Elitetroepen opereren vanuit ambassades VS PZC Ban op Brits rundvlees opgeheven Bewakers in Bagdad verdwenen Belgische ouders lopen kans op cel bij spijbelen kroost EU-landen mogen hun vissers tijdelijk helpen Mare Dutroux weigert blinddoek WWF vindt Berlusconi milieuramp Duitse stad verkoopt sneeuw Belg veroordeeld tot geven rondje Britten te hoop tegen verkrachting leger krijgt grotere rol in terreurbestrijding Grootschalig kindermisbruik bisdom Dublin Slachtoffers van aardbeving Pakistan overleven winterkou Paniek op Duitse school na twee sterfgevallen Duitser strijkt 26 jaar geld van dode broer op Werkkamp van nazi's ontdekt Nikolic krijgt minder straf voor zuivering Srebrenica door Kees Bos BRUSSEL - EU-landen mo gen hun noodlijdende vissers tijdelijk helpen. De reddings- en hervormingssteun mag hooguit zes maanden duren. De Europese Commissie pre senteert daartoe vandaag een mededeling, zo meldden bron nen rond Eurocommissaris Borg van Visserij. De visserij maakt een moeilij ke tijd door: de visstand neemt af en de dure diesel tast de winst aan. Veel vissers verkeren in geldnood of varen tijdelijk niet meer uit. De steun mag niet bestaan uit rechtstreekse korting op de dieselprijs. Dat zou verboden staatssteun zijn, waar Euro pees Commissaris Kroes van Concurrentie tegen moet op treden. De hulp mag echter wel bestaan uit een vergoe ding voor nieuwe netten of een kleinere scheepsmotor. Ook apparaten voor zuiniger brandstofverbruik zijn rijp voor vergoeding, zo blijkt uit de tekst die Borg vandaag pre senteert. Het geld moet ko men van de EU-landen zelf; Brussel trekt er geen geld voor uit. Minister Veerman (Visserij) sprak zich eerder uit tegen di recte hulp aan vissers voor de dure diesel. Hij liet wel de deur open voor andere soor ten steun, zoals garantstel ling voor bijvoorbeeld milieu vriendelijk vistuig. De Europese Commissie wil voor de langere termijn hel pen zoeken naar zuiniger mo toren en schonere brandstof zoals biodiesel. ANP donderdag 9 maart 2006 BRUSSEL - De tot levenslang veroordeelde Belgische kin dermoordenaar Mare Dutroux is gisteren niet verschenen op een rechtszaak in Brussel, omdat hij weigerde een blinddoek te dragen bij het transport vanuit de gevange nis in het Waalse Ittre. Volgens Dutroux is het blinddoe ken een schending van zijn rechten. Dutroux moest in Brussel voor het Hof van Beroep ver schijnen in een rechtszaak over autodiefstallen, waarvoor hij eerder werd veroordeeld. ANP ROME - De Italiaanse regering onder leiding van Silvio Berlusconi is een ramp voor het milieu. De overheid heeft op elk niveau het milieu in de steek gelaten, zo maakte de Italiaanse afdeling van het Wereldnatuurfonds (WWF) gis teren bekend. De periode 2001-2006 wordt gekarakteriseerd door een ongekende teruggang in milieu- en culturele bescherming in Italië, aldus WWF. Regels ten aanzien van afvalverwer king zorgen ervoor dat 'tientallen miljoenen tonnen indus trieel afval zich potentieel aan elke vorm van controle zou kunnen onttrekken'. ANP/RTR STEINACH - Een Oost-Duitse stad verkoopt sneeuw op de internetveiling eBay. De burgemeester van Steinach, Maria Greiner, biedt de 'witte pracht' aan voor 1 euro per vrachtwagenlading. Liefhebbers moeten de sneeuw wel zelf afhalen. In de advertentie wordt gesproken over sneeuw als tempe- ratuurgevoelig materiaal, direct uit de hemel, zo goed als nieuw. De veiling duurt nog vijf dagen. Steinach gaat gebukt onder een laag sneeuw van onge veer anderhalve meter. De gemeente gaf al 100.000 euro uit aan het ruimen. ANP BRUSSEL - Een doktersrekening, de jaarcontributie van een badmintonclub én tien glazen bier. Dat moet een Belg betalen als straf voor een caféruzie, twee jaar geleden. In een dancing in Zottegem kreeg de man (22) ruzie met zijn vrouw. Hij gooide een glas bier naar haar hoofd, maar hij raakte een andere vrouw. Deze liep een hersen schudding en een polsblessure op. Haar man eiste schade vergoeding. Niet alleen voor de medische kosten, maar - omdat zij door het ongeval niet meer kon sporten - ook het net betaalde lidmaatschap van de badmintonvereni ging. Plus tien glazen bier, die hij wilde uitdelen maar liet vallen. GPD LONDEN - De Britse overheid komt met een nationale publiciteitscampagne tegen verkrachtingen van vrouwen. De regering in Londen waarschuwt mannen dat zij aange klaagd kunnen worden als een vrouw niet uitdrukkelijk instemde met de seks. De Britse regering overweegt ook strengere wetgeving om vrouwen te beschermen die worden verkracht als zij dron ken zijn, meldde de Britse krant The Independent giste ren. ANP .