Akkoord over veiligheidsregio PZC Van Gelder voorzitter Havenraad Echte boeren worden zeldzaam in Zeeland Kantelauto moet belang autogordel aantonen Verdonk besluit tot opschorten uitzetting christen-asielzoekers 15 Raad van State keurt schudden ganzeneieren goed Burgemeesters stemmen in met regeling Lentefeest krijgt facelift met Vlissingen Live Werk aan A58 weer uitgesteld Conferentie Vluchtelingenwerk Zeelandbrug tijdelijk gestremd Banjaard in top drie havenkroegen Drugswinst moet naar Staat Toneeluitvoering in Heinkenszand vrijdag 10 maart 2006 „FN HAAG - Faunabeheer- 'kid Zeeland heeft nog 22 da- 1de tijd om een groot aantal Lnieneieren in natuurgebied [te Maire op Sehouwen-Dutve- land te 'schudden', waardoor ze „iet meer uitkomen. ,olgt uit een uitspraak van de Raad van State. De uitspraak is een forse tegenvaller voor de Vogelbescherming die het 'on klaar' maken van ganzeneieren in het natuurgebied Oosterschel- de-binnendijks (De Maire) geen goede methode vindt om land- bouwschade door ganzenvraat te voorkomen. De Raad van Sta te stelt vast dat het eierschud- den deel uitmaakt van een pak ket van maatregelen om het aan tal grauwe ganzen in Zeeland te rug te dringen. De ganzen brengen veel schade toe aan de landbouwgewassen. Door eieren te schudden of te prikken en terug te leggen ko men ze niet meer uit maar leg gen ganzen ook geen nieuwe eie ren. Omdat afschieten en verja gen van ganzen in natuurgebie den is verboden is het schudden van eieren de enige methode om in De Maire iets aan de popula tie te doen, zo oordeelt de Raad van State. Vergunning Eerder verleende het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit (LNV) een vergunning voor het schudden van de ganzeneieren aan de Fau- nabeheereenheid, maar door de bezwaren van de Vogelbescher ming mocht de Faunabeheereen- heid de vergunning niet gebrui ken. De Raad van State heeft alsnog toestemming gegeven voor het schudden en rapen van eieren tot 31 maart. (jpnrEmile Calon GOES - De burgemeesters zijn eruit. Ze hebben als lid van het Algemeen Bestuur van de Ilegio- ialc Brandweer een nieuwe ge meenschappelijke regeling voor de Veiligheidsregio Zeeland op gesteld. Dat was niet makkelijk want het onderling vertrouwen was niet echt groot. Velen vreesden dat hun gemeente zou moeten opdraaien voor het mindere be leid bij de buren. Of dat ze als nog zouden moeten betalen voor de brandweerzorg in de Wester- scheldetunnel, aldus voorzitter j Lonink (Terneuzen). Daarom hebben ze allerlei veilig heidskleppen ingebouwd. Zo wordt door een bureau gekeken hoe de afzonderlijke gemeente lijke brandweerorganisaties er- voorstaan. Aan de hand van die uitkomst wordt bepaald hoeveel elke gemeente afzonderlijk moet uittrekken om ervoor te zorgen dat alle korpsen op een zelfde niveau zitten. En als het straks tijdens een van de verga- gen op stemmen aankomt, hebben de burgemeesters een mige regeling ontworpen dat de der grote gemeenten nim mer hun standpunt kunnen door drukken. Maar de negen kleine- kunnen dat evenmin. Ook is gesproken dat geen van de ge meenten een vetorecht krijgt. Lonink: „Want we moeten na tuurlijk wel door kunnen gaan." De gemeenschappelijke regeling vormt de juridische basis voor de nieuwe organisatie Veilig- regio Zeeland. Zo'n regio is een gebied waarin wordt sa mengewerkt door verschillende door Edith Ramakers besturen en hulpverleners op de terreinen van de brandweer, rampenbestrijding, crisisbeheer sing, geneeskundige hulpverle ning en openbare orde en veilig heid. De aansturing van zo'n Veiligheidsregio gebeurt door het Regionaal Veiligheidsbe- stuur. Dit bestuur bestaat uit al le burgemeesters. Naast dat be stuur blijft het regionale college van politie bestaan, eveneens ge vormd door alle burgemeestei's. De huidige gemeenschappelijke regelingen, zoals die van de Re gionale Brandweer en de Ge neeskundige Hulpverlening On gevallen en Rampen (GHOR) verdwijnen. Lonink verwacht dat in de nabije toekomst ook de GGD onder de