Pleidooi voor meer bedrijfsgrond PZC PZC Meneer? Uw pizza is gelukt! Vlissingen ook monumentenstad Goes wacht een politieke ijstijd -13 Ondernemers Aagtekerke hebben extra opslagruimte nodig Reformatorische radio-omroep agenda Boulestoernooi in Middelburg Kledingbeurs Dierenspeciaalzaak krijgt boete Kaartenactie Stop nieuwe natuur Aanhouding Sasse moordzaak Diefstal en aanhouding Middelburg vrijdag 10 maart 2006 AAGTEKERKE - Acht Aaglc- kerkse ondernemers hebben be- langstelling voor een nieuw be drijventerrein in hun dorp. Zij hebben met name meer opslag ruimte nodig. De acht hebben hun interesse kenbaar gemaakt bij de dorps raad. Die wil bij de gemeente Veere en de provincie pleiten ,oor een nieuw bedrijventer- Irein. omdat het oude aan de Zuidtveg vol is. Ondernemers konden lot gisteren reageren op de paling van de dorpsraad. -1 Secretaris S. Minderhoud heelt acht reacties ontvangen. Dat aantal stemt hem tevreden. Hij schat dat in Aagtekerke in to taal tussen de dertig en veertig bedrijven zitten. „We hebben behoorlijk veel een mansbedrijven. Dan moet je den- MIDDELBURG - De Reformato rische Omroep gaat bekijken of er in Middelburg belangstelling is voor een radio-omroep. Dat doet het station tijdens een in formatiebijeenkomst in zorgcen trum Eben Haëzer aan de Briandlaan in Middelburg. De bijeenkomst vindt op donder dag 30 maart plaats en begint om 20.00 uur. Eind mei besluit de omroep of hij definitief de ether in gaat. STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ken aan bouwbedrijven die van uit huis werken. Maar die heb ben wel behoefte aan ruimte waar ze hun spullen kwijt kun nen. Planken, steigers", verdui delijkt Minderhoud. Sommige ondernemers hebben aangegeven dat zij zelf een nieu we loods willen bouwen. Ande ren hebben voldoende aan een een gedeelte van een grotere loods. Zij willen zo'n comparti ment kopen. Het ruimtebeslag voor een nieuw bedrijventerrein kan dus erg meevallen, denkt Minderhoud. De dorpsraad wil met de onder nemers gaan praten om concreet in beeld te brengen hoeveel lood sen precies nodig zijn om hen te vreden te stellen. „Gaat het om duizend of om drieduizend kuub opslagruimte? En gaat het om een hele loods of om een com partiment? Dat moeten we wel weten", zegt Minderhoud. Als dat duidelijk is, gaat de dorpsraad met de gemeente en de provincie praten over de wens voor een nieuw bedrijven terrein. Minderhoud vermoedt dat de dorpsraad uiteindelijk zaken zal moeten doen met de provin cie. De gemeente Veere voert een beleid om ondernemers te verwijzen naar de gemeentelijke bedrijventerrein De Zompe in Serooskerke en Karreveld in Koudekerke. Dat gebeurt om de andere kernen te behoeden vóór het onbeperkt uitdijen van de bedrijvigheid. De dorpsraad is tevreden over het aantal reacties en over de in houd ervan. Minderhoud: „Wij hadden onze gevoelens over de behoefte aan meer bedrijfs grond, maar de onderbuik kan wel eens bedriegen. Ook in dat opzicht heeft deze peiling grote waarde. Onze ideeën zijn beves tigd, dus. we staan nu sterker in de gesprekken met de gemeente en de provincie." MIDDELBURG Café Bommel, 22.00-2.00 uur: That was yesterday, Back to the 70's, 80's, 90's; Wijkcentrum De Vergulde Baars, 20.00 uur: Klucht van toneelgroep Seroosker ke; VLISSINGEN - CSW Adr. Coortelaan, 14.00-22.30 uur: Viering internationale vrouwendag; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; Oranjemolen, 13.00-16.00 uur: Openstel ling gerestaureerde bunker. MIDDELBURG - Club Jeu des Boules. Middelburg houdt zon dag aan de Koudekerkseweg 