Vragen over ontpoldering in Zak PZC Tennisclub Tebo in geweer tegen gemeente Borsele Vlissingen ook monumentenstad Onduidelijk of ingrepen in Nationaal Landschap wel mogen Lijsttrekker - D66 stopt agenda >H Kt|w i Jong blijven in het verkeer Treinenbeurs Advies aan suikerzieken ,13 Verkrachter hoort werkstraf eisen Kaartenactie Stop nieuwe natuur Moordzaak Sas aangehouden Inbraak in woning Zierikzee ;,j Lgr Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Dé vraag is 7ontpoldering en de status van Nationaal Landschap die aan de Li van Zuid-Beveland is toege- ké„d. elkaar verdragen. Gister avond kwam dit ter sprake op ltn bijeenkomst van stichting De Levende Delta in Heinkens- zand. Een ondubbelzinnig 'ja' of 'nee' op de vraag bleef uit. Ine polders die in Zuid-Beve lend in aanmerking komen voor ontpoldering, de Van Hattum-, jjuid-enEveringepolder bij Ou- delande, vallen binnen het Na- r tionaal Landschap. Ze hebben dus al een erkende natuursta- tus maar dat staat ontpoldering „iet in de weg, oordeelde CDA- (nctievoorzitter K. van Beveren BRU1NISSE - Lijsttrekker A. Hijgenaar van D66 gooit de handdoek in de ring. „Ik zal nooit meer lijsttrekker voor D66 zijn, Ik heb nu twee keer de lijst getrokken en ik heb twee keer verloren." D66 haalde bij de laatste raads el verkiezing 241 stemmen, een derde van het benodigde aantal stemmen dat nodig is om een ze tel in de gemeenteraad te be machtigen. „Niet helemaal onverwacht", zegt Hijgenaar. „Maar wel enige teleurstelling en ontnuchte ring." Hijgenaar stopt ook als secreta ris van de Schouwen-Duiveland- se partijafdeling. „Maar dat is louter procedureel, mijn termij nen zitten er op." Eind deze maand worden de ei- landeldjke leden van D66 bij el kaar geroepen om te praten over de toekomst van de afdeling. „Maar ik blijf in ieder geval ge woon lid van de partijzegt Hij genaar. „Ikhoop dat de recente landelij ke wijzigingen de partij nieuw elan geven." STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-café De Soos, 22.00 uur: Vrijdagavondcafé; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9,00-12,00 uur; Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Sportpunt Zeeland, 20.00-22.00 uur: Badminton instuif vanaf 16 jaar; HANSl/VEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; Jeugdsoosgebouw, 19.00 uur: Jeugd- disco voorjongeren tussen 8 en 16 jaar; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: jeugd van 12Vm 20 jaar; KAPELLE - De Kromme Spaak, 10,00-21.00 uur: Lenteshow; Sportgebouw Molenvate, 10.00-11.30 uur: Jeu de boules; DeVroone, 13.00 uur: Soos, biljarten: KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13,00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 14,00 uur: Alzheimer(inloop)café Rei- merswaal WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur. Weekmarkt; HetTrefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax; (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl in Provinciale Staten. „Er komt een ander soort natuur voor te rug", zei hij, „zoals in gebieden rond de Oosterschelde is ge beurd." Zijn PvdA-collega P. Iioltring was er nog niet zo zeker van. De milieueffectrapportage die nog moet worden gemaakt voor de mogelijk te ontpolderen gebie den in Zeeuws-Vlaanderen (de door Selma Osman VLISSINGEN - Vlissingen wil zich meer profileren als monu- mentenstad. De aandacht gaat vaker uit naar de boulevard en de Westerschelde dan naar de bijna driehonderd rijksmonu menten die Vlissingen telt. Met een