PZC SEAP vervangt uitgeklede SER Nieuw bloed voor waterschap PZC Hans Sahar te gast in leescafé Pontes Strijd om uitrit voor vakantiehuis sleept zich voort J R 1 5 Woningen voor starters in Goes Armslag gemeentelijk adviesorgaan te beperkt volgens deelnemers agenda Uitleg over veiligheid tunnel Monument verdronken dorpen Groot onderhoud bij Dow Weesfietsen tijdelijk opgehokt Autowrakken uitgebrand Teenage disco in Stalland Optreden Klein Koor joorl^nlsWkenen^ GOES - Er komen dit jaar in Gocs tocli nieuwe woningen ,oor starters beschikbaar. De Regionale Woningbouwverem- „inc Samenwerking (RWS) wil °n het aangekochte. voormalige Landbouwcentrum en het „jouw te bouwen complex op de kavel van de gesloopte De Ca- sombrootmavo in Goes-Zuid donderdag 9 maart 2006 tien koopappartementen reserve ren voor beginners op de wo ningmarkt. De corporatie komt daarmee te gemoet aan een nadrukkelijke wens van de Goese i-aad. De RWS liet eerder weten dat star ters pas worden bediend in de nieuwe Mannee, die vanaf 2007 wordt gebouwd. De corporatie had het voormalige Landbouw centrum al bestemd voor senio ren. Uit een enquête onder bewo ners van Goes-West, gehouden met oog op de grootscheepse ver nieuwing van de wijk, is geble ken dat ouderen behoefte heb ben aan gelijkvloerse zorgwönin- gen. Het voordeel van het Land bouwcentrum, waarin 28 appar tementen komen, is bovendien dat het dicht bij de stad en voor zieningen ligt. Ideaal dus voor ouderen. Toch wil RWS-directeur M. Sas vijf appartementen aanbieden aan jonge starters. De corpora tie heeft tot nu toe alleen erva ring met eengezinswoningen met tuin voor starters en wel op Noord-Beveland (Kamperland en Geersdijk). Recent bleek dat in het appartementencomplex Onder de Beuken in Goes-Zuid, ontwikkeld door de Walcherse Bouw Unie, ook een aantal jon geren appartementen hebben ge kocht. Ze vinden het geen enkel probleem om met een grote groep oudere kopers in een com plex te wonen. Behalve in het Landbouwcen trum wil de corporatie ook in het te bouwen complex aan De Beukenstraat vijf van de negen appartementen op de vierde eta ge reserveren voor starters. HnnrMelita Lanting Z1ERIKZEE - De deelnemers aan de voormalige Sociaal Eco nomische Raad van Schou- wen-Duiveland weigeren deel te nemen aan de SER-nieuwe stijl. De gemeente wil de SER omvor men tot een orgaan dat alleen ge vraagd advies geeft en dat vin den de betrokken organisaties onaanvaardbaar. Zij willen ook ongevraagd kunnen adviseren. De deelnemers hebben in reac tie hierop een eigen adviesor gaan opgericht, de SEAP (So ciaal Economisch Advies Plat form). Hierin zitten alle belang rijke spelers op het terrein van sociaal-economische zaken. De horeca, toerisme, landbouw en visserij, Kamer van Koophan del, werknemersorganisaties, or ganisaties op gebied van samen leving, werk en zorg, het onder wijs en milieuorganisaties. Volgens voorzitter W. de Klijne is het voor de toekomst van Schouwen belangrijk een vinger aan de pols te houden. „Het gaat economisch gezien slecht op Schouwen-Duiveland. Daar om hebben we besloten de krachten te bundelen. Wij zien er wel brood in om in een ande re vorm de discussie voort te zet- STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E mail: wet" @pzc.nl ten. Het uitgangspunt blijft het zelfde. Kijk naar kansen en nieu we ontwikkelingen." De onderwerpen waar de SEAP over gaat adviseren zijn (zoals ze het zelf omschrijven) 'van be lang voor de sociaal-economi sche ontwikkeling van Schou wen-Duiveland en dè regio'. „Dat wil zeggen dat we ons niet bemoeien met een individuele kwestie zoals het Inspiratum, maar als er aanwijzingen zijn dat er bij veel bedrijfsvestigin gen iets aan de hand is zou dat een onderwerp kunnen zijn." De SEAP betrekt daarbij ook be leid van instanties als water schap en provincie. „We willen proberen de discussie en de erva ring te bundelen. De