Veiligheidsregio valt. Aanvankelijk hadden de burge meesters een andere regeling af gesproken. Tal van gemeentera den hadden daar echter grote moeite mee. Het Middelburgse college wees die regeling zelfs helemaal af. Om die reden is er een nieuwe gekomen. Directeur F. Captijn toonde zich ingenomen met de nieuwe rege ling. Hij is vooral blij dat alle burgemeester unaniem de nieu we regeling steunen. „Zo'n breed draagvlak is prima." Hij liet wel doorschemeren dat hij aanvankelijk teleurgesteld was over het afwijzen van de eerste overeenkomst. Nu er zo'n breed draagvlak is, is hij blij dat er een tweede poging is onderno men. De burgemeesters hebben afge sproken dat de brandweercom mandanten in 2007 op de loon lijst van de Veiligheidsregio ko men. De beroepsofficieren vol gen in de jaren daarop. De afzon derlijke gemeenteraden beslis sen wanneer de vrijwilligers overgaan. De nieuwe regeling wordt de komende maanden voorgelegd aan de gemeentera den, zodat ze voor 1 juli kan worden vastgesteld. Per die da tum moeten volgens minister Remkes (Binnenlandse Zaken) alle 25 veiligheidsregio's in Ne derland zijn vastgesteld. VLISSINGEN - De 23e editie van het Vlissingse Lentefeest moet feestelijker en stijlvoller worden. Met de slogan Vlissin gen Live wil de Lionsclub Vlis singen eer betuigen aan de for mule van de Night of the Proms. ..We stimuleren de gasten ook om in stijl gekleed naar het feest te komen", zegt L. van Heulen, van de feestcommissie. „Liever geen afgewassen spijkerbroeken enT-shirts, maar feestkleding." Het Lentefeest wordt gehouden in het Arsenaal in Vlissingen en vindt traditiegetrouw plaats in het laatste weekeinde voor Pa sen. De zaterdag valt deze keer op 8 april. De Theaterband vormt het klop pende hart van het Lentefeest. In de band speelt onder anderen de Zeeuwse toetsenist Jeroen Rietbergen. De laatste drie jaar is hij bandlid bij Marco Borsato. »We hebben twee ex-deelne- mers van het Eurovisie Songfes tival kunnen aantrekken. Dat zijn Marlayne en Franklin Brown", zegt N. Jagers. Ook de coverband van Mar jon van lwaarden is van de partij en er komt een disco 'de Hooizol der on tour' met deejay Pim. ■We hebben veel muzikanten van Zeeuwse bodem en ook een dvd-deejay. We richten ons op publiek van 17 tot 77 jaar", merkt Jagers op. De kaartjes gaan snel van de hand. Van Heulen verwacht dat alle 2300 kaartjes verkocht wor den. „We hebben een vast pu bliek, van wie een aantal men sen het feest als een soort reünie gebruikt. Het is de gelegenheid bij uitstek om vrienden en ken nissen te ontmoeten." De op brengst van het feest is bestemd voor een aantal goede doelen. Di' wordt rekening gehouden met een opbrengst van 35.000 euro. Dit keer is gekozen voor een mix van doelen in de regio en in het buitenland. Een deel van dat bedrag gaat naar Euro- Pa Kinderhulp en naar een pro ject voor lichamelijke en ver standelijk gehandicapten van de Stichting Matoekoe uit Suri name. Jagers: „We willen verder het instrumentenfonds voor het conservatorium in Middelburg steunen en de vrijwillige Thuis- zorg Walcheren. Ook geven we een bijdrage aan de realisering van de langste bank ter wereld °P de Vlissingse boulevard." GOES - Het scheelt als je eens een keer ondersteboven in een auto in de gordels hebt gehangen en er uit moet zien te komen. Dat is de gedachte achter de vernieuw de kantelauto, die de Zeeuwse regio van de verkeersveiligheidsorganisatie 3VO gis teren in Goes in gebruik nam. Dat luidde meteen het begin van een nieuwe autogordelcampagne in. Deze auto gaat met een aantal vrijwilligers de komende maanden 25 scholen en 15 bedrijven langs om daar te wijzen op het belang van het dragen van een gordel. In de voor lichting wordt tevens het gebruik van goedgekeurde kinderzitjes meegenomen. Nogal wat ouders hebben kinderzitjes die niet voldoen aan de eisen. Het percenta ge gordeldragers in Nederland lag op 90 procent, maar daalde het laatste jaar naar 88 procent. Reden, aldus K. Tenwolde van het