actief monumentenbeleid wil de gemeente daar verande ring in brengen. Met 293 rijksmonumenten en drie archeologische monumen ten staat Vlissingen in de top 30 van Nederlandse monumenten steden. De meeste Vlissingse rijksmonumenten zijn particu liere panden, maar er prijken ook bijzondere objecten op de lijst, zoals de Gevangentoren, de Sint Jacobskerk, Fort Ram- mekens en het Lampsinshuis. Maar er zijn meer panden die volgens de gemeente erkenning verdienen. Met een monumen- Eendragt- en Hellegatpolder) en in de Zak van Zuid-Beveland, moet uitsluitsel geven, aldus Holtring. „Het zou wel redelijk uniek zijn", stelde hij, „als de ene soort natuur een andere soort natuur verdringt." Van belang zal wellicht zijn hoe de nieuwe dijken rond de te ont polderen gebieden worden vorm gegeven. De lage binnendijken tennota wordt een aanzet gege ven om verantwoord om te gaan met het erfgoed. Dat is veel rij ker dan algemeen wordt aange nomen, staat in de nota. Oorlo gen en sanering hebben ervoor gezorgd dat de Vlissingse monu menten wat op de achtergrond zijn gebleven. „Bij elke restaura tie komen zaken aan het licht die een nieuwe blik op de ge schiedenis van de stad werpen." Om meer waardevolle gebou wen voor het nageslacht te be waren heeft de gemeente een ei gen monumentenlijst opgesteld. Daarop staan 69 bijzondere pan den uit de periode 1850-1965, die bij eerdere inventarisaties qua architectuur en bouwstijl naar voren zijn gekomen. In de stad gaat het onder meer om het stadhuis, de zeevaart school, de Petruskerk, het NS-station en enkele jugendst.il- villa's uit de omgeving van de Julianalaan. Ook uit Ritthem en bepalen nu voor een deel het beeld van de polders bij Ou- delande. Hoge zeedijken komen daarvoor terug, als tot ontpolde ring wordt overgegaan. K. Wis- kerke, bewoner van de Zuidpol der, had daarover bij water schap Zeeuwse Eilanden infor matie ingewonnen. „En die dij ken komen aan de landzijde van de huidige binnendijken", had Wiskerke vernomen, „waardoor nog eens tien particuliere hui zen onderaan de binnendijken moeten verdwijnen." Juridische stappen Stichting De Levende Delta, al lereerst opgericht om ontpolde ring tegen te houden, zal geen ju ridische stappen ondernemen te gen de bestaande ontpolderings- plannen, liet de nieuwe voorzit ter J. Ventevogel nog weten. De Levende Delta wil volgens hem bovenal 'constructief' bezig zijn om het Zeeuwse platteland vita ler te maken. „Dat doe je in elk geval niet door te ontpolderen", stelden enkele bezoekers vast. „Je bent die grond dan kwijt om er met landbouw iets aan te ver dienen." J h|| foto Ruben Oreel bezitters van monumenten kun nen worden verstrekt voor het opknappen van hun pand. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Tennisvere niging Tebo uit Heinkenszand tekent bij de gemeente Borsele bezwaar aan tegen de weigering van een subsidie voor de aanleg van een vijfde tennisbaan. Tebo-voorzitter M. Menheere is verbolgen. De Borselse gemeen teraad keurde eind december een subsidieverordening goed op basis waarvan de tennisvere niging recht had op 24.000 euro voor een vijfde tennisbaan. Te bo diende direct een subsidiever zoek in, maar nog voordat dit verzoek was behandeld, stelde de gemeenteraad op voorstel van het college van B en W de subsidieverordening bij. Vervol gens kreeg Tebo een afwijzing van de subsidiebij drage in de bus. Volgens de gemeente Borsele was er een foutje in de eerste verordening geslopen. Voor elke tachtig leden heeft