PvdA maakt theater coalitiepunt Meneer? Uw pizza is gelukt! Q Miss Zeeland strijdt tegen pesten op school Interactief schoolbord op proef in Sirjansland Meeregeren met grootste partij in Middelburg alleen bij keuze voor verbouwing weekenddiensten Banenmarkt biedt veel tegenstellingen door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De PvdA in Middelburg wil een college met het CDA en twee andere par tijen. Volgende week begint de informatieronde waarbij de wen sen van alle fracties worden geïnventariseerd. lijk niet over, maar de keuze is aan de PvdA." Zittend wethouder H. van Klin ken is ook voor een mogelijke nieuwe periode kandidaat, zegt Dekker: „Er is geen enkele aan leiding om niet met Huub door te gaan, gezien de manier waar op hij het doet. In principe zou ik zelf wel wethouder wille.n worden, maar ik vind niet dat we nu moeten wisselen. Als an dere partijen een beroep op me doen, moeten ze echt met hele goede argumenten komen." K. Hamelink (ChristenUnie) wijst naar de SP als mogelijke collegepartij. „Die zijn met drie zetels in cle raad gekomen." M. Visser, fractievoorzitter van de SP, reageert voorzichtig op de vraag of zijn partij een wet houder wil leveren. „Als het moet wel. Het zou kunnen, maar we gaan er in eerste instantie niet van uit. We gaan onbevan gen en open voor alles de ge sprekken in." De PPM, die een zetel inleverde ten opzichte van de vorige ver kiezingen, is wel in voor deelna me aan het college, zegt lijsttrek ker H. Akdag. „Het zou me niet verbazen als we worden ge vraagd. Wij kunnen leven met het opknappen van de schouw burg. Ook op andere punten zijn er veel overeenkomsten met de PvdA. Maar we zijn een klein tje, we wachten rustig af." Als grootste partij levert de PvdA de informateur, in de per soon van gemeenteraadslid A. Harwijne, zei PvdA-lijsttrekker S. Szarafinski gisteren. De infor mateur zet de wensen van alle partijen op een rijtje. Na de eer ste ronde vindt een debat plaats. Daarna volgen gesprek ken met 'potentiële coalitiepar tijen'. Ook die onderhandelin gen worden afgesloten met een openbaar gesprek. Als alles naar wens gaat, worden de nieu we wethouders maandag 27 maart benoemd. Wie mee wil doen met de PvdA, moet akkoord gaan met een ver bouwing van de stadsschouw burg. Bij het burgeradvies haal de die optie 29,2 procent van de stemmen, een krappe vijf pro cent meer dan de nummer twee, nieuwbouw aan de Zuidsingel. Voor de PvdA is dat voldoende. „Volgens mij kun je daar niet omheen", zei Szarafinski. Be oogd coalitiepartner CDA is daar nog niet van overtuigd. „We zullen ons ér waarschijn lijk bij neer moeten leggen", al dus CD A-fractievoorzitter J. Kodde. „Maar nu nog niet." Het CDA wil zich ook nog niet uit spreken over mogelijke coalitie genoten. Ervaring Het ligt voor de hand dat de SGP weer een wethouder levert, zegt fractievoorzitter C. Dek ker. „Gezien de Middelburgse verhoudingen vind ik dat er twee confessionele wethouders moeten zijn. Wij hebben inmid dels zes maanden ervaring. Wie de vierde partij wordt, is een open vraag. Het is belangrijk dat het een partij wordt die be stuurlijke ervaring heeft. Ik denk aan GroenLinks of de WD. Veel meer blijft er eigen- vrijdag 10 maart 2006 door Ali Pankow SIRJANSLAND - De Stichting Obase, de organisatie voor het openbaar basisonderwijs op Schouwen-Duiveland, neemt een proef met interactieve schoolborden. De eerste school die er ervaring mee op mag doen is Openbare Basisschool Duive- land in Sirjansland. „Wij staan open voor innovatie binnen het basisonderwijs