Magneet is wapen van het nieuwe stroomdief Hoogervorst opent jacht op rokers PZC Helft Nederlanders Kinderbrieven Anne Frank te zien ziet EU als bedreiging Onbekende Van Beek is bruggenbouwer Van der Hoeven geeft toe dat hij tekort is geschoten Huurbeleid Dekker ligt zwaar onder vuur Mettelers vinden andere methode om af te tappen Urker peddelt naar zijn werk door wegafsluiting Man opgepakt voor webcamseks Vermeende agent AIVD wordt niet vervolgd Nederlanders staan niet graag op Kamp is niet bang voor Chavez Onderzoek naar zenders zeehond Oude raad Dordt geeft opera PZC vrijdag 10 maart 2006 AMSTERDAM - Een twintigtal nooit eerder aan het pu bliek getoonde kinderbrieven van Anne Frank is vanaf 12 april te zien in het Amsterdams Historisch Museum. De brievenmaken deel uit van de tentoonstelling 'Anne Frank - haar leven in brieven', liet het museum weten. De tentoonstelling vertelt over het leven van Anne Frank. Naast de brieven die voor het eerst voor het publiek te zien zijn, toont het museum ook een aantal passages uit haar dagboek. ANP fjnorJan Salde.n den HAAG - Wielkwekers heb ben een nieuwe methode ont dekt om stroom te stelen. Door een sterke magneet op of bij de elektriciteitsmeter aan te bren gen, kunnen zij de meter langza mer laten draaien of zelfs hele maal laten stilstaan. Dé meter registreert daardoor een veel la ge stroomverbruik dan werke lijk het geval is. Het Openbaar Ministerie stelt een onderzoek in naar de aanbie ders van de magneten, gen woordvoerder van het Plat form Energiediefstal bevestigt dat zowel bedrijven als particu lieren, maar vooral wietkwekers met behulp van magneten frau de plegen. De methode wint aan populariteit omdat het zegel van de stroommeter niet hoeft te worden verbroken. Het is bo vendien niet meer nodig om zelf met kabels en bedrading te knoeien om illegaal stroom af te tappen. „Wij kennen het feno meen", zegt een woordvoerder 'van energiebedrijf Essent. „Nog steeds wordt bij de meeste kwe kerijen illegaal stroom afgetapt, maar wij komen de magneten vooral het afgelopen hall' jaar steeds vaker tegen." Energiebe drijven hebben inmiddels bij fa- brikanten van elektriciteitsme ters aan de bel getrokken over de 'magneetfraude'. Die zeggen er niets tegen te kunnen onder nemen. Volgens een anonieme medewer ker van Landis Gyr, een van de grootste fabrikanten van stroommeters, werkt de metho de simpel. „In iedere meter zit een remmagneet om te te voorko- men dat de schijf te hard draait. Door er een magneet bij te plaat sen rem je de schijf extra af." Fraudeurs worden volgens hem onaangenaam verrast als zij de magneet weer weghalen. „Door dat de ingebouwde magneet zwakker is geworden, gaat de schijf dan juist harder draaien." De kans dat de fraude wordt op gemerkt is klein, zeggen de ener giebedrijven. „De meter regis treert simpelweg minder stroom dan er daadwerkelijk wordt ver bruikt. Pas als je de meter hele maal stilzet en je op papier dus geen stroom verbruikt, valt het op", aldus de woordvoerder van Essent. Internet De magneten, ter grootte van een lucifersdoosje, kosten zo'n 65 euro'en worden onder meer aangeboden op internetsites voor thuiskwekers van wiet. Zo wordt op de pagina www.wiet- plantage.nl geadverteerd met 'supersterke neodymium magne ten, die in staat zijn een elektri citeitsmeter te stoppen of in ie der geval tachtig procent langza mer te laten draaien'. De adver teerder voegt daar aan toe: „Het is niet onze bedoeling u aan te sporen tot het overtreden van de wet." Volgens het OM is het aan bieden van cle magneten op deze manier wel degelijk strafbaar. „Er wordt nadrukkelijk op de frauduleuze mogelijkheden van de magneet gewezen. Dit komt neer op medeplichtigheid." Op het vergrijp staat maximaal een half jaar celstraf. GPD door Erik Raven HAARLEM - De helft van de Ne derlanders ziet de ontwikkeling van de Europese Unie als een be dreiging voor de eigen welvaart en de eigen Staat. Dat blijkt uit een Europees onderzoek van het tijdschrift Reader's Digest dat gisteren werd uitgebracht. Dat percentage ligt aanmerke lijk hoger dan in twaalf andere Europese landen waar het onder zoek zich op richtte. Gemiddeld zag 35 procent