een tennis vereniging recht op een baan. De eerste regeling was zo opge steld dat een vereniging al bij één lid extra recht zou hebben op geld voor een nieuwe baan. „Dat is absoluut nooit de bedoe ling geweest", verklaart wethou der M. Vermue-Vermue (CDA, sport). „Vandaar dat wij ook al snel hebben voorgesteld de ver ordening te veranderen." Per baan moet een tennisvereniging nu tachtig leden hebben. Wil Tebo dus in aanmerking ko men voor subsidie voor een vijf de baan, dan moet ze vierhon derd leden hebben. Tebo heeft er nu ruim 330, aldus voorzitter Menheere, en zit nog steeds in de lift. „Wij hebben behoefte aan een nieuwe baan en hadden daar volgens de eerste regeling ook recht op. Maar de gemeente moet zo nodig tussentijds de spelregels wijzigen. Dat is zo enorm krom." Onderhoud Tebo is van plan bezwaar aan te tekenen, waarbij op de achter grond meespeelt dat Borsele wel 40.000 euro over heeft voor de renovatie van een voetbalveld in Heinkenszand en een stuk wei land in Heinkenszand heeft aan gekocht waar de voetbal te zijner tijd kan uitbreiden. De tennisvereniging krijgt overi gens wel 24.000 euro voor een vierde baan die zij in eigen be heer heeft aangelegd. Die neemt de gemeente Borsele over. Het aantal gemeentelijke banen bij Tebo stijgt daardoor tot drie, één blijft in bezit van Tebo. Het geld voor de baan die de gemeen te overneemt, heeft de tennisver eniging nodig om achterstallig onderhoud weg te werken. On der meer het clubgebouw is drin gend aan vernieuwing toe. ZIERIKZEE - Onder het motto 'Jong blijven in het verkeer' biedt de afdeling Schou wen-Duiveland van 3VO 55-plussers de mogelijkheid hun rijvaardigheid op te frissen. De lessen rijvaardigheid wor den gegeven op vier maandag middagen, van aanstaande maandag tot en met 3 april in het MFC in Zierikzee. Aan de or de komen onder meer: de theo rie van de verkeersregels, een ogentest en een reactietest. Ver der rijden de cursisten een keer in hun eigen auto met een erken de rijinstructeur, waarna zij ad vies krijgen over hun rijvaardig heid. Deze test heeft geen gevol gen voor het rijbewijs. HEINKENSZAND - In multi functioneel centrum De Stenge in Heinkenszand vindt zaterdag 11 maart de Zeeuwse Trein Mo del Ruilbeurs plaats. Het evene ment begint om 10.00 uur en ein digt rond 15.30 uur. BERGEN OP ZOOM - De diabe tesverpleegkundigen van Zie-1 kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom staan van maandag tot en met donderdag tijdens het middagbezoekuur in de centrale hal. Zij geven tussen 13.30 en 15.30 uur uitleg en advies over suikerziekte; één op de achttien Nederlanders heeft nu diabetes. vrijdag 10 maart 2006 Het merendeel van de scholieren die bij een veilig honk aanbellen, kampt met bandenpech. door Willem van Dam GOES - Een week of wat geleden. Pfft, deed de fietsband. De scholier stapte mismoedig af, liep met zijn rijwiel aan de hand naar het gemeentehuis, alwaar spoedig de bode verscheen met een repa ratiedoosje in zijn hand. En zo was het probleem prettig opgelost. Het gemeentehuis te Heinkenszand is een van de ruim twintig zogeheten veili ge honken in de gemeente Borsele, waar schoolkinderen in geval van nood kun nen aanbellen. Doorgaans zijn het wo ningen, boerderijen of bedrijfjes langs routes die vaak door (brom)fietsende scholieren op weg naar en van school worden gebruikt. Een lekke band, een gebroken fietsketting, een hevige plens bui, een akelige schaafwond opgelopen bij een valpartij, een uit de hand gelo pen