Pleegzorg werft opvanggezinnen PZC Overleg draait om koopkracht Antiterreurcampagne zou vooral de overheid dienen Uruzgan is volgens militairen tamelijk veilig Meerderheid wil aantal lesuren op peil houden Nieuwe ambassadeur VS begint werk Animo om probleemkinderen in huis te nemen daalt in Nederland Vermoedelijke ouders van vondeling vast Geen Geuzenpenning voor Syriër Kinderen bellen meer over geweld Politie speurt naar 'Linke Loetje' AID-controles tegen het licht Man betaalt wel erg hoge boete PZC Gemeente slecht af met deels afschaffen ozb donderdag 9 maart 2006 «ander Linden mEN HAAG - Dc voorlichtings- ompugne 'Nederland tegen ter rorisme' is vooral een manier de overheid om zich in te dekken voor als er chaos uit breekt na een aanslag. De veilig heid van burgers wordt er met door vergroot. zegt de Groningse so- psycholoog Hans van de die is gespecialiseerd in rnamica en crisismana gement. campagne is opgezet door Coördinator Terroris- T' Joustra. De burger wordt verteld wat de overheid ('met 200.000 professio nals') allemaal doet om de kans op een aanslag zo klein mogelijk te houden. Maar ook wordt ver teld wat de burgers zelf kunnen doen bij terroristische dreiging of een aanslag. Over het effect van de voorlich ting moet men zich geen illusies maken, vindt Van de Sande. „Een ideale burger die de infor matie zorgvuldig tot zich neemt, heeft snel andere zorgen die die informatie verdringen. Boven dien worden we tegen vierhon derd dingen gewaarschuwd, en daaraan denken we ook niet de hele dag." Volgens Van de San- de houdt 40 procent van het pu bliek op met rationeel denken bij een noodsituatie. Men ont wikkelt een tunnelvisie en ziet alleen maar de bedreiging. Ande ren zullen nog wel een advies op volgen, maar zelden gebeurt dat gecoördineerd of effectief. „Men sen die wel iets ondernemen, hebben de neiging tot voor de hand liggend gedrag." Geen nut Voor de burgers heeft de cam pagne geen enkel nut, zegt Van de Sande. „De campagne dient de overheid. Ze moet laten zien dat zij iets doet, voor het geval later - als het misgaat - haar de rekening wordt gepresenteerd. Ik kan me dat wel voorstellen." GPD DEN HAAG - Roland Arnall, de nieuwe ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, arri veert bij Paleis Noordeinde in Den Haag. Daar overhandigde hij gisteren zijn geloofsbrieven aan koningin Beatrix. foto Robin Utrecht/ANP jnnrMavke Ca lis DEN HAAG - Er zijn 2500 nieu- dlj:jwe pleeggezinnen nodig om de wachtlijst van duizend kinderen weg te werken. Dat is bijna een kwart van het totale bestand aan pleegouders. Om het tekort op te heffen begint Pleegzorg Nederland vandaag een grote landelijke wervingscampagne. Het kabinet heeft extra geld uit- om de wachtlijsten in de pleegzorg weg te werken. Vandaar dat Pleegzorg Neder land nu kan werven. De campag ne moet minimaal 7500 kandi daat-gezinnen opleveren. Dat is dne keer zo veel als het benodig de aantal. Volgens R. de Bot, lorzitter van Pleegzorg Neder land, worden er hoge eisen aan pleegouders gesteld en blijkt na onderzoek slechts eenderde van de ouders geschikt. De kinderen voor wie onderdak wordt gezocht, komen bijna al tijd uit problematische gezin- waarin zij (seksueel) mis handeld of verwaarloosd wer den. Zij reageren vaak heftiger en bozer dan andere kinderen. Ook verloopt de puberteit vaak niet vlekkeloos. Pleegouders moeten daarom sterk in hun schoenen staan en het liefst een stabiele gezinssituatie hebben. Uit onderzoek van Pleegzorg Ne derland blijkt dat de animo on der Nederlanders om pleeg ouder te worden afneemt. De meeste mensen verklaren te wei nig tijd te hebben of te klein be huisd te zijn. Wanneer het pleeg kind echter een bekende betreft, dan tellen de bezwaren minder. De pleegouders in spe krijgen behalve een training van zeven avonden ook individuele ge sprekken. Mensen die met kinde ren werken of er zelf al meerde re hebben, kunnen een verkorte training krijgen. Pleegzorg Ne derland plaatst tijdens de cam pagne onder meer reclametek sten met verwijzingen op inter net en advertenties in dagbla den. Zo komen bij vakantie- of ande re aanbiedingen kleine adverten ties te staan als 