Eede krijgt echt dorpsplein PZC PZC Boekje over mosseldorp met stadsrecht Ook Clinge heeft nu een ouderensoos Forse straffen geëist tegen overvallers supermarkt Zaamslag 13 Den Haag komt met 100.000 euro subsidie over de brug Infomiddag over slaapadviezen Quizavond in Sint-Jansteen Hulst wil Roskamstraat Sint Jansteen afsluiten Dj Gielen komt belofte na Aanrijdingen op kruising N61 Auto in beslag genomen Dierenspeciaalzaak krijgt boete agenda vrijdag 10 maart 2006 Subsidie Rijk voor veiliger maken wegen TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaan- deren hoopt dit jaar ruim zes ton subsidie van het Rijk te krij gen voor het herinrichten van „egen met als doel de verkeers veiligheid te verhogen. Het geld, omprecies te zijn 604.750 euro, wordt verdeeld' over de drie gemeenten en het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren, zodanig dat elk van hen 25 procent subsidie krijgt op de kosten van de werken die in aan merking komen voor de rijksbij drage- Het gaat dan om de herinrich ting van het dorpscentrum van Eede (100.000 euro subsidie), de reconstructie van de inmiddels begonnen Hulsterweg in Kloos- terzande (210.000 euro), het te rugbrengen van de. Willem de Zwijgerlaan in Terneuzen van 2x2 naar 2x1 rijbanen (41.250 euro), het weren van sluipver- keer uit de Terneuzense wijk Othene (53.500 euro), het herin- richten van de Terneuzense- straat in Zaamslag tot dertig-ki- lometerzone (37.500 euro) en de herinrichting van de wegen door de Braakmanpolder tot zes tig-kilometerwegen (162.500 eu ro). De drie gemeenten en het water schap hebben zelf aangeven wel ke werken volgens hen in aan merking komen voor rijkssubsi die. Ze hebben dat gedaan in een advies aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, want dat is uiteindelijk de instantie die over de verdeling beslist. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terim euzeim Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA. goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pze.nl ■E-mail: web@pzc.nl door Jan van Zuilen EEDE - De gemeente Sluis kan waarschijnlijk rekenen op een behoorlijke subsidie van de rijksoverheid voor de herinrich ting van het Dorpsplein in Eede. Het gaat dan om een bedrag van 100.000 euro, een kwart van de totale kosten. De herinrichting van het Dorps plein in Eede is onderdeel van wat in ambtelijk jargon van de gemeente Sluis wordt aange duid als de valorisatie van de verschillende kernen; een pro ject dat tot doel heeft de dorps kernen te verfraaien. Hoofdplaat, Groede, Nieuwvliet en IJzendijke zijn al aan de beurt geweest, nu staat Eede op de rol. In overleg met de dorpsraad en een speciaal in het leven geroe pen werkgroep is gekozen voor de herinrichting van het Dorps plein. Een plan daartoe is tij dens de drukbezochte jaarverga dering van de dorpsraad gepre senteerd. „Er waren ongeveer honderd mensen en die waren overwegend enthousiast over het plan", zegt demissionair wet houder R. Leentfaar als porteuil- lehouder van het valorisatiepro ject. Echt plein Doel van cle reconstructie is het plein zo in te- richten dat het meer op een echt plein gaat lij ken. Daarvoor moeten onder meer bomen en struiken wijken, terwijl elders juist bomen moe ten worden geplant. Ook wor den er verkeersremmers aange bracht om te voorkomen dat au to's te hard over het plein rij den. De school, nu door een groen strook van het plein is geschei den, komt door de herinrichting direct aan het plein te liggen. Om te voorkomen dat kinderen recht van het schoolplein het Dorpsplein oprennen, moeten nog wel hekjes worden ge plaatst. Leentfaar verwacht dat de meta morfose eind dit jaar kan begin nen. Er hoeven volgens hem geen ingewikkelde en tijdro vende procedures te worden TERNEUZEN - De Reumapa tiëntenvereniging Zeeuws- Vlaanderen (RZV) houdt in sa menwerking met een Terneuzen se slaapadvieswinkel op 14 maart een informatiemiddag over