Proef met interactief schoolbord PZC PZC Wie Sirjansland zegt, zegt glastuinbouw Miss strijdt tegen pesten Strijd tussen ontpolderen en Nationaal Landschap Tijd van piepend krijtje en stoffige wisser is in Sirjansland voorbij Uitheemse teek ook in bossen Haamstede agenda Bad Candy naar Haamstede J aarvergadering Vissersbelang Radio-omroep Lampionoptocht majorettes .13 Begraafplaats wordt opgeschoond Dierenspeciaalzaak krijgt boete Meisje betrapt op diefstal Oproep voor tellen treinreizigers doorAliPantow SIRJANSLAND - De Slichting Obase. de organisatie voor het openbaar basisonderwijs op Schouwen-Duiveland neetnt ito proef met interactieve schoolborden. De eerste school dit er ervaring mceopmagdoen ii Openbare Basisschool Duive- |and in Sirjansland. Wij staan open voor innovatie BURGH-HAAMSTEDE - De uitheemse teek Dermacentor mkt verder op. Het beestje is nu ook opgedoken in de boswachte- rij Westerschouwen. Eerder werd de teek al gevonden op die ren in Sint Philipsland. De teek kan drager zijn van een infectie ziekte die met name bij honden voor grote problemen kan zor gen. Dierenarts K. Buth heeft inmid- dels een stuk of zes beestjes aan getroffen. Hij verwacht dat meer teken gevonden worden als het warmer wordt. De teken kunnen drager zijn van de infec tieziekte Babesiose, die met na me voor honden gevaarlijk is. Het dier krijgt koorts, wordt erg sloom en plast bruinrode urine. Ook andere dieren - zoals paar den - kunnen besmet raken. Kat ten zijn er niet gevoelig voor. Buth heeft de teken laten onder zoeken door de universteit van Utrecht. Daaruit is gebleken dat deze beesten geen drager zijn van de infectieziekte. „Maar dat is een kwestie van tijd." In Zuid-Europa zijn er regelmatig besmettingen door geïnfecteer de teken. De uitheemse teek is te herkennen aan donkerbruine streepjes op de rug en iets groter dan een gewone teek. De gewo ne teek is lichtbruin van kleur. „De Dermacentor hecht zich bo vendien minder snel vast en is vaker in de vacht te vinden." STREEKACTIVITEITEN OUWERKERK - Dorpshuis, 19.30 uur: Jaaruitvoering muziekvereniging Nieuw-Leven. BURGH-HAAMSTEDE - De meidenband Bad Candy treedt dit jaar tijdens Koninginnedag op in Burgh-Haamstede. Bad Candy heeft de afgelopen twee jaar drie maal de Top 40 bereikt. De grootste hit was Girls just wanna have fun. De band is ook bekend geworden van de soapserie Bad Candy was here op jeugdzender Nicke lodeon. De meidengroep treedt op zaterdag 29 april vanaf 16.30 uur op in de tent aan de Beatrix- wei in Haamstede. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl, E-mail: web@pzc.nl binnen het basisonderwijs en willen daar ook zeker in investe ren", zegt directeur E. de Keij- zer van Obase. Volgens hem vergt de aanschaf voor alle vijf tien betrokken scholen circa 100.000 euro. De Keijzer heeft vanuit de praktijk elders in het land al veel positieve reacties ge hoord op het gebruik van inter actieve schoolborden, vaak aan geduid als smartboards. Hij acht het een goed moment nu ook in deze gemeente praktijker varing op te gaan doen met deze eigentijdse voorziening. „Het lijkt me goed dat dit op een kleine school als de onze ge- door Wendy de Jong MIDDELBURG - Miss Zeeland, Tamara Mahassen, is nooit ge pest. Burgemeester Koos Schou- wenaar van Middelburg wel. Hij kreeg vroeger regelmatig com mentaar op zijn oren. Pesten is volgens hem niet stoer of flink, maar misselijk. Op de christelijke basisschool De Cypressenhof in Middelburg presenteerde Miss Zeeland giste ren de derde maand van de anti- pestencampagne. De campagne is een project van de Landelijke