ruzie? Op adressen met een bordje Veilig Honk aan de gevel wordt hulp ge boden. Het systeem is uit het buitenland ko men overwaaien en werd een jaar of vijf geleden in Nederland als eerste opge pikt door de West-Brabantse gemeente Halderberge. Sindsdien hebben enkele tientallen (vooral plattelandsgemeen ten het idee overgenomen. In Zeeland vond het project navolging in - onder meer - de gemeenten Tholen en Borsele. Ook Reimerswaal probeert, samen met nabuurgemeente Kapelle, tot een aantal veilige honken te komen voor scholieren die dagelijks naar Goes peddelen. Voor de kosten hoeven de ge meenten het niet te laten; het kost ze niet meer dan een paar fietspompen, een paar bandenplaksetjes, eventueel een paar leenfietsen, en een verband- trommel. Alles bij elkaar hooguit 2500 euro, zegt beleidsmedewerker A. Capel- lo vamde gemeente Borsele. Onbesproken gedrag Tholen was de eerste gemeente in Zee land waar zo'n project - in samenwer king met politie en scholen - werd opge zet. Via brochures en de plaatselijke krant werden vrijwilligers opgeroepen om mee te werken. Die vrijwilligers moeten aan een paar bescheiden voor waarden voldoen: zij mogen niet te vaak van huis zijn en moeten van onbe sproken gedrag zijn. De oproep leverde voldoende adressen op om (in 2004) te kunnen beginnen. Over het hele eiland verspreid zijn in middels dertig veilige honken. Per jaar maken tussen de twintig en vijf entwintig scholieren bij een van die adressen een 'noodstop'. In de meeste gevallen gaat het om een lekke band, een gebroken fietsketting of andere ma- teriaalpech. Het project is, zo vindt men op Tholen, tot dusver zeer geslaagd. Zo wel scholieren als hun ouders zijn er blij mee en de kosten zijn relatief ge ring: per veilig-honkadres ongeveer 75 euro. Op het gemeentehuis in Heinkenszand wordt net project eveneens als een suc ces beschouwd. Ook in Borsele geldt: aan vrijwilligers geen gebrek. Beleidsambtenaar Capello: „We hebben destijds zo'n zeshonderd adressen langs de meest gebruikte routes aangeschre ven. Dat resulteerde in meer dan veer tig serieuze reacties. Dat waren er zelfs te veel, zodat we een keuze moesten ma ken." Rond de twintig veilige honken telt de gemeente Borsele. Ongeveer vijftig scho lieren hebben daar inmiddels halt ge houden, de meesten - net als op Tholen - wegens bandenpech. De woning van de familie Van Deijk aan de Oude Zanddijk in Heinkenszand is een van de drukst beklante adresjes. Meer dan twintig scholieren hebben daar al hun band geplakt. „Eén jongetje is hier zelfs drie keer aan de deur ge- foto Willem Mieras weest; dat komt omdat hij van zijn ouders geen nieuwe binnenband krijgt", zegt mevrouw Van Deijk. Twee bandenplaksets hebben ze aan de Oude Zanddijk inmiddels versleten. „De meeste jongeren kunnen nauwe lijks nog fatsoenlijk een band plakken", is de ervaring van mevrouw Van Deijk. „Ze gebruiken veel te veel solutie en veel te veel plakkertjes." Blij Het gezin Van Deijk besloot zich - be gin vorig jaar - voor het project aan te melden omdat het zelf ook een paar schoolgaande kinderen telt. „En het zal je maar gebeuren dat je in de stromende regen en in het pikkedonker ergens met een kapotte fiets staat. Dan ben je blij dat er iemand is die je wil helpen." En wat krijgt de familie Van Deijk er voor terug Een mooi gevoel, zegt mevrouw Van De ijk. „En we hebben vorig jaar met kerst een banketstaaf gekregen van een scho lier die we hebben geholpen. Dat von den we ontzettend leuk. Het zijn niet