De eerste militairen komen er deze zo mer aan. Drie andere locaties zullen gebruikt wórden om te oefenen. GPD PEKING - De regering van China is woedend op de Japan se minister van'Buitenlandse Zaken, Taro Aso, omdat hij Taiwan 'een land' noemde. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken betichtte Aso gisteren van inmen ging in de interne aangelegenheden van China. Aso noemde Taiwan in een bijeenkomst van een parlemen taire commissie een 'volgens de wet geregeerd land'. Hij liet daar gelijk op volgen dat het nauwkeuriger was ge weest als hij van een 'regio', had gesproken, aldus het Ja panse persbureau Kyodo. China beschouwt Taiwan nog altijd als een afvallige provincie. ANP/AFP LONDEN - Kinderen tot elf jaar mogen binnenkort gratis gebruik maken van de Londense metro. Dat heeft burge meester Ken Livingstone gisteren bekendgemaakt. Alleen kinderen onder begeleiding van een volwassene ko men in aanmerking voor de regeling die op 2 april ingaat. Gratis reizen geldt op doordeweekse dagen alleen in de daluren na 9.30 uur en op feestdagen en in het weekeinde de hele dag. ANP/AFP door Patrick Selbach en Henderiekus Wiltjer WASHINGTON - Iran is de 'cen trale bankier van het terroris me'. De moslimstaat steunt 'ter- reuractiviteiten' in Irak, de Pa lestijnse gebieden en Libanon en vormt 'wellicht de grootste uitdaging op dit moment voor de Verenigde Staten'. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rice, giste ren gezegd in Washington. De minister bepleitte tijdens een zitting van een senaatscom missie de noodzaak om 75 mil joen dollar uit te trekken voor de 'verspreiding van democra tie' in Iran. Het gaat dan onder meer om Amerikaanse televisie- en radio-uitzendingen en extra steun aan Iraanse oppositiegroe pen in de VS, De opmerkingen van Rice volg den op een verklaring een dag eerder van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA). Deze 'atoomwaakhond' van de Verenigde Naties heeft de Veiligheidsraad gevraagd een oordeel te vellen over het omstreden Iraanse atoompro gramma. Volgens de regering in Teheran is dat programma strikt vreedzaam, maar vooral de VS verdenken Teheran ervan atoomwapens te ontwikkelen. De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad spraken in de nacht van woensdag op donder dag in New York voor het eerst over het Iraanse nucleaire dos sier. De meeste diplomaten zijn het eens dat de vijftien leden tel lende Veiligheidsraad als eerste stap een verklaring moet uitge ven waarin Iran wordt opgeroe pen zich te houden aan de reso luties van het IAEA. Over de inhoud van de verkla ring verschillen de meningen nog en de vijf permanente leden met vetomacht - Rusland, VS, China, Groot-Brittannië en Frankrijk - zijn van plan van daag opnieuw rond de tafel te gaan zitten. Volgende week buigt de volledige Veiligheids raad zich over de kwestie. Har de maatregelen tegen Iran lijken moeilijk. Rusland en China spra ken zich al uit tegen sancties. Washington wil internationale druk op Iran hoog houden en wil snel maatregelen nemen te gen de Iraniërs. Maar in Peking riep de Chinese minister Li van Buitenlandse Zaken op tot meer onderhandelingen met Iran. Vol gens Li is er is 'nog ruimte' om tot. een oplossing te komen. Iran zegt ook nog dat er tijd is om tot een vreedzaam eind te komen, maar beschuldigt de VS ervan het diplomatieke proces te heb ben 'gegijzeld'. ANP door Max Steenberghe de overlast voor Nederlandse wintersporters mee te vallen. De organisatie kreeg gisteren slechts twee telefoontjes van toe risten in Oostenrijk die informa tie over de verkeerssituatie wil den hebben. Wel belden er tien tallen mensen vanuit Nederland naar de organisatie om informa tie voor hun aanstaande reis naar dit land in te winnen. Ondanks de afsluiting van ver schillende wegen zijn veel plaat sen volgens de ANWB via omwe gen nog wel te bereiken. ANP/DPA BRUSSEL - De rechterlijke macht in België onderzoekt de verwikkelingen rond de zaak-Erdal. Daarmee is een poli tieke crisis rond de gevluchte Turkse terroriste voorlopig van de baan. Twee Belgische ministers, De- wael (Binnenlandse Zaken) en Onkelinx (Jusitie) lagen de afge lopen week flink onder vuur om dat onder hun verantwoordelijk heid de extreem-linkse Fehriye Erdal aan de vooravond van haar vonnis vluchtte, ondanks bewaking door 32 agenten. De oppositie eiste hun ontslag en een parlementair onderzoek. Dat onderzoek is nu in handen gelegd van magistraten van de comités I en P, die de Inlichtin gendienst en de Politie controle ren. De parlementaire commis sies die de comités begeleiden, blijven buiten het onderzoek, omdat anders geheimhouding de zaak onmogelijk zou maken. De resultaten van het eerste on derzoek moeten volgende maand klaar liggen. Vervolgens wordt bekeken of verder onder zoek nodig is. Premier Verhof- stadt steunde gistermiddag zijn twee ministers, die vervolgens na stemming alsnog het vertrou wen van de Kamer kregen en mochten blijven. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5