Formule 1 als geldmachine springplank voor administrate medewerkers! IZC Ruckstuhl lonkt naar medaille op WK Organisatie stelt zware eisen aan de veiligheid Oranje-aanvoerder Delmee stopt na WK 21 IS ,,k1iir - Op voorspraak van internationale autosport- Bahrein dolblij met openingswedstrijd van het seizoen Werkgroep van de KNSB roept Reitsma tot orde Handbalsters naar Tsjechië Roeister voor twee jaar geschorst Sabatini krijgt onderscheiding IOC Palyama een ronde verder in China Tokio kandidaat voor Spelen 2016 Tsjoesovitina wil Duitse worden Berendsen gaat naar volleybalbond PZC I O JobTrack.nl donderdag 9 maart 2006 [Veranderingen en vernieuwingen in de Formule 1 I „nd FIA zijn er ii dc Formule X «ikelt veranderingen in het re ik Lment doorgevoerd. Doel er- L bezuinigen, de veiligheid ï„rerolen en meer spanning por de toeschouwers. a> e. nebelangrijkste yeranderingen: "S .gandcnwissels zijn weer toege- fc Gevolgen: tactiek gaat *i „a een grotere rol spelen; en Ljpg op gevaarlijke situaties lit llor estreme bandenslijtage of „„denbelasting lijkt kleiner. ré Zwakkere motoren. De tienci- "8 indermotor met 3000 cc inhoud 'is i,jft plaatsgemaakt voor een Hl „bt cilinder 2400 cc-kracht- S »n Dit jaar mag er nog met m oude motor worden gere- t d(„ al wordt die aan banden ge- II J en is veel minder krachtig ai da„ de versie van 2005. Gevol- ls p kostenbesparend, auto's ninder snel, dus veiliger. yjemv kwalificatiesysteem, lij Pe kwalificatie wordt in drieën 1' verdeeld. Na het eerste kwartier '3 (allen de zes langzaamsten af. s 2jj bezetten de startplaatsen 17 in 22. Na het tweede kwartier s rorien de volgende zes traag- E Jien geschrapt. Zij staan op S „laats 11 t/m 16. De tien overge bleven rijders bepalen in een ilottraining de startposities 1 t/m 10. Gevolgen: niet te voor zien Of het voor de kijkers alle- maal overzichtelijker wordt, is 'The championship starts here!' Bahrein glimt van trots. Vrijwel elk billboard in de hoofdstad Manama maakt er melding van: het Formule 1-seizoen start in het oliestaatje aan de Perzische Golf. De woestijn van Sakhir heeft de plaats inge nomen van de oase van Melbourne. door Ivo Op den Camp SAKHIR - Alle ogen van de autosportlief hebbers zijn gericht op een grote zand bak, waar 22 ruige mannen hun favoriete spel spelen. De start van een nieuw For mule 1-seizoen bezorgt miljoenen krie bels. Eindelijk barst het spektakel weer los. Op het circuit van Sakhir ontstaat een eerste indicatie van de krachtsver houdingen dit jaar. Bahrein was er als de kippen bij toen bleek dat na tien opeenvolgende jaren de opening van het seizoen vanwege de Com monwealth Games niet in Melbourne kon plaatsvinden. Twee jaar geleden trok het eilandje al de aandacht met de eerste Formule 1-GP in het Midden-Oos ten. De wereld vergaapte zich aan een cir cuit dat ontsproten leek uit een sprookje. Een architectonisch hoogstandje in de woestijn, voor 150 miljoen euro uit de grond gestampt in 487 dagen. Maar alles went. Dus waren de oliesjeiks maar wat blij met de kans dit jaar de ope ning van het seizoen te verzorgen. Bijko mend voordeel: de soms verzengende hit te van april wordt vermeden. Bij tempe raturen rond de dertig graden, strakblau we lucht en lage luchtvochtigheid komt het vakantiegevoel bij de bezoekers van buiten het Midden-Oosten (vorig jaar ruim een kwart van de 70.000) al snel bo ven. Ideale omstandigheden voor de overheid