bedden, matrassen en ande re slaapattributen. Er is onder meer voorlichting over de beste materiaalkeuze voor reumapatiënten. Iedereen is welkom. De bijeenkomst in paviljoen Westkant aan de Scheldeboulevard in Terneuzen duurt van 13.30 tot 16.30 uur. SINT -JANSTEEN - De fanfare Sint-Jan houdt zaterdag 1 april in samenwerking met de stich ting Buru Nyakwere Nederland een quizavond. De deelnemende groepen van maximaal vier personen schui ven aan tafel in oefenlokaal Den Bombardon van de muziekvere- Ze worden aan de tand 1 over onder meer sport, actua, flora en fauna, politiek en tv. De opbrengst van de quiz is be stemd voor projecthulp in Ke nia. Belangstellende teams kunnen zich aanmelden via info@sbnn.nl of telefonisch 0114-315313. De quiz in Den Bombardon be gint om 19.30 uur. De haven van Philippine in 1904. door René Hoonhorst PHILIPPINE - De fout op de kaft is na tuurlijk als eerste hersteld. De vorige twee edities van 'Stad en Land van Phi lippine' lieten naast een mosselschuit een historisch stadsgezicht van Terneu zen zien. Nu sieren het originele stads wapen en een vestingplattegrond van 1750 het omslag van het boekje. Burgemeester Jan Lonink mocht gister avond het eerste exemplaar van de der de aangevulde en geheel herziene editie van Stad en Land van Philippine in ont vangst nemen. De eerste burger van Ter- neuzen, inwoner van Philippine, was blij met het initiatief van de Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippi ne. De viering van vijfhonderd jaar Phi lippine leerde vorig jaar dat een aan zienlijk deel van de inwonei*s is geïnte resseerd in de roemrijke historie van het mosselstadje. Daarnaast gaat de belangstelling van veel buitenstaanders ook verder dan de vraag in welk restaurant de lekkerste mosselen worden geserveerd. Bij de voorbereidingen voor de grootschalige viering van het 500-jarig bestaan kwam de heemkundige vereniging op het idee het boekje van onderwijzer J. Cornells een tweede keer te actualiseren. Corne lls bracht zijn boekje uit in 1955, toen Philippine 450 jaar bestond en de Braakman net een paar jaar was afgeslo ten. In 1981 verfriste ambtenaar R. Slock het geschriftje en zorgde voor actuele aanvullingen. Een groepje van vijf- heemkundigen zorgde weer een kwart eeuw later dat er weer een nieuwe edi tie is, die nu de vijfhonderd jaar tussen 1505 en 2005 beschrijft. De vijf zijn grondiger en zorgvuldiger te werk gegaan als hun voorganger, stelt coördinator Willem de Feijter. Zo zijn er veel schrijf- en taalfouten uitge haald en is de historie recht gedaan. Slock haalde de Spaanse en Staatse troepen een enkele keer door elkaar, wat in de nieuwe uitgave weer is recht gezet. Naast de geschiedenis van de laat ste 25 jaar heeft het werkgroepje een groot hiaat opgevuld. Cornelis noch Slock meldde in hun uitgave iets over Philippine tijdens de Tweede Wereld oorlog. De heemkundige vereniging maakt dat gemis in de nieuwste uitgave goed. Er is onder meer een lijst opgeno men met de name van in de oorlog geval len inwoners. De werkgroep heeft het werk dat hun voorgangers deden niet aangetast. Het wat verouderde taalgebruik is dus wel ontdaan van schrijf- en drukfouten, maar niet 'gemoderniseerd'. Het nieuw ste gedeelte leest wat vlotter. „De infor matie blijft het belangrijkste. Comelis was bovendien onderwijzer. Zijn taalge bruik is een halve eeuw later misschien wat ouderwets en formeel, maar we von den het niet passend om het te populari seren. Natuurlijk hebben we de nieuwe, door onszelf aangevulde wetenswaar digheden wel wat toegankelijker opge schreven. Overigens staan er ook heel wat meer foto's in de nieuwe uitgave en dat verlevendigt hét boekje natuurlijk ook sterk", betogen De Feijter en secre taris Jacqueline van der Zalm. De heemkundige vereniging heeft 450 exemplaren laten drukken. Ruim een derde is bij voorintekening al verkocht. Ook de overige exemplaren zullen hun weg naar geïnteresseerde (oud-)dorpe- lingen en mensen van ver buiten de re gio wel vinden, verwachten De Feijter en Van der Zalm. Leden van de Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine kunnen het boekje voor vijf euro aanschaffen: andere belangstellenden betalen 2,50 euro meer. Het boekje is bij de secreta ris en de coördinator verkrijgbaar en waarschijnlijk binnenkort ook bij de Terneuzense boekhandel Van der San- de. door Jeanette Vergouwen CLINGE - Ook Clinge heeft sinds gisteren een soosmiddag voor ouderen. Het succes van de ze activiteit is groot in Sint-Jan steen en SWO Hulst en Caritas Clinge doen er nu alles aan om ook een succesvolle reeks in Clinge van de grond te krijgen. De eerste bijeenkomst was in elk geval al een succes en de aan wezigen waren blij met het ini tiatief. „Alle ouderen uit Clinge en Nieuw-Namen hebben een uit nodiging gehad voor de officiële opening van de ouderensoos in gemeenschapcentrum Malper- tuus en we zijn blij dat er zo goed gereageerd is", vertelt El len Verstraten van de stichting SWO Hulst. Caritas Clinge wil meer beteke nen voor de ouderen uit het dorp Clinge en Nieuw-Namen. Via deze ouderensoos krijgen se nioren de mogelijkheid om onge dwongen en ontspannen samen te zijn. Het project moet er me de voor zorgen dat ouderen lan ger thuis kunnen wonen. Het programma dat gisteren bij de opening werd gepresenteerd bevat een gevarieerd aanbod aan activiteiten. Van een diamid dag, een optreden van Semper Gaudete, een voorleessessie, een etentje tot beelden en muziek uit de oude doos. Het streven is één keer per maand iets te orga niseren. De Stichting Welzijn Ouderen Hulst biedt organisatorisch on dersteuning aan dit project. De stichting maakt gebruik van de ervaring die al opgedaan is in de ouderensoos Sint-Jansteen. De 65 aanwezigen luisterden gis teren naar de Music Lovers. Ria en Ludwich Ornek kregen hen zover dat er volop meegezongen werd. Veel mensen, zowel uit Clinge als Nieuw-Namen, hadden dank baar gebruik gemaakt van de mogelijkheid om door een vrij williger van Caritas opgehaald te worden. Gisteren was dat van wege de eerste ouderensoos gra tis. Voor de volgende keer kost het halen en brengen 1,50 euro. Ook Taxicom is beschikbaar voor vervoer naar de soos. Als ouderen in het vervolg gehaald en gebracht willen worden moe ten zij contact opnemen met Vera van Damme (0114-314963) of Lonneke Allaerts (0114-315309 Er zijn bijeen komsten op 6 april, 18 mei, 15 juni, 14 september, 12 oktober, 9 november en 14 december. Twee bezoekers van de eerste ouderensoos in Clinge wagen een dansje. foto Wim Kooyman door Sheila van Doorsselaer SINT JANSTEEN - De gemeen te Hulst wil de Roskamstraat in Sint Jansteen afsluiten voor au to's en vrachtwagens. Hulst vindt de kruising van de Ros kamstraat met de Rijksweg te onveilig. Niet alleen de gemeente, maar ook bewoners van de Roskam straat zouden volgens wethou der E. de Deckere (verkeer) aan dringen op het afsluiten van de drukke kruising. Behalve dat het kruispunt volgens De Deck- ere onveilig is, is de Roskam straat nog niet zo lang geleden opnieuw geasfalteerd. Als de stroom auto's en vooral vracht wagens niet wordt ingedamd, dan wordt het wegdek vrijwel zeker kapotgereden. Een afslui ting van de Roskamstraat geldt niet voor fietsers en voetgan gers. De Deckere wil eerst een gesprek met bewoners van de straat en de dorpsraad van Sint Jansteen. De voorzitter van de dorpsraad van Sint Jansteen, R. Merckx, vindt persoonlijk dat de kruising Roskamstraat-Rijks- weg niet zo gevaarlijk is. „Al leen lange en zware vrachtwa gencombinaties hebben wel pro blemen met het nemen van die bocht. Voor auto's valt dat wel mee. Neemt niet wel dat het wel een beetje een vreemdsoortige kruising is. Er zijn nog nooit on gelukken gebeurd, maar sinds die wegversmalling er ligt, zijn daar wel al een aantal mensen tegenaan gereden." Een datum voor het gesprek tus sen de verkeerswethouder en de bewoners