Soedan blijft baas in eigen land Geweld is niet huiselijk PZC Raad Middelburg zou uitslag moeten negeren PZC Nederland is nooit gidsland geweest Regering weet door meesterlijke manipulatie VN-vredesmacht te weren te gast 10 maart 1956 m vrijdag 10 maart 2006 De Afrikaanse Unie besluit van daag of ze haar vredestaak voortzet in Darfoer. Westerse re geringen willen VN-troepen de vredesmissie laten overnemen, maar schrikken terug voor drei gementen van Soedan. door Nona Eveleens De Soedanese regering toon de zich de afgelopen maand weer meester in het be spelen van de internationale po litiek. Westerse regeringen wil len dat een VN-vredesmacht wordt ingezet in Soedans weste lijke regio Darfoer, maar de machthebbers in Khartoem wis ten dat vrij eenvoudig te verhin deren. Gevolg is dat de Afri kaanse Unie (AU) vandaag waarschijnlijk besluit haar 7000 waarnemers in Darfoer te handhaven, maar dan wel met grotere internationale steun. Vorig .jaar bleek hoe moeilijk het voor de AU-missie in West-Soedan is om het wankele bestand te controleren. Rede nen daarvoor zijn de grote om vang van de regio, het gebrek aan adequaat materieel, onvol doende financiële ondersteu ning van het Westen en een inef fectief mandaat. Daarom stelde VN-baas Kofi Annan voor om militairen van de Europese Unie en de Verenigde Staten naar Darfoer te sturen met een sterker mandaat. Jan Pronk, de speciale VN-gezant voor Soe dan, sloot zich daarbij aan. De regering in Khartoem rea geerde daarop met het opstoken van nationalistische sentimen ten onder de bevolking. Over heidsorganen publiceerden drei gementen aan VN-medewerkers in Soedan. In de krant Al Wa- tan stond te te lezen dat er 'hon derdduizend dollar is gezet op het hoofd van Jan Pronk'. In een andere krant werd de for matie bekend gemaakt van isla mitische bewegingen die buiten landse doelen zouden aanval len. Ze hebben tot de verbeel ding sprekende namen als 'Bloedbrigade' en 'Darfoer Ji- hadorganisatie'. De minister van Defensie Ab'del Rahim Mohamed Hussein gooi de buitenlandse journalisten uit een persconferentie en beschul digde ze'van het verzinnen van het conflict in Darfoer. Bij wes terlingen in Khartoem zit de schrik er goed in. „We weten dat ze ons intimideren, maar on duidelijk is waartoe ze uiteinde lijk in staat zijn", merkt een di plomaat in Khartoem op. Jan Pronk veranderde zijn me ning over VN-troepen in Dar foer en sprak de vrees uit dat niet-Afrikaanse militairen in de regio een jihad (heilige oorlog) konden ontketenen. De Soeda nese vice-president Ali Osman Taha toonde zich vervolgens be reid buitenlandse troepen in Darfoer toe te laten als er een vredesovereenkomst is gete kend. Zo'n akkoord kan echter nog jaren op zich laten wach ten. De onderhandelingen tus sen regering en rebellen, die ove rigens sterk verdeeld zijn, verlo pen tergend langzaam. In Khartoem zetelt sinds vorig jaar officieel een regering van nationale eenheid. Na het vre desakkoord tussen de rebellen in het zuiden van het land en de regering, maken ook zuiderlin gen deel uit van het bewind. Aanvankelijk beloofden zij zich in te spannen voor een snelle vrede in Darfoer. Maar hun in vloed is nauwelijks merkbaar, de macht is in handen gebleven van de noorderlingen. Ook lij ken de zuiderlingen volledig in beslag genomen door de ontwik kelingen in hun eigen regio, waar een begin is gemaakt met de stationering van tienduizend VN-troepen die moeten toezien op de naleving van het vorig jaar gesloten vredesakkoord. Dat blijkt nodig want afgelopen week is het voor het eerst tot een grote confrontatie gekomen tussen de voormalige vijanden. In het olierijke Abyei-gebied, op de grens van zuid. en noord, werden twaalf leden van de voormalige Zuid-Soedanese re bellenbeweging gedood door mi lities, gelieerd aan het Soedane se leger. Leefomstandigheden Dit soort onveiligheid weer houdt veel Zuid-Soedanese ont heemden en vluchtelingen er van huiswaarts te keren. Jack van Ham, directeur van de Ne derlandse hulporganisatie Icco, momenteel op reis in Soedan, merkte dat ook tijdens een be zoek aan kampen voor ontheem den nabij Khartoem. „Mensen nemen een afwachtende hou ding aan. Ze willen graag terug, maar kiezen voor de schrale ze kerheid rondom Khartoem. On danks de schrijnende leefom standigheden. Werkelijk alle voorzieningen ontbreken." In de kampen rond de Soedanese hoofdstad houden zich honderd