en willen daar ook zeker in investe ren", zegt directeur E. de Keij- zer van Obase. Volgens hem vergt de aanschaf voor alle vijf tien betrokken scholen circa 100.000 euro. P. Hoffschlag van leverancier Promethean geeft voor de met leerkrachten in Sirjansj een show van de mogelijkhede die een interactief school^ biedt. De tijd van het pie schoolkrijtje, dat veel leerW kippenvel bezorgde, is vooS Ook van stof uit de wisser zj' niemand meer last hebben, ft wereldbol, landkaarten in en klein, dieren op de of scheikundige proefjes, schlag tovert ze in hoog' op het scherm. Daarnaast 'de meester' ook gewoon een pen 1 1=2 op het schrijven. In alle ren. En het kan natuurlijk uitgebreider, want met even gemak laat de leerkracht grote cijferbalk verschijnen, zaterdag 11 en zondag 12 maart 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman Verboom en Boer: A. C. Mosselman, tel. (0113) 381233c! (0113)228866. Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogel- straat 86, Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phiipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland A. P. v.d. Dorpel, Ericalaan 31, Yerseke, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenambulance Dierenambulance Bevelanden, tel. 0623466221. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend- spreekuur Poortvliet, Kalfsdamseweg2, zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen, Boa- markt 10, zat.van 11.00-12.00 uur. Wijkverpleging Allévo. tel. (0113) 249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel.(0113)229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel. (0113)218290 RST Zorgverleners tel. 0342-405454 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 19.30-zon. 19.30 uur: M.Stroo, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlïssingen, 0118 414444. door Wendy de Jong Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. in weekeinde of tij dens feestdagen, spreekuur volgens af spraak) Patiënten huisartsenpraktijk de Pijlers v. Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. 0113-272000 Spreekuur zat. en zon. 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Dierenartsenpraktijk Karelse/ Dijk, Stokman, van Anrooy: M.C. van Anrooij, Hoofdstraat 22 Kon- gene, tel.(0113)302145. Praktijk voor gezelschapsdieren l Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoes. Molenlaan 24, Yerseke, tel.( 0113) 572756. Spreekuur zat. 9.30-10 uui. Dierenkliniek Goes, kliniek voor Ge zelschapsdieren, C.W. Dreesmanen M.A.R. van den Boomgaard,'s Grava polderseweg 92, Goes, tel.(0113) 270072 (24 uurs spoeddienst). Spreek uur zat. 10.00 tot 15.00 uur. MIDDELBURG - Miss Zeeland, Tamara Mahassen, is nooit ge pest. Burgemeester Koos Schou- wenaar van Middelburg wel. Hij kreeg vroeger regelmatig com mentaar op zijn oren. Pesten is volgens hem niet stoer of flink, maar misselijk. Op de christelijke basisschool De Cypressenhof in Middelburg presenteerde Miss Zeeland giste ren de derde maand van de anti- pestencampagne. De campagne is een project van de Landelijke Stichting Tegen Zinloos Ge weld. Tamara Mahassen komt uit Mid delburg en is een oud-leerlinge van De Cypressenhof. Ze is zelf nooit gepest, maar ze heeft tij dens haar periode op de basis school wel gemerkt dat bepaal de kinderen het mikpunt van de klas waren. Miss Zeeland zet zich voor de stichting in omdat ze het belangrijk vindt dat kin deren zich bewuster worden van de gevolgen van pesten. De leerlingen van groep zeven denken dat kinderen pesten om dat ze stoer willen