PZC Gentlewoman voor fondswerving Bestaande coalitie kan rustig verder an het niet anders? Kinderen strijden om voorleestitel PvdA start spoedig coalitiebespreking {dit Maartteam lanceert nieuwe stichting vrouw enbelangen deDRVKKERY Politie zoekt getuigen overval pizzakoerier Libéma denkt na over ijsbaan Prijs voor sportclub Ter Reede RvS akkoord met loods Smerdiek Zakkenroller actief in Zierikzee zeeuwse almanak Anoniem Redactie: 0113-315649 o£s 31,4460 AA Goes fJ^Midden-Zeelaod: 0113-315520; |°Mvlsanderen; 0114-372770; S»l: 020-4562500. 9 maart 2006 mT-MAAKTENSDIJK - Patty L Zanten uit Oud-Vossemeer k sinds gisteren één van de twee Lrlecskarapioenen van Schou- Len-Duiveland, Noord-Beve land en Tbolen. Lht kinderen van de hoogste waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland groepen van acht basisscholen uit Tholen en Schouwen-Duive land streden gisteren om de titel van voorleeskampioen in ge meenschapscentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk. Ze waren eerder al gekozen als beste voor lezer van hun school. De kinde ren lazen ieder een fragment voor uit een kinderboek. Een deskundige jury beoordeelde de deelnemers op de informatie die ze vooraf aan hrrn publiek ga ven, op tekstbegrip, klemtoon, tempo, intonatie, stemgebruik en contact met het publiek. Pat ty van Zanten van de Sint-Anthoniusschool uit Oud- Vossemeer kwam uiteindelijk als beste uit de bus. Ze las een fragment voor uit het boek Het is fijn om er te zijn van Guus Kuijer. Op 8 februari vond de eerste van de twee voorleeswed- HnnrAli Pankow ZIERIKZEE - Enerzijds worden er tal van initiatieven ontplooid voor de verbetering en ver sterking van de positie van vrouwen en meisjes. Anderzijds is daar ook geld voor be schikbaar, maar in de praktijk blijkt het moeilijk die twee bij elkaar te brengen. Het Acht Maartteam Schouwen-Duive land wil daar verandering in brengen met de stichting Gentle- m. nieuwe organisatie werd gisteren tijdens de viering van de Internationale Vrouwendag in Zierikzee ten doop gehouden. „Kerntaak is vernieuwende ini tiatieven van groepen of indivi duele vrouwen te steunen en te Jaciliteren door fondsen te wer ven", zegt voorzitter Jessica Stein van het Acht Maartteam. Zij legt uit dat een stichting in praktijk vaak slagvaardiger n spontane initiatiefnemers 6„d binnenhaalt bij de over heid, het vrouwenfonds Mama Cash of andere instanties. „Gentlewoman wil met die rol van intermediair en ondersteu ner een bijdrage leveren aan de emancipatie, participatie en in- gratie van vrouwen en meisjes i de Nederlandse samenleving. (Advertentie) Het mooiste is als met sommige projecten ook betaalde banen voor vrouwen gecreëerd wor den", benadrukt Stein. Voorzitter van de nieuwe stich ting is Marjolein Meier, mede werkster van COS Zeeland, het centrum voor internationale sa menwerking. Maria Evers, jour naliste en betrokken bij het Acht Maartteam in Middelhar- nis, neemt het secretariaat op zich. Het penningmeesterschap wordt vervuld door Inga Bounia- dy, medewerkster bij het Cen trum voor Werk en Inkomen. De ze drie vrouwen vervullen op persoonlijke titel en deskundig heid deze bestuursfuncties bin nen Gentlewoman. Naast de presentatie van deze nieuwe stichting werd er tijdens de viering van Internationale Vrouwendag traditiegetrouw plaats ingeruimd voor de uitrei king van de Neeltje Spijker-tro fee. Dat is een replica van het vrouwenbeeld dat in de hal staat van het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee. De onderscheiding wordt als wisselprijs toegekend aan een vroüw die zich het afgelopen jaar bijzonder heeft ingezet of een voorbeeld was voor de posi tie van vrouwen. Het Acht Maartteam heeft er dit keer voor gekozen de replica aan twee vrouwen toe te kennen. Het zijn Rahma Zaanoune uit Zierikzee en Lies Kramer uit Dreischor. Zaanoune is in Marokko gebo ren en woont sinds 23 jaar in Ne derland. „Ondanks grote belem meringen en onrechtvaardighe den in haar leven heeft zij ruim