duizenden zuiderlingen en ont heemden uit Darfoer op. Het af gelopen jaar zijn kleine aantal len mensen uit het zuiden huis waarts gekeerd. Ze gaan terug naar een gebied waar tijdens twintig jaar oorlog veel is ver woest en niets is ontwikkeld. Al les moet van de grond af aan worden opgebouwd. Het verwondert Jack van Ham niet dat er nog maar weinig te zien is van de opbouw, volgens hem 'een massale klus'. „Belang rijk is dat we naar de mensen luisteren en rekening houden met hun wensen over de ontwik keling van de regio." GPD door Herman Lelieveldt In hun stem voor de locatie van het nieuwe theater heb ben de Middelburgers zich net zo verdeeld getoond als de raad. Het 'winnende' voorstel, verbou wing van het bestaande theater aan het Molenwater, wist nog geen 30 procent van de stem men te halen, slechts 4 procent meer dan de nummer twee (Zuidsingel) en ook nog maar 6 procent meer dan een nieuw theater op de Mortiere. Ondanks deZe weinig overtui gende uitslag hebben zowel bur gemeester Schouwenaar als de PvdA nu al aangegeven het ad- vies van de bevolking serieus te willen nemen. Er zijn goede re denen om dat niet te doen en het advies links te laten liggen. De eerste reden is een procedu rele. De raad had afgesproken zich slechts aan het advies ge bonden te achten indien de win naar 40 procent van de stem men of meer dan 10 procent dan de nummer twee zou halen. Dat is niet gebeurd en dat maakt de uitslag ongeldig. Zou de raad nu opeens de uitslag van het ad vies wel ter harte nemen, dan toont hij zich een onbetrouwba re partij. De uitslag van een ver kiezing is altijd onlosmakelijk verbonden met de regels die daarvoor gelden: je kan niet enerzijds de uitslag overnemen en anderzijds de bijbehorende regels negeren. Een tweede motief om de uit slag te laten voor wat die is, is dat deze ons een vertekend beeld geeft van de voorkeuren van de Middelburgse kiezers. Dat komt omdat de burgers uit vijf alternatieven moesten kie zen. In zo'n situatie van meer dan twee keuzes dreigt het ge vaar van wat politicologen 'splitting the vote' noemen. Keu zes die sterk op elkaar lijken kunnen daardoor ieder afzon derlijk minder stemmen krijgen dan een alternatief waar min der mensen een voorkeur voor hebben. Zoiets lijkt zich ook bij dit advies voorgedaan te heb ben. Wie immers kijkt naar de uitslag ziet dat 71 procent van de stemmers zich voor een nieuw, duur theater heeft uitge sproken. Die stemmen hebben zich echter verdeeld over vier lo caties, waardoor de zuinige op tie 'verbouw' als ogenschijnlij ke winnadr uit de bus is geko men. De verklaring van de VVD dat een grote meerderheid van de bevolking wél een nieuw thea ter wil is daarom zeker plausi bel. Maar echt weten doen we het niet omdat de vraagstelling van het burgeradvies rammel de. De raad had de bevolking of wel twee duidelijk van elkaar afwijkende keuzes moeten voor leggen (verbouw of nieuwbouw) of moeten vragen de verschillen de alternatieven te ordenen. Gegeven de in alle opzichten on duidelijke uitslag van dit ad vies, kan de raad niet anders dan het dossier weer met volle kracht naar zich toe trekken. Als de gang van zaken rondom het burgeradvies iets duidelijk maakt, dan is het dat referenda geen goed middel zijn om 'poli tieke en bestuurlijke impasses' te doorbreken, zoals het zo mooi in het raadsvoorstel heet te. Die impasse is immers voor een groot deel het gevolg van de on zekerheden waarmee de ver schillende alternatieven omge ven waren: hoe hoog valt de schadeclaim uit bij het niet doorbouwen aan de Zuidsingel en zouden provincie en Rijk zich wel kunnen vinden in het slechts verbouwen van het Molenwater? Ook als de bevolking zich afgelopen dinsdag wél duidelijk had uitgesproken, hadden we nog geen antwoord op die Neem de volgende situatie. Uw kind geeft op straat een grote mond aan een volwassene met een para plu onder de arm. De volwassene gaat het kind achterna en geeft het met de paraplu een paar flinke klappen. Zo flink dat het kind een aantal blauwe plekken en verwondingen oploopt. Vraag: „Hoe noemt u het gedrag van zo'n volwassene en wat zou u doen?" Het antwoord ligt, denk ik, voor de hand. U noemt het gedrag misdadig en doet aangifte. U doet ook alle mogelij ke moeite om ervoor te zorgen dat die volwassene fors wordt gestraft voor dat gedrag. Maar wat nou als die vol wassene uw partner is en het voorval niet op straat