Hoe dichter bij België Behave ziet Songfestival als springplank naar groot publiek Kleuren die niet zijn te benoemen i bouw op zeedijk Wereldwinkel Provincie kan niets met ziekenhuis Strao Scharendijke afgelast Schildersopleiding in het zonnetje CoAct begeleidt thuishulp jeugd Fluitkampioen Geert Chatrou in Ellewoutsdijk Van Holstein exposeert in kerk Londen vrijdag 10 maart 2006 GroenLinks zet vraagtekens bij tERNEUZEN - GroenLinks in Terncuzen zet grote vraagte er kens bij de plannen om de zee- 'i*i jjjij bij de oude veerhaven te be- l bouwen met appartementen. uj b schriftelijke raadsvragen wil P Clijsen opheldering over een aantal aspecten van het haven- De herinrichting van de voorma lige veerhaven wordt een miljoe- nenproiect. De gemeente wil met de aanpak van de Schelde- dijk en omgeving de band van de stad met het water verstevi gen Om de aanpassingen te kun nen bekostigen, wordt onder meer gedacht aan de bouw van appartementen. Daarbij wordt bebouwing van de zeedijk niet uitgesloten. Clijsen vraag zich ar waarom Rijkswaterstaat toestemming geeft om de zeedijk en omgeving als bouwlocatie te gebruiken. Ook wil hij weten of er onder zoek is gedaan naar dergelijke situaties en of er voor dat deel van de zeedijk een overstro mingskans en -risico is bepaald. „Heeft onze gemeente geen ei gen verantwoordelijkheid als het gaat om te beoordelen hoe ue de veiligheid van onze bur gers willen dienen?", vraagt Clij sen ook nog- GroenLinks waarschuwt voor bouwen op de zeedijk. De wa tersnoodramp in 1953 heeft vol gens Clijsen aangetoond wat er gebeurt als niet zorgvuldig met de dijken wordt omgegaan. Van daar de bezorgdheid van Groen Links over dergelijke projecten. Het raadslid zegt 'so wie so al niet kapot te zijn' van bouwen op de zeedijk ter hoogte van de oude veerhaven. „En een finan cieel dekkingsplan voor de uit werking van het plan Veerhaven is voor ons geen reden om on- met de zeewering om OOSTBURG - De Wereldwinkel in Oostburg heropent na een in grijpende opknapbeurt zaterdag 11 maart zijn deuren. De huis stijl van de Landelijke Vereni ging van Wereldwinkels met de kleuren paars en geel domineert nu ook de inrichting van de win kel aan het Raadhuisplein. MIDDELBURG - Toezicht op de kwaliteit van de zorg in het Oosterscheldeziekenhuis is geen taak van de provin cie, maar van de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Het provinciebestuur heeft evenmin taken in het toezicht op ziekenhuisbesturen Dat antwoorden Gedeputeerde Staten op de brandbrief die verplegend personeel van de kinderafdeling van het Goese ziekenhuis midden februari via een advocaat aan onder meer provincie ën Tweede Kamer stuurden. Zij vre zen verlies van zorgkwaliteit door een bezuiniging van en kele tonnen euro's op de kraam- en kinderafdelingen. De brief werd door de toezending aan openbare overheden onbedoeld publiek. Van het provinciebestuur mogen de medewerkers geen steun verwachten, melden Gedeputeer de Staten. Het is aan de raad van bestuur van een ziekenhuis om, 'ge hoord de interne geledingen, -, verstandige en wijze afwe gingen en keuzes te maken'. SCHARENDIJKE - De strao die zaterdag in en rond Scha rendijke zou worden gehouden, gaat niet door. De organi satie heeft besloten het evenement af te blazen in verband met het ongeval waarbij woensdag een twaalfjarige in woonster van het dorp om het leven kwam. De paardrij ders die zich hebben aangemeld voor de jaarlijkse tradi tie, worden door het comité persoonlijk op de hoogte ge steld van de afgelasting van het feest. GOES - Ongeveer 150 vmbo-leerlingen uit de regio Zee land en West-Brabant hebben gisteren een bezoek ge bracht aan het Vakcentrum Schilderen Zuid-West in Goes. Ze kregen informatie over de schildersopleidingen en praktijkuitoefening in de geheel vernieuwde praktijk werkplaats waar tevens vakwedstrijden werden gehou den. 