'Els van twaalf wil ook een keer op vakantie' en 'Prentenboeken gezocht voor jongen van 8 plus een vader en moeder die ze wil voorlezen'. GPD VLAARDINGEN - De politie heeft een 29-jarige vrouw en een 31-jarige man gearresteerd die ervan worden verdacht dat zij hun zoontje in Vlaardingen te vondeling hebben gelegd. De baby is Vrijdagavond 24 fe bruari in een rode boodschap pentas achtergelaten op de stoep van een Vlaardingse huis je arts Het kind was toen nog jj geen 24 uur oud. De politie wil niet zeggen waar de man en vrouw zijn opgepakt. Het stel zit vast en wordt van daag voorgeleid aan de rech- ler-commissaris in Rotterdam. De baby, die de naam Bob heeft gekregen, is ondergebracht in een pleeggezin. Het dekentje waar de baby in lag toen de huis arts hem vond, is bij het Neder lands Forensisch Instituut on derzocht op DNA-materiaal. Zo zou de identiteit van de ouders duidelijk kunnen worden. Of de uitslag van dat onderzoek leid de tot de arrestaties wil de poli tie niet zeggen. GPD Militairen oefenen op 't Harde voor de missie in Uruzgan. door Lianne Sleutjes 'T HARDE - De Afghaanse pro vincie Uruzgan gevaarlijk? „De kans dat je in Nederland na het uitgaan in elkaar wordt getrapt, is groter dan dat je in Uruzgan iets overkomt", denkt korporaal Van Dijk. Van Dijk baseert zich op eerde re ervaringen. Vorig jaar om de ze tijd kwam hij terug uit Irak. „Ik heb daar geen nare dingen meegemaakt." Van Dijk en zijn collega's trai nen woensdag op het besneeuw de militaire oefenterrein in 't Harde. Het is bittere noodzaak goed op elkaar ingespeeld te zijn. Uruzgan is volgens het ka binet een van de gevaarlijkste missies waar Nederlandse mili tairen aan meedoen. Het gebied was het thuisland van de Tali ban, die daar nog steeds aan hang hebben. In Uruzgan wor den regelmatig aanslagen ge pleegd op buitenlandse militai ren. Toch verzekerden drie par lementsleden uit Uruzgan on langs op een hoorzitting in Den Haag dat de Nederlanders wel kom zijn, mits zij zich niet zo ar rogant opstellen als de Amerika nen. Die traden tijdens hun jacht op de Taliban zonder res pect op voor de plaatselijke ge bruiken. Nederlanders moeten in Uruz gan wegen aanleggen en andere werkzaamheden om de provin cie op te bouwen. Daartoe moe ten zij eerst eigen militaire ba ses inrichten bij de steden Tarin Kot en Deh Rawood. Genisten - de bouwvakkers van defensie - en vrachtwagenchauffeurs gaan vanaf april als eersten. „Met driehonderd infanteristen voor hun beveiliging", zegt luite nant-kolonel H. Morsink die het bevel voert over de duizend mili tairen. De eerste lichting moet voorra den en militair materieel het on- BEN jy mtvHAMÏ?! »SUT£K insebwK» door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Gepijnigd door desastreus verlopen gemeente raadsverkiezingen, schuift het kabinet vandaag aan voor het traditionele voorjaarsoverleg met de bonden en de werkge vers. De sociale partners willen snel een ruim gebaar: er moet meer koopkracht komen voor grote groepen burgers en de on dernemers zijn aan de beurt voor lastenverlichting. Maar de vraag is of premier Bal kenende nu al duidelijk wil ma ken dat hij het signaal van de on vrede in het land heeft opge pikt. „Het kabinet wil nu niet met ons over lastenverlichting praten, maar straks met de Tweede Kamer in de voorberei ding van de begroting voor 2007. Dus we helpen het kabi net nu aan argumenten om straks koopkrachtmaatregelen te némen", zegt iemand die be trokken is bij de voorbereiding van het overleg. Vooral de vak beweging was daar de afgelopen weken actief mee. Koopkracht- onderzoeken van FNV en MHP leidden tot wensenlijstjes voor lastenverlichting, waarbij een half miljard euro is gemoeid. Balkenende heeft de eerste 300 miljoen al geoffreerd - een voor genomen korting op de zorgtoe- slag werd vlak voor de raadsver kiezingen geschrapt. Nu de electorale basis voor de coalitie in de gemeenten is uitge hold, wagen de sociale partners zich af hoe stevig de regering nog is als onderhandelingspart ner. „Als men het gevoel krijgt dat dit kabinet snel in demissio naire staat kan raken, kan er van alles gebeuren", aldus een vakbondsonderhandelaar. Het