van de onder vraagden de EU als bedreiging. Voor het onderzoek werden 25.000 Europese consumenten ondervraagd. In Nederland de den er 1246 mensen aan mee. In het onderzoek komt naar voren dat de Nederlander veel negatie ver oordeelt over de EU clan de gemiddelde Europeaan. Zo meent 42 procent van de on dervraagden dat Nederland vooruitgang boekt door het lid maatschap van de EU, tegen een gemiddelde van 50 procent van de Europeanen. Van de Neder landers vindt 86 procent dat Ne derland te veel geld bijdraagt aan de EU. Gemiddeld vindt 68 procent van de 'Europeanen dat. Veel Nederlanders blijken nog altijd weinig op te hebben met de euro. Zo'n 40 procent ziet de Europese munt als een positieve ontwikkeling, terwijl op Euro pees niveau 54 procent de munt als een vooruitgang bestempelt. Slechts een kwart van de Neder landers meent dat de invloed van de EU groter moet worden, terwijl gemiddeld 35 procent van de Europeanen dat vindt. Een grote meerderheid van de Nederlanders (67 procent) ver klaarde meer vertrouwen te heb ben in de eigen regering dan in de Europese Commissie. Euro pees gezien kwam deze score uit op 56 procent. ANP BREDA - De politie heeft een 34-jarige man uit Nieuwegein opgepakt op verdenking van webcamseks met minderjarigen. De man kon worden opgespoord j tijdens een onderzoek naar een 127-jarige Hagenaar die ver dacht wordt van vergelijkbare feiten. De Hagenaar is in decem- Jber aangehouden. ANP ROTTERDAM - Het Openbaar Ministerie vervolgt de 28-jarige terreuiverdachte Saleh B. niet. Het landelijk parket heeft de zaak tegen hem geseponeerd, omdat er geen bewijs tegen hem gevonden is voor betrokkenheid bij strafbare feiten. Dat zei een woordvoerder van het OM giste- URK - Wat te doen als je door een wegafsluiting elke dag 28 kilometer om moet rijden? Dan ga je met de boot, bedacht I. Visser uit Urk. Hij peddelt sinds kort met een roeibootje naar zijn baas. De visverwerker woont vlak bij zijn werk, maar door wegwerkzaamhe den moet hij een flink eind omrijden om de andere kant van de Urkervaart te bereiken. En dus steekt hij dit water per boot over. Visser zei gisteren dat hij ver moedelijk blijft roeien, ook als de weg straks weer open gaat. Veel Urkers gaan in de middag naar huis om te eten. Visser doet dat ook. Maar met de auto moet hij door de wegafsluiting van de Klif elke dag 28 kilometer omrijden. „En toen bedacht ik op een zon dag deze oplossing. Ik ben met het bootje in een paar minuten aan de overkant, dus het is best snel. En het is goedkoper dan een fiets kopen. Wat ik had gedaan als het water was dichtgevroren? Dan was ik gaan schaatsen." foto Juan Vrijdag/ANP B, was al uit voorarrest vrijgela ten'. Hij werd aanvankelijk ver dacht van betrokkenheid bij ter- ï'èuractiviteiten van het ver meende terreurnetwerk de Hof stadgroep. Hij zou vier handgra naten aan Hofstadverdachte Jason W. hebben geleverd. Vol gens W. deed B. dit als agent van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst. De verdachte heeft de beschuldi gingen en zijn toegedichte rela tie met de inlichtingendienst echter altijd ontkend. Wel gaf hij toe ooit door de AIVD te zijn benaderd. ANP door Frouke Tamsma DEN HAAG - De leeftijd waar op jongeren tabak mogen kopen gaat omhoog van zestien naar achttien jaar. Sigaretten en shag worden duurder en op de pakjes komen kleurenfoto's te staan van door roken aangetaste longen. Met deze maatregelen wil minister Hoogervorst van Volksgezondheid roken verder ontmoedigen. Hij overweegt ook de middelen te vergoeden die mensen gebrui ken om van het roken af te ko men. De inzet is dat in 2010 nog maar één op de vijf Nederlan ders rookt. Nu is dat ruim een kwart (28 procent). Jaarlijks sterven meer dan twintigdui zend (mee-)rokers aan hart- en vaatziekten, kanker of de long ziekte copd, stellen Hooger vorst, het Astma Fonds, de Ne derlandse Hartstichting en KWF Kankerbestrijding. Een op de drie kankergevallen wordt veroorzaakt door roken. Hoogervorst wil dat minimaal de helft van een sigarettenpakje bestaat uit waarschuwende tek sten als 'Roken is dodelijk'. Ook moet er het telefoonnum mer van de stoplij n voor rokers op staan. Over goedkope mer