PZC Huisarts van de wieg tot het graf WAT ZIT ZO'N STAPEL OUDE KRANTEN TOCH LEKKER. Scholieren gooien robots in de strijd Henk Zwartelé verlaat na 35 jaar praktijk in 's-Heerenhoek Actie en djembégetrommel in Bevelandse bibliotheken donderdag 9 maart 2006 door Harmen van der Werf 's-HEERENHOEK - Zijn af scheidscadeau aan 's-Heeren hoek heeft hij al gegeven. Henk Zwartelé (66) die zaterdag met een receptie officieel afzwaait als huisarts, sponsort drie jaar lang het carnavalsfeest in Paere- hat. Het gebaar tekent Zwartelé ten voeten uit. Hij was veel meer dan een huisarts, de Bour gondiër Zwartelé. Zo worden ze niet meer geboren als huisarts. Zwartelé is één van de laatste der Mohikanen. Hij nam in 1971 de praktijk over van Albert van Opdorp, de schei dend WD-wethouder van Bor- sele. Al die jaren heeft hij naar eigen zeggen werkweken van ge middeld tachtig uur gemaakt. „Ik was huisarts van de wieg tot het graf." Tot het allerlaatste - hij verliet de praktijk op 1 janua ri dit jaar - heeft hij bevallingen gedaan. Hij heeft het aantal op geteld en kwam tot duizend. „Soms had ik er vijf in een week einde. Hij deed ook stervensbe geleiding thuis. „Uiterst dank baar werk is dat." Gekkenwerk was het eigenlijk, maar hij deed het en nog zoveel meer. Zijn goe de contacten met het ziekenhuis in Goes waren beroemd. „Ik bel de altijd direct de specialisten. Zij wisten dat ik niet zomaar belde. De mensen konden er zo terecht." Zat een patiënt met een huisvestingsprobleem: Zwar telé belde de woningstichting. „Dat kan nu niet meer, denk hk. Ik was een soort ombudsman." Bezig blijven Zwartelé heeft onder het vele werken lichamelijk niet gele den. Hij mag als huisarts ge stopt zijn, één a anderhalve dag in de week ontvangt hij nog men sen in zijn acupunctuurprak tijk. „Ik moet bezig blijven. Ik blijf er gezond bij." Privé heeft hij ingeleverd, beseft hij. „We zouden Sinterklaas vieren met de kinderen. Gezellig. Werd er gebeld, een spoedgeval, en daar ging ik weer. 'Je was er nooit', krijg je dan later te horen. En dat was ook zo." Hij kan zich voorstellen dat beginnende huis artsen dit niet meer willen. Maar de slinger is te ver aan het doorslaan, vindt hij. „Het is zoe ken naar een balans tussen de beschikbaarheid voor de patiënt en de bescherming van je eigen belangen. Het laatste staat nu wel erg voorop. Wie maakt er nog sociale visites als huisarts? Even de mensen opzoeken, zo maar, om te horen hoe het gaat. Je doet dan zoveel informatie op. Slaat de slinger nog verder door, dan vrees ik dat het vak van huisarts verder onder druk komt te staan. De huisarts is de spil van de gezondheidszorg in Nederland. Dat is werkelijk goud waard en uniek in de we reld." Oude stempel Zwartelé is een huisarts van de oude stempel, van een verdwij nend soort, zeker zoals hij invul ling' gaf aan zijn vak en nog steeds aan zijn leven. „Ik wil met beide benen in de samenle ving staan. Toen ik de praktijk wilde ovërnemen, zei Van Op- dorp 'dat kan, als je ook voorzit ter wordt van de fanfare Sint-Caecilia'. Ik heb het ge daan en ben het nog." Zo rolde hij ook in de voetbal en de wielerwereld. Hij gaf al medi sche begeleiding aan dorpsge noot en wielercoryfee Jan Raas in een tijd dat dit in de kinder schoenen stond. Bij enkele wie lerkoersen is Zwartelé nog te vinden als koersarts. Wielren nen is mooi, maar voetbal is het mooiste in zijn ogen. Hij was drieëntwintig jaar voorzitter van de 's-Heerenhoekse voetbal club De Patrijzen, tot