voorjaarsoverleg is daarbij een belangrijk tactisch moment. „Het gaat er nu om dat er snel iets aan de koopkracht wordt ge daan - het resultaat telt. Het is dan niet zo verstandig om op een kabinet te gaan trappen, dat toch al bijna op z'n rug ligt", klinkt het in de FNV-top. Dat klinkt nobel, maar de bonden realiseren zich ook wel dat het kabinet nu niet in de positie ver keert om hen de eer te gunnen van een leuk koopkrachtbesluit. De komende weken is het ook denkbaar dat de regeringspar tijen in de Kamer te hulp schie ten. Met het CDA voorop willen ze wellicht toch snel scoren met koopkrachtmaatregelen. Zalm Van belang daarbij is hoe zwaar minister Zalm van Financiën op de rem wil staan. Hij moet half april aangeven hoeveel finan ciële ruimte er later dit jaar en in 2007 ontstaat. Het liefst neemt hij als minister afscheid zonder financieringstekort in 2007. Daarom heeft Zalm er be lang bij meevallers zo lang mo- VLAARDINGEN - De Syrische mensenrechtenactivist Haitham Maleh kan zijn Geuzenpenning op 13 maart niet in ontvangst nemen. Diplomatieke inspanningen om zijn al drie jaar durende uitreisverbod op te heffen, hebben de Syrische autoriteiten niet op andere gedachten kunnen brengen. Dat heeft de betrokken stichting gisteren bekendge maakt. Minister Bot van Buitenlandse Zaken reikt de pen ning daarom komende maandag uit aan twee zonen van de Syrische advocaat. ANP UTRECHT - De Kindertelefoon heeft in 2005 wederom meer telefoontjes ontvangen over geweld, machtsmis- j bruik en dwang. In 2005 belde 16 procent Van de bellers hierover. In 2000 ging 10 procent van de gesprekken over dit onderwerp. Vorig jaar was dat aantal al opgelopen tot 15 procent. Dat maakte het Landelijk Bureau Kindertele foon gisteren bekend. Opvallend is dat de telefoontjes uit de grote steden zelfs voor 20 procent gaan over geweld. Volgens een woordvoer ster van het bureau is de stijging eind vorige eeuw begon nen en sindsdien niet meer onderbroken. ANP NIJMEGEN - 'Linke Loetje reageer!' Deze oproep heeft de Nijmeegse recherche gisteren geplaatst op de internet pagina www.louisseveke.nl. Op deze website heeft een anoniem persoon onder cle schuilnaam 'Linke Loetje' op 1 februari 2006 een bericht over het politieonderzoek naar de gewelddadige dood van de Nijmeegse activist Louis Sévèke geplaatst. Om het rechercheteam bij het onderzoek naar deze moord te helpen, heeft de eigenaar van de website dit bericht ter beschikking gesteld van de politie. Het bericht is van de internetpagina afgehaald. De e-mail bevat, aldus de poli tie, informatie die mogelijk van belang zou kunnen zijn voor het onderzoek. GPD KERKRADE - Veehouders, dierenartsen, vissers, veevoer- bedrijven en andere boeren mogen de komende tijd hun zegje doen over de controles van de Algemene Inspectie dienst (AID). De inspectiedienst laat onderzoeken hoe zij de bezoekjes van de controleurs en inspecteurs ervaren. Het bureau Interview-NSS zal voor het onderzoek onge veer duizend veebedrijven benaderen, maakte de AID gis teren bekend. Het gaat daarbij om ondernemingen die de afgelopen twee jaar nog door de inspectiedienst bezocht zijn. ANP BREDA - Een 45-jarige inwoner van Hendrik Ido Am bacht heeft stilstaan op de vluchtstrook duur moeten be kopen. Hij had zijn auto neergezet langs de Al6, de poli tie controleerde hem en daarbij bleek dat de man nog boe- tes had openstaan van bij elkaar 16.753 euro. Het Korps landelijke politiediensten maakte gisteren be kend dat de man dat geld niet contant bij zich had. Hij is ingesloten op het politiebureau in Dordrecht. ANP foto Evert-Jan Daniels/ANP bekende gebied binnenbrengen. Zij zorgen dat hun opvolgers die vanaf augustus patrouilles gaan rijden, in een gespreid bedje ko men. Dat zijn missie daarom gevaar lijker is, wil Morsink niet bea men. „Het is zeker gevaarlijk", maar dat geldt volgens hem ook voor latere ploegen. Daarom gaan er zes Apache-gevechtshe likopters mee en stijgen in de Af ghaanse hoofdstad Kaboel de F16-jachtvliegtuigen op zodra Morsink daar om vraagt. GPD gelijk te maskeren. Dat er finan ciële ruimte zal zijn is al geen ge heim meer. Zo kijken vakbon den en werkgevers