Goochelen is net de Formule 1 Laurens Looije is altijd onderweg De Bruijn struikelt met hoog moyenne Kuiper keert terug bij TVM Snelle uitschakeling Oranje dreigt Sjarapova laat Fed Cup schieten Sprinter Powell start met zege Alleen Audina verder in China Spaanse wereldkampioen Alonso wil zelfs tijdens wandelen inhalen Ruckstuhl bijt spits af Benfica droomt van nieuwe Europese glorie Arakawa meldt zich af voor WK Engelse autoriteiten nu al op qui-vive voor WK vrijdag 10 maart 2006 DEN HAAG - Geert Kuiper keert na een jaar terug bij de schaatsploeg van TVM. Hij wordt de komende twee seizoe nen assistent van hoofdcoach Gerard Kemkers. Ook Kosta Poltavets blijft als assistent-coach aan de ploeg ver bonden. TVM voegt met ingang van het nieuwe seizoen de allround- en sprintploeg samen. TVM besloot vorig jaar het contract met Kuiper op voorspraak van Gerard van Velde te beëindigen. De ploegleiding betreurt die beslis sing. Kuiper, afgelopen seizoen coach van de marathon- ploeg van Time Out: „We hebben een goed gesprek gehad. De hobbels zijn er niet meer. Ze weten wat ze aan me heb ben." GPD DEN HAAG/SAN JUAN - Het heeft er alle schijn van dat de World Baseball Classic na de eerste ronde afgelopen zal zijn voor het Nederlands honkbalteam. Oranje verlooi de eerste wedstrijd van het gastland, Puerto Rico. Mede dankzij drie homeruns won Puerto Rico met 8-3. Bonds coach Robert Eenhoorn werd na commentaar op de lei ding in de zevende inning weggestuurd. In een poule met behalve het gastland ook Cuba en Panama zal het uiterst lastig worden voor Nedeiiand zich te plaatsen voor de vol gende ronde. GPD INDIAN WELLS - Maria Sjarapova stelt zich niet be schikbaar voor het duel in de eerste ronde van de Fed Cup met België. De Russische tennisster ziet het optreden in de landen wedstrijd als een te zware belasting. Anasta- sia Miskina-heeft zich voor het hele jaar afgemeld. Ze wil zich concentreren op haar individuele carrière. Rusland moet in april op gravel in Luik aantreden tegen de Bel gische vrouwen. Kim Clijsters en Justine Henin-Harden- ne hebben toezegd voor België te zullen spelen. Onder aanvoering van Elena Dementieva won Rusland de Fed Cup vorig jaar. Ook toen deed Sjarapova niet mee. ANP/RTR MELBOURNE - Asafa Powell heeft zijn eerste serieuze sprintoptreden in zeven maanden winnend afgesloten. De Jamaicaanse atleet won gisteren bij wedstrijden in de aan loop naar de Gemenebest Spelen de 100 meter in Melbour ne. De wereldrecordhouder noteerde 10,29 seconden. Dar- rel Brown van Trinidad eindigde in 10,34 als tweede. „Ik was vrij nerveus", bekende Powell na afloop. „Ik heb bijna een jaar geen fatsoenlijke wedstrijd meer gelopen. Ik ben nog op zoek naar wat zelfvertrouwen. Ijk moet toch steeds weer bewijzen dat ik de wereldrecordhouder ben", keek de Jamaicaan vooruit naar de Gemenebest Spelen in Melbourne. ANP/AFP CHENGDU - Mia Audina heeft zich gisteren geplaatst voor de kwartfinales van de China Masters in Chengdu. De badmintonster versloeg in haar eerste partij de Chine se Chen Li met twee keer 21-17. Audina had in de eerste ronde een bye. Yao Jie en Dicky Palyama strandden in de tweede ronde. ANP Fernando Alonso heeft in Bahrein nergens rust. Recorders van verslaggevers en lenzen van fotografen zijn onophoudelijk op hem gericht. foto Stefan Zaklin/EPA Fernando Alonso slaagt er regelmatig in het heilige voetbal te verdringen van de voorpagina's van de Spaanse sport kranten. Zelf blijft de Formule 1-wereldkampi- oen ogenschijnlijk onbewogen onder de successen. Een Spanjaard