„„mp redactie buitenland WASHINGTON-In steeds meer Amerikaanse ambassades wor- j,„ kleine teams elitetroepen gestationeerd om terroristen jp te sporen en uit te schake len, Deze 'militaire verbin dingselementen' zijn vooral ac- tief in onstabiele landen in Afri- I ka, Zuidoost-Azië en Zuid-Ame- riks. I. De speciaal getrainde militairen DUBLIN - Zeker 102 rooms-ka- tholieke priesters in het aartsbis dom Dublin in Ierland worden ervan verdacht zich tussen 1940 cn dit jaar schuldig te hebben ge maakt aan seksueel misbruik van naar schatting 350 kinde ren. Dat is gisteren gebleken uit on derzoek van het aartsbisdom i zelf. Tegen acht priesters zijn inmid dels strafrechtelijke stappen on dernomen, aldus Britse en Ierse media. Tegen 32 andere pries ters lopen civielrechtelijke pro cedures, waarin slachtoffers schadevergoeding vragen. Het aantal verdachte priesters beloopt 3 procent van het totale aantal dat sinds 1940 in het aartsbisdom Dublin werkzaam is of was. Overheid Het aartsbisdom is eerder in ver band gebracht met seksueel mis bruik door priesters. Vooraf gaand aan de formatie van een officiële onderzoekscommissie in opdracht van de overheid, be- sloot het aartsbisdom zelf een in tern onderzoek te doen. ANP kunnen activiteiten van terroris ten verstoren, hen gevangen ne men of doden. Dat heeft de Amerikaanse krant The New York Times gemeld. De elite-eenheden maken deel uit van het plan van de Ameri kaanse minister van Defensie, Rumsfeld, om het leger een gro tere rol te geven in het vergaren van inlichtingen in de strijd te gen het internationale terroris me. Traditionele inlichtingendien sten als de CIA zijn fel gekant te gen deze activiteiten van het le ger. Critici in het Amerikaanse Congres en de academische we reld menen dat de eenheden de strijd tegen het terrorisme nog chaotischer en dus minder suc cesvol maken. Gastland De speciale eenheden zijn al in meer dan twaalf Amerikaanse ambassades actief in landen waar terroristen zich mogelijk schuil houden, aanslagen voor bereiden en geld inzamelen. Zij voeren niet alleen zelf missies uit, maar zij ondersteunen ook het leger van het gastland. De militairen rapporteren recht streeks aan minister Rumsfeld van Defensie en niet aan de di recteur van de nationale veilig heidsdienst in de VS, J. Negro- ponte. De Special Forces (comman do's) en Rangers van de Ameri kaanse landmacht; de Seals van de marine; mariniers en speciale eenheden van de luchtmacht ma ken deel uit van de militaire in lichtingeneenheden. Zij houden zich bezig met speciale of gehei me missies, snelle aanvallen en lange verkenningsmissies in vij andig gebied, militaire training en medische zorg. GPD/RTR DÜSSELDORF - Bijna alle leer lingen van een gymnasium in het West-Duitse Düsseldorf zijn gisteren thuisgebleven nadat twee medescholieres waren ge storven. De kinderen en hun ouders vrezen voor een epide- De autoriteiten verzekerden dat er geen aanknopingspunten zijn vooreen gevaarlijke besmettelij ke ziekte. Tussen de dood van de meisjes (respectievelijk 11 en 13 jaar) die binnen twee dagen stierven, zou geen enkel ver- d bestaan. De precieze doodsoorzaak is nog niet vastge steld. Geruchten dat deze en andere sterfgevallen met de opkomende vogelgriep te maken hebben, ver wezen de autoriteiten naar de prullenbak. De directie van het gymnasium verzekerde dat er geen gevaar bestaat. ANP/DPA KASSEL - Een man (67) uit de Duitse stad Kassei heeft zich 26 jaar lang voor zijn dode broer uitgegeven en heeft al die tijd diens uitkering en pensioen op gestreken. De man liep tegen de lamp bij een verkeerscontrole. De man liet documenten op naam van zijn broer zetten. Di rect na de dood van de broer ging hij naar het gemeentehuis. Omdat de dood van de broer daar nog niet bekend was, kreeg de man een paspoort op de naam van de broer. ANP/DPA WESEL - Bij het West-Duitse Wesel is een werkkamp uit de nazilijd ontdekt. Het kamp was relfs bij deskundigen niet be nend, meldden Duitse media gis teren. Op het terrein van 