Domper na uitslag burgeradvies WAT ZET ZO'N STAPEL OUDE KRANTEN TOCH LEKKER. Zonnewijzer viert eeuwfeest met reünie Robotten op het Zeldenrust-Steelantcollege Blanco stemmee voor referendum theater kon wel Schouwburgdirecteur: Geen opera, geen musical, geen operette donderdag 9 maart 2006 door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Christelijke basisschool De Zonnewijzer uit Zonnemaire viert dit jaar het eeuwfeest. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan wordt gewerkt aan een reünie van oud-leerlingen, oud-leerkrach ten en oud-bestuursleden van de school op vrijdag 9 juni. De speurtocht naar oud-leerlin gen, leerkrachten en bestuursle den zou best wel eens een lasti ge kunnen worden, vermoedt Andrea Marteijn, lid van de feestcommissie die de reünie gaat voorbereiden. Ze legt uit dat er weinig archief materiaal over de school be waard is gebleven. „We hebben de reünie aangemeld bij de web site schoolbank.nl en verder ho pen we via via een heel eind te kunnen komen." In het kader van de reünie zoekt de feestcom missie naar oude klassenfoto's en enthousiaste oud-leerlingen die de namen bij de gezichten op die foto's kunnen plaatsen. Zowel oude als nieuwe klassen- foto's zijn welkom.' Ze worden op de website www.cbszonne- wijzer.nl geplaatst en reageren erop kan via Zonnewij- zerlOOjaar@hotmail.com. De feestcommissie hoopt dat deze manier van werken een sneeuw baleffect geeft en vrijdag 9 juni een fors aantal oud-leerlingen verwelkomd kan worden op de reünie. Welk programma de be zoekers van die reünie voorge schoteld krijgen, is nog niet be kend. Marteijn benadrukt dat het bij de reünie niet alleen gaat om leerlingen van de christelij ke basisschool. Oud-leerlingen van de in de jaren tachtig van de vorige eeuw opgeheven open bare basisschool in het dorp zijn eveneens welkom. De Zonnewijzer dankt zijn be staan aan dominee G. de Jonge die in maart 1905 een vurig plei dooi hield voor oprichting van een christelijke school in Zonne maire. Tot die tijd gingen de Zonne- mairse kinderen in Brouwersha ven naar school. Voor wie de tramkosten niet kon betalen, reed P. Meerse kinderen met paard en wagen naar school, dominee wist medestander! mobiliseren, een Bruse archito maakte enige schetsen. In t 1906 waren 30 leerlingen aanel meld en kon de bouw van j school - toen aan de Veerdijk, beginnen. Oktober 1906 opende de scfe# officieel haar deuren. In dei; ren zestig verhuisde men na!- de I. M. van der Bijlstraat waï de ruimte werd gedeeld meid openbare basisschool, Het leerlingenaantal was dot; de jaren heen sterk wisselend. Soms waren twee leerkracht,; nodig, maar er zijn ook tijden g. weest dat één onderwijzer al zes de klassen voor zijn rei; ning nam. Anno 2006 telt ft Zonnewijzer 70 leerlingen. MIDDELBURG - Op miniiuaa] twee stembureaus in Middel burg was niet bekend dat ei blanco gestemd kon worde; voor het burgeradvies. Kiezen is gevraagd om dan maarea keuze te maken. Blanco stemmen kon wel, ft knop zat naast het schermpje q de stemmachine waar de keen kan worden nagelezen, vlak te de herstel-knop. De bW co-knop kon voor zowel de ge meenteraad als het burgerad. vies worden gebruikt. Volgens J.P. Pouwer, die in Mid delburg verantwoordelijk h voor het verloop van de verkie zingen, is aan de mensen die op de stembureaus zaten, wel uitge legd dat blanco stemmen moge lijk was. Waarom zij de stem mers niet konden uitleggen hoe ze blanco moesten stemmen, is niet duidelijk. Toch zijn er kie zers die de blanco-knop hebbes weten te vinden. 