Ritsma laat zich niet piepelen Boonen en Bettini jagen elkaar op PZC Veel vragen na debacle in Lyon Bas Giling laat zich eindelijk eens zien Kalou: mijn spel lijdt onder procedures 19 Verheijen meldt zich af voor WK allround, De Jong eerste reserve Nederlaag voor Hamburger SV Weer spelers opgepakt in België Klinsmann wil na WK verder Gerco Schroder ruiter van het jaar Beveren laat Ivoriaanse stijl varen Ullrich laat op zich wachten vrijdag 10 maart 2006 nEN HAAG - Rintje Ritsma heeft zich gisteren uit onvrede over de selectieprocedure van de schaatsbond KNSB terugge trokken voor het WK allround dat volgend weekeinde in Calga- n wordt gehouden. „Ik word het hele seizoen ai gepiepeld en als een gewestelijk schaatsertje neergezet. Ik pik dat niet. Ik vind dat ik daarvoor te goed presteer." Ritsma zou als eerste reserve aan het WK allround mogen deelnemen nadat Carl Verheijen ach gistermiddag in overleg met coach Gerard Kemkers ziek nad afgemeld. Maar Ritsma schuift de startplaats door naar Bob de Jong, die als tweede re serve op de lijst staat. De Jong werd in de week na zijn olympi sche titel op de 10 kilometer ziek en neemt pas morgen een besluit over zijn deelname aan het WK. Als De Jong afhaakt, dan staat de deur open voor Jo- chem Uytdehaage. Ritsma vindt dat hij recht streeks aangewezen had moeten worden. Nederland hield aan het EK allround drie startplaat sen voor het WK over. Sven Kra mer plaatste zich rechtstreeks voor het WK. Mark Tuitert deed dat twee weken later door in Utrecht het NK allround te win nen. Rintje Ritsma werd op het NK tweede. De topsportcommis sie besloot desondanks vorige week Carl Verheijen als derde rijder aan te wijzen. Verheijen verspeelde zijn WK-plek op het EK allround waar hij slecht presteerde. Hij besloot vervolgens niet aan het NK allround deel te nemen om dat dat toernooi niet in zijn voor bereiding op de Olympische Spe len paste. Ritsma: „Als je dat be sluit dan zie je volgens mij af van een WK-plek." Het was Rits ma al langer duidelijk dat Ver heijen zou worden aangewezen. „Ze hebben hem de hand boven het hoofd gehouden. Op Gerarcl Kemkers (trainer Verheijen) na is er geen schaatstrainer die het ermee eens is. De commissie top sport heeft hun besluit toch doorgedrukt. Dit deugt van geen kant." Jan van der Hout, lid van de top sportcommissie, deelt de me ning van Ritsma niet. „De top sportcommissie heeft op basis van zijn goede 5 en 10 kilometer de aanwijsplek aan Verheijen ge geven. Ik geef toe: de manier waarop het is gegaan, verdient niet de schoonheidsprijs. Het was de bedoeling om na het NK allround ook de derde schaatser voor het WK aan te wijzen. Maar toen bleek dat Verheijen niet zou rijden hebben we dat voornemen heroverwogen." Om de twee weken Ritsma hoorde woensdagavond van topsportcoördinator Ab Kr ook dat Verheijen ziek was ge worden. Ritsma: „Mijn eerste reactie was: ik ga rijden. Maar ik had ook gemengde gevoelens. Als ik dat zou doen, dan zou dat het begin van het einde zijn. .Ik moest me in oktober kwalifice ren voor het kwalificatietoer nooi voor de wereldbekerwed strijden. Ik moest om de twee weken goed zijn. Op een gege ven moment is het welletjes." Ritsma liet gisteren weten niet beschikbaar te zijn voor het WK allround. Hij wil daarmee een duidelijk signaal afgeven. „Ik heb geen zin meer in rechtsza ken. Ik heb me ondanks veel te genwerking het hele seizoen rus tig gehouden en wil alleen nog met