PZC Lawaaiig groot onderhoud Dow Kan het niet anders? Acht kandidaten op eigen kracht in gemeenteraden Sala pleit voor onafhankelijke informateur Robotten op het Zeldenrust-Steelantcollege Jerneuzens bedrijf voert inspectie uit aan naftakraker Garage besmeurd Aanpak Oosthof Kloosterzande Voordracht lintjesregen Hulst Cees Freeke is teleurgesteld Vlissinger vrijgesproken zeeuwse almanak Anoniem Redactie: 0113-315649 vvww.pzc.nl Podbut31,4460 AA Goes £5ewMidXdénSand: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 9 maart 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen jfrnrJan van Zuilen TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen neemt zaterdag een van haar drie naftakrakers uit bedrijf. Het stopzetten zal, waarschuwt Dow, zorgen voor enige overlast voor de omge ving. Zo zal zaterdag enkele uren langde vlam boven de affakkel- pijp veel hoger zijn dan normaal en tot in de verre omtrek te zien zijn Ook moet rekening worden gehouden met geluidsoverlast. Dat geluid in de vorm van een bulderend lawaai wordt veroor zaakt door het toevoegen van stoom tijdens het affakkelen. Dat is nodig om ervoor te zor gen dat de resten nafta in de kra ker'schoon' verbranden en geen roet vormen. Het stopzetten begint zaterdag morgen om stipt acht uur. Het proces zal naar schatting een uur of vijf duren. Daarna moet het affakkelen geleidelijk gin der worden en zal ook het gebul der van het stoomblazen afne men, Het uit bedrijf nemen van de naftakraker is nodig voor het uitvoeren van wettelijk ver plicht periodiek onderhoud en hel inspecteren van de installa tie. Een karwei waar heel wat bij komt kijken, vertelt D. Schip per, productieleider van de drie naftakrakers van Dow. „De hele installatie moet uit elkaar. Wer kelijk elk schroef moet losge draaid worden en dus ook weer worden vastgezet." De bedoeling is dat de klus in vijf weken wordt geklaard. Vol gens de planning wordt de nafta kraker dan op vrijdag 14 april Advertentie weer in bedrijf genomen. Het op starten zal, net als het stopzet ten, gepaard gaan met overlast door affakkelen. Om het karwei in vijf weken te klaren wordt zeven dagen per week dag en nacht doorgewerkt. Gemiddeld zullen dagelijks zo'n 500 mensen ermee bezig zijn, 350 van buiten het bedrijf en 150 van Dow zelf. Die laatste zijn er vooral om toezicht te hou den. Op piekdagen zal het aantal mensen dat met de naftakraker bezig is, zelfs kunnen oplopen tot duizend mensen per dag. Het uit bedrijf nemen van de naftakraker heeft volgens Schip per geen gevolgen voor de pro ductie van de andere fabrieken van Dow. Die krijgen hun grond stoffen - de naftakraker produ ceert ethyleenkorrels voor verde re verwerking tot plasticproduc ten - van de twee andere kra kers op het Dow-terrein. Het gaat wel ten koste van de af- deDRVKKERY vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met maissoep, wrap chili en vers fruit €12,50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 Markt 511 Middelburg T0118 886 886 www.de-drvkkery.nl NIEUW- en SINT JOOSLAND - In een openstaande garagebox aan de Hoge Stelle in Nieuw en Sint Joosland is gistermiddag 1,5 tot 2 liter olie gegooid. Die kwam terecht op de betonvloer en tegen de achterwand. De door de leerlingen van het Zeldenrust-Steelantcollege gemaakte robots worden op een tafel gekeurd. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De ene robot is de andere niet. Neem bijvoorbeeld Robin, het staccato sprekende koekblik met een wekker als hoofd uit de befaamde kinderserie Bassie en Adriaan. Die ging ondanks zijn simpele voor komen als robot door het leven. Maar als hij gisteren al het robotgeweld in het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen had gezien, zou hij ongetwijfeld nog maar één ding kunnen uitbrengen: 'A-dri-aan, hel-lup! Er zijn hier ech-te ro-bot-ten!' Zo'n 220 leerlingen van de tweede klassen, van vm- bo-basis tot en met havo, gingen gistermiddag de strijd met elkaar aan met zelfgemaakte