met een on-Spaans karakter. door Ivo Op den Camp SAKHIR - Slobberjeans, hemd over de broek, nonchalante tred, lange donkere manen met een achteloos ertussen ge drapeerde zonnebril. Even voorstellen: Fernando Alonso, 24 jaar jong, wereld kampioen Formule 1, multimiljonair. Lijkt zo weggelopen uit de collegezaal van de universiteit. „Waarom moet ik me anders voordoen dan ik ben?" vraagt hij hevig verontwaardigd. „Het enige verschil met vorig jaar is dat ik nu nummer één op de auto heb." Het komt wellicht omdat hij wereld kampioen worden als vanzelfsprekend heid zag. Met drie jaar zat kleine Fer nando achter het stuur van een kart. Toen Alonso Formule Nissan reed, vroeg een verslaggever of hij ervan droomde ooit Formule 1 te rijden. Zijn antwoord: „Nee, want ik wil wereld kampioen worden. Alleen meedoen is niet leuk. Ik wil de anderen verslaan." Hij is geboren met die karaktei'trek, zegt hij. „Als er wandelend richting,, parkeerplaats iemand voor -me loopt, wil ik diegene voorbij. Dat zit gewoon in mijn hoofd." Alonso zou zich graag verschuilen achter de facade van de Formule 1. „Lekker met vrienden in Oviedo door de stad slenteren en een pilsje drinken in een bar." Onmogelijk. Het is de prijs die hij betaalt voor roem. Rond de kerstdagen moest hij zelfs het ouderlijke huis ontvluchten en een afgelegen chalet in Zwitserland hu ren, omdat media en fans hem niet met rust lieten. In Bahrein, op het circuit van Sakhir, waar zondag het nieuwe Formule 1-seizoen van start gaat, kan de Spanjaard in het rennerskwartier niet eens rustig onder een van de palm bomen schuilen tegen de knetterende zon. Recorders van verslaggevers en lenzen van fotografen zijn onophoude lijk op hem gericht. 30 miljoen Nu heeft Alonso natuurlijk ook iets uit te leggen. Hoe haalde hij het in zijn hoofd om twee maanden nadat hij de wereldtitel veilig had gesteld, al be kend te maken dat hij in 2007 voor een jaarsalaris van naar verluidt 30 mil joen euro bij McLaren gaat racen, de grootste concurrent van zijn huidige werkgever Renault? Het antwoord is cli chématig. „Lhtdagingen zijn essentieel voor een sportman. De kans deed zich nu voor. Over een jaar zou ik die kans misschien niet meer krijgen." Dat hij dit jaar zijn titel moet verdedi gen in een team dat hij aan het einde van het seizoen inruilt voor de vijand, ziet Alonso niet als een bezwaar. „Ster ker nog, mijn toekomst is al uitgestip peld. Daar hoef ik me dus niet meer druk om te maken. Dat geeft rust, waar door ik me honderd procent kan con centreren op mijn werk. We zijn alle maal - rijders, teambazen, ingenieurs, monteurs - professionals en streven al lemaal het allerhoogste na. Ik zie geen probleem. Wat is er mooier dan als we reldkampioen Renault verlaten?" Fernando Alonso brak de laatste jaren menig Formule 1-record. Gevolg: hij is in bijna alles de jongste. Pole-position, podiumplaats, Grand Prix-winnaar en tenslotte wereldkampioen. 'Zo jong en toch zo rijp', zei good-old Niki Lauda verwonderd. Het is ook opmerkelijk, voor een man uit een land waar koel bloedigheid niet de meest voorkomen de karaktertrek is. Misschien heeft het met zijn geboortegrond te maken: Ovie do, gelegen in het noorden aan de At lantische Oceaan. Waar het - naar Spaanse maatstaven - fris is en veel re gent, het volk minder temperamentvol lijkt dan in pakweg Sevilla. „Nee, ik denk dat het gewoon komt doordat ik al vanaf mijn derde jaar race. Dan leer je situaties herkennen en word je niet meer zo snel verrast." 