plezier schaatsen. Als het volgend seizoen op een zelfde manier gaat als dit seizoen, dan ga ik niet eens meer door met schaatsen." De beslissing over zijn schaatstoekomst hangt daardoor mede af van een ge sprek met de KNSB. Ritsma voelt zich ook het slachtoffer van de licentieregels voor schaatsteams. De regels stellen voorwaarden aan een schaats ploeg waaraan vervolgens be paalde rechten (beenlogo, coach- accreditatie) kunnen worden ontleend. Ritsma, die rijdt voor de eenmansploeg Sitel: „Ik word als individuele sporter ver plicht om een groot team neer te zetten. Die regels worden ge maakt door een klein clubje (de schaatsteams Telfort, TVM en Postcodeloterij) die zichzelf daarmee in stand houden." GPD Bijscholing voor tuchtcommissies amateurvoetbal DEN HAAG - De tuchtcommis sies voor het amateurvoetbal in alle KNVB-districten onder- o_ een vernieuwing. De ruim hvcehonderd leden met vooral voetbal- en de scheidsrechters- achtergonden worden juridisch en procedureel bijgeschoold. Daarvoor is een landelijke ope ratievan scholing en bijscholing begonnen. Volgens KNVB-adviseur mr. H.T. van Voorst is het zaak dat het tuchtrecht voor de amateurs hij de tijd blijft'. De maatschap pelijke ontwikkeling dat bij inci denten vaker naar de burger- v;f: rechter wordt gestapt, is vanuit de KNVB bezien een slechte zaak, vindt hijmaar maatschap pelijk gezien begrijpelijk. „Er zijn nu eenmaal zaken met zwaar letsel of hoge schade waarvoor het tuchtrecht niet is uitgerust. Maar de KNVB moet zorgen dat het tuchtrecht goed wordt toegepast, want daar kijkt een rechter ook naar." GPD BOEKAREST - Hamburger SV heeft gisteren de eerste wed strijd in de vierde ronde van de strijd om de Uefa Cup bij Rapid Boekarest met 2-0 verloren. De Duitse voetbalclub verloor ook Nigel de Jong. De ex-Ajacied kreeg in de 67e minuut zijn twee de gele kaart en kon vertrekken. Paolo Bettini won gisteren in de Tirreno-Adriatico zijn tweede etappe op rij. foto Benati/EPA Tom Boonen won gisteren zijn derde etappe in de rittenkoers Parijs-Nice. foto Oliver Weiken/EPA Daniel Niculae opende de score voor Rapid op slag van rust, in de tweede minuut van de extra tijd. Zijn collega Mugurel Buga verdubbelde de score in de 88e minuut. Ook de Roemenen za gen een speler met rood vertrek ken. Drie minuten in blessure tijd van de tweede helft moest aanvoerder Vasile Maftei er met twee keer geel af. Palermo (Ita) - FC Schalke 04 (Dui) 1-0 (1-0). 15. Brienza 1-0. ScheidsrechterBraamhaar (Ned). Aantal toeschouwers: 10.581. Stcaua Boekarest (Itoe) - Real Be ds Sevilla (Spa) 0-0. Scheidsrech ter: Baskakov (Rus). Aantal toe schouwers: 50.000. Rapid Boekarest (Roe) - Hambur ger SV (Dui) 2-0 (1-0). 45. Niculae 1-0, SS. Buga 2-0. Scheidsrechter: Vassaras (Gri). Rode kaart (2x geel): 90. Maftei (Rapid Boeka rest), 67. De Jong (Hamburger SV). Aantal toeschouwers: 20.000. PC Basel (Zwi) - RC Strasbourg (Fra) 2-0 (1-0). 8. Delgado 1-0, 89. Kuzmanovic 2-0. Scheidsrechter: Farina (Ita). Aantal toeschouwers: 17.000. title (Fra) - Sevilla (Spa) 1-0 (1-0). 24 Demis 1-0. Scheidsrechter: Stark (Dui). Aantal toeschouwers: .10.000. Udinese - Levski Sofia 0-0. Scheidsrechter: De Bleeckere (Bel). Aantal toeschouwers: 9.000. Olympique Marseille - Zenit St. Pe tersburg 0-1 (0-0). 