robotten. De wedstrijd was de finale van een vakoverstijgend pro ject van techniek, natuurkunde en het nieuwe vak technologie. Door het bouwen, aanpassen en verande ren van robotten moesten leerlingen ervaren dat na tuurkunde en techniek nauw met elkaar zijn verwe ven. „Door dit pi'oject van het bureau Top van de Fon- tys Hogescholen zien leerlingen dat natuurkunde veel meer is dan een theoretisch vak. Het bouwen van een robot betekent namelijk meer dan zomaar iets in el kaar knutselen. Je moet ook weten waarom en hoe iets werkt", zei techniekdocent Kees Somers. „Juist het be wegende aspect van een robot schrikt veel leerlingen af. Een robot maken? Da's veel te moeilijk, riepen veel leerlingen. Echt, dat komt puur door de beweging van het apparaatje. Want neem ter vergelijking eens een mobiele telefoon. Daar kunnen ze allemaal wél met een probleemloos mee omgaan", aldus Somers. Het gros van de leerlingen kreeg zijn robot wel dege lijk aan het wandelen. In een drukke kantine beoor deelden de juryleden Somers, Hans Bos (docent) en Ti tus Frankemölle (rector) de robotjes op technisch ver nuft en creativiteit. Een colablik als harnas, een boer- ka als kledingstuk, een stuk ijzer op pantoffels... het kon de scholieren niet gek genoeg zijn. „Mijn vriendin Suzanne en ik wilden onze robots als Playboy-bun ny's uitdossen. In zo'n outfit hebben we namelijk vori ge week carnaval gevierd. Maar na verloop van tijd foto Peter Nicolai bleek dat zo'n creatie best moeilijk was om te maken. Dus is het maar een fleurige vlinder geworden", vertel de leerlinge Anna Doorns. Niek Fermont (13) had thuis nog een stukje goudkleu rig karton liggen. „Toen begon ik maar wat te knip pen en opeens had ik een kroontje. En dus werd mijn robot een koning." Zijn klasgenoot Leroy den Duik plantte op de kop van zijn robot een spin. „Ik winnen? Welnee, dat ding ziet er niet uit en hij loopt nog scheef ook!" Nicky Verburg deed met een fraai uitgedoste heksrobot een gooi naar de creativiteitstrofee, maar was wel zo eerlijk om een deel van zijn geheim prijs te geven. „Het meeste heb ik zelf gedaan, maar mijn moe der heeft de kleding genaaid." Dat mocht niet baten, want havo-leerling Quincy Poortvliet toonde zich in beide categorieën opper machtig. Zijn als beer verklede robot won niet alleen de originaliteitsprijs, maar bleek ook nog eens in staat om de grootste afstand af te leggen. Het beertje wan delde onafgebroken drie meter. Dat was ver genoeg voor de hoofdprijs: een mp3-speler. (Advertentie) door René van Stee TERNEUZEN - De nieuwe ge meenteraden in Terneuzen, Hulst en Sluis tellen acht leden die met voorkeurstemmen een zetel hebben bemachtigd. In Terneuzen neemt Jaap Schee- Ie uit Zaamslag de plaats in van oudgediende Fons Kesbeke uit Axel. Scheele stond negende op de kandidatenlijst van zijn par- hj- Ronald Noët uit Sas van Gent, nummer vijf op de VVD-lijst, haalde het van Jan van Harmeien uit Axel ®'j Top/Gemeentebelangen 'laait Ellen Mekkaoui-de Neef uit Terneuzen de gemeenteraad niet. Zij stond nummer twee op de lijst van haar partij, maar ein digde slechts op de achtste plaats met 165 voorkeurstem men. Haar plaats wordt ingeno men door Jos Verdurmen uit Zaamslag. Opvallend genoeg bleek de Sasse lijsttrekker frank van Hulle van Top/ Ge meentebelangen niet het popu lairst bij de partijaanhang. Hij Kveeg 579 stemmen, aanzienlijk minder dan de 661 voor Giel van Boom uit Hoek. Ook andere kandidaten van Top/Gemeen- kregen veel voor keurstemmen. Zo behaalde Peter Snoodijk uit Axel een sco re van 492. J0 Baart uit Terneu zen was goed voor 341 stemmen. Op Bram Stoffels (Terneuzen) en Marijke Hemelsoet-de Jaeger (Westdorpe) brachten respectie velijk 217 en 214 kiezers hun stem uit. In de gemeente Sluis komt Ro nald de Croock (CDA) uit Eede met voorkeurstemmen in de ge meenteraad. Daardoor valt Leo Verpaalen uit Oostburg buiten de boot. In Eede is Gemeentebelangen weer de grootste geworden. Vol gens de krant van