15.000 vier kante meter verbleven destijds •neer dan duizend Russische dwangarbeiders. De restanten getraceerd in een bos bij Re pelen. Archeologen en de recher che onderzochten het kamp na dat in de krant Neue Rhein Zei- iiuig op het bestaan ervan was gezinspeeld. ANP MUZAFFARABAD - Slachtoffers van de aardbeving van 8 oktober halen water in de bergen bij het verwoeste Muzaffarabad in het Pakistaanse deel van Kashmir. De ge vreesde golf van sterfgevallen na de aardbeving van vijf maanden geleden in Paki stan en India is uitgebleven. Dat hebben de Verenigde Naties gisteren gemeld. Kort na de aardbeving, die ruim 74.000 levens eiste, waarschuwden hulporganisaties voor een tweede golf van slachtoffers. Zij vreesden dat een deel van de miljoenen overle venden van de ramp alsnog zou omkomen door de winterkou. Niet alleen de sterfte is afgewend. Er kwam ook geen massale volksverhuizing uit de bergen op gang. De VN constateerden evenmin ernstige ondervoeding of een uitbraak van epidemieën. foto Shannon Stapleton/RTR door Hetty van Rooij BRUSSEL - Over twee maan den mag Groot-Brittannië weer runderen en rundvlees uitvoe ren naar de andere landen van de Europese Unie. Daarmee komt een einde aan een export verbod dat tien jaar heeft ge duurd en dat werd ingesteld op het hoogtepunt van de gekke- koeiencrisis (bse-crisis) in de ja ren negentig. De kans dat een ziek dier uit Groot-Brittannië wordt gegeten is nu teruggebracht tot zo goed als nul. menen deskundigen van cle 25 EU-landen. Het voorstel om het exportver bod op te heffen krijgt waar schijnlijk binnen twee maanden het groene licht van de Europe se Commissie. Groot-Brittannië heeft de bse-crisis overwonnen en een de gelijk controlesysteem geïnstal leerd. Er bestaat geen risico meer dat mensen de ziekte van Creutzfeldt-Jakob ontwikkelen na het eten van besmet vlees. Het eerste geval van de gekke- koeienziekte werd in het Vere nigd Koninkrijk vastgesteld in 1986, maar de crisis bereikte in 1992 een hoogtepunt met 37.280 gevallen. In totaal zijn de afgelo pen decennia 185.000 zieke koeien gevonden in Groot-Brit tannië en 150 mensen overleden aan de verwante ziekte Creutz- feldt-Jakob. Er zijn bijna vier miljoen dieren afgemaakt. In de eerste tien maanden van vorig jaar was het aantal zieke dieren teruggebracht'tot 161. Zonder been In 1999 kreeg Groot-Brittannië al toestemming om rundvlees zonder been te exporteren. Als Brussel het licht nu volledig op groen zet, clan mag het Verenigd Koninklijk alleen levende koeien uitvoeren die na 1 augus tus 1996 zijn geboren. Voor T-bone steaks geldt nog een bijzondere voorwaarde: Groot-Brittannië moet zijn re gels aanpassen aan de eisen die de Europese Unie stelt. Volgens de experts hebben de Britten de crisis voornamelijk onder con trole gekregen door meer aan dacht te besteden aan het vee voer. Algemeen wordt aangeno men dat bse ontstaat door het hergebruik van slachtafval. Het vermalen van slachtafval en bot ten in veevoederbedrijven is al verboden. In Nederland is nooit veel Brits rundvlees gegeten. GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - In politie-unifor- men geklede gewapende man nen hebben gisteren ongeveer vijftig medewerkers afgevoerd van een particuliere Iraakse be veiligingsfirma in Bagdad. Het is onduidelijk of de mannen door politiecommando's zijn op gepakt of dat ze door vermomde rebellen zijn ontvoerd. Het hoofd operaties van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken, majoor-generaal M. al Has san, liet weten dat het ministe rie en de politie niet verantwoor delijk zijn voor de actie. Twee anonieme medewerkers van het ministerie hebben echter ver klaard dat er wel degelijk spra ke was van een politieactie. Soennitische rebellen, al dan niet vermomd als militairen of agenten, ontvoeren en vermoor den regelmatig (groepen) men sen in Irak. Maar ook politie commando's, die overwegend uit sjiitische leden bestaan, zijn berucht om verdwijningen en buitengerechtelijke executies. Ooggetuigen meldden dat de in politie-uniformen gestoken man nen het hoofdkwartier van de beveiligingsfirma in het oosten van Bagdad binnenstormden. De vijftig medewerkers, onder wie bewakers en chauffeurs, werden naar buiten gedreven en in politietrucks afgevoerd. Eer der 'op de dag zijn de lichamen van achttien