maar in uw huis plaats vond? Zou u dan hetzelfde oordelen en handelen? Waarschijnlijk niet. Waar schijnlijk zou u de gebeurtenis voor de buitenwereld zoveel mogelijk verbor gen houden, uit schaamte en uit eigen belang. Dat is begrijpelijk. Maar is het ook wijs? Nemen we een tweede situa tie.. Stel: u loopt met uw twee kinderen op straat en komt een buurtbewoner te gen waarmee de verhouding niet goed is. U groet niet. Dat schiet die buurtbe woner in het verkeerde keelgat. U wordt uitgescholden en er volgt zelfs een handgemeen. De buurman is veel sterker dan u en slaat eerst u en vervol gens de kinderen zo hard dat u daar al le drie aan bezwijkt. Als hij het aange richte slagveld overziet, raakt de buur man zodanig in paniek, dat hij de weg oprent, voor een aanstormende bus springt en de dood vindt. Hoe, denkt u, zou de rest van de buurt of het land over dit gedrag oordelen? Het ant woord ligt, opnieuw, voor de hand. Ze zullen het misdadig noemen. Sterker nog, ze zullen de man als een echte mis dadiger in hun herinnering bijzetten en uit protest mogelijk een stille tocht door buurt en stad houden. Maar wat nou als die moorddadige volwassene uw (ex-)partner is die niet op straat maar in huis u en de kinderen om brengt en daarna zichzelf? Zal de buurt, zullen andere nabestaanden, dan ook zo oordelen en reageren? Zul len ze de dader-ouder een misdadiger, een crimineel noemen? Of zullen ze hem met een zekere compassie, een ze ker begrip beschouwen? Begrip in de zin van dat hij wanhopig moet zijn ge weest en volledig de weg kwijt. Zo ie mand een misdadiger, een crimineel noemen, zal de meeste mensen waar schijnlijk te ver gaan. En opnieuw, dat is begrijpelijk. Maar is het ook wijs? Een aanzienlijk deel van het geweld dat op straat plaatsvindt, is gekweekt, is voorbereid in huis. Kinderen die ge tuige zijn geweest van fysiek geweld thuis of zelf direct slachtoffer daarvan, hebben een hoger risico als jongere en volwassene later zelf geweld te gebrui ken. Niet alleen binnenshuis maar ook buitenshuis. Anders gezegd, huiselijk geweld kweekt misdadigheid, want het is zelf misdadig. Als burger hebben wij door Dick Hofland Nederland laat zich er sinds de negentiende eeuw op voorstaan dat het een moreel voorbeeld voor de wereld is. In een bundel die gisteren verscheen, vragen ze ven auteurs zich af of daar nu ook nog reden voor is. „Nederland is het beste land van de wereld. Het is mooi om te zien dat er ergens op de ze planeet een Utopia be staat." Een Amerikaan die hier in de jaren '90 op bezoek was, bewierookte het land dat van het moeras een para dijsje had gefnaakt. Wars van betutteling, vol verdraag zaamheid, nuchter en ingeto gen. Waar komt dat beeld vandaan? En klopt het? Vol gens James Kennedy, hoogle raar moderne geschiedenis, is Nederland in de jaren zestig een gidsland geweest. Vooral voor sociale veranderingen. De dichter Simon Vinkenoog verwoordde dat nationale ge voel van zelfvertrouwen zo: „Maak je nuttig, Nederland, de wereld wacht op bevrij ding. Nederland, ga vóór." Sinds de moord op Fortuyn, in 2002, is het volgens Kenne dy volkomen misplaatst Ne derland nog als voorbeeld te bestempelen. Hij schrijft dat in een boek, waarin hij met zes medeauteurs bekijkt of Nederland wel zo'n voorbeel dige natie is, In Nederland le ken de jaren zestig van de vo rige eeuw het begin van het paradijs in te luiden, maar volgens Kennedy zette het verval snel in. Al in de jaren '70 maakte een recessie een einde aan het idee dat er al tijd vooruitgang zou zijn. Daarnaast bleek in andere landen het conservatisme sterker dan gedacht en ook in eigen land was niet iedereen zo aardig voor elkaar. Zo nam de verdraagzaamheid ten opzichte van drugsver slaafden af. Ook verdween het communisme als belang rijke inspiratiebron voor link se activisten. Kennedy denkt dat het idee van Nederland gidsland in 1977 al uiteen be gon te vallen, toen het kabi net-Den Uyl tegen alle ver wachtingen in geen tweede termijn kreeg. In 1995 groei- de de scepsis door het Sbreni- ca-drama en in 2002 volgde het failliet. „Uit de populari teit van Fortuyn bleek een groot deel van Nederland on tevreden over aspecten van het progressieve beleid van de jaren daarvoor." Bezettingsmacht Ook .voor het verdere verle den valt wel wat af te dingen op het beeld dat Nederland gidsland was. Ons land is lan ge tijd ook een bezettings macht geweest. In