Regionaal Verkeers Orgaan Zeeland (ROVZ), om de autogordelcampagne opnieuw te houden. Hij voegde er aan toe dat het van belang is dat de bestuurders doordrongen zijn van het belang van het dra gen van de gordel. Als die het voorbeeld geven volgen de andere inzittenden vaak, is de ervaring. Een stagiaire van 3VO was gisteren het eerste 'slachtoffer' dat de kantelauto in gebruik kon nemen. foto Willem Mieras Commissaris belangrijkste kandidaat voor functie door Wout Bareman TERNEUZEN - Commissaris van de koningin W. van Gelder wordt de nieuwe voorzitter van de Nationale Havenraad. Hij volgt A. van der Hek op, die in november vorig jaar afscheid nam. Hoewel de benoeming nog niet officieel door het kabinet Balkenende is bekrachtigd, ont kent Van Gelder niet dal hij de belangrijkste kandidaat is voor het voorzitterschap. Van Gelder wordt volgend jaar januari 65 jaar en neemt eind dit jaar afscheid als commissa ris. Na de PvdA'er Van der Hek streefde minister K. Peijs van Verkeer en Waterstaat naar de benoeming van een CDA'er als voorzitter van de Havenraad. Ze opteerde nadrukkelijk voor een. kandidaat uit de flankgebieden, niet voor iemand die verbonden was aan'de haven van Rotter dam of die van Amsterdam. Van Gelder gisteren: „Ik wil de minister en het kabinet niet voor de voeten lopen, dus ont houd ik me van commentaar. Maar het klopt wel dat ik een goede kans maak." Naar eigen zeggen vormde het feit dat hij zich de afgelopen ja ren (noodgedwongen, door poli tieke overwegingen bij de vor ming van de achtereenvolgende colleges van Gedeputeerde Sta ten) niet mocht inlaten met ha venzaken, een gunstige factor bij zijn kandidaatstelling. De be stuurders van wereldhaven Rot terdam zouden hem mede daar door, 'als onafhankelijke per soon', acceptabel vinden voor de functie. Naar verluidt was ook CDA'er R. Barbé, (oud-gedeputeerde van Economische Zaken, oud-havenschapsvoorzitter en oud-burgemeester van Terneu zen) in de race. Peijs sprak ech ter haar voorkeur uit voor een bestuurder die nog actief be stuurt. Van Gelder is vertrouwd met de maritieme wereld. Hij was, na zijn diensttijd, onder meer ze ven jaar werkzaam bij een ad viesbureau voor de scheepvaart, scheepsbouw en havenontwikke- ling. Studies Als vervoerseconoom schreef hij verschillende studies over liet toekomstige zeevervoer van bui kladingen en de daarvoor beno digde scheepscapaciteit. Hij maakte ook marktanalyses voor de offshore industrie, ferrydien sten en de scheepsreparatie- en baggersector. En ook als gedepu teerde van Noord- Holland dien de hij de maritieme sector. Positief Havenschapsvoorzitter (en gede puteerde van Economische Za ken) M. Ie Roy reageerde giste ren positief op de aanstaande be noeming van Van Gelder. „Ik wens hem alle succes toe. Ik heb me kennelijk niet voor niets in gezet voor de benoeming van een Zeeuwse kandidaat." Volgens haar komt de benoe ming op een goed moment. „Zee land wordt in tal van recente rapporten genoemd als een pro- vincie met een groot economisch perspectief, vooral ook op haven gebied. Van Gelder kan daar aan, op nationaal niveau, een goede bijdrage leveren. Hij heeft ooit gestudeerd op ver voersstromen. En dan praat je vandaag de dag vooral over con tainers. Ik hou hem aan zijn eer dere uitspraak dat de Wester- schelde Container Terminal voor Zeeland een must is." Ze vindt het ook niet onbelangrijk dat Van Gelder beschikt over goede internationale contacten. Gisteravond werd bekend dat, door het uitlekken van de kandi datuur van Van Gelder, het kabi netsbesluit over de benoeming mogelijk vandaag al wordt geno men. Het was aanvankelijk een agendapunt voor volgende week vrijdag. door Ben Jansen GOES - Boeren worden schaars is Zeeland. Dat wil zeggen agra rische ondernemers die zonder nevenactiviteiten voldoende in komsten uit hun bedrijf kunnen halen. Binnen afzienbare tijd geldt dat nog voor drie op de tien boeren. De resterende zeventig procent zal voor een deel van het inko men afhankelijk zijn van bij voorbeeld recreatie, een (deel tijdbaan buiten de deur of van andere niet regelrecht aan het ei gen boerenbedrijf verbonden be zigheden. Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, landbouw) schetste dit beeld gisteravond tijdens een bij- eenkomst van de Nederlandse Akkerbouw Vakbond (NAV) in Goes. Hij verzekerde dat de pro vincie er alles aan doet zowel de 100-procents boeren als dege nen die deels op andere inkom sten zijn aangewezen, de helpen de hand te reiken. Daar speelt niet alleen het belang van de boer een rol bij. Meer dan drie kwart van het Zeeuwse buiten gebied is in beheer bij de land bouw en de sector is nog altijd goed voor 15.500 banen: 10 pro cent van de werkgelegenheid in Zeeland. Voor impulsen voor de land bouw is meestal ook Wel. geld te vinden. De afgelopen jaren heeft de provincie in het kader van het project Vitaal Platte land aan vijfhonderd projecten in totaal 15 miljoen euro bijge dragen. In totaal is voor 60 mil joen euro geïnvesteerd. Onderne mers moeten er ook zelf geld in steken. Daarnaast biedt de derde verdie ping van de Westerschelde soe laas. Van de 13 miljoen euro die de provincie krijgt voor haar me dewerking hieraan, gaat de helft naar kavelruilprojecten en de andere helft naar bijvoor beeld verbetering van de zoetwa tervoorziening, vernieuwende plannen op het gebied van bio brandstoffen en iet-toepassin gen in de landbouw. Tijdens de NAV-bijeenkomst ging het ook over de afbouw van de toeslagen die boeren uit Brus sel ontvangen. Die kortingen ko men via de pi-ovincie weer te rug, maar over de besteding er van zijn de meningen verdeeld. De provincie steekt het deels in plattelandsvernieuwing. „Waar om?" vroeg een van de bezoe kers zich af. „Dat geld hoeft toch niet te worden besteed aan fiets- en wandelpaden of aan hobbyboeren. Geeft het aan de dertig procent van de boeren die nog van hun agrarische bedrijf kunnen bestaan." Poppelaars begreep de hint. Hij wees erop dat het geld uit Brus sel niet aan individuele onderne mers kan worden besteed. Dat is inkomenssteun en dat mag niet. „Bestook ons maar met aanvragen voor projecten die aan de eisen voldoen." GOES - De afsluiting van de A58 tussen de knooppunten Zoomland bij Bergen op Zoom en Markiezaat op de Zeeuws-Brabantse grens is voor komend weekeinde op nieuw uitgesteld. Het verkeer in de richting Zeeland zou tussen vanavond 21.30 uur en maandagmorgen 5.30 uur in verband met onderhoudswerkz zijn gestremd. Reden voor het uitstel: er wordt nachtvorst en regen verwacht. Rijkswaterstaat wilde in zes op elkaar volgende weekein den groot onderhoud laten uitvoeren aan het ongeveer twaalf kilometer lange wegvak. Eerst in de richting Zee land en vervolgens in de richting Roosendaal. Plet eerste weekeinde op de planning, vorige week, kwam ook al te vervallen wegens het verwachte winterweer. Het is nog onduidelijk wanneer de opgeschorte werkzaamheden zul len worden uitgevoerd. GOES - Vluchtelingenwerk Zeeland houdt donderdag 23 maart in Goes een conferentie over integratie. Tijdens die bijeenkomst houdt algemeen directeur E. Huizing een in leiding. Daarna komt een aantal vluchtelingen aan het wooi'd. Integratie hoeft volgens Vluchtelingenwerk niet zo ingewikkeld te zijn als het maatschappelijk debat soms doet geloven. „Een belangrijke basis om prettig sa men te leven is allex-eerst het leggen van ondex'linge con tacten en het ox-ganiseren van de verbinding tussen men sen en instellingen." De bijeenkomst begint om 10.00 uur in Motel Van der Valk. ZIERIKZEE - De Zeelandbx-ug is in de nacht van maan dag 13 op dinsdag 14 maait afgesloten voor al het wegver keer. Tussen middernacht en vijf uur 's ochtends wordt de laagwerker op de brug tei-uggeplaatst, die wordt ge bruikt voor wex-kzaamheden aan de pijlers. Het verkeer wordt omgeleid via de stoi-mvloedkei-ing. Ambulances kunnen in noodgevallen wel passeren. ZIERIKZEE - Eetcafé De Banjaax-d in Zierikzee behooxt volgens het glossy watersportblad Nautique tot