Stichting Tegen Zinloos Ge weld. Tamara Mahassen komt uit Mid delburg en is een oud-leerlinge van De Cypressenhof. Ze is zelf nooit gepest, maar ze heeft tij dens haar periode op de basis school wel gemerkt dat bepaal de kinderen het mikpunt van de klas waren. Miss Zeeland zet zich voor de stichting in omdat ze het belangrijk vindt dat kin beurt", zegt directeur G. Oele van obs Duiveland. Volgens hem zal er komende tijd in de bovenbouw van de school in Sir jansland intensief gebruik wor den gemaakt van het interactie ve schoolbord. De kinderziektes kunnen er dan worden uitge haald. De proef moet tevens uitwijzen of het gekozen systeem goed be valt of dat wellicht een van de twee andere bestaande syste men op dit gebied de voorkeur verdient. P. Hoffschlag van leverancier Promethean geeft voor de klas met belangstellende leerkrach- deren zich bewuster worden van de gevolgen van pesten. De leerlingen van groep zeven denken dat kinderen pesten om dat ze stoer willen doen, omdat ze onzeker of boos zijn of omdat ze thuis problemen hebben. Nie mand geeft toe zelf wel eens ie mand te pesten, maar over ge pest worden hebben opmerke lijk veel kinderen iets te zeggen. Burgemeester Schouwenaar: „Tamara heeft iets gepresteerd. Ze is mooi, slim, verstandig en ze kan goed vertellen. Dat is niet makkelijk. Ik denk dat als je net als Tamara iets goeds ge daan hebt, je je dan veel stoer der voelt dan wanneer je ie mand pest." Uit onderzoek van de Stichting Tegen Zinloos Geweld is geble ken dat op elke basisschool en in elke klas gemiddeld twee kin deren worden gepest. Om die re den is de stichting vorig jaar de cember begonnen met een groot schalige campagne tegen pes ten. ten in Sirjansland een show van de vele mogelijkheden die een in teractief schoolbord te bieden heeft. De tijd van het piepende schoolkrijtje, dat veel leerlingen kippenvel bezorgde, is absoluut voorbij. Ook van stof uit de wis ser zal niemand meer last heb ben. De wereldbol, landkaarten in groot en klein, dieren op de boerderij of scheikundige proef jes, Hoffschlag tovert ze in snel wisselend tempo op het scherm. Daarnaast kan 'de meester' des gewenst ook nog gewoon met een pen 1 1=2 op het bord schrijven. In alle gewenste kleu ren. En het kan natuurlijk nog Iedere maand wordt in een ande re provincie een nieuw thema ge lanceerd in de vorm van een pos ter. In maart staat het thema 'Eerlijk spel' centraal. Tijdens deze maand wordt speciale aan dacht besteed aan sportief en eerlijk spel. uitgebreider, want met evenveel gemak laat de leerkracht een grote cijferbalk verschijnen. Informatie Een bord op wieltjes, een bea- mer en een pc zijn nodig voor een optimaal gebruik van het smartboard. Met een scanner er bij kan de leerkracht ook eigen informatie in het systeem invoe ren. Het programma zelf bevat overigens al een schat aan infor matie, zo blijkt tijdens de de monstratie. Een lesje biologie bijvoorbeeld. Hoe ziet een kool mees eruit? In de tijd dat de vraag gesteld kan worden, De scholen ontvangen naast de poster ook een lerarenkalender met projecten, methoden en spel len om pesten het hele jaar door te bestrijden. Onder luid ap plaus en gejoel legden Miss Zee land en de burgemeester aan het eind van de ochtend een stoepte- prijkt het vogeltje al op het scherm en uiteraard is er een toets aan te klikken om ook het zanggeluid te laten horen. Een willekeurige greep uit het geschiedenisprogramma: de ont wikkeling van Duitsland na de val van de Muur. Bladzijden vol documentatie kunnen worden opgeroepen, desgewenst worden bewerkt en weer opgeslagen. „En