meerwaar de is een integrale benadering van een kwestie, vanuit milieu belang, landbouwbelang en so ciaal-economisch belang." De SEAP gaat de adviezen aan de gemeenteraad versturen en niet naar het college, zoals bij de oude SER het geval was. „We hebben gemerkt dat het college en het ambtelijk apparaat als een soort sluis werken. Soms blijven dingen zelfs ergens in de organisatie hangen." Omweg Door de nieuwe opzet heeft het adviesorgaan geen enkele band meer met de gemeente (ook geen financiële) en daarmee wordt via een omweg alsnog de oor spronkelijke doelstelling van het college gehaald. Die stelde in mei vorig jaar voor de SER op te heffen in het kader van de bezuinigingen maar de gemeen teraad was hier tegen. Of de ge meenteraad het voorstel voor een eigen SER blijft handhaven is nog onduidelijk. ZIERIKZEE - Aula noord Pontes Scho lengemeenschap, 14.00 -20.00 uur: Ba- nenmarkt. ELLEWOUTSDIJK - J. Gelok, burgemeester van Borsele, komt maandagavond naar Ellewouts- dijk om duidelijk te maken wat er allemaal wordt gedaan om de veiligheid op, onder en rond de Wcsterschelde te blijven garan deren. De dorpsraad van Ellewouts- dijk heeft Gelok uitgenodigd. „Wij willen weten wat de ge meente onderneemt bij een inci dent", aldus organisator en dorpsraadslid J. Rooze. „Dat kan een incident met een schip zijn of bij chemiebedrijf Dow in Terneuzen. De vaargeul ligt niet aan onze kant en Dow zit op vijf kilometer afstand, maar met zui denwind weet je het nooit. Zuid- -Beveland kan dan met de gevol gen te maken krijgen." Auteur Hans Sahar in gesprek met vmbo-leerlingen van Pontes tijdens het leescafé in poppodium Brogum. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Couscous is een typisch Marokkaans gerecht. Tijdens mijn ver jaardag heb ik het voor een groepje Ne derlandse schrijvers een keer met kaas opgediend. Voor de integratie, maar het was niet te vreten. Het is wel een gezel lig feestje geworden hoor." De jonge Marokkaanse schrijver Hans Sahar antwoordt dit met een brede lach op de vraag wat volgens hem 'typisch Marokkaans' is. De vraag wordt hem ge steld tijdens het leescafé gisterochtend in poppodium Brogum in Zierikzee voor leerlingen van Pontes Scholen- groep Pieter Zeeman. Sahar - 'mijn echte voornaam is overi gens Farid, maar Hans klinkt zo lekker oerhollands' - is hier te gast in het ka der van een schoolproject voor Culture le en Kunstzinnige Vorming (CKV). Pon tes werkt daarvoor samen met Biblio theek De Stolpe in Zierikzee. Bibliotheekmedewerkster Liesbeth van de Velde, CKV-docente voor het vmbo Karin de Haan en docent Nederlands R'.ob Pilgram zijn het er over eens dat Sa il, ar in staat is diep gewortelde vooroor delen bij sommige scholieren over de multiculturele samenleving te doorbre ken. „Hij is nu een succesvol schrijver, maar behoorde eerst tot de randgroep jongeren in Den Haag. Hij bewijst dat je ook zonder rijke afkomst uit de goot kunt komen en wel degelijk iets kunt be reiken", zegt Pilgram. Hij heeft Sahars boek 'Zoveel Liefdein de vierde klas sen vmbo, havo en vwo met heel veel plezier gelezen. Sahar vertelt kort, maar openhartig over zijn schrijversloopbaan die bij toe val is ontstaan tijdens zijn verplichte heropvoeding in een gesloten instelling. „Ik spijbelde veel, ging met andere spij belaars winkelen, maar zonder geld. En vaak op bezoek bij mensen die zelf niet thuis waren. De rechter vond het ge noeg toen ik voor de negende keer voor hem stond. Ik zou in twee jaar tijd her opgevoed moeten worden." Sahar was duidelijk tegen zijn mentor: „Zeg maar wat ik moet doen om hier weer zo snel mogelijk weg te komen." Hij volgde alle instructies op. Eén daar van was dagelijks exact opschrijven hoe hij zijn tijd had besteed en hoe hij dat had beleefd. „Ik vond dat zo leuk, dat ik niet alleen over mezelf maar ook over de mensen die ik ontmoette, ging schrijven." Al na een jaar mocht Sahar weer vrij deelnemen aan de maatschappij. Hij werd verliefd op zijn buurmeisje, maak te indruk op haar met zijn verhalen, ter wijl haar moeder toevallig bij een uitge ver werkte. Zo is het allemaal gaan rol len. Zijn eerste boek 'Hoezo bloedmooi?' werd enthousiast ontvangen, maar de media suggereerden ook meteen 'dat er wellicht nooit een tweede zou komen'. Dat prikkelde Sahar. 