Boerenverzet tegen ontpolderen 'PZC t Vingeroefeningen voor Cultuurwerf Na Racoon ook Bl0f op Pinkpop Barbara Houwers zoekt grens van figuratief en abstract op Grimmige stemming bij belanghebbenden Bevelandse polders Vondsten uit Walcherse ijzertijd Duiven mogen weer vliegen Wilde Kokkels heft zichzelf op GGD informeert Kerkwerve Brug Sluiskil even gestremd Rock-'n'-roll in binnenstad Goes doorJA/endy'de Jong WESTKAPELLE - Dijk- en oorlogsmuseum Polderhuis in West- kapelle stelt een aantal vondsten uit de ijzertijd ten toon. De vijf aardewerken potten tonen aan dat Walcheren al driehonderd jaar voor Christus werd bewoond. De scherven en brokstukken zijn begin jaren zeventig opgegra ven in Serooskerke en Arnemuiden. De resten zijn vervolgens schoongemaakt, uitgezocht en gerestaureerd door vrijwilligers van de landelijke vereniging voor amateurarcheologen (AWN). Dit karwei heeft ruim dertig jaar geduurd. Ada van Hoof, van het Polderhuis: „Het is echt een gigantische klus geweest om al die scherven en brokstukken uit te zoeken, maar wat het opbrengst is prachtig/' Een aardewerken pot uit de middeleeuwen is toegevoegd aan de expositie omdat het een bijzonder object is dat dichtbij Westka- pelle werd gevonden. Deze Pingsdorf pot is door het Zeeuws mu seum aan het Polkderhuis in bruikleen gegeven. De vondsten uit de ijzertijd worden beheerd door Stichting Cultu reel Erfgoed en in bruikleen gegeven aan het Polderhuis. Eén van de vrijwilligers, J. van de Berg, was toendertijd bij de op gravingen aanwezig. Hij vertelt vanmiddag vanaf 14.00 uur in het Polderhuis in Westkapelle over de opgravingen en de werk zaamheden nadien. foto Ruben Oreel „Het suggeert dat het water zo maar de polder in kan stromen. Dat is niet aan de orde. Er wordt een dijk verlegd, die min stens zo sterk wordt als de huidi ge, ook met een systeem van eer ste en tweede waterkeringen." De gedeputeerde onderstreepte dat de veiligheidseis van de kans op een overstroming een maal in de vierduizend jaar, on verkort overeind blijft. „Wat er ook'gebeurt langs dé oevers van de Westerschelde - de veiligheid moet overeind blij ven", aldus Kramer. „Een be stuurder in Zeeland is geen knip voor de neus waard als hij zou spotten of experimenteren met de veiligheid." Grimmig Was de stemming vorige week tijdens een informatiebijeen komst in Terneuzen (voor be langhebbenden in de eveneens geselecteerde Eendragt- en Hel legatpolder) vrij berustend, in Heinkenszand was die eerder grimmig. „U komt ons nog wel tegen", luidde de boodschap aan de vertegenwoordigers van provincie en Dienst Landelijk Gebied (DLG). De toeslag van 10.000 euro per hectare en steun bij het vinden van nieuwe grond en bedrijfsver- plaatsing, kregen weinig bijval. „Ik heb nog nooit zulke belache lijke maatregelen gezien, het slaat nergens op. Daar ga ik niet voor verhuizen", stelde N. Ver- mue. En G. Minderhoud: „Waar zijn jullie mee bezig? We worden af gescheept met een fooi." Het vooraf vastleggen van een pre mie van 10.000 euro, noemde M. Meulenberg verkeerd. Vol gens hem moet die toeslag in on derhandelingen vastgesteld wor den. Staatssteun Kramer en P. van Kleef van DLG gaven aan dat voor grond de actuele marktwaarde wordt gehanteerd. Voor ondersteunen de maatregelen (zoals een pre mie) moet. rekening worden ge houden met opvattingen van de Europese Unie over (verkapte) „r Dimi; Antonisse „Het suggeert dat het water zo- staatssteun. Eigenaren van par- steunmaatregelen. Hun positie Nader onderzocht wordt of reke- ging