vermoorde mannen gevonden in het westen van Bag dad. De stoffelijke resten lagen in een busje dat geparkeerd stond in de soennitische wijk Amriya. Volgens een functiona ris van het ministerie van Bin nenlandse Zaken waren de slachtoffers gewurgd. Een ande re bron zei dat de slachtoffers eercler waren opgehangen. „Een slachtoffer had nog een touw rond zijn nek", zei een medewer ker van het grootste ziekenhuis van Bagdad. De identiteit van de slachtoffers was nog niet be kend. Het gebeurt steeds vaker dat door Max Steenberghe BRUSSEL - Vooruitlopend op strengere regels om het spijbe len in België aan te pakken, heeft de politie een grote actie uitgevoerd in het openbaar ver voer van Brussel. Naast 150 zwartrijders werden 35 spijbe laars opgepakt. Vier van hen moeten voor de rechter verschij nen. Als blijkt dat zij uit school zijn gehouden door toedoen hun ouders, dan lopen die laatsten de kans tot een gevangenisstraf veroordeeld te worden. De Belgische vice-premier Van- denbroucke heeft een actieplan opgesteld om het groeiende aan tal spijbelaars aan te pakken. Op sommige plaatsen spijbelt 20 procent van de leerplichtige jeugd. In het plan is een hoofd rol weggelegd voor politie en ouders. Uit onderzoek blijkt dat jaar lijks een op de tien ouders hun kinderen te laat op een basis- of middelbare school inschrijft, waardoor die buiten cle boot val len. In het deel tij dberoepsonder- wijs komt een op de vijf jonge ren regelmatig of helemaal niet opdagen. De grove overtredin gen in dit type onderwijs - drie dagen per week werken, twee dagen naar school - gaat Van- denbroucke via de portemonnee aanpakken. Spijbelaars worden gekort op hun door de overheid aangevulde salaris. In zijn actieplan stelt de Bel gische vice-premier onder meer voor dat scholen een 'warm kli maat' creëren, zodat het voor jongens en meisjes weer leuk wordt om in de banken te zitten. Ouders wordt via een campagne uitgeleged waarom scholen be langrijk zijn. Ook gemeenten moeten het spijbelprobleem se rieus nemen en hun scholen be ter in de gaten houden. Dokto ren krijgen een brandbrief om niet te snel 'biïefkes' te schrij ven, anders zal de overheid hier tegen optreden. Projecten Vandenbroucke schakelt ook zijn collega's in. Het ministerie van Welzijn moet meer en bete re projecten opzetten en de mi nister van Justitie dient snel een strenger sanctiebeleid te ontwik kelen. Begeleiding van kinde ren, maar ook van de ouders moet verplicht kunnen worden opgelegd. Tevens wil de vice-premier snel ler en beter kunnen uitzoeken wie verantwoordelijk is voor het spijbelen: de jongeren zelf of de ouders. In alle gevallen dient er voortaan 'sneller en strenger ge straft te worden en celstraf, zegt hij nadrukkelijk, hoort daar bij. Een bij een aanslag omgekomen politieman wordt naar zijn laatste rustplaats in Bagdad gebracht. foto Kareem Raheem/RTR soennitische en sjiitische mos lims groepen van de rivaliseren de partij executeren om daarna hun lichamen langs een weg te dumpen. Daardoor groeit de angst op een burgeroorlog tus sen aanhangers van de grootste stromingen binnen de islam. ANP/AFP/RTR door Benqt van Zwol DEN HAAG - Rechters van het Joegoslavië-Tribunaal hebben gisteren de Bosnische Serviër Momir Nikolic in hoger beroep veroordeeld tot een gevangenis straf van twintig jaar. De nu 51-jarige gewezen kapi tein in het Bosnisch-Servische leger heeft als onderdeel van een afspraak met de aanklagers bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan etnische zuiverin gen na de val van de enclave Sre brenica. De aanklagers hadden als onder deel van de afspraak die zij met Nikolic hadden gemaakt de rech ters gevraagd om een straf van vijftien tot twintig jaar. De ver dediging vroeg om maximaal tien jaar. In eerste aanleg legde het VN-hof hem een gevangenis straf op van 27 jaar. De verdedi ging vond dat veel te hoog en ging daar tegen in beroep. De Kamer van Beroep stelt de verdediging op drie punten (deels) in het gelijk waardoor een vermindering van de straf door de strafkamer gerechtvaar digd was, aldus rechter Pocar gisteren. Het vonnis van 2 december 2003 tegen Nikolic was volgens de vijf rechters tellende beroepska mer onder meer te hoog uitgeval len door een ernstige ver taalfout. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9