139 in Middelburg het Voor- jaarstoernooi. De wedstrijden, waaraan 42 teams uit Zuid west-Nederland meedoen, begin nen om 10.30 uur. MIDDELBURG - De Gasthuis- kerk houdt donderdag 30 maart een kledingbeurs in de ontmoe tingsruimte achter de kerk aan de Lange Delft in Middelburg. Op de beurs wordt kleding voor volwassen, kinderen en speel goed aangeboden. De beurs is van9.00 tot 13.00 uur. De opbrengst komt ten goede aan een hulpverleningsproject in Niger. Dilek Gül-Dogan en haar schoonzus leren Louis Westhoff hoe deeg rollen nu écht moet. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Dilek Gül-Dogan zegt het al: liefde gaat door de maag. Dus als je Nederlanders en Turken uit de Stromenwijk wilt samenbrengen, dan bak je een stapel lahmacuns en dan nodig je de hele Nederlandse gemeen schap uit. „Het stokje was wat dun", verontschul digt Louis Westhoff zijn verfomfaaide pizzabodem. „En je had eerst te weinig bloem", zegt zijn vrouw. „Meneer?", klinkt het vanachter de bakplaat. De kok houdt een servetje met de dampen de lahmacun, oftewel Turkse pizza, vast. „En hij is nog gelukt ook!" Een geboren en getogen Stromenwijker, zegt Dilek Gül-Dogan trots over zich zelf. Ze kent de wijk dus al jaren, „Ik merk dat de sfeer is veranderd. Al die tijd hebben er Turken, Marokkanen en Molukkers gewoond. Door elkaar ook. Het gaat goed samen. Maar de mensen groeien uit elkaar. Iedereen durft zo weinig tegenwoordig. Daarom moeten we de sfeer warm houden. We moeten mensen elkaar laten ontmoeten." Met Turkse pizza's. Het is de aftrap van een kookproject van de Stichting Wel zijn Middelburg en de wijkbéheergroep van de Stromenwijk. De hele middag kwam uit wijkcentrum de Woelige Werf de geur van zwarte peper, peterselie en paprika. Twee Turkse vrouwen stonden achter de bakplaat en die Nederlanders maar 'mmm' roepen. Meneer en me vrouw Westhoff willen wel integreren. „Dat hebben we eigenlijk altijd al ge daan. We hebben veel door Azië gereisd samen. Jordanië, Oman, Iran. Dan liep ik altijd maar in mijn lange zwarte jas en mijn zwarte hoofddoek om", vertelt ze. „Weet je nog, die meisjesschool?" Vertel haar man wat: die weet het nog als de dag van gisteren. „Hele hordes meisjes gingen samen picknicken. Mijn vrouw mocht mee. Ik niet! Hij knikt even naar zijn vrouw, die naast een Turkse mevrouw gaat zitten. „Kijk, daar gaat ze weer. Ik wilde het net ook proberen, toen ik een kopje Turkse thee ging halen. Maar ik ben toch bang dat die dames het niet willen. Ik heb het maar niet gedaan." Boerenkool met worst Al is de middag bedoeld om twee cultu ren samen te brengen; toch zitten de Turkse vrouwen bij de verwarming met elkaar Turks te praten en de Nederland se vrouwen Nederlands aan een tafeltje. Behalve Fazilet Kaykun. Die tipt net een Nederlandse buurvrouw dat ze ook wel eens boerenkool met worst wil le ren koken. „Tuurlijk! Dat is toch leuk? Ik eet wel vaker Hollands, hoor. Aardap pelen, sperziebonen, andijvie. Maar dat deden we in Turkije ook. Alleen dan an ders. En niet elke dag!", lacht ze. Als je niet te snel praat, begrijpt me vrouw Kaykun precies wat je bedoelt. En krijg je gelijk antwoord terug. foto Ruben Oreel „Tuurlijk! Ik heb Nederlands geleerd. Die andere vrouwen doen dat nu ook op maandag. Vroeger konden ze helemaal niet lezen en schrijven. En straks kun nen ze dat in het Nederlands! Maar is het dan niet leuk om dat nu, met Nederlandse vrouwen te oefenen? „Tuurlijk! Maar dat is wel moeilijk. En die vrouwen zitten steeds daar." En dat is waar. Lekker vinden ze de Turkse