ken moet verder net zo veel ac cijns worden geheven als over dé A-merken. Nu betalen de ge bruikers van goedkope sigaret ten iets minder. De strenge maatregelen zijn volgens Hoo gervorst nodig omdat alleen wij zen op de gevaren onvoldoende werkt. Dit komt vooral doordat roken 'bijzonder verslavend' is, aldus de minister. Wel zouden grootschalige anti-rookcampag- nes gericht op jongeren ertoe lei den dat ze niet-roken stoer gaan vinden. De hardnekkigste rokers bevin den zich in de lagere sociale mi lieus. Hoogervorst wil de rokers die echt niet willen stoppen op zijn minst overreden om te min der em Het ministerie van Volksgezond heid trekt dit jaar 1,5 miljoen eu ro uit om jongeren van het ro ken af te houden en om rokers te laten stoppen. KWF Kanker bestrijding gaat dit jaar met de anti-rookcampagnes 'Quit Win' en 'Rookvrij zwanger' van start. GPD IS HAK'ÜSTIKKE l-IFUl- door Peet Vogels DEN HAAG - De uitverkiezing van de onbekende Willibrord van Beek tot interim-fractie voorzitter van de WD in de Tweede Kamer kwam voor de buitenwacht als een grote ver rassing. Als woordvoerder op de terrei nen Defensie, Binnenlandse Za ken en eerder Financiën kom je als Kamerlid weinig in de publi citeit. Binnen de fractie wordt Van Beek echter geroemd om zijn degelijkheid en zijn vermo gen om mensen te binden. Juist aan een bruggenbouwer als Van Beek bestaat nu grote behoefte, klinkt het in WD-kringen. De 57-jarige parlementariër, ge trouwd en vader van twee doch ters, wordt geprezen om zijn bre de kennis, zijn politieke slim heid en ervaring. Van Beek komt niet uit een politiek nest, hoewel zijn tweelingbroer ook voor de VVD actief is: als wet houder in de gemeente Dongen. „De politiek is er pas ingeko men door Willibrord", aldus zijn broer. „Willibrord is zijn he le werkzame leven al actief bin nen de VVD." Van Beek, geboren Amsterdam mer, studeerde bedrijfsecono mie en ging in 1973 in Maarhee- ze aan de slag als financieel ma nager bij Philips. In dat jaar werd hij ook lid van de VVD. Vijf jaar later zat hij al in de ge meenteraad van Maarheeze en in 1982 werd hij er wethouder. Via de Provinciale Staten van Noord-Brabant, waar hij gede puteerde was, kwam Van Beek uiteindelijk in de Tweede Ka mer terecht. Daar werd hij woordvoerder fi nanciën. Geen functie waar je veelvuldig de publiciteit mee haalt, maar achter de schermen is de invloed groot. Van Beek kon meedenken met zijn fractie genoten en sug'gesies aandragen waar ze geld konden vinden. Op die manier verwierf hij veel gezag, te meer omdat hij geen man is die politieke spelletjes speelt ten koste van zijn colle ga's of zijn woordvoerderschap in dienst stelt van zijn politieke carrière. Die eigenschappen heb ben hem nu het fractievoorzitter schap opgeleverd. Van Beek weet dat hij een tussenpaus is, maar hij loopt daar niet voor weg. Ondanks zijn bescheidenheid was hij toch wel trots op zijn uit verkiezing. GPD DEN HAAG - Nederlanders staan in een volle metro zel den op voor ouderen en zwangere vrouwen. Dat staat in een onderzoek van ITC International, dat de kwaliteit van metro's en gewoonten van reizigers in twaalf landen heeft onderzocht. In het buitenland krijgen gehandicapten, zwangere vrou wen en ouderen sneller een stoel aangeboden door hun medereizigers dan in Nederland. Wat ook tegenvalt, is de vriendelijkheid van medewerkers van de metro. GPD DEN HAAG - De inwoners van de Nederlandse Antillen en Aruba hoeven niet bang te zijn voor een militaire aan val van Venezuela. Volgens minister Kamp van Defensie is daarvoor geen reden en kan de Nederlandse krijgs macht een aanval van Venezuela gemakkelijk pareren. Kamp zei dat gisteren in een debat met cle Tweede Kamer over de Nederlandse kustwacht op de Antillen. Kamp noemde de Venezolaanse president Plugo Chavez een onverdraagzame volkspopulist met veel geld die 'met grote ogen kijkt naar de snippertjes voor de kust van Ve nezuela die onderdeel vormen van het Nederlands Ko ninkrijk'. Chavez zou de eilanden voor de kust onder zijn controle willen brengen. De Antillen liggen ongeveer 50 kilometer voor de kust van Venezuela. ANP PIETERBUREN - De zeehondencrèche in Pieterburen en de Universiteit van Delft gaan onderzoeken in hoeverre het plakken van zenders op de huid van zeehonden scha delijk is. Dat heeft L. 