te voor zichzelf weten te verove ren", luidt de motivatie. Kramer wordt gehonoreerd voor de be trokkenheid die zij als autochto ne vrouw toont bij het lot van vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met maissoep, wrap chili en vers fruit €12,50 of€10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 Markt 511 Middelburg T0118886 886 www.de-drvkkery.nl Gisteravond werd een forum gehouden tijdens de viering van de Internationale Vrouwendag in Zierikzee. iGOES - De politie is op zoek naar een man die mogelijk iets gezien heeft van de overval op een pizzakoerier. Pe pizzakoerier werd op 28 fe bruari rond 22.30 uur overval len in de Stoofstraat in Goes. Rond het tijdstip dat de bezor ger het slachtoffer werd van de roofoverval, was een onbekende man zijn twee honden aan het uitlaten in de omgeving van de 's-Heer Hendrikskinderenstraat en de Stoofstraat. De politie acht het mogelijk dat de wande laar getuige is geweest van de overval. De politie verzoekt de man con tact op te nemen met het politie bureau. (Advertentie) Die vraag zult u zich als omwonende ongetwijfeld stellen wanneer u hinder ondervindt van de grote vlam boven ons terrein. Wij hebben daarvoor alle begrip. Want deze vlam die uit de zogenoemde fakkelinstallatie komt, gaat veelal gepaard met een brommend geluid en een felle gloed. Helaas luidt ons antwoord 'nee'. Want de fakkelinstallatie zorgt ervoor dat wij' onze fabrieken op een gecontroleerde en verantwoorde manier in en uit bedrijf kunnen nemen. Veilig werken staat bij ons te allen tijde voorop. En alleen °P deze manier kunnen wij voor iedereen de veiligheid waarborgen. 0p zaterdagochtend 11 maart nemen we één van onze naftakrakers uit bedrijf voor groot onderhoud. Tijdens dit proces, dat enkele uren in beslag leemt, moeten wij de fakkelinstallaties gebruiken. Wij doen er alles aan om de overlast tot een minimum te beperken. Mocht u desondanks toch hinder ondervinden, dan bieden wij u bij voorbaat onze excuses aam en vragen wij UW begrip voor de situatie. Meer informatie over fakkelen: VMWdowbenelüx.epm (Dow in de regio) Email- beneluxinfo@dow.com Leefstijl Transport Living. Improved daily. Handelsmerk van The Dow Chemical Company Het mens-erger-je-niet-bord kan worden opgeruimd, de puzzel mag uit de kast. Eehtje met snel te leggen grote stukken waarschijnlijk, want echt lastig hoeft het dit keer niet te zijn om het nieuwe politieke palet van Schouwen-Duiveland in elkaar te passen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente raadsverkiezingen hebben op Schouwen-Duiveland twee za ken duidelijk gemaakt in het voordeel van de oude coalitie van WD, CDA, PvdA en SGP: - Alle kritiek op het afstotings- beleid van de dorpshuizen, de miljoenenbezuinigingen en de veelheid aan ambtenaren ten spijt, is die koers niet afgestraft. Dit is voor een groot deel te dan ken aan het landelijk succes van de Partij van de Arbeid. Dus echt veel reden om zichzelf op de borst te slaan, hebben de hui dige, lokale coalitiepartners niet. Maar anderzijds heeft de opposi tie in de vorm van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) en Alert! dit keer geen poot om op te staan. De nieuwkomers van 2002 leveren samen twee zetels in, daar waar de coalitiepart ners (lees: de PvdA) twee zetels winst boeken. Kat in het bakkie dus, zo lijkt het voor formateur Brigitte Troost namens Schou- wens grootste. De PvdA heeft met (voorlopig) vijf zetels de beste kaarten in handen. De sociaaldemocraten vergaarden 3232 stemmen, 1011 meer dan vier jaar geleden. Ook de SGP boekte in absolute aan tallen 63 stemmen winst en weet zich verzekerd van een 1918 koppen grote achterban. Het verlies van het CDA bleef beperkt tot 11 stemmen (2817), wat afgezet tegen de landelijke ontwikkeling (bij elkaar zeven tien procent achteruit) afwij kend mag worden genoemd. Het analyse zegt mogelijk iets over de trou we achterban, zoals dat ook geldt voor de SGP. De WD daarentegen teerde 204 stem men in en komt