51. Andrei Ars- havin 0-1. Scheidsrechter: Medina Cantalejo (Spa). Rode kaart (2x geel): 70. Franck Ribéry (Marseil le). Aantal toeschouioers: 40.000. Middlesbrough - AS Ronia 1-0 k l~' Aiyegbeni 1-0 (straf schop). Scheidsrechter: Sars (Fra). Aantal toeschouwers: 32.000. ANP door Ad Pertijs RASTEAU - Tom Boonen kon gisteren niet achterblijven. Zijn Quick Step-ploegmaat Paolo Bettini had woensdag de ope- ningsrit gewonnen van Tirre no-Adriatico en toen het pelo ton gisteren in Parijs-Nice (al ja gend achter Bas Giling en Eric Leblacher) op weg was naar de finish van de vierde etappe hoor de de nieuwe Belgische wie- Ierster dat de dekselse Bettini ook rit twee van de Italiaanse te genhanger van de 'Koers naar de Zon' had gewonnen. „Ach, dat was niet dé inspira tie", zei Boonen na afloop van zijn bijna mislukte (want de ket ting sloeg over) winnende spurt in het wijndorpje Rasteau. Wat moest hij anders zeggen in de aanloop naar Milaan-Sanremo, dé grote openingsklassieker van volgende week zaterdag. De ploeg heeft immers allang door waar de buitenwereld en de con currentie op uit is: „Dat die twee elkaar nu gaan opstoken." Het zijn de woorden van Wil- fried Peeters, ploegleider van Quick Step in Frankrijk. Hij stelt dat Boonen momenteel een streepje voorligt op Bettini. „Tom is kopman nummer één en Paolo krijgt in Milaan-Sanremo een viïje i*ol", schetst hij de hië rarchie binnen de ploeg. Onge twijfeld zal zijn Italiaanse colle ga Serge Parsani in Tirre- no-Adriatico de Italiaanse pers vertellen dat Bettini de nummer één is en dat indien de koers uit draait op een (massa)spurt als nog de kaart Boonen wordt ge trokken. Peeters: „Ik begrijp dat de Italianen Bettini willen zien winnen en dat de mensen in Vlaanderen willen dat we voor Tom koersen. Zelf houden we ons er niet mee bezig. De buiten wereld zal er niet in slagen voor onrust te zorgen binnen de ploeg." Daar waakt hij wel voor. Peet ers legt keer op keer geduldig uit dat de twee ego's liever mét elkaar dan tégen elkaar rijden, „liet is een luxe situatie. Laat Bettini maar aanvallen op de Ci- pressa. Als Petacchi (Milram) dan drie mannetjes moet inzet ten om hem terug te halen, pak ken we daar in de eindsprint op de Via Roma ons voordeel mee. Bettini is slim genoeg om zich bij deze aanpak neer te leggen." Probleemloos Tom Boonen laat zich al even min verleiden tot krasse uitspra ken over de aanspraak die Betti ni maakt op het winnen van la Primavera. „Milaan-Sanremo is enige topklassieker waarift' Pao lo en ik probleemloos samen kunnen vertrekken. Niemand hoeft er zich aan te passen", zegt de Belg. Bettini mag (en moet) aanvallen om te kunnen winnen, Boonen wacht de sprint af. „In ieder geval. Als ze aanvallen op de Poggio blijf ik het zitten. Ik wacht op de sprint. Het wordt trouwens ook een sprint." Toch nog een opmerking die Bet tini in zijn zak kan steken. Net zoals de zege van gisteren. Boo nen wilde zich in Parijs-Nice aanvankelijk beperken tot het winnen van één rit. Gisteren noteerde hij al weer zijn derde etappeoverwinning in de Koers naar de Zon, zijn tiende triomf al van dit nog pril le seizoen. Wat ze er ook van zeg gen: Boonen en Bettini zijn be zig elkaar op te jagen naar een hoog niveau. „Ik denk niet dat ze elkaar om zeep zullen gaan rijden", zegt Rabobank-ploeglei- der Erik Breukink vanuit de Tir reno-Adriatico. „Voor Quick Step is dit alleen maar luxe. Die twee zijn professioneel genoeg om hier mee om te kunnen gaan. Voor ons zit er ondertussen niet anders op dan wachten tot het minder wordt." Zoiets hoort Wilfried Peeters graag. „Toegegeven, Tom en