'Magie Alonso' wordt hij genoemd door zijn fans. Plet heeft te maken met een niet vermoede passie van de hartstoch telijke Real Madrid-fan: goochelen. Nog altijd beleeft hij er lol aan om vrienden met kaarttrucjes op het ver keerde been te zetten. „Goochelen is net Formule 1", zegt Alonso. „Het pu bliek afleiden van wat er werkelijk ge beurt." GPD MOSKOU - Karin Ruckstuhl is de eerste atlete die vandaag voor Nederland in actie komt op de WK indoor. Ze is meteen de enige medaillekandidate die de Nederlandse ploeg in Rus land rijk is. De vijfkampster, die vandaag alle onderdelen afwerkt, be- gint om half tien Nederlandse tijd aan de zestig meter hor den. Arnoud Okken komt later op de middag in actie tijdens de series van de 800 meter. De ove rige drie deelnemers hebben de wij dag nog vrij, om morgen ochtend vroeg hun kwalifica ties af te werken. Laurens Looije (polsstokhoogsprihgen) start morgenochtend. Dan lo pen ook Gregory Sedoc en Mar cel van der Westen in de series van de zestig meter horden. Van Okken, Looije, Sedoc en Van der Westen - allen subtop pers op wereldniveau - is in Moskou de vraag of ze door de kwalificaties heenkomen. Zo zou het kunnen dat morgenoch tend om elf uur de wereldkam pioenschappen voor Neder land alweer voorbij zijn. GPD LISSABON - De laatste keer dat Benfica in een Europese fi nale stond, was op 25 mei 1988 in het Neckar-Stadion in Stutt gart. De tegenstander heette PSV. Na een 0-0-eindstand werd de wedstrijd beslist met een ijselijke strafschoppen- reeks. De eerste penalty van de Eindhovenaren werd genomen door Ronald Koeman. Hij scoorde, net als Wim Kieft, Ivan Nielsen, Gerald Vanen burg, Sören Lerby en Anton Janssen. Hans van Breukelen 1 stopte de inzet van Veloso. Het werd 6-5 voor PSV. Die avond huilde heel Lissabon. De daarop volgende jaren zakte Benfica als internationale voetbalgroot macht diep weg. De misère duurde tot dit sei zoen. Onder leiding van Ronald Koeman groeide Benfica uit tot dé ven-assing van de huidige edi tie van de Champions League. De aanvankelijk massaal wegge hoonde Nederlandse oefenmees- ter heeft er voor gezorgd dat er weer wordt gedroomd aan de oevers van de Taag. President Luis Filipe'Vieira van Benfica liet er woensdagavond na de overwinning op Liverpool geen twijfel over bestaan: zijn club zal op 17 mei in het Stade de France in Parijs in de finale van de Champions League staan. Vieira weet ook al aan wie hij de Europese titel zal op dragen: aan Eusébio, de oud-ve dette in wie alle glorie van de volksclub uit Lissabon is samen gebald. Eusébio zelf was ook van de partij op Anfield Road. De 'zwarte parel', winnaar met Benfica in de Europese finale te gen Real Madrid in 1962 in Am sterdam, was gewapend met zijn witte gelukshanddoek. Hij zag zijn stoutste dromen over troffen. „Dit Benfica kan de fi nale bereiken", verzekerde de oud-vedette geëmotioneerd. De euforie klonk door tot in het Presidentiële paleis Bélem in Lissabon, alwaar president Xa nana Gusmao van de voormali ge Portugese kolonie Oost-Ti- mor te gast was. Gusmao, 'benfi- qmsta in hart en nieren, danste na de overwinning hand in hand met Nobelprijswinnaar José Ra- mos-Horta door de paleisver trekken. In de andere Portugese ex-kolonien Angola, Mozambi- t|Ue' Guinee-Bissau en Macau ging men feestend de straat op. Daar kan Ronald Koeman voor lopig een potje breken. GPD door Joop van den Oudenhoven OLDENZAAL - Jean Paul de Bruijn is in de Grand Prix van Oldenzaal in de achtste finale uitgeschakeld door Barry van Beers. De Hulstenaar won wel in zijn eerste ronde van Bert van Manen. Het toernooi begon