dit keer uit op een totaal van 3159 gelijkge stemden. Het is de tweede keer op rij dat de WD op Schouwen-Duive land de verkiezingen verliest. In 2002 raakten de liberalen drie van de zeven zetels kwijt. Nu is de schade aan die kant weliswaar beperkt gebleven, maar voor het eerst in de eilan- delijke geschiedenis hebben de sociaaldemocraten de kopposi tie als grootste partij overgeno men. Wat de WD mogelijk de kop heeft gekost, is de heersen de mannetjescultuur. De partij moet het vooral hebben van lo kale stemmentrekkers, zo blijkt uit de individuele scores van de huidige fractieleden, en ope reert niet zozeer als een hechte eenheid. De PvdA daarentegen profiteert strijden van Schouwen-Duive land, Noord-Beveland en Tho len plaats. Toen werd Lars van Keulen uit Kortgene gekozen als winnaar. Patty en Lars mo gen op 8 april meedoen aan de provinciale finale in Middel burg. De voorleeskampioenen van alle provincies strijden op 17 mei tegen elkaar in Utrecht. een aantal buitelandse gezinnen en voor de standvastige wijze waarop zij vrouwen en meisjes in deze regio hulp biedt. Enkele vluchtelingenvrouwen en Nederlandse vrouwen vertel den tijdens deze avond over hun positie in de samenleving in de ze regio in de vorm van een talk show. Een tafel vol hapjes uit verschillende landen benadruk te het culinaire aspect van de In ternationale Vrouwendag. foto Marijke Folkertsma dankbaar van het 'Wouter Bos-effect', want de partij is op lokaal vlak de afgelopen vier jaar vooral opgevallen door zo onopvallend mogelijk te blijven. Anders is dat met het CDA, dat zich met name sinds de tussen tijdse machtswisseling op de helft van de rit (Nobelgate) heeft gemanifesteerd als een luis in de pels van de coalitie. Theoretisch zou die 'afvallige houding' nu door de partners kunnen worden afgestraft, door het CDA in te ruilen tegen - bij voorbeeld - LSD. Omdat de bestaande coalitie partners daarmee een zetel aan kracht zouden inboeten, lijkt dat echter niet waarschijnlijk en ligt het voor de hand dat de huidige vier samen doorgaan. Ook de winst van GroenLinks (244 stemmen, blijft één zetel) en de ChristenUnie (plus 32, blijft twee zetels) kan geen in grijpende verandering afdwin gen. Alert! levert 1022 stemmen in en staat daarmee helemaal bui tenspel wat de coalitie betreft. Veel zal er, dus op Schou wen-Duiveland niet verande ren. Hooguit zullen de poppetjes die het bestuurlijk speelveld aanvoeren, wat verschuiven. Hoe groot ook de invloed van de landelijke politiek is geweest, de verkiezingsuitslag heeft de grote drie en de SGP in ieder ge val gesterkt in de overtuiging dat ze op de goede weg zijn. En wie het daar niet mee eens is, had maar anders moeten, stem- GOES - Exploitant Libéma van de Zeelandhallén in Goes onderzoekt de mogelijkheden om in een van de bestaande hallen van het complex een overdekte ijsbaan aan te leg gen. Aanleiding daarvoor is het initiatief van M. Vriese- ma uit 's Heer-TIendrikskinderen om in Goes tot de reali sering van een overdekte schaatsbaan te komen. Volgens projectmanager T. van der Steen is Libéma in principe geïnteresseerd in de ideeën van Vriesema. Van der Steen acht de aanleg van een volwaardige wedstrijdbaan echter nagenoeg onhaalbaar. Wel wil Libéma bezien of in hal II van het complex enkele maanden per jaar een schaats baan van kleinere omvang kan worden, geëxploiteerd. VLISSINGEN - Club Vief van verzorgingshuis Ter Reede in Vlissingen heeft een landelijke prijs ontvangen voor de sportactiviteiten voor ouderen. Het Nederlands Instituut voor Sport en Bewegen vindt de club een goed voorbeeld van de campagne Bewegen met plezier. Ter Reede heeft daarom de Flash Active Plus-prijs gekregen. Daarmee is het verzorgingshuis benoemd tot de woonzorginstelling met het vernieuwendste beweegplan voor ouderen. De ac tiviteiten hebben merkbaar effect op de deelnemers, con stateerde de jury. Ze zijn mobieler, alerter, vallen minder vaak en hebben meer plezier in bewegen. DEN HAAG - I. Schot-Oudesluijs