'ROVINCIALE ZEEUWS Biddagakkoord vloert PvdA Goes Rutte ziet niets in regeren met PvdA Auto PZC Vrachtwagen verandert Duitse rouwstoet in chaos 4 n| CDA, VVD en SGP/ChristenUnie zijn verkiezingswinnaar stap voor Mogelijk water op een maan van Saturnus Hoge hakken, snelle dames mm Op zoek naar de schoonste auto Frauderen met magneten VS willen af van Abu Ghraib Frites populair in het zuiden Rintje Ritsma niet naar WK Inspectie moet invloed farmaceuten onderzoeken Gefrustreerde Franse ex-leraar gijzelt scholieren middag ,0z\miaa zw\4 Bewolkt met af en toe wat (mot)regen. Matige westelijke wind en vanmiddag MAANDMENU 23,50 VOORGERECHT HOOFDGERECHT NAGERECHT Vooraf een heerlijke Dan volgt een heerlijk En als afsluiting mousse van gerookte varkenshaasje gevuld forelfilet met met gedroogd fruit en een kruidige salade. een saus van rocle en pruimen. caramelbavarols met vanille-ijs, bitterkoekjes^ en gecaramelliseerde ippeltjes. 248e jaargang n°. 59 vrijdag 10 maart 2006 los nummer 1,25 internet: www.pzc. ripn^Prank Balkenende GOES - CDA, VVD en SGP/ ChristenUnie vormen de nieuwe coalitie in Goes en zetten daarmee de PvdA als grootste partij buiten spel, De PvdA won dinsdag tijdens de raadsverkiezin gen twee zetels en werd met zeven zetels de grootste par tij, maar moet nu voor het eerst in Goes vier jaar oppo sitie gaan voeren. CDA, WD en SGP/ Christen- Unie'bereikten woensdagavond, op biddag, in het geheim een ak koord. De PvdA wilde gisteren formeel de onderhandelingen openen door alle partijen uit te nodigen voor een eerste gesprek. Een berichtje van CD A-lijsttrek ker M. Dieleman maakte aan al le illusies een eind: CDA, WD en SGP/ChristenUnie vormen samen het nieuwe college, het collegeprogramma verschijnt volgende week en de kandi daat-wethouders zijn (deels) be kend: Dieleman (CDA) en zit tend wethouder S. van 't West- einde (WD). SGP/CU presen teert binnenkort haar kandi daat. De drie partijen zijn goed voor 14 van de 25 raadszetels. Bij de PvdA heerst ongeloof en verbijstering over de politieke coup. Lijsttrekker M. 't Hart noemt het 'schokkend' dat zijn partij niet de kans heeft gekre gen om collegeonderhandelin gen tevoeren of in elk geval mee [te praten. Het is immers een WASHINGTON - De Ameri kaanse onbemande ruimtesonde Cassini heeft aanwijzingen ge vonden voor de aanwezigheid water op één van de manen van de planeet Saturnus. Het gaat om het maantje Enceladus. Dat heeft de Amerikaanse ruim tevaartorganisatie Nasa giste- (Advertentie) Bent u de Productie medewerker (m/v) die de Jonge Sebrab.v. te Middelburg r.' 'zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de veie .andere vacatures. goed gebruik dat de grootste partij de onderhandelingen leidt. „Het past ook niet in de goede verhoudingen die we in Goes hebben. Daarmee wordt nu gebroken. Ik had iets anders verwacht van het CDA dat nor men en waarden hoog in het vaandel heeft staan. Het is daar bij wonderbaarlijk dat voor de christelijke partijen in deze nieu we coalitie de biddag geen ge schikte dag wérd bevonden om verkiezingen te houden, maar kennelijk wel om achter geslo ten deuren collegeonderhande lingen te voeren." Gebruuskeerd 't Hart wijst erop dat een rechts-confessionele coalitie geen recht dotpt aan de verkie zingsuitslag. CDA verloor een zetel, WD enj SGP/CU bleven gelijk. De PvdA sprong juist van vijf naar zeven zetels. „Niet al leen de PvdA, maar ook de kie zers worden gebruuskeerd." 