van zoute kwel en de aan- Pmaar de polder in kan stromen, ticuliere woningen kunnen geen wordt van geval tot geval beke- ning gehouden moet worden wijzing van de Zak tot natio- HT'INKENSZAND - Grondeige- Dat is niet aan de orde. Er aanspraak maken op premie en ken. met extra wildschade, indrin- naai landschap. naren en -gebruikers in de wordt een dijk verlegd, die min- i Said- en Everingepolder bij El- Woutsdijk zetten hun hakken f' de klei. Ze zijn niet van plan lam land voetstoots op te geven vier nieuwe getijdennatuur, of- «lontpoldering. jijdens een informatiebijeen- I. komst gisteravond in Heinkens- zand maakten verschillende be- j-oners en grondgebruikers dut- S (ielijk dat boosheid en onbegrip teersen over de selectie van de polders als mogelijk ontpolde- nngsgebied. re|(, Rijk en provincie kunnen net dan wel eens zijn over aanleg van zeshonderd hectare getij den- natuur in de Westerschelde - v0or de belanghebbenden in de Zakpolders blijft, zo werd bij handopsteken nog eens onder- va streept, het woord ontpoldering fe bboe. sciü Fruitteler R. van Hekken, met een deel van zijn sinds 1972 op gebouwde bedrijf liggend in de oo. Zuidpolder, kreeg applaus. „Ik verwijt het Provinciale Staten en ook een beetje de gemeente hui Borsele. Zij gaan de geschiede- Wï|- nis in als de mensen die Zeeland 9, teruggeven aan de zee." Gevaarlijk Want .dat gebeurt er in feite, be- iw toogde Van Hekken. „Ik heb de Mlï' vamp van 1953 meegemaakt. De dijk in de Everingepolder brak door. Toen ik over ontpolderen hoorde, dacht ik: het zal toch _J niet waar zijn. Je schept een ge- u:l~ situatie in Zeeland door de zee dichterbij te halen, want je steekt toch een dijk door. Dat zal ik nooit begrijpen en daar heb ik heel grote bezwa ren tegen." Voor Van Hekken is het moeten afstaan van zijn grond hiervoor met met geld en steunmaatrege- ijen goed te maken, verzekerde hij. „Geld interesseert me hele maal niet. Ik ben tegen ontpolde ring tot elke prijs." „We steken geen dijken door", bezwoer gedeputeerde M. Kra mer (PvdA, natuur en water). donderdag 9 maart 2006 swb 17 GOES - Sier- en postduiven mogen vanaf volgende week woensdag hun hok weer uit. De dieren mogen nu de lucht niet in vanwege de dreiging van vogelgriep. Wedstrijden en tentoonstellingen zijn voorlopig nog wel taboe. De duiven hebben volgende week ruina drie weken opge- hokt gezeten. Volgens minister Veerman van Landbouw is nu gebleken dat de kans dat ze vogelgriep krijgen, erg klein is. P. Provoost, voorzitter van dé Zeeuwse postduivenorgani- satie Zeeland '96, noemt het bericht 'het eerste deel van het goede nieuws'. „We zijn pas echt tevreden als we straks ook weer wedstrijden mogen houden." Provoost kon niet aangeven ..of jonge duiven blijvende schade overhouden aan het verplichte huisarrest. Als die langere tijd niet mogen vliegen, raken ze hun vermogen kwijt om hun hok terug te vinden. „Het oriëntatieproces van de jonge duiven is zeker verstoord", stelt de voorzit ter. „Pas volgende week zal blijken in welke mate", aldus Provoost. LEEUWARDEN - Stichting Wilde Kokkels heeft zichzelf opgeheven. Nu het Rijk de mechanische kokkelvisserij op de Waddenzee heeft uitgekocht, heeft de stichting haar doel 'bereikt. Dat meldt bestuurslid Petra de Goeij. De stichting heeft jaren als actiegroep gestreden tegen de me chanische kokkel visserij die schadelijk wordt geacht voor de waddennatuur. Tegelijk met de opheffing van Wilde Kokkels is als rechts opvolger stichting WAD opgericht, een club die zich de komende