om Bahrein eens anders te presenteren. Want het koninkrijkje van sjeik Salman bin Hamad Al Khalifa heeft een pro bleem: de olievoorraden raken op. Op weg naar het circuit - dertig kilometer door onmetelijk zand - doen nog her en der ja-knikkers hun werk en in de haven voeren raffinaderijen nog de boventoon. Maar Bahrein heeft andere inkomsten no dig om de sjeiks ook in de toekomst aan hun miljoenen te helpen. Het circuit was daar twee jaar geleden de eerste aanzet voor. Maar onder de yell 'Yalla Bahrain' probeert het land dit keer ook de aandacht op andere zaken te vestigen. Zoals toerisme, dat altijd een ondergesneeuwd kindje was in het woes tijnstaatje. Nu schieten de resorts als paddenstoelen uit de grond en wordt er in de Perzische Golf een kunstmatig ei land aangelegd met alle met denkbare soorten vermaak en vertier. Maar meer nog willen de sjeiks van Bah rein het financiële centrum van het Mid den-Oosten maken. Dubai naar de kroon steken, luidt het parool. Voor 1,3 miljard euro ontstaat Bahrain Financial Har bour, dat samen met een nieuw World Trade Centre gezichtsbepalend moet wor den voor het hele Midden-Oosten. Mana ma is een grote bouwput en de skyline van de hoofdstad verandert met de mi nuut, zo snel wordt er gewerkt. De parallellen met de Formule 1 liggen voor de hand. Ook daar zijn veranderin gen doorgevoerd om het aantrekkelijker te maken en ook daar zijn geld, business en zo men wil olie allesbepalend. Sport? Ja, op zondag twee uurtjes, als de cou reurs tegen een goede vergoeding mogen vergeten dat ze slechts een marketingin strument zijn. Vertroeteld Het mag ook wat kosten. Vorig jaar werd er in Bahrein rond de GP een slordige honderd miljoen euro gespendeerd door teams en bezoekers. Om de big spenders te plezieren is er op het circuit een vip-complex waar iedereen van impor tantie wordt vertroeteld. Het zal de miljo nairs aan niets ontbi'eken, zo blijkt na een blik in de voorraadkasten: 2300 kreeften, 1400 kilo vis, 750 kilo garnalen, 1000 kilo pasta, 6000 eieren, 100 kilo mozzarella, 400 kilo aardbeien, 300 kilo eendenborst en vooral 20.000 kilo ijs voor koeling. Opdat het feestje niet be dorven wordt door salmonella- of een an dersoortige vergiftiging. GPD Ook bij teams en rijders zijn er t veranderingen. Meest opval- l iend: een nieuwe, renstal. Super Aguri is een puur Japans team onder leiding van ex-Formule i-coureur Aguri Suzuki. Demo- toren zijn van Iionda en de rij ders zijn Takuma Sato en Yuji Voorlopig rijdt de stal met een oud Arrows-chassis uit 2002, maar begin mei moet het eerste eigen ontwerp er zijn. Ook nieuw qua naam: Midland F1 (het vroegere Jordan), Honda BMW (Sauber) en Toro (Minardi). De tendens is: voor privéteams is bijna geen plaats meer. Williams is de enig overgebleven privérenstal. Debuterende rijders zijn er ook: Nico Rosberg bij Williams, Scott Speed bij Toro Rosso en Yuji Ide bij Super Aguri. GPD DEN HAAG - Voorzitter Jacob Reitsma heeft de bestuurscrisis in de schaatsbond KNSB over leefd. Hij is door een onafhanke lijke werkgroep wel tot de orde geroepen. Reitsma moet beter communiceren en samenwer ken, bovendien dient hij zich als algemeen voorzitter aan bepaal de afspraken te houden. De bestuurscrisis ontstond in no vember 2005 toen drie leden van het sectiebestuur langebaan op stapten uit onvrede over het 're genteske optreden' van Reitsma. Hoewel de werkgroep de kritiek