's Avonds tekenden het Vakcentrum Schilderen Zuid- West en ROC Westerschelde, als enig opleidingscentrum in Zeeland op het gebied van schildersopleidingen, een overeenkomst met als doel het continueren en uitbouwen vqn kwalitatief hoogstaande opleidingen in de bedrijfs tak schilderen in Zeeland. Daarnaast werd in een conve nant met als derde samenwerkende partij Savantis, vak centrum Afbouw en Onderhoud, Presentatie en Communi catie en- tevens Kenniscentrum Beroepsonderwijs Bedrijfs leven de versterking van regionale samenwerking vastge- legd. MIDDELBURG - Het adviesbureau CoAct van opvoeddes- kundige prof. J. Hermanns begeleidt de proef met Inten sieve Pedagogische Thuishulp, die jeugdhulpverlener AZZ en Bureau Jeugdzorg Zeeland half april beginnen. Gedeputeerde Staten huren CoAct voor bijna twintigdui zend euro in om een team van vijf hulpverleners te onder steunen die vanuit het gezin van een kind of jongere de hulp betrekt die daar nodig is voor een goed opgroeikli- maat. Het geld gaat af van het budget ad ruim 66.000 eu ro dat het dagelijks provinciebestuur gereserveerd hield om de visie op de Zeeuwse jeugdzorg die Hermanns ge maakt heeft de praktijk in te brengen. ELLEWOUTSDIJK - Tweevou dig wereldkampioen kunstflui ten Geert Chatrou treedt zon dag op in 't Kerkje van Elles- diek. Het concert in Ellewouts dijk begint om 14.30 uur. Chatrou heeft het fluiten tot wa- re kunst verheven. Zowel in 2004 als in 2005 werd hij in Amerika wereldkampioen in de- ze disciphne. Hij trad ook op met onder meer het Limburgs Symphonie Orkest en het Rosen berg Trio. Chatrou komt naar Ellewouts dijk samen met Nico van de We tering, een van de bekendste Brabantse volkszangers. Voor de pauze zingt Van de Wetering liedjes in Brabants dialect, door Chatrou begeleid op de dwars fluit. Na de pauze fluit Chatrou, begeleid door Van de Wetering. MIDDELBURG - Beeldend kunstenaar Toos van Hol stein uit Middelburg, vorig jaar tweede bij de verkie zing van de Nederlandse Kunstenaar van het Jaar, exposeert vanaf deze week in Londen. Voor de tentoonstelling, Man on his way De mens °p weg geheten, liet Van Holstein zich inspireren door twee dingen: de mid deleeuwse pelgrimage naar Santiago de Compostela, als symbool van de reis van de mens tijdens het leven, en het boek La Divina Com media van Dante AhgMeri, als metafoor voor de reis na de dood. Beide thema's worden ver bonden door teksten en em blemen op oude grafste nen, afkomstig uit de Marti nikerk in Franeker, die Van Holstein gebruikte als uitgangspunt voor.haar se rie schilderijen. De expositie, die duurt tot en met 30 april, wordt ge houden in de Dutch Church in Londen. Deze werd in 1550 gesticht door enkele Nederlandse protes tanten die naar Engeland waren gevlucht. door Rolf Bosboom GOES - Een tentoonstelling van de Vlaamse kunstenaar Jus Juchtmans (1952) laat zich nau welijks beschrijven of fotografe ren. „Je kunt wel een catalogus van mijn werk maken, maar ei genlijk kun je het beste komen kijken", zegt hij. „Je moet de fy sieke kracht van het werk zelf ervaren." Galerie Van den Berge toont vaak twee kunstenaars tegelijk, maar heeft voor de huidige expo sitie de complete ruimte vrijge maakt voor Juchtmans. „Daar door kan ik een keer heel duide lijk zijn en laten zien waar mijn werk over gaat. Wie langs de lange wand kijkt, vangt vier acrylsehilderijen in één blik. De kleur zou je in eer ste instantie als blauw benoe men, maar wie langer kijkt, merkt dat de omschrijving de la ding steeds minder dekt. Daar voor lopen de kleuren te zeer uit een. En bovendien: is het wel blauw dat je ziet? „Mijn werk wordt altijd verbon den met monochrome schilder kunst, maar daar gaat het ab soluut niet over", zegt Jucht mans. „Het gaat over ongrijp