drie jaar wil bezighouden met andere zaken die op en rond de Waddenzee spelen. De nieuwe stichting wil als aanjager fungeren bij het pro ces dat de waddenvisserij een duurzamer karakter moet geven. GPD KERKWERVE - Inwoners van Kerkwerve worden maan dag tijdens een besloten bijeenkomst geïnformeerd over het gezondheidsonderzoek in het dorp. De GGD West-Brabant heeft de afgelopen maanden on derzoek gedaan naar het aantal kankergevallen in het dorp. In Kerkwerve ontstond onrust omdat het aantal mensen met kanker - statistisch gezien - uit de pas loopt met andere kernen. De GGD heeft onderzocht df deze onrust terecht is of niet. De uitslag van het onderzoek komt later dan ver wacht. In eerste instantie zou het onderzoek begin janua ri al klaar zijn. SLUISKIL - De brug over het Kanaal Gent - Terneuzen bij Sluiskil was gisterochtend enige tijd gestremd door een storing in het mechanisme van een van de slagbomen. Het euvel, dat zich om negen uur voordeed, was na ruim een kwartier door medewerkers van de technische dienst van Rijkswaterstaat verholpen. Het verkeer werd tijdelijk omgeleid via de kanaalbrug in Sas van Gent. Rijkswaterstaat besloot bovendien om gedurende de sto ring de zuidelijke brug over de zeesluis in Terneuzen open te houden voor het wegverkeer. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De exposities in Galerie T in Middelburg be wegen zich vaak rond de grens van figuratief en abstract. Ook in de huidige tentoonstelling, met schilderijen van Barbara Houwers, wordt die grens na drukkelijk opgezocht. En over schreden. De olieverfschilderijen van Hou wers (1958), die afkomstig is uit Blaricum, vallen op door hun krachtige uitstraling: grote doe ken, met talloze lagen olieverf, in aardse tinten. De onderliggén- de lagen laat ze soms zichtbaar of ze vloeien in elkaar over. Met enkele zwarte lijnen schetst ze contouren van mensen, gestal tes eerder, die uit de mengeling van kleuren lijken op te doe men. Die toevoeging is heel sub tiel. Wie deze wegdenkt, ziet een volledig abstract schilderij, maar met de lijnen erbij ont staat een duidelijke betekenis. Houwers toont ook een recent werk, die duidelijk haar ontwik keling aangeeft. De laatste jaren is haar vormentaal nog abstrac ter geworden. Wat nu telt is het gevecht met de verf, een scala aan vormen en kleuren die met heftige bewegingen van het pa letmes op het doek zijn gezet. De verwijzing naar de werkelijk heid is verdwenen, de zeggings kracht is er niet minder om. In de kelder is ditmaal een over zicht te zien van recent werk van kunstenaars die in het verle den al bij de galerie hebben geëxposeerd, onder wie beeld houwer Dick van Wijk, Sjer Ja cobs, Jan van den Berg, Martin R. Baeyens en Conny Sprinkhui- zen. Prachtig zijn de kleuretsen - een drie- en een vierluik - van Elmar Gille, die opvallen door hun grote oppervlakten. Nieuw in het gezelschap is werk van Ad Arma. Het is een combi natie van (unieke) etsen en ge mengde technieken, waarmee hij een compleet eigen beeldtaal vol verwijzingen creëert. Gale rie T wil op termijn een comple te expositie wijden aan het bij zondere werk van Arma. Expositie: Schilderijen van Barba ra Houwers, t/m 24 maart in Gale rie T, Turfkaai 25, Middelburg. Ge opend: do.