pizza's en de Oosterse salades allemaal. Maar die opeten met vreemde, behoofddoekte vrouwen is wel wat eng. Een mevrouw, die nog niet zo lang in de Stromenwijk woont, probeert het toch. Met/de moeder van Dilek. „We kennen elkaar nog uit de volk$- tuin. Zij heeft er nu geen meer, maar ik herkende haar. Ik praat wel vaker met Turkse mensen in de Turkse winkel, maar dit is echt leuk. Het zou vaker moeten zijn." Dat treft, want de wijkbeheergroep heeft voor volgende maand Marok kaans koken op het programma. Daar na volgt Moluks en daarna Hollands ko ken. Dan krijgt mevrouw Kaykun einde lijk haar boerenkool-met-worst-lessèn. door Selma Osman VLISSINGEN - Vlissingen wil zich meer profileren als monu mentenstad. De aandacht gaat vaker uit naar de boulevard en de Westerschelde dan naar de bijna driehonderd rijksmonu menten die Vlissingen telt. Met een actief monumentenbeleid wil de gemeente daar verande ring in brengen. Met 293 rijksmonumenten en drie archeologische monumen ten staat Vlissingen in de top 30 van Nederlandse monumenten steden. De meeste Vlissingse rijksmonumenten zijn particu liere panden, maar er prijken ook bijzondere objecten op de lijst, zoals de Gevangentoren, de Sint Jacobskerk, Fort Ram- mekens en het Lampsinshuis. Erkenning Maar er zijn meer panden die volgens de gemeente erkenning verdienen. Met een monumen tennota wordt een aanzet gege ven om verantwoord om te gaan met het erfgoed. Dat is veel rij ker dan algemeen wordt aange nomen, staat in de nota. Oorlo gen en sanering hebben ervoor gezorgd dat de Vlissingse monu menten wat op de achtergrond zijn gebleven. „Bij iedere restau ratie komen zaken aan het licht die een nieuwe blik op de ge schiedenis van de stad werpen." Om meer waardevolle gebou wen voor het nageslacht te be waren heeft de gemeente een ei gen monumentenlijst opgesteld. Daarop staan 69 bijzondere pan den uit de periode 1850-1965, die bij eerdere inventarisaties qua architectuur en bouwstijl naar voren zijn gekomen. In de stad gaat het onder meer om het stadhuis, de zeevaartschool, de Petruskerk, het NS-station en enkele jugendstilvilla's uit de omgeving van de Julianalaan. Ook uit Ritthem en Oost- en West-Souburg zijn beeldbepa lende panden op de lijst gezet. Om die te kunnen bewaren moet Vlissingen een restauratiefonds opzetten, waaruit leningen aan bezitters van monumenten kun nen worden verstrekt voor het opknappen van hun pand. Met meer voorlichting wil Vlis singen gebruikers en eigenaren interesseren voor de monumen tenzorg. Dat kan door de infor matie over monumenten op de website www.vlissingen.nluit te breiden. Naast gebouwen kun nen ook andere objecten als gé- Monumentenpanden aan de Badhuisstraat in Vlissingen. meentelijk monument worden aangewezen. Gedacht wordt aan grafmonumenten,'gevelste nen, grenspalen, maar ook aan groene gebieden zoals (voormali ge) begraafplaatsen. In het deel van de Vlissingse bin nenstad dat dertig jaar geleden is aangewezen als beschermd stadsgezicht wordt het gebruik van kleuren uit het verleden toe gejuicht. Onderzoek heeft uitge wezen dat Vlissingen in de ne gentiende eeuw en daarvoor een kleurige maritieme stad was. In de jaren na de oorlog kwamen lichte gevels die dat beeld af zwakten. De nota stelt voor om foto Ruben Oreel bij restauratie uit, te gaan van historisch kleuronderzoek. De Vlissingse monumentennota ligt tot en met 12 april ter inza ge op het Stadskantoor. Aan de hand van inspraakreacties wordt het stuk aangepast. Ver volgens wordt de definitieve ver sie aan de raad