doen. omdat ze onzeker of boos zijn of omdat ze thuis problemen hebben. Nie mand geeft toe zelf wel eens ie mand te pesten, maar over ge pest worden hebben opmerke lijk veel kinderen iets te zeggen. Megan moest in groep vier van klas wisselen. Ze werd toen ge pest omdat ze nieuw was en er al groepjes waren. Burgemeester Schouwenaar: „Tamara heeft iets gepresteerd. Ze is mooi, slim, verstandig en ze kan goed vertellen. Dat is Miss Zeeland Tamara Mahassen presenteerde gisteren op basisschool de Cypressenhof in Middelburg de antipestencampagne Eerlijk spel. foto Lex de Meester niet makkelijk. Ik denk dat als je net als Tamara iets goeds ge daan hebt, je je dan veel stoer der voelt dan wanneer je ie mand pest." Uit onderzoek van de Stichting Tegen Zinloos Geweld is geble ken dat op elke basisschool en in elke klas gemiddeld twee kin deren worden gepest. Om die re den is de stichting vorig jaar de cember begonnen met een groot schalige campagne tegen pes ten. De stichting probeert kinderen, leerkrachten en ouders bewust te maken van het pestprobleem en ze aan te zetten tot gedrag waarmee het probleem kan wor den verminderd. Iedere maand wordt in een ande re provincie een nieuw thema ge lanceerd in de vorm van een pos ter. In maart staat het thema 'Eerlijk spel' centraal. Tijdens deze maand wordt speciale aan dacht besteed aan sportief en eerlijk spel. De scholen ontvan gen naast de poster ook een lera- renkalender. Die kalender bevat een overzicht van allerlei be staande projecten, methoden en spellen om pesten het hele jaar door te bestrijden. Onder luid applaus en gejoel leg den Miss Zeeland en de burge meester aan het eind van de och tend een stoeptegel met een lie veheersbeestje op het school plein. Schouwenaar: „Deze tegel herin nert jullie er voortaan aan dat pesten laf is. Als je gepest wordt, of als iemand anders ge pest wordt, dan ga je naar de juf of meester of naar je ouders. Doe er in ieder geval iets aan, want pesten is waardeloos." door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Dilek Gül-Do- gan zegt het al: liefde gaat door de maag. Dus als je Nederlan ders en Turken uit de Stromen- wijk wilt samenbrengen, bak je een stapel lahmacuns en je no digt de hele Nederlandse ge meenschap uit. „Het stokje was wat dun", ver ontschuldigt Louis Westhoff zijn verfomfaaide pizzabodem. „En je had eerst te weinig bloem", zegt zijn vrouw. „Me neer?", klinkt het vanachter de bakplaat. De kok houdt een ser vetje met de dampende lahma- cun, oftewel Turkse pizza, vast. „En hij is nog gelukt ook! Een geboren en getogen Stro menwij ker, zegt Dilek Gül-Do- gan trots over zichzelf. Ze kent de wijk dus al jaren. „Ik merk dat de sfeer is veranderd. Al die tijd hebben er Turken, Marokka nen en Molukkers gewoond. Door elkaar ook. Het gaat goed samen. Maar de mensen groeien uit elkaar. Iedereen durft zo wei nig tegenwoordig. Daarom moe ten we de sfeer warm houden. We moeten mensen elkaar laten ontmoeten." Aftrap Met Turkse pizza's. Het is de af trap van een kookproject van de Stichting Welzijn Middelburg en de wijkbeheergroep van de Stromenwijk. De hele middag kwam uit wijkcentrum de Woeli ge Werf de geur van zwarte pe per, peterselie en paprika. Twee Turkse vrouwen stonden achter de bakplaat en die Nederlan ders maar 'mmm' roepen. Me neer en mevrouw Westhoff wil len wel integreren. „Dat hebben we eigenlijk altijd al gedaan. We hebben veel door Azië ge reisd samen. Jordanië, Oman, Iran. Dan liep ik altijd maar in mijn lange zwarte jas en mijn zwarte hoofddoek om", vertelt