Paolo zijn twee ontzettend ambi tieuze renners. Twee grote ego's ook, maar één ding is voor die twee ook duidelijk: Petacchi is voor ieder de grootste concur rent volgende week zaterdag. En niet de ander." Voorlopig is de tussenstand Boo- nen-Bettini deze week 8-2. Pa rijs-Nice (waarin Landis overi gens de leiderstrui behield) ein digt zondag. Tirreno-Adriatico volgende week woensdag. Er is dus nog niks beslist. GPD door Ad Pertijs RASTEAU - Bas Giling kwam uiteindelijk als 138e over de fi nish. Drieënhalve minuut na ritwinnaar Tom Boonen. „Goe gedaan Baske", riep T-Mobi- le-ploegleider Frans van Looij hem desondanks toe. Voor het eerst in zijn profcarrière, die begin vorig jaar begon, had de 23-jarige Noord-Hollander zich immers laten zien in een grote koers. Samen met de Fransman Eric Lablacher reed hij honderd ki lometer in de aanval. Maxima le voorsprong iets meer dan vijf minuten. Het tweetal werd teruggegrepen in de volle fina le. „Ik was niet eens echt su per, maar als je beter wilt wor den moet je niet altijd blijven zitten wachten", lichtte hij zijn aanvalslust toe. De bij Rabobank opgeleide Gi ling werd vorig jaar prof bij T-Mobile. „Het eerste jaar was er één van vallen en opstaan. Soms heb je goede dagen en denk je is dit nou alles en soms zijn er weer weken waai'in je denkt 'ik train toch ook heel hai'd, waarom kan ik ze dan niet volgen'. Het zal iets zijn waar je doorheen moet. Ze zeg gen dat het vier jaar duurt voor je echt mee kunt doen. Aanvallen Beter voorbereid dan vorig jaar zegt hij dit seizoen meer van zich te willen laten horen. „Aanvallen is een goede ma nier om er doorheen te komen. Een massasprint zal ik nooit winnen en bergop rijd ik ze er ook niet af. Dus zal ik moeten aanvallen om te kunnen win nen." Gisteren was hij op pad met een Fransman, die hij om schrijft als een 'apart manne tje'. Eentje die aardig kan klim men. Vijftig kilometer voor de meet probeerde hij Giling te lossen op een klim. „Daarmee bracht hij in feite onze ontsnap ping o'm zeep. Want vanaf dat moment keek ik wel uit. Wist ik precies waar hij op uit was. - Ik dacht: ik ga hem niet naar de voet van de laatste berg rij den om vervolgens verneukt te worden." GPD Salomon Kalou door Jan Salden DEN HAAG - Het Nederlander schap is voor Feyenoord-spits Salomon Kalou niet de hoofd prijs. Wel heeft de procedure rond zijn versnelde naturalisa tie hem zo aangegrepen dat zijn prestaties bij Feyenoord er on der hebben geleden. Dat heeft de voetballer geschreven in een deze week verzonden brief aan minister Verdonk van vreemde lingenzaken. Kalou reageert hiermee op het voornemen van de minister om zijn aanvraag tot versnelde natu ralisatie voor de derde keer af te wijzen. De minister wil dat de speler een naturalisatietoets doet en aantoont dat hij zich de finitief in Nederland wil vesti gen. Verdonk neemt overigens pas volgende week een definitieve beslissing. „U noemde laatst het Nederlanderschap de hoofd prijs", schrijft Kalou aan Ver donk. „Ik zal u eerlijk zeggen: zo heb ik er nooit naar gekeken. Het Nederlanderschap maakt mij geen beter melis of een bete re voetballer en zal op geen en kele manier mijn sportieve toe komst beïnvloeden. Ik wilde ge woon wereldkampioen worden met Nederland. Dat was mijn hoofdprijs." Verder schrijft de Ivoriaan dat „het gedoe in de rechtszaal, het parlement en de media mij niet onberoerd heeft gelaten en mijn spel er onder heeft gele