voorgelegd. MIDDELBURG - De economische politierechter G. van Unnik heeft gisteren in Middelburg Dierenspeciaalzaak Van Pagee conform de eis veroordeeld tot 5000 euro boe te, waarvan de helft voorwaardelijk. Bij een controle dooi de Algemene Inspectie Dienst werd vorig jaar eind maart in de Middelburgse dierenspeciaalzaak een geval van be smetting met de dierziekte psittacose geconstateerd. Eén beestje overleed eraan. De eigenaar verklaarde zich niet bereid de regels voor ontsmetting te volgen. Hij hield zijn winkel ook gewoon open, ondanks het besmettingsge vaar. De verdachte zei gisteren in hoger beroep te gaan bij het Gerechtshof in Den Haag. LOOPERSKAPELLE - Onder het motto 'Stop Nieuwe Natuur' is C. Bos uit Looperskapelle een kaartenactie be gonnen. Hij wil zoveel mogelijk kaarten inzamelen en overhandigen aan premier Balkenende om verdere natuur ontwikkeling een halt toe te roepen. „Genoeg is genoeg", zegt Bos. „Ik ben niet tegen natuur, maar steek nu maar geld in de gezondheidszorg." Volgens Bos zijn de nieuwe natuurgebieden veel te onnatuurlijk en is het ondiepe wa ter een bron van ziektes en ongedierte. „Dat trekt alleen maar ratten en muizen aan, dat zie je nu al als je over het land kijkt. Onze ouders en grootouders hebben keihard ge werkt om het land op te bouwen en nu wordt alles onder water gezet. Over tien jaar moeten we weer aan het werk om het op te ruimen." Zijn actie heeft in korte tijd op Schouwen-Duiveland al 300 kaarten opgeleverd. Steunbe tuigingen kunnen naar natuurgebiedstop@xs4all.nl of schrijven naar Kapelleweg 17 in Scharendijke. MIDDELBURG - De 44-jarige man uit Assenede (B) die van een dodelijke schietpartij in Sas van Gent wordt ver dacht, reageerde teleurgesteld over de aanhouding van zijn zaak door de Middelburgse rechtbank. „Mijn cliënt heeft naar deze dag toegeleefd", benadrukte gisteren raadsman H. Dunsbergen de houding van de verdachïë. De moordzaak werd aangehouden, omdat het psychia trisch rapport van het Pieter Baan Centrum over de Belg niet op tijd binnen was. Daarnaast moeten in Gent (B) twee getuigen door de rechter-commissaris worden ge hoord. Daarbij zou de herkomst van het wapen van be lang zijn. Een 29-jarige man uit Gent wordt verweten het wapen, waarmee dq 67-jarige mevrouw B. van Dam op 15 september vorig jaar werd doodgeschoten, aan de Assen- edenaar te hebben geleverd. De medeverdachte in de Sas se moordzaak zou dit ontkennen. De strafzaak wordt op 1 juni inhoudelijk behandeld. MIDDELBURG - In een kantoorgebouw aan de Bree- straat in Middelburg is gisterochtend tussen 08.30 en 09.40 uur een sleutelbos uit de jaszak van een bezoeker ge stolen. Deze had zijn jas aan de kapstok gehangen en in een onbewaakt ogenblik zijn de sleutels weggenomen. In het kantoor werd om 16.15 uur ook een 49-jarige Mid delburger aangehouden omdat op verzoek van een mede werker hij het gebouw niet wilde verlaten. De Middelbur ger maakte problemen over een financiële kwestie. De po litie heeft de man vervolgens aangehouden. door Frank Balkenende GOES - De wijze waarop CDA, VVD en SGP/ChristenUnie in een achterkamertje een coalitie hebben gesmeed buiten verkie zingswinnaar PvdA om, zet de verhoudingen in de anders zo collegiale Goese raad op scherp. „Het wordt oorlog, afrekening op afrekening, Middelburgse toestanden." GroenLinks-lijsttrekker D. van Ewijk is net als de PvdA slacht offer van het biddagakkoord dat de twee christelijke partijen en de liberalen woensdag in liet geheim sloten. Ze was vier jaar lang wethouder, maar moet nu terug in de