'Farid is geen een foto Marijke Folkertsma dagsvlieg'. Dat bewijs leverde hij door in vier maanden tijd zijn tweede boek Zoveel liefde' af te leveren. Inmiddels ligt er ook een derde uitgave van zijn hand, de verhalenbundel 'De heimwee- kamvaan'. „Daarin heb ik zo veel frus tratie van me af geschreven, dat ik even helemaal leeg was", vertrouwt hij de Pontes-leerlingen toe. Zelf beschouwde hij zijn schrijverij steeds als een bruggetje naar de film. Zijn vader drong er bij hem op aan toch vooral boeken te blijven schrijven. „Vo rig jaar is mijn vader overleden. Een vreemd toeval, dat ik de dag daarna werd gebeld door cineast Gerard Verha gen, maker van de film 'De Dominee (over Klaas Bruinsma, red.). Hij vroeg me een scenario te schrijven voor een nieuwe film. De titel wordt 'Ichuani' en het verhaal speelt zich af in Den Haag." Vond hij het leuk een scenario schrij ven?, willen de scholieren weten. „Nee, ik vond het zeer irritant. Ik heb wel dui zend keer opnieuw moeten beginnen. Maar ik krijg er ook een rol in en ik wordt co-regisseur van Verhagen. Hij denkt dat ik dat kan", grinnikt Sahar. Veranderingen tasten machtsverhouding Zeeuwse Eilanden niet aan door Maurits Sep MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden maakt een be hoorlijke vernieuwingsslag door. Ruim eenderde van de al gemene vergadering is bij de ver kiezingen vervangen. De machts verhoudingen binnen het be stuur tussen bijvoorbeeld het agrarische smaldeel en de groe ne fractie, blijven echter vrijwel onaangetast. Van de 35 bestuursleden die de algemene vergadering vormen, keren er 22 terug. Omdat acht le den zich niet herkiesbaar stel den en vijf oude bestuursleden niet zijn herkozen, treden der tien nieuwelingen toe tot het be stuur van Zeeuwse Eilanden. De bekendste onder hen is H. Evers- dijk uit Rilland, prominent CDA-lid (gemeenteraad Rei- 'merswaal, Tweede Kamer, Eer ste Kamer) en oud-dijkgraaf en oud-bestuurslid van het water schap. Eversdijk is met zijn 72 jaar overigens niet het oudste be stuurslid; dat is de 75-jarige J. Roodenburg. De vernieuwing heeft nauwe lijks gevolgen voor de interne machtsvei-houdingen binnen het waterschap. De landbouw heeft van oudsher een sterke invloed in liet bestuur en dus op het be leid. Dat blijft zo. Het aantal agrariërs in de verschillende ca tegorieën is niet wezenlijk veran derd. De kandidaten die de milieuor ganisaties in Zeeland vertegen woordigen en zich als 'de groene fractie' presenteren, zijn één ze tel kwijtgeraakt. R. Lambeck uit Kapelle is niet herkozen. „Een 'tegenvaller", erkent A. van dé Hoef, die deel uitmaakte van het dagelijks béstuur van Zeeuwse Eilanden. Hij heeft zich voor de verkiezingen al na mens de groenen opnieuw be schikbaar gesteld als dagelijks bestuurder. Invloed De groene fractie krijgt in de nieuwe samenstelling vier ze tels. Naast Van de Hoef worden die bezet door W. Brouwer, T. van Riet en S. Verheij. Ondanks het verlies van één zetel denkt Van de Hoef dat de groenen er niet in invloed op achteruit gaan. „Want er zijn ook mensen gekozen die niet direct tot onze fractie behoren, maar die er in houdelijk wel heel dicht tegen aan zitten. Dan denk ik aan M. Blom en J. Roodenburg." Teleurgesteld is Van de Hoef ook dat T. Sluijter ondanks de 5100 stemmen die op hem zijn uitgebracht, geen zetel heeft kunnen bemachtigen. In de cate gorie ingezetenen in het district Schouwen-Duiveland ging de ene beschikbare zetel naar G. Houtekamer, SGP-wethóuder