gisteren had de partij maar 23 stemmen, maar dat aantal was voor de voormalige partner WD. Ge meentebelangen haalde 221 stemmen op d'Ee. Niet genoeg voor een extra zetel overigens. Lijsttrekker William Gijsel is niet echt ontevreden, maar geeft toe dat hij met de twee aanwins ten Jacky Boogaard en Bram Bastihg op een extra zetel had gehoopt. In Pluist verovert Jules Ver- eecken uit Clinge een zetel voor het CDA ten koste van Adri Tot- té uit Sint-Jansteen. Gerrit Naessens uit Hulst van Groot Hulst/Gemeentebelangen moet zijn zetel inleveren ten fa veure van Piet de Cock uit Nieuw-Namen. Ook Frangois Hoefnagels uit Hulst, dertigste op de lijst van de PvdA, behaalt op 'eigen kracht een raadszetel. Jeanine van Dorsselaer-Weemaes uit Clinge moet voor hem wijken. Ronnie Roctus uit Kloosterzan- de komt namens Algemeen Be lang Iiontenisse in de Hulster ge meenteraad. Hij verdringt Toon Maas uit Kloosterzande. Door het verloop van de coalitie onderhandelingen kan de samen stelling van de drie raden nog veranderen. Want als er wethou ders uit hun midden worden ge kozen, schuiven 'afvallers' als nog door naar een raadszetel. Die vraag zult u zich als omwonende ongetwijfeld stellen wanneer u hinder ondervindt van de grote vlam boven ons terrein. Wij hebben daarvoor alle begrip. Want deze vlam die uit de zogenoemde fakkelinstallatie komt, gaat veelal gepaard met een brommend geluid en een felle gloed. Helaas luidt ons antwoord 'nee'. Want de fakkelinstallatie zorgt ervoor dat wij onze fabriek.en op een gecontroleerde en verantwoorde manier in en uit bedrijf kunnen nemen. Veilig werken staat bij ons te allen tijde voorop. En alleen op-deze manier kunnen wij voor ièdereen de veiligheid waarborgen. Op zaterdagochtend 11 maart nemen we één van onze naftakrakers uit bedrijf voor groot onderhoud. Tijdens dit proces, dat enkele uren in beslag neemt, moeten wij de fakkelinstallaties gebruiken. Wij doen er alles aan om de overlast tot een minimum te beperken. Mocht u desondanks toch hinder ondervinden, dan bieden wij u bij voorbaat onze excuses aan en vragen wij uw begrip voor de situatie. Meer informatie over fakkelen: www dowbenelux.com (Dow in de regio) E-mail: beneluxinfo@doW.com Handelsmerk van The Dow Chemical Company Leefstijl Transport Bouw Living. Improved daily. zet aan andere klanten en dat verlies kan, gelet op de pro ductiecapaciteit van de nafta kraker - zo'n 1500 tot 2000 ton ethyleen per dag, ofwel zo'n hon derd vrachtwagens - aardig op lopen. KLOOSTERZANDE - In Kloosterzande wordt maandag 13 maart begonnen met de aanpak van Oosthof. Een ge deelte wordt herbestraat en gelijktijdig worden een aan tal parkeervakken aangelegd. De werkzaamheden zullen, als de weersomstandigheden een beetje meezitten, ver moedelijk duren tot zaterdag 8 april. Tijdens de klus zijn enkele percelen een tijdje niet bereikbaar voor auto's. De bewoners worden hierover tijdig geïnformeerd. De ge meente Hulst stelt dat overlast zoveel mogelijk wordt in geperkt. HULST - Inwoners van de gemeente Hulst kunnen voor lintjesregen voor 2007 personen voordragen die in aan merking kunnen komen voor een Koninklijke Onderschei ding. De secretarie van de gemeente bekijkt of de verdien sten van de voorgedragen personen bijzonder genoeg zijn om beloond te worden met een lintje. De behandeling van een voorstel kost veel tijd. Daarom vraagt de gemeente haar burgers tijdig een voordracht te doen. Voor de uitrei king van een lintje volgend jaar moet het voorstel voor 1 augustus bij de burgemeester zijn ingediend. Gaat het om een uitreiking tijdens een andere gelegenheid, dan moet het voorstel minstens zes maanden tevoren naar de burgemeester zijn gestuurd. TERNEUZEN - Lijsttrekker Cees Freeke van de Lijst Cees Freeke (LCF) is zwaar teleurgesteld in de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen in Terneuzen. On danks een zeer intensieve campagne bleef hij steken op één zetel, net zoveel als in 2002 toen hij als nieuwkomer