wellicht leuk voor de leer lingen: zet er een liedje onder", suggereert de man die alles pre senteert." Direct bezingt Het Klein Orkest de vogels in Ber lijn die van oost naar west vlie gen. gel met een lieveheersbeestje op het schoolplein. Schouwenaar: „Deze tegel herinnert jullie er voortaan aan dat pesten laf is. Als je gepest wordt, of als ie mand anders gepest wordt, dan ga je naar de juf of meester of naar je ouders." door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Dé vraag is of ontpoldering en de status van Nationaal Landschap die aan de Zak van Zuid-Beveland is toege kend, elkaar verdragen. Gister avond kwam dit ter sprake op een bijeenkomst van stichting De Levende Delta in Heinkens- zand. Een ondubbelzinnig 'ja' of 'nee' op de vraag bleef uit. De polders die in Zuid-Beve land in aanmerking komen voor ontpoldering, de Van Hattum-, Zuid- en Everingepolder bij Ou- delande, vallen binnen het Na tionaal Landschap. Ze hebben dus al een erkende natuursta- tus, maar dat staat ontpoldering niet in de weg, oordeelde CDA- fractievoorzitter K. van Beveren in Provinciale Staten. „Er komt een ander soort natuur voor te rug", zei hij, „zoals in gebieden rond de Oosterschelde is ge beurd." Zijn PvdA-collega P. Holtring was er nog niet zo zeker van. De milieueffectrapportage die nog moet worden gemaakt voor de mogelijk te ontpolderen gebie den in Zeeuws-Vlaanderen (de Eendragt- en Hellegatpolder) en in de Zak van Zuid-Beveland, moet uitsluitsel geven, aldus Holtring. „Het zou wel redelijk uniek zijn", stelde hij, „als de éne soort natuur een andere soort natuur verdringt. Van belang zal wellicht zijn hoe de nieuwe dijken rond de te ont polderen gebieden worden vorm gegeven. De lage binnendijken bepalen nu voor een deel het beeld van de polders bij Ou- delande. Hoge zeedijken komen daarvoor terug, als tot ontpolde ring wordt overgegaan. K. Wis- kerke, bewoner van de Zuidpol der, had daarover bij water schap Zeeuwse Eilanden infor matie ingewonnen. „En die dij- BRUINISSE - De Vereniging Algemeen Vissersbelang Bruinis- se houdt vrijdag 17 maart de jaarvergadering in het 'Durps' Uus'. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. ken komen aan de landzijde van de huidige binnendijken", had Wiskerke vernomen, „waardoor nog eens tien particuliere hui zen onderaan de binnendijken moeten verdwijnen." Stichting De Levende Delta, al lereerst opgericht om ontpolde ring tegen te houden, zal geen ju ridische stappen ondernemen te gen de bestaande ontpolderings- plannen, liet de nieuwe voorzit ter J. Ventevogel nog weten. De Levende Delta wil volgens hem bovenal 'constructief' bezig zijn om het Zeeuwse platteland vita ler te maken. „Dat doe je in elk geval niet door te ontpolderen", stelden enkele bezoekers vast. „Je bent die grond dan kwijt om er met landbouw iets aan te ver dienen." MIDDELBURG - De Reformato rische Omroep peilt donderdag 30 maart tijdens een informatie bijeenkomst in zorgcentrum Eben Haëzer aan de Briandlaan in Middelburg de animo voor de ze zender. Aanvang 20 uur. Eind mei besluit de omroep defi nitief of hij de ether in gaat. BROUWERSHAVEN - Majoret- tenvereniging Apolonnia in Brouwershaven bestaat 25 jaar. Voor de viering van het zilveren jubileum staan voor de komen de maanden diverse festivitei ten op de agenda. Om te begin nen is er morgen een lampion- nenoptocht door Brouwersha ven. De majorettes worden begeleid door drumband Apollo uit Brou wershaven en door Oosterlands Fanfare uit Oosterland. De op tocht begint om kwart over ze ven op de Markt. De deelnemers krijgen gratis lampionnen