-za., 11-16 uur. door Rolf Bosboom LANDGRAAF - Behalve Ra coon staat ook Blof dit jaar op Pinkpop. De komst van de Zeeuwse band, waarvan de naam al wat langer circuleerde, werd gisteren officieel beves tigd. Ondanks haar grote staat van dienst trad Blof nog niet eerder op tijdens Pinkpop. „We wor den in die hoek nu eenmaal als iets te weinig alternatief gezien. Ik blijf dat een grote'vergissing vinden", zei bassist Peter Slager daarover bij het winnen van de Popprijs, in januari 2004. Op het festival speelt Blof sa men met enkele artiesten met wie de band heeft samenge werkt voor JJmoja, de muzikale wereldreis waarvan het resul taat vorige week zowel op cd als dvd is verschenen. Manager Frank van der Meijden zegt dat in elk geval enkele Indiase muzi kanten meewerken. „En vermoe delijk komt Eliades Ochoa ook." Met de Cubaan werd het num mer Hemingway opgenomen, dat binnenkort als single wordt uitgebracht. Blof heeft eerder aangekondigd een groot concert te willen ge ven met zo veel mogelijk Umo- ja-betrokkenen. Dat idee wordt niet uitsluitend ingevuld door het optreden bij Pinkpop. „Er komt nog meer aan", zegt Van der Meijden, die er nog weinig Blof bij het begin van hun Umojatoer in Vlissingen. foto Lex de Meester over kan vrijgeven. „We zijn er nog heel druk mee bezig." Het komende Pinkpop-optreden van de andere grote Zeeuwse band, Racoon, werd begin vori ge maand al aangekondigd. De band speelde in 2002 ook op Neerlands bekendste popfesti val, dit jaar op zaterdag 3, zon dag 4 en maandag 5 juni in Landgraaf wordt gehouden. Ra coon speelt op zondag, Blof op Pinkpop wil dit jaar revanche nemen na het teleurstellende aantal bezoekers van vorig jaar, dat voor een belangrijk deel werd toegeschreven aan het wei nig aansprekende programma. Voor de komende editie zijn al veel aansprekende namen be kend, zoals Anouk, Franz Ferdi nand, Placebo, dEUS, Keane, Kaiser Chiefs, Morrissey, Nelly Furtado, Nickelback, Hooverp- honic en uit eigen land - naast Blof en Racoon - onder meer Op- gezwolle, Mo'Jones, Vankatoen en Kraak Smaak. De afslui tende act op zondagavond is Red Hot Chili Peppers, Pinkpoporganisator Jan Smeets verwacht, gezien het program ma, ongeveer 60.000 kaarten te verkopen. Vorig jaar waren dat er rond de 20.000. Een repetitie van muzikanten in de Zware Plaatwerkerij voor het Straatfestival 2005. foto Ruben Oreel is." Het beschikbaar hebben van een dergelijke grote ruimte en de combinatie van verschil lende disciplines (vooral po dium- en beeldende kunsten) bieden volgens de initiatiefne mers volop kansen. „Er zijn veel goede initiatieven in de stad die geen plek hebben, maar hier wel terechtkunnen", aldus Van Ier- sel. Riekwèll: „De regio is zo klein. Dat betekent dat Vlissin gen op cultureel gebied zich moet onderscheiden om het hoofd boven water te houden. Dat kan op deze manigr." In eerste instantie is het vooral pionieren. Bij elk evenement moet bijvoorbeeld worden geke ken hoe en waar een podium kan worden gemaakt en hoe de uitzonderlijke akoestiek het best kan worden benut. Omdat de toekomst van de hal nog onzeker is, kan maar enkele maanden vooruit worden geke ken. De komende maanden zijn onder meer te verwachten: een dvd-show met videokunst van Nederlandse en Duitse kunste naars (19 maart t/m 2 april), Fas hion Art Performance en con cert Lokasenna (26 maart), de viering van Bloomsday (16 juni) en het project Zwaar Uit Je Plaat van Martijn Prins, waar van de datum nog onzeker is. Ook tijdens het Straatfestival, in juli, wordt de hal gebruikt: voor de voorstelling Een magis trale stralende zon van Theater huize Linda (gebaseerd op John ny van Doorn) en de nieuwe pro ductie van theatergroep Odd Enjinears, die twee jaar geleden ook op het Vlissingse festival was te zien- Het concert van HERR, komen