159 van de 20.353 stemmen waren blanco In de uitslagen zijn ze meegeno men als ongeldig. De opkomst was bijna zeven pre, cent lager dan de opkomst vooi de raadsverkiezingen. door Nadia Berkelder - MIDDELBURG - De één is opge lucht: het lijkt erop dat het thea ter niet aan de Zuidsingel komt. De ander is teleurgesteld over de aanstaande verbouwing. Li- sette Clarijs en Gerard Peijs over liet burgeradvies. sen hebben gekeken naar het geld. Verbouwen was het goed koopste. Pats! Dat kiezen we." Clarijs vindt dat Middelburgers niet goed zijn voorgelicht. „Ze hebben gekozen op basis van verkeerde informatie. Als men sen hadden geweten wat het par keerterrein aan het Molenwater per plaats kost, dan weet ik niet of ze .dezelfde keuze hadden ge maakt. Ik moet zeggen dat ik nu al medelijden heb met de men sen aan het Molenwater. Die zijn er gaan wonen met het idee dat de schouwburg er weg zou gaan. Als woordvoerder van de belangenvereniging kan ik al leen maar zeggen dat ik het fijn vind dat de Zuidsingel niet als eerste naar voren is gekomen." Peijs zit met een probleem, zegt hij. „Ik weet niet of ik dit nog zie zitten. Daar moet ik nog eens heel goed over nadenken. Er is nog geen beslissing geno men, het college moet nog wor den gevormd, maar de eerste be richten zijn niet om te juichen. Zowel wethouder De Vries als de burgemeester zegt dat ze niet om de uitslag heen kunnen. Maar wie weet, als we een goed verhaalkunnen vertellen, wie weet." De theateraffaire begint voor schouwburgdirecteur Peijs zo langzamerhand op een nacht merrie te lijken. Eerst de ramp met de bouwput en na alle ellen de nu de conclusie dat de oude stadsschouwburg moet worden opgeknapt. „Ik vraag me -af of ie dereen die daarvoor heeft ge stemd de consequenties wel overziet", zegt hij. Voor Clarijs, die als woordvoer der van belangenvereniging Van A tot Z de belichaming is van het verzet tegen het theater, lijkt de nachtmerrie eindelijk voorbij. „Wij willen zo snel mo gelijk van de put en de verpaupe ring van de buurt af. Maar we zijn er nog steeds niet. We zitten nog steeds met die bouwput. Straks krijgen we weer allerlei inspraak over de woningbouw plannen en procedures." Aantal Peijs kondigt aan dat het aantal voorstellingen terug moet van honderdvijftig naar honderd per jaar. „We moqten de pro grammering aanpassen aan de middelen die we hebben. Als je het aantal stoelen niet uitbreidt, kun je grote producties verge ten. Geen opera, geen musical. Geen operette. Het aantal stoe len wordt met vijftig vermin derd, want de eerste drie rijen zijn noodrijen. Die moeten weg. Het theater wordt kleiner dan dat in Goes." „Weet je wat ik zo gek vind?", vraagt hij. Dat er geen oplos sing is voor het parkeren. De po litie deelt nu al processen-ver baal uit omdat mensen verkeerd staan. De buurt klaagt en dat vind ik ook terecht. Wat ik ver bazingwekkend vind, is dat Mi niatuur Walcheren zo slecht scoort, nog slechter dan de Mor- tiere. Dat begrijp ik niet. Men- door Raymond de Frel TERNEUZEN - De ene robot is de andere niet. Neem bijvoorbeeld Robin, het staccato sprekende koekblik met een wekker als hoofd uit de befaamde kin derserie Bassie en Adriaan. Die ging ondanks zijn simpele voorkomen als robot door het leven. Maar als hij gis teren al het robotgeweld in het Zel denrust-Steelantcollege