baarheden, over persoonlijke in terpretatie, bepaald door ruimte en licht. Die vier werken kun je in taal misschien op dezelfde manier beschrijven, maar de kleuren zijn niet echt te benoe men." De schilderijen lijken voortdu rend te veranderen, afhankelijk van de lichtval en de positie van de toeschouwer. Juchtmans maakt de kijker bewust van de gemakzucht van de hersenen, die elke waarneming direct ver binden met eerdere beelden en daarmee alles in categorieën ver delen. Snoepjes „De verleiding is groot om niet al te kritisch te zijn, maar de vraag is: geloof je wat je ziet? Je moet je bewust worden van je ei gen plaats, van hoe je naar de dingen kijkt en welke gevolgen dat heeft. Het werk verandert niet, maar de omstandigheden veranderen telkens." „Mijn werk is ernst, maar tege lijkertijd zit er ook wel iets ba naals is. Het is niet zo dat ik al leen maar in hogere sferen ver toef. Als mensen de kleuren van nnjn schilderijen bijvoorbeeld associëren met snoepjes, is dat geen enkel probleem." Elk schilderij telt vele lagen, tot soms wel vijftig stuks. „Het is niet belangrijk hoeveel lagen er op zitten. Het is geen kwaliteit. Er zitten er alleen zoveel op om dat je anders de structuur van het doek nog ziet en je schadu wen krijgt." Juchtmans wil zichzelf, binnen een zekere strategie, alle vrij heid geven. „Ik heb niet iets in mijn hoofd dat ik weergeef. Ik weet ook nooit exact waar een werk zal eindigen. Er moet eerst een probleem zijn en dan kan ik verder in de logica van het werk." Elke laag is, doordat die zeker een nacht moet drogen, een mo ment van bezinning. „Je komt al tijd met een fris hoofd terug en daardoor corrigeer je jezelf. Het enthousiasme van het moment wordt soms getemperd door de nacht." Perfectie Wat hem niet bevalt, vernietigt hij. „Het zijn opgaven voor mij. Als het niet geslaagd is, kan het niet naar buiten. De werken die hier hangen, zien er misschien redelijk perfect uit, maar zijn het toch ook niet." Dat is uitein delijk zijn drijfveer. „Ik streef altijd naar perfectie, maar als ik die ooit mag bereiken, zou ik waarschijnlijk heel ongelukkig zijn." Expositie: Schilderijen van Jus Juchtmans, t/m 8 april in Galerie Van den Berg, Westwal 45, Goes. Geopend: do.-za., 12-17 uur. door Rolf Bosboom AMSTERDAM - Behave, zon dag een van de drie kandidaten bij het Nationaal Songfestival, staat nu te boek als een Amster dams rockkwartet. Dat klopt op zich, maar de leerschool van het hart van de band stond in Zee land. „Op Hemelvaartsdag zijn we er weer, want dan spelen we op Klomppop in Ovezande", zegt zanger en gitarist Michiel Cremers opgetogen. „Hopelijk komt Racoon dan ook." Behave en Racoon zijn loten van dezelfde stam. Die heette Sure As Heil, begin jaren negentig be gonnen als schoolband op het Goese Lyceum. In 1995 won het vijftal de finale van de Zeeuwse Belofte. Tot een doorbraak buiten de provincie grenzen kwam het echter niet, ook niet toen de naam werd ver anderd in Sure! De groepen viel in 1997 uiteen. Zanger Bart van der Weide en drummer Paul Bukkens kwa men, terecht in een nieuwe band: Racoon, waarvan inmiddels al gemeen bekend is hoe het hen is vergaan. Cremers zocht, nadat hij enige tijd in Mexico-City had gewoond, opnieuw de sa menwerking met gitarist en Su re As Heli-maatje Gerjan Schreuder. „We zijn samen lied jes gaan schrijven, zonder con cessies te doen, want daarop liep Sure As Heil uiteindelijk stuk. Geleidelijk hebben we een eigen sound gevonden." Behave was geboren, enkele ja ren geleden inmiddels. „De be zetting is wel regelmatig veran derd", zegt Cremers. „Gerjan en ik vormen de backbone van de groep en nu hebben we eindelijk een bassist en een drummer, Ju nior Vogel en Jeroen de Haand, gevonden met wie het echt goed klikt. Dat is heel belangrijk." Het nummer High On You, oor