Proces terreurgroep nadert eind Kinderen in Zambia krijgen les via radio op zonne-energie Van Aartsen Elke dag telt voor christen-asielzoeker Voor rechtsfilosoof Ellian is de Hofstadgroep een déjd vu 9 maart 1956 donderdag 9 maart 2006 Enkele uren nadat hij nog had opgemerkt 4 de verkiezingsnederlaag van de VVD eigenlijk nog wel was meegevallen, tradji zias van Aartsqn af als fractievoorzitter van zi1 partij in de Tweede Kamer. Hij had voor zichzf een ondergrens gesteld: 100 gemeenteraadszete verlies zou nog acceptabel zijn, maar het werd; er 128. Als die drempel de reden was, is dat hoog merkwaardig. Ook al werden alle landelijj coMeeën ingezet tijdens campagnes voor de meenteraadsverkiezingen, steevast beweerd? ieder dat het hier toch echt om gescheiden zak? ging. Ook over het verlies van het CDA zei fracti- voorzitter Verhagen dat dit geen consequent^ heeft voor het kabinet. „Het gaat hier immerso; gemeenteraadsverkiezingen." Bij de WD zoug nederlaag op gemeentelijk niveau dan wel gevj gen moeten hebben voor de voorzitter van de ÏW de Kamerfractie? Nee, het lijkt slechts een geschikt moment omi handdoek in de ring te gooien, want de positievs Van Aartsen stond al veel langer onder druk. D gedegen en ook door tegenstanders geprezen pol cus heeft sinds zijn aantreden als fractievoorzitt; in 2003 alleen maar akkefietjes gekend die he keer op keer beschadigden. Zo kon hij niet verhit, deren dat VVD-staatssecretaris Annet Nijs veld moest ruimen, dat Ayaan Hirsi Ah voortdc i rend uit de pas liep en met partijgenoten (onde wie Hans Wiegel) in botsing kwam en dat Geer Wilders met veel kabaal uit de fractie stapte e voor zichzelf begon. Daarnaast verbaasde Vt Aartsen Kamer en kabinet door opeens tegen lit rekeningrijden te zijn, openlijk te twijfelen aanè capaciteiten van premier Balkenende en dienste rorismebestrijding 'laks en naïef' te noemen. Omdat hij ondanks alles een laconieke en arrogas te pose aannam, groeide de weerzin binnen de par tij. Het WD-congres ontnam hem al in 2004d kans om zichzelf 'politiek leider' te noemen, k hij zelfs een beroep deed op de oude Wiegel oe hem in de aanloop naar de Kamerverkiezingg van 2007 te steunen, was het ultieme bewijs da het gedaan was met Van Aartsens rol als aanvoer der. Met een jaar voor de boeg kan een nieuwe frac tievoorzitter de scherven gaan opruimen. Het orakel uit Diever zal zich daar niet actief ma bemoeien. Eindelijk is het hoge woord eruit: Wie gel keert niet terug naar Den Haag. Voor de VI was dat gisteren het tweede goede bericht op ee: katerige dag na een slechte verkiezingsronde. door Ferdi Schrooten Om te tonen dat hij niet buigt voor terreur volgde Al'shin Ellian (40) omringd door bodyguards wekenlang het pro ces tegen de Hofstadgroep. De rechtsfilosoof, op 17-jarige leef tijd gevlucht voor de ayatollahs van Iran, voelde zich meerma len bedreigd. Morgen, bij de uit spraak, hoopt Ellian de Hofstad leden en hun aanhang voor het laatst te zien. Hij kreeg de voorbije weken in de extra beveiligde rechtbank in Amsterdam-Osdorp heel wat vij andige blikken toegeworpen. Van verdachten, maar ook van hun sympathisanten die net als hij op de publieke tribune ach ter kogelvrij glas het proces volgden. Steevast zat Ellian vooraan, naast de deur, met gewapende persoonsbeveiligers voor en ach ter zich. „Het zijn geen vrienden van me", zegt de rechtsfilosoof van de Universiteit Leiden over de verdachten. Hij spreekt van 'dreigende momenten'. Al op de eerste zittingsdag liet een broer van een van de ver dachten zich gewelddadig over Ellian uit. Moslima's keken hem vol haat aan. „Alsof ik in een eerder leven een huwelijksaan zoek van ze had geweigerd." De ijzige blik van Jason W., die in het Haagse Laakkwartier agenten verwondde met een gra naat, gaf Ellian de kriebels. „Als zo'n jongen zegt dat ho mo's gedood mogen worden, gaat daar een enorme dreiging van uit. Dit soort figuren is een gevaar voor de samenleving." Ellian wil duidelijk maken dat hij voor niemand bang is. „Ik ben geen watje. Dergelijke types heb ik ook in Iran meegemaakt, in een vorig leven", zegt hij over de tijd dat hij zich in Iran