'ositie wethouder Croné onzeker Banenmarkt biedt veel tegenstellingen Laat droog wat droog is PvdA-formateur wil transparante onderhandelingen zeeuwse almanak Misleidend Lijsttrekker D66 stopt Inbrekers slaan toe in Oosterland Verkrachter hoort werkstraf eisen Inbraak in woning Zierikzee Hypotheken Verzekeringen Pensioenen jontrole stemmen Schouwen-Duiveland leidt tot minimale correctie Jong blijven in het verkeer joorMelita Lantina LOOPERSKAPELLE - De kaar ten, brieven en telefoontjes stro wen binnen bij Cees Bos uit Loo- perskapelle. Zijn actie 'Stop Nieuwe Natuur' heeft al ruim 'driehonderd kaarten opgele gd. „Daarbij komen dan nog de vele telefoontjes die wij krij gen en de reacties als ik onder weg ben", zegt Bos. Hij laat een grote schaal zien waarin alle kaarten liggen die hij inmiddels heeft gekregen. Hij vist er enkele uit. Een (aan het handschrift te zien) oudere dame schrijft: 'In de oorlog onder water. In 1953 onder wa ter. Laat nu droog wat droog is'. Iemand anders heeft een gedicht gemaakt, maar er zijn ook kaar ten met alleen de tekst 'stop nieuwe natuur'. „Je kunt je het niet beter wensen", zegt Bos. „Zoveel reacties in korte tijd. Ik krijg als ik onderweg ben tal van reacties. Iemand steekt de duim op, iemand anders kwam naar me toe in het land om te zeggen hij het met mij eens is. Ik hoor helemaal niemand die het maar onzin vindt. Iedereen zegt: 'eindelijk iemand die zijn mond opendoet'." Voldoende euro's (Advertentie) De 7e Zeeuwse Fotosalon komt van Binnenuit editie Schouwen-Duiveland Tussen huis en kinderopvang waaiden moeder en zoon bin nen in een Vlissings stemlo kaal. Zoonlief was nog vele ja ren verwijderd van zijn kies recht, maar jong geleerd is oud gedaan, vindt zijn moe der. Bovendien bood de stemvoor- ziening beide keuzemiddelen, dus dat was dubbel pret voor haar manneke: een computer met knopjes voor de nieuwe bazen van de stad en het rode potlood voor de nieuwe bazen van de sloten en de duinen. Zo had ze het thuis maar uit gelegd aan de driejarige wijs neus. Het leek hem aanvankelijk al lemaal aardig overeen te ko men met de voorlichting. Maar eenmaal in het stemhok wees hij haar streng op 'een fout. „Mam, jij hebt geen gelijk," constateerde het snuitertje, terwijl hij aanstalten maakte om 'ns stevig te kleuren. „Dit is geen hokje, het is een rond je. Een hokje heeft vier punt jes, hoor!" tedaclie: 0113-315649 iiSnzc.nl 3use31,«60AAGoes Sw'Midden' Zeeland: 0113-315520; iSaanderen: 0114-372770; gaal: 020-4562500. j 10 maart 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 BRUINISSE - Lijsttrekker A, Hijgenaar van D66 gooit de handdoek in de ring. „Ik zal nooit meer lijsttrekker voor D66 zijn. Ik heb nu twee keer de lijst getrokken en ik heb twee keer verloren." D66 haalde bij de laatste raadsver kiezing 241 stemmen, een derde van het benodigde aantal stemmen wat nodig is om een raadszetel te bemachti gen. „Niet helemaal onverwacht", zegt Hijgenaar. „Maar wel enige teleurstelling en ontnuchtering. Hijgenaar stopt ook als secretaris van de afdeling. „Maar dat is louter procedureel, mijn termijnen zitten er op." Eind deze maand worden de eilandelijke leden van D66 bijelkaar geroepen om te praten over de toekomst van de afdeling. „Maar ik blijf in ieder geval gewoon lid van de partij. Ik hoop dat de recente landelijke wijzigingen de partij nieuw elan geven." OOSTERLAND - In de nacht van woensdag op donder dag is ingebroken in een woning in de Van de Abeele- straat in Oosterland. De inbrekers namen een digitale ca mera en een mp3-speler mee. MIDDELBURG - De officier van justitie liet gisteren bij de rechtbank in Middelburg in zijn eis tegen een 42-jarige inwoner va'n Oost-Souburg de omstandigheden in een ver krachtingszaak zwaar meewegen. Het slachtoffer, een be kende van de Souburger, bezocht hem op 23 april vorig jaar om te praten over de problemen die zij met haar vriend had. De Soubuger was alleen thuis; zijn vrouw was die dag in