onderschrijft, adviseert zij de be stuursleden voorzitter Buijten- huijs, secretaris Ten Klei en pen ningmeester van der Fels niet te laten terugkeren. Het algemeen bestuur zal onder leiding van Reitsma 'meer op afstand bestu ren en minder op details'. GPD UTRECHT - De Nederlandse handbalsters doen van 4 tot en met 8 april in Tsjechië mee aan een zeslandentoernooi. Slowakije, IJsland, Oekraïne, Turkije en het gastland zijn de tegenstanders. Het toernooi is het begin van de voorbereiding op de EK-kwalificatieduels van Oranje met Wit-Rusland. ANP De hoofdstad van Bahrein hangt dezer dagen vol met billboards die de start van het Formule 1-seizoen in het oliestaatje aanprijzen èn bejubelen, foto Carmen Jaspersen/EPA door Hans Koenekoop LELYSTAD - Een merkwaardig beeld; een ranke atlete tussen breedgeschouderde bodybuil ders in een zaal vol blinkende krachtapparatuur. Karin Ruckstuhl werkt de laatste trai ningen voor het WK indooratle- tiek niet af op de vertrouwde at letiekbaan, maar puft en hijgt in een trendy fitnessruimte in haar woonplaats Lelystad. Lichte kuitpijntjes hinderen de meerkampster. „Het is niet ern stig, maar ik neem zo kort voor het WK geen risico. Dus train ik een beetje aangepast." Blessures liggen altijd op de loer in topatletiek. Zeker op een veeleisend onderdeel als de meerkamp. Ruckstuhls vriend Chiel Warners overkwam het on langs. Koud terug in Nederland na een trainingsstage in Zuid- Af rika scheurde hij in zijn eer ste zevenkamp zijn achillespees af. De nummer vijf van de olym pische tienkamp van Athene 2004 moet maanden revalide ren: „Zijn zomer is vergooid." Voor de 25-jarige Zwitserse van geboorte verliep de winter juist voortvarend. Zowel in fysiek als sportief opzicht. Nadat ze afge lopen zomer al een nieuw' Neder lands record op de zevenkamp (6318) vestigde, verbeterde ze onlangs in Praag het nationaal record op de vijfkamp (4683). Een aangename verrassing volg de; de internationale federatie IAAF inviteerde haar voor deel name aan het WK in Moskou, dat vrijdag begint. „Een rare ge- Karin Ruckstuhl waarwording voor mij. Ik heb al tijd moet jagen op limieten." Ruckstuhl, afgelopen zomer achtste op de zevenkamp bij het WK in Helsinki, is in Moskou zo waar een serieuze kandidate voor een medaille. „De Zweedse Carolina Kluft doet niet mee en dat betekent automatisch dat de strijd om het goud openligt. Als je naar de ranglijsten kijkt, maak ik een goede kans op het podium. Van de acht deelneem sters staat de op een na beste vijfkamp op mijn naam." Geen beloning Toch houdt ze zich verre van grootspraak, wijs geworden door teleurstellingen uit het ver leden. „In 2003 miste ik de li miet voor het WK op een paar punten. Ik had een heel goede meerkamp afgewerkt, maar kreeg er geen beloning voor. Daarom denk ik ook niet aan medailles. Mijn prestaties moti veren me. Ik vind het vooral gaaf goed te presteren op de mo menten dat het moet. Dus als ik in Moskou een supermeerkamp draai met persoonlijke records en er zijn drie anderen beter, dan ben ik niet teleurgesteld." Turnen was haar jeugclsport. „Atletiek deed ik erbij, anders raakte ik volgens mijn moeder mijn energie niet kwijt. In de huiskamer maakte ik voortdu rend radslagen." Pas toen ze een gedreven trainer kreeg, werd Ruckstuhl gegrepen door de moeder aller sporten. Haar ta lent ontlook snel en voor ze het goed en wel in de gaten had, mocht ze meedoen aan het EK onder 