namens de Lijst Pim Fortuyn in de gemeenteraad kwam. Freeke had gerekend op minstens vier zetels. „Uit de ge luiden die ik de voorbije weken opving, hoorde ik voortdu rend dat wij goed bezig waren. Dan valt het nu bitter te gen. We hebben geen loon naar werken gekregen", aldus Freeke dinsdagavond. De LCF-voorman is desondanks niet uit het veld geslagen. „Ik heb mijn speeltje kunnen behouden en ik ga er weer volop tegenaan. Ze zijn dus nog lang niet van mij af." MIDDELBURG - Een veertigjarige inwoner van Vlissin- gen is gisteren in Middelburg vrijgesproken van de invoer van harddrugs. De rechtbank achtte niet bewezen dat de vondst van 445 gram cocaïne gelinkt kon worden aan de Vlissinger. Het pakketje, dat afkomstig was van de Neder landse Antillen, was bestemd voor een adres in Middel burg waar hij heeft gewoond. door Frank van Cooten SLUIS - Burgemeester Jaap Sa- la van de gemeente Sluis advi seert de coalitieonderhande laars tot het aanstellen van een onafhankelijk informateur. Het liefst een ervaren (oud-) bestuur der zonder binding met de ge meente Sluis. Sala doet dit voorstel in een openbaar advies aan de Coalitie onderhandelaars. Volgens een artikel van de Ge meentewet wordt de burgemees ter geïnformeerd over de uitkom sten van de collegeonderhande lingen en wordt hij alsdan in de gelegenheid gesteld zijn opvat tingen over voorstellen ten be hoeve van het collegeprogram ma kenbaar te maken. De Sluise burgemeester wil ech ter niet wachten. „De wettelijke bepaling schept weliswaar een formeel moment waarop de bur gemeester gehoord moet wor den, maar wil zijn mening wor den meegenomen in cle coalitie besprekingen, dan is het zaak dat hij zijn advies eerder onder de aandacht brengt van de on derhandelaars", stelt Sala in een brief aan de leden van de nieuwe gemeenteraad. Een onafhankelijk informateur is een van de punten waar Sala aandacht voor vraagt. In het complexe cluale bestuurssys teem zijn in de coalitievormings periode de rollen van de deelne mers volgens de Sluise burge meester immers lastig. „Zo'n informateur zou, naast oriënterende gesprekken met de nieuwe raadsfracties, informa tie kunnen inwinnen bij belang rijke sleutelfiguren binnen de Sluise samenleving, de gemeen tesecretaris en het management team." Sala pleit ook voor goede open bare verslagen van de coalitiebe sprekingen. „De gemeenteraad kan dan zijn controlerende rol in de komende vier jaar beter waarmaken en de bevolking kan kennisnemen van de wijze waar op de politici met de stembusuit slag zijn omgegaan." Sala adviseert verder de coalitie- onderhandelaars meer te delege ren aan het college om veel bur gervriendelij ker te werken. Dele geren betekent volgens Sala ove rigens niet dat de raad er niet meer bij wordt betrokken. Teamgeest Gelet op het inwonertal en de be stuurlijke agenda is de gemeen te Sluis volgens de burgemees ter met drie wethouders zonder meer goed bestuurbaar. Hij advi seert ook te kiezen voor een her kenbare 'teamgeestbevorderen- de' portefeuilleverdeling. De huidige verdeling wordt als one venwichtig en onnodig gecompli ceerd ervaren. Sala benadrukt dat hij zich niet bemoeit met politieke afwegin gen. „Dit advies is geschreven vanuit mijn kijk op de zaak, ge baseerd op de verantwoordelijk heden die ik op grond van de ge meentewet heb." De PvdA, de winnaar van de raadsverkiezin gen in Sluis, liet gisteren door schemeren de adviezen van Sala ter harte te willen nemen. Wie zei er nu dat stemmen anoniem is?' Zo'n stemhokje zou de privacy beschermen. Nou vergeet het maar. Die collega in dat Goese kan toor verkondigde met enige schroom dat hij op D66 had gestemd. Misschien wel een beetje tegen beter weten in, maar zijn partner had er nog al op aangedrongen. Toen de uitslagen van zijn kleine dorpje op Walcheren bekend werden, werd hij toch wel een beetje stil. Op D66 ivaren in dat dorpje welgeteld twee stemmen uitgebracht. Weg anonimiteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43