en de dorpsraad moet nog worden geprikt. Omdat er momenteel onderhandeld wordt over een nieuwe coalitie en niet zeker is wie de nieuwe verkeers wethouder wordt, zal dit eerst afgewacht moeten worden. doorlopen. „Voor mijn gevoel heeft de bevolking al inspraak genoeg gehad en afgaande op het enthousiasme tijdens de pre sentatie van de plannen kan ik me niet voorstellen dat er nog ie mand bezwaar tegen indient." Wel blijft het mogelijk om be roep aan te tekenen tegen de ver keersremmers, maar ook dat ligt volgens Leentfaar niet in de lijn der veiwachting. „Ik mag toch aannemen dat iedereen blij is dat er straks niet meer te hard gereden kan worden op het plein." SAS VAN GENT - Johan Gielen, een wereldberoemde dj in de trancescène, is één van de artiesten die vrijdag 16 juni achter de di'aaitafels zal staan tijdens de 5e editie van Dance around the Bridge in Sas van Gent. Hij komt daarmee zijn belofte na die hij vorig jaar aan de organisatie deed. Toen had stichting Rock around the Bridge, organisator van het clance-festival, de tegenslag van een dubbele boeking. De contracten waren rond en de naam stond al op alle affiches en flyers, toen bleek dat Johan Gielen op diezelfde dag ook in New York geboekt stond. Sas van Gent moest het toen afleggen tegen New York. Inmiddels zijn de contracten opnieuw ge.tekend. IJZENDIJKE - In IJzendijke hebben gisteren op dezelfde plek twee aanrijdingen plaatsgevonden. Bij één ervan raakten drie mensen gewond Om kwart over tien 's ochtends stak een 51-jarige automo biliste uit Oostburg vanaf de Turkeijeweg recht over naar de Oranjestraat. Zij kwam daarbij in botsing met een an dere personenauto, bestuurd door een 43-jarige vrouw uit de gemeente Schouwen-Duiveland, die uit de richting van Tivoli kwam. Zij had in haar auto een medepassagie- re, een 49-jarige vrouw uit de gemeente Goes. Alle betrok kenen werden door het ambulancepersoneel onderzocht en niemand hoefde naar het ziekenhuis. De auto's werden beschadigd. Rond kwart over drie 's middags kwam een 19-jarig"e auto mobilist uit Bredene (B) vanuit de richting Schoondijke. Hij wilde links afslaan naar IJzendijke. Hij verleende geen voorrang aan een tegemoetkomende auto, bestuurd door een 23-jarige vrouw uit Breskens. Bij haar in de auto zaten een 28-jarige plaatsgenote en een 38-jarige man uit Terneuzen. De bestuurster en dè inzittenden werden per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Het is onbe kend welk letsel zij hebben opgelopen. Beide auto's zijn geheel vernield. TERNEUZEN - In de Axelsestraat in Terneuzen gister avond even na negen uur een personenauto in beslag geno men. De bestuurder, een 27-jarige man uit de gemeente Terneuzen, reed met mistverlichting aan. Toen hij werd staande gehouden bleek dat hij al tweemaal eerder was betrapt op het rijden in een auto zonder dat hij in het be zit was van een rijbewijs. De auto, waarvan hij niet de ei genaar is, bleek ook niet verzekerd te zijn. Het voertuig werd in beslag genomen. MIDDELBURG - De economische politierechter G. van Unnik heeft gisteren in Middelburg Dierenspeciaalzaak Van Pagee conform de eis veroordeeld tot 5000 euro boe te, waarvan de helft voorwaardelijk. Bij een controle door de Algemene Inspectie Dienst werd vorig jaar eind maart in de Middelburgse dierenspeciaalzaak een geval van be smetting met de dierziekte psittacose geconstateerd. Eén beestje overleed eraan. De eigenaar verklaarde zich niet bereid de regels voor ontsmetting te volgen. Hij hield zijn winkel ook gewoon open, ondanks het besmettingsge vaar. De verdachte zei gisteren in hoger beroep te gaan bij het Gerechtshof in Den Haag. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van Terneuzen hoorde gisteren bij de rechtbank in Mid delburg voor het plegen van een gewapende overval vier jaar cel tegen zich eisen. Officier van Justitie H. Benaissa eiste daar naast tegen een 24-jarige vrouw uit Terneuzen voor haar rol bij de overval dertig maanden ge vangenisstraf, waarvan tien maanden voorwaardelijk. In de eis tegen de Terneuzenaar werd ook een ernstige bedrei ging van een vrouw en het forse strafblad met geweldsdelicten meegenomen. De overval op een supermarkt in Zaamslag vond vorig jaar 12 december omstreeks 16.00 uur plaats. De man bedreigde de caissière met een jachtgeweer met afgezaagde loop en riep: „Geef me al je geld. Schiet op!". De eigenaar moest op de grond gaan liggen. Het geld werd in de tas bij zijn vriendin gestopt, waarna het duo er met de buit van 2525 euro vandoorging. Ge tuigen voorzagen de politie van goede informatie over de vlucht auto, zodat de overvallers niet veel later in Terneuzen werden aangehouden. Van de buit ont brak elk spoor. Gisteren zweeg de 28-jarige verdachte nog steeds over het geld. Hij zei het plegen van een overval als enige uitweg te hebben gezien om zijn schulden af te lossen. „Anders waren we op straat komen te staan." De supermarkt in Zaam slag had hij vantevoren als doel wit gekozen. „Want op een dorp is er geen politiebureau." De of ficier wees op de impact voor de slachtoffers. De bedreiging op 22 oktober vo rig jaar in Terneuzen werd door hem ontkend. Hij gaf wel toe met de vrouw, die hij kende, via de telefoon hevig te hebben ge discussieerd. Hij werd er ook van verdacht die nacht op de achterruit van de auto van het slachtoffer te hebben geschoten. De man staat volgens de officier te boek als een zeer actieve veel pleger. Hoe anders is het met zijn 24-jarige partner. Zij heeft geen strafblad. Rechtbankpresi dent R. Lameijer vroeg zich af waarom ze zo gemakkelijk met haar vriend was meegegaan. Het had volgens haar te maken met haar gevoelens voor hem. De vrouw had schriftelijk haar spijt betuigd aan de slachtoffers en gisteren richtte ze zich nog maals tot de medewerkers van de supermarkt die de strafzaak bijwoonden. Haar raadsman J. Wouters wees op de adoratie voor haar vriend én zei dat zijn cliënte in haar korte leven al flink op de proef was gesteld. Hij bepleitte een be perkte gevangenisstraf plus een werkstraf. Raadsman D. Olie meende dat zijn cliënt juist een i positieve ontwikkeling door maakte totdat hij voor de bedrei ging en de vernielingen aan de auto werd opgepakt. De recht bank doet 22 maart uitspraak. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, biljarten Kanaalzone); De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten, creatief; 16.00 uur: Zitgymnastiek; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Bingo; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten; 13.30 uur: ANBO bingo; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur: Koersbal; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: biljar ten, pieren; Zaal Maton, 19.30 uur: The Free Coun try Dancers; Café Du Commerce, 20.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Volksdansen en solo dan sen; 19.30 uur; Gezelschapsdansen; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten, fysïo gym, Engels;10.00 uur: Fysio gym;10.30 uur: Engels;13.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur; Bridge; 14.00 uur: Inter net café; Kantine HVV'24,19.30 uur: Kaarten; De Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Solo dan sen; KLOOSTERZANDE Café In Den D'Waes, 19.00 uur: Kaarten de Troef- slag; KOEWACHT - De Vlaschaard, 9.45 uur: Volksdansen; SAS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur: Regionale biljartcompetitie; De Regenboog, 13.00 uur: ANBO biljar ten; SINT - JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten Kanaal zone; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; SPUI - De Drie Gehughten, 21.00 uur: Open huis; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Bowls; 't Schelpenhoekje, 19.00 uur: Kinderdis co 8 t/m 12 jaar; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur. Koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43