de beste havenkroegen van Nedeiiand. In een jubileumnummer van Nautique pxtjkt een top-tien van havenkx-oegen: De Banjaard staat op de derde plaats. De Zierikzeese haven- ki'oeg moet alleen De Oude Taveerne in Durgerdam (2) en Café Vlag en Wimpel (1) in Rotterdam voor zich dulden. MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie in Middel burg eiste gistex-en 31.000 eux-o van een vijftigjarige man uit Vlissingen. Dat bedrag zou de Vlissinger de laatste twee jaar voor zijn veroordeling hebben vex-diend aan de verkoop van harddrugs. De man, die zelf al dertig jaar ver slaafd is aan hax-ddrugs, moet de dx:ugswinst tei'ugbetalen aan de Staat. Hij werd voi'ig jaar februari tot twee jaar cel veroordeeld. Zo wist hij tijdens zijn werk in de biblio theek regelmatig heroïne aan dnigsklanten te verkopen. De man werd betx-apt, omdat collega's hem niet vertrouw den. In een kluisje werd heroïne, methadon en 11.000 eu ro aangetroffen. De rechtbank doet 22 maax-t uitspraak. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Verdonk (VVD, Vreemdelingenzaken en Integratie) is gezwicht voor de druk van de Tweede Kamer om voorlopig geen christelijke asiel zoekers terug te sturen naar Iran. Tijdens een door de Christen- Unie aangevraagd spoeddebat deed Verdonk gistex-en deze toe zegging. Vorige week schreef ze nog in een brief aan de Kamer dat ze een onlangs aangenomen motie van deze strekking niet wilde uitvoeren. In die motie was gevx-aagd om een morato- rium op uitzettingen van christe lijke asielzoekers uit Ix-an zo lang de Kamer zich niet heeft uitgesproken over het i-ecente ambtsbericht van Buitenlandse Zaken, waarin de mensenrech tensituatie in dat land onder de loep is genomen. Gisteren bleek dat Verdonk met haar brief de hele Kamer tegen haren in heeft gestreken. CU-Kamerlid Huizinga-Herin- ga diende een nieuwe motie in, waarin de regering gevraagd wordt uitzettingen van bekeer de ex-moslims en niet-nxoslims die actief van hun geloof blijk geven naar Iran op te schoi'ten, zolang nog niet met de Kamer over het ambtsbericht is gespro ken. De motie werd mede onder tekend door Gx-oenLinks, PvdA, D66, SGP, SP, Wilders. CDA en Nawijn. Tijdens het debat vroe- gen ook LPF en WD Verdonk geen onomkeerbax-e stappen te nemen voor ze met de Kamer over de situatie in Iran heeft overlegd. De minister nam de wens van de Kamer meteen over, op voor waarde dat het debat over het ambtsbericht niet lang op zich laat wachten. Mogelijk vindt dat al volgende week plaats. Het is daarom onwaarschijnlijk dat de draai van Verdonk gevol gen heeft voor de Vlissingse asielzoeker Mehdi Hooshyar, die een nieuwe asielaanvraag in procedure heeft. Mocht zijn ver- blijfsvex-zoek nog vóór het Ka merdebat worden afgewezen, dan kan hij nu niet meteen wor den uitgezet. Op de vx-aag wat er veranderd is' vergeleken met de vorige, nage noeg gelijkluidende motie, stel de Verdonk na afloop van het da- bat dat een moratorium alleen kan worden ingesteld als aan be paalde wettelijke voorwaarden is voldaan, bijvoorbeeld dat is aangetoond dat de situatie in een land tijdelijk onveilig is. In de nieuwe motie staat het woord moratorium niet. „Dus kan ik daar wel aan voldoen." De suggestie dat tussen de vori ge keer en deze keer inmiddels raadsverkiezingen hebben plaatsgevonden waax-door ze haar strenge houding kan laten varen, wees ze van de hand. „Dat is lariekoek." HEINKENSZAND - Toneelver eniging OVU uit Heinkenszand brengt volgende week twee keer het toneelstuk 'Hoe oma haar Hendrikje kreeg' in De Stenge in Heinkenszand. De eerste voorstelling is woens dagmiddag vanaf 14.00 uur, spe ciaal voor 55-plussers. Er is die middag ook een loteiïj. Zaterdagavond 18 maart staan de spelers van OVU opnieuw in De Stenge met 'Ploe oma haar Hendrikje kreeg' van Nico Ede- lenbosch. Het optreden begint om 20.00 uur. In de pauze wor den loten verkocht en na afloop is er bal met medewerking van Nico Kuier. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15