het be stuur plotseling besloot een an dere koers te gaan varen. Gezel ligheid moest voorop komen te staan en niet meer de prestaties. Zwartelé was direct weg, ander half jaar geleden, wat hem op z'n zachtst gezegd niet in dank is afgenomen. Maar hij laat niet met zich sollen, al mist hij het voetballen enorm. „Het sfeertje rond voetbal is fantastisch. Voet bal is een besmettelijk virus." Geheimzinnig: „Ik ga er nog wat mee doen." Zwartelé blijft Henk Zwartelé: „De huisarts is de spil van de gezondheidszorg in Nederland. Dat is werkelijk goud waard e i uniek in de wereld." foto Willem Mieras actief, onder anderen als voorzit- middels ook van fusiepartner zal hem dan nog 'tegenvallen', Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek. ter van stichting zorgcentrum Poelwijck in 'sHeer Arendsker- de afscheidsreceptie zaterdag „Kom je ook een borreltje drin- De Kraayert in Lewedorp en in- ke. Hij kan niet stilzitten. Dat van 14.00 tot 17.00 uur in De ken?" door Harmen van der Werf GOES - De bibliotheken in Goes, Kapelle, Heinkenszand en 's-Gravenpolder haken volop in op de boekenweek, met muziek- voorstellingen en vooral veel djembégetrommel. Het thema van de 71ste boekenweek is mu ziek. i In de bibliotheek aan de Goese Oostwal houden muziekgroepen een week lang openbare repeti ties. De eerste voorstelling is vrijdagavond 17 maart. Het harp-ensemble van de muziek school speelt dan. De pretband Ooronsnoe uit Goes is maandag avond 20 maart aan zet, gevolgd door het Lewedorpse kamermu- ziekensemble Padovana uit Le wedorp dinsdagavond 21 maart en de djembé-groep Nadagana woensdagavond 22 maart. Vrou wenkoor Goose City Singers geeft vrijdagavond 24 maart als laatste in de serie een concert. Alle optredens zijn om 19.30 uur. Workshops Djembé-geroffel is populair in Bevelandse bibliotheken. Zowel de bibliotheek in 's-Gravenpol- der en Heinkenszand als die in Kapelle houden speciale work shops met de boekenweek. De eerste workshop is vrijdaga vond 17 maart in 's-Gravenpol- der en de tweede is woensdaga vond 22 maart in de bibliotheek van Heinkenszand. Deelname is gratis. Djembé is een Afrikaan se trommel. Vijfentwintig instru menten zijn beschikbaar. De aanvangstijd is beide avonden 19.00 uur. In Heinkenszand wor den rond 20.00 uur de winnaars bekend gemaakt van de Borsel- se schrijfwedstrijd voor jonge ren. In Kapelle gaat de djembé-work- shop vrijdagavond 24 maart in herhaling in de bibliotheek. Izzy van Elk geeft de les, zoals ze we kelijks doet aan beginners en ge vorderden. Bert van Dunnen, die de Afrikaanse trommels maakt, geeft een demonstratie 'djembé bouwen'. Na de work shop kunnen de deelnemers tot 21.00 uur meedoen aan een djembé-sessie. Vooraf inschrij ven bij de leeszaal. De bibliotheken doen in de boe kenweek mee aan een speciale ledenwerfactie. Wie lid wordt, krijgt een boekenbon van vijf eu ro en een kaart waarmee in de boekhandel het boekenweekge schenk De Grote Wereld van Arthur Japin kan worden opge haald. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De ene robot is de andere niet. Neem bij voorbeeld Robin, het staccato sprekende koekblik met een wekker als hoofd uit de be faamde kinderserie Bassie en Adriaan. Die ging ondanks zijn simpele voorkomen als ro bot door het leven. Maar als hij gisteren al het robotge- weld in het Zelden- rust-Steelantcollege in Ter- neuzen had gezien, zou hij ongetwijfeld nog maar één ding kunnen uitbrengen: 'A-dri-aan, hel-lup! Er zijn hier ech-te ro-bot-ten!' Zo'n 220 leerlingen van de tweede klassen, van vmbo-ba- sis tot en met havo, gingen gis termiddag de strijd met el kaar aan met zelfgemaakte ro bots. De wedstrijd was de fi nale van een vakoverstijgend project van techniek, natuur kunde en het nieuwe vak tech nologie. Door het bouwen, aanpassen en veranderen van robots moesten leerlingen er varen dat natuurkunde en techniek nauw met elkaar zijn verweven. „Door dit project van het bu reau Top van de Fontys Hoge scholen zien leerlingen dat na tuurkunde veel meer is dan een theoretisch vak. Het bou wen van een robot betekent namelijk meer dan zomaar iets in elkaar knutselen. Je moet ook weten waarom en hoe iets werkt", zei techniek docent Kees Somers. „Juist het bewegende aspect van een robot schrikt veel leerlingen af. Een robot maken? Da's veel te moeilijk, riepen veel leerlingen. Echt, dat komt puur door de beweging van het apparaatje. Want neem ter vergelijking eens een mo biele telefoon. Daar kunnen ze allemaal wél meteen pro bleemloos mee omgaan", al dus Somers. Het gros van de leerlingen l' kreeg zijn robot wel degelijk aan het wandelen. In een1 i drukke kantine beoordeelden f de juryleden Somers, Hans j Bos (docent) en Titus J] Frankemölle (rector) de robot-1 jes op technisch vernuft en creativiteit. Een colablik als f harnas, een boerka als kle- i dingstuk, een stuk ijzer op pantoffels... het kon de scho lieren. niet gek genoeg zijn, „Mijn vriendin Suzanne en ik wilden onze robots als Play boy-bunny's uitdossen, in zo'n outfit hebben we name lijk vorige week carnaval ge vierd. Maar na verloop van tijd bleek dat zo'n creatie best moeilijk was om te ma ken. Dus is het maar een fleu rige vlinder geworden", ver telde leerlinge Anna Dooms, Niek Fermont (13) had thuis nog een stukje goudkleurig karton liggen. „Toen begon ik maar wat te knippen en op eens had ik een kroontje. En dus werd mijn robot een ko ning." Zijn klasgenoot Leroy den Duik plantte op de kop van zijn robot een spin. „Ik winnen? Welnee, dat ding ziet er niet uit en hij loopt nog scheef ook!" Nicky Verburg deed met een fraai uitgedoste heksrobot een gooi naar de creativiteit- strofee, maar was wel zo eer lijk om een deel van zijn ge heim prijs te geven. „Het meeste heb ik zelf gedaan, maar mijn moeder heeft de kleding genaaid." Dat mocht niet baten, want havo-leerling Quincy Poort vliet toonde zich in beide cate gorieën oppermachtig. Zijn als beer verklede robot won niet alleen de originaliteits- prijs, maar bleek ook nog eens in staat om de grootste afstand af te leggen. Het beer tje wandelde onafgebroken drie meter. Dat was ver ge noeg voor de hoofdprijs: een mp3-speler. Voila, een fraaie stoel. Van een beroemde architect. En van golfkarton. Golfkarton dat weer is gemaakt van oude kranten. Zodat u als het ware uw nieuwe krant kunt lezen in uw oude krant. Dat is nog eens een mooi voor beeld van kringloop. En van het feit dat je van karton heel wat meer kunt maken dan kokers en dozen. Speelgoed bijvoorbeeld. En waar om geen boekenkast? Of een leuk lees- tafeltje? Wist u dat dat allemaal kon? Van karton. e V® Steeds weer plezier van karton en papier. EEN PUBLICATIE VAN INFORMATIECENTRUM PAPIER EN KARTON, T (020) 654 30 43 WWW.PAPIERINFO.NL PARTICIPANTEN; STICHTING PAPIER RECYCLING NEDERLAND, VERENIGING VAN NEDERLANDSE PAPIER- EN KARTONFABRIEKEN, VERENIGING GOLFKARTON, KONINKLIJKE KVGO, NEDERLANDS UITGEVERSVERBOND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 34