23. „Sport was voor mij toen nog vooral leuk, niet heilig. Ik droomde absoluut niet van Olympische Spelen. Ik weet nog dat ik middenin het zomersei zoen twee weken vakantie plan de. Daar keken de bondstrai- ners wel vreemd van op." De atlete is talentvol, kan veel op gevoel, maar is wel een den ker. Die soms te veel haar trai ningen analyseert en de neiging heeft te piekeren als fysieke on gemakken haar hinderen. „Daar om is het goed dat ik werk naast mijn sport. Die afleiding is goed voor me, anders gebruik ik mijn hoofd te veel voor de atletiek." Het werk bestaat uit een promo tieonderzoek aan de universiteit van Utrecht. Ruckstuhl is afge studeerd in de geofysica en pro beert de geheimen van de aard korst te ontrafelen. „Ik wil voor al weten waarom er nog magma uit de vulkaan Etna stroomt." Tot wasdom De trainingsschema's zijn ech ter afgestemd op de berg Olym pus. Want Ruckstuhl is tot was dom gekomen; ze leeft, eet en drinkt als een topsporter die over twee jaar wil vlammen in Peking. „Ik wil natuurlijk op al le grote toernooien meedoen en goed presteren, maar de Spelen zijn wel het hoofddoel." Moskou is een belangrijk tussen station. Ruckstuhl heeft hou vast aan de gedegen vijfkamp vorige maand in Praag, die haar een Nederlands record oplever de. Ze sprintte de 60 meter in 8,49, sprong 1,82 hoog, stootte de kogel naar 13,50. kwam 6,55 ver en liep de 800 meter in 2.17,39. „Ik was goed op alle on derdelen, maar weet zeker dat er nog rek in zit. In Moskou mik ik op 4700 punten. Normaal is dat goed voor een plak", voor spelt ze gewaagd. ANP LAUSANNE - De Bulgaarse roeister Milka Mantsjorova- Tansjeva (23) is door de internationale roeifederatie Fisa voor twee jaar geschorst vanwege dopinggebruik. Mant- sjorova, in 2000 wereldkampioene bij de junioren, werd betrapt in mei 2005 tijdens een out-of-competitioncontro- le. Na een positieve contra-expertise ging in juni 2005 haar voorlopige schorsing in. Mantsjorova, tijdens de Spe len van 2004 in Athene zestiende in de vrouwentwee, mag na juni 2007 weer aan wedstrijden deelnemen. GPD GENEVE - Het internationaal olympisch comité heeft oud-tennisster Gabriela Sabatini onderscheiden met de ti tel 'vrouw in de sport' in 2006. Ze krijgt de eretitel voor haar inzet om het tennis in Argentinië te promoten. Sabat ini, die in 1996 stopte met tennissen, financierde onder meer een tennisprogramma voor jeugd. In het kader van de internationale vrouwendag kregen nog vijf andere vrouwen een onderscheiding, onder wie de Zuid-Koreaan- se oud-tafeltennisster Elisa Lee. ANP CHENGDU - Dicky Palyama heeft de tweede ronde van de China Masters in Chengdu bereikt. De badmintonner ontdeed zich in de eerste ronde met 21-15 21-9 van de Ja panner Naganïshi. In de tweede schifting treft Palyama het niet met de Chi nees Lin Dan als tegenstander. De Aziaat is nummer één van de wereld. Ook Mia Audina en Yao Jie doen mee in China. Zij hadden in de eerste ronde een bye en komen vandaag voor het eerst in actie. ANP TOKIO - Tokio stelt zich kandidaat voor de organisatie van de Olympische Spelen 2016. Het nationaal olympisch comité van Japan, dat moet kiezen tussen Tokio en Fukuo- ka, doet in augustus een voordracht aan het Internatio naal Olympisch Comité. Tokio organiseerde in 1964 de Zo merspelen, in 1972 (Sapporo) en 1998 (Nagano) was Ja pan gastheer van de Winterspelen. Het IOC beslist in 2009 welke stad de Spelen van 2016 