't Hart zit twintig jaar in de Goe- se raad en is zestien jaar wethou der. Hij wilde nog minimaal twee jaar doorgaan. Of hij straks in de oppositiebankjes gaat zitten, weet hij nog niet. „Ik ga daar eens rustig met mijn fractie over praten." CD A-lijsttrekker Dieleman vindt niet dat hij onfatsoenlijk te werk is gegaan door buiten om de winnaar van de verkiezin gen zaken te doen met WD en SGP/CU. „Op basis van onze verkiezings programma's kunnen we goed samenwerken. Dan kun je wel voor de vorm met de PvdA gaan praten, maar als je weet dat je deze coalitie het beste vindt, Het gaat waarschijnlijk om wa terreservoirs die ook water spui ten, zoals geisers dat op aarde doen. ,Het zeldzame verschijnsel van rloeibaar water zo dicht aan de oppervlakte roept veel vragen over deze mysterieuze haart", aldus Nasa. Als de ster ke vermoedens juist blijken, dan is het aantal plekken in ons zon- 'sel waar er mogelijke voor warden zijn voor het bestaan levende organismen verder ebreid, meent cle ruimte vaartorganisatie. Enceladus werd in 1798 ontdekt Hoor astronoom William Her schel, een geboren Duitser. De [kleine maan, een van de helder- objeeten in ons zonnestelsel, heeft een diameter van ongeveer 500 kilometer. Doordat het zo veel zonlicht re flecteert is de temperatuur er maar' minus 200 graden Cel sius. Onder het bevroren opper vlak van Enceladus vermoeden 'schappers al langer een vloeibare massa. ANP/AFP pagina 5 Nasa-sonde bereikt Mars JETTINGEN-SCHEPPACH - Politie, brandweer en andere hulpverleners rukken massaal uit na een verkeersdrama in het Beierse Jettingen-Scheppach. Een kleine vrachtwagen is daar gisteren ingereden op een rouwstoet die op weg was van de kerk naar de begraafplaats. De chauffeur en twee rouwenden kwamen om het leven, ruim dertig personen liepen zware verwondingen op. Enkele gewonden verkeren in levens- door Fons Kocklemans DEN HAAG Een WD-congres waar op de eerste rij naast de mevrouw met de parelketting en de meneer in het driedelig pak ook iemand zit met een oorbel of een raar kapsel. Zo ziet Mark Rutte de nieuwe WD voor zich. De staatssecretaris van Onder wijs, die zich gisteren kandidaat stelde voor het lijsttrekker schap, wil af van het beeld dat 'de VVD er alleen is voor men sen die het goed hebben'. Ook de bijstandsmoeder en de Ma rokkaanse buurtvader moeten zich bij de partij thuis voelen. De kandidatuur van Rutte, 39 jaar oud en vrijwel altijd, zonder stropdas, is enthousiast ontvan gen bij de VVD-top. Vicepre- mier Zalm noemde hem 'een goe de kandidaat'. Fractievoorzitter Van Beek, die de woensdag afge treden Van Aartsen is opge volgd, 'schat Rutte hoog in'. (Advertentie) Ik zoek (en Natm huns [ms/Amsmss (fic ook goed Nederlands leest voor de vertaling èn redactie van een roman Nederlands mui;: Engels. ■- MtolJknjfrfonvbenQflonuhil- Rutte onderstreepte gisteren dat zijn stijl dan i wel verschilt van die van zijn! voorganger Van Aartsen,, maai' dat de koers van de WD dezelfde blijft. „Ik ben niet linies. Hef etiket van sociaal liberaal heb ik mezelf nooit op geplakt." Wat hem betreft zit dit kabinet dé rit uit en komt er daarna een QDA-WD-coalitie. D66 heeft hijj er liever niet bij. Niet om inhoudelijke redenen, maar omdat samenwerken met zijn tweeën nu eenmaal makke lijker is dan met zijn drieën. Een kabinet met de huidige PvdA ziet Rutte 'niet zitten'. Met die partij is over de sociale zekerheid geen zaken te doen en achter PvdA-leider Bos gaat 'een heel leger aan oude aparat- sjiks' schuil. Op één onderdeel zal Rutte mis schien afwijken van de lijn van Van Aartsen. Het vorig jaar vast gestelde Liberaal Manifest, gaat hij nog eens bestuderen. In dit beginselprogram worden aller lei staatsrechtelijke hervormin gen voorgesteld, zoals een geko zen premier. Rutte ziet er wei- - nig in. „Ik ben niet zo van het staatsrechtelijke gegoochel." Rutte is op dit moment de enige kandidaat voor het lijsttrekker schap. Gegadigden kunnen zich nog tot 20 april melden. Daarna kunnen partijleden hun voor keur bekendmaken. Oorspronkelijk zou de uitslag pas begin juli bekend worden, maar gisteren besloot de WD die te vervroegen. Op 31 mei is duidelijk wie bij de verkiezin gen van volgend jaar de. WD-lijst aanvoert. Wordt dat Rutte, dan wordt hij waarschijn lijk meteen fractievoorzitter. Een ander WD-Kamerlid ver kast dan naar Onderwijs ANP pagina 3 Van Beek bruggenbouwer J. AL'' Mi AMSTERDA1\(I - Dames op hoge hakken van minstens 7 centimeter rennen door de PC Hooftstraat in Z Amsterdam. De hogehakkenrace werd georganiseerd door