uitge reikt. Bij slecht weer wordt de optocht uitgesteld. Op het feestprogramma staan verder onder meer een optreden van de majorettes in juni in Woonzorgcentrum De Poorters hof, een receptie op 30 juni in het Tonnenmagazijn en een dag tochtje met alle leden. vrijdag 10 maart 2006 De tuinbouwkassen nemen in de polder bij Sirjansland een prominente plaats in. door Piet Kleemans SIRJANSLAND - Je kunt er niet om heen. Wie Sirjansland zegt, zegt glas tuinbouw. In twaalf bedrijven in de pol der rond Sirjansland wordt een breed assortiment aan tuinbouwproducten ge teeld. Van aubergines tot trostomaten en van witlof tot paprika. De ooit zo fel bestreden veertig hectare voor glastuin bouw bestemde ruimte is zo goed als vol. De glastuinders van Sirjansland heb ben het allemaal niet cadeau gekregen. Toen de gemeente Schouwen-Duive land met het plan kwam om het glas tuinbouwgebied in omvang te verdubbe len - van twintig naar veertig hectare - klommen onder andere heemkundige vereniging Stad en Lande en de Na- tuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive land in de pen om dat in hun ogen onza lige plan te verhinderen. Ze gingen tot aan Raad van State, maar kregen nul op rekest. De bezwaarmakers trokken op alle fronten aan het kortste eind. Nachtelijke verlichting van kassen - in vaktaal assimiliatiebelichting - zorgde eveneens voor beroering. Het voorne men van de gemeente om die assimilatie verlichting te verbieden, deed veel stof opwaaien. Uiteindelijk verdween dat idee in een lade om er nooit meer uitge haald te worden. De glastuinders haal den opgelucht adem. Momenteel is het, zegt Arnold Groene- wegen van Kwekerij De Grevelingen, de energieprijs die de glastuinders zor gen baart. „Dat is het hete hangijzer in de glastuinbouw, maar ik denk dat pas tegen het einde van dit jaar echt duide lijk wordt wat voor ons precies de conse quenties zijn van de hoge energieprij zen." Hij voegt er meteen aan toe dat in de glastuinbouw continu naar nieuwe we gen gezocht wordt. Dan gaat het niet al leen om mogelijk interessante nieuwe teelten, maar vooral ook om technieken om het energieverbruik terug te drin gen. Glastuinbouw is arbeidsintensief. Dat betekent in de praktijk dat de be drijfstak naar verhouding veel werkge legenheid biedt. Gemiddeld zal het, schat Groenewegen, neerkomen op 2,5 a 3 werknemers per hectare. Een aantal dat tijdens de oogstpieken nog fors toe neemt. Economie Dat is, zegt voorzitter Peter de Koeijer van land- en tuinbouworganisatie ZLTO, één van de zaken die van de glas- tuinbouwbouw een voor Schouwen-Dui veland belangrijke economische factor maakt. „Ik denk zeker dat de glastuin bouw een aanzienlijk bijdrage levert aan de economie." Voorzitter van de dorpsraad Sirjans land B. van der Graaf zal de laatste zijn om dat te ontkennen, maar dat neemt niet weg dat wat hem betreft er toch nog wel een en ander voor verbetering foto Marijke Folkertsma vatbaar is in de glastuinbouw bij Sir jansland. Al jarenlang wordt gesteggeld over wat in vaktermen de 'landschappelijke in passing' van de kassen heet. De gemeen te heeft ooit beloofd dat de kassen mooi groen ingepakt zouden worden. Maar daar is tot dusverre, constateert Van der Graaf, nog maar bar weinig van te recht gekomen. Het is in de praktijk ook niet zo makke lijk als het lijkt, stelt glastuinder Ar nold Groenewegen. „Je kunt niet zo maar overal bomen neerzetten." Groenewegen drijft kwekerij De Greve lingen met zijn broer Mark. Zij verruil den het overvolle Westland voor de pol der bij Sirjansland. Een stap waar de broers tot op heden nog geen