Groningen. Tegen middernacht besloot de verdachte naar bed te gaan. De vrouw kwam even latei- bij hem in bed liggen. Na haar te hebben betast wilde hij seks. „Zij heeft meermalen gezegd dat ze niet wilde, maar ik ben doorgegaan", gaf hij toe. „Maar ik vond het geen verkrachting." Zijn raadsman benadrukte dat de vrouw vrijwillig bij zijn cliënt in bed was gestapt en na de ver krachting was blijven liggen. „De volgende morgen heeft ze nog met zijn kinderen gespeeld, voor ze wegging." Vol gens de strafpleiter had ze zijn cliënt ook uitgedaagd. Hij bepleitte een lagere werkstraf. Hoewel de officier vond dat er geen sprake was van een brute verkrachting, vond hij een eis van 180 uur werkstraf en een half jaar voor waardelijke gevangenisstraf op zijn plaats. Uitspraak: 22 maart. ZIERIKZEE - Uit een woning aan de Platteweg in Zierik zee zijn woensdagavond spullen gestolen. De bewoners missen persoonlijke papieren, een GSM en een camera. RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 jgnrMgrcel Modde ZIERIKZEE - WD-wethouder A. Croné is niet rechtstreeks ver kozen in de nieuwe gemeente raad van Schouwen-Duiveland. Zijn aanblijven binnen het ge meentebestuur, wat hij am bieert, /al afhankelijk zijn van tóe de liberalen uiteindelijk als beoogd wethouder naar voren schuiven. Bij de VVD is ook hui dig fractievoorzitter A. Verse- put kandidaat voor die post. waar we naartoe willen", ver wijst Croné specfiek naar het in gezette bezuingingsprogramma en de kerntakendiscussie. „Ik zou dat graag zelf tot een goed einde willen brengen. Dat zie ik ook heel nadrukkelijk als mijn verantwoordelijkheid." Dat hij op de lijst is geduikeld' van een vierde naar een zesde plek, komt volgens Croné omdat hij persoonlijk geen campagne heeft gevoerd. „Dat vind ik niet passen bij een positie als wet houder." De lagere klassering zegt niets over zijn functione ren, aldus Croné. Beloond Wie de WD de komende weken in de onderhandelingen uitein delijk naar voren schuift, wordt bepaald door de nieuwe fractie en het partijbestuur. Wordt frac tievoorzitter Verseput beloond met het wethouderschap, dan schuiven de overige kandidaten een plekje op en maakt visserij voorman Van den Berg zijn en tree in de lokale politiek. Van den Berg wil geen uit spraak doen over zijn favoriet. „Ik heb geen uitgesproken voor keur voor één van de twee. Ze hebben allebei hun sterke en zwakke kanten. Ik ga er vanuit dat de fractie kiest voor de beste man namens de WD op die plek. Het ligt voor de hand dat ik zeg: 'steun Verseput', want dat is in mijn voordeel. Maar dat zou niet de juiste afweging zijn." Wordt Croné wederom buiten de fractie om naar voren geschoven als wethouder, dan valt Van den Berge alsnog bui ten de boot. De WD heeft recht op vier zetels. Burgemeester Asselbergs maak te gisteren de definitieve uitslag van de verkiezingen bekend. De resultaten verschillen minimaal met de voorlopige resultaten na de handmatige telling dinsdaga vond. De WD komt drie stem men hoger uit op 3162, terwijl de PvdA (3230) en het CDA (2814) uiteindelijk beiden drie minder stemmen op hun conto mogen schrijven. Ook voor LSD (2412) en de CU (1153) is de tel ling met respectievelijk twee en één stem naar beneden gecorri geerd, daar waar de SGP (1918) er twee meer liet noteren. Assel bergs zei geen aanwijzingen te hebben dat op de stembureaus ernstige fouten zijn gemaakt, die een hertelling zouden verei- Croné is bij de verkiezingen op fle lijst ingehaald door D. Meul- blok en W. van den Berg, werd gisteren door burgemeester J. Asselbergs bekendgemaakt. Meulblok en Van den Berg sleep- :ten respectievelijk 389 en 240 ■voorkeurstemmen in de wacht voor hun partij, terwijl Croné niet verder kwam dan 187. Bij de andere partijen deden zich geen verrassende verschuivin gen voor op de kandidatenlijs ten van raadsleden. Beschikbaar 'Croné liet in een reactie op de in- Üviduele uitslag weten er van- iiiit te gaan dat hij wethouder jjlijft. Ook