met vrienden in parken uitsprak te gen het moslimfundamentalis me. Hij moest vluchten om zijn verzet tegen de 'politieke islam'. Ruim twee decennia later gaat hij in Nederland opnieuw de confrontatie aan met de 'barba- M ren', die hij in Iran juist wilde ontlopen. Types als Nouriddin el F., opgepakt met een schiet- klaar machinepistool op zak. „Jongens met een stoer, cri mineel verhaal. Hezbollah- typetjes. Gevaarlijk, voor ons al lemaal." Bewijs voor een criminele orga nisatie met terroristisch oog merk, de kernaanklacht in het proces, ziet Ellian voldoende. Thuis bij Mohammed B., de moordenaar van Theo van Gogh, draaide volgens justitie alles om diens gewelddadige ide ologie. Ellian: „Bij die huiska merbij eenkomsten kwamen geen gewone religieuze mensen. Mohammed B. vindt dat bespot ters van de profeet dood moe ten. En eigenlijk iedereen die kritiek heeft op zijn ideologie." En dan is er nog een dodenlijst, beschikten kernverdachten over wapens en zijn er voldoende ge tuigen en afgeluisterde gesprek ken die het gevaar van de groep aantonen, zegt Ellian. „Zo'n Nouriddine el F., die men sen meeneemt naar het bos om daar wat te gaan schieten! Cru ciaal, die getuigenverklaringen. Die hebben mij er van overtuigd dat hier echt iets heel gevaar lijks aan de hand was." De advo caten wuiven veel belastend ma teriaal weg als onbetrouwbaar en ongeloofwaardig. Getuigen zouden gestoord zijn of er be lang bij hebben verdachten zwart te maken. De strafeisen - tot twintig jaar cel - zouden vol strekt overtrokken zijn. Ellian is er niet van onder de indruk. Sterker: hij verwijt het gros van de Hofstad-advocaten een wan prestatie te leveren.' „Sommige getuigen zijn ronduit knullig ondervraagd. Een duide lijk afgesproken strategie tus sen advocaat en cliënt ontbrak vaak." 'Schandalig' vond hij het optreden van 'broeder' Samir A., door de verdediging opgeroe pen als ontlastende getuige. „Zijn verklaring pakte ave rechts uit-toen hij zei: 'We ver werpen jullie en jullie systeem, we haten jullie'." Volgens Elli an was dat een fout van Samir A.'s raadsman, die ook twee Hof stadverdachten bijstaat. Heksenjacht Een aantal advocaten lijdt aan te veel engagement, meent de rechtsgeleerde: „Sommigen identificeerden zich wel erg met hun cliënt. Ze gebruikten ter men als 'heksenjacht' en 'poli tiek proces'. Je beledigt de recht bank en wat bewijs je? Niks. Re gelrechte terroristen in Afgha nistan bestempelden ze zelfs als vrijheidsstrijders. Hallo! Sommige verdachten waren be ter af geweest met een andere advocaat, meent Ellian. Volgens hem heeft de Orde van Adoca- ten verzuimd verdachten dat ad vies te geven. „Als de rechters verdachten vrijspreken, heeft dat - uitzonderingen daargela ten - niet met de kwaliteit van de verdediging te maken. Ik zou eerder zeggen: chapeau voor de Hofstadgroep. Ze hebben zelfs advocaten voor hun zaak weten te ronselen." GPD Afshin Ellian: ,,Ik ben geen watje. Dergelijke types heb ik ook in Iran meegemaakt, in een vorig leven", sprak tegen het moslimfundamentalisme. Hij moest vluchten om zijn verzet tegen de 'politieke islam'. zegt hij over de tijd dat hij zich in Iran met vrienden in parken uit- foto Roland de Bruin/GPD door Ernst Jan Rozendaal De Tweede Kamer houdt vandaag een spoeddebat over de weigering van minis ter Verdonk (WD, Vreemde lingenzaken en Integratie) voorlopig geen uitgeproce deerde christelijke asielzoe kers terug te sturen naar Iran. De halstarrigheid van de minister is onbegrijpelijk. Drie weken geleden nam. de Kamer in grote meerderheid een motie aan die was inge diend door CU-Kamerlid Hui- zinga-Heringa. Strekking was dat voormalige moslims uit Iran die in Nederland wa ren bekeerd tot het christen dom niet mochten worden uit gezet. Eerst moest de Kamer zich uitspreken over het re cente ambtsbericht van Bui tenlandse Zaken waarin de ac tuele situatie in het moslim land op een rijtje is gezet. Vorige week liet Verdonk we ten geen reden te zien zich aan de motie te houden. Ze maakt daarmee een duidelijk onderscheid tussen christelij ke en homoseksuele asielzoe kers uit Iran. Voor de laatste categorie gold sinds vorig