krijgt. GPD/RTR STUTTGART - De Oezbeekse turnster Oksana Tsjoesovi tina heeft de Duitse nationaliteit aangevraagd: De 30-jari- ge voormalig olympisch kampioene woont en traint al drie jaar in Keulen. Als haar nieuwe paspoort snel af komt, kan ze half oktober al voor haar tweede vaderland meedoen aan het WK in Aarhus. ANP/DPA WOERDEN - Jan Berendsen gaat deze zomer aan de slag bij volleybalbond NeVoBo. De trainer van de vrouwen van Pollux zal als bondscoach het nationale te'am voor meisjes onder achttien jaar gaan begeleiden. Met een trai ningsprogramma, stages en onder meer het achtlanden- toemooi in Genève zal hij de selectie gaan voorbereiden op het EK-kwalificatietoernooi in januari 2007. ANP door Norbert Kleinherenbrink DEN BOSCH - Aanvoerder Jeroen Delmee neemt na het we reldkampioenschap hockey in Duitsland (6-17 september) af scheid van Oranje. „Dan is het de hoogste tijd voor andere din gen. Een sociaal leven bijvoor beeld. Daar komt nu weinig tot niets van terecht. Als ik iets met mijn vriendin of vrienden wil doen, kan dat alleen als ik mijn agenda trek. Dat is niet erg, maar eens is het mooi geweest." Delmee (326 interlands) vierde gisteren -in Den Bosch zijn 33e verjaardag met spierpijn in rug, schouders en benen. De gedron gen middenvelder had bij Oran je net twee trainingsdagen met voornamelijk krachtoefeningen op Papendal afgewerkt. De spe ciaal uitgenodigde atletiektrai- ner Henk Kraaijenhof nam de in ternationals stevig onder han den. „Ik heb weer een paar nieu we dingen geleerd op het gebied van krachttraining. En dat op mijn oude dag", grinnikte Del mee, die dertien jaar geleden de buteerde in Oranje. „Kraaijen hof is kundig en enthousiast. Zijn aanpak sloeg goed aan." Met intensieve krachttrainin gen, drie tot vier keer per week inclusief individuele program ma's, wil Oltmans zijn selectie klaarstomen voor een zware zo mer. Na de voorbereidende toer nooien in Maleisië en Hamburg wachten de Champions Trophy in Terrassa (Spanje) en het WK in Mönchengladbach. „We wil len het fitste team uit de Neder landse hockeyhistorie worden", betoogde Delmee, die met Oran je vier keer op zilver bleef ste ken bij de laatste vier grote titel- toemooien. „Dat is hard nodig in het huidige tophockey als we weer op de hoogste tree van het podium willen staan. Conditie en kx-acht spelen een steeds gro tere rol. Als we fysiek top zijn, kunnen we ons technische sur plus beter benutten." Delmee wil na het afscheid bij Oranje in september nog wel een jaar hockeyen in de hoofd klasse bij Den Bosch. „Ik speel nu al zo lang op het hoogste ni veau. Dan is het niet vei'standig meteen helemaal te stoppen. Een jaartje afbouwen lijkt me beter, ook om te wennen aan mijn nieuwe leven zonder Oi'an- je. Ik ga ook zeker iets doen op trainersgebied want daar liggen later mijn ambities." Maar eerst wil hij zijn loopbaan bij Oi-anje een passend slot ge ven. Hij is maar elf inteiiands verwijderd van het recordaantal van Jacques Brinkman, die op 337 uitkwam. „Ik denk dat ik de 350 kan halen." ANP Tier jaar geleden was Klaartje Zuiderbaan deelnemer aan de Volvo Ocean Race. De toen 29-jarige Terneuzense ivas één van de stuurvrouwen van de Anier Sports Too, een boot met huter vrouioelijke opvarenden. Zuiderbaan woont en werkt nu "i Rotterdam en bekijkt de zeil race rond de wereld vanaf de wal. Vandaag vertelt ze over de veiligheid aan boord en over het vlot van