zijn huidige collega's li Renden (PvdA), R. van der Wekken (CDA) en G. Houteka- mer (SGP) zijn weer beschik baar. Volgens- Croné is er veel voor te zeggen om het complete huidige team in stand te hou den. Hij vertrouwt erop dat zijn kandidatuur binnen de bestaan de en waarschijnlijk ook voort- gezete coalitie deel gaat uitma ken van de collegeonderhande lingen, „Dat is de ene kant van het verhaal. Daarnaast weet ik ièls geen ander wat er de af gelo- pen periode is gerealiseerd en door Ali Pankow ZIERIKZEE - PvdA-formateur B. Troost wil de onderhandelin gen over de vorming van een nieuwe coalitie zoveel mogelijk in de openbaarheid voeren. Zij heeft de eerste informatieve ronde daarvoor gepland op maandag 20 maart vanaf 19.30 uur in het Zierikzeese gemeente huis. „Mijn fractie pleit voortdurend voor een transparante besluit vorming. Zelf hebben we als PvdA onze kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen ook in de openbaarheid vastge steld. Als formateur wil ook de coalitie-onderhandelingen met die openheid voeren", zegt Troost. Zij heeft voor die eerste bijeen komst volgende week maandag alle fracties in de Schou- wen-Duivelandse gemeenteraad uitgenodigd. Zij krijgen vooraf enkele algeme ne vragen voorgelegd waar de formateur tijdens die informatie ve ronde graag antwoord op wil krijgen. Volgens Troost betreffen dat vra gen over hoe de partijen denken over bestuurlijke vernieuwing en hoe zij menen het dualisme in de komende raadsperiode meer gestalte te kunnen geven. „Tevens wil ik graag van elke fractie vernemen of zij al dan niet bereid zijn een kandidaat voor het wethouderschap te leve ren", zegt de formateur. Zij hoopt aan de hand van de uitkomsten van deze eerste be spreking een matrix te kunnen invullen om op basis daarvan met de fracties afzonderlijk ge sprekken te gaan voeren. „Ook bij die volgende besprekingen streef ik ernaar die zoveel moge lijk in de openbaarheid te voe ren. Natuurlijk moet ik me daar bij wel het recht voorbehouden af én toe in beslotenheid verder te vergaderen zodra het perso nen betreft", maakt Troost als voorbehoud. Drukke agenda Op de vraag waarom zij er meer dan week overheen laat gaan voor ze met de onderhandelin gen begint, antwoordt zij: „Ik wil de fracties ruimschoots de tijd geven duidelijke antwoor den op mijn vragen te formule ren. We hebben volgende week ook al een zeer drukke agenda met het afscheid van de gemeen teraad in de huidige samenstel ling en met de installatie van de nieuwe raad. Bovendien, waar om zouden we overhaast te werk gaan? Daar zie ik geen aan leiding toe. We kunnen het be ter solide doen en transparant, want daar hechten we als PvdA grote waarde aan." Een kleine twee weken geleden is Bos de actie begonnen, omdat hij van mening is dat er voldoen de euro's in de nieuwe natuur zijn gestoken. „Genoeg is ge noeg", zegt hij. „Ons belasting geld kan nu b'eter besteed wor den aan de gezondheidszorg." Volgens Bos trekt de natuur steeds meer vogels aan, en daar door komen er ziekten en onge dierte. „Dat gaat gebeuren in dat ondiepe water. Daar trippe len al die vogeltjes in en die la ten wat vallen. Dat geeft mug gen en ratten, en bomen om het water te zuiveren zijn er ook niet." Bos zit door zijn dagelijkse werk veel in de vrije natuur. Hij is agrariër en trekt er daarnaast met zijn mini-graafmachine op uit om karweitjes te verrichten voor bedrijven of bij particulie ren. „Ik kom daardoor overal, ook op Walcheren en Beveland en overal hoor je hetzelfde ver haal. Het is genoeg geweest." Bos gaat voorlopig nog door met de actie. Hij hoopt op veel steun betuigingen en wil de reacties uiteindelijk overhandigen aan premier Balkenende. „Ik rijd zo naar Den Haag. Dat is geen pro bleem." Steunbetuigingen kunnen naar C. Bos, Kapelleweg 17 Scharen- dijke of e-mail: Natuur- gebiedstop@xs4all.nl ZIERIKZEE - Onder het motto 'Jong blijven in het verkeer' biedt de afdeling Schou wen-Duiveland van 3VO (voor veilig