jaar een tijdelijke stop op uit zettingen, omdat in Iran twee homoseksuelen waren opge hangen. Naar aanleiding van het jongste ambtbericht van Buitenlandse Zaken heeft Ver donk weliswaar besloten dit moratorium op uitzettingen van homoseksuele asielzoe kers op te heffen, maar an ders dan bij de christelijke asielzoekers is ze bereid nog niemand uit'te wijzen zolang de Kamer zich niet over het ambtsbericht heeft uitgespro ken. Vrijwel alle fracties in de Tweede Kamer - Verdonks eigen WD uitgezonderd - hebben grote moeite met de opstelling van de minister. Die is ook nauwelijks te be grijpen. Bewijzen Ongetwijfeld is Verdonk bang' voor precedentwerking. Het is lastig te controleren of iemand homoseksueel is en misschien nog wel moeilijker of iemand zich tot het chris tendom heeft bekeerd. Wat moet iemand als Mehdi Hoos- hyar, de Vlissingse asielzoe ker die bijna twee maanden in hongerstaking was, doen om te bewijzen dat hij. chris ten is? Wat moet hij nalaten, zodat kan worden bewezen dat hij het niet is? Toch zou het logischer zijn wanneer Verdonk geen enkel risico nam. Als minister van Integratie moet zij als geen ander staan voor de vrijheid van godsdienst. Ook dient zij pal te staan als iemand van wege zijn of haar seksuele ge aardheid dreigt te worden ver volgd. In haar brief aan de Ka mer schrijft de minister zelf dat in Iran de doodstraf staat op homoseks. Hoe is het moge lijk iemand die homoseksueel is terug 'te sturen naar zo'n land? Over christenen schrijft Verdonk dat zij in Iran niet worden vervolgd, maar wil len ze zeker weten dat ze niet lastig worden gevallen, dan kunnen ze hun geloof maar beter in stilte belijden. Een democratie als Nederland dient in zo'n grijs gebied een duidelijke streep te trekken. Het is duidelijk waar die moet" lopen: daar waar men senlevens in het geding zijn en daar waar democratische grondbeginselen met voeten worden getreden. Dat het moeilijk is om te be oordelen of mensen de boel niet flessen als ze beweren ho moseksueel of christelijk te zijn, is geen reden hele catego rieën het verblijf in Neder land te ontzeggen. Helemaal onverklaarbaar is dat Verdonk niet eens een voorlopige stop op de uitzet ting van asielzoekers wil, tot dat de Kamer zich heeft uitge sproken over het ambtsbe richt over Iran. Over wat voor periode hebben we het? Da gen, misschien weken. Daar na kunnen mensen altijd nog worden uitgezet, als daar re den toe is. Maar een weg te rug bestaat niet. Daarom dient Verdonk zich vandaag in een spoeddebat verantwoorden, waarna met een wordt gestemd. Elke dag dat het langer duurt voor ze zich in de Kamer verant- woórdt, is een dag waarop een christelijke asielzoeker kan worden uitgewezen, met mogelijk fatale gevolgen, BALLONNEN - Zweden heeft protest aangetekend tegen de Amerikaanse ballonnen die op Noors grondgebied worden op gelaten. De ballonnen zijn uit gerust met een radio, een kompas en fotoapparatuur en kwamen neer in Zweden, VLIEGTUIGEN - De KLM heeft twaalf Lockheed Electra vliegtuigen besteld. De vlieg tuigen bieden ruimte aan maximaal 86 passagiers en kan 750 kilometer per uur vlie gen, Behalve de Electra's ver wacht de KLM nog een aantal DC7-, DC8- en Fokker Friend- ship-toestellen. EMIGRANTEN - De Zeeuwse voorlichter voor emigratie naar Australië gaat vier maan den naar Australië om zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken daar. Ook zal hij er contact hebben met de autoriteiten over de mogelijk heden voor Nederlandse immi granten. VASTGELOPEN - De Gro ningse kustvaarder Metropole is in het Nauw van Bath aan de grond gelopen. De sleper En avant XVI van Muller in Terneuzen staat klaar om assis tentie te verlenen. De kapitein wijst de hulp nog af. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L, Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax; (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t'/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00.uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t' per kwartaal: 59,75. 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pze.