uitstekend voor De Bruijn met een overwin ning in 29 beurten (50-46). Daar na zag het er in de partij tegen Barry van Beers lange tijd ook hoopgevend uit. Met goed spel nam De Bruijn het initiatief. Hij leidde tot kort voor het einde, maar bij 49-39 ging het mis in de beslissende carambole. Van Beers greep zijn laatste kans en maakte de wedstrijd uit met een serie van elf (50-49 in 27 beur ten). „Ik heb goed gespeeld, met een moyenne van dik 1JB00, maar had mijn laatste punt moeten maken", vond de Zeeuws-Vla ming. Voor Henk Habraken en Ad Koorevaar, twee andere spelers van Delta/Ockenburgh, was het toernooi na twee ronden ook voorbij. Habraken won van Lamboo, maar verloor van Arie Weijenburg. Koorevaar klopte Riny Zwiers en vloog uit het toernooi tegen Jean van Erp. TOKIO - De olympisch kampioe ne kunstrijden Shizuka Araka wa doet later deze maand niet meer aan de wereldkampioen schappen in Calgary. Door haar gouden succes in Tu rijn heeft Arakawa nauwelijks meer kunnen trainen. De wereld kampioene van 2004 heeft daar om besloten af te zien van de we reldtitelstrijd. Haar plaats wordt ingenomen door Yoshie Onda. De wereldkampioen schappen zijn van 20 tot en 26 maart. ANP/AFP van onze sportredactie DEN HAAG/LONDEN - De Britse regering zal alle medewer king verlenen aan de Duitse au toriteiten om wangedrag vap En gelse voetbalsupporters te voor komen. Engelse fans moeten de Duitse wet respecteren, zo waar schuwt minister van binnenland se zaken Charles Clarke. Zo zegt hij dat iedere Engels man, die in Duitsland een Na zi-groet maakt, zal worden opge pakt. En dat de Engelse autori- teiten daarbij zullen helpen. „Want een Nazi-groet maken is niet grappig", aldus Clarke, die gisteren bekendmaakte hoe de Engelse autoriteiten met hun Duitse collega's gaan samenwer ken. De minister wijst erop dat de groet, alsmede het ontkennen van de Holocaust of het dragen van Nazi-symbolen verboden is. Verwacht wordt dat komende zomer zo'n 100.000 Engelse voet balfans naai' Duitsland zullen af reizen. Gevreesd wordt dat on der hen ook gepatenteerde hooli gans de reis zullen maken om - net als in 2000 bij het EK in Bel gië en Nederland en in 1998 bij het WK in Frankrijk - rellen te gaan schoppen. Bij die twee toer nooien werden in totaal zo'n dui zend Engelse hooligans opge pakt. Twee jaar geleden bij het EK in Portugal viel de schade mee, vanwege de reisverboden die bekende relschoppers kre gen opgelegd. Dat systeem wordt nu ook bij het WK geacti veerd. Bevoegdheden Zo'n 3200 hooligans hebben al een reisverbod gekregen voor de duur van het WK. In totaal zul len 79 Engelse politiemensen tij dens het toernooi worden inge zet in Duitsland. Ze zullen met de Duitse autoriteiten samen werken in de havens, vliegvel den, in treinen en rond de voet balstadions. De Engelse politie mensen hebben dezelfde be voegdheden als hun Duitse colle ga's. Het Engelse openbaar mi nisterie vaardigt ook enkele me dewerkers af die, zodra een En gelse hooligan wordt opgepakt in Duitsland, meteen een zaak kunnen beginnen in eigen land. GPD/RTR Nederlandse polsstokhoogspringer rekent niet op medaille bij WK indoor door Robert-Jan Friele MOSKOU - Vier van de vijf Ne derlanders die vanaf vandaag in Moskou deelnemen aan de WK indooratletiek, komen niet in de buurt van een medaille. Pols stokhoogspringer Laurens Looije (33) is er zo eentje. „Maar ik sta hier wel. Dat zegt ook iets." Was hij het bijna vergeten te ver tellen. Maar gelukkig herinnert Laurens Looije het zich op tijd. Vorige week vrijdag, zijn laatste