spronkelijk geschreven voor een commercial, zorgde voor een eer ste doorbraak. Het werd opge pikt door 3 FM en vervolgens kwam Behave in 2004 onder de hoede van Stacey Records, het platenlabel van de toen pas zes tienjarige Stacey Rookhuizen. Rockband Vorig jaar verscheen daar het eerste album, het goed ontvan gen On Air. Kort daarna kreeg de band een Essent Award, be stemd voor veelbelovende acts. De media-aandacht bracht hen ook in beeld bij de organisato ren van het Nationaal Songfesti val, dat werkte aan een totaal nieuwe opzet. Ze zochten nog een rockband en Behave bleek een geschikte kandidaat. „Eerst waren we heel erg verrast, maar toen we erover hadden nage dacht vonden we het een hart stikke mooie gelegenheid om mensen kennis te laten maken met Behave. We zagen eigenlijk geen problemen, alleen maar kansen." Strategie Het past ook bij de strategie van de band, die niet - zoals gebrui kelijk - eerst door veel op te tre den bekend wil worden, maar vooral mikt op de media. „De tij den zijn wat dat betreft veran derd", aldus Cremers. „Mensen komen alleen op dingen af die ze kennen. Daarom ligt onze fo cus bij de radio en televisie." In dat opzicht kunnen ze zich in deze periode uitleven. De band rent van het ene naar het andere interview en is veelvuldig op ra dio en televisie. „We wilden Be- have op de kaart zetten. Dat is al aardig gelukt." Het Nationaal Songfestival kent drie sterk uiteenlopende kandi daten. Behalve Behave zijn dat Maud, de verliezende Idols-fina- liste van vorig jaar, en het da mestrio Treble. Elke deelnemer speelt zondag in de Heineken Music Hall in Amsterdam drie nummers: twee die ze zelf moch ten inbrengen en een uit de inge- Jus Juchtmans: „Eigenlijk kun je maar het beste komen kijken." foto Willem Mieras zonden liedjes. Een vakjury kiest het beste nummer van elke kandidaat. Het publiek bepaalt, via sms'of telefoon, wie in mei naar het Eurovisie Songfestival in Athene gaat. „Ook aan de keuze van onze nummers hebben we geen con cessies gedaan", zegt Cremers. „Het is echt Behave: catchy, compacte popsongs." Hun eigen voorkeur gaat uit Heaven Knows,, nota bene het nummer dat Cremers en Schreuder niet zelf hebben geschreven maar de inzending van Dick Kok. „We vinden het helemaal een Beha- ve-liedje. We hebben het ook naar onze eigen hand gezet." Ongeacht de uitslag komt Hea ven Knows maandag als single uit. Er wordt zondag weinig aan het toeval overgelaten. Over zaken zoals kleding en choreografie is tot in de details nagedacht. „Mensen verwachten nu een maal een goede show. We wer ken met allemaal professionals en dat is best leerzaam. Maar we hebben vooral een hoop lol. Dat is een heel belangrijke fac tor bij ons en dat proberen we zondagavond ook te laten zien." Uitzending Nationaal Songfesti- x^SSagsSc ■tfS&eS&fVr&t val, zondagavond vanaf 21.00 uur op Nederland 2. Behave, met links zanger-gitarist Michiel Cremers. foto Alex de Groot door René Schrier België staat er om bekend, maar ook in Zuid-Nederland kunnen ze er wat van. Onder de grote Nederlandse ri vieren eten kinderen vaker frites dan in noord-Nederland, heeft sausfabrikant Remia uit laten zoeken. In Zeeland, Noord-Brabant en Limburg verschij nen de gefrituurde aardappelen in 72 procent van de gezinnen minimaal één keer per week op tafel. In andere provin cies gebeurt dat 'slechts' in 55 procent van de gezinnen. Daar komt bij dat de huishoudens in zuid-Nederland veel va ker een vaste frites-dag kennen. Bijna alle kinderen willen mayonaise of een andere saus bij de frites. foto Willem Mieras te, rauwkost of sla verschijnt alleen bij een minderheid van de ondervraagde kinderen naast de frites op het bordje. Ook daar doen zich weer geografische verschillen voor. In Zeeland, Noord- Brabant en Limburg wil 83 procent van de kinderen