begeriger dan ooit naar de goudpotten van de sociale kassen. In die fondsen, waaruit WW- en WAO-uitkeringen worden be taald, vormen zich overschotten die dit jaar aangroeien tot tien miljard euro. De sociale part ners willen afspraken maken om die overschotten de komen de jaren af te romen. Dat geeft een potentiële lasten verlichting van vier tot vijf mil jard euro in de komende kabi netsperiode, waar zowel bedrij ven als de consumenten van pro fiteren. Bonden en werkgevers willen vandaag de discussie met het ka binet beginnen over teruggave van dat premiegeld. De sociale partners sturen aan op een verla ging met in totaal een half mil jard euro, die ingaat op 1 juli. GPD door John Hermse DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil dat leerlingen in de eer ste klassen van het voortgezet onderwijs meer les krijgen. Van minister Van der Hoeven (Onder wijs) mogen scholen minimaal 38 weken les gaan geven, de Ka mer houdt het op 39 weken. Dat bleek gisteren tijdens een debat over de onderbouw van het voortgezet onderwijs. De minister gaat uit van veertig weken onderwijs, waar de scho len twee weken van mogen af wijken, naar boven of naar bene den. De regeringspartijen vre zen dat de meeste scholen dan nog maar 38 weken les gaan ge ven. „Veel leerlingen hebben be hoefte aan meer onderwijstijd", zei CDA'er De Vries. Van der Hoeven hield de Kamer voor dat scholen die maar 38 we ken onderwijs geven, wel duide lijk moeten maken dat zij de res terende twee weken bezig zijn met bijvoorbeeld de ontwikke ling van nieuwe onderwijsvor men die leerlingen ten goede ko men. Zij kondigde aan dat de on derwijsinspectie voor het begin van de zomervakantie contro leert of scholen wel genoeg on derwijs verzorgen. Scholen die de regels aan hun laars lappen, hangt een sanctie boven het hoofd. In de nieuwe opzet van de onder bouw, die in de plaats komt van de basisvorming, kunnen scho len ervoor kiezen combinaties van vakken door een beperkt aantal docenten te laten geven. (Advertentie) DVD-Spaarweken Dit is een spaarzegel voor I PZC I spaarzegel de DVD-spaarweken van I O I C'e 'edere da9 ver" schijnt er een van de drie fc J verschillende zegels in de krant. Met drie verschillende zegels heeft u een volle spaarkaart en kunt u een DVD bestellen. Spaarkaarten staan op woens dag en zaterdag in de krant t/m 8 april. het alfabet van Zeeland Dan kunnen er ook leraren zijn die een ander vak gaan geven dan waarvoor zij zijn opgeleid. Bij veel partijen bleken daar zor gen over te bestaan. „Stap voor stap komt er een grotere ruimte om te werken met minder be kwame leerkrachten", zei D66-Kamerlid Lambrechts. Haar LPF-collega Kraneveldt noemde het concept van 'team- teaching' zelfs een sluipmoorde naar, omdat de kwaliteit van het onderwijs ongemerkt naai de knoppen zou kunnen gaan. De minister probeerde de Ka mer gerust te stellen door erop te wijzen dat niet zomaar elke le raar elk ander vak kan gaan ge- ven, maar dat het moet gaan om vakken die een logisch verband i hebben. Bijvoorbeeld een do cent geschiedenis die de geogra fische of economische aspecten van een bepaald tijdvak zal on- derwijzen. Dat gaat echter wel onder supervisie van een bevoeg de leraar economie en aardrijks kunde. Bovendien kan de school leiding een docent die zijn eigen vak overstijgt verplichten zich. bij te scholen als dat nodig mocht zijn. ANP VOORBURG - De gedeeltelijke afschaffing van de onroerende- zaakbelasting (ozb) voelen de ge meenten dit jaar fors in hun por temonnee. Zij ontvangen 8,9 pro cent minder uit gemeentelijke heffingen dan vorig jaar, heeft het Centraal Bureau voor de Sta tistiek uitgerekend. Gemeenten worden gecompen seerd voor de inkomstendaling door een extra rijksbijdrage uit het Gemeentefonds. Zij ver wachten dit jaar daaruit 12,8 miljard euro te ontvangen, bijna 1,2 miljard meer dan vorig jaar. Een 'meevaller' is de grotere op- j. brengst uit rioolrechten. Het CBS gaat uit van een miljard eu- ro inkomsten, 7,9 procent meer* dan in 2005, vooral door tarief- stijgingen. Daarnaast voert een aantal gemeenten deze heffing, dit jaar in. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3