een tijdschrift. foto Babette Stapel/RTR moet je geen poppenkast spe len." Dieleman ontkent dat er sprake is van een persoonlijke afrekening met (wethouder) 't Hart. Met name VVD en SGP/CU hadden de afgelopen periode regelmatig kritiek op zijn beleid. katern Zeeland e Goes wacht politieke ijstijd gevaar. De politie sluit niet uit dat de 60-jarige bestuurder een hartaanval kreeg en daardoor de macht over het stuur verloor. Een politiewoordvoerster beschreef de plek van het ongeval als 'een chaos'. Voor de hulpverlening werden elf traumahelikop ters en een grote helikopter van de strijdkrachten ingezet. foto Bernhard Weizenegger/RTR Justitie is een onderzoek begonnen naar aanbieders van krachtige magneten. Wiettelers gebruiken bepaalde mag neten steeds vaker om elektriciteitsmeters te ontregelen- om zo goedkoop aan stroom te komen. Met magneetfrau de is bovendien veel gemakkelijker stroom af te tappen dan bij andere methoden. Er hoeft niet met kabels en bedrading te worden geknoeid. Het Amerikaanse leger wil de beruchte Abu Ghraib-ge- vangenis bij de Iraakse hoofdstad Bagdad sluiten. Waar schijnlijk worden alle 4500 gevangenen in he.t complex binnen drie maanden overgebracht naar andere detentie centra in het land. In 2004 kwam aan het licht dat Amerikanen zich in de gevangenis schuldig hadden gemaakt aan martelingen. Bijna drie op de vier gezin nen in Zeeland, Brabant en Limburg eten ten minste eens per week frites. Boven de grote rivieren is dat slechts in iets meer dan de helft van de huishoudens. Bovendien kennen veel meer gezinnen in zuidelijk Nederland een •vaste frites-- 17 Rintje Ritsma heeft gisteren bedankt voor de rol van reser ve bij het wereldkampioen schap allround, volgende week in Calgary. De Friese schaatser protesteert daar mee tegen de selectiemetho de voor het WK en de beperk te mogelijkheden om reclame te maken voor zijn geldschie- (Q'; ter Sitel.nl. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Gezond: 7; Radio Televisie: 8; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18, 19 en 21; Re dactie Reactie: 22; Auto: 23 en 25 ven onder meer aan welke ge neesmiddelen op grond van vei ligheid, effectiviteit en prijs het predikaat 'eerste keus' krijgen. Hoogervorst vindt het 'onaccep tabel' als de industrie daar in vloed op heeft. „Die richtlijnen moeten objectief zijn. Het pu bliek moet er van uit kunnen gaan dat de richtlijnen zijn geba seerd op wetenschappelijk be wijs." ANP pagina 7 medici slikken te veel commercie door Gujdo de Bruin AMSTERDAM - De Inspectie voor de Gezondheidszorg moet onderzoek doen naar de pogin gen van de farmaceutische in dustrie om behandelrichtlijnen te beïnvloeden. Dat zei minister Hoogervörst van Volksgezond heid gisteren in reactie op een boek van Trouw-journalist Joop Bouma over de promotie van ge neesmiddelen in Nederland. Behandelrichtlijnen, opgesteld door gespecialiseerde artsen, ge- (Advertentie) SABLE-SUR-SARTHE - Een ge frustreerde oud-leraar heeft gis teren 21 leerlingen, een leer kracht en een beveiligingsbe ambte gegijzeld in een school in Sable-sur-Sarthe, zuidwestelijk van Le Mans. De 33-jarige gijzel nemer gaf zich na vijf uur over. De man had een vuurwapen met rubber kogels op zak. Alle gijze laars bleven ongedeerd. De da der had psychische problemen en ondernam hij zijn actie 'al leen omdat hij gehoord wilde worden'. ANP/AFP telefoon: (postjtrankrekenmgnummer r een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming vooi automatische incasso van dit bedtag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. W Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,55)*. (Zl per kwartaal met automatische incasso 59,75)*, per jaar met automatische incasso 229,20)' met gratis PZC-paraplu Kijk op www.pzo.nl/abönneren, bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar: P2C, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, 4400 WB Goes het alfabet van Zeeland '■8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1