er een frikadel bij en 57 pro cent andere snacks. In het noorden lig gen die percentages respectievelijk op 75 en 47. Toch hoeft de groenteboer niet te wan hopen, want er wordt heel wat onder zocht in Nederland. Zo werden donder dag ook cijfers bekend van het Product schap Tuinbouw. En daaruit blijkt dat „Nederlanders (dat moeten dus de va ders en moeders zijn) steeds meer verse groente opscheppen. Vorig jaar haalden huishoudens gemiddeld twee kilo groen te meer in huis, dan in het laatste peil jaar 2002. Ook kopen ze weer iets meer -fruit. Daarmee is de jarenlange daling van de aankopen van groenten tot staan gebracht en zelfs omgebogen in een lich te groei. Huishoudens kochten in 2005 gemiddeld 74 kilo verse groenten en ruim 94 kilo fruit. Gemak staat centraal bij de aanschaf van de verse waar. Kant-en-klaar slapakketten en roerbak groenten zijn in trek. Bloemkool, spruit jes en andijvie raken steeds meer uit de gratie bij een groot deel van de consu ment. Moeders Maar er is goed nieuws voor opdrachtge ver, Remia, van het fritesonderzoek. Want bijna alle kinderen (95 procent) vinden frites pas compleet met saus en dan bij voorkeur mayonaise of frites saus. Maar ook daar wordt weer een ver schil geconstateerd tussen kinderen on der en boven de grote rivieren. De kin deren in de drie zuidelijke provincies hebben kennelijk minder behoefte aan saus bij de frites. In het zuiden wil na melijk 89 procent van de kinderen er koste wat het kost fritessaus bij. Uit het onderzoek kwam verder naar vo ren dat moeders goed het verschil door hebben tussen mayonaise en fritessaus. De meeste ondervraagde moeders kon den correct aangeven dat het vetgehalte in fritessaus aanmerkelijk lager is dan in mayonaise. Robbie Jansen van snackbar Seven Days in Goes bevestigt dat inderdaad de vrijdag het populairst is bij de schooljeugd. Hij heeft echter de indruk dat de frites niet zozeer als maaltijd wordt gegeten, maar eerder als snack tussendoor. Vaak komen zijn klanten een zakje fri tes halen voor ze na schooltijd de stad ingaan. De woensdag - zo is zijn erva ring - is een dag waarop hij veel gezins- hoeveelheden frites verkoopt. Dat is vol gens hem echt een dag om met het gezin frites te eten. Een van de conclusies uit het friteson derzoek is dat veel gezinnen zelf thuis frites bakken. Dat gebeurt in 80 pro cent van de huishoudens. Dat is meer dan twee jaar geleden, toen een verge lijkbaar onderzoek werd gehouden. Ove rigens blijkt uit de vergelijking met twee jaar terug, dat er niet vaker frites wordt gegeten dan toen. Dat laatste heeft heel vaak te maken met de culinaire prestaties van de heer des huizes. Uit het onderzoek onder 500 respondenten komt namelijk naar vo ren dat wanneer pa aan de beurt is om te koken, er heel vaak naar de fritespan wordt gegrepen. Frites is voor de meeste kinderen veruit de populairste maaltijd. Veertig pro cent wil niets liever. Pasta's zijn popu lair bij 20 procent, net als pannenkoe ken en poffertjes. De rest heeft een zeer Frites gespreide voorkeur; van spruitjes tot na si. Als er sprake is van vaste dagen om fri tes te eten dan zijn dat vaak de vrijdag, zaterdag of zondag. In totaal 40 procent van de mensen eet frites op die dagen. Dat heeft overigens niet alleen te ma ken met de kookkunsten van pa, maar ook met het feit dat mensen op vrije da gen graag iets gemakkelijks eten, zo blijkt uit het onderzoek. Eens per week frites eten, mag dan al niet zo goed zijn voor het cholesterolge halte, het kan nog erger. Want de onder zoekers zijn er ook achtergekomen dat kinderen graag wat bij de frites hebben en de frikadel is daarbij veruit favoriet. Op de tweede plaats komt de kroket en daarna andere snacks samen met de on vermijdelijke appelmoes. Warme groen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17