delen van Zuid-Oost Azië, Afrika en de Amerika's, maar ook ten oos ten en zuiden van de Zeven Provinciën. Probeerde hel daar nog een verÜchte vorm van bestuur in te stellen, vol gens bijzonder hoogleraar ge schiedenis P. Emmer maakl de geschiedenis van de slaver nij duidelijk hoe conservatief de natie in feite was. „Neder land heeft Afrikanen, Aziaten en Indianen als slaaf gel en verhandeld. Daar komt bij dat Nederland passief heefl toegekeken bij de afschaffing van de slavenhandel en vrij laat de slavernij heeft afge schaft. Nederland als voor beeld? Hoezo?" Kennis van geschiedenis betekent ook we ten dat uitgerekend in Neder land tijdens de Tweede We reldoorlog een groot aantal jo den is weggevoerd. De L emeritus hoogleraar sociolo gie C. Lammers verwijst in de bundel naar de 'moderne riant': Srebrenica. Hij voert de Amerikaanse journalist Rohde op, die de vloer aan veegt met Dutchbat: „Zehad den zó veel levens kunnen red den. Ze waren alleen bang voor him eigen hachje," Nederland als voorbeeldig natie, Wim van Noort en Rob Wiche. ISBN 9065508945, Uit geverij Verloren, 15 euro. prangende vragen gehad. Het zou de nieuwe raad sieren in dien hij op basis van die in formatie twee duidelijke voor stellen uitwerkt en deze verder op in het jaar in een écht refe rendum aan de bevolking voor- legt. Herman Lelieveldt is universitair docent politicologie aan de Roose velt Academy VEERGELD - Het bedrijfsle ven in Zeeland heeft geen moei te met.de invoering van veer gelden, maar dan moet er wel een einde komen aan de lange wachttijden. Dat hebben de sa menwerkende Kamers van Koophandel laten weten. Er komt een commissie die het probleem van de tarieven zal bestuderen. MAKAKIOS - De Britse autori teiten hebben de geestelijk en politiek leider van Cyprus, aartsbisschop Makarios, gear resteerd voor deportatie. Vol gens het Britse ministerie van koloniën is Makarios aange houden omdat het een bel rijk obstakel vormde voor de terugkeer van de vrede op Cy prus. Makarios werd gearres teerd op het vliegveld van Ni cosia, toen hij op het stond een bezoek te brei aan Athene. Griekenland heefl uit protest zijn ambassadeur uit Londen teruggeroepen. WAPENDIEFSTAL - Bij e inbraak in de Mauritskazerne in Ede zijnvier karabijnen, twee stenguns en vier pistolen gestolen. In verband hiermee zijn van alle aanwezige 1500 militairen vingerafdrukken ge nomen. ■r -....-• n; v- Sg -■ w - v .W. v 'V xli; Volgens universitair docent Herman Lelieveldt moet de Middelburgse raad de uitslag van het referendum laten voor wat die is, omdat deze een vertekend beeld geeft van de voorkeuren van de kiezers. foto Lex de Meester de plicht om als we kennis hebben van een misdaad of de dreiging daarvan, aangifte te doen. Wie dat niet doet, of het nu gaat om een vreemde of een fami lielid, verzaakt daarmee zijn burger plicht en brengt zichzelf, eventuele kin deren en de samenleving in gevaar. Kortom, het is gevaarlijk en onwijs om voor geweld begrip te hebben en het is onterecht het te verexcuseren. Om die reden moeten we dan ook van de term 'huiselijk geweld' af. Want in die uit drukking zit als het ware al een ver zachtende omstandigheid ingebouwd. Laten we voortaan spreken van privége- weld. Geweld tegen anderen die door de dader als zijn of haar privébezit wor den beschouwd. En waarmee de 'eige naar' dus mag doen wat ie wil, zelfs mee de dood innemen. Nou, dat is echt misdadig. Rene F.W. Diekstra Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D, Bossc-her (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A, J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111 )454657 E-mail: redzzee@pzc-.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n v t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hei einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v, lezersservice, Postbus 31'. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93,00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax; (076)5312274 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Is een onderdeel van het Wegener-concern. 0e doo aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor o (abonnemenlen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstenen P ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gMeleclM de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: P.A., Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4