spijt van hebben gehad. Hoewel de veertig hecta re nu zo goed als vol is en er nog maar weinig uitbreidingsmogelijkheden zijn. Vooralsnog hebben de Sirjanslandse glastuinders voldoende ruimte. „Hoe het op de lange termijn-gaat, is niet te zeggen. Ver vooruit kijken is moeilijk in deze bedrijfstak. En het is maar net hoe ver je wilt springen met je polsstok." VROUWENPOLDER - De oude begraafplaats aan de Noorddijk in Vrouwenpolder krijgt een nieuw uiterlijk. Oprukkende bramen worden teruggezet en het maaibe- heer wordt aangepast. Vanaf de Noorddijk is de begraaf plaats niet als zodanig herkenbaar. De grafstenen zijn door verwaarlozing en verruiging van planten en bomen bijna niet meer zichtbaar. Stichting Landschapsbeheer Zeeland gaat de plek met behulp van vrijwilligers een pas sender karakter geven. De werkzaamheden worden uitge voerd in samenwerking met de gemeente Veere en Water schap Zeeuwe Eilanden. De singel rond de begraafplaats wordt omgevormd tot haag en de ingang wordt herken baar gemaakt door twee bomen aan beide zijden van het pad. De begraafplaats werd al in 1299 genoemd in de his torische boeken, maar pas sinds de negentiende eeuw wordt bijgehouden wie er ligt begraven. De plek aan de Noorddijk heeft tot aan de Watersnoodsramp dienst ge daan als begraafplaats. MIDDELBURG - De economische politierechter G. van Unnik heeft gisteren in Middelburg Dierenspeciaalzaak Van Pagee conform de eis veroordeeld tot 5000 euro boe te, waarvan de helft voorwaardelijk. Bij een controle door de Algemene Inspectie Dienst werd vorig jaar eind maart in de Middelburgse dierenspeciaalzaak een geval van be smetting met de dierziekte psittacose geconstateerd. Eén beestje overleed eraan. De eigenaar verklaarde zich niet bereid de regels voor ontsmetting te volgen. Hij hield zijn winkel ook gewoon open, ondanks het besmettingsge vaar. De verdachte zei gisteren in hoger beroep te gaan bij het Gerechtshof in Den Haag. GOES - In een winkelpand aan de Oude Vismarkt in Goes is gistermiddag rond half twee een meisje betrapt op dief stal van enkele truien. Toen zij hierop werd aangesproken door het winkelpersoneel, haalde zij de truien tevoor schijn en liep weg. Een medewerkster en een passant heb ben tevergeefs geprobeerd het meisje aan te houden. ARNEMUIDEN - In Arnemuiden wordt vandaag een op roep verspreid voor vrijwilligers die willen tellen hoeveel reizigers gebruikmaken van het treinstation. Zowel jonge ren (vanaf 12 jaar) als ouderen kunnen zich tot 25 maart aanmelden bij het wijkondersteuningspunt aan de Langst raat. De telling vindt plaats in de week van 3 tot en met 9 april. Om een objectief beeld te krijgen van hoe druk het echt is op het station, wordt de hele week geteld. Om dat te kunnen doen, moeten twee mensen gedurende een kwartier tellen. De treinen stoppen namelijk drie minu ten voor en drie minuten na het hele uur. Door een hele week lang te tellen, hoopt de gemeente Middelburg aan te kunnen tonen dat de cijfers van de Nederlandse Spoorwe gen over de drukte op station Arnemuiden niet kloppen. En de NS er dus van te overtuigen dat de trein er moet blijven stoppen. In februari hebben vrijwilligers en leden van de politieke partij Middelburg Transparant ook al een dag reizigers geteld. In Arnemuiden is toen bovendien een handtekeningactie gehouden tegen sluiting van het station. Die leverde uiteindelijk 2100 handtekeningen op. Miss Zeeland Tamara Mahassen presenteerde gisteren op basisschool De Cypressenhof in Middelburg de antipestencampagne Eerlijk spel. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37