uitsluitend schoolkinderen die bij het veilig honk van de familie Van Deijk om hulp aankloppen. „We hebben één keer een bejaarde man aan de deur gehad: of hij even naar het toi let mocht." En? „Naar het toilet geweest, natuurlijk." MIDDELBURG - De officier van justitie liet gisteren bij de rechtbank in Middelburg in zijn eis tegen een 42-jarige inwoner van Oost-Souburg de omstandigheden in een ver krachtingszaak zwaar meewegen. Plet slachtoffer, een be kende van de Souburger, bezocht hem op 23 april vorig jaar om te praten over de problemen die zij met haar vriend had. De Soubuger was alleen thuis; zijn vrouw was die dag in Groningen. Tegen middernacht besloot de verdachte naar bed te gaan. De vrouw kwam even later bij hem in bed liggen. Na haar te hebben betast wilde hij seks. „Zij heeft meermalen gezegd dat ze niet wilde, maar ik ben doox'gegaan", gaf hij toe. „Maar ik vond het geen verkrachting." Zijn raadsman benadrukte dat de vrouw vrijwillig bij zijn cliënt in bed was gestapt en na de ver krachting was blijven liggen. Hoewel de officier vond dat er geen sprake was van een brute verkrachting, vond hij een eis van 180 uur werkstraf en een half jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf op zijn plaats. Uitspraak op 22 maart. LOOPERSKAPELLE - Onder het motto 'Stop Nieuwe Na tuur' is C. Bos uit Looperskapelle een kaartenactie begon nen. Hij wil zoveel mogelijk kaarten inzamelen en over handigen aan premier Balkenende om verdere natuuront wikkeling een halt toe te roepen. „Genoeg is genoeg", zegt. Bos. „Ik ben niet tegen natuur, maar steek nu maar geld in de gezondheidszorg." Volgens Bos zijn de nieuwe natuurgebieden veel te onnatuurlijk en is het ondiepe wa ter een'bron van ziektes en ongedierte. „Dat trekt alleen maar ratten en muizen aan, dat zie je nu al als je over het land kijkt. Onze ouders en grootouders hebben keihard ge werkt om het land op te bouwen en nu wordt alles onder water gezet. Over tien jaar moeten we weer aan het werk om het op te ruimen." Zijn actie heeft in korte tijd op Schouwen-Duiveland al 300 kaarten opgeleverd. Steunbe tuigingen kunnen naar natuurgebiedstop@xs4all.nl of schrijven naar Kapelleweg 17 in Scharendijke. MIDDELBURG - De 44-jarige man uit Assenede (B) die van een dodelijke schietpartij in Sas van Gent wordt ver dacht, reageerde teleurgesteld over de aanhouding van zijn zaak door de Middelburgse rechtbank. „Mijn cliënt heeft naar deze dag toegeleefd", benadrukte raadsman H. Dunsbergen gisteren de houding van verdachte. De moordzaak werd aangehouden, omdat het psychia trisch rapport van het Pieter Baan Centrum over dë Belg niet op tijd binnen was. Daarnaast moeten in Gent twee getuigen door de rechter-commissaris worden gehoord. Daarbij zou de herkomst van het wapen van belang zijn. Een 29-jarige man uit Gent wordt verweten het wapen, waarmee de 67-jarige mevrouw B. van Dam op 15 septem ber vorig jaar werd doodgeschoten, aan de Assenedenaar te hebben geleverd. De medeverdachte in de Sasse moord zaak zou dit ontkennen. De strafzaak wordt op 1 juni in houdelijk behandeld. ZIERIKZEE - Uit een woning aan de Platteweg in Zierik zee zijn woensdagavond persoonlijke papieren, een gsm en een camera gestolen. Monumentenpanden aan de Badhuisstraat in Vlissingen. Oost- en West-Souburg zijn beeldbepalende panden op de lijst gezet. Om die te kunnen bewaren moet Vlissingen een restauratiefonds opzetten, waaruit leningen aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31