't Plart, directrice van de crèche in Pieterburen, gisteren gezegd. Aanleiding is de vondst van een dode 'zenderzeehond' op het strand van Vlieland. Het dier is dinsdag voor sectie overgebracht naar Pieterburen. Onderzoek heeft inmid dels uitgewezen dat het beestje sterk vermagerd was en nauwelijks nog een speklaag had. Onderzoeker P. Reijn- ders van onderzoeksinstituut Alterra, dat in opdracht van het LNV de zenders plaatst, acht de kans op een relatie tussen zender en dood van het dier 'uiterst gering'. ANP DORDRECHT - De oude gemeenteraad van Dordrecht geeft bij de wisseling van de wacht de nieuwe raad een opera cadeau. Dat gebeurt volgende week donderdag. Het gaat om de kameropera Het Debat, gebaseerd op het oorspronkelijke libretto van de Koffiecantate (1734) van Johann Sebastian Bach. Dat heeft de gemeente Dordrecht gisteren bekendgemaakt. ANP door Jurjen van de Pol AMSTERDAM - Oud-Aholdtop- man C. van der Hoeven erkende gisteren voor de rechtbank in Amsterdam dat hij de commissa rissen en accountants van Ahold onvoldoende heeft ingelicht over het bestaan van de geheime contracten. Financieel directeur M. Meurs wilde de documenten op tafel leggen, maar Van der Hoeven ging daar niet mee akkoord. „Ik heb de beslissing om hen niet te informeren naar eer en geweten genomen", aldus de voormalig Ahold-topman. Van der Hoeven werd op een zaterdag halverwe ge november 2002 telefonisch door Meurs ingelicht over het be staan van alle geheime contrac ten met gezamenlijke dochterbe drijven. De topman gooide woe dend de hoorn op de haak, zo bleek gisteren tijdens de derde zittingsdag van het strafproces rond de boekhoudfraude bij het supermarktconcern. Van der Hoeven was toen al op de hoog te van geheime afspraken bij het Zweedse dochterbedrijf ICA. ANP Willibrord van Beek is de nieuwe fractievoorzitter van de WD. foto Harmen de Jong/GPD door Heieen Paalvast DEN HAAG - De oppositie te gen het nieuwe huurbeleid dat op 1 juli moet ingaan, groeit. On der woningcorporaties is het ver zet zo groot dat de ledenraad van de koepelorganisatie Aedes op 15 maart de beslissing moet nemen, zei Aedes-voorzitter W. van Leeuwen gisteren tijdens een hoorziting in de Kamer. Naar zijn inschatting steunt minder dan de vereiste tweeder de-meerderheid van de Ae- des-achterban de plannen, waar over minister Dekker van Volks huisvesting het ook al aan de stok heeft met de Kamer. Daar om moet de ledenraad de door slag geven. De kritiek spitst zich toe op de 'betaalbaarheids- heffing', die alle verhuurders van woningen moeten betalen aan Dekker voor het financieren van de huurtoeslag (vroeger huursubsidie). In ruil daarvoor mogen zij de huren van een gro ter deel van hun woningen extra verhogen. In de hoorzitting bestempelden corporatiedirecteuren en com merciële verhuurders de heffing als een belastingaanslag. Zij waarschuwden voor juridische procedures, tot aan het Europe se Hof voor de Mensenrechten in Straatsburg. Aedes raad pleegt déze week de iets meer dan vijfhonderd aangesloten cor poraties. Volgens Van Leeuwen vindt een groot deel het 'oneer lijk dat een deel van de samenle ving opdraait voor een algeme ne maatregel'. „Een kleine groep wordt aange slagen voor wat nu wprdt be taald uit de algemene midde len", stelde voorzitter Tommei van Vastgoed Belang, een vereni ging van beleggers. Van Leeuwen zei echter nog wel achter de huurplannen te staan, onder strikte voorwaarden, bij voorbeeld dat de heffing tijde lijk is (tot 2010) en dat de koppe ling aan een ruimer huurbeleid wettelijk wordt verankerd. Aan de afgesproken bijdragen mag wat hem betreft niet verder wor- den getornd, ANP Advertentie DVD-Spaarweken r——""ti Dit is een spaarzegel voor spaarzegel j de OVD-spaarweken van j de PZC. Iedere dag ver- «3 schijnt er een van de drie fc J verschillende zegels in de krant. Met drie verschillende zegels heeft u een volle spaarkaart en kunt u een DVD bestellen. Spaarkaarten staan op woens dag en zaterdag in de krant t/m 8 april. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3