de vierde etappe, van Wellington naar Rio de Janeiro. ROTTERDAM - Het schip dat zich als een van de beste voorbe reidde op dc Volvo Ocean Race heeft weer grote tegenslag. De Movistar kreeg vlak voor 't ron den van Kaap Hoorn een groot waarschijnlijk in de bevesti- iP'rg van de beweegbare kiel. Het schip van Bouwe Bekking is gebouwd in Australië en had als test juist deze etappe al eerder gevaren. Daarin vestigde de boot nota bene een snelheidsre cord. De Movistar vaart na een noodreparatie in Ushaia, Argen tinië weer, maar is kansloos voor de eindzege. Het had wei nig gescheeld of de zeilboot was gezonken. Dat het niet gebeur de, was vooral te danken aan de zware pompen die de organisa tie net verplicht had gesteld. Met de pompen die wij vier jaar geleden aan boord hadden, was het waai'schijnlijk niet gelukt het water zo snel weer uit de boot te krijgen. Op de dag dat de Movistar het lek kreeg, was de oi'ganisatie net op bezoek in Rotterdam om de accommodatie van de tussen stop in juni te bekijken. Die mensen waren ontzettend blij dat ze die beslissing over de pompen hadden genomen. De or ganisatie stelt meer eisen aan de veiligheid aan booi'd. Iedere deelnemer moet een tweedaagse cursus volgen over overleven op zee en minstens twee beman ningsleden moeten een medi sche cursus gevolgd hebben. Elk schip moet een veiligheidsplan hebben. Je moet bewijzen dat 't wei'kt. Voor het begin van de ra ce moet je enkele veiligheids functionarissen meenemen die kijken hoe je problemen oplost. Bijvoorbeeld hoe je iemand die overboord geslagen is uit zee redt. Of hoe je de stormzeilen zet. De mensen van de organisa tie, geven daarbij tips. Wij had den veel aan één van die tips. Dankzij hen konden we bepaal de zeilen makkelijker hijsen. Daarnaast moet je verplicht en kele dingen meenemen. Redding- vesten, twee ï-eddingsvlotten en zogenaamde lifelines, een sooi't harnassen die je vast kunt ma ken aan lijnen die over de boot lopen. Als een golf over het dek slaat, word je dan niet wegge spoeld. Verder een noodrant soen water in een verzegelde tank, waterdichte zakken met vuurpijlen, een hand-waterma- ker en zeebisquit, een reserve gps-met batterijen, diïe water dichte kisten met medicijnen en dus zware waterpompen. En je moet vooraf laten zien dat het schip zeewaardig is. Verder moe ten er drie waterdichte compar timenten zijn, die moeten voor komen dat de boot kan zinken. De ABN AMRO 1 ligt weer ruim aan kop, maar het is nog niet ze ker of het schip als eei-ste in Rio arriveert. De schepen varen nu in de tropen, waar het zoeken is naar een zuchtje wind. De laat ste twee dagen wordt er aange geven dat de eei'ste boot over twee dagen in Brazilië wordt vei-wacht. Het schiet dus niet op en in deze omstandigheden kun nen de posities snel wisselen. Vier jaar terug deden we met ons schip tien uur over de laat ste drie mijl. Er was nauwelijks wind, de stroming was ongun stig en we kwamen amper van onze plaats. Heel frustrerend. We waren al in Rio, kregen lek kere dingen aangeboden uit bootjes om ons heen. Iets aanne men mocht niet. Dat zou diskwa lificatie hebben betekend. (Advertentie) „tank voor een eorrièr.mov. vind ]e *1 de PZC en 08 bCStk T^ePZC heeft het meest complete en actuele aanbod van |0bTr" jouw regio. Snel en gericht naar een leuke (vaste) baan "OIJ.,—— p mbo- en hbo-niveau. 't Betere werk/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 51