den. Met name over dat laatste voel ik me schuldig ten opzichte van Feyenoord, de supporters en mijn teamgenoten." Invloed Volgens Kalou heeft hij zich er inmiddels bij neergelegd dat „er dingen zijn waar je geen invloed op kan uitoefenen. Ik heb me zelf toegesproken en mijn hoofd leeg gemaakt. Ik ga de dingen doen waar ik goed in ben: drib belen, passeren, passen en sco ren. De dingen waar het alle maal mee begonnen is, maar waar het inmiddels niet meer over gaat." Volgens de advocaat van Kalou, Jelle Kroes, heeft de voetballer de brief niet helemaal zelf ge schreven. „Dat kun je ook niet van hem verwachten. Hij heeft hulp gehad van een ghostwriter. Salomon heeft gedicteerd hóe hij er over denkt en iemand an ders heeft het opgeschreven." Kroes kondigde aan een nega tief besluit van Verdonk vrijwel zeker bij de rechtbank aan te zullen vechten. GPD HASSELT/BRUSSEL - Belgische rechercheurs hebben gisteren drie spelers van Sint-Truiden (STW) tijdens een training opgepakt voor verhoor in verband met mogelijke omkoping door de Chinese gokmaffia. Het omkoopschan daal houdt het Belgische voetbal al weken in zijn greep. Het gaat om Marco Nys, Cyril Ramond en Ilija Stolica. Ook voormalig doelman Dus,an Belie van de club is opge pakt. ANP/Belga BERLIJN - Jürgen Klinsmann sluit ondanks de kritiek op zijn functioneren als bondscoach van het Duitse voetbal elftal een contractverlenging niet uit. „Het is een moge lijkheid dat ik na het WK aanblijf als bondscoach", zegt hij in het Duitse voetbaltijdschrift Kicker. Klinsmann pendelt sinds augustus 2004 tussen Californië, waar hij met zijn gezin woont, en Duitsland. Hij kwam onder vuur te liggen na de 4-1-nederlaag vorige week tegen Italië. Hij meldde zich bovendien, tot ongenoegen van Franz Beckenbauer, af voor een clinic met de bondscoaches van de landen die in juni deelnemen aan het WK in Duitsland. GPD/RTR DEN BOSCH - Gerco Schroder is gisteren uitgeroepen tot ruiter van het jaar 2005. Het is de eerste keer dat de Twentse ruiter deze eer te beurt valt. De verkiezing is een intiatief van het evenement Indoor Brabant. Schroder won afgelopen jaar de Grote Prijzen van Gelderland, Bar celona en Hannover en de wereldbekerwedstrijd in Oslo. Ook veroverde hij met Nederland een bronzen medaille bij de Europese kampioenschappen voor landenteams. Ook eindigde hij met de equipe van Oranje als eerste in de Nations Cup in Barcelona. ANP BRUSSEL - Het bestuur van de Belgische voetbalclub Be- veren heeft algemeen directeur Jean-Marc Guillou ontsla gen. Ook de positie van coach Vincent Dufour wordt 'her- bekeken'. De trainingen bij de hekkensluiter van de Bel gische competitie worden geleid door assistent-trainer Ed dy de Bolle. Guillou drukte met het aantrekken van spe lers van zijn voetbalschool in Ivoorkust een duidelijke stempel op de selectie van Beveren. De club liet in een ver klaring weten weer meer met Belgen te gaan werken. ANP/Belga BERLIJN - Terwijl het internationale wielerpeloton zich inmiddels op gang heeft getrokken, is het vooralsnog wachten op het eerste optreden van Jan Ullrich. De Duit ser traint in Toscane, terwijl de ploegleiding van T-Mobi- le nog niet kan zeggen wanneer Ullrich zijn eerste wed strijd rijdt. Teammanager Olaf Ludwig liet gisteren we- ten dat Ullrich en diens vaste begeleider Rudy Pevenage een dezer dagen toch maar eens een programma moeten samenstellen. „Maar het werken aan zijn vorm heeft prio riteit", zei