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hei einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1.25 zaterdag: 1,80 Alle bedragert zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens ir het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes); Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v yv.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij,Provinciale Zeöuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De dooi u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)adminlstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pi°' ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gesnlecteci- de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC.k' zersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot rir WGGGNGR De kinderen zitten onder een guave- boom rond de op zonne-energie wer kende radio, en volgen lessen rekenen en biologie. Hier zit Zambia's toekomstige ge neratie dokters, accountants, advocaten en zakenmensen. Duizenden kinderen die geen geld hebben voor de privé- of staats scholen en anders op straat zouden eindi gen, volgen tegenwoordig informele lessen, waarbij de radio de hoofdrol speelt. Vrijwilligers met de zogeheten Freeplay Li feline-radio's en zelf gefabriceerde school borden geven door heel Zambia les. De les sen zijn van cruciaal belang voor het land, onder meer omdat door aids meer onderwij zers overlijden dan er nieuwe opgeleid kun nen worden. Twintig procent van de bevol king is besmet met het hiv-virus of heeft aids en er zijn ruim achthonderdduizend aidswezen, van wie de meesten niet naar een gewone school kunnen. Het schoolradioprogramma werd vijf jaar geleden geïntroduceerd door de Britse lief dadigheidsorganisatie Freeplay Founda tion, in samenwerking met het Zambiaanse ministerie van Onderwijs en diverse interna tionale en lokale partners. Er zijn nu ruim vierduizend Freeplay ra dio's, met behulp waarvan les gegeven wordt in basisschoolvakken op zo'n acht honderdvijftig centra in het land. Directrice van de Freeplay Foundation, Kristine Pear son zegt dat er tot nu toe ruim honderddui zend Zambiaanse kinderen bereikt zijn. Veel families kunnen zich de 130 euro schoolgeld per kind per jaar niet permitte ren. Zo'n vijfenzestig procent van de bevol king moet rondkomen van vijfentachtig eu rocent per dag. Springplank De zeventienjarige Mwale, die les krijgt via het programma 'Leren op Taonga Markt', denkt dat hij net zo goed les krijgt als de kinderen op officiële scholen. „Taongo geeft velen van ons hoop. Ik gebruik het program ma als springplank om grote dingen in mijn leven te bereiken", zegt de jongeman.. Bijna eenderde van de leerlingen van Taongo is wees. Velen hebben vanwege armoede of iso lement nooit eerder les gehad. In veel Afrikaanse landen vormen radio's het hart van het gemeenschapsleven en de enige bron van informatie. Slechts enkelen Zambiaanse kinderen krijgen les met behulp van een radio die werkt op zonne-energie. hebben een tv hebben en een groot deel van foto Shapi Shacinda/RTR de bevolking is analfabeet. In Zambia wor den de Freeplay radio's ook gebruikt om lair te zijn onder de bevolking. De kinderen schooltijd te gebruiken voor gemeenschaps informatie over de bestrijding van aids te zijn erg blij met de lessen en hun ouders projecten", aldus Pearson, geven en hoe de landbouwproductie verbe- ook", zegt vrijwilligster Mwenya Mvula. De directeur van de middelbare staats- terd kan worden. Directrice Pearson hoopt Van de eerste lichting scholieren die onder school in Ngwelede, Givers Nyoni, is onder eind dit jaar nog eens vierduizend radio's het Taonga-systeem examen aflegde, kwali- de indruk van de prestaties van voormalige extra te kunnen verspreiden ën in totaal ficeerde zeventig procent zich voor het Taonga-leerlingen op zijn school. „Deze kin- honderdzestig'duizend mensen te kunnen be- voortgezet onderwijs. „Het programma is zo deren doen het erg goed, vaak nog beter dan reiken. succesvol, dat sommige centra ook volwas- de andere leerlingen, omdat ze volwassener „Het Taong'a-programma blijkt erg popu- sen de kans geven de Lifeline radio's na zijn." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4