oppositiebankjes. „Links wordt monddood ge maakt, terwijl de PvdA nota be ne twee zetels heeft gewonnen. Daarmee wordt een groot deel van de Goese kiezers gene geerd." Erger nog vindt Van Ewijk dat de handelwijze van de nieuwe coalitiepartners de verhoudingen ernstig verstoort. „Er is buitengewoon onfatsoen lijk gehandeld. Hoe betrouw baar zijn die partijen nog als je de winnaar van de verkiezingen niet de kans geeft om college-on derhandelingen te voeren. Jam mer, want we gingen in Goes goed en collegiaal met elkaar om. Ik yrees dat het nu vier jaar oorlog wordt. Afrekening op af rekening, Middelburgse toestan den." Ook PvdA-fractievoorzitter H. Hoogerland voorziet een poli tieke ijstijd. „Ik ben woedend, de verhoudingen zijn verstoord, ja, ook de persoonlijke. Dat er een coalitie uitrolt zonder PvdA, dat kan, maar er is niet eens met ons gepraat. Ik ben er heilig van overtuigd dat het CDA dit plan al voor de verkie zingen had klaarliggen. Speel het dan vervolgens wel fatsoen lijk. Maar nee, ze hebben ons ge woon een hak gezet. Het wordt nu vier jaar lang een felle strijd." D66-lijsttrekker R. de Koster is onthutst. In Goes ge beurt volgens hem precies wat D66-minister Pechtold eerder, debiteerde: 'de politiek is vuil en vunzig'. „De PvdA is gepie peld. Hier is sprake van ouder wetse, achterkamertjespolitiek. Het strookt ook niet met de ver kiezingsuitslag. Trots op Goes?, bah!" Zelfs binnen het CDA worden wenkbrauwen gefronst. Vertrekkend CDA-wethouder C. Linssen is 'geschokt', want 'zo ga je niet met mensen om'. Linssen, tot 14 maart formeel nog partijleider, was door zijn partij onkundig gehouden over het biddagakkoord. „Dit bete kent een breuk in onze uitste kende bestuurscultuur. Een cul tuur van brede samenwerking. Nu krijgen we een rechts en een links blok dat lijnrecht tegen over elkaar staat. Ik ben daar erg ongelukkig mee en het is ook slecht voor Goes." In het huidige college hebben PvdA, CDA, WD en GroenLinks vier jaar (redelijk) goed samenge werkt, al was er de laatste tijd wel aanzwellende kritiek van VVD en SGP/ ChristenUnie op PvdA-wethouder M. 't Hart. Die betrof onder meer de stagneren de woningbouw. Vijanden Linssen, die goed met 't Hart overweg kon, vraagt zich niette min af waarom de PvdA nu als partner ongeschikt wordt bevon den. Een politieke afrekening? „Ik sluit dat niet uit. 't Hart heeft ook vijanden gemaakt." Met name bij de WD. Het is geen geheim dat WD-fractie- voorzitter S. Heijning en 't Hart bepaald geen vrienden zijn. Heij ning richtte in de campagne dan ook veel pijlen op de portefeuil le van 't Hart. CD A-lij sttrekker Dieleman ontkent dat de PvdA buitenspel is gezet om te verhin deren dat 't Hart terugkeert als wethouder. „We hebben onze programma's naast elkaar ge legd en concludeerden dat we ongeveer hetzelfde willen. De nieuwe coalitie kiest voor snelle uitvoering van grote projéeten: bijvoorbeeld het tweede deel van het Masterplan Binnenstad inclusief parkeergarage aan de Oostwal. Met de PvdA lijkt ons dat niet mogelijk, die partij trapt te veel op de rem." In de honger naar het pluche lijkt SGP/ChristenUnie water bij de wijn te hebben gedaan, ook waar het gaat om principiële standpunten. De rechts- christe lijke partij - die biddag onge schikt achtte voor de raadsver kiezingen, maar op die dag wel stiekem ging onderhandelen - steunt nu plotseling het gedoog beleid voor koffieshops. WD was al voor, het CDA lang te gen, maar maakte kort voor de verkiezingen een ommezwaai.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13