in Terneuzen had gezien, zou hij ongetwijfeld nog maar één ding kunnen uitbrengen: 'A-dri-aan, hel-lup! Er zijn hier ech-te ro-hot-ten!' Zo'n 220 leerlingen van de tweede klas sen, van vmbo-basis tot en met havo, gin gen gistermiddag de strijd met elkaar aan met zelfgemaakte robotten. De wed strijd was de finale van een vakoverstij gend project van techniek, natuurkunde en het nieuwe vak technologie. Door het bouwen, aanpassen en veranderen van ro botten moesten leerlingen ervaren dat na tuurkunde en techniek nauw met elkaar zijn verweven. „Door dit project van het bureau. Top van de Fontys Hogescholen zien leerlin gen dat natuurkunde veel meer is dan een theoretisch vak. Het bouwen van een robot betekent namelijk meer dan zo maar iets in elkaar knutselen. Je moet ook weten waarom en hoe iets werkt", zei techniekdocent Kees Somers. „Juist het bewegende aspect van een robot schrikt veel leerlingen af. Een robot ma ken? Da's veel te moeilijk, riepen veel leerlingen. Echt, dat komt puur door de beweging van het apparaatje. Want neem ter vergelijking eens een mobiele te lefoon. Daar kunnen ze allemaal wél met een probleemloos mee omgaan", aldus Somers. Het gros van de leerlingen kreeg zijn ro bot wel degelijk aan het wandelen. In een drukke kantine beoordeelden de ju ryleden Somers, Hans Bos (docent) en Ti tus Frankemölle (rector) de robotjes op De door de leerlingen van het Zeldenrust-Steelantcollege gemaakte robots worden op een tafel gekeurd. foto Peter Nicolai technisch vernuft en creativiteit. Een co- lablik als harnas, een boerka als kleding stuk, een stuk ijzer op pantoffels... het kon de scholieren niet gek genoeg zijn. „Mijn vriendin Suzanne en ik wilden on ze robots als Playboy-bunny's uitdossen. In zo'n outfit hebben we namelijk vorige week carnaval gevierd. Maar na verloop van tijd bleek dat zo'n creatie best moei lijk was om te maken. Dus is het maar een fleurige vlinder geworden", vertelde leerlinge Anna Doorns. Niek Fermont (13) had thuis nog een stukje goudkleurig karton liggen. „Toen begon ik maar wat te knippen en opeens had ik een kroontje. En dus werd mijn ro bot een koning." i Zijn klasgenoot Leroy den Duik plantte op de kop van zijn robot een spin. „Ik winnèn? Welnee, dat ding ziet er niet uit en hij loopt nog scheef ook!" Nicky Verburg deed met een fraai uitgedoste heksrobot een gooi naar de creativiteit- strofee, maar was wel zo eerlijk om een deel van zijn geheim prijs te geven. „Het meeste heb ik zelf gedaan, maar mijn moeder heeft de kleding genaaid." Dat mocht niet baten, want havo-leer ling Quincy Poortvliet toonde zich in bei de categorieën oppermachtig. Zijn als beer verklede robot won niet alleen de originaliteitsprijs, maar bleek ook nog eens in staat om de grootste afstand af te leggen. Het beertje wandelde onafgebro ken drie meter. Dat was ver genoeg voor de hoofdprijs: een mp3-speler. Voila, een fraaie stoel. Van een beroemde architect. En van golfkarton. Golfkarton dat weer is gemaakt van oude kranten. Zodat u als het ware uw nieuwe krant kunt lezen in uw oude krant. Dat is nog eens een mooi voor beeld van kringloop. En van het feit dat je van karton heel wat meer kunt maken dan kokers en dozen. Speelgoed bijvoorbeeld. En waar om geen boekenkast? Of een leuk lees- tafeltje? Wist u dat dat allemaal kon? Van karton. en Steeds weer plezier van karton en papier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40