Ludwig. „Jan moet zijn tijd in Italië gebruiken om trainingskilometers te maken en goed voorbereid aan het vertrek te staan van zijn eerste wedstrijd." ANP/RTR door Frans van den Nieuwenhof LYON - De vraag hield voor de aftrap velen al bezig. Zou PSV in Lyon zijn laatste Europese wedstrijd onder Guus Hiddink gaan spelen? Hel antwoord zal binnen enkele weken komen. Maar na de afgang van woens dag (4-0-verlies) lijkt de kans groot dat PSV voor komend sei zoen in ieder geval op zoek moet naar een nieuwe veldtrainer. Hiddink zal mogelijk aanblijven als technisch directeur, een func tie die hij eventueel wil combine ren met een job bij een nationa le bond, bijvoorbeeld de Russi sche. Op het veld zal hij waar schijnlijk niet meer te zien zijn, zo laat hij al weken achtereen doorschemeren. Hiddink ziet in de huidige assistent Fred Rutten zijn ideale opvolger; voorzitter Rob Westerhof moet zich daar over nog uitspreken. De club rekent nu in al zijn gele dingen op duidelijke taal en daadkrachtig handelen van Wes terhof. De manier waarop PSV afscheid nam van Europa deed denken aan een gitzwarte avond in 1979. Toen kwam er in Saint-Étienne met een 6-0-ne- derlaag feitelijk een einde aan het succesvolle tijdperk van Kees Rijvers als trainer van PSV. In het 43 kilometer verder op gelegen Lyon sneuvelde het PSV van Hiddink met 4-0. Onrust Rijvers en Hiddink zijn zonder concurrentie de trainers die het meest betekend hebben voor de club. Als Hiddink een of meer stappen terug doet, zal dat on der de andere trainers en spe lers, maar ook bij de scouting en de jeugdopleiding, voor onrust zorgen. Westerhof staat derhal ve voor een lastige klus. Hij moet Hiddink duidelijk maken, dat PSV een club met perspec tief is en blijft. Na de wedstrijd in Lyon wilde Hiddink niet te diep ingaan op de vraag hoe hij de toekomst van de club ziet. „We zijn te recht uitgeschakeld, maar zul len niet te lang tranen blijven la ten. We weten intern waar we versterkingen nodig hebben, in die zin was de wedstrijd van vooral een bevestiging. Ook straks zal niveau-Champions League weer de maatstaf zijn voor PSV." Diep in zijn hart wil Hiddink het liefst bij PSV blijven. Hij kwam twee jaar terug met voor malig voorzitter Van Raaij zelfs tot een akkoord over een 'con tract voor het leven'. De zuinig heid die nu binnen de club bo ven alles lijkt te gaan, bracht hem aan het twijfelen. Zoals ook de Fiod-affaire en een aan bod van de Russische bond dat deden. Zeker is dat het besluit van Hid dink ook dat van Phillip Cocu zal beïnvloeden. De aanvoerder symboliseerde woensdag de zwakte van zijn ploeg door een onnodige rode kaart op te lopen. De kans dat hij zijn loopbaan volgend seizoen voortzet bij PSV is klein indien Hiddink ver trekt. In zijn spoor heeft vice-aanvoer- der André Ooijer dezelfde twij fels en gedachten. En wat doen Gomes, Farfan en Alex? Voor hen zal zeker belangstelling be staan uit het buitenland. Weel een tree lager wachten spelers als Addo en De Jong op een nieu we aanbieding en denkt Beasley aan een nieuw avontuur. En mo gelijk wordt Reiziger en Ball duidelijk gemaakt dat PSV in de toekomst niet op hen zal bou wen. Zo zijn er tal van vragen. Hid dink draagt op vele daarvan het antwoord bij zich. Plet is aan Westerhof om die antwoorden snel boven tafel te krijgen. GPD Phillip Cocu krijgt rood van de Engelse scheidsrechter Riley.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19