mag een loods bouwen voor haar fouragéhandel aan de Sportlaan in Sint-Maar- tensdijk. Dat heeft de Raad van State gisteren bepaald. Middenstandsvereniging Smalstad, de ondernemers Van Steenis Auto's en Van Houte Interieurs in Sint-Maartens dijk en de supermarktconcerns Lidl en Spar zijn bang dat een Aldi gevestigd wordt in de loods. Daarom verzochten ze de gemeente Tholen eerder om de bouwvergunning voor de loods in te trekken. De gemeente wees dat ver zoek af, waarop de tegenstanders naar de Raad van State stapten. De raad heeft nu bepaald dat Smalstad en haar medestanders geen belang hebben bij de bouwvergunning voor de loods. Ze wijst erop dat de vergunningen zijn ver leend voor de bouw van een fourageloods en voor niets an ders. De Aldi is niet aan de orde, aldus de Raad van State. ZIERIKZEE - In eerl winkelpand op het Havenplein in Zierikzee werd woensdag tussen 14.15 uur en 14.40 uur de portemonnee van een 69-jarige vrouw uit die plaats ge stolen. De portemonnee, met daarin persoonlijke papie ren en enkele tientallen euro's, werd in een onbewaakt ogenblik uit haar jaszak weggenomen. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De besprekingen over een nieuw college van burgemeester en wethouders zullen op korte termijn starten. Dat zegt lijsttrekker B. Troost van de PvdA. Wanneer de partijen die verkozen zijn in de nieuwe raad voor het eerst bij elkaar komen is nog niet be kend. De PvdA heeft als grootste par tij het voortouw bij de coalitie besprekingen. „Ik ga dat samen met beoogd wethouder W. Ren den doen", zegt Troost. „Maar voor we beginnen wil ik eerst overleg hebben met de fractie en het bestuur om onze strategie te bepalen." Troost wil al wel kwijt dat voort zetting van de huidige coalitie (PvdA, WD, CDA en SGP) een reële optie is. „Never change a winning team. De huidige coali tiepartijen hebben geen zetels verloren, de uitslag geeft dus aan dat solide politiek beloond wordt door de kiezer." Als de huidige coalitie inder daad voortgaat, zullen de mees te wethouders terugkeren want W. Renden' (PvdA), R. van der Wekken (CDA) en G. Houteka mer (SGP) zijn door hun partij aangewezen als beoogd wethou der in een nieuwe coalitie. Al leen bij de WD is nog een inter ne strijd gaande over de kandi datuur. Huidig wethouder - A. Croné en huidig fractievoor zitter A. Verseput zijn alletwee in de race voor een zetel. Wan neer het nieuwe college zal aan treden hangt af van de voort gang van de collegeonderhande lingen. Tot die tijd blijven de huidige wethouders op hun post, al zullen ze geen politiek zwaarwichtige besluiten meer nemen. Raadsvergadering De huidige raad neemt volgende week woensdag afscheid met een reguliere raadsvergadering. Deze vergadering is niet 's avonds, maar om 13.30 uur. Het afscheid van vertrekkende raadsleden is om 16.00 uur. Wie allemaal de raadzaal gaan verlaten, staat nog niet vast. Dat hangt af van de definitieve verkiezingsuitslag die vandaag bekend wordt gemaakt. Als kan didaten met voorkeurstemmen in de raad zijn verkozen, kan dat ten koste gaan van een zit tend raadslid. Vertrek Helder is wel dat L. Geluk (CDA), R. Raats (Lijst Raats), C. Flikweert, J. van Steensel (beide SGP), J. Schoneman en J. Koop man (Alert!) niet terugkeren. Ge zien de uitslag is; het aanneme lijk dat C. Boogerd (CDA), P. de Gijt (GroenLinks) en B. Steur (LSD) niet terugkeren. De nieu we raad wordt volgende week donderdag geïnstalleerd, vanaf 20.00 uur. Wie zei er nu dat stemmen anoniem is? Zo'n stemhokje zou de 'privacy beschermen. Nou vergeet het maar. Die collega in dat Goese kan toor verkondigde met enige schroom dat hij op D 66 had gestemd. Misschien wel een beetje tegen beter weten in, maar zijn partner had er nog al op aangedrongen. Toen de uitslagen van zijn kleine dorpje op Walcheren bekend werden, werd hij toch wel een beetje stil. Op D66 waren in dat dorpje welgeteld twee stemmen uitgebracht. Weg anonimiteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35