van de gemeente Schouwen-Dui veland. Sluijter - pi-medewer ker van Waterland Neeltje Jans, waar Van de Hoef directeur is - was kandidaat voor de groenen. Ook bij de vorige verkiezingen kwam Sluijter stemmen te kort. C. Ollebek maakt geen deel meer uit van beide waterschap pen in Zeeland. Hij is wel herko zen in Zeeuwse Eilanden, maar niet in zijn eigen Zeeuws-Vlaan- deren; Ollebek woont in Axel. De gekozenen worden op 12 april geïnstalleerd tijdens een bijzondere vergadering van de algemene vergadering. Zij kie zen uit hun middenzeen nieuw dagelijks bestuur. KATS - De Dorpsgemeenschap Kats en de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland houden maandag 20 maart een in- fomatiebijeenkomst in De Vriendschap in Kats. Het doel van de avond is tweeledig: herdenking van de dijk val van 1966 bij Kats en de presentatie van een kunstwerk van Ly- dia Schouten: het monument voor de Verdronken Dorpen in Zeeland. Over die verdronken dorpen zal het tijdens de bijeenkomst, die om 20.00 uur begint, voornamelijk gaan. Archeoloog Jan Kuipers houdt een inleiding met dia's over de strijd die Noord-Bevelanders door de eeuwen heen tegen het water hebben geleverd. Piet van der Maas, de waterschapsman die een groot deel van zijn leven in Kats woonde, deelt met de zaal zijn herinneringen aan de dijkval van 1966. Filmbeelden van een eerdere dijkval il lustreren het geweld waarmee zo'n aanslag op het land ge paard gaat. Na de presentatie van het monument door de kunstenares, sluit Leo Adriaanse, projectleider van het project Verdronken Dorpen, de bijeenkomst af. TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen neemt zater dag een van haar drie nafta-krakers uit bedrijf. Het stop zetten zal, waarschuwt Dow, zorgen voor enige overlast voor de omgeving. Zo zal zaterdag enkele uren lang de vlam boven de affakkelpijp veel hoger zijn dan normaal en tot in de verre omtrek te zien zijn. Ook moet rekening worden gehouden met geluidsoverlast. Dat geluid in de vorm van een bulderend lawaai wordt veroorzaakt door het toevoegen van stoom tijdens het affakkelen. Dat is no dig om ervoor te zorgen dat de resten nafta in de kraker 'schoon' verbranden en geen roet vormen. Het stopzetten begint zaterdagmorgen om stipt acht uur. Het proces zal naar schatting een uur of vijf duren. Daarna moet het af fakkelen geleidelijk minder worden en zal ook het gebul der van het stoomblazen afnemen. De bedoeling is dat de klus in vijf weken wordt geklaard. Volgens de planning wordt de nafta-kraker dan op vrijdag 14 april weer in be drijf genomen. Het opstarten zal, net als het stopzetten, gepaard gaan met overlast door affakkelen. MIDDELBURG - Ongeveer 250 fietsen staan sinds giste ren opgeslagen in twee hokken voor het station van Mid delburg. Ruim een maand geleden werden de fietswrak ken die bij het station stonden al weggehaald. Gisteren was het de beurt aan de weesfietsen, fietsen die nog wel bruikbaar zijn, maar die geen eigenaar hebben. Om uit te maken welke fiets verweesd is en welke niet, zijn alle fiet sen weggehaald uit de rekken en samen in hokken gezet. MIDDELBURG - De stadsgewestelijke brandweer heeft gisteravond een brandje geblust bij een autorecyclingbe drijf aan de Oostperkweg in Middelburg. Twee groten deels ontmantelde auto's die op het terrein van het be drijf stonden, vatten door nog onbekende oorzaak vlam. De eigenaar van het bedrijf kreeg het vuur in eerste in stantie zover onder controle, dat hij de auto's met een hef truck kon weghalen bij de andere wagens op het terrein. Hij waarschuwde rond kwart over zeven de brandweer, die de brand vervolgens bluste. De twee auto's brandden uit. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Nieuw Ingezetenen: H. Eversdijk, C.M. Vogelaar, M.J. Blom, T.A.J.F. van Riet, L.P.C. Wisse, G.J.C. de Rijke; Gebouwd: M. van den Hoek, W.C. Brouwer, H.M. Peeters; Be- drijfsgebouwd: M.A. van Beek, M. van der Borst, W.V.L. Gin jaar, L. Mol; Herkozen Ingezetenen: G.E. Houtekamer, J. Hoekman, S. Verheij, C. Koop man, W. de Visser, A.W. van de Hoef, C.M. van der Weele, L.F. Waterman; Gebouwd: S.M. van 't Westein de, I.J. Otte, P.M. van den Dor pel, J. Kodde, M.C. Remijnse, J. Roodenburg, M. Wattel; Onge bouwd: L.J. Klompe, J.L.C. Mol, M. Janse, M. Sinke, A.G. van der Maas; Bedrijfsgeboi'.wd: C.A. Ollebek. R.J. Soer. door Piet Kleemans RENESSE - Het wil maar niet lukken. De Duitse familie Gre- we probeert al sinds 1998 toe stemming te krijgen voor het aanleggen van een ontsluitings- weg naar hun vakantiehuis. Ver geefs. De eigenaren van de grond waarop het weggetje zou moeten worden aangelegd, wil len niets weten van een uitrit op hun grond. De familie Grewe kocht in 1998 een recreatiewoning op recrea tiepark De Sprong aan de Hoo- genboomlaan in Renesse. In eer ste instantie kregen ze te horen dat er geen ontsluitingsweg naar hun huisje was maar dat ze wel recht van overpad hadden. Dat bleek bij nader inzien niet het geval. De Duitse familie kan met de auto redelijk dicht bij het huisje komen, maar de laat ste 25 meter dienen te voet te worden overbrugd en daar ne men de Grewes geen genoegen mee. Zij blijven vechten voor een eigen ontsluitingsweg. Het echtpaar heeft bij de ge meente Schouwen-Duiveland een verzoek tot wijziging van het bestemmingsplan ingediend. De grond die nodig is om de ont sluitingsweg aan te kunnen leg gen heeft nu de bestemming re creatiedoeleinden en dat willen de Grewes veranderen in 'ver- keersdoeleinden'. Volgens de ge meente Schouwen-Duiveland schiet de familie Grewe daar niets mee op en is het ook niet SINT-ANNALAND - Een gezel lige avond voor twaalf tot zes tienjarigen. Dat moet de Teena ge Disco Party, morgenavond in Havenzicht in Sint-Annaland, worden. Op het feest, dat een initiatief is van J&E Entertainment, wordt geen alcohol geschonken en er is toezicht van portiers. Het is de bedoeling dat de jongeren zo voorzichting kennis maken met het uitgaan. Het feest duurt van 20.00 tot 24.00 uur. Meer informatie op www.j-e.nl. nodig. Bestemmingsplanmatig is aanleg van de ontsluitingsweg geen probleem. Probleem is al leen dat de gronden die nodig zijn om de ontsluitingsweg te kunnen aanleggen in handen zijn van vijf particuliere eigena ren. En die hebben al eerder la ten weten dat ze geen uitrit op hun grond willen. „De kans is ni hil dat ze mee zullen werken aan het aanleggen van een ont sluitingsweg over hun grond", aldus de gemeente. Beperkingen Met het wijzigen van het bestem mingsplan kan alleen voorko men worden dat bouwwerken in de weg komen te staan voor een eventuele uitrit. De grondeigena ren worden dan in de visie van de gemeente wel opgezadeld met behoorlijke beperkingen. Het college stelt de raad voor het verzoek om wijziging van het bestemmingsplan af te wij zen. Het voorstel komt woens dag 15 maart aan de orde tij dens de gemeenteraadsvergade ring in de Burgerzaal van het ge meentehuis. Aanvang 13.30 uur. RENESSE - Het Klein Koor Re- nesse treedt zondag op tijdens de biddagdienst in de Cornelius- kerk in Noordwelle. Het koor staat onder leiding van Cor van Eek. De pianobegeleiding wordt verzorgd door Marijke Vis. Het koor zingt onder meer 'God be in my head' van John Rutter; 'Brood op tafel' van J. Yoakley en 'Lord I lift my hands to You' van Beethoven en Fawcett. Voorganger tijdens deze dienst is predikant Piter Goodijk. Het orgel wordt bespeeld door Joost de Nooyer. Tijdens deze dienst wordt ver der de nieuwe verwarming in de Comeliuskerk in gebruik geno men. Het gaat om infraroodgas- stralers die dankzij giften van uit de kerkelijke gemeente kon den worden aangeschaft ter ver vanging van de heteluchtkanon nen. De biddagdiens', begint, om 10.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37