ze. „Weet je nog, die meisjes school?" Vertel haar man wat: die weet het nog als de dag van gisteren. „Hele hordes meisjes gingen sa men picknicken. Mijn vrouw mocht mee. Ik niet! Hij knikt even naar zijn vrouw, die naast een Turkse mevrouw gaat zitten. „Kijk, daar gaat ze weer. Ik wilde het net ook probe ren, toen ik een kopje Turkse thee ging halen. Maar ik ben toch bang dat die dames het niet willen. Ik heb het maar niet ge daan." Dilek Giil-Dogan en haar schoonzus leren Louis Westhoff hoe deeg rollen nu écht moet. foto Ruben Oreel Al is de middag bedoeld om twee culturen samen te brengen; toch zitten de Turkse vrouwen bij de verwarming met elkaar Turks te praten en de Neder landse vrouwen Nederlands aan een tafeltje. Behalve Fazilet Kaykun. Die tipt net een Nederlandse buurvrouw dat ze ook wel eens boerenkool met worst wil leren koken. „Tuurlijk! Dat is toch leuk? Ik eet wel vaker Hollands, hoor. Aardappelen, sperziebo nen, andijvie. Maar dat deden we in Turkije ook. Alleen dan anders. En niet elke dag!", lacht ze. Als je niet te snel praat, begrijpt mevrouw Kaykun precies wat je bedoelt. En krijg je gelijk ant woord terug. „Tuurlijk! Ik heb Nederlands geleerd. Die andere vrouwen doen dat nu ook op maandag. Vroeger konden ze he lemaal niet lezen en schrijven. En straks kunnen ze dat in het Nederlands!" Maar is het dan niet leuk om dat nu, met Nederlandse vrouwen te oefenen? „Tuurlijk! Maar dat is wel moeilijk. En die wouwen zit ten steeds daar." En dat is waar. Lekker vinden ze de Turkse pizza's en de Oos terse salades allemaal. Maar die opeten met vreemde, behoofd- doekte vrouwen is wel wat eng. Een mevrouw, die nog niet zo lang in de Stromenwijk woont, probeert het toch. Met de moe der van Dilek. „We kennen elkaar nog uit de volkstuin. Zij heeft er nu geen meer, maar ik herkende haar. Ik praat wel vaker met Turkse men sen in de Turkse winkel, maar dit is echt leuk. Het zou vaker moeten zijn." Dat treft, want de wijkbeheer groep heeft voor volgende maand Marokkaans koken op het programma. Daarna volgt Moluks en daarna Hollands ko ken. Dan krijgt mevrouw Kay kun eindelijk haar boeren kool-met-worst-lessen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Op het plein voor de ingang van de banenmarkt gisteren in de aula bij Pontes Scholengroep in Zierikzee klau teren sportieve jongens naar het hoogste punt van de klimwand. In de lange rij voor de stand van het CWI voor het verlengen van het zogeheten BVI (Bewijs van Inschrijving) kijken de mensen minder vrolijk. De banenmarkt biedt veel tegenstellingen. Wethouder G. Houtekamer en beleidsambtenaar J. Iiinz zijn te vreden over het feit dat hier cir ca duizend vacatures worden ge presenteerd. Volgens hen maakt dit aanbod de gang naar de ba nenmarkt zeker' zinvol voor de circa zevenhonderd werkzoeken den die op dit moment in deze gemeente staan ingeschreven. „We houden deze banenmarkt bewust hier in jullie school om dat de aansluiting van een oplei ding op een baan zo belangrijk is", zegt Houtekamer in ope ningswoord. Hij benadrukt het belang van het voltooien van een opleiding. „Zonder diploma of certificaat loop je het risico dat je alleen maar moeilijk en vervelend werk voor maar wei nig inkomen kunt vinden", waarschuwt de wethouder. Hij wijst erop dat er naast de kraam pjes waarin betaalde banen wor den aangeboden, ook standjes van vrijwilligersorganisaties op deze markt staan. Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERSTICHTING NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32