verkeer) 55-plussers de mogelijkheid hun rijvaardig heid op te frissen. De lessen rijvaardigheid wor den gegeven op vier maandag- üiiddagen, van aanstaande maandag tot en met 3 april in jfetMFC in Zierikzee. Aan de or de komen onder meer: de theo- |e van de verkeersregels, een pgentest. en een reactietest. Tij dens de laatste middag besteedt de Zeeuwse Sportraad ook aan dacht aan beter bewegen voor .ouderen. Verder rijden de cursis ten een keer in hun eigen auto met een erkende rij-instructeur, Sïaarna zij advies krijgen over :bun rijvaardigheid. Deze- test beeft geen gevolgen voor het rij- |ewijs. Voor nadere inlichtin gen; 0111-647155. Op de banenmarkt bij Pontes Scholengroep in Zierikzee werden gisteren zo'n duizend vacatures gepresenteerd. foto Marijke Folkertsma door Aii Pankow. ZIERIKZEE - Op het plein voor de in gang van de banenmarkt gisteren in de aula bij Pontes Scholengroep in Zierik zee klauteren sportieve jongens naar het hoogste punt van de klimwand. In de lan ge rij voor de stand van het CWI voor het verlengen van het zogeheten BVI (Bewijs van Inschrijving) kijken de mensen min der vrolijk. De banenmarkt biedt veel te genstellingen. Wethouder G. Hóutekamer en beleids ambtenaar J. Hinz zijn tevreden over het feit dat hier circa duizend vacatures wor den gepresenteerd. Volgens hen maakt dit aanbod de gang naar de banenmarkt zeker zinvol voor de circa zevenhonderd werkzoekenden die'op dit moment in de ze gemeente staan ingeschreven. „We houden deze banenmarkt bewust hier in jullie school omdat de aansluiting van een opleiding op een baan zo belang rijk is", zegt Houtekamer in openings woord. Hij benadrukt het belang van het voltooien van een opleiding. „Zonder di ploma of certificaat loop je het risico dat je alleen maar moeilijk en vervelend werk voor maar weinig inkomen kimt vinden waarschuwt de wethouder. Hij wijst erop dat er naast de kraampjes waarin betaalde banen worden aangebo den, ook standjes van vrijwilligersorgani saties op deze markt staan. Eén daarvan is de vrijwillige brandweer Schouwen-Duiveland. „Wie zich bij ons aanmeldt, doet dat bewust en niet zo maar voor de gezelligheid. Er moet im mers een breed opleidingsprogramma worden doorlopen" benadrukt een van de zes beroepskrachten. Na het openingswoord van Houtekamer, manifesteren leerlingen van Pontes zich met een persiflage op reclamevoering en met een pittige choreografie waarmee ze het belang van afstemming en samenwer king visualiseren. Voor veel werkzoekenden is de gang naar de kraam van het CWI de belang rijkste reden van hun bezoek. Plier moe ten zij deze dag hun inschrijving verlen gen. De lange rij wachtenden vlak na het begin van de banenmarkt stemt weinig hoopvol. H. Baris uit Noordgouwe ziet zijn eigen situatie in elk geval somber in. „Ik heb een vorm van reuma en suikerziekte en bovendien lijd ik aan cvs, het chronisch vermoeidheidssyndroom. Twee jaar gele den ben ik volledig afgekeurd, maar vo rig jaar bij de herkeuring werd ik voor honderd procent goedgekeurd. Onbegrij pelijk, want ik kan echt maar twaalf uur per week werken. Ik werk bij De Zuid hoek en het reïntegratietrajeet dat ik daar krijg is ook gericht op die twaalf uur. Toch moet ik elke week solliciteren op een baan van veertig uur." De banenmarkt biedt stands van een groot aantal uitzendorganisaties, reïnte- gratiebedrijven en uitkeringsinstanties. De Landmacht is breed vertegenwoor digd met folders die heldendom suggere ren. Veel jongeren blijken daar belang stelling voor te hebben. De steunbetuigingen voor de actie tegen nieuwe natuur stromen binnen bij het echtpaar Bos. „Iedereen zegt: eindelijk iemand die zijn mond opendoet." foto Marijke Folkertsma van 4 maart t/m 1 april 2006 Deelnemende Zeeuwse fotoclubs: Fotoclub de Draadontspanner, Fotogroep Goes, Fofogroep Schouwen-Duiveland en Fotoclub Valkenisse Schouwersweg 7 Heinkenszand tel. 0113 561482 www.blnnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35