trip voorafgaand aan de WK in door in Moskou, had Looije on derweg naar een wedstrijd in Straatsburg vier uur vastge staan op een ondergesneeuwde Franse snelweg. Hij kwam om half vijf 's och tends aan in de Elzas, terwijl om zeven uur 's avonds gewoon gesprongen moest worden. Looije won. Hij ging over een schamele 5.36 meter, een hoogte die niet eens voorkomt op de lijst met de beste jaarprestaties. Niet dat Looije in Straatsburg uit vorm was, maar de zaal bleek te klein voor een lange aanloop. Het maakte hem niets uit. „Ik kon van het prijzengeld twee maanden huur te betalen." Looije heeft sinds augustus sa men met zijn vriendin 24.000 ki lometer afgelegd, op weg van en naar wedstrijden in Duitse en Franse steden of dorpen. Dat be staan, onderweg met de stokken op het dak, dat is het leven, vindt Looije. Het staat alleen wel in contrast met de woorden die Wim Slootbeek, voorzitter van de atletiekunie KNAU, gis teren sprak. „Het vorige atletiek- jaar heeft meer dan ooit bewe zen dat het toch draait om me dailles." Een stelling die Looije zelf van harte ondersteunt. „Ti tels kan je een atleet niet meer afnemen. Records worden altijd weer verbeterd. Over drie jaar weet niemand in Straatsburg meer hoe hoog ik sprong. Maar wel dat ik won." Blom De parallel met Rens Blom dringt zich op. Op een dag dat alles klopte, won hij vorig jaar de wereldtitel. Slechts weinigen zullen zich de - bepaald niet im ponerende - hoogte herinneren die Blom sprong: 5.80 meter. Maar Looije wint in Straats burg bij een kleine wedstrijd en niet op een titeltoernooi. Dat hij een WK won, is een eeuwigheid geleden: in 1992, op de WK voor junioren. „Toen stond ik elfde op de ranglijst en won toch. Ik weet heel goed dat alles moge lijk is." Hij nam nog deel aan de Olympische Spelen van 1996 en was lang nationaal recordhou der. Maar de belofte die hij zelf eens gedaan had door wereld kampioen te worden, kon Looije nooit waarmaken. Hij is een van die atleten die altijd maar in de subtop bleven hangen. Elk jaar heeft Looije wel een sprong in de 5,60 meter. Het lijkt te bewijzen dat inderdaad alles mogelijk is en houdt de hoop op echt hoge sprongen in leven. Aan de andere kant: Looije heeft dat niet nodig om te doen wat hij doet. „Het leven als atleet is gewoon te leuk." Er zijn meer polsstokhoogspringers zoals hij die de vele meetings af lopen. Looije kent ze, slaapt in hun huizen en ze slapen bij hem in Zoetermeer. „Dan gooi ik wat matrassen in de woonkamer en klaar." Nee, de mensen zullen morgenochtend niet denken dat ze een kaalgeschoren Rens Blom in actie zien als Looije aan treedt voor de kwalificatie. Daarvoor heeft hij te vaak te goed gesprongen. „Ik denk dat ze me echt wel kennen. We zijn hier met vijf atleten en ik ben daarbij. Dat zegt ook wel iets." In februari kwam Looije weer hoger dan hij in lange tijd ge weest was. Hij evenaarde op de NK zijn persoonlijk record in door (5,65 meter) en kwalificeer de zich zo voor de WK en de EK deze zomer. Het gaf hem nieuwe motivatie. Looije praat zelfs over de Spelen van Peking in 2008. Nog hogere sprongen of niet, veel moeite zal het hem niet kosten tot die tijd nog met zijn sport bezig te zijn. „Buiten zijn, bezig zijn. En ook de aan dacht die een atleet krijgt. We staan vaak in het middelpunt. Het is gewoon te leuk. En ik sta toch weer in Moskou." GPD Laurens Looije werd in 1992 wereldkampioen bij de junioren. Hij heeft die belofte in het verdere ver loop van zijn carrière nooit kunnen inlossen. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21