de zondag in de hal, is een initia tief van Henk Postma. De Neder lands-Engelse groep brengt een combinatie van klassiek, folk en drama, waarvoor zij elektroni ca, klassieke instrumenten en ci taten uit de klassieke muziek en de literatuur gebruikt. De tek sten worden gezongen en gede clameerd in het Engels, Duits en Nederlands. HERR, dat slechts zelden op treedt, brak vorig jaar door met het muziekproject The Winter of Constantinople en heeft nu een hedendaagse, Engelse versie ge maakt van Vondels dramaklas- sieker Lucifer. Van beide projec ten voert de groep in Vlissingen delen uit. Concert: HERR, zondag 12 maart in de Zware Plaatwerkerij (ingang via Hellingbaan, Walstraat) Vlis singen. Aanvang: 15.00 uur. GOES - Acht Nederlandse en twee Belgische bands doen morgenavond mee aan de tweede editie van de Rock-'n'-Roll Route in Goes. De bands treden, vanaf 21.45 uur, elk drie keer op, ver spreid over diverse cafés in de Goese binnenstad. De deelnemers zijn: Kev Black The Muff divers (in café De Pompe), Lowdown uit België (La Strada), Martin Lewis His Jivemen (De Kookclub), The Spanners uit België (De Vrijbuiter), The Hounddogs (De Snor), The Tumblin' Go Go's (Heart break Café), The Corner Cats (Murphy's Corner), The Thun- derbirds (New Inn) en The Cracker jacks (Proeflokaal). De Rotterdamse band Hot- rock sluit de route af met een nachtconcert bij café Opa Kees aan de Grote Kade, van af 1.45 uur. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De ideeën om op het Scheldeterrein in Vlis singen een Cultuurfabriek- of werf te realiseren, krijgen nu al voorzichtig gestalte in de Zware Plaatwerkerij. De komende maanden staan er diverse cultu rele activiteiten op het program ma, te beginnen zondag met een opmerkelijk optreden van de groep HERR. De plaatwerkerij, die nog altijd deels wordt gebruikt door de Ko ninklijke Schelde Groep, is de afgelopen tijd al regelmatig be nut voor exposities en optre dens. Voorbeelden zijn het pro ject Mijn Domein, voorstellin gen tijdens het Zeeland Nazo mer Festival en het Straatfesti val en de huidige tentoonstel ling Factories (grote foto's van industriële landschappen), die nog tot en met 26 maart loopt. Ook worden er geregeld kunst en boekenmarkten gehouden en is de hal gewild als locatie voor bijvoorbeeld modereportages en videoclips. De komende maanden is nog veel meer te verwachten, door de inzet van een groep die be slaat uit Leon Riekwell (Bur.o Beeldende Kunst Vlissingen), hank van Iersel (Uit in Vlissin gen), Henk Postma van cd-win- kel De Bard en kunstenaar Mar lijn Prins. Zij coördineren de ac tiviteiten zodat de eigenaar van bet complex, de Schelde, zich daar niet direct mee bezig hoeft tehouden. Vingeroefeningen De vier zien de huidige situatie a's een mogelijkheid om erva- 'jngop te doen voor wat uitein delijk de Cultuurwerf (eerst Cul tuurfabriek genoemd) moet wor den bij de nieuwe invulling van bet gebied. De Cultuurwerf zou een centrum wan podiumkun- slen, beeldende kruisten en ande- 'e disciplines moeten worden. mogelijke locaties daarvoor zijn in eerste instantie vooral de Zware Plaatwerkerij en de Ma- chinefabriek genoemd. "We geven daar een aanzet voor door er gewoon mee te begin- non. We proberen nu al een en onder in de praktijk te bren gen', zegt Van Iersel. „Het zijn vingeroefeningen, met een uiter mate beperkt budget", vult Riek- ivell aan, „Een concert zoals zon dag is ook een try-out om te kij- en wat er allemaal mogelijk''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33